Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak správně svítit?

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Jak správně svítit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 20:47 buk – kdy svitit
Ahoj, chtel jsem se zeptat kdy mam svitit jestli v noci nebo pres den a jak dlouho. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 16:44 hanzys Re: michalt
Tak jsem to nastavil od půl 12 do půl deváte bez pauzy tak uvidíme :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 16:39 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: grunda
Jestli je v nádrži ještě nejaký jiný problém (třeba nedostatek živin), zhoršení něčeho z přemíry světla může nastat i za několik dní. Mně třeba při postupu, který jsi napsal, nastoupil za tři dny jelení paroh a bylo vymalováno :-). Ale zase já jsem byl s intenzitou osvětlení vzhledem k objemu nádrže a počtu rostlin někde jinde, než je hanzys, to je taky pravda.

Máš pravdu v tom, že nějaké notné zlepšení asi tak brzy nepřijde. A to světlo nemá přemrštěný výkon, tak to asi s tím skokem, jak píšeš, nezazlobí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 16:34 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: hanzys
určitě bez a pod kryptošky nacpi jílové kuličky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 16:32 hanzys Re: michalt
Tak třeba ta kryptokoryna má vybledlé listy dřív se ji dařilo dobře ale momentálně strádá nevím proč :/ a mám svítit s tou pauzou nebo bez??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 16:28 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: michalt, hanzys
za 14 dní s postupným přidáváním nic moc nepozná, prostě udělej skok o hodinu a za 3 týdny porovnej
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 16:25 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: hanzys
No to je právě ten "kumšt," zjistit, kolik hodin svítit :-D. Závisí to od rostlin, které tam jsou, kolik jich tam je a jak jsou na tom se živinami ve vstupní vodě a od živočichů.

Obecně bych řekl tohle: Používáš CO2, takže přestávka přes den nepomůže zvýšení koncentrace CO2 ve vodě. Takže jestli jsi měl přestávku kvůli tomu, klidně ji zruš (postupně, ne najednou). Začal bych na těch 8.5 hodinách a postupně bych to prodlužoval (třeba každé tři dny deset minut navíc). Třeba po dvou týdnech bych porovnal, jestli je to lepší nebo horši (pořád nevíme, o jakém problému je přesně řeč). Myslím si, že deset hodin je taková hranice, nad kterou se už dají čekat problémy, ale není to žádné zlaté pravidlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 16:24 hanzys Re: grunda
Tak to je pěkný :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 16:19 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: hanzys
6 - 12 ;-)
podle stavu akva, podle náročnosti kytek, podle zkušeností atd. , můžeš si vybrat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 16:15 hanzys Re: michalt
Chtěl sem to zkusit bez té pauzy třeba by to bylo lepší řasa mi už odchází co jsem se zbavil živorodek :)a kolik hodin je idealní svítit?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 16:08 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: hanzys
Aha, promiň. Já jsem ten příspěvek správně pochopil až na druhé přečtení stydim .

To prodloužení z osmi a půl hodin na deset by pomoct mohlo, ale nemuselo. Zkusil bych to postupným prodlužováním (několik minut denně navíc) a sledoval, jestli to jde dobrým nebo špatným směrem. Ale taky bych se zamyslel nad tím přihnojováním, protože přidáváš CO2, světla příliš mnoho nemáš a jiné živiny nepřidáváš. Limitní může být světlo, ale třeba taky nějaký prvek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 16:03 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: hanzys
A jak se ten nedostatek projevuje? Rostliny strádají? Nebo se objevuje řasa? Je ten problém někde lokalizovaný (třeba u dna, u hladiny)? Těžko říct takto jen z pohledu na prezentaci.

Ale napadá mi, že spíš než prodlužovat dobu osvětlení, stálo by za pokus zkusit nějaké hnojivo. Ten ancák asi něco vyprodukuje, ale stejně. To usuzuji jen z toho, že přidáváš CO2, svítíš 10 hodin, světla nemáš zrovna moc. Změnu osvětlení jsi už zkusil a píšeš, že nehnojíš. Tak možná nějak jemně přihnojit by mohlo pohnout poměry živin tím správným směrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 15:46 hanzys – dotaz
Zdravím stačí v mém akva svítit 10 hodin bez pauzy?od půl 11 do půl 9?svítil jsem s polední 3hodinovou pauzou 8 a pul hodiny a zdá se mi to málo :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2013 12:09 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: denda96
A ohledne sviceni Ti to kolegove rikaji dobre. Pokud nemaji rostliny vseho dostatek, pak musis dat svetla jen tolik, aby toho vseho ostatniho dostatek pro tolik svetla bylo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2013 12:01 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: denda96
denda96 napsal: Zajímavé je, že někde limnophily dostaly hnědou řasu.

Tak to si jeste zkontroluj i filtr. Pises neco o montazi biomolitanu na puvodni hlavu, divam se na fotky, s temi molitany jsi caroval docela nedavno. Problem je, ze tam ted mas neco plocheho zeleneho, coz je spis dlouhe nez siroke a protoze uprostred takove veci proudi voda nejrychleji, tipnul bych to na nevhodny tvar a celkove maly kus biomolitanu. Pouzij tak 10x10cm v pudorysu, aspon 16cm na vysku. Mozna budes mit problem, ze uz bys nedostal tu hlavu nad timhle na bocni sklo, takze klidne tu jednu stranu serizni, at se tesne namackne na to sklo a netece tou stranou voda (nemyslim uplnou vodotesnost, to namacknuti na sklo staci), ale pak vol radeji biomolitan o neco delsi, at tu stranu nahradis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2013 11:26 JoKa Re: denda96
Souhlas s Ciffikem, palba je to velká a nevím, jestli by stačilo svícení jenom zkrátit... Pokud přidáváš CO2, tak je pauza zbytečná, pokud ne, pauzuj. Ale pro začátek, než tu zářivku definitivně vyndáš, zkus svítit 6h. A plovoučkama na "zastínění" nic nezkazíš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 11:19 denda96 Re: Urtman
Jedná se o akvárium Dendovo II.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.12.2013 11:18 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: denda96
Bez co2 a řádného hnojení s kupou rostlin je to sebevražda...světla opravdu mnoho.
Zkrácení doby svícení nepomůže. Uber jednu zářivku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 11:16 JoKa Re: denda96
O které akva se jedná? I nebo II?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 11:13 denda96 – Doba osvětlení
Ahooj, chtěl jsem se zeptat, nově svítím v 54l akva 2x24W 9h denně s 2h přestávkou, což mi doporučil jeden akvarista. Já právě nevím, jestli už nebudu mít přesvíceno, protože se mi sem tam objevila zelená řasa. Zajímavé je, že někde limnophily dostaly hnědou řasu. Hnojím 1x týdně Easy Life profito. Děkuji moc za odpovědi.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 16:40 JoKa Re: Morie
Ahoj, já bych doporučil svítit bez pauzy, alespoň v tuto chvíli. V novém akva je pro rostliny více světla jen dobře. Ve chvíli, kdy na rostlinách začneš pozorovat nějaký problém, případně se objeví řasa, pak bych přidal tu přestávku. Nedělá se to jen proto, že se tady o tom píše, ale můžeš si tím docela solidně vypomoct s obsahem CO2 ve vodě. Někde níž v tomto vlákně je to srozumitelně vysvětleno Romantem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 14:46 Žena Morie [0]
Jsem doma celý den, kdykoliv jdu okolo, do akvárka kouknu. Akva mám nově založené, jsem ve fázi testování. Budu tedy svítit bez pauzy a uvidíme, co na to rostliny. Jelikož mám pocit, že jim osvětlení nestačí, snad jim to trochu pomůže. Díky za názory!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 14:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Johan
Mne prestavka pomohla k tomu, ze jsem zkratil sviceni natolik, ze odesel Jeleni paroh a Sinice, rostliny prezily a zaroven rano a vecer (kdyz je nekdo doma) je do akvaria videt. I tohle muze byt duvod, i kdyz treba jen prechodny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 14:31 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Morie
Můj důvod je třeba ten, že nevidím důvod nějak víc do akvária svítit v denní době kdy jsem pryč. Ale zároveň vím, že ta doba, kdy do akvária svítím, rostlinám bohatě stačí.
Jestli tedy chcete mít pauzu, tak pokud si myslíte, že svítíte zbytečně moc, tak dobu osvětlení pauzou zkraťte. Či pokud nechcete zkrátit dobu osvětlení, tak jen pozměňte svícení na tu dobu, kdy jste doma nejčastěji. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 14:17 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Morie
ne, jen pokud je v akva málo CO2, pauza pomůže - trochu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 14:13 Žena Morie [0] Re: Johan
Můj důvod je přesně ten, který uvádíte :-) Četla jsem tu, že je to vhodné. Zřejmě ale pouze v případě, kdy mají rostliny kvalitní osvětlení, že ano?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2013 14:10 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Morie
U slabého osvětlení je někdy mnohem lepší svítit co nejvíc to jde. Máte nějaký důvod, proč dělat přestávku, krom toho, že to tak spousta lidí dělá? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 14:08 Žena geminika [39] - Živorodky
Čítala som tu názor, že je to lepšie s prerušením svietenia. Ja ale svietim iba večer a všetko funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 13:58 Žena Morie [0]
Chtěla bych se zeptat na názor Vás - odborníků ;-) , zda je vhodné dělat přestávku v celodenním svícení (od 8:00 do 23:00, na 3 hoďky okolo poledne zhasínám) i přesto, že světla rostlinky celkově příliš nemají (slabá zářivka). Jestli jim přestávka nemůže jenom více ublížit. Akvárko 65 l, zářivka Flora Glo 15W. Akvárko stojí v tmavém koutě místnosti. Díky!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2013 19:06 amrtin Re: RadekH1
My máme v práci čistej líh :-P
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2013 19:05 Muž RadekH1 [129] Re: amrtin
Bohužel, ten v práci nefasujem potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2013 18:59 amrtin Re: RadekH1
Stačí i rum :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2013 18:55 Muž RadekH1 [129] Re: Designer
Stačí to znova přetřít lihovkou a hned utřít :-)
Taky to jde krásně umít a nemusíš mít líh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.09.2013 15:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Kitty
Tve akvarko nevidim, prezentace je jiste velmi vhodna, ale predstavu i tak mam.

Udelame obrovskou betonovou plochu, dame Te bez tuseni co se deje doprostred, bude tam pritmi a pak na Tebe zhora pustime poradne svetlo. Co to s Tebou udela?

A ted Ti dame vedle les, kam si muzes zabehnout, kdyz se Ti to nebude libit. A i kdyz se tam treba hned neschovas, bude Ti lepe, ze ano?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2013 14:42 R Muž romant [27987] Re: Kitty
Prozatím bude rada v podobě úkolu a to zaregistruj se, zřiď prezentaci předmětnýho akvária a bude se vidět, kde je problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2013 14:23 Kitty
Můžete mi prosím někdo poradit, kdykoliv když svítím rybkám v akvárku, buď se mi téměř všechny schovají pod filtr nebo zběsile lítají sem a tam. jakmile světlo zhasnu, uklidní se a normálně si zase plavou. Především neonky.Díky za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2013 10:18 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Klidne to pujde. Dokonce si muzes primo na zarivku namalovat prouzky, nebo spiralu po delce. Nemusis se bat, ze bys pak mel pruhovane svetlo na dne, to se nestane :-) .

A jiste ze az to nebudes chtit, proste to lihem setres.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 21:00 amrtin Re: Aforte
Proč by nešlo?Právě proto píšu lihová,tzn.trochu lihu a barva je dole X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 20:28 Muž Aforte [533] - Rostliny
Zkusím se v tom nějak pohrabat a uvidíme
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 20:25 Muž acik [416] Re: Aforte
pomuze ti vychytat sviceni :)
Aforte napsal: Nezbaví, ale pomůžou. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 20:22 Muž Aforte [533] - Rostliny
Nezbaví, ale pomůžou. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.09.2013 20:21 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Aforte
na Otíky a krevetky nespoléhej,že ti akva zbaví řas:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 20:02 Muž Aforte [533] - Rostliny
To sice jo, ale průhlednost by byla nulová. Navíc vrácení zpět by asi taky nešlo :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 20:00 amrtin Re: Aforte
Proč,náhodou tlustá lihovka by to krásně zabarvila :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 19:59 Muž Aforte [533] - Rostliny
Tak to fixu vyřazuji hned :-D Ta folie by šla :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 19:58 amrtin Re: Aforte
To sice jo,ale ze samotný vody se to moc nezašpiní,zkus se kouknout po nějaký folii,třeba z desek na dokumenty...nebo začmárat lihovou fixou :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 19:55 Muž Aforte [533] - Rostliny
Co třeba nalít na to vodu a nechat uschnout? To by šlo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 19:53 amrtin Re: Aforte
Spíš než takhle snižovat dobu,bych využil té destičky a nějak bych jí snížil průhlednost.
Ono,tohle je taky výhoda led,že není problém přidat nebo ubrat intenzitu světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 19:38 Muž Aforte [533] - Rostliny
Sklo nad akva nemám. Ale pod tělěsy, tedy zářivkami je od Hailea, taková plastová, průhledná destička. Světlo jsem snížil na 5 hodin denně a uvidíme. Ono až dokoupím Otíky a krevetky, tak hned to bude jiné ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 17:27 R Muž romant [27987] Re: Designer
Já, když jsem nemohl světlo regulovat jinak(nešlo svítit jenom jednou zářivkou), tak jsem svítil přes dětskou látkovou plínu, ty dnešní jsou dost vodfláknutý a je přes ně docela vidět a bylo to zn. ideál. :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 19220x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1679-jak-spravne-svitit?od=301