Plíseň v akváriu
0 15.01.2019 17:45 Markéta – Plíseň na dne
Ampulárku nemám, slepou hladinu ano, ale jen na některých místech, protože proud z hřebínku je teď roztříštěn o kroužek z hadičky (zabraňuje tomu, aby mi plovoučky lezly doprostřed a stínily). Plíseň tam ale byla i dříve, základní důvod to nebude, leda to může zhoršovat.
Neměl jsi v poslední době slepou hladinu?Nemáš v akva ampulárku?
Kryt dlouhodobě nepoužívám, jak jsem psal...je to otevřené. Tak je též pravděpodobné, že se tam snáze dostaly spory hub, než kdyby bylo zakrytováno
Aha takže blbost, no tak nevím
Tím to nebude. Mi salvinie neplesniví ani v místě, kde je nad hladinou jen pár milimetrů a zespoda jdou bublinky vzduchování, takže je mokrá i shora.
Limnobium mi občas plesnivělo, ale vždy stačilo vyhodit pár postižených rostlinek.
Možná hloupý dotaz, ale, to krycí sklo co tam máš, není to moc "utěsněné"? Pro tu plíseň tam jsou asi dobré podmínky (vlhko), nemůže to být tím?
V hypermanganovém roztoku bylo jen Limnobium a plavalo v něm...ponořené se toto dost dobře nedá udržet
To bylo dříve také napadeno (také důvod mého prvního dotazu), ale nové přírůstky již houbou moc netrpí...
No dostalo se na list něco co tam dělá neplechu.Navíc když je list poškozený a tedy náchylnější k plísním.
Říkal jsi že jsi to dával do hypermanganu to jsi je tam namočil celé?Pokud ano tak mohl listy poškodit.Já bych plovoucí rostliny nikdy v ničem nemamáčel mají vlastní obranu před vlhkostí-chloupky mikroskopické a ty se mohly poškodit tedy rostlina ztratila imunitu
Nápad dobrý...normálně krmím nad prázdným prostorem, ale třeba nějaký ten kousek Spiruliny spadnout na list může...zkusím si dát na to teď větší pozor. Na druhou stranu...plíseň je i na stranách, kde nikdy nekrmím a ani to krmení tam nemůže spadnout...
Co krmení spadlé na list a tam se rozmočilo možná z toho ta plíseň.
Díky za tipy a názory. Už jsem to tu před časem řešil a také odebral samozřejmě napadené rostliny...no sporóry hub zjevně zůstávají a když mají podmínky, tak napadnou rostliny. Z tohoto důvodu si myslím, že je bezpředmětná karanténa. Jinak údržbu provádím standardně, vzduchovací strojek nemám a krycí sklo dlouhodobě neužívám, tak si myslím, že přehnanou vlhkostí to nebude. Nejsem si jistý, jestli má na to taky podstatnější vliv kvalita vody, když jde o houby nad hladinou. Na snímku je vidět, že jsou napadené listy, které vypadají naprosto zdravě a ne nějaké odumírající kousky...a to mě trochu děsí.
PS: pravda...aktuální fotky by to chtělo...
Já dnes taky objevila bílou plíseň na salvinii (u zabíhajícího se akva). Napadené rostlinky jsem odebrala a vyměnila část vody. Na pár dní jsem přestala vzduchovat a v té době se ta plíseň objevila, tak nevím, možná to je tím?
Čauky, asi bych totálně změnil zaběhnutý rytmus. Používáš RedAdvan, nebo jak se to píše a ten je údajně jen na „červené“ rostlinky. Jsem totální amatér, ale vysadil bych hnojení, řádně odkalil dno, vyměnil 2/3 až 1/2 vody, všechny plesnivy plovoučky bych vyhodil, ostatní dal do karantény a rybičkám dal půst. Jo a zatím jsem neměl AQ bez vzduchování - vždy alespoň pár drobných bublinek. Je to ale jen moje subjektivní řešení, kdyby u mě nastal ten samý problém za tvých podmínek. Škoda, že nemáš aktuální fotky v prezentaci. Držím palce a ať se daří.
Ahoj, tak posílám aktuální fotky Salvinie.
Nevím, co to způsobuje, jak se to tam dostává a proč jsou plesnivé části zdravých rostlin, jak je patrné z fotek. Má někdo nějakou teorii nebo nápad, co s tím?
Zřejmě budu muset Salvinii zcela vyhodit a čekat, jestli to opět více nezasáhne Limnobium...
Starší reakce
Ano Akvárko je založené 21.11 2018 osázené v době založení bylo nedostatečné, ale počítal jsem s tím že se rostliny přidají. Jak už jsem napsal dříve po týdnu se mi na kořenu dělal ten povlak a ten je v tuhle chvíli minulostí
a ted k nasazování ryb.
Původně jsem chtěl ryby nasazovat až v lednu, ale tohle pondělí 17.12 jsem koupil 4 parmičky pruhované z důvodu jejich apetitu po řasách. Řasy na listech po dvou dnech byli pryč
A rybám samotným se daří dnes přišla zásilka z rostlinami, takže už to vypadá daleko lépe ted budu doufat že pořádně porostou. Nechci jen mít všechno hned a pak tady psát proč mi to pochcípalo atd...Dávám si načas, ale Raději pomaleji, než moc rychle jak tady bylo zmíněno.
Starší reakce
Passenger77 napsal: ...
mám teď problémy s tím, že na plovoučkách se mi usadila plíseň/houba... Ahoj, jen bych doplnil aktuální vývoj: Tak na nových listech Limnobia již není ani známky plísně, staré napadené listy jsem před týdnem ostříhal. Hůř je na tom Salvinia, tam mám obavu, že po letech mi nepřežije...
Rozumnú a slušne podanú pripomienku (ako táto tvoja) nebude nikto brať osobne...
Je to presne ako píšeš, počas zábehu je žiadúce, aby mali baktérky čo "konzumovať". Už v staršej CS akvaristickej literatúre (Frank, Rataj, Zukal,...) sa spomína ako vhodné, do zabiehajúceho sa akvárka umiestniť pár kotúliek a/alebo zábehových rýb, ideálne živorodiek a minimalisticky kŕmiť. Množstvo vzniknutých dusíkatých látok nedosiahne hodnoty výrazne toxické pre ryby ale umožní nitrifikačným (aj mineralizačným a humifikačným) baktériám rozmnožovanie.
Častou chybou je aj pri dobre rozbehnutom akvárku umiestnenie finálnej osádky naraz, čo je často príliš veľké sústo pre vzniknuvšie mikroorganizmy.
Maq má pravdu okrem iného v tom, že dlhší zábeh je lepší, ako kratší. Väčšinou sa tu spomínajú 4 týždne ale ten základný štart trvá bežnejšie 6 týždňov (v závislosti od teploty, tie 4 týždne sú naozaj kritické minimum) a celková konsolidácia mikrobiómu trvá rádovo mesiace, niekedy až rok.
Tak tohle musím využít.
Naprosto nic proti ultrapomalýmu nájezdu nádrže, ale pozor na žrádlo pro vznikající kulturu nitrifikačních bakterií. Zmiňuji to proto, že se velmi často setkávám s problémem při takto dlouhém záběhu a to v momentě kdy majitel takovéto nádrže po té dlouhé době do akvária pošle větší množství ryb v domění, že je to už dostatečně dlouho a vše funguje jak má, ale opak bývá pravdou, teprve v momentě kdy příjdou ty ryby se z akvária začne stávat skutečný akvárium. Nebrat nijak osobně a podobný hovadiny, jenom to takto schválně zmiňuji, aby si případný čtenář lehce rozšířil obzory.
Zkušenost. Každé akvárium je své a není možné definovat čas, kdy je už bezpečné vložit ryby. Přečti si tento můj článek
scobak.blog.sme.sk/…
Zásadní pasáž:
"Akvárium potřebuje stabilitu. Zkušení akvaristé ji umí dosáhnout rychle, vy ale takové štěstí na 85% mít nebudete. Proto nejprve zjistěte, zda rostliny prosperují a zda nenastupují řasy (3-8 týdnů), pak ještě další dva týdny počkejte a až teprve pak vložte prvních několik ryb. Na 60l akvárium ne víc, než 4-6 ryb velikosti gupky. Raději pomalu a opatrně."
Kde bereš to svoje tvrzení? Dát do 1 den založeného akvária ryby, nesmysl. Týden, nesmysl... Akvárium není zajeté, všechny nebezpečné hodnoty pro ryby zvýšené, ano... Na druhou stranu, ono se ani nic tak extra nestane, když ty ryby do akvária za mesíc někdo dá, tak nevím jak dlouho a proč, ty by jsi chtěl čekat a dávat "hnojivový výluh".
Souhlasím s Václavem, ta doba kdy se dají ryby do akvária by se opravdu neměla zbytečně prodlužovat.
Už jen kvůli tomu, že je to bezpečnější cesta začátečníka, který opravdu nerozumí "hnojivovým výluhům".
Začátečník má větší šanci ma rozjezd akvária s rybami, které tam jsou podle tebe brzy, než bez ryb a s experimentálním přidáváním hnojiva.
V pohodě. Pozoruj. Dej fotku. Když se nebude rozšířovat, neřeš. Přinejhorším odstraň ručně.
K tomu, co napsal vaclav: Nesouhlasím a tvrdím, že on s těmito věcmi nemá zkušenost. Ano, když rostliny stagnují, protože nemají co žrát, pár ryb je super (ideální, pokud se přirozeně množí a populace roste). Ale když přihnojíš pár kapkami nějakého hnojivového výluhu, postrčí je to stejně a když nepřihnojíš, neuhynou. V low-tech naštěstí takovéto procesy trvají často pomalu. Raději pomaleji, než moc rychle.
Založit 21.11. a dávat ryby v lednu je naprosto akorát. (Já bych ještě měsíc počkal.)
Nic se nemá přehánět a to i doba kdy dáš ryby do akvária. Neplatí že čím později tím lépe.
Dik za radu mam v druhem akvariu dost v pondeli tam neco hodim
Neřeš, zmizí samo. Pokud máš Okružáky a/nebo Levatky, neřeš tuplem, rádi sežerou. Poud nemáš, sežeň, je to velmi užitečná dělnická třída
Ahoj mam cerstve zalozene akvarium a na korenu pozoruji plisen nebo co to je jak se toho zbavit?
Dík, já mám ale odkrytou hladinu...a napadená je i Salvinia s úplně jinou konzistencí listů...fakticky nevím. Teď jsem to dost prostřihal a mladé odnože jsou OK, tak třeba Limnobium reaguje na změnu podmínek. Limnobium se dá chvíli přidržet pod hladinou lázně, ale Salvinia nikoli... ta drží na chloupkách vzduch a plíseň je pod chloupkana přímo na těle listů...proto to nejde ani očistit...
Ahoj Petře, ano, na 1den v lehce zabarveném roztoku hypermanganu byly.
Ahoj Davide.
Ještě před odchodem do práce jsem se díval a moje Limnobium (i Pistie) jsou v pořádku.
A dával jsi to předtím do toho hypermanganu?
Souhlasím, je to divné...proto se taky tady ptám, jestli má někdo podobné zkušenosti...
Přitom obě mají pod hladinou bujně narostlé kořeny, které dál rostou a Limnobium bohatě odnožuje...
Z Limnobia to jde setřít, ale ze Salvinie obtížně, protože má chloupky na listech...
Je to divné, mi nikdy plovoučky neplesnivěly a to mívám sklo i půl centimetru nad nimi nebo na ně stříká voda v místech nad vzduchováním. V případě velké vlhkosti začaly hnít, ale to se týkalo především pistie.
Tak bílou Salvinii jsem už viděl když mi skomírala, akorát mi nepřišla plesnivá.
Ta plíseň jde lehce setřít nebo na listech drží.
Díky za radu, ale to mně připadá docela drastické...použít na rostliny Peroxid (který ani nemám doma). Vyhodil jsem viditelně zasažené trsy Salvinie a listy Limnobia a uvidím dál...
Rád bych přišel na příčinu, abych tomu zamezil v budoucnu...těžko vydezinfikuji hladinu, sklo a hadičky tak, aby tam nebyly spóry hub. Tak že jediné řešení je odstranit vhodné podmínky, jako to platí pro likvidaci řas.
Toš poslal jsem se podívat i manželku a vodní kámen to vážně není...ten by tam byl už i včera
Brněnská voda... a není to vodní kámen?
Nevím jestli to vidím dobře ale zdá se mi že mají poškozené takové ty chloupky na listech díky kterým se na listech neudrží voda jsou moc ponořené ve vodě.Já bych je vyndal do samostatné nádrže(kybliku,misky),otřel tu plíseň,postříkal slabým roztokem peroxidu vodíku pak omyl vodou opatrně osušil a pak bych je přesunul nejvíc napadené listy ostříhat.Tato možnost je pokud je chcete za každou cenu nebo nemáte další nenapadené.Jinak bych je vyhodil.Ale zkusit to můžete
Ahoj,
mám teď problémy s tím, že na plovoučkách se mi usadila plíseň/houba.
Na Salvinii již párkrát došlo k zaplísnění, ale jelikož má chloupky, tak to nebylo tak hrozné. Teď mám týden nově darováno Limnobium a tam to tedy vypadá hrozně...
Nevím, čím to je, hladinový kryt dlouhodobě nepoužívám.
Co teď s tím a kde hledat příčiny?
PS: Foto je z dnešního dne, včera večer tam ještě nic patrné nebylo...
Starší reakce
Je to vlastně spíš desinfekce a ze začátku bych to do akvária nedával. Počkej až se akva zajede.
Moc moc Vam dekuji a hnojivo treba muzu pridat ci ne ?konkretne CO2 Vital ?
Rostlina se adaptuje na nové prostředí. Umřou ty listy, které máš a narostou nové...
Takze mam to chapat tak ze umre?
Rostlina bude přelistovávat, tedy tyto listy co vidíš odejdou všechny.
Dobry den mam bili povlak na rostline nevite co to znamena ?myslim tim na konci listu rostlinky.Akva je 4dny zalozene.Dekuji za reakci
Starší reakce
Akvaristika je hodně o trpělivosti, příště vydrž.
Ale poradil
Měl jsem to podobný a zmizelo to do týdne
Příště vyvařuj v neslaný. Desinfikuješ samotným varem, sůl je zbytečná. A říká se tu, že případně i nežádoucí pro rostliny ke kořenu uchycené, až se z toho kořene začne uvolňovat
Přidat reakci
1 ...... 8 9
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 13788x