Ancistrus - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
http://www.catfish.cz - nemoci ryb
- co žral před hladovkou, přesně, vše, něco co bylo nové?
- mě to přijde jako zplynění, neprůchodnost střev, viděl jste od něj výkal
rybyčky už 2 dni nekŕmim. starec sa ledva hýbe a brucho má furt väčšie...
dúfam že nemá parazity. Ale zvýšné ancíky aj živorodky sa tvária ok. Trochu som sa vyľakal týmto tu:
www.dajanapet.cz…
Dík za radu. Ja tam udržujem teplotu 24 - 25 stupňov. Filtru dám teda pokoj. Inak mám asi hodně šnekov. Najviac sa mi premnožili levatky. Trochu som rozmýšľal, či mu tie potvorky nevyžierajú všetky riasy, fakt je že odkedy mám akvárko, ešte som tam riasy nevidel
No a s tou stravou som už dostal sprda, bude na čase kúpiť niečo mrazené
Teď zkus nasadit na tři dny hladovku a pár dní po sobě vyměnit 1/3 vody.
Ale pak by to chtělo pestřejší stravu. Držet ryby jen na vločkách je nic moc. Zvlášť u takových všežravců jako jsou ancíci.
Zkus tomu filtru nechat klid na práci. Jestli ho musíš čistit každý týden, tak je něco špatně a nebude ti pořádně plnit funkci.
kruníř napsal:... Kŕmil som najskôr raz za 2 dni vločkami, teraz každý včer...
- změna přechodu krmiva a jeho stravitelnost, může být jednou z příčin, někdy tuto skutečnost ovlivňuje i teplota, kdy jedinec byl chován, za zcela jiných teplotních hodnot
- závěr, vynechal bych krmení na tři dny, následně reakce zde, pokud by stav byl přetrvávajicí
kruníř napsal:Preplachujem každý týždeň vo vode z vodovodu pri výmene vody.
Filtr vyplachuj ve vodě kterou odpustíš z akvária.
Mám 2 týždne Ancistrusa sp. gold, celkom starý. Dnes som si všimol dosť nafúknuté brucho. Akva mám mesiac, rybyčky sú u mňa 2 týždne. Dnes som vytvoril prezenáciu. Filter bublifuk, vodu mením po týždni asi 25%. Mám tam prírodné drevo, ktoré nebolo nijak ošetrené, len mechanicky čistené a wapka
. Filter obyčajný molitan a bublifuk. Preplachujem každý týždeň vo vode z vodovodu pri výmene vody.
Od založenia akvárka tam mám šnečky, piskořky, levatky a okružáky. Po 2 týždňoch pribudli Wingeovky, ancistrusy a krevetky Neocaridina palmata sp. White.
Kŕmil som najskôr raz za 2 dni vločkami, teraz každý včer. Rybky sú celkom živé. Jediný problém je u starca.
Starší reakce
Podľa mňa častejšie výmeny problém nevyriešia vôbec. A neodstránia ho. Ancistrusy potrebujú prekysličenú nádrž a stabilné prostredie. Vaše akvárium nebude mať asi ani jedno.
Ak by som aj papierikové testy bral s rezervou, keďže sú nepresné, pri pH 5,5 sa predsa poriadne nemohla rozbehnúť nitrifikácia, preto tie vysoké dusitany. Ak to akvárium ešte nespĺňa kritéria na prerybnenie, aj tak je zarybnené viac než by filtrácia zvládala, výkaly sa hromadia na dne, bez kyslíka ich nemá čo rozložiť ...
Pre začiatok by som pridal vzduchovanie, alebo aspoň poriadne čeriť hladinu (ph môže znižovať aj Co2 a že ho to množstvo rýb dokáže vydýchať), prípadne pridať rastliny ale v noci môže byť kyslíka aj tak málo.
Druhá vec, zvýšiť ph na aspoň 6,5 a s tým aj dKh, nech sa rozbehne nitrifikácia ako má, napr. jedlou sodou, alebo prípravkami. Akva obchody sú ich plné.
S tím salátem z obchodu bych taky neriskoval. Radši okurku bez slupky a jadýrek, uvařenou mrkev a spařenou kopřivu. Vařenou Tresku maji taky rádi.
Ancistrus má rostliny moc rád. K snídani, k obědu, k večeři... Lakmusové papírky jsou nespolehlivé, jestli to myslíš vážně, potřebuješ slušné kapkové testy. Jestli jsi někde četl, že NO3 nevadí, tak to hoď autorovi na hlavu. Ale ono to spíš bylo tak, že vysvětloval, že NO3 vadí mnohem méně než NO2, protože voda s 200 mg/l NO2 by už byla celkem obstojná zbraň hromadného ničení. Nebo jsi četl, že nevadí rostlinám, což je vcelku pravda. Ale samozřejmě NO3 od určité koncentrace vadí celkem dost a ta koncentrace je pro některé druhy ryb 20 mg/l (pstruh), pro jiné 80 mg/l (kapr) atd. Ale pokud máš zdroj vody s nízkým množstvím dusičnanů, tak prostě měň častěji vodu a máš po problému
Tak to tam něco hnije, když to smrdí. Je možné, že roli hraje i hrubé dno, jak je uvedeno v prezentaci. Nevím jestli pomůže ubrat.
Když mě začlo smrdět dno, tak stačilo vyhodit kořen, který byl načatý a rozkládal se. Párkrát jsem odkalil a byl klid.
carnaby napsal: salát byl kupovaný. zdrojová voda jsem měřil jen ph ale bylo to taky podle mě necelých 6.
Tak kupovaná zelenina může být problém. Hodnoty zdrojové vody by se měly dát zjistit u vodárenské společnosti.
Edit: Klidně teď měn denně, protože ty hodnoty N-latek jsou dost šílený. I když o spolehlivosti těch testu si iluze nedělám.
Některé druhy snesou vážně hodně,ale z dlouhodobého hlediska by nemelo být NO3 nad 50 mg/l. A jak se tu neustále mluví o přerybnění??? Věřte mi, že mnozí zde přerybněné akva ještě neviděli.
jo bublinky smrdí. budu častěji měnit vodu a filtry nechám být déle. mám snížit dno? mám tam toho písku docela dost.
Asi ti hnije dno. Ty bublinky ze dna smrdí?
Co ty kořeny, nehnijí? Co krmení, nepřekrmuješ?
Vodu měn častěji.
Kytky ancistrusům nevadí. To spíš obráceně.
já děkuju. asi se mi začíná dělat jasno. hodnotu NO3 mám vyšší od začátku. Přerybněno? ale neřešil jsem to, protože jsem někde četl, že NO3 nevadí.
O litrech to není, rozhodně mu bude lépe v akva 80x30x30 než v akva 40x40x45 (obojí má 72 litrů). Na tenhle "detail" hodně lidí zapomíná, respektive ho z nějakého důvodu nebere v potaz. Jinak samozřejmě souhlas, ty podmínky co má teď jsou katastrofální.
salát byl kupovaný. zdrojová voda jsem měřil jen ph ale bylo to taky podle mě necelých 6.
jednou za čtrnáct dní měním vodu pomocí odkalovače. měním tak 1/3 vody a pak přidám dajana start plus. projedu dno kam se dostanu. ještě tedy věc: když odkaluji, ze dna jde spousta bublinek.
Filtr propírám v týdnu mezi. mám vždy pocit že to málo bere. ve vodě občas plave spousta mikro částek čehosi, ale voda kalná není. Kytek jsem tam měl hodně ale někde jsem se dočetl, že pro ancistrusy jich tam moc být nemá, tak jsem to probral. hodnoty jsem psal jak jsem to přečetl, ten jeden lakmus má prý nějaké německé počítání a neumím to převést. ale ph platí. měřil jsem vodu z vodovodu a ta má trošku vyšší ph ale taky nic moc. něco mi ji v akváriu asi snižuje. (jeden kořen je z přírody a ještě trochu plave, dva něco jako květináče, jinak tam nic nezdravýho podle mě není.)
Koupit mu pořádnou nádrž, tak aspoň 70 litrů. Tohle je mučení (a nejde zdaleka jen o to, že má málo místa na plavání, jde o chemickou i tepelnou stabilitu vody atd.). Schválně by mě zajímalo, kolik tam máš mg/l NO3. Ty problémy budou podle všeho pramenit právě z tohoto.
Fotky určitě dodej, bez nich opravdu těžko hádat. Nicméně 10 l je na acistruse krutě málo.
Nevhodné podmínky, zjisti si co ty rybky potřebují. V 10 litrech to je jenom týrání těch rybek.
0 07.09.2020 21:55 Maya Ahoj, chtěla bych se zeptat zda někdo neví co dělat, mám ancistruse zlatého, už dospělý, v malém 10 l akva (je tam sám + jedna malá mečovka, v minulém akva nám všichni ostatní pomřeli ...). Akvárko je zaběhlé a vpořádku už asi půl roku, jen před pár dny jsem tam přidala novou rostlinu. Dnes jsem si všimla že má Ferda (ancistrus
) okolo horního "rtu" odřené místo. Je to docela dost sedřené, celé červené. Nemyslím že to má déle než pár dní, toho bych si všimla. Neví někdo co by to mohlo být, případně jak to vyřešit? Pošlu fotky. Díky
Ahoj, nejdřív si pořiď nějaké spolehlivé testy NO2 i NO3, abys nehonil duchy. Při 200 mg/l na litr NO3 a 1 mg/l NO2 bys už neměl ani čichavce a tetry. pH 5.5 a KH0 je dobrých pro biotop přítoku amazonky, ale ne pro takovouhle chemii. Popiš podrobně, jak děláš údržbu, třeba přijdeme ještě na něco.
To akva je podle parametrů hrozně nefunkčni. No2 1 je šíleně moc a když se každý druhý týden šťouráš ve filtrech tak je jasný že nitrifikace nefunguje takže se tam hromadí odpadní látky. Já bych přidal spoustu kytek postaral se aby rostly nedal žádnou chemii a jen to nechal růst s tim že filtr by se čistil jednou za dva měsíce a vodu měnil jednou týdně 1/3. To zabere pořád a když je tam takováhle nerovnováha tak přidávat a měnit rybky za ty co to vzdali je nezodpovědné ale každý si dělá podle sebe. Zkus srovnat podmínky bez toho abys přidal nové ryby a jestli tam nějaké jsou dej je pryč a začni znovu se spoustou rostlin a nech akva ať se samo zaběhne protože každý týden prat filtry a měnit vodu a vyhazovat mrtvé rybky je věc kvůli které se už spousta lidi na akvaristiku vykašlala ale je to vlastně jednoduché. Stačí si jen načíst pár článků.
PH 5,5? To chce zvednout na 6,5. A KH 0 a pak GH 25? To nějak nehraje.
Čím to měříš? Každopádně 200 mg/l NO3 je moc. NO2 by mělo být na nule. To akva z nějakého důvodu nefunguje.
Jaké máš parametry zdrojově vody? Ten salát je z obchodu nebo domácí?
Jsem tu nový a moc prosím o pomoc. Zkusím být stručný: Už jsem toho moře přečetl a nevím co je špatně. Stále se mi opakuje stejná situace: pořídím vždy cca dva páry ancistrusů, prosperují, jsou čilí, ale po dosažení zhruba 8cm se začínají schovávat a vůbec nevylézají. Pak vylezou, jsou apatičtí a po nějaké době bez zjevných příčin uhynou. Poslední případ se mi stal nyní dokonce po vytření a spoustě mladých, kdy jsem si říkal, že už tedy mají ideální podmínky. Dvakrát mi uhynuli, když jsem jim chtěl přilepšit salátem, ale mohla to být náhoda, protože už před tím se chovali apaticky. Přestal jsem používat chemii, koupil kvalitnější filtr, vytvořil proud. jeden týden měním vodu s odkalením vody, druhý týden oklepu filtry. Hodnoty vody Ph 5.5 / Kh 0 / Gh 25 / No3 200 / No2 1 / Cl minimum / Teplota 25°C. Pro mě jsou to jen čísla, moc se v tom nevyznám. Ale ostatní ryby prosperují náramně. Jediné kterým se u mě nelíbilo, byly Akarky zelené. Pokud je problém Ph, prosím o radu jak nejjednodušeji tento problém vyřešit. Vzhledem k tomu že ancíky máme doma nejraději, tak opravdu moc prosím o radu. moje prezentace se jmenuje "akva okno"
Starší reakce
Zační tím, že dokončíš a nahráním hlavní fotky zveřejníš prezentaci dané nádrže. Dokončením mám na mysli maximum dostupných a hlavně pravdivých informací - kdy a jak byla nádrž založená, kdy tam šly první ryby, kdy tam šly další ryby, jak a jak často probíhá údržba (výměna vody, čištění filtru atp.) atd.
Pak se dá něco vyšpekulovat. Bez toho to bude jen hádání...
0 16.06.2020 21:51 jitulien – Co to může být?
Zdravím, dnes jsem zjistila, že nám zbělal (nebyl to bílý povlak) a umřel jeden Ancistrus a vůbec nevíme na co. Nevšimla jsem si, že by byl jiný než jindy, nic jsme neměnili a ostatní jsou v pohodě. Ani nevím, zda nějak přeléčit akvárium, když tam máme teď malý potěr Platy skvrnité. Nejsme úplně mega zkušení akvaristi, ale děláme vše pro to, aby se u nás měli dobře.
Starší reakce
Marti napsal: Je tento anticitrus v pořádku? tu svetlou skvrnu má od začátku
Mě přijde trochu nafouklý ale ta fotka není nic moc. Co vám přijde nenormální?
Máš na mysli tu světlou skvrnu na hřbetu?
0 08.05.2020 23:24 Marti – Pompc
Je tento anticitrus v pořádku?
Starší reakce
0 03.05.2020 20:04 Cannot – Boule
Zdravím, dneska jsem si všiml ze ma menší bouli pod ploutvi. Netuší někdo co by to mohlo být ? Chová se standardně bez problému žere.
Starší reakce
Prezentace nádrže by byla vhodná...
Vše sestře vyřídím, děkuji.
Zkrátit trápení.
Pokud byste chtěli jiného, mám jich doma několik navíc, rád věnuji.
Ted je ale bohužel trochu složitější doba a nevím, jak to udělat. V případě zájmu PM
Zdravím všechny,
obracím se na vás s žádostí o to, jak dál postupovat s viditelně nemocným ancistrusem
Nejedná se o moji rybku, patří mé sestře a já jí takhle pomáhám k určení nemoci a správnému postupu.
Na FB už někdo tipl, že by se mohlo jednat o hlístici Camallanus cotti, která prý dokáže způsobit vyhřeznutí střeva.
Co ale s rybkou dál dělat jestliže moje sestra doma nemá příslušné léčivo, to už nikdo nenapsal. Má sestra rybku utratit nebo se i tahle hrůza nějak spraví sama?
0 25.03.2020 19:48 N. – Bílé vousky a zacuky
Zdravím, prosím o radu s ancikem.
Zbelaly mu fousky a občas má zacuky (mrska sebou po akváriu). Na radu od akvaristu jsme začali měnit každý den 1/3 vody, což na chvíli pomohlo, ale už se to děje znova.
Krmime vlockami a někdy spirulinove tablety.
Diky všem za rady.
Starší reakce
Těžko říct nepíšeš ani jaké krmivo ani jaké podmínky má. Ideálně se registruj a založ prezentaci s fotkami.
0 16.01.2020 10:24 Lenka2815 – Krunýřobec zesvětlil a je apatický
Prosím co by mu mohlo být?najednou ze dne na den zesvětlil a je apatický a všimla jsem si i dutých vykalu. Vše v akváriu je stále stejné, krmivo, žádné nové rybky, mám ho 1,5 roku a najednou toto.
Starší reakce
- vynechat týden krmeni
- doporučuji prémiová krmiva Hikari a JBL
Nafoukle břicho? Krmite laciným krmenim s nízkým obsahem vlákniny?
Čím krmite?
0 23.12.2019 23:25 Katarina – Bublinky na bříšku
Starší reakce
0 28.07.2019 11:34 nikolagreskova – Ancistrus - narůžovělé chomáčky v tlamě
Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu. Mému krunýřovci se v oblasti tlamy vytvořily narůžovělé chomáčky (viz foto). Může se jednat o plísňové onemocnění, které mohlo vzniknout například z nějaké nepatrné ranky?
Děkuji moc za odpověď
Starší reakce
Dobrý den, sehnala jsem si dospělou samici ancistruse sp. ke svému samci a zpozorovala jsem u ní dlouhé (až jednou tak dlouhé jak ona) duté výkaly, které se za ní táhnou v podstatě neustále... asi čtrnáct dní měním jednou za dva dny 1/5 vody v akva ale beze změny, spíš se to horší. Jinak má normální chování, je čilejší než samec, žere normálně, krmím tabletkama Hikari, semtam filé, semtam okurka. Jedná se o bičíkovce nebo co jí může být? Už ji mám odděleně. Kdysi jsem takhle úspěšně od bičíkovce vyléčila čichavce a entizol mám. Mám aplikovat? Díky za názory ;)
Starší reakce
Starší reakce
0 05.02.2019 07:13 Alena – Plíseň?
Dobrý den, prosím o radu. U samice ancistruse se na hlavě objevil jakýsi bílý povlak. Nejsem si jistá jestli je to plíseň či nějaká bakterie. Nejsem zkušená akvaristka a nerada bych o samičku přišla. Potravu přijímá normálně a nejeví žádné jiné známky onemocnění. Prosím tedy o radu co skvrna je a jak se jí zbavit. Moc děkuji za rady.
Chce ho nechat v nádrži, ve které se s dekoracema často nehýbe. Jak si na to zvykne a bude vědět kudy kam, bude v pohodě
Eshu bych ale doporučil přidávat aby se mu do těch ranek nedostala nějaká infekce
Prostě pitomeček Ferdík
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
http://www.catfish.cz - nemoci ryb
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 15 16
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 13345x