Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak správně svítit?

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jak správně svítit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2023 11:55 Žena Starka [207] Re: Daniell
Asi na tom něco bude, protože jsem bojovala se šnekama. I přes veškerá varování a dobré rady jsem použila přípravek na šneky a rovnováha fuč. Bohužel mi to hnulo s rovnovahou natolik, že to nedaly rybičky. Takže nyní mám jen 4 neonky na 6o litrů a právě se rozsivkam daří skvěle. Takže teď se snažím nějakým způsobem obnovit rovnováhu, aby mi nové rybky hned neodešly, ovšem že by to bylo lepší se říct nedá. Proto by dávalo smysl, že je toho NO3 málo. Protože než jsem začala řešit šneky, tak akvarko fungovalo, i když už tam začínaly rozsivky, ovšem ne v takové míře. No taky zkouším, však o tom akvaristika je. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.07.2023 11:18 Muž Daniell [38] Re: Starka
Není zač :-) pokud to pomůže. Já s tím bojoval taky dlouho. Nakonec jsem se pustil do samostudia a konečně pochopil co se myslí "rovnováhou" a mít rostliny v kondici. Fotosyntéza je vysiluje a pokud nemají CO2, NO3 a chybí jim obecně výživa, tak vysílené z vysoké int. světla nemohou bojovat s řasou a tedy neprospívají. Nejprve jsem stáhl intenzitu podle doporučení na 0,15W na litr vody, potom začal přiživovat rostliny hnojivem do vody a nakonec i aplikace KNO3 plus kontrola testem na NO3 aby bylo v normě. Asi po měsíci odezněly jak rosivky, tak nekrozy na listech rostlin a mám pocit, že i biobakterie, které mění odpad. látky na vodu a CO2 ( dajana biofiltr ) určitě pomohly. Chce to prostě najít rovnováhu aby rostliny rostly ale zároveň nedocházelo k enormnímu vysilovaní. Ale co já vím, odborník nejsem - prostě pokus omyl.
Edit: Samozřejmě ale také platí, že rostliny, když nejsou v kondici - jsou vysílené a tedy nepřijímají mnoho živin nebo jim k dobré funkci některé prvky chybí, tak v akva zůstává příliš moc nespotřebovaných živin, které mají rády řasy. Takže jsem přidal do akva i plovoučku, aby přebytky živin redukovala a častěji měnil vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2023 11:03 Žena Starka [207] Re: Daniell
Tak jestli je pravda to, cos psal o rozsivkach, tak už chápu, proč se jim u mě tolik daří. Díky, za možné řešení mého problému. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.07.2023 09:01 Muž Daniell [38] Re: Akvareefpi
Ahoj,
Mám zkušenost s oběma svítidly, ať už wrb nebo jen bílá led a ta říká, že nejde o teplotu bílé ale o intenzitu světla. Obecně platí, že pro nenáročné rostliny bez CO2 stačí 0,15W / litr vody - pokud svítíš víc je tam řasa. Taky jde o to jakou řasu myslíš ( obecně zelená vláknitá - dlouhá doba svícení // hnědá rosivky - vysoká intenzita, málo živin, málo NO3 ) .. pokud se jedná o řasu při aplikaci CO2 tak s tím zkušenost nemám. Stejně nakonec jde vždy o to mít rostliny v takové kondici aby přebily řasu tj. sesouladit světlo, živiny, (NO3), hnojení a proud vody .. ale to je jen z mojí zkušenosti. Pokud není možno int. světla snížit ( nemá regulaci ) dá se přistínit plovoučkou. Ať se daří :-)

Edit: každé akvárium je ale originál a při výskytu řasy je dobré vzít v potaz všechny okolnosti .. výše zmíněné je spíš obecné a ze zkušenosti z mých akvárií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.07.2023 07:12 Žena Starka [207] Re: Lojza007
Neovlivňuje řasu spíš intenzita svícení než barva světla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.07.2023 10:27 Muž Lojza007 [1180] Re: Akvareefpi
Podle mě v domácích podmínkách změna teploty barev žádným výrazným způsobem neovlivní tvorbu řas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2023 10:22 Akvareefpi – Wrgb osvetlenie
Zdravím. Mam LED wrgb2 a chcel by sa spýtať koľko kelvinov nastaviť na tomto svetle a ci ísť skôr do teplej alebo studenej farby aby mi nevznikali riasy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.02.2021 11:45 R Muž Anthrax [4739] Re: Radek
Ahoj, nejdřív raději méně a pak (trochu) více. Ale položil jsi tak obecný dotaz, že asi nejde očekávat nějakou konkrétní odpověď. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2021 10:04 Radek
Včera jsem založil akva, zasadil kytky a tak se chci zeptat, kolik hodin jim mám denně svítit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 17:18 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zervajs
Tak ledky jsem zvolil kvůli lepšímu ovládání. Akvárium je ve tmě a ryby tak byly 14 a někdy i více hodin potmě. Z ledkami tak můžu svítit 12 hodin díky stmívání. Svitim trochu více než s trubicemi s možností přidat. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 16:57 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: vaclav
To měření potvrzuje předpoklad, že uprostřed je nejvíce světla a u krajů je relativně tma.
Snažím se to vyřešit tak, že svítím různě (výkon a rozptyl světla) nad různými částmí akvária. Nad nižšími rostlinami jsou spíše zdroje s rozptylem 30° a vyšších pak až 120°.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 16:38 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: vaclav
Pokud se nepletu ( koukl jsem k Tobě do prezentace palec ) tak to jsi ještě svítil T5, někdy kolem roku 13-14 ( podle fotek)
Teď svítíš led na stejné PAR úrovni ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 16:58 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: vaclav
To je ono ! Dík palec
Ještě to zapracovat do atlasu... potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.08.2019 15:42 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostliny
Fotka k příspěvku Tak mám to změřené jak od Marcela tak od Františka a rozdíly jsou jen v tom jak natočíš čidlo. Rozdíly o proti měření bez akvária a v něm jsou ale hodně rozdílné díky všemožným odrazům od skel.
Omlouvám se špatné foto. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 13:41 Muž Jarry [1433] Re: vaclav
No ten přepočet ale závisí na spektru (jestli se nepletu), pro jednoduché světlo s jedním druhem LED je to s určitou mírou přesnosti asi použitelné (předpokládám, že dostupné koeficienty vznikly praktickým měřením obou veličin u stejného zdroje světla a jejich vydělením), ale pro "komplikovanější" světlo už asi nepoužitelné, ty rozdíly v přepočtových koeficientech pro různá spektra jsou obrovské.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 12:27 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Lze změřit luxy a přepočítat na par. František má udělátko s vodotesnym čidlem a napojeným na voltmetr. Je to ale hodně o odrazech světla od stěn a natočení čidla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 12:23 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Jarry
jj,vím a souhlasím.
Osobně mi jde o to co jsem psal Anďaska.
pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 12:21 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Anďaska
ano k tomu jsme /přeci/ došli :-)
Bez měření v mém akváriu nikdo, podle čeho vybírají akvaristé světlo ?
Když jediný údaj jsou waty,kelviny a občas lumeny, a v atlase se dozvím :Heteranthera zosterifolia,náročná- střední až silné.??
U jedné prezentace navrhují dotyčnému přidat rostlin ( souhlas) ale nikdo se nepodiví ( ani nepodívá) nad světlem .
Bude stačit úsporka ( žárovka led?) ,podle fotky nebude...ale nevím to pokud jediný údaj bude 9w ,rozumíme si ?
Rostlinná akvária potřebují svítit, a čím víc rostlin tím méně světla u dna...
Proto jsem pro "lepší" metodu než nějak si s tím pohrej ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 11:21 Muž Jarry [1433] Re: zervajs
Ono u světla je na metodě pokus omyl dobré to, že samotné světlo je (když zanedbám různá opotřebení, zabarvení vody atd.) celkem konstantní veličina, takže i když neznám přesné hodnoty PAR, tak pořád vím, jak svítím. Což se nedá říct o zmiňovaném hnojení, kde živiny v akváriu ovlivňuje spousta faktorů, spotřeba rostlin se v čase může měnit atd. Navíc se dá odrazit od zkušeností ostatních, proto já teď už vždy volím světlo regulovatelné a se solidní rezervou. Ona to zas taková věda není, když vím, že mám v akváriu dostatek živin a rostliny nerostou, je pomerně slušná pravděpodobnost, že na vině je nedostatek světla. Naopak maximální intenzita záleží hlavně na tom, co jsem schopen ukočírovat a jestli chci týdně vyhazovat kilo zeleniny, nebo raději méně údržbovou záležitost:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 11:02 Anďaska Re: zervajs
A kdo Ti řekne jak ve tvém akváriu na 100℅ správně svítit? Co bude fungovat v jednom akvu nemusí fungovat ve druhém. Univerzální návod? Ten podle mě v této oblasti není.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 10:38 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Anďaska
Jsme v sekci "jak správně svítit". A nám tu prozatím vyplynulo "vědecké" pokus-omyl ;-)
Zkusím ještě jedno přirovnání ... Malá ryba Čichavec perleťový v 50l akva...pro někoho pohoda, však nedoroste,pro jiné pohroma tone ,jeden používá pokus-omyl, druhý se nechá poučit praxí, nebo výzkumem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 10:30 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Jarry
To chápu, při pokusech které "neměříme", jde o subjektivní veličinu.
Co jiného potom "vědět" než rostliny mi rostou a mé osvětlení je t5,nebo led, a občas někdo napíše waty ( což je na pytel)...
Ano vím kolik stojí PAR metry ( v Praze lze zapůjčit na den za cca 300) a poptával jsem v inzerci a ticho po pěšině...
Nejvíc by tedy pomohlo,kdyby ti co měřili nebo měří dávali vědět, a k tomu co nejvíc info o akva.Znám jen stránky Goliaše, který se tím zabýval, a těch pár jeho měření...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 10:14 Anďaska Re: zervajs
No, že zvolím metodu "pokus/omyl" :-) Běžný akvarista to stejně doma nezměří. Což ale neznamená, že by mě bližší podrobnosti nezajímaly ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 09:59 Muž Jarry [1433] Re: zervajs
A máš tip na nějaké smysluplné měření PAR? Docela by mě to zajímalo u nového světla, uměl bych jednoduše měřit intenzitu v luxech, ale to je mi celkem k ničemu a komerční PAR metry se pohybují někde kolem 15tis. Kč, to už radši zvolím metodu "ověřený" pokus / omyl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 09:58 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Anďaska
A co ti s toho vyplývá ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 09:37 Anďaska Re: zervajs
Kompenzační bod fotosyntézy ;-) planta.aquariana.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 09:26 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Anďaska
Je to tak, že máš odrazový bod ( jako u těch testů).
Jinak souhlas ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 09:11 Anďaska Re: zervajs
A on je nějaký bod intenzity a barvy osvětlení při kterých porostou všechny druhy rostlin naplno tak jak by měly v různých akvarijních podmínkách? ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 06:29 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Anďaska
vychytat je "pokus omyl", v době kdy lze vědět ;-)
Abych věděl musím ( proto co píšeš) měřit u dna svého akvária.
Roste to tak je to fajn,ok ,richtig -může stačit :-)
Je to podobné akva testům na vodu, buď dělat pokus omyl a ládovat hnojiva "bajoko", nebo testnout vodu ( zjistit parametry) a podle nich a růstové potřeby hnojit... mě to tak připadá ... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.08.2019 21:38 Anďaska Re: vlka
Podle mě na to univerzální návod stejně není. To chce vychytat. Každé akvárium je jinak osázené (náročnost rostlin), s přidáváním C02 nebo bez něj, a vyžaduje jiné světelné podmínky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2019 21:32 Muž vlka [3443] – PAR
Jak vlastně správně svítit? Vlk je z toho jelen. novy.akvaportal.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2019 19:48 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: pluto84
Ahoj, já svítím zhruba na třetiny 4/4pauza/5hod a mně to funguje dobře...řasa zelená vláknitá prakticky zmizela. Ale myslím si, že to svícení nebyl jediný faktor...je třeba zvážit komplexní řešení (distribuce hnojiva, teď v létě max.teploty a tvrdost vody, množství biomasy, živočichů, atp.)...to svícení samo o sobě to nezachrání. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.08.2019 12:34 Muž Roger [1873] Re: pluto84
Na řasu to vliv má, jelikož to má vliv na co2, jak by napsal romant uděláš kytkám nádech a výdech, necháš je odpočinout, akorát je lepší každý úsek mít třeba 4h, 2h z toho co jsem tu prošel je málo, a pauza například 3h nebo 4h. Ovšem nikde není psáno zda ti to zabere na tvou řasu, taky svítím s přestávkami, jelikož pálit 9h v celku je ještě na mé akvária moc, přestávka ti s tím pomůže. Každopádně na řasu má podle mě hlavní vliv jak psala Anďaska intenzita světla, doba svícení, množství rostlin a živiny ve vodě. Pokud je rostlin málo a živin hodně můžeš svítit jak chceš, pokud je rostlin hodně a živin málo tak to samé, důležitý je najít zlatou střední cestu, což není jednoduchý pro spousty z nás začínajících.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2019 12:17 Anďaska Re: pluto84
Na řasu přestávka ve svícení vliv nemá. Jestli máš řasu, tak záleží jakou. Na některé druhy pomůže snížit intenzitu osvětlení, na jiné zase zvýšit. Příčinou může být i špatná kvalita vody, neprosperující rostliny nebo jich je v akváriu málo atd atd. Příčin výskytu řas může být víc. Hlavní je zjistit důvod, proč se řasa dělá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2019 12:13 pluto84 – přestávka ve svítění :-)
Ahoj, přečetl jsem celé vláko, ale nikde jsem se vlastně nedočetl jestli je dobré udělat přestávku při svícení kvůli řase ?
Třeba ráno 10:00 - 12:00 a 15:00 - 20:00 ?
Máte někdo zkušenost nebo to nemá na likvidaci řasy vůbec vliv ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.05.2019 19:09 Anďaska Re: Alesak83
Ze začátku úplně postačí svítit 6-7h a postupně dobu prodlužovat ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2019 18:39 Alesak83
Ahoj,

Prosím o info, pokud pojedu bez CO2 nebo jen s tim tabletovym od SERA, je potřeba svítit těch 8-10h denně jak jsem četl v manuálnu pro začátečníky?

Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 10:24 Muž Rounce [30]
Nevím jestli ten dotaz patří sem kdyžtak moderátoři přesuňte, ale mám otázku kdy je podle vás nejlepší čas nato rožínat/zhasínat světlo ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 14:18 Marti Re: afc1886
Dobře děkuj a na prezentaci zapracují
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 14:16 R Muž afc1886 [14655] Re: Marti
Posuň to na dřív, nebo to rozděl na dvě části. Ale chtělo by to vědět víc o akváriu. Ideálně založením prezentace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 14:14 Marti Re: afc1886
Super dík. Četl jsem že rostliny potřebují i tmu a mám časovací zástrčku tak chci vědět jestli je dobrý čas od 16 do 0:30 nebo raději dřív
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 14:12 R Muž afc1886 [14655] Re: Marti
8,5 hodiny je pro začátek super. Sviť tak, aby to vyhovovalo taky tobě, aby jsi nečučel do zhasnutého akvária. Samozřejmě trochu s rozumem, aby jsi nesvítil o půlnoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 14:07 Marti
Ahoj mám dotaz četl jsem že v akváriu se má svítit tak 8-12 hodin denně ale v kuse chci se zeptat v jakou dobu je to nejlepší a jestli stačí 8,5 hodiny. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:53 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
To je ale kohoutková ale díky tomu substrátu co máš tak to může být o dost jiné. :-)
Začít s CO2 a nemýt základní testy je jen cesta k řasám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:53 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: hadravam
Pokud budeš hodně a dlouho svítit a k tomu přidávat CO2, bude možná potřeba začít i trochu hnojit - živiny, co2 a světlo musí být v rovnováze. Možná to vyřeší ten substrát společně s krmením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:51 Muž hadravam [11] Re: vaclav
Fotka k příspěvku To je moje voda
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:45 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
U krátkého dne a slabšího osvětlení to nemá cenu. Bez základních testů se ale neobejdeš aby jsi zjistil co máš za vodu v akváriu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:37 Muž hadravam [11] Re: vaclav
Jasný na 12hod. max jen nevím jestli začít i trochu hnojit.Ale kdykoli před tím jsem začal hnojit tak začala ruducha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 13:32 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Pomalu přidávej tak co týden 14 dní po půl hodinách a ono ti akvárium samo řekne dost. Můžeš i měnit intenzitu osvětlení, Není kam pospíchat světlo je jak se říká dobrý sluha ale špatný pán když to přeženeš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 12:18 Muž hadravam [11] Re: xvalp06
Já ho nechci přerušovat.To jsi mi radil ty. Vlastně jsem nedostal odpověd na to na co jsem se ptal.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 19217x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1679-jak-spravne-svitit