Low-tech akvaristika
A co by tam muselo být "hi-tech"? Glossostigma, mechy, Eleocharis a pravděpodobně L. arcuata?
Je to možné. Ale i tak bych to chtěl vidět po roce provozu
Mimochodem zrovna o téhle nádrži si myslím, že to low-tech není. Ale mohu se samozřejmě mýlit.
MARTIN HORÁK napsal: Chtěl bych to jako low-tech vidět po roce
Sice jsem Ti dal palec,ale při zpětném pohledu si myslím,že to akvo může fungovat při vhodné údržbě dlouhodobě.Biologická rovnováha mezi producenty a konzumenty odpadu nemusí mít žádný problém. Těch pár drobných čudel,kytkám jenom prospěje.
Jen podle obrázku těžko tvrdit.
Tady maník hájí že tohle je bez CO2 a vzhledem co o tom postupně napsal tak tomu i věřím:
www.reddit.com/…
Na tom je vidět že i bez CO2 jde udělat "výstavní" akva.
Nevím co je pro vás low-tech, ale pro mě je to nádrž bez umělého přidávání co2, klidně s filtrací, slabším světlem a v případě potřeby i topením. Přiměřené množství živočichů (právě podle nich musí nebo nemusí mít nádrž filtr). Ale tím že se méně svítí a roste to pomaleji, tak není nutné tak často do toho zasahovat.
Je to klasický aquscape na pár měsíců při focení vyndávají techniku.
Chtěl bych to jako low-tech vidět po roce
Intenzitu osvětlení s tím chvilku laboruj ale na lumeny si nehraju (neznám) to časem doladíš. Kamarád také musel dohnojit a pak mu akváro jolo spíše jede. Rybky většinou ke hnojení postačí. Dobu svícení mám 10 hodin.
Bucka ? Nejspíš nepřežila
Tím vším se právě řídím. Pod štěrkem je vulkanická drť a pod ní zahradnický substrát (i když asi málo). A přijde mi, že už si to vlastně sedlo, jen ty rostliny bych čekal živější, no. Stačila by mi i ta Ludwigie, kdyby rostla pěkně. Nebo mám zkrátit dobu svícení? Aktuálně je tam 9 hodin denně, intenzita cca 1700 lm.
Rostlinky jdou nenáročné. Pod štěrk hlínu a takové akvárium není hned. Až si vše sedne, dělá jen radost. Rostlinky jdou podle osvětlení a s rybkami to nepřehánět to samé s krmením.
Od prosince 2020. Rychlerostoucí zeleň už jsem vzdal. Ještě jsem přemýšlel, jestli by tam třeba přežila nějaká Bucka.
Jak dlouho ho provozuješ?
Pravda, stonkovky se musí velmi často stříhat
U stonkovek ano. U anubiasů ne
Udělat pěkný vzhled znamená se dost často hrabat v akva.
Z bezúdržbové ho akvária moc hezký vzhled neuděláš prostě co tam roste to tam roste.
Na principu ryby => rostliny je postaveno aquaponické pěstování. Takže ono to vše jde, jen je tam ten faktor vzhledu.
Ano je to hnojení a souhlasím s tebou. Proto tam také jsou. I ta hlína velmi pomáhá
To záleží na každém kde si tu hranici nastaví. Já mám téměř všechny typy akvárií a i ten typ bez údržby se mi líbí a hlavně mohu sledovat kousek čisté přírody a porovnávat. Takhle to už dělám od dětství a má to opravdu své kouzlo. Bystřinu pomalu předělávám na low těch a také přírodně protože po více jak 3 letech to dole tak zarostlo, že do teď to nemám podle svých představ. Ale přírodně a pomalu. Pod Anubiasem kávovníkovým to bylo tak prorostlé a zařazené že to jde samo velmi pomalu zpět a i tam je krása pozorovat jak řasa mizí. Pouze zelená přisedlá. Jak se na ni Otici pasou ale samozřejmě i jiné rybky. proto mám tuhle akvaristiku rád již více jak 48 let.
No jo ale Endlerky ale pohnojí akvárko víc než krevetky. Bez živin to dlouhodobě prostě moc nejde, musíš (no nemusíš, ale pak to vypadá, jak to vypadalo u mě) je nějak rostlinám dodat. Ať vědomě pomocí hnojení nebo mimoděk skrze krmení, hnojení či výměnou vody.
Ano vím o ní. A přesně toto se mi nelíbí, ač naprosto přesně vím, že je to funkční a přírodní. A o tom všem to vlastně je. Kde je ta hranice mezi vzhledem a funkčností?
Hnojení mám Endlerky. Opravdu to funguje.
Koukni na mojí 6L (živá tůňka) . Beze všeho, jenom světlo. Substrát je hlína
Přesně jak píšeš. Pokud se nehnojí, tak je alespoň občas potřeba dolévat odpar nebo vyměnit část vody. Já měním většinou 1/10 až 1/4 objemu.
ajajak napsal: Myslím tím pouze světlo a prostřihání rostlin a dolévání odparu? Mně se to nějak neosvědčilo. Zkoušel jsem neměnit vodu a pouze dolévat ve 20l krevetárku (jen osvětlení, žádná jiná technika). Bez výměn vody jsem měl v akvárku málo živin. Neocaridiny mi prostě jako hnojiči nestačily. Rostliny začaly živořit. A než laborovat s hnojením, protože mě to absolutně nebaví, tak radši vyměním občas 1/4 vody, tím nějaké živiny dodám a rostliny vypadají lépe.
V pohodě. Dá ale není to tak výrazné akvárium jako High tech to mám na zkoušku. Samá údržba a samé sestříhání rostlin. Nebavím se o technice .
No asi takto. Ono dokáže jet "bez" jakákoli nádrž, viz nádrže Jirky Ščobáka. Otázkou je, jestli se na to dá dívat
Mám 6L která jede absolutně bez asi necelé 3 roky. 220L která má dva filtry jako honiče po prostřihání jde jeden pryč jinak bez odkalení bez výměny vody asi 6 let a 112L s filtrem kam jsem dal molitan díky Ancíkum kterých tam dorůstá asi 30. A teď 3L ta pojede bez údržby. Mít více místa jsem doma samé akvárium. Voda studniční smíchaná s RO na 6-10° Gh a kolem 6°UT. Tak zjednodušeně
Takže ahoj. Je nás určitě víc, kdo jen doléváme odpar. Ale jde to ruku v ruce s tím, co vše v té nádrži je a jaké jsou parametry vstupní vody. Budu konkrétní. Z kohoutku mi teče voda spíše měkká, s dusičnany kolem 25 co si pamatuji. Nyní mám v provozu 10 nádrži od 12 do 1.100 litrů. Viz moje prezentace zde na rybičkách. Ta největší je s velkými krunýřovci a arowanou. Údržbu potřebuje pravidelnou. Takže tu vyškrtneme. Dále "Pultovka" - zde se voda mění cca 1xza 6 týdnů, filtrace je čerpací hlava s biomolitanen. Rostliny anubiasy a na hladině růžkatec. Zkoušel jsem i neměnit vodu, ale nefungovalo to jak by mělo. Důvodem je poměrně velké množství ryb včetně ancáků. "Island cube 125 litrů" - filtrace bublifuk, rostliny anubiasy a Lomariopsis. Výměna části vody po 2-3 měsících, mnoho krevet a asi 50 drobných ryb. Fungovalo perfektně. Nyní asi 2 měsíce nejel bublifuk, ráno do nádrže svítí slunko. Rozjela se zelená řasa na skle. Trošku i lokálně ruducha.
"Low-tech 360ka" - Než jsem přidal skaláry, byla nádrž 10 měsíců bezfiltrační a výměna části vody asi po 5-6 týdnech. Fungovalo perfektně. Pak jsem přidal 7 mladých skalár, které hodně krmím a musel jsem přidat dva bublifuky. Výměna části vody po cca 4 týdnech, nádrž funguje perfektně.
Nádrže na stole o objemu 12+12+15+25 litrů. Jsou to pítka pro kočky, denně se doleje asi 1 litr vody. Celkově, ne do každé. Rostliny anubiasy a nějaký ten okřehek a růžkatec na hladině. Ryby tam nejsou, pouze šneci. Tyto 4 malé nádrže jsou tedy defacto bezúdržbové.
Jinými slovy - vše záleží na počtu živočichů, množství světla, rostlin a parametrech vstupní vody.
Také pouze honím vodu ale je to také na pokec
Moje 54L jsem tak pár let provozoval. Dolévání odparu. Jen teda jsem tam měl takový maličký filtřík s houbou, který honil vodu dokola. Ale jen přes den. V noci nejel.
Takže asi vypadávám z kola ven.
Zkus pana Horáka.
Starší reakce
Pokud pereš bez prášku či gelu......
Díky, pročtu si ještě něco o rasborkách, nebude to na škodu.
Mám doma sušičku, dala by se použít ta vysrážená voda z ní, nebo bude nebezpečná?
Razbora skvrnoocasá je poměrně nenáročná. Mně se dokonce jednou sama rozmnožila. Topítko většinou nepotřebuje. Hlavní je pravidelná údržba.
Už dlouho jsem neaktualizoval prezentace, ale tyto razborky mám pořád. V poslední době jedu dvě akvária bez CO_2 (vč. 45l kde mám mj. tyto razborky) a jedno s CO_2. Všude se snažím 1x za týden měnit třetinu vody, mix 1:1 osmotická+vodovodní brněnská. Stejnou Sklorex dává Cherrinám kvůli dusičnanům ("Krystalkám" dávají tvrdší). Reverzní osmóza produkuje "destilku". Jsou samozřejmě i jiná řešení.
Hlavně to je kvůli žabímu vlasu, který má rád hodně živin ve vodním sloupci, světlo, dřevo a mech. "Špinavou" nádrž jsem asi nikdy nezakládal (ač je to zavedený přístup), ale pokud jsou v akva šneci, živorodky nebo jiní "metači hnoje", tak toho hnojiva bude dost. Úplně jsem se divil, když jsem místo hadičky na akva s mečovkama použil odkalovač.
Trávník bez CO_2 bych taky chtěl, ale je to kumšt. Řídký trávník by ale vytvořit měl jít. Jde to například s Marsilkou. Případně udělat 5cm porost a tam je možností víc.
Edit: Ještě k tomu filtru. Je lepší mít filtr, co bude puštěný non-stop, aby se v něm zabydlely nitrifikační bakterie. Vnitřní filtry většinou nejdou slyšet (pokud v nich není vzduch a nerachotí kabel), závěsné rezonují skoro vždy, vnější mohou. Na 45l akva mám Eheim Ecco a není slyšet, když jej mám metr od hlavy. Starší Eheim 150 slyšet je. Jen teda není nejlevnější (levné vnější filtry zavání průšvihem).
Aha, no u nas je voda dost tvrda. Diky za upozorneni, musim teda jeste poradne pohledat.
Teplota není jediný údaj
například bornejky mají rádi nižší pH klidně pod 6,5 a měkkou vodu a teplejší klidně 25, 26st. Naproti tomu Barmská má raději tvrdší vodu, nemusí tak teplou a pH může být vyšší. Není rasbora jako rasbora, zkus si pročíst i jiné zdroje než atlas apod..
Budu vybirat mezi razborkou bornejskou, skvrnoocasou, barmskou a nebo dania. U vetsiny je uvedena teplota alespon 24 °C, takze se bez topitka nejspis neobejdu...
Krevetkám, pokud jsou myšleny malé neocaridiny, tato teplota vadit nebude. Malé razborky (druh?) jsem v nádrži bez topítka nezkoušel.
Dekuji za radu.
Nebude krevetkam a rasborkam vadit teplota jen kolem 20°C? Mam doma v celku chladno, tak nevim, jestli nebude treba pridat do akva topeni?
gabinka632 napsal:Přečetla jsem si pár článků, a některé uvádí, že se v akváriích bez přídavku CO2 nemá měnit voda, jen dolívat, že není dobré ji měnit kvůli kolísání CO2, někde doporučují měnit 1/5 vody měsíčně, jinde zase 1 týdně, jak často tedy vodu měnit?
Bohužel řada autorů textů nezmiňuje (pro ně samozřejmé) souvislosti. Pokud ti rostlinstvo zvládne odbourat veškeré dusíkaté látky, které jsou v nádrži vyprodukovány a nezaneseš tam nic dalšího (například proto, že nekrmíš, ale máš druhy, které se dokáží živit řasami nebo tím, co se živí řasami), pak to pochopitelně není nutné. Pokud krmíš, je už tvoje nádrž takovou malou chemickou továrnou a usazují se tam i jiné než dusíkaté látky a pak je lepší vodu měnit. Kup si testy NO3, ty napoví asi nejvíc, testy PO4 taky nejsou od věci.
gabinka632 napsal: Jsem také zmatená z informací o výměně vody u low-tech nádrží... Přečetla jsem si pár článků, a některé uvádí, že se v akváriích bez přídavku CO2 nemá měnit voda, jen dolívat, že není dobré ji měnit kvůli kolísání CO2, někde doporučují měnit 1/5 vody měsíčně, jinde zase 1 týdně, jak často tedy vodu měnit? Vím, že tohle akvárium je malé, ale představa, že bych měla každý týden provádět výměnu vody u svých 150l čistého mi přijde šílená... Předpokládám, že několik týdnů po založení bude i ryb a krevet platit výměna 1/2 min. 1× týdně?
Ahoj. Já v low-tech akváriu (z techniky jen osvětlení) měním vodu pravidelně zhruba 1/4 týdně a vše je v pohodě. Žádné kolísání hodnot vody se nekoná. Krom NO
3, které tou výměnou dodám. Ale záleží na mnoha faktorech (zdrojová voda, počet ryb, způsob krmení, citlivost osádky na změny atd.)
Prostě si sama musíš vysledovat, co tvému akva vyhovuje.
Jinak výměna vody ve velkých nádržích nemusí být nic náročného. Stačí ti k tomu hadice a rychlospojka.
Diky, dnes jsem pridala ti Lobelii a Echinodory, tak snad se jim bude darit.
Chtela bych, aby akvarium fungovalo bez filtru a topeni, ale kdyz jsem dnes merila teplotu vody, tak ma 20°C, coz mi prijde pro krevetky a rybky hodne malo? Zatim jsem spustila filtr, aby se procistila voda, tak uvidim v jestli se s tim v mistnosti bude dat spat...
Díky, vypadá i menší, podívám se po něm v akvaristice.
Pod štěrk jsem dala zahradnický substrát, ale byly v něm i ty bílé kuličky, předpokládám, že jde o nějaké hnojivo, asi dusíkaté. snažila jsem je vybrat, ale něco tam zůstalo, ublíží to nějak nádrži?
Já můžu za sebe doporučit Echinodorus Jan Harbich. Prakticky od zasazení mi krásně roste, a to mám echt low tech - ničím nehnojím, jen jsem do začátku hodil pod kamínky hrstku zahradnického substrátu. Kdyžtak mrkni do mé prezentace pro inspiraci.
Dekuji za radu. Rostliny jsem jiz bohuzel zasadila, budu je tedy muset casem vymenit za jine nizke rostliny. Muzes mi prosim poradit, ktere by byly vhodne a zustaly nizke? Sla by treba sagitaria, lobelia nebo echinodorus?
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 6 7
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 9923x