Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Low-tech akvaristika

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Low-tech akvaristika
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2022 09:21 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: lhajek
Ahoj. Dvouramenné bublifuky mám nastaveny s vyústěním těsně nad hladinu. Stojánkové mám normálně na dně nádrže. Funguje obojí skvěle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2022 12:37 Muž Dzumigar [20] Re: Dzumigar
Jedno čerpadlo už som vybral.
Na Aquael mini som pichol akvacit.
Reku nech sa zabehne. A mne to osobne nevadi, že je tam ako by maly vnútorný filter.
Svetlo šľape ako hodinky.
Pre low tech pri mojej výške akva 55cm doslova ideálne.
Ani škrtiť nemusím.
Foto naschvál nedávam.
Chce to ešte trocha času.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2022 09:21 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: MARTIN HORÁK
MARTIN HORÁK napsal: V této 360ce, kde je výška vodního sloupce 60cm mám dva bublifuky......
Jak máš prosím u těch bublifuků vyústění? Máš ho pod hladinou a nebo přímo na úrovni hladiny? U filtrů nepoháněných vzduchem je mě jasné že vývod dát pod hladinu, abych ji čeřil jen mírně, ale jak je to asi nejlepší u bublifuků?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.09.2022 15:17 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: zervajs
zervajs napsal: Jak psal M.Horák, těmi výměnami vody jsi vypláchl dusík a fosfor, proto ta stagnace...
Tou solí na 200 EC nedoplňuješ ŽÁDNÝ.

U sladkovodních akva bych vodu z RO míchal s tou vodovodní tak, abych měl požadovanou vodu "měkčí" než teče z kohoutku, ale nedělal bych to na čistou a tu doplnil jen minerály (tak to dělám z jiných důvodů u mořského akva). Ve vodovodní vodě bývá často dost dusíku a mícháním RO s vodovodní bych ho do akva i doplnil a ušetřím za minerály :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.09.2022 09:13 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Dzumigar
Odkaz na 48. vydání s kyslíkem
e-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2022 08:56 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Dzumigar
Teoreticky to pravda může být,pokud CO2 okyseluje ( snižuje PH ) tak vyhánění CO2 vzduchováním,čeřením,atd. PH zvedá...
Pravda není to, že kyslík O2 zvedá PH.
Edit: Je tam článek o kyslíku v akváriu...
e-akvarium.cz › casopisPDF
Kyslík v akváriu - č.48
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2022 19:21 Muž Dzumigar [20] Re: zervajs
Skôr ma zarazila poznámka z odkazu vyššie, že kyslík zvyšuje pH.
To som nevedel. Nikdy som o tom nečítal.
Našla by sa niekde o tom debata?
Príde svetlo tak potom vypnem jedno čerpadlo.
A týždeň druhé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2022 19:16 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Dzumigar
Jak psal M.Horák, těmi výměnami vody jsi vypláchl dusík a fosfor, proto ta stagnace...
Tou solí na 200 EC nedoplňuješ ŽÁDNÝ.
I když to světlo má vliv, tak není primární.
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2022 16:42 Muž Dzumigar [20] Re: zervajs
Fotka k příspěvku Svietim týmto, ale akvarium sa presťahovalo tak už nemá slnečný svit.
Viď príloha.
Áno mineralozujem spätne vodu na 200ppm vodivosti spomínaným prípravkom. Zároveň to nechám rozpustiť až potom ide do akvária.
Vodu mením cca 30-40l raz týždeň teraz. Keď to fungovalo tak raz polroka rovnaký objem.
No svetlo som kúpil len podľa toho čo som sa dočítal zo skúseností po fórach. Vyšlo mi Twinstar 60B.
Žiadny výpek xtisic lumenov.
Hádam chybu nespravím.
Chce to sledovať akvárium aspoň dva týždne po výmene.
Keď to bude dobre stiahnem jedno čerpadlo.
Musím hlavne udržať rybky a akvárium v kondícii.
Potom môžem riešiť kvalitu rastlín.
Jedine komu sa paci také svetlo tak je echinodorus. Ten ide pekne.
Už ma štyri lístky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2022 16:25 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Dzumigar
Nejsem políben RO stydim
Takže do "surové" vody dáš jen odměrku salty shrimp mineral ?
Skutečně by mě zajímalo to NO3.
A při výměně jde pryč 1/3 nebo 1/2 objemu nádrže ?
Pokud jsem pochopil tak ta "sůl" obsahuje vápník, hořčík, draslík, sodu ( a stopové množství stopových prvků)
Dusík a fosfor musí dodat žrádlo a výkaly ryb...
Při PH 7,5 a výš se rostlinám nedostává tolik výživy viz : www.rataj-spk.cz/…

Více světla bude chtít i více "hnojiva"...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2022 06:34 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Dzumigar
Měnit stale vodu je špatně. Ty máš problém hlavně se světlem. Chce to něco lepšího, svítit 10 hodin denně. Filtraci máš zbytečně silnou. Akorát ti to vytlačuje co2 z vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2022 00:05 Muž Dzumigar [20] Re: zervajs
Je len jeden filter eheim 2017.
Vo vnútri je 1/2L siporaxu a zvyšok biomolitan - akvacit.
Potom čerpadlá. Nič viac.
PH neupravujem ani neviem aké je.
Upravujem len vodu z RO na 200ppm vodivosti.
Nehnojím a testy na no3 nemám.
Podľa mňa to ma súvis s tým, že som presťahoval akvárium na iné miesto v rámci izby. A teraz nemá slnečný svit. A moje provizórne osvetlenie nestačí.
Preto môžu mať rastliny problém vstrebávať živiny. A tie ostávajú vo vode. Takže teraz menin každý 3,4 deň vodu.
Ako náhle by som vypol pomocné čerpadlá mám zarobené na problém.
Dosť som z toho vykoľajený.
Není to tá pohoda aká bola pred tým.
Objednal som nové svetlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2022 21:51 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: RAP
Je úplně jedno jaká je mezera mezi květináčem a dnem. Může být na holém dni i v stěrku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.09.2022 20:54 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Dzumigar
Kolik filtrů,a co je v nich za média ?(pochopil jsem, že jsou 3?)
Na jaké PH vodu upravujete, a jak se drží v akváriu ?
Hnojíte ?

Podle prezentace se rostlinám dařilo skoro dva roky výborně ,co je od té doby jinak?
Jaké je NO3 v akváriu ?

Jak vypadá kořenový systém rostlin ( jestli neuhnívají) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2022 18:49 Muž Dzumigar [20] Re: RAP
Ako to myslíš?
Kvetináče sú na kamienkoch kvôli tomu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2022 17:43 Muž RAP [1549] Re: Dzumigar
Dzumigar napsal: ... Ja mam 200l, ale keď uberiem prúdenie prestáva sa dariť rastlinám...Ja fakt netuším prečo...
Protože je máš v květináčích a pod nima nemáš dostatečnou mezeru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2022 14:44 Muž Dzumigar [20] Re: zervajs
Fotka k příspěvku Skúsil by som, len aktuálne nemám vzduchový motorček.
Edit: Prikladám foto.
Nové svetlo už je na ceste takže to dočasné po dvoch rokoch zruším.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2022 10:13 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Dzumigar
Dzumigar napsal:
Ja mam 200l, ale keď uberiem prúdenie prestáva sa dariť rastlinám.

Můžete dát aktuální foto (např.do prezentace) ?

Ps:Co zkusit klasiku vzduchování?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2022 08:32 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Dzumigar
Fotka k příspěvku V této 360ce, kde je výška vodního sloupce 60cm mám dva bublifuky. Ty dávají dohromady průtok cca 30 litrů za hodinu. Defacto stojatá voda. Ale je tam cca 90 ryb a nespočet krevet a šneků.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2022 08:19 Muž Dzumigar [20] Re: MARTIN HORÁK
No a to neviem ako urobiť.
Ja mam 200l, ale keď uberiem prúdenie prestáva sa dariť rastlinám. Len pre predstavu súčet prietokov v akva.
1000+400+600 l/h a to všetko pod hladinou, aby otáčalo celý objem akvária.
Ja fakt netuším prečo.
Podľa mňa hraje asi aj rolu výška vodného stĺpca.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2022 07:40 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Dzumigar
Velmi velmi slabé nebo žádné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2022 06:15 Muž Dzumigar [20] Re: MARTIN HORÁK
Aké máš prúdenie vody v akváriách?
Silné, slabé, žiadne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   10.09.2022 00:32 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Některé z mých low-tech nádrží bez hnojení a CO2. Filtrace buď bublifuk nebo rovnou bezfiltrační. ahoj
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2022 09:23 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: MARTIN HORÁK
To co vodu 'okyseluje', jsou organické a anorganické kyseliny.
V Ostravské vodě kde je KH 1( na Dubině pro rejpaly :) ) a v akváriu neměřitelné,mi bez CO2 (měkká voda) PH nešlo nikdy pod 7,3.
Při silném přidávání CO2 a neměřitelné alkalitě sebevražda ( nedoporučuji), jsem stáhl PH na 6,7.(6)
Taky jsem s tím "laboroval", ajajak má výhodu RO, ale zase nevýhodu v tom jak udržet bez "kyselin" nižší PH, když vlastně hodně svítí,a hodně hnojí ( to znamená jen nepatrné množství volného CO2) a vodu nemění.
Ale berte mě z rezervou...je to můj pohled amatéra :-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2022 08:14 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: zervajs
Já měním vodu uplně minimálně nebo jen dovélám a pH mi padá k 6. Vůbec nezávidím těm, co jim to leze nahoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2022 03:22 Muž ajajak [228] Re: skypi
Ani já to nechápu. Ta voda je fakt k ničemu. S testy jsem se nedostal vůbec nikam a takhle to funguje alespoň takhle. Dával jsem to dohromady rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2022 21:32 Muž skypi [248] Re: ajajak
No.. Pokud máš k dispozici TDS a RO, tak nějak nechápu, proč pH 8...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2022 21:23 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: skypi
No chvíli jsem byl taky "mimo" smich
Ale Ajajak NEMĚNÍ vodu, a pak to smysl začne dávat ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2022 20:37 Muž ajajak [228] Re: skypi
Hlídá to controlér. Testy jsou opravdu na nic. TDS a sledování rostlin je dostačující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2022 20:09 Muž skypi [248] Re: ajajak
? Tobě ta odpověď dává smysl? Mně tedy ne ;-) Pokud ne ty testy, tak jak víš, že to pH 8 ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2022 15:58 Muž ajajak [228] Re: skypi
Teoreticky ano prakticky ne. Na to by byla dobrá laborka a ne testy. Ty jsou k ničemu. Takhle to funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2022 15:46 Muž skypi [248] Re: ajajak
? Nerozumím. Pokud máš RO a byť vodu z vrtu (asi tvrdou, resp. s vyšší alkalitou), tak si parametry ředěním s vodou z RO nastavíš, jak potřebuješ. Nebo ne ? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2022 15:10 Muž ajajak [228] Re: MARTIN HORÁK
Voda z vrtu a RO není moc koše
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2022 13:45 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: ajajak
Jak to, že ti to leze tak vysoko? Já mám snad všude pH kolem 6.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2022 11:54 Muž ajajak [228] Re: MARTIN HORÁK
Low tech s CO2 bez hnojení. CO2 musím jinak voda atakuje PH 8 což je pro mně velmi zásaditá voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.07.2022 08:17 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.
Fotka k příspěvku Low-tech 360 litrů bez CO2 a hnojení. ahoj
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2022 14:45 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: ajajak
- obecná odpověd, nikterak vysvětlující zadané
- děkuji
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2022 14:24 Muž ajajak [228] Re: lacewings
Světlo se dohledá ale jestliže je ubráno na procentech tak je to co o světle víme na pr.... A CO2 čím větší intenzita tím větší spotřeba CO2. Spolu s tím jde hnojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2022 13:42 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: skypi
Omlouvám se. Popisoval jsem zkušenost s Eleocharis vivipara. A díky za tip na ménně náročnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2022 13:19 Muž skypi [248] Re: Rovano
Eleocharis - acicularis - mi rostl vždycky nejlépe a pod takovým světlem (nízká intenzita), že jsem se sám divil. Vivipara - nevím - tak třeba napíše názor někdo, kdo s ním má zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2022 12:00 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: skypi
Eleocharis u mě přežil(ale tak tak) věci nevýdané. Nepodceňoval bych ho.
Jinými slovy, asi se dá pěstovat jako rostlinka v low tech.

Dokonce mi kousek vyplaval ze dna a je jakoby pod kořenem, kde má ménně světla. Nechávám ho tam a pozoruji. Někdy třeba podám zprávu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2022 11:51 Muž skypi [248] Re: lacewings
Nepochybuji o tom, že celá nádrž je "vybalancovaná". A to světlo nebude nějaká "palba". Proč si to myslím ?- protože je to vidět na Glossostigmě - mírně se zvedá a to dělá, když není intenzita osvětlení bůhvíjaká. Naopak když je, leze "vodorovně" po dně.
Co je pro mne neznámou, tak ten Eleocharis - tipuji na vivipara - s tím žádnou praktickou zkušenost nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2022 10:52 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: ajajak
- napište zdůvodnění proč by se mělo vyčerpat CO2,
- typ světla jsem uvedl, tak lze dohledat intenzitu svitu
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2022 10:46 Muž ajajak [228] Re: lacewings
Můj názor ale takhle nasvícené akvárium podle mně bez přidání CO2 musí během dne CO2 vypotřebovat. Jak je drahé světlo nezáleží ale jakou intenzitou se svítí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2022 09:30 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: ajajak
- když myslíte?
- akvarko má ty nejlevnější světla 30W,(typ v prezentaci) navíc byla již použitá, protože u původního akvaristy, bylo 50 cm vodního sloupce na ně moc CO2 by asi brzo došlo. Zde i hnojení je pravdepodobné
- proč by mělo CO2 dojít, pokud by se to mělo stát, tak by se to přece za dobu provozu projevilo
- hnojeni? Opět proč, protože vidíte červené rostliny? Červenou barvu u rostlin nedocilite hnojivem, ale světlem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   29.05.2022 08:56 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: ajajak
Jak může někdo z fotky poznat množství světla? Když se nastaví chytře foťák i temný kout vypadá jako za plného slunce a to nezmiňuji co dokáže postprodukce.

Jinak když budu dělat takovou výstavní fotku akvária, kde jsem si dal práci s vyndáním ostatní techniky, tak si na to nastavím takové světlo, aby se mě to dobře fotilo a nepoužiju světlo co běžně do akvária svítí. To že si takhle většina z nás doma fotíme akvária neznamená že se tak dělá vždy a všude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2022 08:47 Muž skypi [248] Re: ajajak
Já naopak myslím, že by to šlo-i bez turbo-extra nasvícení a asi i bez CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2022 05:44 Muž ajajak [228] Re: lacewings
Zde je to také nepravděpodobné podle mne je to silně nasvícené a CO2 by asi brzo došlo. Zde i hnojení je pravdepodobné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2022 05:40 Muž ajajak [228] Re: skypi
Myslím si že nádrže jsou hodně nasvícené a bez CO2 by se to neobešlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2022 00:10 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: MARTIN HORÁK
Fotka k příspěvku - co třeba tohle, filtrace světlo, bez ceóčka a hnojení, provoz cca 1,5 roku, historie vývoje a druhů rostlin v prezentaci "Mañana Mañana" ;-)
 

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 6 7

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 9876x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19511