LED pásek
Ahoj, s tim zloutnutim je to zajimave, nemam dlouholetou zkusenost, mam 2 pasky nad akvem, oba podhozeny silikonem a mas pravdu, ze zloutnuti se projevilo. Oba pasky jsou ta stredni trida myslim je to voduvzdorne, tzn. v silikonovem obalu, ale ne vylozene v kapsuli nebo jak se to nazyva. Mam je primo na dreve. Prvni, s tim jsem si hral s napajenim a pouzival vsechno mozne i nabijecku na telefon. Ten uz je ted v tahu. U druheho mam poradny trafo jak ma byt a pasek nepretezuji, svitim s nim tak zhruba 6 hodin denne pres asi rok a vsechny chipy zatim sviti naplno bez poklesu svitivosti ... a ted si jdu zaklepat.
0 24.12.2015 17:32 Kulisek – Lepení LED pásků
Já sundavám tu 3M samolepící pásku a lepím to teplovodním lepidlem přímo na hliníkový chladič- plech
Ahoj, ja pouzivam silikon, ono ten origo, co je samolepici, to je stejne na houby, pac to poradne nedrzi, mozna tak na suchy povrchy, ale kdyz se to da nad otevreny akvo na osvetlovaci jednotku, tak se to zacne odlepovat, takze jsem to stejne musel podhodit silikonem.
Na Ebay se prodávají mraky teplovodivých pásek i od 3M co je většinou origo použita, nebo i "kopie", otázka co kvalita
např:
www.ebay.com/…
U nás v téhle banánové republice je to problém ...
odlepím, jednou jsem si koupil "levné" pásky z Číny. Levné byly tím že nebyly samolepící. Přilepil jsem je chemoprenem a svítily mi dva roky. Po dvou letech jsem předělával osvětlené, ne že by nějak odešli.
Doma mám právě jen zalité pásky, které jsem chtěl co nejdříve "vysvítit" (životnost asi podstatně menší) a nahradit je poté nezalitými pásky. Takže hledám něco, čím bych tam tyto dočasné přilepil s tím, že je třeba za půl roku odlepím a nahradím kvalitnějšími.
doporučuji teplovodivé lepidlo. Tepelně nevodivé silikony a chemoprény v žádném případě. Pak vám čipy časem "žloutnou". Pokud ale řešíte jak přilepit zalitý pásek, je to jedno ...
A kdybys chtěl pásek odlepit, odlepíš ho?
mně se osvědčil Chemopren
Silikonové lepidlo tu mám, ale otázka, jestli bych pak pásek dokázal někdy odlepit.?.
Kvalitné pásiky držia.Ak nepomôže vyčistenie a odmastenie plochy kam to dávaš,tak potom silikónové lepidlo napr.
Zdravím, prosím Vás, čím připevňujete LED pásky k profilům. Včera jsem si pořídil velký hliníkový chladič (profil) a přilepil jsem na něj 3 LED pásky, ale dnes už se mi odlupují.
Ideálně bych to chtěl přilepit tak, aby lepící hmota moc nebránila roznášení tepla po chladiči a v případě poškození pásku jsem ho mohl nějak odlepit a nahradit novým.
0 19.12.2015 16:45 sonetka [136] - Živorodky Tak a dílo je dokonáno, staré trubky vyhozeny, vyměněny za LED pásky, původní svítivost 3*900lm - 3x T8/15W nyní s LED je 2 200lm - 4x0,5m/6W,celkem 24W, ale LED mají mnohem lepší směrovost, takže defacto to svítí více. Viz fotky a jasně přepálená Staurogyne - doufám, že už neporoste nahoru, ale bude více kobercovatět
Teplota chladiču je okolo 40°C díky průvanu od ventilátoru, kryt, na kterém se dali smažit vajíčka, je nyní chladný na dotek, jediná nevýhoda, musíme více topit :(.
Zdroj 12V/36W je vlažný, ani se neohřeje
Takže doufám, že to pošlape a nebude to mít Vámi deklarovanou životnost 6 měsíců
Výrobcovia neklamú (teda väčšinou), len netreba zabúdať, že väčšina parametrov je udávaná pri teplote PN prechodu (teda vp vnútri čipu) 25 °C. To asi nikto z nás nedokáže dosiahnuť
Ďalšia vec, na ktorú mnohí zabúdajú, že pomerne často nie je to, čo možno čítať u predajcu to isté, čo je u výrobcu. A je úplne jedno, či nevedia, že rôzne pásky môžu mať rôzne parametre alebo to robia vedome, aby toho viac predali...
0 18.12.2015 18:55 sonetka [136] - Živorodky Hmmm mm to by pak výrobci ve svých listech teda pěkně kecali, když se člověk podívá na plánovanou životnost, proud, teplotu ... ale papír snese vše. U nás se svítí už skoro jen LED a za těch pár let pokles svítivosti nepozorujeme, drtivá většina má Samsung LED a některé svítí již 4tým rokem a v pohodě. 3W, 10W LED a vše OK.
A nevěřím, že ty LED pásky po půlroce přestanou svítit ... To by někteří výrobci, co prodávají světla na stejné bázi chipů, dávající 3leté a více leté záruky hodně rychle šli do kopru, kdyby světlo co rok měnili ...
Naše světla po cca 5 hodinách provozu s přirozeným prouděním vzduchu a plném výkonu měli asi 45°C na chladiči a cca 60°C na chipu, tedy pod magickou hranicí 80°C - takže by životnost měla být cca 10 000hodin do poloviční intenzity. U nás pásky poběží asi na 10V + aktivní ventilace, takže odhadovaná životnost 30 000hod. No třeba se za půl roku ozvu, že to už nesvítí
Moje majú nasvietené minimálne 6 000 hodín (to určite spĺňa podmienku X tisíc) a pokles svietivosti nevidím... Ten pokles tam určite je, veď nič nie je večné, ale nie je okom postrehnuteľný.
Počas svojich experimentov som už mal pásiky, ktoré po cca 2 mesiacoch svietili menej ako sviečka s väčšinou LEDiek zhorenou (zaliate), i pásky ktoré po cca 6 mes. svietili menej ako polovičnou intenzitou (nezaliate). Kúpiť dobré pásiky na akvárium nie je jednoduché a chce to asi i trochu šťastia, no a samozrejme vhodné zapojenie i montáž...
Podľa mňa, totiž väčšinu pásikov predávajú s predpokladom použitia vo voľnom prostredí - tj. výborne chladené okolitým, relatívne chladným, vzduchom. Ale s trochou snahy prežijú aj v kryte, kde ich ohrievajú dve trubice
Tak samozrejme že kúpiť sa da všetko ale neni to ako vyhorela mi žiarivka kupim uplne rovnaku aj o 10 rokov.
Ten pokles nie je meraný samozrejme ale ak na začiatku bolo vidieť z vonku cez okno ako by sa zvaralo vovnutri(prehanam) a posledne 3 mesiace ide viac svetla z okna kde je 11w ziarivka nad nanoakvariom tak to uz o niečom vypoveda
Nie su to fakty podložene študiami ale obyčajna empiria
Ta životnost X tisíc hodin platí pro LEDky použité jako kontrolky, né pro tyhle předimenzované svítící. Tady to bude chtít ještě pár let počkat, snad se podaří problém s generovaným teplem vyřešit. Mimochodem, na malých akvárkách taky svítím LEDkama, ale plno toho už odešlo.
Že se nedá dokoupit nějaké komponenty bych v dnesni době bral i když co jsem se díval po roce tak pásky jsou i dokonce vylepšené a zdroj jsem koupil s rezervou o 40 % větší tak problém taky nevidím.. Jedině mě zaráží ta klesající svítivost až o 50%?Potom straci smysl kupovat led pásky když tam uvádějí životnost několik tisíc hodin.. Jak tu svítivost poznáte?
po 2 rokoch svietivosť tak 50%. Chlazené veľkým hliníkovym plechom 80*35. To by problém nebol.
Problém je po 2 rokoch zohnať podobný led pásik s podobnou svietivosťou, napatím, wattažou, aby sa dal použiť pôvodný zdroj
rok je málo, když něco dělám tak napořád
Ne, já už cca 2-3 roky konstruuji akvasvětla s výkonovými LED čipy Cree a udělal jsem jich asi 80ks. Mám s tím dobré zkušenosti, kdežto u pásků všude vidím, jak jsou některé čipy "vysvícené" a to i u profi konstrukcí s dobrým chlazením. Někdy se to ale povede a funguje to ...
Páse se samo zalakuje (PLASTIK), pro jistotu. Kryt je větraný, takže tam moc vody není, bez větráku z krytu, zářivek, kapala voda, s větráky, je tam relativně sucho
No jo v tom rozměru ne,to máš recht.zastříkni je Urethanem 71 a mělo by to být bez problému,já to neudělal a jeden pásek to odnesl z 1/3.Hlavně použít difuzory a záslepky pak je zamáznout silikonem aby se do nich nedostala vlhkost.
Dělají, ale nic v našem rozměru 15W tj 438mm :(. Takže LED trubky je problém
Diskotéku ani ne, spíše ráno pozvolný start, večer zase uspání atd
LED pásky není problém, pokud jsou kvalitní a kvalitně chlazené ....
Jsem zvedávej, jaké problémy?mam je cca rok a jsou v poho.. Poděl se o své zkušenosti..
a proč přímo nezvolit LED trubice? Zachováš patice, nemusíš řešit chlazení a nepotřebuješ externí zdroj. S pásky budeš mít problémy.
Vlhkosť a vodotesnosť sú dve rôzne veci! A to napriek tomu, že v oboch prípadoch ide o vodu, takže prosím nezamieňať. Vodotesnosť nemusí poskytovať ochranu pred vzdušnou vlhkosťou - norma skúšok IPxX nikde nerieši vodu v plynnom skupenstve, a tak zbožné upieranie sa k IP68 často vedie k Vami spomínanému prehrievaniu spôsobenému zlým odvodom tepla.
Vôbec nie je nutné vodotesné riešenie, úplne stačí krycie sklo - práve mám zníženú hladinu v akva (aby mal kde kvitnúť C. calamistratum) a to množstvo vyzrážanej vody na sklách prekvapilo i mňa, ale v kryte som vodu vyzrážanú nikdy nemal. Ako iné riešenie vidím otvorené akvárium, kde je vlhkosť dostatočne odvetraná.
A, áno, používam pásiky LED a svietia mi už nejaký ten rok, bez viditeľnej zmeny intenzity. Sú to holé pásiky, vlepené v hliníkovej lište, čipy v púzdrach novej konštrukcie so zlepšeným odvodom tepla (3014). Aktívne chladenie zvláda v uzatvorenom kryte aj teplo z okolitých trubíc a drží teplotu lišty okolo 40 °C...
Výhody LED:
- Větší účinnost než klasická žárovka, kvalitnější čipy mají o něco lepší účinnost i než zářivka. Běžně kolem 100 lumenů na wat a víc.
- Směrovost světla, zatímco zářivky a žárovky svítí kolem dokola (ano dá se to reflektory napravit, ale ne na 100%) tak LED mají většinou vyzařovací úhel 120°.
Nevýhody LED:
- Nutno dobře chladit. Čim vyšší teplota tím menší životnost (opravdu špatně chlazené diody můžou odejít už po pár týdnech), nezhasnou najednou, ale postupně ztrácí výkon.
- Vadí jim vlhkost. Nejdou jen tak nalepit do krytu bez dalších úprav pro vodotěsnost.
- Problematičtější napájení. LED jak se zahřívá tak jí klesá odpor, což má za následek že čipem protéká víc proudu, ten se zahřívá o to víc, čímž zase klesne odpor a protéká víc proudu co má za následek ještě vyšší zahřívání a tak pořád dokola až se čip upeče. Proto se musí proud do LED regulovat. Jdou 2 řešení problému.
a) přidat před LED odpor který to stabilizuje - ten ale propálí část elektriky ve formě tepla. Toto řešení používají pásky kde jsou většinou 3 čipy v sérii s jedním odporem a napájené napěťovým zdrojem 12V.
b) použití proudového zdroje, který si hlídá protékající proud a sám se reguluje (zvětšuje a zmenšuje napětí). Používá se u samostatných LED čipů které se ke zdroji zapojí do série.
0 13.12.2015 22:03 Abarth Rozmýšlam o výmene klasickej žiarivky(15w) za LED, aké má LED výhody a naopak nevýhody ? Ďakujem za info
ospravdlnujem sa,trepol som somarinu,
pri napajani napetovym zdrojom a vyzadujucim polovicnym napetim na led sa zapoja led seriovo,(pri napajani prudovym zdrojom a vyzadujucim polovicnym prudom sa zapoji paralelne)
Tam na tom druhém obrázku máte ten druhej pásek špatně nakreslenej (prohozený + a -), ten druhý pásek by takhle neměl svítit(proud by v něm tekl opačně což dioda nepustí).
jinak A je správně to je sériové zapojení.
Posílám taky obrázek (doufám že mě nezažalujete za porušení autorských práv)
A) sériově (za sebou) 12V pásky na 24V zdroj
B) paralerně (vedle sebe) 12V pásky na 12V zdroj
C) 1 a 2 pásek jsou spolu propojeny sériově, stejně tak 3 a 4 jsou spolu sériově. Tyto dvě propojení jsou pak připojené paralelně na zdroj 24V
akorat je jedno na kterem konci je to propojeno, pokud je to propojeno spravne ;)
Čiže seriovo znamená zapojenie ako na obr. A) ?
momentálne to mám zapojené ako na B) a to som si myslel že je seria ale teda elektrické zapojenia si pamatam akurat zo základnej školy
Přesně a tyto dvojice se pak dají zapojovat na 24V zdroj paralelně. Pro 4 pásky: + zdroje na + prvního p., - prvního p. na + druhého p., - druhého p. na - zdroje, pak + zdroje na + třetího p., - třetího p. na + čtvrtého p., - čtvrtého p. na - zdroje.
první a druhý pásek musí bíti stejné a stejně dlouhé, to samé platí pro třetí a čtvrtý
první a třetí nemusejí bíti stejné.
Potom co tohle zapojíte už zvládnete sám připojit i 5. a 6. pásek, popřípadě i další dvojici.
0 10.12.2015 21:46 MartinH [142] - L144 závoj Ano pásky se ke zdroji zapojují paralelně (aby do každého šlo 12V, když máte 12V zdroj). Ale chcete-li připojit 12V pásky na 24V zdroj, musíte 2 stejné pásky stejné délky zapojit sériově (tedy nemusí být stejné, potom ale bude i různá délka pásků a musíte si to umět přepočítat!). Tato dvojice 12V pásků zapojených sériově pak bude napájena 24V zdrojem (12V+12V=24V).
Příklad na T-LED mají teď pásky 12V, 12W na 1 metr (mám jich doma teď 3 metry (3x1m) nad akvárkem 120x42x50 ať jsme konkrétní). Co o těchto páscích ještě víme? Můžeme spočítat kolik tam teče proudu 12W/12V=1A metrem pásku tedy protéká 1 ampér proudu.
Když budeme mít 12V zdroj musí nám dát tolik ampérů kolik metrů těchto pásků máme, ale radši více, zdroje nejsou konstruované na nepřetržitý provoz na maximální výkon. Zase konkrétní případ u mě v akva: Mám 12V zdroj který podle šťítku dá 3.33A 12V*3.33A=40W (po zaokrouhlení). Pásky se k němu připojují paralelně (aby do každého šlo 12V - obvyklé zapojení). Při takovémto zapojení bude každým páskem protékat 1A tudíž celkově 3A a spotřeba bude 3A*12V=36W (zdroj má ještě 4W rezervu - což je dost málo, ale já mám ještě stmívač a nejedu na 100%, takže tam ve skutečnosti teče toho proudu méně). --- TOTO JE OBVYKLÉ ZAPOJENÍ LED PÁSKŮ ---
Máme-li 24V zdroj a 12V pásky tak máme 2 možnosti. Koupit nový zdroj nebo si poradit jinak a to tak že vezmeme 2 stejné stejně dlouhé pásky a zapojíme je sériově tak nám dají 24V a můžeme je zapojit na stávající zdroj. Zase dám příklad, řekněme že jsem při stavbě světla ze šuplíku nevytáhl 12V zdroj ale 24V: Vezmu 2 pásky dlouhé 1m (12V, 12W, 1A každý) a mínus prvního pásku spojím s plusem druhého pásku (třeba připájím kus měděného drátu). Vzniklé LED se bude napájet 24V (12V+12V) poteče tou soustavou 1A a spotřeba bude 24W (24V*1A). Připojíme ke zdroji 24V tuto soustavu jako by to byl jeden pásek volné + (na prvním pásku) na + zdroje a volné - (na druhém pásku) na - zdroje. Tak a teď mi zbyl 1m pásku, ten na 24V zdroj připojit nemůžu, sice by se rozsvítil úžasnou intenzitou, ale upekl by se celkem rychle. Tyto pásky jsou dělitelné po 5 cm, takže ho rozstřihnu na dvě 50 cm části (každá část bude mít 12V, 0.5A, 6W) a ty spolu propojím zase sériově (- první půlky pásku na + druhé půlky pásku). Toto propojení dvou 50cm kousků bude mít tyto parametry: 24V, 0.5A a 12W. To celé připojím na zdroj jako ty 2*1m pásku (+ na +, - na -) => paralelní propojení. Výsledek bude mít: 24V, 1.5A a 36W. --- TOTO NENÍ OBVYKLÉ ZAPOJENÍ ---
MartinH má pravdu - sériově. + zdroje na + prvního pásku, - prvního pásku na + druhého a - druhého na - zdroje. Jen pro stejné kusy stejných pásků
A paralelne to teda pôjde?
A inak ak by šlo to zapojenie, čo je momentálne top medzi zohnateľnými čipmi na páskach?
Diky. Ale urcite seriovo? Seriovo mam napojene pasky aj teraz ale su 24V..
Pokud je pásků sudý počet a jsou stejně dlouhé, jdou vždy 2 stejkné zapojit sériově a tak 12V pásky napájet 24V zdrojem (u lichého počtu se jeden pásek přestřihne v půlce a hned je sudý počet).
0 09.12.2015 22:01 konrad [45] po 2 rokoch svietenia mi nejako odchádzajú doterajšie led pásiky, tak hľadám náhradu. Napájanie ale mám na 24V.
Kedže môj doterajší 5630SMD sa nejako nedá zohnať našiel som na 24V a požadovanej svietivosti čipy 3328-SMD (
www.t-led.cz/…) a 2835-SMD (
www.ecolights.sk/…).
Viete poradiť do ktorých čipov ísť? Vďaka
Teď mám 60w,ledky-40w. Kytky v pohodě,jak mají (měsíc) CO2,tak lepší. Ludw.Repens za 10 dní 8cm. Jukni mi na fotky. si se na to vykašlu a nechám to,jak to je. Takhle to mám rok.
Díky.
Přidat reakci
1 ...... [23] ...... 60
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72882x