Bucephalandra - pěstování
Dusičnan amónny je kyslý (pH mierne nad 4).
Horečnaté soli sú tiež kyslé, i keď len mierne.
Kyselina fosforečná - nemusím komentovať.
Naproti tomu zásad tam moc nevidím. Len tak výstrel od boku, čo tak draslík dávať ako uhličitan? Príp. miesto H3PO4 dať KH2PO4? To sú zásady.
Len nahlas premýšľam, bude to treba spočítať...
Tak isto som si všimol,že keď som začal hnojiť močovinou bolo ph o niečo nižšie ako iba pri hnojení dusičňanmi.
Já mám všude hodně měkkou vodu a tohle není pro mě až tak vzácné numero.
Ale tentokrát se to stalo tím, že jsem přidal na hnojení a vodivost výrazně stoupla, zatímco pH kleslo. Je to všechno v mojí prezentaci zdokumentováno.
Hypotéza? Jednu bych měl. Dávám asi čtvrtinu dusíku ve formě amonia. Při příjmu amonia rostliny vylučují protony, čili pH jde dolů (u dusičnanů je to naopak). No a protože jsem jim týden dával mnohem víc živin, než potřebovaly, a protože rostliny většinou berou amonium raději než dusičnany => pH pokleslo. Překvapilo mě to.
Aké pokusy u teba prebiehajú keď máš bez CO2 ph 5
.
Pokles během týdne z 6.0 na 5.1 (od pondělí do pondělí). Tehdy to začalo. Skončilo to zmizením všech listů dnes, v pondělí jsem po výměně vody naměřil pH 5.7.
0 06.12.2017 16:16 Maq Pozorovali jste někdy někdo na bucephalandrách něco jako kryptokorynovou nemoc?
Mně v akvárku minulý týden kleslo pH dost nízko, a jedna z bucephalander, velmi maličký kousek oddenku s malými lístky, na to reagovala kryptokorynovým způsobem - oddenek je ok, ale listy zesklovatěly a odešly.
Starší reakce
0 31.07.2017 20:55 Aforte [576] Zdravím,
někteří si mě možná pamatují, někteří možná ne. Cca rok zpět jsem tu ještě dával aktualizace mé nádrže s buckami. Nejdříve jsem je pěstoval pod vodou (prasklo akvárium), a poté jsem přešel na pěstování emerzně (špatný substrát = uhnily). Chtěl bych se zase vrátit k pěstování emerzně. Dokázal by mi někdo poradit, jaký substrát, jaké bucky (jednoduché na pěstování), jaké hnojivo,.. vybrat? Budu rád za jakékoliv rady, ať už laické, nebo "profesionální". Děkuji za odpovědi.
EDIT: kdyby někdo znal nějakou webovou stránku, odkud posílají hezké, větší bucky za přijatelnou cenu, budu rád, pokud se se mnou podělíte. Holt jsem se tomu delší dobu nevěnoval a nějaký ten přehled je fuč.
Starší reakce
To i mě vykvetla poté, co jsem ji donesl. Ale to není má zásluha, proto to nezmiňuju.
Kdyby mi vykvetla půl roku poté, co ji mám v nádrži, bylo by to jiné.
Upřímně přiznávám, že mi bucephalandry zatím nijak nejdou. Do jisté míry to může být, protože jsem jim nevěnoval víc prostoru - vždy byly jen doplněk někde. Možná jsem je dával moc na světlo, takže se zařasily. Protože mi vadilo, že jsou zařasené, dal jsem je tam, kde nebyly řasy a bylo málo živin - a to zas potom rostou menší.
Ok. Na základě této diskuse mi vyplývá, že žádají živiny a zvládnou méně světla. To by mohl být recept.
Před měsícem jsem si přinesl do nově založeného akvária. A bucka pustila na květ ani ne za 14 dní
. A to jí mám jen přivázanou na větvi.
0 11.07.2017 18:52 dudak [1894] Tyto rostliny kvetou velmi snadno, jak je ve vodě nějaký fosfor a dost světla, jdou rovnou do květu, míval jsem i 10 květů na jedné rostlině. Ani v pěstování bez CO2 nevidím problém, mám je ve všech svých odchovných a vytíracích nádržích pro Apistogrammy a rostou tam dobře, určitě lépe a rychleji než Jirkovi za 7 měsíců. A to nepřidávám žádné hnojivo, voda je téměř čistá RO a pH je kolem 5,5, nádrže jsou bez dna, takže se tam ani žádné další látky co by mohly hnojit neshromažďují, svítím velmi málo cca 10w led pásek na 120 litrů vody a méně. Mnohem větší problém s nimi mám v nádrži kde je hodně světla a co2, rostou sice rychleji, ale řasy je tam přetlučou. I když to je zřejmě jen momentální stav, bývaly doby kdy i tam vypadaly a rostly krásně.
Ostatně o čem jiném to je? Čas, trpělivost a občas i to štěstí
Děkuju za povzbuzení. "Čas" je v pohodě
.
Ony chtějí čas. Jsem také těžký low akvarista. Z mého pozorování si musí jenom zvyknout, nasadí pevné nové listy, potom hází nové rostliny a když už mají tolik nedostatku všeho, tak i kvetou
I ty náročnější
Jo a já si právě vybral náročnej
. (nejdou mi ani ty jednodušší, tak je to jedno)
Jsou to rostliny podobné anubiasům a bez CO2 ti také porostou jen si musíš vybrat méně náročné druhy.
Maq: Myslím, že můj příklad ti říká správně. I když, na druhou stranu, jednodušší druhy by fungovat měly. Jen jsem ještě nepřišel na to jak.
Na to, že se u B. kishii (Achilles/Skeleton King) na více fórech uvádí, že pod vodou neroste skoro vůbec, to ještě není tak zlé
.
LeRi: Máš ale jiný druh. Já mám
www.flickr.com/… Tři týdny,co2 dostává jen tekutê
a listy jí jedou pořád.
JirkaŠčobák napsal: Mám to bez CO2, ty máš CO2.
Já po bucephalandrách závistivě hledím, ale jako nesytič jsem si zatím netroufl. Bez CO2 je to fakt jiný mač.
Takže jsi šikulka, Jirko, ale Tvůj příklad mi spíš říká "zatím ne".
Mám to bez CO2, ty máš CO2.
Druhá věc je, že jsem šťastný, že vůbec žije. Achilles (Skeleton King) je z bucephalander jedna z těžších na udržení pod vodou. Tvá je Achilles?
Tři květy mi pouští
Starší reakce
Proud to naopak má rádo. Obrať se na pana Skácela. Ten má největší nabídku, bývá na každé burze v Ostravě.
Starší reakce
To zjistíš jedině že počkáš jestli obrazí.
V jak teplé vodě je pěstujete? Mě se nyní porouchalo topítko a teplota se dostala na 32 stupnů a buckám začali uhnívat listy. Máte s tím nekdo zkušenost? Sparví se to snížením teploty?
Starší reakce
Nadbytek draslíku blokuje vstřebávání dusíku, takže žloutnutí listů a slabší růst by odpovídaly
Skorej by som to tipoval na nadbitok drasliku(aj ked príznaky nadbitku som ešte nepočul) lebo železa je dost. Ine rastlinky su pohode aj reinecki mini. A kvet vyzera presne tak ten biely puk, opadne a ostane len ten žlty púčik.
Takhle vypadá květ odpadne z něho jen vrchní část a to né vždy.
U těch květů by to chtělo fotku. Také mi žloutnou listy. Může to být železem, ale také i nedostatkem/nadbytkem draslíku, jak mi bylo porazeno.
Zdravím mam Bucephalandra spec. 'Wavy Leaf'rastie my hrozne rychlo s plno kvetmi ktore však nikdy nezokvitnu??? Vždy sa vyvynie pučik a potom ako keby kvet odhnil.Dalej ma trapi že nema pekne zelene listy,že by jej niečo chýbalo,žilisu zelene ostatok slabsie zeleny až žlty(žeby železo)???Pridám foto neskor
Starší reakce
0 29.03.2015 23:46 Aforte [576] Starší reakce
Tak jsem o ni na suchu neprisel, uz se klube novy listecek, nijak neoschla, a at uz jakkoli, roste, mam radost
.
To by bylo uzasne, myslim ze nejen ja bych byl za takovy pocin rad, prave at mame nejake to srovnavaci meritko
.
Až bude chvilka, zkusím zaktualizovat fotky mé
rybicky.net/nadrze/20549
Ať si uděláte představu, jak asi přirůstají bucefalandry pod vodou.
I pro srovnání, jak tomu bude při vašem emerzním pěstování.
(A jestli dohledám, přidám i fotky "112" - ze zakládání + aktuálního stavu.)
No, je pravda, že teď ty co už mají většinu submerzních listů, tak teď mají dost nových odnoží, skoro každá rostlinka teď má alespoň 3, některé se pyšní i 8 odnožemi, a to je mám od července a začaly takhle růst až poslední 2 měsíce.
U těch co tam mám v palu tak ty tam nemám kvůli lepšímu růstu, ale jako chtěnou kompozici. Ale větší růst by mě potěšil, jelikož se v dlouhé době vracet pod vodu nebudou, takže tam ten problém s vracením a přeměnou nebude
To je sice hezke, ale ja mel "fikany" zamer. Nechat si narust trsik, protoze kdyz 20 vrcholu poroste pomalu, uz mi to jednak nevadi, a druhak i maly prirustek 20x, bude nejspis vic, nez jeden rychlejsi
.
Ten pokus na suchu ma fakt jen jeden duvod, mohu beztrestne poradne pridat na svetle.
Pokud jsou Bucephalandry stejné jako Anubisy, tak pokud je budeš pěstovat emerzně, tak všechny listy, které jim nad vodou narostou, budou emerzní. A i když v tom asi na pohled neuvidíš rozdíl, pokud je pak ponoříš do vody, budou těmi listy přijímat živiny několikanásobně pomaleji, než submerzními listy, což znamená, že díky submerzním listům budou pak růst pod vodou ještě pomaleji (do doby, než si pod vodou vytvoří nové submerzní listy, kterými se příjem živin výrazně zrychlí => PS: i tak ale bude pomalý podobně jako u Anubiů). Emerzní listy mají na povrchu mnohem tlustší vrstvičku kutikuly a Bucky mají zcela jistě i mnohem tlustší listy obecně, čímž se příjem živin (a tedy i růst) oproti submerzní (na život pod vodou lépe přizpůsobené) verzi ještě více zpomalí.
Cekam od toho, ze to na suchu poroste rychleji, ze je to cesta k rychlejsimu ziskani nejakeho trsiku. Ve vode totiz kvuli mozne rase nemuzu takhle svitit, tady do toho peru 1200lm z LED, z vysky rekneme 30cm, ale asi to dam niz, pocital jsem jeste s nejakymi dalsimi rostlinami okolo a jeste k nim nedoslo, tak je zbytecne plytvat svetlem okolo.
Já v palu taky čekám, ale mám 2, tak by mohla alespoň 1 začít. Jsou tam Bucephalandra "Apple leaf" a "Super Blue". Ono si budeme muset počkat. Ale počítám s tím, že za měsíc, bychom měli napočítat lístků víc
Tohle bych zkusil u nějaké více rostoucí bucky.
Třeba u kedagang round leaves. Budeš rychleji vidět změny, pokud nějaké budou.
Tak poslusne hlasim, ze Bucephalandra 'Kir royale' na suchu, s koreny ve vode, stoji jak socha, ani neosycha, ani neroste, vubec nic se nedeje. Svetla ma spoustu, zivin pod sebou taky dost, asi jsem jen netrpelivy a musim pockat, tady to asi pujde pomalu a tyden sem ci tam nehraje roli, marne zatim cekam na novy listecek...
Starší reakce
Přesně tak, taky jsem to pozoroval u B. Jang Kang, tam je jich už jen pár, a to je škoda protože byly fakt nádherný, ale např. u B. biblis my asi žádný neodešel.
No rozhodne uz jich mas vic, takze to asi tak nesledujes. Kdyz mam neceho prvni rostlinku, tak vidim kazdy novy listek a jak mu to jde, a kdyz to uz pak musim probirat, jak akvarko neni nafukovaci, uz si kazdeho listecku vsimnu jen u rostlinek, ktere mam nove a nebo byly spis ubohoucke, jestli se spravuji.
Mám taky pár červenolistých, ale toho rychlejšího odcházení starších listů (emerzních?) jsem si u nich nevšiml.
Pravdou ale je, že nejsem ten správný pozorovatel - do nádrží s bucefalandrami zase tak moc nekoukám...
O nějaké heterofylii ale nemůže být řeč, ne?
Já mám na suchu B. pubes a pod vodou roste mnohem rychleji než na suchu, tak držím palce.
Přidat reakci
1 ...... 7
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 14926x