Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak správně svítit?

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jak správně svítit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 17:18 R Muž vaclav [10453] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zervajs
Tak ledky jsem zvolil kvůli lepšímu ovládání. Akvárium je ve tmě a ryby tak byly 14 a někdy i více hodin potmě. Z ledkami tak můžu svítit 12 hodin díky stmívání. Svitim trochu více než s trubicemi s možností přidat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 16:57 Muž xvalp06 [130] - ŽivorodkyRe: vaclav
To měření potvrzuje předpoklad, že uprostřed je nejvíce světla a u krajů je relativně tma.
Snažím se to vyřešit tak, že svítím různě (výkon a rozptyl světla) nad různými částmí akvária. Nad nižšími rostlinami jsou spíše zdroje s rozptylem 30° a vyšších pak až 120°.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 16:38 Muž zervajs [130] - RostlinyRe: vaclav
Pokud se nepletu ( koukl jsem k Tobě do prezentace palec ) tak to jsi ještě svítil T5, někdy kolem roku 13-14 ( podle fotek)
Teď svítíš led na stejné PAR úrovni ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 16:58 Muž zervajs [130] - RostlinyRe: vaclav
To je ono ! Dík palec
Ještě to zapracovat do atlasu... potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.08.2019 15:42 R Muž vaclav [10453] - Echinodory + stonkové rostliny
Fotka k příspěvku Tak mám to změřené jak od Marcela tak od Františka a rozdíly jsou jen v tom jak natočíš čidlo. Rozdíly o proti měření bez akvária a v něm jsou ale hodně rozdílné díky všemožným odrazům od skel.
Omlouvám se špatné foto. :-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 15:08 Muž zervajs [130] - RostlinyRe: vaclav - jako offtopic označil vaclav
Offtopic
a kolik PAR máš u dna, u hladiny,v rozích atd. ? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 13:41 Muž Jarry [814] Re: vaclav
No ten přepočet ale závisí na spektru (jestli se nepletu), pro jednoduché světlo s jedním druhem LED je to s určitou mírou přesnosti asi použitelné (předpokládám, že dostupné koeficienty vznikly praktickým měřením obou veličin u stejného zdroje světla a jejich vydělením), ale pro "komplikovanější" světlo už asi nepoužitelné, ty rozdíly v přepočtových koeficientech pro různá spektra jsou obrovské.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 12:27 R Muž vaclav [10453] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Lze změřit luxy a přepočítat na par. František má udělátko s vodotesnym čidlem a napojeným na voltmetr. Je to ale hodně o odrazech světla od stěn a natočení čidla. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 12:23 Muž zervajs [130] - RostlinyRe: Jarry
jj,vím a souhlasím.
Osobně mi jde o to co jsem psal Anďaska.
pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 12:21 Muž zervajs [130] - RostlinyRe: Anďaska
ano k tomu jsme /přeci/ došli :-)
Bez měření v mém akváriu nikdo, podle čeho vybírají akvaristé světlo ?
Když jediný údaj jsou waty,kelviny a občas lumeny, a v atlase se dozvím :Heteranthera zosterifolia,náročná- střední až silné.??
U jedné prezentace navrhují dotyčnému přidat rostlin ( souhlas) ale nikdo se nepodiví ( ani nepodívá) nad světlem .
Bude stačit úsporka ( žárovka led?) ,podle fotky nebude...ale nevím to pokud jediný údaj bude 9w ,rozumíme si ?
Rostlinná akvária potřebují svítit, a čím víc rostlin tím méně světla u dna...
Proto jsem pro "lepší" metodu než nějak si s tím pohrej ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.08.2019 11:21 Muž Jarry [814] Re: zervajs
Ono u světla je na metodě pokus omyl dobré to, že samotné světlo je (když zanedbám různá opotřebení, zabarvení vody atd.) celkem konstantní veličina, takže i když neznám přesné hodnoty PAR, tak pořád vím, jak svítím. Což se nedá říct o zmiňovaném hnojení, kde živiny v akváriu ovlivňuje spousta faktorů, spotřeba rostlin se v čase může měnit atd. Navíc se dá odrazit od zkušeností ostatních, proto já teď už vždy volím světlo regulovatelné a se solidní rezervou. Ona to zas taková věda není, když vím, že mám v akváriu dostatek živin a rostliny nerostou, je pomerně slušná pravděpodobnost, že na vině je nedostatek světla. Naopak maximální intenzita záleží hlavně na tom, co jsem schopen ukočírovat a jestli chci týdně vyhazovat kilo zeleniny, nebo raději méně údržbovou záležitost:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 11:02 Žena Anďaska [52] Re: zervajs
A kdo Ti řekne jak ve tvém akváriu na 100℅ správně svítit? Co bude fungovat v jednom akvu nemusí fungovat ve druhém. Univerzální návod? Ten podle mě v této oblasti není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.08.2019 10:38 Muž zervajs [130] - RostlinyRe: Anďaska
Jsme v sekci "jak správně svítit". A nám tu prozatím vyplynulo "vědecké" pokus-omyl ;-)
Zkusím ještě jedno přirovnání ... Malá ryba Čichavec perleťový v 50l akva...pro někoho pohoda, však nedoroste,pro jiné pohroma tone ,jeden používá pokus-omyl, druhý se nechá poučit praxí, nebo výzkumem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 10:30 Muž zervajs [130] - RostlinyRe: Jarry
To chápu, při pokusech které "neměříme", jde o subjektivní veličinu.
Co jiného potom "vědět" než rostliny mi rostou a mé osvětlení je t5,nebo led, a občas někdo napíše waty ( což je na pytel)...
Ano vím kolik stojí PAR metry ( v Praze lze zapůjčit na den za cca 300) a poptával jsem v inzerci a ticho po pěšině...
Nejvíc by tedy pomohlo,kdyby ti co měřili nebo měří dávali vědět, a k tomu co nejvíc info o akva.Znám jen stránky Goliaše, který se tím zabýval, a těch pár jeho měření...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 10:14 Žena Anďaska [52] Re: zervajs
No, že zvolím metodu "pokus/omyl" :-) Běžný akvarista to stejně doma nezměří. Což ale neznamená, že by mě bližší podrobnosti nezajímaly ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.08.2019 09:59 Muž Jarry [814] Re: zervajs
A máš tip na nějaké smysluplné měření PAR? Docela by mě to zajímalo u nového světla, uměl bych jednoduše měřit intenzitu v luxech, ale to je mi celkem k ničemu a komerční PAR metry se pohybují někde kolem 15tis. Kč, to už radši zvolím metodu "ověřený" pokus / omyl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 09:58 Muž zervajs [130] - RostlinyRe: Anďaska
A co ti s toho vyplývá ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 09:37 Žena Anďaska [52] Re: zervajs
Kompenzační bod fotosyntézy ;-) planta.aquariana.cz/…
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 09:26 Muž zervajs [130] - RostlinyRe: Anďaska
Je to tak, že máš odrazový bod ( jako u těch testů).
Jinak souhlas ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 09:11 Žena Anďaska [52] Re: zervajs
A on je nějaký bod intenzity a barvy osvětlení při kterých porostou všechny druhy rostlin naplno tak jak by měly v různých akvarijních podmínkách? ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 06:29 Muž zervajs [130] - RostlinyRe: Anďaska
vychytat je "pokus omyl", v době kdy lze vědět ;-)
Abych věděl musím ( proto co píšeš) měřit u dna svého akvária.
Roste to tak je to fajn,ok ,richtig -může stačit :-)
Je to podobné akva testům na vodu, buď dělat pokus omyl a ládovat hnojiva "bajoko", nebo testnout vodu ( zjistit parametry) a podle nich a růstové potřeby hnojit... mě to tak připadá ... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.08.2019 21:38 Žena Anďaska [52] Re: vlka
Podle mě na to univerzální návod stejně není. To chce vychytat. Každé akvárium je jinak osázené (náročnost rostlin), s přidáváním C02 nebo bez něj, a vyžaduje jiné světelné podmínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2019 21:32 Muž vlka [346] – ...PAR...
...jak vlastně správně svítit...???...vlk je z toho jelen...
... novy.akvaportal.cz/… ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2019 19:48 Muž Passenger77 [123] - RostlinyRe: pluto84
Ahoj, já svítím zhruba na třetiny 4/4pauza/5hod a mně to funguje dobře...řasa zelená vláknitá prakticky zmizela. Ale myslím si, že to svícení nebyl jediný faktor...je třeba zvážit komplexní řešení (distribuce hnojiva, teď v létě max.teploty a tvrdost vody, množství biomasy, živočichů, atp.)...to svícení samo o sobě to nezachrání. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.08.2019 12:34 Muž Roger [145] Re: pluto84
Na řasu to vliv má, jelikož to má vliv na co2, jak by napsal romant uděláš kytkám nádech a výdech, necháš je odpočinout, akorát je lepší každý úsek mít třeba 4h, 2h z toho co jsem tu prošel je málo, a pauza například 3h nebo 4h. Ovšem nikde není psáno zda ti to zabere na tvou řasu, taky svítím s přestávkami, jelikož pálit 9h v celku je ještě na mé akvária moc, přestávka ti s tím pomůže. Každopádně na řasu má podle mě hlavní vliv jak psala Anďaska intenzita světla, doba svícení, množství rostlin a živiny ve vodě. Pokud je rostlin málo a živin hodně můžeš svítit jak chceš, pokud je rostlin hodně a živin málo tak to samé, důležitý je najít zlatou střední cestu, což není jednoduchý pro spousty z nás začínajících.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2019 12:17 Žena Anďaska [52] Re: pluto84
Na řasu přestávka ve svícení vliv nemá. Jestli máš řasu, tak záleží jakou. Na některé druhy pomůže snížit intenzitu osvětlení, na jiné zase zvýšit. Příčinou může být i špatná kvalita vody, neprosperující rostliny nebo jich je v akváriu málo atd atd. Příčin výskytu řas může být víc. Hlavní je zjistit důvod, proč se řasa dělá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2019 12:13 Muž pluto84 [0] – přestávka ve svítění :-)
Ahoj, přečetl jsem celé vláko, ale nikde jsem se vlastně nedočetl jestli je dobré udělat přestávku při svícení kvůli řase ?
Třeba ráno 10:00 - 12:00 a 15:00 - 20:00 ?
Máte někdo zkušenost nebo to nemá na likvidaci řasy vůbec vliv ?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.05.2019 19:09 Anďaska Re: Alesak83
Ze začátku úplně postačí svítit 6-7h a postupně dobu prodlužovat ano
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2019 18:39 Alesak83
Ahoj,

Prosím o info, pokud pojedu bez CO2 nebo jen s tim tabletovym od SERA, je potřeba svítit těch 8-10h denně jak jsem četl v manuálnu pro začátečníky?

Dík

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 10:24 Muž Rounce [14]
Nevím jestli ten dotaz patří sem kdyžtak moderátoři přesuňte, ale mám otázku kdy je podle vás nejlepší čas nato rožínat/zhasínat světlo ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 14:18 Muž Marti [0] Re: afc1886
Dobře děkuj a na prezentaci zapracují
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 14:16 R Muž afc1886 [6038] Re: Marti
Posuň to na dřív, nebo to rozděl na dvě části. Ale chtělo by to vědět víc o akváriu. Ideálně založením prezentace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 14:14 Muž Marti [0] Re: afc1886
Super dík. Četl jsem že rostliny potřebují i tmu a mám časovací zástrčku tak chci vědět jestli je dobrý čas od 16 do 0:30 nebo raději dřív
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 14:12 R Muž afc1886 [6038] Re: Marti
8,5 hodiny je pro začátek super. Sviť tak, aby to vyhovovalo taky tobě, aby jsi nečučel do zhasnutého akvária. Samozřejmě trochu s rozumem, aby jsi nesvítil o půlnoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 14:07 Muž Marti [0]
Ahoj mám dotaz četl jsem že v akváriu se má svítit tak 8-12 hodin denně ale v kuse chci se zeptat v jakou dobu je to nejlepší a jestli stačí 8,5 hodiny. Děkuji

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:53 R Muž vaclav [10453] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
To je ale kohoutková ale díky tomu substrátu co máš tak to může být o dost jiné. :-)
Začít s CO2 a nemýt základní testy je jen cesta k řasám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:53 Muž xvalp06 [130] - ŽivorodkyRe: hadravam
Pokud budeš hodně a dlouho svítit a k tomu přidávat CO2, bude možná potřeba začít i trochu hnojit - živiny, co2 a světlo musí být v rovnováze. Možná to vyřeší ten substrát společně s krmením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:51 Muž hadravam [6] Re: vaclav
Fotka k příspěvku To je moje voda

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:45 R Muž vaclav [10453] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
U krátkého dne a slabšího osvětlení to nemá cenu. Bez základních testů se ale neobejdeš aby jsi zjistil co máš za vodu v akváriu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:37 Muž hadravam [6] Re: vaclav
Jasný na 12hod. max jen nevím jestli začít i trochu hnojit.Ale kdykoli před tím jsem začal hnojit tak začala ruducha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:32 R Muž vaclav [10453] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Pomalu přidávej tak co týden 14 dní po půl hodinách a ono ti akvárium samo řekne dost. Můžeš i měnit intenzitu osvětlení, Není kam pospíchat světlo je jak se říká dobrý sluha ale špatný pán když to přeženeš. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 12:18 Muž hadravam [6] Re: xvalp06
Já ho nechci přerušovat.To jsi mi radil ty. Vlastně jsem nedostal odpověd na to na co jsem se ptal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 12:10 Muž xvalp06 [130] - ŽivorodkyRe: hadravam
Když přidáváš CO2, tak není důvod přerušovat svícení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 11:48 Muž hadravam [6] Re: Yirka
Nehnojím ale CO přidávám od začátku ted tak 80b/min
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 11:44 Muž Yirka [7916] Re: hadravam
Vzhledem k tomu, že nehnojíš a nechemizuješ a nepřidáváš CO2 tak bych klidně zvýšil na 12 hod a dal uprostřed 2-3 hodiny pauzu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 11:00 Muž hadravam [6]
Zdravím.Mám měsíc založené akvárium viz. prezentace a svítím 9hod. Mám svícení zvyšovat třeba až na 12? Nebo nechat třeba 10 a zvýšit intenzitu?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 19:55 Maq Re: bici10
Spíš bych to viděl tak, že normální je jet bez pauzy, a když se vyskytnou problémy s CO2/biogenním odvápněním, tak pak ladit řešení. Snížit intenzitu světla, anebo udělat tu přestávku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 19:39 Muž bici10 [9] - ParmičkyRe: romant
Tak to chápu že to nevadí ta pauza a je to ke prospěchu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.09.2018 19:29 R Muž romant [27480] Re: Maq
Tak, tak, nádech, výdech, velmi zjednodušeně řečeno a když se ona pauza dělá pravidelně ve stejný čas(obvykle se doporučuje ne dříve než po 4 hodinách osvitu), může to u některých typů akvárií kterým dnes říkáme Low-tech vcelku slušně pomáhat s klasickým problémem, jako je nedostatek volného CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   02.09.2018 19:04 Maq Re: Pupack, jamajcan
Myslím že s tou přestávkou jde o něco jiného.
V přírodě je běžné, že rostliny (a řasy) zhruba v 11 hodin vyčerpají všechen CO2 ve vodě a pustí se do biogenního odvápňování, tedy získávání uhlíku z rozpuštěných uhličitanů. To jednak na rostlinách nevypadá pěkně, druhak to žene pH dost nahoru. Jak se setmí, tak mikrobi, ryby a rostliny respirací zase hladinu CO2 doplní (a pH jde zpátky dolů).
A tak někdo někdy asi s úspěchem předešel biogennímu odvápňování tím, že udělal černou pauzu uprostřed svítící periody. Moc přirozené to není a nemá to nic společného s režimem bouřek nebo lesnatostí v tropech. Prostě při určitém konkrétním množství CO2 ve vodě to někomu může fungovat. :-)
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 13

Zpět na obsah sekce Technika Přidat příspěvek • Zobrazeno 17355x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/1679-jak-spravne-svitit