Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak správně svítit?

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Jak správně svítit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 11:13 Muž Snofrev [54] – Re: Zabak
ehm, technická

v síti TN-C (staré rozvody hlavně v panelácích, tedy 2 vodiče v zásuvce) ani prodovým chráničem do zásuvky nevyhovíte normě, leda byste uzemnil nově vzniklý vodič N (o čemž pochybuji) a určitě nebudete mít splněný průřezy vodičů pro použití chrániče

nicméně i tak lze chránič doporučit a lze říci, že to bude bezpečnější než bez něj palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 09:35 Zabak
Nejsem zrovna akvarista, ale jsem tak trochu elektrikar co se tyce svetla, ktere je polozeno primo na nezakritem akvariu tak by melo mit kryti minimalne IP 67 nebo 68 viz. (www.kopos.cz/…). V pripade, ze toto nelze dodrzet tak takoveto svitidlo zapojte pres proudovy chranic at uz do okruhu vybaveneho proudovim chranicem a nebo do zasuvky opatrene proudovim chranicem vybavovaci proud musi byt maximalne 30mA (www.tzb-info.cz/…). V pripade, ze se stane ze svitidlo spadne do akvaria tak ho chranic odpoji. Nevim jak dopadnou rybycky, ale clovek by to mel bezproblemu prezit. Dalsi vec, na kterou je treba dat pozor je fakt, ze pokud je svitidlo drevene tak osazené prvky musi byt pro instalaci do horlavého podkladu (www.kopos.cz/…). Chranici se da vyhnout pri pouziti oddelovaciho transformatoru 230V/230V nebo 230/12V. Takze at uz si svetlo clovek dela sam a nebo ho kupuje je potreba dbat na tyto veci.

Ale mel bych otazku do prace chodim na 6 00 a akvarko pouzivam spolu z budikem abych znovu neusnul. Svitim v nasledujicich cyklech 5 20 – 10 30 a potom odpoledne 16 00 – 22 30 dela to celkem asi 13hod. Akvarko je nove zalozeno 80cm 112l asi 2x18W rostlinky jsou tri tydny a dari se jim skvele, ted jsem tam pridal i rybicky uz jsou tam druhy den, sice prvni rano jedna skalara neprezila, ale nepredpokladam, ze by to byl sok ze svetla . Chtel bych se zeptat jestli je mozne timto spusobem provozovat osvetleni pro ryby i rostliny. Pripadne nejakou jinou alternative jak svitit v podobne delce. Akvarium je umisteno naproti oknu cca 4,5m od nej okno je otoceno na jih. Dekuji za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 07:01 jasom – osvetlenie v setoch
Ako mate vyriesene osvetlenie v akvasetoch?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 17:47 Muž Michal J. [37] - Rostliny
Ak ju priamo neoprskas, nemalo by sa nic stat. Ale trubice niesu natolko horuce ako ziarovky, cize prasknut by nemali. Potom naco by sa robili vodotesne koncovky, kebyze trubica sa nemoze oprskat/stretnut s vodou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 15:20 callito – Re: jasom
spíš tady nikdo neni hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 15:12 jasom
Nie su ziadne napady? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 12:32 jasom – ziarivky
Dobry den. Som novacik v akvaristike, kupil som set 112 l, v ktorom su 2x18 W ziarivky, ale zda sa mi to malo. Ziarivky su uzatvorene v sklenenych trubiciach(ochrana proti vode?)
Chcem tam este pridat jednu 18w alebo 20 w ziarivku aj s reflektorom.
Kupil by som toto:
www.akvashop.sk/…
www.akvashop.sk/…

Otazka je, ci musi byt ziarivka chranena proti vode, alebo ju mozem nechat len tak nekrytu? Alebo treba pouzit aspon krycie sklo pod ziarivku?

Mate s tym niekto skusenosti? Pripadne mate ine napady ako zvysit osvetlenie v akvariovych setoch???


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 10:42 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: zdemi
Rostliny dýchají, aby si vytvořily energii potřebnou pro syntézu organických látek, pro svůj růst, pro příjem živin a další fyziologické procesy. Dýchání probíhá za tmy (respirace) i při ozáření (fotorespirace). Respirace a fotorespirace nejsou shodné! To nejpodstatnější, co je dobré si uvědomit, je (zjednodušeně!), že intenzita vydechování CO2 při fotorespiraci u rostlin s fotosyntetickým cyklem C3 (Calvinův) je několikanásobně vyšší, než při dýchání ve tmě. Z toho plyne, že pokud rostlinám v našich akváriích nedopřejeme potřebný "klid" ve formě "tmy", jejich fyziologické procesy se naruší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 10:31 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Yirka
Re: Yirka: A rostlinám už vůbec ne, i ony se potřebují "vyspat" .
Re: zdemi: Ale řasám by to prospělo náramě. S pěstěním konopí to nenůžeš srovnávat, poněvadž množsvtí CO2 ve vzduchu neklesá pod přípustnou mez, zatímco ve vodě s dlouhou dobou osvitu ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 08:38 Muž Yirka [9118] – Re: zdemi
Pokud správně předpokládám, máš v nádrži i ryby a je třeba myslet i na ně. Těm by to tedy neprospělo v žádném případě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 08:27 Jealoussy – Re: zdemi
Aby to nemelo opacny efekt a misto expanze rostlin aby nezacla rust rasa.Rostlinam je taktez treba doprat odpocinek.
Tak nejak matne si vzpominam,ze jeden muj znamy ktery ma pestirnu ryb mel v jednom chovnem akvariu vzrostly exemplar Echinodorus amazonicus.Je pravdou,ze v chovne svitil nepretrzite a tak velkou rostlinu jsem v zivote jeste nevidel coze ale na druhou stranu,nejaka ta rasa na starsich listech taky byla.Ale zase to nemuzu pripisovat jen svetlu.Ma to sve pro i proti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 01:29 Muž matrix069 [79]
Aby si nedopadla ako môj sused-včera ráno o šiestej Kukláči vyrazili dvere-budíček ako sviňa.Ktovie odkiaľ vieš,že sa svieti 24 hod? no
Rastlinkám svietiť 24 hod denne nemôžeš,potrebujú aj odpočinok. ;-) 12 hod svetlo,12 hod tma. Pri problémoch s riasou,čas svietenia upraviť podľa potreby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 00:29 zdemi
Napadlo ma to preto, že aj feťáci svietia na marišku 24 hod.aby rýchlo vyrástla ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 00:19 Muž arnošt [37] - Rostliny
pořiď si za dvě stovky automatickou zásuvku a máš po problému... 24h světla kytky za týden zlikviduje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 00:17 Zdenek58
Položme se na otázku obráceně ;-) . K čemu by mělo být dobré, svítit jim 24 hodin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2009 23:57 Muž isamik [180] – Re: zdemi
Rekl bych, ze jim to moc dobre delat nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2009 23:56 zdemi – svietiť
možete mi niekto poradiť, keď necham svietiť rastlinkám 24 hodin. može im to ubližiť? ďakujem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2009 18:24 Muž samis [5] – Re: Romiš
Ale jo, chápu, chápu. Díky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2009 18:20 Romiš – Re: samis
Musím se opakovat:
Zkuste svítit, jak uznáte za vhodné, (třeba tak, jak máte nastaveno), a časem uvidíte, čemu se u vás bude dařit. (Ono to totiž není jen o světle...).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2009 18:16 Muž samis [5] – Re: Romiš
Jo, je mi jasné že to chce zkoušet. Systém pokusů a omylů je ale vpřípadě růstu rostlin asi otázkou měsíců. Já to řeší teď protože mám čas na blbosti. Přes léto se chodím domů jen vyspat, tak to budu rád když budu zvládat aspoň krmení.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2009 18:09 R Muž Silent [5949] – Re: samis
Nejlíp uděláš když to prostě vyzkoušíš. Světlo není jediný faktor uspokojivého růstu rostlin. Zkus svítit jak máš v plánu a uvidíš jak to poroste. Vždycky můžeš změnit cyklus osvitu. A není nad vlastní zkušenost. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2009 18:08 Romiš – Re: samis
Kdybyste se chtěl přiblížit ideálu, musel byste si zjistit, v jakých podmínkách roste ta která kytka v přírodě. Pak byste došel k závěru, že takové podmínky připravit sotva dokážete... :)
Vyjděte z toho, že váš liliovníček je rostlinou pobřežní a roste na dostatečně ozářených stanovištích.
Sviťte, jak uznáte za vhodné, (třeba tak, jak máte nastaveno), a časem uvidíte, čemu se u vás bude dařit. (Ono to totiž není jen o světle...).
Kdyby se liliovníčku nedařilo, můžete zkusit jinou, méně náročnou rostlinku "podobného" typu, např. Eleocharis parvula. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2009 17:59 Muž samis [5] – Jak správě svítít ?
Sorry že oživuju staré téma, ale momentálně mě tohle zajímá. Včera jsem doplnil další zářivka do krytu, takže mám 4x30W, 0,54W/l. Až na jeden úlet, mé rostliny vyžadují 0,5W/l, takže by to mělo být OK, lilovníčky mají smůlu. Nastavil jsem svícení na 3hod. 60W, pak 6hod. 120W a zas 3hod. 60W. Vycházim z toho že v tropech taky není pořád poledne. Tady čtu že by bylo třeba spíš dýl nechat ten plný výkon. Jak to tedy je, když je uvedeno že rostlina potřebuje 0,5W/l, tak se počítá s tím že to takhle bude po celých 12 hodin ? Raději se ptám, než začnu sponzorovat ČEZ rozzureny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2008 23:11 Muž matrix069 [79] – Re: johan
To že tropické rostliny jsou zvyklé na 12-ti hodinový cyklus vím(čtu). Já jen dokládám moje skušenosti(prax). Proto jsem taky podotkl,že záleží na intenzite a druhu rostlin. Je rozdíl 12hodin-40W a 12hodin 80W. Dodržovat urputňe to co je napsané,neznamená že je správné,ovlyvňuje to více faktorú. Nejvice se člověk naučí pozorováním své nadrže. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2008 23:00 Muž Dzira [38] - Rostliny
když necháš 10 hodin a budeš pozorovat akva, tak tím nic nezkazíš. Na rostlinách to poznáš, když budou mít málo světla. Dvanáct hodin se říká, ale záleží to na mnoha věcech a když neřekneš kde je akva umístěné a jaký máš rostliny + dálší věci k tomu potřebné, tak to bude pořát pokus-omyl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2008 22:37 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: matrix069
Pro typicky tropické rostliny by to nemuselo stačit. Mají po miliony let ca 12hod. každý den ;-) . A ty, které jsou ze subtropů a výš by mohly začít schazovat listy atd. (připravovat se na zimu). Pokud akvárku stačí třeba 10hodin osvětlování denně, tak to proto, že do něj dopadá světlo i z jiného zdroje a tak se den prodlužuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2008 22:34 Muž matrix069 [79]
Ja svietim 10 hod denne. Myslím že záleží aj na intenzite žiarenia. Svietieval som 11 hod denne,ale pozoroval som u Limnophila Aquatica,že už po 10 hod začína sklápať čepielky a chystá sa na odpočinok. Tak som svietenie skrátil. Takže myslím že záleží aj od druhou pestovaných rastlín.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2008 18:58 Usine – Re: Houmr94
12 - 13 hodin denně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2008 18:56 Houmr94 – Jak dlouho svítit?
POraďte jak dlouho mám svítit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2008 17:52 jirka737 – Re: Dušan2
já svítim od 7 do 20.30 hod. a jeto dobrý
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2008 13:38 Dušan2
Já svítím 12 hodin a myslím že je to akorát, víc jak 13 bych určitě nesvítil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2008 12:01 Lorsson – Re: hilsner urquell
Ja svitim od 9 do 20.30 a je to akorat, zalezi nejen na dobe ale i na intenzite osvetleni. Rostlinam to zrejme vyhovuje, protoze cca hodinu pred tim nez se jim zhasne svetlo, se napr. Limnophilla zavre a jde spat ;-) . Myslim ze 16-17 hodin svitit je zbytecne, postaci 11-13 podle druhu a narocnosti rostlin. Ale rozhodne bych ze dne na den neskocil ze 17 na 12 hodin. Chce to pozvolny prechod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2008 11:44 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: hilsner urquell
K tomu, co napsal Filipsi, ještě připojím - "nedostatek spánku" je stresorem nejen pro rybky, ale také pro rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2008 10:27 Muž lachon [8] - Cichlidy
svítim asi 11,5 hodky deně a myslim že je to ok ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2008 10:20 Muž filipsi [1295] – Re: hilsner urquell
U jednoho akva nyni svitim 11, u druheho 12. 16-17 je docela dost. Nektere rostliny maji "predprogramovanou" dobu osvitu, proste se po nejake dobe zavrou (natoci listy .. ) a jdou spat. Myslim, ze svitit dele temto, ani ostatnim, nebude delat az tak dobre. Navic pri delsi dobe osvitu muzou byt limitujici ziviny, ktere rostlina vycerpa a uz nema kde brat, nebo se snazi vyuzit neco jineho, coz ji stoji sily.
Kdyz odhlednu od rostlin, rybam asi taky tak dlouhy den vyhovovat nebude.
Z rozsveceni lustru se do akva dostane minimum svetla, to rostliny ani nevyrusi. Rybam to podle me take vadi mene, nez mit uplne svetlo.
Spinani mam nastavene tak, ze se svetlo vypina cca v 10-11, abych mel dost casu doma se vecer koukat, krmit, a kochat.
Ale pokud v tvem akva vsechno dlouhodobe spokojene funguje, nevidim duvod to menit, urcite ne skokem z 17-ti na 12.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2008 10:01 hilsner urquell – Jak dlouho svítit?
Svítím doma nad akvárky celou dobu, co jsem sám vzhůru - tj . v průměru 16-17 hodin. Dostal jsem ale radu, abych si pořídil spínací hodiny a omezil to na cca 12. Chtěl bych se zeptat, jestli je to dobrý nápad, vzhledem k tomu, že ty akvárka jsou v obytných místnostech, kam večer stejně chodím a rozsvěcím tam lustry. Nevyděsí to ty rybičky, když budou mít najednou z tmy celkem prudké světlo? Navíc se někdy stává, že přicházím domů za tmy a potom ještě krmím. Jak to děláte vy? díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2008 00:40 Tomas – Re:
Zdravim, tak jsem z toho jelen. Chci si koupit na akvarko 80(s)x28(h)x34(v) nejake zarivky asi tak 2x18W. Co bych mel tedy koupit aby spotreba byla co nejmensi a jaka je ve skutecnosi spotreba? Koupit T5 nebo T9? Diky za radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 13:02 Muž Snofrev [54] – Re: filipsi
njn, už mám hlad, jdu na ten oběd ahoj

jinak děti okolo budou, ale nepředpokládám, že by to dokázali odklopit
sice jsou vynalézavé, ale tohle nezvládnou

PS: už je to objednané palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 12:53 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Snofrev
Já mám tyhle, nebo podobná světla (ovšem 40W) ve firmení 350l, a už několik let je to bez problémů (ovšem polévat vodou jsem je nezkoušel). Krycí sklo je nad 70% nádrže a kryt je shora otevřený, je ve výšce cca 190 - 200cm, takže do něj nikdo nevidí a ke kondenzaci nedochází.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 12:47 Muž filipsi [1295]
Snofrev napsal....ještě pořád neobědnal, ....


Ja taky jeste neobedval, jen jsem se stavil na kafi a na precteni reflexu.

Kdyz to svetlo budes vypinat, tak vcelku ok, zvlast, kdyz se nevyskytuji kolem deti. Ale ta voda pod krytem neni jen odparovaci, je i kondenzujici, a to nekdy hodne. Takze bych to rozhodne nedoporucil. Ale sam bych to tak treba taky dal ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 12:30 Muž Snofrev [54] – Re: Sid
řekl bych že tam je celkem dost náročnejch rostlinek, né že by v menším nerostli, ale takhle jsou určitě spokojenější a líp rostou a určitě mají i lepší barvu ;-)

sakra já to ještě pořád neobědnal, musím to jít najít :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 12:14 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Snofrev
108W pro 112litrů (vody tam bude počítám míň jak 100litrů) = zřejmě nějaké náročné rostlinky, tak to já tolik potřebovat nebudu
Nemyslím si, že mám nějak extra na světlo náročné rostlinky. :-)
Jen mám představu, co a jak může fungovat. ;-)
Na to, jaké kytky pěstuji, se můžete podívat:
www.akvarko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 12:02 Muž Snofrev [54]
tak už jsem si to našel, proti odpařující se vodě není potřeba žádné zvláštní krytí
nicméně stejnak budu opatrnej palec

Sid: vážně poživáte na to aq osvětlení 6x18W?
108W pro 112litrů (vody tam bude počítám míň jak 100litrů) = zřejmě nějaké náročné rostlinky, tak to já tolik potřebovat nebudu

jdu kouknout kde a zakolik to maj a jdu to obědnat palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 11:53 Muž Snofrev [54]
filipsi: njn, holt jsem línej :-(
díky za odkaz

Sid: děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 11:18 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Snofrev
Nikomu neradím, aby mne napodoboval!
Ale k vašemu dotazu, zda má někdo s tímto osvětlením zkušenosti, sděluji: používám tento druh osvětlení, mám jej nainstalován nad akviškem 80x40x35 v krytu z masívu, a to v počtu 6 kusů. A nepoužívám krycí skla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 11:18 Muž filipsi [1295]
Snofrev napsal... bych měl vědět o co jde, jenže je problém v tom, že tohle nikde v žádné normě není (přiznám se, ani jsem to nehledal)....

Tak to je veta za 100 bodu. Nikde to neni, ale ani jsem to nehledal.

www.moeller.cz/…

Prislusnou normu snad uz dohledas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 11:02 Muž Snofrev [54]
snad jsem se trefil do správného fóra

Potřebuji poradit se světlem.
Chci si do svého akva dát toto www.modus.cz/…
díky rozměru akva (délka 80cm) musím ten typ SB118, jenže nevím jestli tři kusy a nebo čtyři, ale to je jedno, to si vyřeším sám.

Mně spíš jde o to krytí IP20, tedy proti vlhkosti to nemá žádné krytí a bojím se úrazu.Sice dělám v energetice a mám osvědčení o odborné způsobilosti a mám §7, takže bych měl vědět o co jde, jenže je problém v tom, že tohle nikde v žádné normě není (přiznám se, ani jsem to nehledal).Tak jestli má někdo zkušenosti s tímto, případně podobným svítidlem.
Budu to mít přidělaný na dřevěném krytu nad krycím sklem od akva.
Mám se něčeho bát a nebo jenom stačí při manipulaci prostě vyndat osvětlení ze zásuvky a prdět na to?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2008 10:02 R Muž Silent [5949] – Re: Snofrev
Problém všech těchto svítidel od čínských firem je, že dříve nebo později začnou vrčet všechny. Taky tomu povětšinou odpovídá cena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2008 09:27 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Snofrev
75cm trubice seženete snadno - v každé akvaristice. Jsou to speciálky, např. "GLOGLO"... :-D (Raději nebrat! :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2008 09:24 Muž Snofrev [54]
já ještě našel tohle a docela se mi to líbí
www.akarazoo.cz/…
akorát bych potřeboval vědět jestli s tím nemá někdo zkušenosti a neví jestli to není poruchový a aby to po krátké době nezačalo dělat rámus a taky jak moc jsou k dostání trubice 75cm

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [12] 13 14

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 19217x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1679-jak-spravne-svitit?od=551