Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak správně svítit?

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Jak správně svítit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 12:17 Muž Jifi [675] Re: jirkab
Nechápu, k čemu by bylo dobré přerušované svícení?
Snad jen na to, že bys mohl do akvárka koukat už ráno, pak byse dopoledne zhasnulo a někdy odpoledne zase rozsvítilo? Nenapadá mě fakt jiný důvod než ten, abys do akvárka mohl koukat už od rána :-)
No a pokud jsi nalil tekuté hnojivo a 2 týdnyjsi vodu neměnil, tak je to normální výsledek.
Měň část vody ob den.
Ten článek si přečti. Aspoň pochopíš vztah mezi světlem, živinami a řasou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 10:49 Muž jirkab [2] Re: grunda
Děkuji, dnes tu pavučinu odstraním a vyměním 1/4 vody. Ještě se zeptám, dočetl jsem se na tomto vlákně o přerušovaném svícení. Mám to vyzkoušet?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 10:45 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jirkab
je to naprosto standardní stav - nové akva, hnojivo a nezakořeněné kytky (většinou emerzní), časem se to srovná ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 10:34 Muž jirkab [2] Re: Jifi
Ahoj a díky, vodu jsem za ty dva týdny neměnil. Hnojivo jsem tam přilil nějaké tekuté hned po vysazení rostlin. Článek si přečtu, nicméně si myslím, že ta pavučina co je na druhé fotce by se za necelé dva týdny snad vytvořit neměla, že je tam nějaká velká chyba. Bohužel nevím jaká :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 09:46 Muž Jifi [675] Re: jirkab
Vůbec si nemyslím, že bys nějak moc svítil, i ten světelný výkon nemáš nijak vysoký.
Otázka je, jestli hnojíš a jak často měníš vodu?
Četl jsi třeba tento článek?:
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 09:00 Muž jirkab [2]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, mám prosbu. Před 3 týdny jsem napustil akvárko. Přesně v sobotu před 2 týdny jsem ho osázel zakoupenýma kytkami. Takže po necelých dvou týdnech se mi tam udělalo to co je vidět hlavně na druhém fotu a ve předu mi zezelenal štěrk. Plus zelená řasa na skle. Dávám to, do tohoto vlákna, protože si myslím, že to souvisí se svícením. Akvárium má objem 144l. a je osazeno zářivkou Sylvania T5. 2x24W 1x865 a 1x840. Svítím v kuse od 10:30 do 22:00 Předem děkuji za rady.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.09.2015 11:07 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: pankito
Možné to je, ale musíš přes den akvárium zatemnit. Ryby potřebují střídání dne a noci. Rybám nevadí, když se svítí jen pár hodin denně, nenáročným rostlinám taky ne. Takže spíše zvaž svícení 18-24, pak by zatemňování nebylo potřeba.
Ale nechápu ten důvod. Zářivku by jsi měl co cca 2 roky měnit za novou včetně startéru. A pokud je špatný předřadník, tak ho vyhoď a kup nový, stojí pár stovek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2015 11:02 pankito – svícení jen v noci
Dobrý den,

je možné v novém akváriu převrátit režim den-noc? to znamená svítit v noci (18:00-6:00) a ve dne nesvítit bez přístupu slunečního světla nechat odpočívat květiny i rybky. Nechci nechat svítit zářivku, když nejsem doma, byla už v minulosti hodně používaná.

Děkuji za odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2015 02:11 Muž TBBT [4] Osvětlení
Zdravím
vím,že už to tu bylo několikrát řečeno ale přesto se musím zeptat..
Akva mám umístěno v rohu u okna (celý den je u akva zatažena žaluzie),svítím žárovkou 15W a mám objednané navíc tohle svícení:
www.vyprodeje24.cz/…

v akvariu svítím 10h denně od 11:00 do 21:00.. přestávku jsem zatím neaplikoval.. Do vody přidávám Co2 vital (rataj) + hnojivo (více prezentace)... u staré nádrže bylo 10h naprosto dostačující (stejné podmínky i umístění akva)

Potřebuji vědět jestli bude potřeba začít dodržovat zmíněnou polední pauzu a jak si rozvrhnout svícení na celý den (např 8-12 pak pauza 12:16 a pak 16-22 )...

+ bych rád věděl jestli bude na moje akva (prezentace) stačit to zminované LED osvětlení nebo jestli mám svítit i tou žárovkou co tam mám.. Rád bych udržoval akva i nadále jako low tech ale pokud svítim jen žárovkou tak se rostlinkám moc nedaří.. Což u starého akva se zářivkou 13w nebyl žádný problém (byli uplně stejné podmínky až na osvětlení)..

Předem všem děkuji za rady... s akvaristikou zrovna nezačínám ale i tak má člověk mezery :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.10.2014 12:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Sharf
Mrkni ted na reflektor pod zarivkou. Pokud tam neni nic slusneho, muzes mit jen pridanim reflektoru 2x tolik svetla a temto klasickym 54l akvariim to klidne muze dobre stacit. Uz i jen vylepenim krytu odrazivou folii poznas rozdil. No a pak uvidis, jestli bys chtel jeste vic, pac jak tam pridas vic svetla, prestane to byt bezproblemove akvarium a bude od Tebe chtit vic pece ;-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.10.2014 20:03 R Muž romant [27987] Re: Sharf
Osobně jsem udělal dobrou zkušenost v čerstvých nádržích se svícením někde kolem 6-7 hodin v začátku a postupným přidáváním doby osvitu. Je to daný celou řadou faktorů, jako je množství rostlin, živin jenž mají k dispozici a i intenzitě osvitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 19:53 Muž Sharf [7]
Jak mám svítit v novém akváriu 54l? Mám kryt co byl v setu s 15w zářivkou a hcci ho vylepšit o led pásky 6000k 14,4w a asi 1200 lumenů

Většinou svítím tak od 10:00 do 23:00 cca :-)
Až mě přijdou led pásky chtěl jsem svítit 10:00-22:00 zářivkou a 12:00-20:00 obojím :)
Co vy na to nebo mám svítit méně ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2014 14:31 Muž ludvik [1082] Re: Marcel G
Neznám přesnost pH metru. Ale pokud se to hnulo o setinu, není to změna.

pH se mi hýbe. Pokud vyhodím bombu, za půlden mám 1 stupeň nahoru (to jsem ovšem neměřil exaktně).
Tvrdím, že se mi nehnulo když jsem bombu ještě neměl a na cca šest hodin vypnul světlo. Ono kolem a kolem kdybych měl 5-10mg, tak to na JBL dropcheckeru poznám. Jenže ten byl modrý jak nebe nad Jadranem ...

Z logiky věci by se to hnout mělo. Ale u mě ta logika prostě neplatila. Buď moc světla i bez osvětlení, nebo málo bordelu, těžko říci.
Marcel G napsal: A jak přesně jsi to měřil? ... Dost pochybuju o tom, že se tobě v akváriu pH nehýbe.

Jinak jak se chová pH/CO2 v akváriu s non-stop přidáváním CO2 si můžeš prohlédnout tamtéž, v oddíle "Test 4". Rozdíl mezi koncentrací CO2 přes den vs. přes noc u mě činil zhruba 5-10 mg/L.

den-noc přesně nevím co mi to dělá (v malém, bez controlleru). Ale po ránu je dennerle o dost žlutší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2014 14:19 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
Ja si tak rikam, ze kdybych tak umel hnojit jako ted driv, co jsem si mohl usetrit starosti, a jak mi to mohlo uz daaavno jit tak pekne... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2014 13:53 Muž Tomiino [43] Re: michalt
ok uvidim jak to pujde :-) hnojeni jen pouze jilove kulicky ke korenum,ted jsem daval tobolky s prvky a davam torben takze ve vodnim sloupci zadne hnojeni...ryby hnoji :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2014 13:35 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Tomiino
Ale ano, nějaké rostliny tam vidím :-). Já jsem člověk, který když v akváriu vidí pár cm neporostlého dna, znervózní a začne se ptát, co by tam rostlo a sází :-). Já bych řekl středně zarostlé.

Tak naivně podle výkonu se tak odhadem (který nemusí být správný) zdá, že světla máš dost, CO2 nepoužíváš, o hnojení moc nevíme.

Tak já bych řekl, že začít na 7-8 hodinách a jestli to bude málo, postupně prodlužovat. Nebo třeba těch deset na menším výkonu a do toho na 5-6 hodin zapnout plné osvětlení. Prostě to nějak takto nakombinovat a taky si s tím hrát a hrát. Sledovat, jestli rostlinky neuhnívají u dna, jestli jede nějaká řasa. Pak řešit, jaká a ve kterých oblastech a podle toho to osvětlení nějak kočírovat. Protože nejlepší je, když se svítí přiměřenou intenzitou přiměřeně dlouho :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2014 13:24 Muž Tomiino [43] Re: michalt
jasny..jdu to stelovat kdyz mrknes na moji nadrz v prezentaci myslis ze mam hodne nebo malo rostlin?premyslim kolik hodin dohromady svitit..pochopitelne s pauzou :-) 10 sviceni?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2014 13:20 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Tomiino
Na základě vlastní zkušenosti můžu říct, že pauza (asi 4 hodiny) ničemu neublížila. Neříkám, že nějak znatelně zvýšila koncentraci CO2, ale rostu rostlin nějak mírně pomohla. Tak to zkus natáhnout na ty čtyři hodiny. Jestli by Tě něco začalo zlobit (třeba by se rostliny začaly tahat za vnějším světlem nebo by některé začaly projevovat nedostatek osvětlení), vždycky to můžeš vrátit zpátky. Myslím, že toto je jeden z těch experimentů v akvaristice, které jsou docela bezpečné a můžeš najít, co je nejlepší právě pro tu Tvou nádrž :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2014 13:13 Muž Tomiino [43]
no hosi,tak ted nevim co udela bud zvetsit pauzu na 4 hodiny nebo ji uplne zrusit.je pravda ze v akva neni uplna tma,ale moc tam toho nevidim kdyz slunicko nesviti...asi bude nejlepsi koupit test co2 a podle toho se zaridit...ja nevim jestli mam hodne nebo malo rostlin,asi tak stred..neni to rostlinne akvarium uplne..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2014 13:01 Marcel G Re: ludvik
A jak přesně jsi to měřil? Já mám poměrně kvalitní pH metr, který mi výsledky měření ukládá v nastaveném intervalu do paměti, takže mohu vývoj pH monitorovat dost detailně, a třeba i v průběhu několika dní. Výsledek měření v akváriu bez přidávání CO2 si můžeš prohlédnout zde: prirodni-akvarium.cz/… (→ dole v oddíle "Test 5"). Dost pochybuju o tom, že se tobě v akváriu pH nehýbe.

Jinak jak se chová pH/CO2 v akváriu s non-stop přidáváním CO2 si můžeš prohlédnout tamtéž, v oddíle "Test 4". Rozdíl mezi koncentrací CO2 přes den vs. přes noc u mě činil zhruba 5-10 mg/L.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2014 12:13 Muž ludvik [1082] Re: Marcel G
Máš pravdu, jak kde ... kdysi u mě jsem nebyl schopen rozlišit rozdíl v pH před i po pauze. A to ani pH metrem. Přitom si nemyslím, že mám málo rostlin a málo ryb.

Ale Vitaplant pravdu má také. A nejspíš i stejné zkušenosti co já ... bez přidávání CO2 má pauza svícení naprosto zanedbatelný (ne-li nulový) vliv na koncentraci CO2 ve vodě. Možná je to tím, že není úplná tma v tu dobu, kdo ví. Pokud ovšem přidávám nonstop bez pH controlleru (což je podmínka pro platnost jejich tvrzení), tak logicky během té pauzy koncentrace stoupne a nejspíš docela výrazně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2014 12:00 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Marcel G
Jak zenedbané. smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.08.2014 11:02 Marcel G Re: Tomiino
Neznám kontext, ve kterém to bylo napsáno, takže se nebudu k tvrzení vitaplant.cz raději vyjadřovat. Ale vezmi to čistě logicky: V akváriu bez umělého přidávání CO2 je samo o sobě velmi málo CO2. Pokud se jedná o pečlivě udržované akvárium s menším počtem ryb a relativně čistým substrátem, tak se bude jeho koncentrace pohybovat někde kolem 2-5 mg/L. Pokud se jedná o přerybněné nebo zanedbávané akvárium s větším množstvím bordelu v substrátu a velkým počtem ryb, tak může koncentrace CO2 dosahovat třeba i 10-15 mg/L (alespoň podle zkušeností Johana; v mých akváriích byla koncentace CO2 vždy max. 5 mg/L). Takže když máš v takovémto akváriu hodně rostlin, tak se ti přes den těchto 5 mg/L poměrně rychle vyčerpá (viz ten graf Diany Walstad, kde za pět hodin po zapnutí světel klesla koncentrace CO2 z 5 mg/L na 2 mg/L). Pokud by se v takovém akvárku svítilo bez přestávky, tak by zhruba za 7 hodin dosáhla koncentrace CO2 kritické (nulové) hodnoty a rostliny by začaly strádat. Když ale třeba po pěti hodinách vypneš světla, tak začne koncentrace CO2 v důsledku činnosti užitečných bakterií (které rozkládají organické zbytky a vedlejším produktem je právě CO2) zase pomalu stoupat. Čím kratší ale bude tato přestávka, o to méně samozřejmě hladina CO2 stoupne. Takže aby to mělo smysl, je vhodné mít tu přestávku trochu delší (aspoň 4 hodiny). Takhle to doporučuje Diana Walstad. Samozřejmě přesná hladina CO2 se bude u každého akvária trochu lišit, ale obecné zákonitosti těchto procesů budou fungovat všude stejně. Samozřejmě, když budeš mít v akváriu rostlinek málo, tak to bude s hladinou CO2 hýbat mnohem méně. Takže jestli si z toho něco vezmeš, nebo budeš věřit tomu, co ti napsali z vitaplant.cz, je už čistě tvoje věc. Já polední pauzu nepoužívám (protože do svého akvária přidávám uměle CO2), takže nemám ani potřebu někoho přesvědčovat o její potřebě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2014 09:29 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Tomiino
Tomiino napsal: Pokud nedávkujete CO2 z kvasnic či bomby, tak je pauza zbytečná. Práve toto popiera Marcelom spomínaný experiment opísaný tu: www.aquaticplantcentral.com/… - v krátkosti ide o to, že ráno po zapnutí svetiel sa obsah CO2 znižuje a stúpa kyslík. Po zhasnutí svetla počas prestávky rastliny prestanú spotrebovávať CO2, ale baktérie pracujú ďalej využívajúc zvýšené množstvo kyslíka a tým produkujú CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2014 08:56 Muž Tomiino [43] Re: Marcel G
tak nevim ...jestli mam v akva hodne rostlin?kolik je vlastne pojem hodne rostlin?kdyz se podivate na me posledni fotografie..neni to zrovna nejak moc zarostle akva si myslim. z vitaplant.cz mi napsali :

Pokud nedávkujete CO2 z kvasnic či bomby, tak je pauza zbytečná.
Této pauzy se využívá u CO k docílení toho, aby za dobu té pauzy trochu stouplo množství CO2 rozpuštěného ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2014 07:18 Marcel G Re: Tomiino
Fotka k příspěvku Pokud do akvária nepřidáváš CO2 a máš v něm hodně rostlin, tak je podle mého názoru pauza dost důležitá, protože ti pomůže zvednout trošku obsah CO2 ve vodě. Aby to ale mělo nějaký smysl, tak by měla být alespoň 4 hodiny. Za dvě hodiny se ti obsah CO2 ve vodě moc nezvýší. Kdybys sis pročetl pár příspěvků níže, tak bys u příspěvku z 03.08.2014, 18:17 narazil i na odkaz, kde se o tom píše víc ( rybicky.net/forum/1679?kolik=4999#reakce608972 ).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2014 21:15 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Tomiino
Na to asi nedá nikto jednoznačnú odpoveď, názory sa rôznia, môj je takýto: tá pauza neškodí, môže pomôcť (ja by som ju ponechal), ale ak je treba zvýšiť svetlo pre nejaké náročnejšie rastliny, ktorým nepostačuje a je to jediná možnosť, možno ju vynechať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2014 20:32 Muž Tomiino [43]
Dobry vecer vsem,chtel bych se vas pozeptat na pauzu.delam pauzu u meho akva,bylo mi receno pro doplneni co2.Mam akva v mistnosti naproti oknu,pres celou mistnost ale je to docela slunny byt tak je v pokoji svetla dost.Mam akva spise low-tech..mrknete na prezentaci behem sviceni delam dve hodiny pauzu...je ta pauza tak moc dulezita kdyz nemam velke osvetleni a tim do vody nedodavam zadny pmdp ani co2??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2014 11:40 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Fotka k příspěvku A takto sa to tam hemží bez môjho zásahu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2014 11:38 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Fotka k příspěvku Jedno z mojích akvárií bez umelého osvetlenia
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.08.2014 11:22 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Miso
Nie všetko je tak, napríklad rastliny vydržia pomerne dosť, ale každý máme inú skúsenosť.
S tými rybkami podobne, myslím, že pre všetky je prítmie, či tieň prírodzenejšie. Naše akvária (žiaľ museli sme sa prispôsobiť) vyzerajú ako výklady a nie výsek biotopu, škoda :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.08.2014 21:12 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Miso
Ale napr. na Jelení paroh má stlmenie svetla dosť rýchly vplyv. Proste netreba nič z toho, čo to zaznie, brať príliš všeobecne - ak by to niekto tak chápal, nepochodí dobre :) Začiatočník by sa mal radšej pýtať po opísaní konkrétnej situácie. Ale to už trochu odbočujem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2014 21:03 Muž Miso [470] Re: Xavi
to co si napisal je pravda, len nerad bojovat s riasou zatemnenim, pretoze to je blbost, riasy su menej narocne ako rastliny, takze by si musel zatemnit na tak dlhu dobu ze by to ani rastliny nerozchodili ;)
tiez nie vsetky ryby maju radi pritmie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2014 20:47 Muž jiri609 [91] Re: jiri609
jo je to hlavní, ne-li opravdu jediný důvod....
Opačně je příklad zrání banánů... dovezou se z Kostariky brčálově zelené, narvou je do uzavřených hangárů a pustí etylén... za tři dny jsou zralé, a hurá do obchodů... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.08.2014 17:28 Muž Xavi [12] - Rostliny – spravny pomer
Myslim ze vela ludi tu zabuda na to najdolezitejsie pre chod akvaria a to je spravny pomer 3 faktorov: zivin, Co2 a svetla. Za predpokladu ze ma akva dost zivin a co2 tak tym obmedzujucim faktorom pre rast rastlin je svetlo. cize znizovat/zvysovanim intenzity alebo dlzky sietenia vieme oplynit rychlost/intenzitu rastu rastlin. resp ako uz hore niekto napisal prastavkou v svieteni vieme kompenzovat lokalny neodstatok napr Co2, mikroprvkov.
Aj tak plati zlate pravidlo, ked svieti svetlo prebieha fotosynteza, ked je tma rastlinky dychaju. Ked sa sa zhasne svetlo, alebo ked je zamracene tak sa fotosynteza aj tak nezastavi, len sa spomali na nizsiu uroven a tym sa znizi dopyt po zivinach. preto sa napr pri boji proti riasam odporuca zatemnit Akva, nestaci len vypnut svetlo...
Co sa tyka ryb, tak osobne si myslim ze rybicky maju radsej pritmie a husto zarastene akva kde sa citia bezpecnejsie. ale potom ich zas nevidno :(
Takze to ako svietime zavisi od toho ako chceme udrzovat rovnovahu. ci uz cheme pridavat vela zivin, vela co2 a vela svetla, alebo menej zivin, menej co2, pomalsi rast ale mozno si akva vystaci z rozptylenym dennym svetlom a netreba dosvetlovat umelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 22:57 Muž jiri609 [91] Re: prasan
jenže to má úplně jiný důvod: zrající rostliny vylučují etylen, který samozřejmě bude urychlovat zrání i dalších plodů... aby se to nedělo, jde tam co2, který je levný, těžší jak vzduch a vytlačí etylen pryč od ovoce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 21:37 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: prasan
Viac druhov rastlín, zaťahujú lístky, napr. aj Althernathery, hygrophily. Cez pauzu tak nečinia. Nevypínam cez pauzu ani CO2, proste to funguje a mňa to pochopiteľne teší. Rastliny si naozaj zvyknú. Veď poznáš výraz rýchlenie rastlín. Na lodiach pri preprave ovocia púšťajú CO2 do kontajnerov, kde je úplna tma....ale to už by som išiel od veci, to sem nepatrí stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 13:39 Muž sasula [274] Re: zervan
obedova pauza se vyplati tem, co maj extremni osvetleni. Ty co maj normalni intenzitu to mohou zvladnout i bez pauzy.

Beztak se teoreticky za tu pauza nahromadi mene, nez kolik by se mohlo nahromadit(a spotrebovat) pri normalnim svicenim tim ze by byla voda hladovejsi po co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.08.2014 13:36 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: prasan
Veď hej ;-) Ja tiež na to nemám žiaden vyhranený názor - asi to funguje aj bez pauzy aj s pauzou, kým sa nechodí do extrémov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 13:13 - Re: zervan
Ja takú obednajšiu pauzu úplne nezatracujem.Človek si musí sledovať tie svoje rastlinky a zariadiť sa hlavne podľa nich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 12:12 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: prasan
prasan napsal: Počas dažďa nie je úplne ,,čierna,, nočná obloha a tak rastlinka listy nezaťahuje tak ako v noci.Resp.ak ich stiahne tak len čiastočne.
Rovnako pri obedňajšej svetelnej pauze v akváriu nie je úplná tma, ale slabé prirodzené svetlo. Keď som mal obednú pauzu pridlhú, rastlinky sa otáčali ku oknu. Inak mne sa večer pred zhasnutím najzreteľnejšie zatvára Limnophila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 04:18 - Re: cezarmilan
Netvrdím,že sa rastlinka nedokáže na takéto obednajšie prestávky nachystať.No stojí ju to viac námahy.Normálne (uvediem opäť Staurogyne) sa ráno lístky roztvoria a na večer stiahnu.Pri obednajšej prestávke vo svietení to musí vykonať 2x.Počas dažďa nie je úplne ,,čierna,, nočná obloha a tak rastlinka listy nezaťahuje tak ako v noci.Resp.ak ich stiahne tak len čiastočne.
Rastlina si v sebe neuchováva svetlo!
Rastlina príjma svetelnú energiu a táto sa v nej mení na energiu chemickej väzby.
Citujem Wiki:
,, V priebehu svetelnej fázy sa zachytáva energia svetelného žiarenia a premieňa sa na energiu chemickej väzby v podobe feredoxínu, adenozíntrifosfátu (ATP) a redukovaného nikotínamidadeníndinukleotidfosfátu (NADPH). Všetky tri látky sa potom môžu využívať ako zdroj energie pre tmavú fázu fotosyntézy (tvorbu cukrov), alebo aj v iných chemických procesoch, akými sú asimilácia dusíka a síry.´´ koniec citátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2014 20:51 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: prasan
Mraky nie sú argument, oni sú. Ja nepozerám na šetrenie, jednoducho je dobré si užiť akvárium pri vstávani a potom pri usínaní . Pohľad na ne mi dodáva energiu a dobrú náladu. Prečo by som sa o to oberal? No a stále tvrdím, že rastliny sa dokážu prispôsobiť.
Zoberme si napr. také monzunové dážde, koľko trvajú?, a rastliny rastú do zásoby, to len tak naokraj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.08.2014 09:30 - Re:
Napríklad také Staurogyne sa presne orientuje podľa času vypnutia a zapnutia svetiel.Už pol hodinku pred a i po začína staurogyne sťahovať lístky.Pri obednej pauze sa takto rastlinka zbytočne vysiluje.V prírodných podmienkach sa určité žiarenie dostáva i cez mraky čo človek moc nevníma ale i tak je to dostatočné svetlo na to aby rastlinky ako napr.Staurogyne fungovali ďalej.
Osobne v mojich low tech akváriách, svietim 10 hodín denne.Žiadna prestávka a rastlinky (tie menej náročné) rastú celkom slušne.Ak majú dostatok svetla,tak aj kobercovky idú slušne.

Obednajšiu pauzu si väčšina vymyslela aby ušetrili peniažky za elektrinu a argumentujú to mrakmi.Potom niekto silou mocou chcel mať čísla ,tak mu to vo svojich akváriách zmerala pani Walstad.U každého to však funguje trocha inak a ani pani Walstad nevie kto koľko kŕmi,aké a koľko rastlín máme a pod.Takže tie hodnoty CO2 môžu byť v konečnom dôsledku všade iné.

Je nás tu len zopár jednotlivcov, čo fungujeme s akváriom i viac ako 4,5 či 6 rokov.Drvivá väčšina to po roku dvoch zakladá na novo,lebo sa už nepáči vzhľad či z iných dôvodov.Dovolím si tvrdiť,že takto ,,krátko,, fungujúce akvárium ani z ďaleka neodzrkadľuje podmienky v prírode.Až pri dlhodobo fungujúcej nádrži človek reálne vidí všetky klady i zápory akvária ako takého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2014 05:47 Marcel G Re: lhajek
Já to chápu tak, že D.Walstad na konkrétním příkladu několika svých akvárií ukázala, jak se zhruba chová CO2 v "low-tech" akváriích ( = bez umělého přidávání CO2). Je ale jasné, že v jiném akváriu (s jinak početnou osádkou živočichů, s jiným režimem údržby apod.) budou přesná čísla odlišná. Co ale zůstane stejné, je ten princip => rostliny po zapnutí světel začnou spotřebovávat CO2, a pokud je rostlin hodně, může jeho hladina klesnout na kritickou úroveň ... těsně předtím, než se to stane, je proto vhodné fotosyntézu rostlin násilně přerušit (vypnutím světel), a rostlinám opět vytvořit vhodné podmínky k životu (nahromaděním většího množství CO2). Konkrétní dogma 5-2-5h vzniklo podle mého názoru pravěpodobně chybnou interpretací podobných výsledků měření => někdo někdy měřil chování CO2 ve svém akváriu, publikoval výsledky, a ostatní to přejali a "zdogmatizovali" (resp. zobecnili). Takže přesná čísla jsou podle mě nesmyslná (pokud někdo nepřijde s tím, že jsou v tom nějaké biologické cykly, což pochubuji). V přírodě se rostliny velmi často potýkají s mraky, zataženou oblohou, a třeba i několikadenním deštěm, kdy slunce prostě nesvítí. Přesto jim to nedělá větší problémy. V akváriu to bude víceméně stejné. Na konkrétním příkladu to pěkně doložil i Johan, který svítí a pauzuje jak o život, a já nevidím jediný důvod, proč by to nemohlo fungovat. Podle mých zkušeností záleží nejvíce na tom, aby rostliny dostaly určitý (dostatečně silný) přísun záření, a nezáleží už tolik na tom, jestli to dostanou v kuse nebo po kouskách (s přestávkami). Mnohem horší je, když mají rostliny dlouhodobě osvětlení nedostatečné (i tak ale mohou přežívat i několik měsíců, než se zcela odporoučí).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2014 23:01 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: lhajek
Čísla jsou dle mého vymyšlená.
Máte nějaký odkaz na vašich 90 minut?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2014 22:33 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Marcel G
........tak právě v tom příspěvku od D.Walstad jsou myslím alespoň zhruba vysvětleny ty časové intervaly, které D.W. doporučuje dodržovat, včetně zdůvodnění.
To si asi nerozumíme a nebo já neumím dostatečně anglicky, ale to co tam je uvedené platí pro dané akvárium. Jiné akvárium s jiným množstvím jiných rostlin bude jinak rychle spotřebovávat CO2 a může ho spotřebovat už za 2 hodiny a nebo ho nespotřebuje za celý den svícení.
Mě zajímá jestli ty časy mají opodstatnění na úrovni biologie submerzních rostlin. Třeba u suchozemských rostlin může start fotosyntézy trvat až 90 minut a nemá smysl jí tak vystavovat kratšímu osvitu než oněch 90min. Tak tady na fóru se lze dočíst že se má do akvária svítit v kuse aspoň 5 hodin a přerušení nemá být delší než 3 hodiny, kde se tato čísla vzala?
Tuto otázku tu píšu už po několikáté a na ní prostě D.W. neodpovídá. Ta ukazuje na měření konkrétního akva že jí tam CO2 vydrží bez umělého přidávání na nějaký čas a za nějaký další čas se doplní, aby to vydrželo na zbytek dne se svícením.
Když to budu hnát do extrému tak použiju silné osvětlení, ale budu svítit vždy jen třeba hodinu a pak dám 2 hodiny pauzu na obnovení CO2. Půjdou takhle rostliny pěstovat? Nebude jim na tom něco vadit? Třeba se nestihne dostatečně rozběhnout fotosyntéza a nebo třeba úplně něco jiného?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.08.2014 20:33 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: lhajek
Je dôležité to robiť po svojom. Tvrdím (z mojej niekoľko ročnej praxe), že akvárium, teda rastlinstvo sa dokáže časom prispôsobiť podmienkám, ktoré nastavíme. Hovorím o svietení s obedňajšími prestávkami. Robím takto roky. Je to síce dobou dlhšia záležitosť, ale časom to začne fungovať. Ak vám poviem, že mám jedno akvárium bez osvetlenia, tak mi málokto uverí. Je tesne pri okne na severnej strane. Nieje však hlboké. Rastlinstvo, anubiasy, microssoria, echinodory.
Proste si robím po svojom ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2014 20:19 Marcel G Re: lhajek
Obávám se, že od Mr. Sida se žádných konkrétních odkazů nedočkáte. Maximálně vám poradí, abyste se podíval na "nějakou" stránku. To je oč mi běží.

PS: A když už jsme u toho, že to nikdo ničím nepodložil, tak právě v tom příspěvku od D.Walstad jsou myslím alespoň zhruba vysvětleny ty časové intervaly, které D.W. doporučuje dodržovat, včetně zdůvodnění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2014 18:43 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: lhajek
Jen pro představu jak svítím já do 74 l akvária (přibližně):
6:30-7:10 - 14 W
11:00-12:30 - 14 W + 14 W - 11:30-11:45
17:00-22:30 - 14 W + 14 W - 17:30-17:45; 18:15-18:30; 19:15-19:30; 20:00-20:15; 20:45-21:00

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 19220x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1679-jak-spravne-svitit?od=151