Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak správně svítit?

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Jak správně svítit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2014 01:03 Muž Miso [470]
svietit slabsim osvetlenim dlhsi cas, alebo silnejsim menej hodin vide zhruba rovnako, kazdemu ako mu to vyhovuje, akorat v druhom pripade ma vecsi vyber rastlin ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2014 16:54 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: DANMAZUR
také svítím ve všech nádržích v kuse bez přerušení od 10:00 do 22:00 a nevypadá to, že by to někomu, kromě mé peněženky vadilo :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2014 16:15 Muž DANMAZUR [20] Re:Johan
Budu svítit 12hodin.Vím trochu hodně,ale mám slabší osvětlení a problém s řasami nemám tak to tak nechám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.07.2014 16:03 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: DANMAZUR
Je to celkem jedno, ale hlavně pravidelně a řídím se, aby v souhrnu světlo svítilo (bylo v akvárku světlo) nejméně 8 hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2014 14:13 Muž DANMAZUR [20]
Tak jo díky oběma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2014 14:10 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: DANMAZUR
můžeš svítit poměrem: 5 hodin v kuse svítit, pak max 3 hodiny pauza a pak zase 5 hodin svítit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2014 13:37 Muž DANMAZUR [20] Re: Yirka
A ještě otázka jak dlouho se musí bez přestání svítit(kvůli fotosyntéze).Někde sem tu četl že min.5hodin a jinde že stačí pár minut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.07.2014 12:26 Muž Yirka [9118] Re: DANMAZUR
Rybám je to u ocasní ploutve. Ono když zhasneš, tak tam úplná tma není. V přírodě taky sluníčko nešajnuje do vody na plný cérez celý den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2014 12:09 Muž DANMAZUR [20]
Čaute hledal jsem něco o svícení jestli nesvítím moc,ale nakonec jsem našel něco o přerušovaném svícení a koukám že ste to tady taky rozebírali,ale jen ze strany rostlin.Co ze strany ryb?Nevadí jim to?Nebudou to brát třeba jako dva dny nebo prostě zničeno nic je tma najednou je den tak krátký,můžou to brát jako dva dny a ztojo jedna noc je strašně krátká nepudou třeba spát budou nevyspané atd?Nebo jiné problémy z rybí stránky?Slunce taky nepřestává svítit na dvě hodiny.Jakože je den zapár hodin je na dvě hodiny noc pak je pár hodin den a pak třeba 9hodin noc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   27.05.2014 12:00 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Johan
Fotosyntéza u rostlin je rozdělena do dvou fází – světelné a temnostní, jen ta světelná potřebuje nějaký čas (čas ovlivňuje CO2, teplota, intenzita světla…), aby proběhly chemické děje spojené s absorpcí světelné energie přenosem elektronů, fotolýza vody a vznik ATP (Ribonukleotid). V temné fázi je ATP využita na vázání oxidu uhličitého a jeho redukci na sacharidy…. Každá fáze chce čas, náběh fotosyntézy, neznamená, že proběhla….
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.05.2014 13:15 Muž Miso [470] Re: emppu07
cisto s praktickeho hladiska by som zobral 1x39W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2014 12:16 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: MartinHorák
ale ke zdárnému průběhu fotosyntézy Co tím myslíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2014 11:45 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Johan
Já si myslím, že on to pavelbartek myslel jinak. Ona fotosyntéza začíná ihned, to je nabíhací fáze, ale ke zdárnému průběhu fotosyntézy, který ovlivňuje více faktoru je potřeba delší čas. Jestli je to minimálně 5 hodiny nevím, ale 5 minut je samozřejmě málo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2014 11:21 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pavelbartek
pavelbartek napsal: Je ovšem důležité, aby délka svícení byla nepřerušeně alespoň 5 hodin a to proto, že taková je min. doba ke zdárné fotosyntéze rostlin. Na to jste přišel kde? I 5 minut stačí k naběhnutí fotosyntézy (to jsem si vymyslel, stačí i méně)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 20:02 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Kamilstrom
Ano, pravda. Uvedl jste další příklady důvodu přestávky. K těm řasám-roduchy, obrněnky, skrytěnky, hnědé řasy, zelené řasy, krásnoočka….(ale i sinice- není řasa!), které čerpají energii fotosyntézou. Rostliny si na přerušení na rozdíl od těchto řas zvyknou. Je to i moje chyba, že se to začíná měnit v diskusi o boji proti řase, je to mnohem hlubší téma, ano, za určitých podmínek je to řasám naprosto fuk. Nerad bych, aby byl někdo uveden v omyl, že hlavně světlo hraje roli v boji s řasou, to jistě ne. Každopádně a na tom se všichni shodneme, že přestávka ve svícení nevadí….
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.05.2014 14:55 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: pavelbartek
Jenom by me zajimalo,ktere druhy ras"z te vetsiny"tezce nesou prestavku ve fotoperiode?
Prestavka byla zavedena proto aby se "pomohlo zvysit obsah CO2 ve vode"(pro ty co ho nedodavaji)a je to celke zbytecne.Dalsi duvod je aby si akva clovek "uzil",kdyz prichazi pozde domu a nesvitil cely den.Ja myslim,ze naproste vetsine ras je prestavka suma fuk. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 11:18 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Designer
Jj, a můžeme dále započítat co2, hnojení.... není třeba se dále rozepisovat a řešit úspory. Jistě se najde řada lidí, co počítá každou kačku, řada co ne... Přestávka ve svícení nevadí, za dodržení min. doby svícení ke zdárné fotosyntéze, rostlinkám to nevadí, některým řasám ano - to byla moje odpověď na otázku. Jen jsem opomenul napsat, je dobré, aby do akvária v průběhu přestávky nedopadalo do akva denní světlo (sluníčko), nejlépe vůbec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.05.2014 06:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: pavelbartek
Svitil jsem jen 10h, zkusil jsem 12h, akvarium to zvlada bez problemu, takze jsem rad, ze sviti dele, cucim do toho kdykoli muzu :-) . Ekonomika sviceni je to posledni, co mne trapi na 2h rekneme zbytecne. I kdybych palil 200W/h co den zbytecne, pac zase az tolik vody doma nemam, je to 1Kc kazdy den navic, to namam sanci poznat, stejne jako jestli mne obed vysel konkretni den plus minus par korun. Co se tyce zivotnosti zdroje svetla, pri dnesni zivotnosti zarivek a slusnych LED mi to take vrasky nedela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2014 19:43 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: nosi
Přestávka ve svícení nevadí, ba naopak, většina druhů řas to těžce nese. Je ovšem důležité, aby délka svícení byla nepřerušeně alespoň 5 hodin a to proto, že taková je min. doba ke zdárné fotosyntéze rostlin. Svítit více jak 10 hodin denně je dle mě zbytečně neekonomické.... Vše se také odvíjí od druhů rostlinek, a osvětlení i hnojení atd... Dalo by se to vše rozebírat do nekonečna. Přestávka nevadí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.05.2014 17:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: nosi
Svitim 7 az 13 a 16 az 22, coz vyjde plus minus na stejno, ze stejnych duvodu, abych mel svetlo kdyz jsem u toho. No a jestli to skodi, mrkni ke mne do prezentace rybicky.net/nadrze/18477 , provozovat to tak lze. Jiste to ma mouchy, ale pracuji na tom ;-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2014 17:23 Muž nosi [1]
Svítím na dvakrát, abych viděl akvárium když vstávám a poté večer, tudíž mám mezi svícením pauzu, je to problém? Celková délka svícení je 12h, ráno od 8h do 13h, večer od 17h do 24h.

Škodí to něčemu? Jde mi hlavně o rostliny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2014 08:25 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sid
Sid napsal: Po pravdě - mám z vašeho akvária, jak je máte "poskládané, hodně "rozpačitý" pocit. :-O Omlouvám se, ale raději se dalších komentářů vzdám. pivo No hej, moje akvárium nie je treba špeciálne riešiť, zaujíma skôr ten režim svietenia, doba, pauzy a (ne-)rovnosť dlhšieho svietenia so slabšou intenzitou vs. kratšieho so silnejšou a vplyvy na rastliny, skúsenosti. ;-) ..... OFF-TOPIC: Ja rád experimentujem a nepatrím k tým, ktorí pred fotením akvárium nejako aranžujú, takže vždy je zachytený nejaký ten dočasný stav - často nejaké maličké rastliny vpredu sťa by "v rastlinnej škôlke", odkiaľ ich potom presúvam, skoro vždy mávam po 2-3 korene nejakého nového druhu rastlinky na odsledovanie, či by sa jej u mňa darilo, niekedy mi niečo neplánovane prerastie (momentálne ten veľký Echinodorus a veľký Anubias, oba pôjdu preč, len zatiaľ sa s nimi akosi nedokážem rozlúčiť, hoci sú už prisľúbené iným), atď., čiže rozpačitosť je vcelku na mieste :) Keď odskúšam všetko možné, vrátane rôznych metód hnojenia, rôzneho osvetlenia a dokonca i rôzneho typu filtrovania (po dlhých rokoch bublifuku mám aktuálne čerpaciu hlavu, ale už mám dohodnutý aj externý filter) - čo ale vidím ešte na niekoľko rokov, tak sa snáď dopracujem k nejakému ustálenému stavu. ;-) Správcovia, webmasteri, spravte prosím niečo s tým zalamovaním...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 23:09 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: zervan
Po pravdě - mám z vašeho akvária, jak je máte "poskládané, hodně "rozpačitý" pocit. :-O Omlouvám se, ale raději se dalších komentářů vzdám. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 22:52 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sid
Čiže keď sa zatvárajú, tam ide len o dobu svietenia a nie o celkové množstvo prijatého svetla? Trochu off-topic: Nuž uvažoval som o zvýšení intenzity osvetlenia a aj postupne zvyšujem, ale zatiaľ sa držím stále LED žiaroviek typu klas s čipmi 5730, čím ďalej väčšími / silnejšími (a samozrejme k nim mám odrazové dosky ako reflektory), experimentujem s farebným odtieňom. Inak povedané: nechcem prechádzať na trubice, skôr by som skúsil zapojiť viac takých silných žiaroviek, je tam však ten problém s odraznými plochami a aby si proste jedna druhej nezavadzali. Ide mi o čo najvyššiu efektivitu. No a do vlastného LED osvetlenia sa mi tiež zatiaľ nechce, lebo súčasné riešenie má jednu obrovskú výhodu: ak sa mi nejaká žiarovka nepáči / zoženiem lepšiu, tak ju dám niekde inde do domu vďaka normálnemu závitu E27. Druhá stránka veci: keď už dám tú moju najsilnejšiu žiarovku a svietim 12 hodín, začína vykukovať riasa, ktorej zárodky inak držia na minime neritiny a krevetky. Kým toto nemám vyriešené, je asi zbytočné ísť do ešte silnejšieho svetla. Iba ak by naozaj malo pozitívny vplyv ubrať dobu svietenia a zvýšiť intenzitu. EDIT: Akosi blbne zasielanie príspevku - prázdne riadky pre sprehľadnenie zahadzuje, potom je to chaos strašný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 22:30 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: zervan
Jde mi o tu souvislost s délkou doby osvětlení, resp. s dotazem, zda ji zkrátit, když se některé rostliny "zavírají" už dvě hodiny před zhasnutím osvětlení. Nad zvýšením intenzity osvětlení (a zároveň třeba i zkrácením jeho doby) jste nepřemýšlel?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 21:17 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sid
Nedostatok svetla sa u mňa prejavuje napr. veľmi veľkými rozostupmi medzi "poschodiami" u Cabomby (a zväčša aj Egerie, ale tú nechápem, na niektorých miestach rastie pekne, na iných odumiera, pričom nie je to svetlom), úplne odmieta rásť Rotala macrandra (keď som ju dal na špajdlu tesne pod svetlo, tak aspoň nejaké nové lístky vyhnala, ale zase sa nemohla zakoreniť), Ludwigia mi rastie síce rýchlo, ale po každom zastrihaní (nechávam vrchnú polovicu) mi zhadzuje spodné listy, Pogostemon (i helferi, i erectus) má pekné nanajvýš vrcholky, ale spodky žltnú a odnívajú. Zväčša je tieto problémy vidieť aj na aktuálnej fotke v mojej prezentácii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 10:32 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: zervan
...zase iné rastliny vykazujú nedostatok svetla...
Jak se to projevuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2014 10:03 Muž ludvik [1082] Re: zervan
Také jsem si to dřív myslel ... ale ne, zjevně tak byly zvyklé. Postupně se srovnaly s mým světlem. Ale i tak (Limnophilla) se zavírala o něco dřív. Podle mě má prostě jen dobré biologické hodiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 06:54 Muž zervan [1123] - Rostliny
Pridám sa s otázkou: Keď sa mi niektoré rastliny (Limnophilla, Alternanthera) zatvárajú už 2 hodiny pred zhasnutím, znamená to, že treba skrátiť čas svietenia? Lenže zase iné rastliny vykazujú nedostatok svetla :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 06:45 Muž Amras [34] Re: michalt
Díky za tip, budu se toho držet...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2014 23:00 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Amras
Možností je víc a je těžké říct, co bude lepší. Začal bych zlehka, aby se to příliš prudce nezměnilo oproti současnému stavu. Třeba tři hodiny ráno a tři hodiny večer. Po několika dnech, jestli nezačne nějaká řasa, přidej půl hodinky ke každému intervalu, po několika dnech přidej ještě jednou a budeš na osmi hodinách, co je pro nádrž bez CO2 z bomby rozumná doba. Pak to už jemně doladíš podle toho, jestli to bude růst a jestli se bude tvořit nějaká řasa. To co radím, možná bude považované za zbytečnou opatrnost, ale doposud jsem s tím neměl problémy a řasy se držely pod kontrolou. Uvidíš, jestli ještě někdo něco poradí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2014 20:38 Žena EditHa [91] - TetryRe: DrChila
A ráno jsi jim světlo na pár hodin vypnul? Aby se chudáci na chvíli prospali :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2014 15:11 Muž Amras [34]
Jak dlouho by jste doporučili svítit? Sice světlo budu mít až zítra(nejspíš) ale chtěl bych to mít, už nějak připravené.. Případně bych bral i pauzu ve svícení :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2014 09:58 Muž DrChila [243]
jak správně svítit? na včerejšek jsem měl noční ve spěchu jsem zapoměl vypnout svícení tak svítili hold do rána. Trošku se zazelenalo za tu dobu dno:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2014 08:35 Muž jmalyska [167] – Hodiny
Si to posuň jen o půl hodiny a máš to ;) 15hod či 15:30, 23:30 či 24:00 to už je fuck hmm
Mě ta pulhoďka vystačí na sprchu a jídlo ;) DO akvária nehledím nonstop a přechod času neřeším. A nevíc, už pomalu zhasínajícího akvíria se s manželkou výýýborně usíná...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.04.2014 09:12 Muž ludvik [1082] Re: čert
Důležité je se hrabat v nedůležitých detailech :-) V zimě je to zase naopak ... si zvyknu na půlnoc a najednou blackout v jedenáct. Nebo si to představ odpoledne. Ve tři chci vidět ... a ono až ve čtyři.
Kromě toho déle to není, je to jen jinak.

V každém případě mě to vadí rozhodně víc, jak rybám nebo rostlinám :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.04.2014 07:21 Muž čert [3] Re: ludvik
ludvik napsal: Záleží asi jenom na tom, jestli považuješ letní čas za rozumný, nebo nerozumný ... a od toho se to odvíjí.

Čistě biologicky ... neposouvat. Ale pravidelnost spínacích hodin stejně v přírodě nemá co dělat :-)
Lidsky ... posouvat. Přeci jenom když chci vidět do jedenácti, tak mě zhasnutí v deset docela vadí.


Při přechodu na letní čas se čas posouvá o hodinu DOPŘEDU ,tudíš hodiny nastavený na jedenáctou hodinu budou zhasínat až ve dvanáct,tím pádem můžeš do akvária koukat o hodinu dýl ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 23:26 amrtin Re: cezarmilan
Jasně,já reagoval na tvůj předchozí příspěvek a byls rychlejší ;-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 22:29 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: amrtin
Veď to som tým myslel ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 22:00 amrtin Re: cezarmilan
Tak dennímu světlu se osazenstvo přizpůsobí stejně jako v přírodě.A myslim si,že tu hodinu posunu nemá moc smysl řešit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 21:59 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Kamilstrom
Myslel som to tak, že denného svetla bude v danej miestnosti viac v lete ako v zime a tak časový posun určite nebude vadiť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 21:31 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: cezarmilan
My tady ale neprodluzujeme dobu sviceni(zustane stejna),posuv je stejny u zapnuti i vypnuti! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 21:19 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Aj v prírode sa dni, teda slnečný svit predlžuje, takže posunuť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.04.2014 16:35 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Jája
Mne to smysl dava, pac jedine co z cele akvaristiky mam, je ze na to muzu cucet :) .

A zas takove otravovani to pro to co je v akvariu neni. Se proste prepne na DST a z DST po zhasnuti a pochybuji, ze to ma na chod akvaria nejaky zavazny vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 16:22 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: lemming46
Já hodiny určitě neposouvám. Proč bych měla otravovat ryby a kytky jen kvůli tomu, že chci čučet do AQ? To mi nedává smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.04.2014 23:36 Muž ludvik [1082] Re: lemming46
Záleží asi jenom na tom, jestli považuješ letní čas za rozumný, nebo nerozumný ... a od toho se to odvíjí.

Čistě biologicky ... neposouvat. Ale pravidelnost spínacích hodin stejně v přírodě nemá co dělat :-)
Lidsky ... posouvat. Přeci jenom když chci vidět do jedenácti, tak mě zhasnutí v deset docela vadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.04.2014 22:36 amrtin Re: lemming46
Tak jedinej rozumnej důvod je dle mě ten,aby ukazovaly stejně,jako všechny ostatní hodiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 22:31 Muž lemming46 [313] – Letní/zimní čas
Posouváte čas spínacích hodin na osvětlení při změně času? Existují nějaké rozumné důvody, proč posouvat/neposouvat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 21:34 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: buk
Svítím tehdy, když u akvária jsem (ale pravidelně - čili spínací hodiny). V mém případě to je převážně večer do 23:00. Délka osvětlení pak podle rostlin a světla v místnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 21:26 R Muž romant [27982] Re: buk
Noc je od toho aby se spalo a to platí i pro akvo, takže svítit přes den, odpoledne, navečer a univerzálně bez znalosti nádrže 6-8 hodin.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 19217x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1679-jak-spravne-svitit?od=251