Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Limnobium - pěstování, problém

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Limnobium - pěstování, problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2023 22:52 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kokos
Mšice leknínová rybicky.net/atlasostatnich/msice_lekninova :-)
Taky jsem jí měl rostliny šly pryč a na chvíli jsem je potopil a pak pečlivě vybíral ty na kterých nic nezbylo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2023 20:43 Tunakovi Re: Kokos
To vypadá jako mšice. Nikdy jsem to ale u akvária neměl. Venku na leknínech každé léto. U akvária jsem se s tím nesetkal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2023 19:13 Muž Kokos [0] – Co to toto?
Fotka k příspěvku Našel jsem to pouze na limnobiu. Mám 4 druhy plovouček ale jen na téhle se to drží. Někdo zkušenost?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2022 15:46 Muž Rovano [235] - Rostliny – Mé zkušenosti s
Limnobium laevigatum mám na hladině akva a i v proudu vody krásně rostlo. Bohužel to snad nejvíc odneslo při 12 denní tmě a léčení. Akvárko je na tmavém místě. Nebylo tam ani denní světlo.
Uvidím, zda se ještě vzpamatuje. Vyskytla se tam nějaká plíseň či co.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.08.2021 13:05 Muž CHiP [48] Re: Krepec
Radu jak to odnaučit okružáky nemám, ale plovoučku Salvinii si také nepořizuj, tu mi okružáci spásají ve velkém, zůstávají jen kořeny - přijde mi, že ji berou jako hlavní zdroj potravy když je k dispozici.
Ve šnekáriu mi Salvinii vyžrali už komplet a poté se okružáci pustili i do Mokřenky. Ze začátku jsem si říkal, co pořád na těch listech žerou, opticky tam žádné řasy nevidím. No už to vidím co tam žerou, už jsou od nich ty listy děravý jak cedník (na každém listu pracuje neúnávně několik okružáků) :-D
Já už tomu nevěřím, že zdravou rostlinu nežerou, žerou! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2021 12:16 Muž Krepec [46] Re: vaclav
to mě nenapadlo :-) a já myslel, že ty dužnaté listy jsou lákavé :) zkusím poladit podmínky ve vodě :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2021 10:49 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Krepec
Spíš ti rostlina neroste a následně jí už poškozenou plži zbaští. Do zdravé rostliny se nepustí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2021 10:31 Muž Krepec [46] – dotaz na pěstování
Měl bych dotaz, jde nějak odnaučit okružáky, aby pojídaly listy Limnobia? :-) Už jsem dvakrát dostal darem, a pokaždé do 3 týdnů, byly listy vykousané a žluté. Má někdo radu nebo už nemám tuto plovoučku pořizovat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2021 11:27 Muž 4Sima [1890] Re: Katy
Můžeš ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2021 10:48 Žena Katy [11]
Ahoj, můžu zastřihnout Limnobium laevigatum (voďankovec vzplývavý) kořeny?
Mám akva jen 30 cm vysoké a vypadá to, že za chvíli bude kořenit v zemi. Nerada bych ji poškodila. Díky
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2020 19:51 Muž Daben [120] - CichlidyRe: Krepec
Ničeho se neboj,a šup tam s ní ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2020 19:50 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Krepec
Tak Limnobium bych vyzkoušel ale chlupaté rostliny radši ne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2020 19:49 Muž kvietik [86] - AmerikaRe: Krepec
Mal som podobné podmienky a možno aj 1cm hladina od krycích skiel a Limnobium v pohode rástlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2020 19:43 Muž Krepec [46] – Dotaz na pěstování
Zdravím, potřeboval bych radu zkušených. Chtěl bych si pořídit Limnobium, ale nevím,jestli se jí bude líbit pod krycími skly, co mám na akváriu. Hladina vody je cca 3cm pod skly a dalších 15cm nad nimi LEDky. Má ji tam dát nebo zvolit jinou plovoucí rostlinu a nebo o nich vůbec neuvažovat? Skla dávat pryč nechci.
Dík za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2020 09:39 Muž Markusenka [89] Re: zelenakapusta
Ahoj.

Mám to taky a pozoruji to hlavně při vrcholu nastaveného cyklu osvětlení, to pak mají bublinky na sobě i listy ostatních rostlin a růžkatec je doslova plný bublinek.

I normalní rostliny bych řekl, že kromě bublinek na listech produkují bublinky i v kořenovém systému, čas od času jde bublinka i z písku, ale čistá, nezapáchající, ne z hnití.

A bublinky se tvoří skutečně proto, že je akvarijní voda aktuálně nasycena kyslíkem do té míry, že další rozpouštění není možné. Věřím, že několik hodin po zhasnutí se všechny rozpustí.

Mára
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2020 09:27 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: zelenakapusta
Jsem toho názoru, že ano. Já taky vidím odpoledne a navečer v řasách přesně pod LED panýlky řasy a o 10 cm dál už ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2020 23:33 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: _ucx_
Aha, tahle varianta mě opravdu nenapadla. Konkrétně tato rostlina je přímo u skla, akvárium stojí naproti oknu a protože slunce už vstává z nízkého horizontu, když je hezky, svítí do akvária.
Takže jak při slunečním světle některé rostliny "řetízkují", tak Limnobium vypouští bublinky z kořenů, protože jinudy prostě nemůže. Chápu to správně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.10.2020 22:35 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: zelenakapusta
Hrochy má pravdu. Bublinky obsahují kyslíkové molekuly, vzniklé fotosyntézou, které se z nějakého důvodu nerozpustily ve vodě. Třeba proto, že už je kyslíkem nasycená...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.10.2020 21:14 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: zelenakapusta
Zdravím,
já myslím, že ne. Dělal mi to v akváriu, kde pancéřníčci nebyli. Ani jiná podobná ryba. Je to podle mne spíše světlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2020 11:08 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Bublinky mezi kořeny
Fotka k příspěvku Zdravím všechny,

v jiných akváriích se bublinky v kořenech Limnobia neobjevují. Moje teorie je, že to mají na svědomí pancéřníčci, kteří pořád bublají u hladiny.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2020 20:25 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KittyM
Uděláš si ze vzduchovací hadičky kruh, on plave na hladině a v něm můžeš plovoučky pěstovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2020 20:07 Žena KittyM [31] – Lze ho udržet na místě?
Zdravím, nemáte prosím někdo nějakou vychytávku, jak udržet Limnobium jen v určité části nádrže? Něco co by nebylo moc vidět, ale hlavně aby se o to nepřerazila nějaká ryba.. Díky :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.12.2019 12:01 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: tramtra
inpn.mnhn.fr/…
www.nwcb.wa.gov/…
Poměrně neobvyklé chování připomínající emerzní rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   10.12.2019 09:48 Žena tramtra [3202]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pořád si to roste do vzduchu, mám ho teď ve všech akvárkách, ale dělá to jen v jednom (u živorodek). Zdá se, že brzy vykvete.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.11.2019 16:54 Žena tramtra [3202] – Emerznění?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Voďankovec mi začíná vyrůstat z akvária, podle atlasu můžou mít emerzní listy řapíky dlouhé až 27 cm. coze Tohle jsem nevěděla. Na nedostatek dusíku tohle akvárium asi netrpí.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.09.2019 12:17 Žena lenkalor [580] – Jak chytit kořen za pačesy.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.08.2019 08:13 Žena Efka [144] Pokračování
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dávám slíbenou informaci jak se daří mému limnobiu,mladé rostlinky jsou šrafované,ale u starších rostlin se šrafování ztrácí
Zdá se mi že roste dobře za 14 dnů pokrylo téměř celou hladinu
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2019 07:37 Žena Efka [144] Re: BBchory
Zkus si zjistit jaké máš hodnoty vody co ti teče z kohoutku,Jirka Ščobák psal že je dost náročné na množství živin,ale asi nějaký jednoduchý recept typu vraž do toho nějakou kouzelnou vodičku a bude růst asi neexistuje,někdy prostě někde některé rostliny nerostou :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2019 23:42 Žena BBchory [853] Re: Efka
To byl výstřel od boku :-) Kdybych věděla, že v akváriu chybí hořčík, tak ho přidám a neobtěžuju s dotazy na fóru. Jaké další informace, které nemám v prezentaci, by se hodily? Kytku můžu zkusit vyfotit z boku, aby byly vidět i kořeny, ale dnes už ne, už je krapet tma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2019 23:14 Žena Efka [144] Re: BBchory
Třeba jsi na to kápla ale to by jsi musela dát více informací já konkrétně hořčík přidávám protože ho mám ve vodě málo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2019 23:04 Žena BBchory [853] Re: Planorbella
Kořeny jsou, ale krátké. Barva světlá. Listy nadále přirůstají, ale pomalu, a jsou takovéhle křivé. V zásadě nepotřebuji tu kytku zachraňovat (přišla dávka zdravých limnobií od Rataje), ale čekám, jestli náhodou nějaký zkušený akvarista nevykřikne něco jako "to je jasná známka nedostatku hořčíku!" nebo něco podobného, čímž by zachránil zbytek akvárka před blížící se pohromou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2019 09:39 Muž Planorbella [643] Re: BBchory
Jaké má kořeny? Myslím četnost, barvu, a celkově vypadají zdravě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2019 08:07 Žena Efka [144] Re: BBchory
Nevím,já bych tu mladou rostlinku utrhla a počkala bych co bude dělat dál
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2019 15:20 Žena BBchory [853]
Fotka k příspěvku Ahoj, napadlo by někoho, proč má mladé limnobium tak bělavé a neduživé listy? Mateřská rostlina donesena z obchodu v bědném stavu, v akváriu se jí zvětšily a ztmavly listy a vymizelo čárkování, ale mladé vyhnala takhle krabaté a bíle tečkované. V akváriu je NO3 cca 20mg/l, PO4 cca 0,5mg/l, zbytek nevím. Hnojeno profitem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 17:43 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Efka
krása !
pokud se ti chce tak si přečti toto:
www.myaquariumclub.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   03.08.2019 11:29 Žena Efka [144] Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvku Tak dneska Limnobium rozkvetlo. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 09:31 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Efka
Nevím, neměřím hodnoty vody.
Možná, že je pistia maličko méně náročná na živiny, než limnobium.

Máš ji pěknou. Nic ti nehnije.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 06:57 Muž Roger [1873] Re: JirkaŠčobák
No mě nešli ani pod krycím sklem tak jsem ho sundal a změna žádná, nevím, ale mrzí mě to jelikož se mi plovoučky líbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 06:30 Žena Efka [144] Re: Roger
Fotka k příspěvku Dobře a co je málo živin?
Konkrétně v mém 200l akváriu mám víc než 25mg/l NO3,měřeno papírkovým testem Tetra,nemusí to tedy být úplně přesné ale pro orientaci to myslím stačí,fosfor neměřím stydim
Vodu mám tvrdou,3,6 mmol/l 130mg/lCa 8 mg/lMg NO3 25mg/l dle údajů vodárny,přihnojuji hořčíkem a bioflorem od Rataje
Mám 11parmiček mechových asi 5cm velkých,3 rájovce samec asi 8cm samičky cca 6cm ,1mřenka nádherná 14cm,1 Přísavka thajská asi 12 cm ,takže poměrně velké ryby.krmím vším možným od vločkového po živé a mražené,snad tak akorát
Na burze jsem koupila 2 maličké rostlinky piste,během měsíce udělaly rostliny velké asi 20cm v průměru,každý týden jsem vyhazovala
a rozdávala,nakonec jsem velké rostliny dala ven do jezírka a jsou tam jen malé a Limnobium
Špatně se mi to fotí kvůli krytu stydim
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 02:01 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Roger
Roger: Z mé zkušenosti je to loterie. Mě obecně plovoučky moc nejdou. Mám jediné štěstí, že mám kamarády, kteří je mohou těžit a často jim po burze něco zbyde, co já si vezmu a někam hodím. Časem se mi proto jak pistia, tak limnobium alespoň někde dlouhodobě chytly. V několika z mnoha nádrží, kam jsem je hodil.
Lidé, co jim jdou lépe, než mě, mají většinou na rozdíl ode mě krycí sklo a standardnější společenské akvárium s mnoha rybami.

lenkalor: Já to myslel, jako "zdravou velikost". Tahání do výšky u stonkovek nepovažuji za ok.

Václav: Možná záleží i na populaci, čím krmíš a kolik krmíš. Mě pistia i limnobium prosperují nejlépe tam, kde je koule plná divokých živorodek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2019 23:53 Muž Roger [1873] Re: vaclav
Nemám, jen v jednom byl jeden samec, ale plovoučky mi nešli ani v jednom ze tří akvárií, v jednom byli neonky s danii pruhovanými, ve druhém Espeho danie perlový a ve třetím klínoskvrné, paví očko bylo vždy jen v jednom akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2019 23:08 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roger
Máš v těch akváriích pávčata a ty velmi rádi okusují kořeny až z nich skoro nic nezbude a rostlina pak živoří. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2019 23:04 Muž Roger [1873] Re: zervajs
Myslíš jako že jsem ji dal příliš brzy? Nešli mi ani po půl roce a ani dnes, nevím, možná málo krmím a ryby málo prdí :) možná jak jsem zjistil moc odkaluji na to že mám čistotné ryby, prý je to 1x týdně zbytečný, stačí vyměnit vodu. Kdo ví, teď jsem na radu začal odkalovat 1x za 14 dní a to zlehka tak uvidím do budoucna, zkusím zase to limnobium, ta se mi moc líbí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2019 21:17 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Roger
ano plovoučky rády zvýšené dusičnany a fosfor.
Když mám v akva No3 pod deset je to hned poznat ;-)
Udělal jsem pokushokus, ( mimo akva) a krmil pistii amoniakem...nené ona chce dusičnany...a zde by mohl být zakopaný pes...příliš brzké nasazení ( u plovouček posazení na hladinu) do akvária ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2019 20:29 Muž Roger [1873] Re: JirkaŠčobák
No mě by zajímalo proč mi ani v jednom akvárku plovoučky nejedou, zkoušel jsem pistcii, limnobium ani jedna nešla, chvíli tzv. rostla, ale velmi pomalu, kořeny krátké, a ce finále se rozpadla a zmizela, no a myslím že ryb jsem měl všude dost, ostatní rostlo, něco pomalu, něco normálně, ale po odebrání zbytku polomrtvých plovouček mi kytky v akváriu začali konečně růst. U mě evidentní nejspíše málo NO3 nebo nevím. Přitom zrovna limnobium se mi moc líbí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2019 19:38 Žena lenkalor [580] Re: JirkaŠčobák
Jenom upozorním na skutečnost, že jen velikost = výška není jediným indikátorem prosperity rostlin. Rostliny, které mají nedostatek světla se logicky " vytahují". Takže např. u kobercovek neplatí " co je veliké, to je špatně ".
Při silném svícení, tomu přiměřenému hnojení a případně ještě sycením vody CO2, se některé rostliny udržují spíše níže, ale o to jsou "košatější". ( Omlouvám se za ten výraz, ale nic vhodnějšího mě zrovna nenapadlo.) :-)
Jinak mi limnobium zarůstá hladinu na Sewellíně spolu s nepukalkou a okřehkem celkem v rovnováze, neřekla bych, že jeden druh potlačuje jiný. Přestože to bylo mé přání, abych se zbavila okřehku. Živin je tam pro všechny druhy plovouček dost, moje péče o akvárium přes léto je dost lajdácká. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.08.2019 15:57 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Efka
Fotka k příspěvku Ono je to asi tak: Rostliny obecně dosahují velikosti podle podmínek. Čím lepší podmínky, tím větší jsou. Neznám rostlinu, u které by velká velikost "byla špatně". Speciálně plovoučky budou velmi dobrý indikátor kvality vody - když jsou malé, znamená to, že je ve vodě málo živin (což může být pro zbytek akvária naopak dobře). Nemají z čeho vyrůst víc.

Obecně je asi vždy jednodušší dát plovoučkám hodně živin a když rostou velké, ještě čas od času maličko podpořit. Pokud se v takové nádrži budou dít jen velmi malé změny, máš dlouhodobě stabilní stav. V případě, že jsou plovoučky malé, je to těžké, protože se teoreticky může podařit, aby byly takto malé stabilně, ale častěji je to, co pozoruješ indikátor dalšího zmenšování. Jednou větou: V ideálních podmínkách pro plovoučky jsou jemné výkyvy minimálně rizikové, v podmínkách "tak-tak" mohou způsobit zánik.

Porovnej pistii silviebaris a moji (foto). Co mám já, jsou rostliny, které v té kouli rostou od jara loňského roku. Jsou nepoměrně mohutnější, kvetou a pokud jim něco vadí, tak suchý vzduch, když mají listy moc nad vodou. Silvii starší listy žloutnou a některé se rozpadají. Na to si dej v budoucnu pozor i u limnobia - jak se začnou starší listy rozpadat rychleji, než nové listy přibývat, je zle. Upřímně, nevím, proč se to rozpadají, ale mám odpozorováno, že to už bývá docela logicky problém.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2019 13:38 Muž Oldass [806] Re: Smetany
A já ho musel vyndat, protože už nebylo schopné přežít okusování kořínků od endlerek.

Všechny rostliny postrádaly ty jemné kořínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2019 13:33 Muž Smetany [1226] Re: JirkaŠčobák
Tak já taky přidám svou zkušenost. V nádržích kde se daří i náročným rostlinám mi limnobium dělá také šrafované listy a jsou i menší ale neumírá a množí se. V jedné nádrží doma (jsou tam gupky) má zelené velké listy a roste závratnou rychlostí nicméně tam neroste nic moc jiného. Tak úplně nevím jestli to že bude mít limnobium zelené mohutné listy je stav kterého by chtěl akvarista dosáhnout. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2019 13:29 Muž RAP [1553] Re: zervajs
Musím souhlasit s Jirkou, tohle mi Limnobium dělá než zmizí z akva.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 2 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 4644x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10793-limnobium-spongia-vs-limnobium-laevigatum-?od=11