Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Plíseň v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Plíseň v akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 19:40 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Passenger77
Passenger77 napsal: ...
mám teď problémy s tím, že na plovoučkách se mi usadila plíseň/houba...
Ahoj, jen bych doplnil aktuální vývoj: Tak na nových listech Limnobia již není ani známky plísně, staré napadené listy jsem před týdnem ostříhal. Hůř je na tom Salvinia, tam mám obavu, že po letech mi nepřežije... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2018 18:24 Muž larix [1420] Re: romant
Rozumnú a slušne podanú pripomienku (ako táto tvoja) nebude nikto brať osobne...
Je to presne ako píšeš, počas zábehu je žiadúce, aby mali baktérky čo "konzumovať". Už v staršej CS akvaristickej literatúre (Frank, Rataj, Zukal,...) sa spomína ako vhodné, do zabiehajúceho sa akvárka umiestniť pár kotúliek a/alebo zábehových rýb, ideálne živorodiek a minimalisticky kŕmiť. Množstvo vzniknutých dusíkatých látok nedosiahne hodnoty výrazne toxické pre ryby ale umožní nitrifikačným (aj mineralizačným a humifikačným) baktériám rozmnožovanie.
Častou chybou je aj pri dobre rozbehnutom akvárku umiestnenie finálnej osádky naraz, čo je často príliš veľké sústo pre vzniknuvšie mikroorganizmy.
Maq má pravdu okrem iného v tom, že dlhší zábeh je lepší, ako kratší. Väčšinou sa tu spomínajú 4 týždne ale ten základný štart trvá bežnejšie 6 týždňov (v závislosti od teploty, tie 4 týždne sú naozaj kritické minimum) a celková konsolidácia mikrobiómu trvá rádovo mesiace, niekedy až rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   30.11.2018 15:42 R Muž romant [27983] Re: Maq
Tak tohle musím využít. :) Naprosto nic proti ultrapomalýmu nájezdu nádrže, ale pozor na žrádlo pro vznikající kulturu nitrifikačních bakterií. Zmiňuji to proto, že se velmi často setkávám s problémem při takto dlouhém záběhu a to v momentě kdy majitel takovéto nádrže po té dlouhé době do akvária pošle větší množství ryb v domění, že je to už dostatečně dlouho a vše funguje jak má, ale opak bývá pravdou, teprve v momentě kdy příjdou ty ryby se z akvária začne stávat skutečný akvárium. Nebrat nijak osobně a podobný hovadiny, jenom to takto schválně zmiňuji, aby si případný čtenář lehce rozšířil obzory. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 11:15 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Mist
Zkušenost. Každé akvárium je své a není možné definovat čas, kdy je už bezpečné vložit ryby. Přečti si tento můj článek scobak.blog.sme.sk/…

Zásadní pasáž:
"Akvárium potřebuje stabilitu. Zkušení akvaristé ji umí dosáhnout rychle, vy ale takové štěstí na 85% mít nebudete. Proto nejprve zjistěte, zda rostliny prosperují a zda nenastupují řasy (3-8 týdnů), pak ještě další dva týdny počkejte a až teprve pak vložte prvních několik ryb. Na 60l akvárium ne víc, než 4-6 ryb velikosti gupky. Raději pomalu a opatrně."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.11.2018 10:47 Mist Re: JirkaŠčobák
Kde bereš to svoje tvrzení? Dát do 1 den založeného akvária ryby, nesmysl. Týden, nesmysl... Akvárium není zajeté, všechny nebezpečné hodnoty pro ryby zvýšené, ano... Na druhou stranu, ono se ani nic tak extra nestane, když ty ryby do akvária za mesíc někdo dá, tak nevím jak dlouho a proč, ty by jsi chtěl čekat a dávat "hnojivový výluh".
Souhlasím s Václavem, ta doba kdy se dají ryby do akvária by se opravdu neměla zbytečně prodlužovat.
Už jen kvůli tomu, že je to bezpečnější cesta začátečníka, který opravdu nerozumí "hnojivovým výluhům".
Začátečník má větší šanci ma rozjezd akvária s rybami, které tam jsou podle tebe brzy, než bez ryb a s experimentálním přidáváním hnojiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.11.2018 09:03 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Sloka89
V pohodě. Pozoruj. Dej fotku. Když se nebude rozšířovat, neřeš. Přinejhorším odstraň ručně.

K tomu, co napsal vaclav: Nesouhlasím a tvrdím, že on s těmito věcmi nemá zkušenost. Ano, když rostliny stagnují, protože nemají co žrát, pár ryb je super (ideální, pokud se přirozeně množí a populace roste). Ale když přihnojíš pár kapkami nějakého hnojivového výluhu, postrčí je to stejně a když nepřihnojíš, neuhynou. V low-tech naštěstí takovéto procesy trvají často pomalu. Raději pomaleji, než moc rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.11.2018 14:57 Maq Re: vaclav
Založit 21.11. a dávat ryby v lednu je naprosto akorát. (Já bych ještě měsíc počkal.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.11.2018 12:12 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sloka89
Nic se nemá přehánět a to i doba kdy dáš ryby do akvária. Neplatí že čím později tím lépe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 10:36 Muž Sloka89 [1] - Živorodky, Společenské nádrže, plži.
Čau, taky se mi v čerstvě založeným akváriu udělal ten povlak na kořenu. AQ založeno 21.11.2018 takže do dnešního dne je to týden ano
Nic nehrotím mám tam pouze okružálky přinesené na rostlinkách a zdá se mi že to den co den je lepší. No uvidím včera jsem akorát vyměnil část vody a filtr běží od začátku a nečistím ho!
Tak hodně štěstí všem co mají podobný problém a věřím že je to běžná věc, která potká čerstvě založené Aqua a sama pozvolna odezní. Takže ryby nasadím nejdříve až v Lednu 2019 at má čas se vče stabilizovat.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2018 10:44 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: ctibum
Dik za radu mam v druhem akvariu dost v pondeli tam neco hodim :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.11.2018 10:07 R Muž ctibum [6876] Re: Provpe
Neřeš, zmizí samo. Pokud máš Okružáky a/nebo Levatky, neřeš tuplem, rádi sežerou. Poud nemáš, sežeň, je to velmi užitečná dělnická třída ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2018 09:44 Muž Provpe [8] - Rostliny – Plisen na korenu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj mam cerstve zalozene akvarium a na korenu pozoruji plisen nebo co to je jak se toho zbavit?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2018 00:46 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: PetrO
Dík, já mám ale odkrytou hladinu...a napadená je i Salvinia s úplně jinou konzistencí listů...fakticky nevím. Teď jsem to dost prostřihal a mladé odnože jsou OK, tak třeba Limnobium reaguje na změnu podmínek. Limnobium se dá chvíli přidržet pod hladinou lázně, ale Salvinia nikoli... ta drží na chloupkách vzduch a plíseň je pod chloupkana přímo na těle listů...proto to nejde ani očistit... ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2018 00:19 Muž PetrO [752] Re: Passenger77
Tak nevím. Našel jsem,že to tady kdysi někdo už na fóru řešil a radili tam odstranit postiženou rostlinu nebo zase vymáchat v hypermanganu.
Tady máš odkaz
rybicky.net/forum/10793-limnobium-spongia-vs-limnobium-laevigatum-…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2018 00:01 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: PetrO
Ahoj Petře, ano, na 1den v lehce zabarveném roztoku hypermanganu byly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2018 23:58 Muž PetrO [752] Re: Passenger77
Ahoj Davide.

Ještě před odchodem do práce jsem se díval a moje Limnobium (i Pistie) jsou v pořádku.
A dával jsi to předtím do toho hypermanganu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2018 23:11 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: NHKG
Souhlasím, je to divné...proto se taky tady ptám, jestli má někdo podobné zkušenosti...
Přitom obě mají pod hladinou bujně narostlé kořeny, které dál rostou a Limnobium bohatě odnožuje... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2018 23:07 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: vaclav
Z Limnobia to jde setřít, ale ze Salvinie obtížně, protože má chloupky na listech...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2018 23:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Passenger77
Je to divné, mi nikdy plovoučky neplesnivěly a to mívám sklo i půl centimetru nad nimi nebo na ně stříká voda v místech nad vzduchováním. V případě velké vlhkosti začaly hnít, ale to se týkalo především pistie.
Tak bílou Salvinii jsem už viděl když mi skomírala, akorát mi nepřišla plesnivá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2018 22:58 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Passenger77
Ta plíseň jde lehce setřít nebo na listech drží. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2018 22:51 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Planorbella
Díky za radu, ale to mně připadá docela drastické...použít na rostliny Peroxid (který ani nemám doma). Vyhodil jsem viditelně zasažené trsy Salvinie a listy Limnobia a uvidím dál...
Rád bych přišel na příčinu, abych tomu zamezil v budoucnu...těžko vydezinfikuji hladinu, sklo a hadičky tak, aby tam nebyly spóry hub. Tak že jediné řešení je odstranit vhodné podmínky, jako to platí pro likvidaci řas. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2018 17:10 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Maq
Toš poslal jsem se podívat i manželku a vodní kámen to vážně není...ten by tam byl už i včera :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2018 13:01 Maq Re: Passenger77
Brněnská voda... a není to vodní kámen?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2018 12:41 Muž Planorbella [643] Re: Passenger77
Nevím jestli to vidím dobře ale zdá se mi že mají poškozené takové ty chloupky na listech díky kterým se na listech neudrží voda jsou moc ponořené ve vodě.Já bych je vyndal do samostatné nádrže(kybliku,misky),otřel tu plíseň,postříkal slabým roztokem peroxidu vodíku pak omyl vodou opatrně osušil a pak bych je přesunul nejvíc napadené listy ostříhat.Tato možnost je pokud je chcete za každou cenu nebo nemáte další nenapadené.Jinak bych je vyhodil.Ale zkusit to můžete
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2018 11:58 Muž Passenger77 [523] - Rostliny – Plíseň na plovoučkách
Fotka k příspěvku Ahoj,
mám teď problémy s tím, že na plovoučkách se mi usadila plíseň/houba.
Na Salvinii již párkrát došlo k zaplísnění, ale jelikož má chloupky, tak to nebylo tak hrozné. Teď mám týden nově darováno Limnobium a tam to tedy vypadá hrozně... :-O
Nevím, čím to je, hladinový kryt dlouhodobě nepoužívám.
Co teď s tím a kde hledat příčiny? sad
PS: Foto je z dnešního dne, včera večer tam ještě nic patrné nebylo...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2018 20:03 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jenda91
Je to vlastně spíš desinfekce a ze začátku bych to do akvária nedával. Počkej až se akva zajede. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2018 19:55 Muž Jenda91 [-3] Re: ctibum
Fotka k příspěvku Moc moc Vam dekuji a hnojivo treba muzu pridat ci ne ?konkretne CO2 Vital ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2018 19:49 R Muž ctibum [6876] Re: Jenda91
Rostlina se adaptuje na nové prostředí. Umřou ty listy, které máš a narostou nové...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2018 19:37 Muž Jenda91 [-3] Re: romant
Takze mam to chapat tak ze umre?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2018 19:36 R Muž romant [27983] Re: Jenda91
Rostlina bude přelistovávat, tedy tyto listy co vidíš odejdou všechny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2018 19:28 Muž Jenda91 [-3] – Plisen?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobry den mam bili povlak na rostline nevite co to znamena ?myslim tim na konci listu rostlinky.Akva je 4dny zalozene.Dekuji za reakci
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2017 19:12 R Muž afc1886 [14655] Re: ssossa
Akvaristika je hodně o trpělivosti, příště vydrž. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   30.10.2017 18:04 R Muž ctibum [6876] Re: ssossa
Ale poradil :) Měl jsem to podobný a zmizelo to do týdne ;-)

Příště vyvařuj v neslaný. Desinfikuješ samotným varem, sůl je zbytečná. A říká se tu, že případně i nežádoucí pro rostliny ke kořenu uchycené, až se z toho kořene začne uvolňovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2017 17:40 ssossa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak o dva později kořen vypadal takto.S rím by si asi okružák neporadil.Kořen jsem vytáhl,vydrhnul kartáčem a vyvařil půl hodiny ve slané vodě.Uvidíme co to udělá dál.Přikládám fotky zhoršeného stavu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2017 20:48 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: ssossa
Ancistrus to také rád ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2017 20:27 Muž Magic [879] - RostlinyRe: ssossa
Nič, je to normálne. Môžeš to nechať tak, môžeš to odkalovačom pozbierať, imho ideálne na to pustiť slimákov, pošmáknu si.

Edit: som očividne pomalý :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.10.2017 20:26 R Muž afc1886 [14655] Re: ssossa
Nic, nechej to tak. Jestli tam máš okružáky, tak si na tom rádi pochutnají. Podívej se tady je to pořád dokola. rybicky.net/forum/14553
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2017 20:22 ssossa Re: romant
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim,jsem cerstvej akvarista,akvarko jsem zalozil pred 4dny,38l.Na korenu se mi udelal takovy divny povlak,muzete mi nekdo prosim poradit co s tim?dekuju za rady
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2017 18:53 R Muž romant [27983] Re: Ďuri
Možná, kdyby jsi sem dal alespoň fotku, dokázel by někdo třeba rámcově odhadnout oč by se mohlo jednat, ale takto je to výkřik do tmy. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2017 18:49 Ďuri – Plieseň
Zdravím mám obrovský problém ,v akváriu sa mi začala robit nenormálny povlak po dne ,stalo sa to ako som vymenil osvetlenie aj rybky choreju z toho

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.02.2017 15:59 Maq Re: KLeo
Ve zverimexu ty nejlepší drobné šnečky sotva koupíš. A ti velcí, ozdobní, mají svoje nároky a taky negativní stránky. Je potřeba předem vědět, co si pořizuješ.
Šnečci se Ti dostanou do akvária s rostlinami, počítej s tím (skoro) najisto.
Plíseň vypadá hnusně, ale nevydrží. Je to jen více viditelný a méně vábný projev toho zmatku, který se děje v každém nově založeném akváriu. Aspoň je Ti lépe jasné, proč se s nasazením ryb musí čekat. :-)
Jak píše romant: to chce klid a vyčkat věcí příštích. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 13:10 Muž Magic [879] - RostlinyRe: KLeo
Tí slimáci sa ti tam nasťahujú náhodným výberom.

Inak ja som si na čosi podobného onoho času kúpil neritiny, jedna sa postavila na ten konár a šla ako kombajn tempom centimeter za hodinu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 12:45 Žena KLeo [13] - ŽivorodkyRe: romant
Prezentaci jsem si zatím neaktivovala, protože mimo plísně mi tu zatím nic ještě nežije,ty šneky zvážím.A hodí se na to jen ti okružáci nebo ve zverimexu můžu vzít jakýkoliv druh?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.02.2017 12:35 R Muž romant [27983] Re: KLeo
Zaktivni si prezenatci minoworld, dej fotky a zkusíme to posoudit komplexně. Pokud nechceš šneky, tak si to ještě s akvaristikou rozmysli, stejně se jim ať vbudeš dělat cokoliv neubráníš. Šnek je kámoš a pomocník. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 12:19 Žena KLeo [13] - ŽivorodkyRe: romant
A nemůže mi ta plíseñ nové rostliny zahubit?Protože když jsem tu plíseň našla poprvé,byla úplně po celém dně a její vlákna byla až 2cm dlouhá.Šneky jsem v akváriu mít nechtěla,šlo by to i bez nich?Jinak děkuji za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 11:28 R Muž romant [27983] Re: KLeo
Nasaď šneky okružáky, dosaď co nejvíce rostlin, akvo lehce zakrm troškou sušenýho krmení a v poklidu zabíhej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 11:07 Žena KLeo [13] - Živorodky – Plíseň na písku-můžu zasadit rostliny?
V nově založeném akváriu se mi objevila plíseñ na větvičce,která několik dní trochu vyčuhovala nad hladinu,takže byla orosená z filtru.Z větve už jsem několik dní předtím odstranila svrchní měkkou vrstvu dřeva,na které se tvořil sliz,takže už byla ok.Ale po tom co jsem napustila o něco méně vody začala plesnivět,tak jsem ji radši vyhodila.

Ale zjistila jsem,že je plíseň i na písku,kamenech a rostlině.Tak jsem vyndala kameny,vyměnila všechnu vodu a důkladně odkalila a prohrabala písek + lehce zasolila,ale plíseň je tu znovu.Rostlinu jsem dala nejdřív do belíku,ale také se na ní vytvořily pavučinky plísně.

Co s tím mám dělat?Mám objednané nové rostliny a nechci abych o ně hned přišla.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.12.2016 14:52 MMMA Re: bob
Fotka k příspěvku Ahoj, žádnou paniku, je to běžné, i když to samozřejmě vypadá děsně (zvlášť když člověk má tendenci u nového akvária všechno každé dvě minuty kontrolovat) :-) Jak se akvárium zaběhne, rostlinky vyraší, šneci napomůžou, bude to v pohodě. Pro uklidnění přikládám fotky - krátce po založení a po 14ti dnech ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2016 14:11 R Muž afc1886 [14655] Re: bob
Buď to nechej tak,a časem to samo zmizí,nebo můžeš nasadit šneky okružáky a ti si ještě pochutnají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2016 14:10 R Muž romant [27983] Re: bob
V čerstvých nádržích na čerstvých dřevech, nic neobvyklého. Nasadil bych dělnickou třídu v podobě šneků okružáků.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 13663x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15646-plisen-v-akvariu?od=51