Divoké živorodky - chov, odchov
Kdo má zájem, tak se může podívat na moje novější podvodní videa, např. na potěr od Poecilia salvatoris. Vrhy mám oddělené, takže ty mladé v odkazu, jsou od jedné samice -
www.youtube.com/… .
Zatím se mi daří udržet z původního chovu, který před lety údajně z dovozu získal ostravský chovatel divokých živorodek Libor Balnar, i kmen modročerných plat X.maculatus Quatemala. Nevím nakolik jsou geneticky čisté, nebo pokřížené, když prý, s nimi byly jisté potíže a, taky jsem s nimi zažil nemalé trable, ale letos to vypadá, že bude dost mladých na udržení jejich chovné populace. V chovném koši jsou 2 samice, samec je jinde -
www.youtube.com/… .
Jsou tam i další nahrávky.
Že některé rybky jsou 'oprsklejší' než jiné, toho jsem si všimla, prostě má každá jiný charakter.
A Xenotocy jsou navíc zvědavé jako opice
Všude strčí nos, neonky jsou oproti nim o špetku váhavější.
Je časté, že jedno mládě je větší. Mám teorii, že protože se rychleji naučilo žrát vydatné žrádlo.
Takže takový rychlý růst u samiček je běžný? Doufám, že to neznamená, že mám jedinou samičku?
Tomu rozumím, ale tohle je ještě mládě a už teď je 2x větší než ostatní. Prostě velmi rychle vyrostla, ale rozhodně jsem nezaznamenala nějaké dominantní chování vůči zbytku hejna.
U mých Xenotoca lyonsi Tamazula, jsou samice v dospělosti větší, než samci.
Rostoucí mláďata Xenotoca doadrioi od Jirky Ščobáka.
Největší pozornost teď věnuji největší rybce z hejna (8 rybek z původních 10), je na posledních třech fotkách.
Ještě není možné určit, jestli je to sameček nebo samička, ale nejspíš to bude 'alfa', protože si jinak neumím vysvětlit takový rozdíl ve velikosti oproti ostatním. Když jsem je dostala rozdíly nebyly tak značné.
Největší rybka se také už pomalu zbavuje mláděcího tečkování a přijde mi, že na ocásku se objevuje náznak zbarvení dospělce, ale je možné, že si to jenom namlouvám.
potěr p.tico krmící se na mikrách.
belonesox belizanus ve velikosti okolo 6cm
Toho samce ti rád pošlu, děkuju.
Jinak, dnes jsem měnil vodu u Phaloceros caudimaculatus reticulatus a zaregistroval mládě! (zrovna včera jsem tu psal, že se ještě nemnoží) Víc jsem pátrat nestíhal, ale super!
No dobře, když ne, tak ne
. Mám u obscur 3 samice a 4 samce a toho samce můžeš klidně poslat zpět. Třeba ti dám něco jiného.
Ta druhá samice od Poecilia salvatoris mi porodila zhruba mezi 50 - 60 ks mladých, oproti té, co rodila před dvěma dny a dala "jen" 17 - 18 ks o trošku větších mláďat, takže nynější celkový počet ryb tohoto druhu u mne pravděpodobně dosáhl sta jedinců, což je slušný výsledek na červen a ještě mohu další vrhy do podzimu mít, pokud se něco nezvrtne a "nepodělá".
A venku v rybníčku jsem dnes viděl mladé od Characodon lateralis, což je bezva, zájemci na ně, již čekají. Lovit je budu dle vývoje počasí v září, nebo nejpozději v říjnu, když mi je tam nic nevyžere.
Dnes jsem do všech nádrží ve skleníku a venku dopouštěl vodu. A včera jsem platil vyúčtování vody vodárnám za půlroční spotřebu ve výši necelých 2900kč.
Ono mi to za rok udělá výdaj kolem těch 6 tisíc vodného. Kolik musím úspěšně odchovat ryb a hlavně je i prodat, aby se mi investice vrátily, jsou jednoduché počty. Není to jen o vodě, což nemusím tady na fóru akvaristům vysvětlovat.
Děkuji za nabídku, když bude k tomu vhodná příležitost, tak se dohodnem, co a jak podniknem.
Jste nemýlím-li se, projevil zájem o mečíkaté platy X.xiphidium. Dnes při kontrole jsem zjistil, že v chovné síti se mladé s matečnými rybami nacházejí, takže je reálná naděje, že z nich na výměnu část nabídnu, ale úplně maličké je pro větší zranitelnost lovit nechci a raději bych počkal na jejich větší velikost, dejme tomu do července, nebo raději srpna, kdy možná si zajedu do Ostravy na burzu.
Nějaké elegansky ti samozřejmě rád pošlu.
Co se týče P. obscura, mám problém, kam je dát. Poecilia salvatoris, které jsem od tebe vymámil, šly do poslední volné nádrže a ten sameček obscury bydlí v kouli s formoskami. Mám "full house" a žena tvrdí, že mi další akvária nedovolí a naopak bych měl zredukovat. Miluji ji, ve spoustě věcech si rozumíme, ale nemá smysl pro akvaristiku (myslel jsem, když si vezmu ženu, která vystudovala biochemii a kultivovala kvasinky, že to bude jiné, ale ona nemá smysl pro nic většího, než jsou ty kvasinky). Ani další rostliny se mi nevejdou.
V případe zájmu o poter jenynsia lineata bych mohl možná něco najít, 14jsem jich dal Milanu Murkovi a ještě asi 5jich tam zbylo mají něco kolem 1,5-2cm. Možná i nějaké p. Obscura Tobaco bych tam také našel.
Mám posledních 7 dorůstajících mladých od P.obscura, tak budou-li mezi nimi, alespoň 3 samice, tak ti k tomu samci jednu pošlu, což by bylo nejdřív v srpnu, když se mi dostatečně vyvinou rostliny na prodej a v červenci prozatím nemám důvod jet do Ostravy na burzu, protože ryby začnu prodávat od září. Jedině Gambusia affinis a Xenotoca lyonsi mohu nabídnout dřív.
Pokud budeš mít navíc ryb od Neoheterandria elegans, tak zájem o ně mám. Mi se namnožili v hojném počtu P.wingei Campoma No.25, z divokých mečovek, bych mohl dát výměnou pár mladých X.alvarezi, jinak mám víc X.nezahualcoyotl.
Od plat mám dost mladých X.evelynae a výjimečně mohu "pustit" i X.maculatus Quatemala. U X.xiphidium ještě nevím, jak na tom budu. Případně, kdyby jsi chtěl i ty Jenynsia lineata, pak bych je podělil mezi Tebe a Milana M., mám v tuto dobu minimálně 12 mláďat, ale chci udělat výměnu několika jedinců, pro získání nepříbuzné krve.
Od Heterandria formosa jsem viděl další nově narozená mláďata začátkem tohoto týdne, takže taky budou k mání.
Kolik budu mít Phallichthys tico nevím, mláďata jsou přítomna a to dává naději na pokračování chovu.
Některé další druhy se, též namnožily, ale do podzimu je nechám v klidu růst a pak se "uvidí".
Kromě ryb odchovávám i jiné živočichy, např. i sladkovodní žábronožky a to nyní pouze 3 tropické druhy.
Letos jsem líhnul z vajíček, které jsem získal z loňského chovu. Nechal jsem vajíčka zamrznout přes zimu ve vodě a na jaře důkladně vysušil i na slunci nechal dobře vyhřát. Po zalití dešťovou vodou po bouřce, se všechny tři druhy vylíhly. Krmím zelenou vodou, kterou dost rychle přefiltrují do průhledného stavu. Jedno video jsem zveřejnil, tady je -
www.youtube.com/… .
... divokých živorodek, které se mi rozmnožily, zařazuji Phallichtys tico. Nacházím čtyři mláďata.
Taky se mi dnes opět rozmnožily Quintana atrizona - minimálně devět mláďat.
V zarostlé kouli III. se překvapivě ve dvanácti litrech daří Girardinus falcatus (v předešlé mnohem větší nádrži hynuly). Pěkné hejnko mladých. Až tak, že jsem poslední tři zbývající žlutobřiché Girardinus metallicus, které v normálním akváriu také hynuly. Zatím to vypadá, že se jim líbí. Nejsou zdaleka tak plaché.
Limia perugiae a Skiffia francesae mám v množství, že stále mohu rozdávat. Dunajských gupek jsem za poslední tři týdny rozdal přes 60 a stále jich je plno. Pro seriózní zájemce se stále najdou Xenotoca doadrioi a Poeciliopsis prolifica, přestože u prolifik mi uhynula největší samice a poslední dva týdny neregistruji nejmenší potěr.
V menších množstvích mohu věnovat i potěr Neoheterandria elegans. Mám nějaký potěr i od Heterandria formosa, ale zatím to je spíš na udržení chovu.
Zápasím s Neoheterandria tridentiger. Zachráním jedno mládě měsíčně.
Phaloceros caudimaculatus reticulatus se ještě nemnoží, Poecilia salvatoris od 0 jsou ještě malé. Mimo to mám už jen po jednom samci od Poecilia obscura a Xenotoca eiseni, které množit neplánuji. Konec reportu.
Starší reakce
Chová někdo divoké živorodky v Brně?
Milan Murko se mě ptá, já nikoho v Brně neznám a chci si potvrdit, že doopravdy není.
zkuste pana Difka, je velice ochotný a je s ním velmi dobrá domluva, pokud máte zájem o jeho email, napište mi soukromou zprávu
Dobrý den, sháním belonesox belizanus, jenom samce, pokud někdo má koupím za jeho cenu. Děkuji za nabídky. Tel. 721377642
Vkládám sem odkaz na síťový odchov Limia Perugia ve skleníkové nádrži. Je to nahráno mobilem v pátek 8.6.2018, v 17h, když jsem přišel z práce. Na zlomek času tam jsou obrazově zachyceny i L.nigrofasciata - potěr i dospělé.
Ta mladá paví očka v kruhové odchovné síťce, jsou od šlechtěné variety Ribbon. Vedle nich v druhé kruhové síti se nacházejí Poeciliopsis prolifica, ale ty nejsou vidět.
V další síti, která není v tom videu snímána, mám umístěny Jirkou Ščobákem z Německa na mou objednávku dovezené a odkoupené Priapichthys nigroventralis v počtu 5 ks. Jedná se o vzácně chovaný druh divoké živorodky, které se v Česku sehnat nedají. Jak se bude jejich následný chov dařit, je i pro mne budoucí neznámou. Zatím jsou čilé, plavou v oblaku perlooček a vzájemně se pošťuchují.
Volně v té nádrži plavou Poecilia salvatoris, ale jejich nesmírná ostražitost a bleskové reakce neumožnily jejich snímání na video. I ty Limia Perugia, jak je při krmení patrno, se pohybují velmi rychle s pravou divokou opatrností a k jim neznámému předmětu - mobilu, byly velmi nedůvěřivé. Mám tam i modročerné platy X.maculatus Quatemala - dospělé s mladými. Kdysi mi bylo původním chovatelem řečeno, že je to přírodní forma, tak se je snažím udržet, protože v minulosti jsem o ně i po úspěšném odchovu přišel.
Limia Perugia byly vysazeny v poměrně malé velikosti do té sítě a nyní se, již samci zajímají o samice a obě pohlaví začínají mít vybarvení, jenž je typické pro dospělé ryby tohoto druhu.
Video Limia perugia:
www.youtube.com/… .
Ještě jeden odkaz na video z toho dne a to Limia tridens. Tyto byly ještě více plaché, takže není možnost ony ryby delší dobu v té zelené vodě, která slouží za potravu přítomným dafniím, zahlédnout. -
www.youtube.com/… .
V jednom z vedlejších skleníkových bazénu mám v porodních koších samostatně Poecilia mexicana a na jednu z nich je možné se podívat tady -
www.youtube.com/… . Vedle P.mexicana jsou v porodních koších i čistokrevné Xiphophorus alvarezi a volně tam plave v té spoustě jemných řas, jejich plaché potomstvo.
Venku umístěné ryby, například Skiffia francesae a Gambusia affinis lze zhlédnout zde -
www.youtube.com/… .
Plankton, hlavně dafnie, byl zvětší části vyžrán čolky a pak i vypuštěnými Characodon lateralis a z toho důvodu není voda průhledná. Ve vodě se nachází jen vysazený droboučký druh buchanky, která slouží za živou krmi přítomným rybám.
Rekapitulace: Z dvanácti ks potěru P. tico, které jsem od tebe dostal, mám deset. Dva kusy byly už od začátku trochu chcípáčci, takže si myslím, že dobře a u “nechcípáčku” zatím 100% úspěšnost chovu. Klepu na dřevo
.
Dva páry od Stephana Krause a dva od 0 v pohodě žijí, vypadá to, že se všechny ryby spojily do fajn kolektivu. Oddnes je mám všechny pohromadě.
Kdyby nějaký zkušený chovatel chtěl potěr Skiffia francesae, ozvěte se.
Zdar chlapi, jaké největší jedince tohoto druhu máte?
Phallichthys quadripunctatus, Poecilia salvatoris, Zoogoneticus tequilla RIO TEUCHITLAN MEXICO 1992 i Girardinus metallicus black,Phallichthys tico sú TOP.
první dvě fotky SKIFFIA FRANCESAE SAYULA, JALISCO - MEXICO, dvě fota girardinus metallicus black, 5 fotek gupky DUNAJ BRATISLAVA, 4fotky xiphophorus helleri wild, 3 fotky jenynsia lineata, 3 fota ph.quadripunctatus, 4 fotky poecilia salvatoris, 3 fotky zoogoneticus tequilla RIO TEUCHITLAN MEXICO 1992, dvě poslední fota ph.tico samec
6
Můžu poprosit o popisky k těm fotkám? Děkuji.
heh, a jo to mi nedošlo
Je to uzavřená skupina. Video z ní se zobrazí jen tomu, kdo je členem.
Povedal by som,že viac samíc máš práve pri 24C.
tak jsem dnes měl chviličku čas než jsem odjel na hokejový zápas a zkusil jsem narychlo vyfotit pár rybek, měl jsem myslet i na přední sklo a trošku ho z venku umýt, příšte to napravím
), první fotka p.prolifica, potěr jsem dostal od Jirky Sčobáka kolem vánoc a toto jsou první mladé co se mi narodili, v současnosti mají největší rybky kolem 1,5cm a rostou poměrně rychle, druhá a třetí fotka jsou skoro dospělci ph.quadripunctatus, čtvrté foto je část odrostelšího potěru ph.tico mají přes dva centimetry některé možná 2,5cm a už se dá krásně rozeznat pohlaví, nicméně v potěru je drtivá většina samic, rybkám se daří velmi dobře, stále krmím třikrát denně živou potravou, v pátek jsem dal poprvé rozmražené dafnie a i ty přijmuli bez sebemenších problémů, základ ale stále tvoří živá nauplie žábronožky solné a grindal, teplota v akváriu je 24 stupňů a evidentně jim to nevadí, výměnu tak půlky akvária provádím jednou za týden až deset dní, stále jsou v 35l akváriu kde jich je odhadem tak 40ks možná 50ks, brzy asi dostanou větší akvárium . štičky živorodé také prosperují a dostávají čerstvý potěr gupek a wingeí občas i mladičké jelečky z řeky.
Stephan Kraus mi dnes poslal fotku svých Q. atrizona. Už se mu ukazují (po třech týdnech od nákupu). Mám svolení ji zde zveřejnit.
Akvárium stojí na okenním parapetu, něco přes 20l.
P.S. Jak tak na to koukám, má 1 samečka a 6 holek. Oóó!
0 napsal: Obrázek porodního koše pro větší živorodky, vyrobeného ručně svépomocí. Ten materiál - síťovinu, jsem kupoval ve včelařských potřebách. Je to foceno tabletem dnes po deváté hodině večer bez blesku na zahradě, tak v tom šeru to není úplně dokonale ostře vidět.
Po základním sešití formy motouzem, jsou spoje oblepeny potravinářským silikonem. Po řádném zaschnutí, s tím není problém.
Děkuji za foto, perlinka má velké nevýhody, ve vodě se po čase začne rozpadat a je s ní celkově špatná manipulace, kdysi můj děda měl košíčky z materiálu,který je na fotografii já tento materiál nemohl sehnat a nenapadlo by mě hledat ve včelařských potřebách děkuji za typ. Stičky mají chovné koše z gupkami, slíbené mám i nějaké páry akar modrých a kančíků příčnopruhých, dania zkusím také, před domem mám řeku a v té vodě jsem je bez problémů vytíral. K JENYNSIÍM, chovné hejno čítající 21ks umístěné v koši cca 8-10l se snáší dobře, nepozoroval jsem nikdy šarvátky, problém nastává až když je v nádrži potěr a zabloudí do koše k dospělcům, můžou být nakrmeni k prasknutí a i tak bleskurychle potěr sežerou. Možná je to kmenem, kdysi dávno jsem choval p. Salvatoris a tam se mladé zabíjeli mezi sebou, pokud jsem mezi 2.5cm rybky dal 2cm hned byla usmrcena, teď mám jiný kmen a 11cm samice si nevšímá narozených mláďat.
Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 18 19
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 32596x