Bucephalandra - pěstování
Vysoká teplota = snížený obsah kyslíku.
Rostliny dopované CO2 = více kyslíku ve dne, ale tím méně kyslíku v noci.
Nižší obsah kyslíku = vyšší obsah minerálních i organických toxinů ve vodě, vyšší riziko kolapsu dna.
Nemáš moc rostlin a ty které máš to sycení CO2 moc nepotřebují.
Hloupý dotaz, ale proč myslíš?
Ve Tvém akváriu by mnohem užitečnější než céóčko bylo vzduchování.
Nedávno jsem byl svědkem jak v ČB po výměně vody odešla do druhého dne většina kryptokoryn. Takže myslím že to možné je. Jakou snášejí Bucephalandry teplotu netuším snažím se jí držet pod 26 stupňů.
To mě nenapadlo. Mohlo by se jednat o tak razantní změnu, že by se to takto projevilo? Napadla mě i teplota vody. Mám 31°C, ale už dlouhodobě, tak že by se to projevilo až teď s takovým zpožděním?
A nemohlo se něco změnit ve vstupní vodě? Takhle na jaře se to stává.
Starší reakce
Trochu jsem se snažil prokousat tou marketingovou latinou okolo Platinum Soil. Myslím že to, co zpočátku uvolňuje, nejsou ani tak živiny, jako organické látky. "Živiny" zákazníkům tak nějak líp znějí...
A pokud jde o adsorpci živin, asi ano. Jistě je to plné jílů. S kationtovou výměnnou kapacitou. Něco za něco.
To může být částečně pravda ale rozhodně platinum soil neadsorbuje všechny živiny a rozpad kořenů bych tipoval spíš na nerovnováhu směrem k přebytku než že by docházelo k rozpadu z důvodu nedostatku prvků. Bylo by dobré zjistit co ti ve vodě přebývá případně chybí. Na obalu platinum soil píší že v prvních týdnech uvolňuje do vody živiny a není proto třeba hnojit ničím krom draslíku. Jestli je to pravda nevím ale nehnojím a kořeny se nerozpadají mám navíc ve filtru dost aktivního uhlí a žádný problém nepozoruji.
Mozna jsem to vyresil! Potvrdim pozdeji, jestli je to na 100%. Pry Platinum soil absorbuje ziviny. Tak jsem zacal hnojit denně! Od te doby to vypada, že kořeny uz nehniji a rostou nove listy.
Asi ziviny po par dnech zmizi z vodniho sloupce do substratu.
vsem děkuji za pomoc. Vypada to ted nadejne
Starší reakce
Ďíky za reakciu - Echinodorus je už von tri týždne a zasiahlo to len dve bucky zo štyroch. Určite tam nejaká zmena musela nastať keď takto reagujú. No uvidím, snáď to zvládnu
Jestli změnou světla, to nevím, ale pokud jsi vytahoval echinodorus, určitě jsi rozvrtal dno a poměry v akváriu se náhle změnily.
Takže je možné že mi bucky pustili pár listov, tým že E.krapčatnyj šiel von a zmenilo sa v tom mieste svetlo ?
Bucky jsou něco jako hnědovky, ale daleko rychlejší.
Tedy jakákoliv změna a to i přesun v akváriu kde již nějaký čas rostou a to o pár cm, znamená klidně možnou reakci jako nově příchozí do prostředí, tedy klidně to co popisuješ.
Zaměřil bych se na to, co jsi udělal nebo co se stalo v rozhodném okamžiku. I kdyby to mělo vypadat jako nesmysl bez souvislosti. Co se stalo, co se změnilo?
Mě jen napadlo Platinum Soil versus akvarijní chemie Easy life, kterou Lada používá?
A teď babi rád
Jaké máš druhy?
Ne
To ano
já mám bucky také a vím jak pěstovat. Jenže ty koreny co má nad substrátem, které bucka pouští mu uhnivaji to substrátem nebude
Ke kořeni se dají navázat. Kořínky vyrostou
To on má taky a přesto problém řeší. Ale chápu že tě zmátlo to že se to svádí na substrát
Mám je přirostlý ke kořeni a nevidím problém
Ahoj pokud to dělá substrát (doufám, že jsem to správně pochopila, pokud ne oprav mě),ktery upravuje hodnoty vody a po nějaké době to odezní, tak bych asi bucky přendala na nějakou dobu do nádrže, která už má hodnoty ustálené. Byla by škoda, aby přišly úplně pryč
Každopádně pro srovnání pH vody se mi pohybuje kolem 8 a tvrdost vody je 6.vcera jsem zrovna bucku rozstrihavala na 3 kusy.
A ostatní rostliny prosperuji?
Mám Bucephalandry v nádrži s platinum soil a zatím nepozoruji problém nádrž je 18 dní od založení tak to nemůžu říct s jistotou ale hledal bych problém jinde.
Přijde mi to na „projev vlastností“ substrátu Platinum Soil s „okolím“.
Tak uz jsem myslel, ze to bude ok. ale zase po 10ti dnech vsechny korinky co narostly, tak behem okamziku zase uhnivaji. vcera vse ok a dnes uhnile
Starší reakce
Ano pravda...Ph drzi krasne na 6,3-6,5, ale po pridavani CO2 ph rychle klesa. cca za pul roku max 1 rok ten substrat tyto vlastnosti ztrati a ph pujde k 7..Mam ho v dalsich 2 akval 60L kde mam ciste krevetky tak uz mam zkusenosti.
Mam tam i 2 Bucephalandry. Vse ok jen rostou strasne pomalu ani skoro nepoustej zadny koreny, ale nic nehnije. Nehnojim tam a svetlo taky neni silny.
Prave jsem chtel zkusit mineralni sul pro Neocaridiny GH+/KH+ a zvednout to na KH 2 a pak zbytek na cca TDS 120 tou pro krystalky co je jen GH+. Za pul roku prestane platinum soil bejt aktivni a budu resit opacny problemy
Zdravím. V prezentaci uvádíš, že máš substrát Platinum Soil, který snižuje pH a KH. Tedy i když přidáš nějaký uhličitan pro zvýšení alkality,tak to bude tlačit alkalitu stále k 0-1 dKH.Ten substrát by měl zajistit, že i při přidávání CO2 by se mělo pH stabilizovat kolem 6.5.Nemám ale osobní zkušenost.
Oni ty krevetky moc vyšší kh než 1 nechtějí tou solí to podle mě dost zvedneš buď skus dohledat jakým prvkem je ideální ( jedlá soda to asi nebude) zvedat samotné kH nebo použij vodovod.
Tak asi muzu, ale musel bych prave hodne ředit. To nevim, jestli by se krevetkam libilo.
Zkusim mineralni sul co zvedne GH/KH v pomeru 1/0,5
Proč nemůžeš ředit? Já mám kH vodovodní taky 4 ředím 2:1 RO s vodovodní a kH mám cca někde mezi 1-2 a zda se mi to jako optimum (ale v téhle nádrži nedávám CO2. Teď v nové mám 2° a CO2 pH mám 6,4 a mám pocit že je to OK. Otázka je jak moc se mění chemizmus vody takhle v začátcích akvária třeba právě tyhle změny můžou za to že nové kořeny hnijí.
Myslim, že je už 1,5 mesice mam urcite. Taky jsem cetl, ze Bucephalandry pri zmene chemismu vody vymeni listy a uhniji i koreny. Ale oni mi uhniji nove koreny co vyrostou.
Už mam zmereno.
KH 1
GH 6
ale vodovodni voda ma jen KH 4, takže to s ni redit nemuzu. Asi tedy koupim jinou mineralni sul co zvysuje i KH.
Nemohu bohuze moc poustet Co2, protože ph pada moc rapidne dolu aniz by byla voda dostatecne nasycena
Můžu se zeptat jak dlouho ty rostliny máš? Dočetl jsem se včera zajímavou věc. (je to pouze informace z webu který se věnuje těmto rostlinám) Bucephalandra prý reaguje na změnu prostředí výměnou kořenů podobně jako jiné rostliny mění listy. Nejčastěji se tak při přechodu z emerzní formy ale našel sem i zkušenosti kde se toto dělo při přechodu z low-tech akvária do akvária s vysokým obsahem CO2.
barrreport.com/… Porostou, ale lépe se jim daří spíše nad, více pak kvetou a pouští
Tod ale můj poznatek
Prostě je nezahrabavat moc
Pár bucek jsem měl, všechny rostly až na jednu. Porostou ti i v substrátu, pěstování je podobné jak anubias. Máš ve filtru Seachem Matrix který odstraňuje i dusičnany tak bych ho asi vyndal.
Jak zvysim ciste jen KH bez vlivu na celkovou tvrdost a PH? Asi budu muset pouzit jinou mineralni sul co zvysi i KH nebo jak psal Smetany pridam vodovodni na 1KH
Trochu si musíš pohlídat ten substrát co ti všechno pohltí a co ne.
Při tak nízkém pH, a nota bene v novém akváriu, se různé potíže mohou odvíjet i od toho, že se tam nedaří bakteriální mikroflóře (na rozdíl od některých hub). Přitom Amazonia obsahuje hodně organických látek, které by bylo potřeba mineralizovat.
Odumírání kořenů bucephalander je dost neobvyklá věc, a asi to souvisí s Tvým neobvyklým zahájením.
(Mimochodem, zabrowsil jsem na stránky SaltyShrimp a opět jednou jsem užasl, jak se dají napráskat peníze...)
Tak už jsem přidal prezentaci nádrže 240l.. Ph 6,3 po přidavání CO2 klesne až na PH 5,6
Ze začatku jsem měl NO3 na 0 a rostliny vyloženě trpěli. Nikdy se mi nestalo mit NO3 na 0 zjistil jsem to asi až po měsíci.. ted je vše ok až na Bucephalandry.
+ jednou Bucephalandrou jsem si zanesl do akvaria řasu Staghorn.
Nízké kh za to nemůže ale mohlo by způsobovat velké rozdíly v pH a to už vadit může.
S nízkým KH se stává voda nestabilní a zvláště pokud používáš CO2. To by jsi ale měl vědět protože jen začít bublat a myslet si že to stačí ke krásným rostlinám může být dost velký omyl.
Prezentaci nemáš aktualizovanou a dozvědět se něco víc než co napíšeš by pomohlo.
Lada napsal: sklovateni uhnivani korenu bucephalander je tedy moc nizkou KH?
Určitě ne.
Ok dekuji vsem za odpovedi....koupim testy a zmerim KH.....sklovateni uhnivani korenu bucephalander je tedy moc nizkou KH?
Teoreticky máš pravdu co se týče krevet. Jestli existují rostlinky které kh přímo vyžadují nevím. Ale z vlastní zkušenosti můžu říct že kh 0 jsem zkoušel a bylo to trošku trápení. Momentálně mám vyzkoušeno že optimum je držet kh mezi 1-2. Krevetky jsou spokojené a kytky v rámci možností taky. Míchám vodu z RO s vodovodní cca na 1kh a pak domineralizuji solí pro krevetky na cca 150ppm.
Voda z RO po uprave ma TDS cca 120ppm a KH 0.....v akvariu po přidani hnojim nemam ted cim zmeřit. Jaka KH ma byt??? cim min tim lip ne?
Diky, ale co přesně je spatne? Ja tam mineraly zpet dodavam mam bee shrimp salt a ma to byt dobre i pro rostliny. TDS 120
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 7
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 14926x