Zákal vody
Tetra ma dobré přípravky. To vzduchovani tam přidej. V odchovných akva taky nejsou rostliny,ale filtrace a vzduchovani ano. Jo a co se týče krmení při zákalu tak dávej malé dávky co druhý den dokud nebude voda zase čistá.
90% prípravkov som kupoval podľa videa z YT Tetra zakladanie akvária. Filter mám 150-250l max. 700l/hod (nebeží to ale naplno) je to 126 litrové akvárium. Poprípade môžem tam hodiť ďalšie vzduchovanie cez kamene ak by to ten filter nedával. Štartovacie baktérie ráno kúpim a hodím to tam. Dával som do filtra Tetra baktozym neviem teda či to bola dobrá voľba.
Ryby můžou v pohodě vydržet. Za předpokladu že budeš měnit vodu jak se má a bude v akva účinná filtrace a vzduchovani. Pokud máš potřebu do akva něco nalít místo chemie použij přípravky na přírodní bázi Torben,Torbex např. Taky bych přidal startovací bakterie.
Čo sa týka rastlín to som si plne vedomí že to tam nieje. To napravím čo najskôr, treba tam nahádzať ešte nejaké korene a kamene? K dispozícii mám viac ks len som to nechcel preháňať. Ryby mám teda niekomu darovať a začať úplne odznova alebo vydržia aj v tom plaste ten mesiac čo sa zabehne nové akvárium?
Za každú radu od vás skúsených budem rád.
0 03.09.2024 18:43 Valak – Zakalená voda


Zdravim, poprosil by som o pomoc ohľadom zakalenia akvária. V akvaristike mi odporučili nejakú kašičku kvôli ochrane rýb. Keď som to dal celé akvárium zostalo zakalené na bielo. Viete poradiť čo by to mohlo byť? Prikladám foto pred a po. podaní daného výrobku.
Robil som aj testy vody a všetky hodnoty v poriadku okrem KH to mám na 15°d (podľa testu)
(všetky rastliny sú umelé)
Zkusil sem nasadit vzduchování a nevím jak je to možný ale zdá se mi že je to lepší ta voda. tak ho tam ještě chvilku nechám a snad už to bude úplně v pohodě

Mohl bych zkusit aplikovat seachem flourish excel a uvidíme. Můžu zkusit i vzduchování
Nevím kam na to chodíš, ale dobré rady to nejsou... Ze všeho nejdřív by sis měl zjistit co za zákal vlastně máš, zda a jak ho vlastně řešit. A potom teprv činit kroky. Takhle volíš nahodilá řešení, která ve výsledku budou k lepším případě zbytečná. UV lampa ti bude k ničemu, pokud zákal není biologického původu... O silnějším filtru jsem psal včera.
Jesi je zpusobeny nalevnikem nevim, vodu sem menil cca pred 2 - 3 tydny. Mam v planu prostrih a vymenu vody.
Edit: Ted sem cetl ze by pomohla uv lampa nebo silnejsi filtrace. Paradoxne mam objednany novy krevetky, tak radeji zvolim uv lampu protoze silnejsi (novy) filtr by se dlouho zajizdel a stavajici obyvatele by to nemuseli zvladnout.
Jak myslíš, ale pokud je ten zákal způsoben nálevníkem, tak ho pravděpodobně výměnou vody jen přiživíš.

Já teď registroval "mírný" zákal (viz.hlavní foto) tak zkusím vyměnit polovinu vody a podívat se jesi mám dostatečný filtr vzhledem k tomu že se kupoval větší akvárko. Sice jen o pár litrů ale i to se může počítat.
Freedlo napsal: Udelejte prezentaci a urcite zde dostanete rozumne rady Přesně tak, zde absolutně nevíme, o čem se bavíme a ani o tom jaké ryby to nedaly.
Silnější filtr může zakal klidně zhoršit. Větší průtok nerovná se automaticky lepší funkčnost filtru. Zvlášť když je nový a když nějakou dobu ještě nebude fungovat plnohodnotně.
Zdravim
Nevime nic o vasem akvariu. Doporucuji zalozit prezentaci a doplnit co nejvice informaci. Pokud je to nova nadrz…je bily zakal naprosto normalni a je to soucasti zabehu akvaria. Urcite bych do nej nelil vodu z ciziho akvaria. Pokud se opravdu jedna o cerstvou nadrz, je potreba ji dat cas a ryby rozhodne nepridavat driv nez za cca mesic. Pravidelne menit vodu a mít trpelivost. Dale doporucuji precist mistni clanky o spravnem zalozeni nadrze. A to drive nez se pustite do nejake akce
Udelejte prezentaci a urcite zde dostanete rozumne rady

0 11.08.2024 21:28 Matej – Kalná voda
Prosím poradíte někdo? Vyměnili jsme půl akvaria vody a doplnili kohoutkovou vodu, poté začala být voda kalná-bilá a jakoby mlha v ní, cca během týdne nám umřely 3 ryby,kamarádka mi dala cca 20 litrů vody z jejího akvária, daly jsme silnější filtr+ vzduchování , mlha co tam byla už je pryč ale voda pořád není čistá, pořád bílá-kalná, svítime hodně i uv světlem ale je to pořád stejné, už nevime co s tím
Můžu otázku? V akva se mi začal objevovat lehce zelený zákal. Jede mi UV ve filtru, ale nic to neřeší, výměna vody taky nic neřeší. Nevím jestli mám zastínit, jestli se jedná o řasu nebo ne. Intenzita není velká, jedná se o zeleno-žlutý zákal, nevím jak to lépe definovat. Hodnoty jsou podle měření v pohodě (podle proužku eSHa Aqua test 7v1). Začalo to poté, co jsem vyměnil vzduchovací kamínek za vzduchovací rampu na filtr, může to s tím souviset? Každé ráno dávám CO2 Vital od Rataj a jednou týdně Hü-Ben Akvaflor AF-7. Dříve se mi toto neobjevovalo, ani když bylo nově založeno tak kořen nepouštěl barvu, tak nevím jestli může být opět tímto? Ale to by měla být spíše do hněda ne? Díky za odpověď / pomoc.

Nie to urcite nie nemal kto a je tam dekel. Hladal som tu na fore este par hodin a teoreticky to moze byt koren ktory u viacerych ludi zacal farbit az casom. Tak teoreticky to moze byt korenom. Len mi nejde do hlavy ze to nefarbi postupne ale behom chvilky. Dnes som menil vodu a 5 hodin po vymene sa znova behom 20 min z kristalovej zafarbila na hnedu. Dal som 5 kvapiek krystal water a do hodiny to bolo prec uvidims zajtra
Nenalil nebo nehodil tam někdo něco během kávovaření? Torben, kočičí granuli...?
Nalevnik to nie je, tym som presiel prve 4 dni. Vtedy som nemenil vodu a bol pokoj.
Gulicky su tam 2 mesiace a nebol s nimi problem ani raz. Viem kde su mam ich oznacene muslami tie kusky. A tam neodkalujem aby som to neviril.
Fora som presiel kade, tade takze veci ako nalevnik, nitrit peak a rozne zaciatocnicke problemy mam nastudovane.
Ale tu sa voda z nicoho nic behom pol hodiny zakalila ako je na obrazku. Pred tym bola mesiac cistucka ako krystal. Denne vymeny polky vody su koli NO2. Kedze som ryby nepridaval postupne ale naraz tak to skocilo hore.
Ahoj
Za me prvni rychly odhad jsou ty bivoj kulicky. - jeste k tomu pokud si je rozdrtil. Pokud se uvolni, udelaji pekne svinstvo. Ja osobne jsem se jich po prvni kalne katastrofe nadobro zrekl
Na druhou stranu bivoj barvi vodu spise do bileho nadechu..
2 mesice stare akvariu - Je taky mozne, ze jde o spatne zabehlou nadrzi a nalevnika, kteremu tvoje prehnane caste vymeny vody velmi prospivaji..
OT - Jinak filtr na 30ku staci uplne nejaky prcek(aqual el pat mini apod) - nevidim jediny duvod davat do tak maleho objemu externi filtr nebo nejaky predimenzovany vnitrni filtr na 100-150l akvaria..
0 20.07.2024 12:41 LynX – hnedožlty zakal


Ahojte. V 30l akva sa mi doslova behom pol hodiny zakalila voda do zlto hnedo zelena.
Ked som vstal bola kristalovo cista. Kym som urobil kavu a nakrmil kocurov voda bola ako čaj.
Korenom to nieje, ten doteraz nepustal farbu voda bola cistucka . NH3 na nule, NO2 do nejakych 0,2 /akva ma 2 mesiace je v nom asi 6 gubiek, 5 kotuliek, 2 heleny a zebra.
dno: vulkanicky substrat 2-3mm
rastliny: hydrophila corymbosa
alternathea red ruby
sagittaria subulata
cryptocoryne lucens
Pri sadeni som pouzil 3 gulicky od rataja ktore som este rozbil na mensie kusky, aby som ich mohol rozlozit do substratu.
Zarybnoval som po 2 tyzdnoch (ano viem skoro)

Zvysene No2 znizujem denne menenim skoro polovice vody. Pridavam stability, prime a pristine. Filter je ASAP300, v ktorom je pol na pol spongia a eheim substrat (ocakaval som tym zvysenie plochy pre baktoše). Silno uvazujem o nejakom malom externom, ktory by som po prpade priskrtil este bud tetra ex400, alebo EHEIM classic 2211 150 l. Pretoze tento asap300 mi pride ako honitko vody neucinne a do buducna planujem vacsie akva ked sa na tomto zaucim.
Otazka znie neviete co by mohlo sposobit tento hnedozeleno zlty zakal ktory vznikol doslova behom 40 minut? Dakujem
Ahoj, díky za odpověď.
Filtr jsem propral jednou,filtr mám AqaEL ASAP 300.Otiky krmím jen přírodní stravou(zelenina,řasy) krevetky jen co si najdou.
Vodu měním 1/3 týdně,jak se má. nitrifi bakterie jsem sehnal od Tetry safe start bacteria.
Pokud máš nálevníka nesmíš měnit vodu to ho jen podporuješ.

Ahoj
To bude klasicky nalevnik u spatne zabehnutych nadrzi. Mozna bych nasadil produkt typu Seachem stability.
Caste vymeny vody nepomuzou a urcite necistit filtr. Nitrifikace se jeste nerozbehla. Kolik vody menite a jak casto? Cistite filtr?
Zacal bych pridavat nejake nitrifi.bakterie (viz produkt vyse) a jeste tomu par dni ci tydnu dal
Jeste - co mate za filtr?
Hadam, ze krevetky ci otiky nijak zvlast neprekrmujete?
Ahoj akvaristi,
Mám cca měsíc založené akvárium a nemohu se zbavit bílého (mléčného) zákalu. Nasadil jsem krunýřovce jednopruhý (Otíky)a krevetky , mám obavy že by otici nepřežily. Nevím si už řady , uvažuji i o koupi vnitřního filtru s UV lampou.
Prosím o radu.

Mám niekoľko týždňov mliečny zákal v akvariu s krevetkami, panciernikmi a poterom pseudmugil luminatus.
Akvarium má 70 l a už je rok zabehnuté. Obsahuje čierny piesok 4cm vrstvu, korene s plno rastlín aj plávajúcich. Dennerle nano eck filter XL, co2 nedávam, mäkká voda menej než 6dGH (pridávam občas trochu roztoku kalium-potasium), svetlo je LED 6000k, . Nikdy som doteraz tento zákal nemal. Asi som moc krmil. Vymenil som teraz polovicu vody a odkalil ale zákal je stále vidieť. Cez lupu 10x ani usb mikroskop som nenašiel žiadne nálevníky.
Mám pri sebe JBL clearol, ktorý som minulý rok použil na 160l akvarko, ktoré chytlo zelený zákal. Môžem ho teraz použiť na nádrž s krevetami alebo radšej filter s usb lampou ? Neohrozí ich to ?
Do sklenice jsem odebral zákal. Zůstává ve vodě, neklesne ani po 6 hodinách. Písek než jsem ho dal do akva propíral.
Máš založenou prezentaci, to je fajn. Ale aby ji viděli i ostatní, musíš nahrát hlavní fotku nádrže.
Ten jemný písek na dně si nějak propíral, než jsi napustil nádrž? Když odebereš vodu do sklenice, tak se zákal usadí?
Zdravim, mám v akváriu neustále bílý zákal. Vypadá to, že axolotlovy zdá se nevadí. Ale já ho v tom mlíku nevidim. Už týden jsem nesvítil a dva dny mám zaplou uv lampu (UV sterilizátor Aquael Aquael MINI UV 1 W). Koukal jsem na vodu ve tmě a sloupci světla vypadá to že nálevník to neni. Dával jsem sachem clarity, nic se nestalo. A přidával sem po čištění filtru i bakterie do filtru. Filtr jsem propíral v akva vodě, dekoraci sem myl v savu. A nic vážně už nevim co dál. Nevěděl by jste někdo? Prosím
Díky, po 4 dnech je zákal praticky pryč.
Zmizne to zvyčajne samo. V mojom malom akváriu to bolo preč už na ďalší deň, ale vo veľkom to mám už 3 dní a stále nezmizlo.
Můžou to být i nálevníci, obyčejně prvotní zákal po pár dnech sám zmizí...

Prezentaci jsem opravila dle skutečnosti a dala uložit, takže uvedené informace by měly být aktuální

osazenstvo jsem měla daleko horší a ve větším počtu, již (dnes) jsem spousty ryb darovala. pandicky mám 3 dospělé a 2 mimina (vytreli se mi pandicky). Miminum bude na Nový rok rok. Vypadá to, že se to začíná zlepšovat. Přidávám foto. Rybky už neplavou jen po hladině a krevety se objevily, tak snad to bude už jen dobré

raději uberu ještě s krmením.
Ještě doplním, fotka je dělaná dnes a dnes jsem take darovala všechny samice Endlerky a většinu samců, co se mi tu namnozily, takže určitě to "zaneřádily" rybky, tak doufám, že to pomůže a ty Endlerky jsem si neporidila vědomě, přivezla jsem si je ze SuperZoo s razborkama sad a netušila jsem, že jsou tak "sexuálně aktivní", takže jsem ráda, že si je dnes pán odvezl.
Pokud je prezentace stále aktuální, tak na to akva tam máte podle mne moc osazenstva.15l je tak pro krevetky, ne pro ryby. Zvýšenou hladinu amoniaku podle mne způsobila kombinace odpadu rybí osádky a třeba lehké překrmení. V takto malém objemu se vše rozjede velmi rychle a udržet rovnováhu je výrazně těžší než ve větším objemu. Takže za mne doporučení - zredukovat počet ryb, pokračovat s denními výměnami vody, dokud NH4 neklesne a třeba začít zkusit trochu svítit a povzbudit rodiny k vyšší fotosyntéze. Věřím, že mne ostatní zde ještě doplní. Držím palce.
Nesvítím vůbec co akva mám, "používám" přírodní světlo z okna a doposud vše fungovalo, ale asi jsem překrmila nebo udělala moc velkou údržbu a rozhodila jsem si to

Prezentaci založenou mám, dokonce jsem ji včera upravila, aby byla aktuální

tak nevím, jestli se nezobrazuje
Rozhodně bych pokračoval s výměnami vody, klidně každý den. Ještě mě napadá, jak moc se v tom akva svítí? Chtělo by to tu prezentaci...
Čeří filtr hladinu ? Přidal bych vzduchování, zkusmo na čas odstranil ty dvě ,,dekorace,, a nejlíp by bylo založit si prezentaci, protože z té fotky je akorát vidět, že živočichové strádají...

Dobrý den, jdu si pro radu od zkušených. Mé malé akvárium začalo mít problém a já nevím proč:( když jsem na zimu dala vrchní sklo (v létě ho nepoužívám), tak se mi zakalila voda a začala zapáchat, tak jsem odkalila dno, vyměnila 2/3 vody a vyprala filtr. Další den jsem vyměnila 1/3 vody, pak znovu a nastrikala na filtr nitrifikacni bakterie...po pár dnech se znovu zkazila voda-hnědý zákal, zapáchá....znovu jsem vyměnila 2/3 vody, změřila parametry vody-vse OK (kromě tvrdosti,ale to mám od začátku), ale Amoniak mám na ALERT. Bude to tedy asi cpavek, ale proč?? Přijde mi i, že nemám dost kyslíku v akva, nevím...rostliny jsou OK - rostou, jsou zelené (nikde nic žlutého). Sumecci jsou OK, ale uhynulo mi pár krevetek, pak levatky,krevety a ryby jsou jen u hladiny:(( bojím se o 2 malé sumecky 10 měsíční co se mi tu narodily...poradíte prosím co to může být? Co s tím? A jak tomu předejít? Děkuji
Chápu - i obchodníci musí z něčeho žít. A pár stovek za rok sotva někoho zruinuje. Není ale špatné vědět, že existují i jiná řešení. Např. to, že si za těch pár stovek pořídím "chlorstop" pro dvě až pět generací akvaristů.
Podobně jako s hnojivy. Někdo koupí superduperprofi hnojivo, někomu stačí PMDD a další si pořídí potřebné minerální soli a hnojivo si připravuje podle svých představ a potřeby.
Nicméně - existuje poměrně jednoduchý (a levný) test volného chloru, (když napíšu - od Aquaru - není to reklama?). Pokud někdo používá zdroj vody, o kterém ví, že je desinfikován např. Savem, může pomocí tohoto testu zjistit, jestli už je voda vhodná pro použití v akváriu. Nebo pokud má podezření, (čichový vjem), že ve vodárnách asi trochu přitlačili na desinfekci, což se může stát poté, co bylo v pitné vodě zjištěno nadměrné množství nežádoucích bakterií.
K urychlenému odstranění chlóru z vody pomůže její pohyb, např. provzdušňováním, a/nebo použití thiosíranu sodného v koncentraci ~ 1-3 g/100 l vody.
Bankovní konto úplně krvácí, když si jednou za rok koupím lahvičku (500 ml) za 256 Kč a pro tu jistotu tam člověk kápne pár mililitrů.
Když člověk napousti vodu do kybla a pak ji přelívá do akva, tak je opravdu dost času a pohybu vody na to, aby se chlór vypařil. Já třeba kvůli dobrému pocitu nechávám chvilku po výměně vody nepřikryté akva a až po chvíli dám kryt. Zbytečně, ale aspoň pro pocit.

Léta měním vodu rovnou z kohoutku jen za komančů jsem to dělal v neděli a nic se neděje. Můžeš napustit i trochu studenější některé ryby to stimuluje ke tření. Žádný chlor stop jsem nikdy nepoužíval.

...Co naopak můžeš přidat je několik kapek prostředku na likvidaci chlóru, pokud nepoužíváš osmotickou, odstátou vodu zbavenou chloru a těžkých kovu. Profiplants Chlor Stop, Seachem Prime. Asi je to jedno, cena/výkon...
Jj - Chlor stop, Prime... Solidní vývar!

Kilo thiosíranu sodného stojí kolem 100,- Kč a nadělá se z něj "bambilion" litrů Chlor-stopů...

Rozumim. Zpocatku jsem davala (pri vymenach vody) Tetra AquaSafe, ale jak mi dosla tak uz jsem dalsi "upravovace vody" nepouzivala, jen nechavala novou vodu par hodin odstat...
Zkusim teda jeste nejak chladit. A budu taky verit, ze aspon krunyrovci to zvladnou...
Zel objednane rostlinky prijdou az pristi tyden, prozatim snad dostanu neco z prostrihu...
Předpokládám, že Profiplants Chlor Stop je stejná látka jako v Seachem Prime. No a ta látka umí jediné, navázat na sebe chlór. Zbytek jsou reklamní kecy firmy Seachem a nic víc to odstranit neumí.
Já to pro klid v duši při výměně vody používám, flaška Seachem Prime za asi 350Kč vydrží na 300 litrů vody asi rok při týdenní výměně a používám to spíš pro klid v duši. Do krevetárka dolívám odstátou vodu a tam to nepoužívám vůbec, není důvod.
Věřím, že ti krunýřovci už to dají, když to dali do teď. Jako podpůrný krok bych se pokusil snížit teplotu v nádrži (PC ventilátor, namražené PETky s vodou). 25 stupňů není nic hrozného. Ale při otravě je lepší držet teplotu níže (lepší rozpustnost O2).
Myslíš, že je to s těmi těžkými kovy v pitné vodě tak vážné, aby tohle bylo nějak ku prospěchu? Obzvlášť když používá uhlíkové vložky, které ty případné kovy pohltí. Ještě bych to chápal u nějakých extrémně citlivých živočichů… Dávám vodu přímo z řadu už dlouho. A nikdy to problém nebyl. Mam to vyzkoušeno na více místech v republice.

Osobně bych za tyhle prostředky peníze nedal a radši bych koupil nové rostliny místo těch, co odešly. Rostliny nakoupnou nádrž než chemie

Nemusíš, protože stejně jako u konkurence jde o spory, které potřebují čas a vhodné podmínky. Živé baktérie v gelu, nebo výplach sousedova filtru. Odolné spory se prodávají prostě proto, že vydrží dlouhé roky čekat a není potřeba je speciálně skladovat.
Co naopak můžeš přidat je několik kapek prostředku na likvidaci chlóru, pokud nepoužíváš osmotickou, odstátou vodu zbavenou chloru a těžkých kovu. Profiplants Chlor Stop, Seachem Prime. Asi je to jedno, cena/výkon.



Pravda, z fotky to poznat nepujde.
Vcera vecer jeste vymena cca 1/2 vody, objednány nove rostlinky, dnes koupeno vzduchovani (motorek, hadicka a kaminek) a vecer zas vymenim cca 1/2 vody (a kdyztak i zitra)...tak snad to pomuze.
Jeste dotaz prosim: Mam opet pri kazde vymene vody (kazdy den) pridavat ty bakterie Sera nitrivec???
Jinak moc dekuji vsem zucastnenym za rady a tipy.
Jak by to měl z fotky někdo poznat? To ti z fotky opravdu nikdo neřekne. Když se to nehemží, tak to nálevník nebude. Ale posoudit to musíš sama.


Ano diky. Dnes odpoledne jsem menila cast vody a zitra rano teda zas cast vymenim. Rozbor vody zatim vzdam a zkusim to resit tim vzduchovanim a dalsimi vymenami vody a teda dal bez krmeni...pokud to nepomuze, v patek by si mozna mohli anciky vzit znami (pokud do patku prezijou - ti ancici)...
Jo a ještě se chci ujistit, ze to nebude ten nalevnik (pač ten by se musel zřejmě řešit jinak - neměnit vodu a UV lampa... ). Snažila jsem se prosvetlovat vodu ve sklenicce a takové hemzeni jako na YouTube (
m.youtube.com/…) jsem neviděla...
Bohužel, jsou-li plži u hladiny je potřeba jednat rychle. A i tak muze být pozdě.
Ano, vzduchování je kompresor, hadička a kamínek ze kterého vychází bublinky vzduchu. Je celkem jedno jaký se použije. Při normálním provozu nepřerybněného akvária není potřeba ale při akutních otravách je klíčové. Teď už je ale víceméně pozdě. Pro dva ancíky stačí co nejvíce čeřit hladinu filtrem.
Za rozbor vody bych neutrácel. Není už moc co zjišťovat. Otrava je věc jasná. Akvárko se po čase srovná. Takže si ani nemyslím ze by bylo potřeba ho znova zakládat. Toť můj názor.
Kvůli zbývajícím rybám bych tu vodu měnil (nejen zítra a pozítří ale nyní, klidně dnes 2/3 a další dny 1/2) a v nekrmení pokračoval. Pokud se nějaká rostlina rozkládá, tak ji samozřejmě vyhoď. Jestli se toho tam rozkládá více, tak je příčina otravy jasná.
Diky za reakce. Ktere rozbory vody?? Nejake konkretni? - neco co se dela treba na zdravotnim ustave v ostrave?
Jinak vzduchovani se pokusim zitra zaridit.
Udělej laboratorní rozbor vody a na základě rozboru se rozhodni, zda má smysl pokračovat a snažit se to zachránit, nebo to raději vzdát, celé akvárium vyházet, vyčistit a začít znovu (lépe).
Vezmi útokem bazary a kup si nějaký vzduchovací motůrek za hubičku, stejně tak za pár korun vzduchovací hadičku a bublifuk s kostkou/válcem akvacitu koupíš od 60-300 Kč. Dokud nebudeš mít rozbor, nemá smysl investovat do kvality a životnost (Eheim, Oase…). Možná je to ptákovina, kterou vyřeší trocha aktivního uhlí se vzduchovacím kamínkem, možná je to chemická otrava a pak nemá smysl vyhazovat peníze za něco, co už nezachráníš. To je lepší se smířit s tím, že je to celé špatně a udělat to znovu a lépe.
Jestli se ti nechce vyhazovat peníze za rozbor vody (počítej tak 1000 Kč) a necítíš se na řešení problému, tak to zruš rovnou a ty peníze použij na opětovné založení. S každým průšvihem (katastrofou) a zvládnutou nápravou přichází neocenitelné zkušenosti, ale sama zvaž, jestli to za to stojí. To rozhodnutí je na Tobě.
Dekuji za zpravu. Dalsi rostlinky zkusim sehnat...a omlouvam se za mozna blby dotaz, ale jake konkretni vzduchovani - nejaký ten vzduchovací motorek ci cerpadlo, co se prodava??? Tuto komponentu jsem se priznam jeste nikdy neresila, coz byla zrejme chyba! (Akva mam cca 2 roky a fungovalo dosud bez vzduchovani).

Diky.
Čauky, co nejdříve bych zavedl vzduchování, filtrem čeřil hladinu, pravidelně každý den měnil alespoň 1/3 vody, nebál bych se v tomto stavu lehce odkalit dno a co nejdříve sehnal co nejvíce rostlinek. Ovšem tohle vše zřejmě neřeší příčinu zákalu, šnečci lezou k hladině, vypadá to na otravu vody, možná...

Tak pri vymene vody jsem nasla a pohrbila dalsich asi 7 mrtvolek neonek

. Ancici teda zatim ziji, ale drzi se vyse nez je obvykle (viz foto - vepredu cerveny samecek a vzadu zlata samicka). Jinak ve vode plavou casti mrtvych rostlinek, snazila jsem se je vytahovat, ale moc to nejde, pac je to spis jen takove rostlinne chmyri, co jen viri vodu. Jo a zakal se ani po vymene casti vody nezlepsil.
1.Uz teti den jsem nekrmila (predevcirem jsem byla pryc a vcera jsem predpokladala, ze v teto situaci bude lepsi nekrmit)...je to dobre nebo spatne???...(rika se, ze nekolik dni vpohode vydrzi...a kdyz je nejaky problem v akva he lepsi hladovka)
2. Mam zas zitra ci pozitri menit cast vody??? Nebo neco jineho??? Vim ze menit vetsinu vody najednou se nema, aby se nerozhodila rovnovaha akva...(i kdyz ted uz tam stejne nam neco hodne spatne)
3. Mam urgentne shanet nove rostlinky k vysazeni, nebo pockat par dni co s vodou?
4. Bude nutne premistovat anciky? Nahradni nadrz nemam a netusim kam bych je mohla dat.
Moc dekuji za rady...vim, ze takove problemy se obcas stavaji, ale popravde jsem z toho docela zoufala
Tak neonky jsem uz nasla mrtve...vyndals jsem asi 8, ale mrtve budou zrejme vsechny

, ale v ton zakalu nevidim vsechna telicka...Oba ancistrusi zatim ziji. Jinak teplota opravdu 25 C. Zkousela jsem pH (jen orientacne papirkem a je okolo 6). Pohyb ve vode (nalevniky) nevidim. Jdu zkusit alespon vymenu cast te vody....
Ano, po nitrivecu se vzdycky udela na chvili zakal, ale ten za chvili zmizi...tento zakal se objevil sam od sebe (jeste nez jsem menila uhlik a dala nitrivec) a nehodla mizet. A neonky taky nikdy takto neplavaly u hladiny. A ano nebudu pokazde propirat molitan filtru...(i kdyz to spis jen tak "posolicham" ve spinave-odpustene vode z akvarka)...nenapadlo me ze by to bylo spatne.
Ten zákal muže být klidně z Nitrivecu. To by nebyl sám o sobě takový problém, zmizí sám. Ale chování živočichů značí další problémy. Rozhodně bych zavedl to vzduchování.
Voda menena naposledy 30.6 (min tyden jsem nestihla

...proto jsem chtela menit ted). Bakterie Sera nitrivec jsem dala vcera pri vymene uhlikove naplne filtru (po delsi dobe, pokazde bakterie nepridavam). Teplota vody asi okolo 24 az 25 C...ted nejsem doma tak nevim, ale zas se podivam. Jinak hned jak budu doma tak se na nakevnika podivam. Kazdopadne zatim moc dekuji za reakci.
Ahoj. Věnuj hlavně pozornost těm šnekům u hladiny. Je to předzvěst vážných problémů. Může být nedostatek kyslíku (nálevník spotřebuje z vody hodně kyslíku) a nebo rozhozená nitrifikace a počínající otrava.
Nalevníka běžnou výměnou vody pouze podpoříš. Na druhou stranu, pokud se jedná o otravu, tak bude třeba vyměnit více vody, než jen 1/3 a navíc opakovaně.
Proto zjisti zda je to nálevník. Do sklenky odeber vodu z akvária a prohlédni ji proti světlu. Pokud tam bude pohyb, tak to je nálevník.
Jakou máš teda v nádrži teplotu? Určitě vzduchuj. Kdy proběhla poslední výměna vody? Filtrační molitan proplachuješ podle prezentace každou údržbu. To není dobrý, pokud má filtr fungovat jak má. Odkalovalo se poslední dobou nebo zasahovalo ňejak jinak do dna? Sera Nitrivec tam dáváš jak často?


Zdravím všechny akvaristy a prosím o radu...dost se mi zakalila voda v akva. Jsou to řasy? nálavníci? či co? Je pravda že v posledních dnech bylo docela teplo a slunečno...ale akvárium není u okna, je na opačné straně pokoje...Zatím jsem jen vyměnila uhlíkovou náplň filtru (což možná byla chyba!). Vyměnila bych část vody (cca 1/3) jako při obvyklé údržbě? Pomůže to? Nebo mám ještě zkrátit čas svícení? Jo a taky jsem si všimla (v té zkalené vodě není moc vidět) že některé neonky plavou u hladiny jako by lapaly po dechu a některé rostlinstvo (zejména kryptokoryny) zdá se více hyne! Co bych mohla ještě udělat?Předem děkuji za rady.
Prezentace akvária
rybicky.net/nadrze/31910-prvni-pokus





Odstranění hrubých nečistot z prvního molitanu a výměna horního filcu
EDIT: Zakoupena UV lampa vnitřní SUNSUN 9W a po 2 dnech voda jak alabastr.
Více než měsíc trápení a nakonec takto jednoduše.
Příště se už nebudu rýpat tak moc ve dně...

Fotky vždy před a po 2 dnech UV lampy.
Co znamená údržba filtru? Voda je do bíla? Nepoznám to z fotek.
0 25.12.2022 20:05 RadekP – Šedý porost v akváriu



Zdravím všechny a prosím o radu. Z ničeho nic se mi v akváriu 450l objevilo něco, co jsem do té doby neviděl. Nejdřív jsem myslel, že je to nějaká šedá (až černá) řasa, protože se nejvíc vyskytuje na rostlinách, ale i na topení, sklech apod. Řasa to ale asi není, dá se velmi snadno z rostlin setřepat, ale druhý den je tam zase. Některé "výhonky" jsou i 5 cm dlouhé. Zkusil jsem delší dobu nesvítit, a úplně to zmizelo, ale zase se objevil bílý zákal. Myslel jsem, že by to mohli být nálevníci, ale nejsem si jistý. Měl jsem před tím asi 12 let menší akva, a nikdy se mi to nestalo. Před výskytem jsem použil jiné hnojivo než obvykle, nevím, jestli to může souviset. Nevíte, co to je a co s tím?
Jsou to asi papírky, čím měříš ale KH 20 je pro co2 konečná to nebude fungovat jestli je to tedy pravda.

Dekuju. Už jsem je dal bokem. Na testu teď No2=0,No3=0,Ph=8?, Co2 na nule,KH=20°,GH=8°. Je tam velká změna za poslední den v tom No3..trochu se bojím o ty kytky, nevím jak dlouho takhle bez živin vydrží. V nejhorším je dám bokem, tam jim dám Co2 a aspoň PlantaMin a to akva nechám komplet prázdný vydejchat Teda dokud si to tam nepotřebuje z čeho je živý.. zakládal jsem akva 3x v životě ale tohle je poprvy co se mi stalo tohle. Už budu moudřejší
Nejhorší, co můžeš udělat na nálevníka je měnit vodu, musíš ho vysedět a max přidat bakterie. Udělal jsi moc změn najednou a nemáš vlastně zajeté akvárium budou tam plísně, rozsivky a samozřejmě nálevník a rybám jde o život. Dej je jinam nebo silně vzduchuj. Přeji ti hodně štěstí v těchto vedrech.


Ahoj, zakládal jsem narychlo profil, teď jsem podle fotek zjistil,že mám od 31.1. A že je zajete jsem si myslel podle toho,že nebylo vůbec potřeba měnit vodu a parametry po měsíci se ustalili na OK parametrech ( i díky salvinia natans?). Test na nalevnika jsem zatím zkoušel v rychlosti a nenašel jsem hi tam. Taky musím podotknout, že voda dost charakteristicky smrdí a stěny akvaria a filtrů jsou kluzké. Proto si myslím, že to nalevnik není ale netuším co jinyho a ani jak se toho zbavit. Taky důvod ty kompletní výměny byl ten,že už tam ta mlha v podstatě byla a to úplně v nejhorším stadiu a to během 12h.
Edit: Přidávám foto, jak je něco namotane na eleocharis.
Ahoj, akvárium máš založeno od 1.4.2022 a to podle mě není dobře zaběhlé akvárium. Další čím sis podle mě vůbec nepomohl, je ta kompletní výměna dna a komplet celé vody. Za mě by to chtělo do toho akvária moc nezasahovat,nechat ho pořádně zaběhnout, udělat si test na nálevníky (návod najdeš v příslušném tématu ) a potom se podle toho zařídit. Rybám bych tam určitě teď přidal vzduchovani.
Po tom testu napiš jak to dopadlo.
Bikeman880road napsal:Ale ten amoniak (pokud ho neukáže test No2) tak by podle mě podobnej účinek.
NO2 je dusitan , test na amoniak je zvlášť.
Pokud naměříte dusitany, tak ty vznikají ( působením bakterií) z amoniaku.
Pokud jste to akvárium znovuzaložil ,a filtry úplně vyčistil, je možná i ta otrava.
Amoniakem otrávená ryba je dezorientovaná a plave různě hlavou dolů a podobně.
To se právě nezdá podle dropcheckeru je ho tam spíš málo. Ale ten amoniak (pokud ho neukáže test No2) tak by podle mě podobnej účinek. Otrava může taky vyústit v lapání po dechu tipuji.
Ty rybky lapaly po vzduchu a byly u hladiny? Pokud jo, tak to bylo příliš CO2. V létě je problém s teplem, urychluje reakci a tím se zvyšuje množství CO2. A pokud se to dostalo do akvária, tak je to alkohol, to těm rybám určitě neprospěje.
Pokud plánuješ větší akvárium a chceš ho provozovat jako hightech, tak tě CO2 bomba stejně nemine, tak je lepší ji pořídit teď.
Po čase se to samo usadí a akvárium bude fungovat. Já s nálevníkem nedělal nic a sám zmizel. Ty bakterie se z něčeho namnoží a poté zmizí.
Děkuju. Mě zarazilo to, že se rybičky dusí, ale možná zkusím test na amoniak. Mám jen test 6v1 a tam je PH7.5, GH8-16°, KH10°,NO2-0mg/l.NO3-50mg/l.
Ohledně toho konce jsem to myslel spíš s tím CO2 z kvasnic. Budu muset koupit flašku. Jinak skončit nechci, naopak bych rád do budoucna spíš opravdu velké akvárium..ale to chce nejdřív nějakou tu praxi

Na toho nálevníka to podle mého vypadá. Prostuduj internet je tam spoustu rad. Nebo zde najdi vlákno bílý zákal či nalevnik a budeš hned vědět. Není důvod hned končit. U tohoto koníčka je třeba hodně trpělivosti. Tímhle si prošel snad každý


Ahoj a předem děkuji za rady. Už upřímně nevím moc jak dál. Měl jsem dobře zaběhlé akva, pravidelne jsem měřil hodnoty které zůstávali pořád v normě a nebylo potřeba ani měnit vodu. Bohužel v jeden moment během 12! Hodin se akvarium změnilo v mléčné peklo. Byly vidět jakoby mračna a mřenky okamžitě v křeči (mřenka pakistanska nepřežila, Labeo cervenoocase jen jedno, parmičky tak 50% uhyn), viditelně z nedostatku kyslíku. Labyrintky to z možná zrejmych důvodů nepostihlo. Celé akva jsem vypustil, vyměnil komplet dno, vyčistil a nalil nové, část kytek jsem použil,část koupil novou. Začal hnojit CO2 z kvasnic a dnes opět katastrofa, sice menší ale byla. Nicméně dnes jsem si i vsiml, že mi malý asi povalil petku s kvasnicemi a nemalá část tekutiny se tam pretlacila. Opět labeo cervenoocase v křeči, nicméně jsem vše zachranil, opět vypustil(tentokrát jen 80% vody a napustil. Jenže.. ta relativně čirá voda se během 8h opět zakalila. Teď zůstává zakalena ale rybicky vypadají docela v pohodě. Mám bokem připravenou nadrz kdyby se to zvrtlo. Moc se mi nechce věřit v toho nalevnika, máte ještě nějaké jiné rady? Děkuji a s tím CO2 z kvasnic.. vim..opravdu skončím velmi brzy

Takhle měkká voda mi teče z vodovodu. Momentálně řeším zvýšení dkh.
Tu "skoro destilku" bez alkality tam máš z jakého důvodu? Podle mého názoru máš tu nádrž ve velmi nestabilním stavu-bude tam značně cestovat pH sem tam, pro rozvoj mikroflory, která je pro stabilitu nádrže klíčová, je to značně neoptimální prostředí. Pro vyšší živočichy taky. Mírně bych zvedl alkalitu k cca 5 dKH, nasadil kultury bakterií (Dennerle, Microbe Lift), po stabilizaci pH třeba nějaké okružáky, které velmi velmi málo přikrmoval. A čekal...
Prostě ti nefunguje nitrifikace. Podpořit, ideálně nalitím bordelu z jedoucí, zdravé, nádrže do toho externího filtru, ono těch 300 litrů materiálu nějaký čas bude trvat, než se dostatečně osídlí. Přidal bych šneky okružáky a když nebude k dispozici ten bordel tak do filtru nasypat trochu sušenýho krmení, nebo rovnou do nádrže, ale to by bylo vhodnější v kombinaci s těma šnekama.
Mas tam strasne malo rostlin.. Na 99% to bude nalevnik.. pridej rostliny- nevymenuj vodu a vydrzet.. Pomohla by i nejaka chemie, nejlepe prospesne bakterie.. Sam jsem s nalevnikem bojoval cca 2-3mesice..
Měl jsem puštěnou uv lampu a nezmizlo to, tak že to nálevník nebude
Podle mně to není zákal ze dna, ale nálevník, který za pár dní zmizí.
Ahoj, Mám již 12 den zalozené akvárium. Dno Rataj Volcano black a částečně propráno. A i po takové době z toho dna bílý zákal a nejde se toho zbavit. Jako externí filtrace akvárium 300L. Průtok 2000 l/hod Akvárium cca 1100L. Nevíte někdo jak se toho zbavit? Díky
Ahoj, vím že UV je považováno za přinejmenším rozporuplné zařízení, ale mne se při boji s řasou opravdu osvědčilo. Je jasné že neovlivní pčisedlou řasu, jak se neopomíná zdůrazňovat, ale likviduje jejich spory, a to já osobně považuji za velmi významné.
Možná by to mohl zkusit.
No vždyť jo, všechno mu tam píšu, teda můj názor mu tam píšu, jen jsem ho doplnil svým problémem ze začátků...




Substrát je pro zkušenější akvaristy. Neobejde se bez měření různých hodnot. Časem se prý ,,vypotřebuje,, a opět musíš dodávat chemii, hnojivo. Nikdy při tvém množství ryb a rostlinek nevíš, kolik čeho je potřeba a co a jak ovlivňuje prostředí v akváriu. Výsledkem je tenhle zákal. A přitom je to tak jednoduché. Dno z říčního písku, spoustu rostlinek, které se časem samy ,,vytřídí,, a pak rybičky. Já měl zpočátku také zákal, ale určo Nálevníci a zákal sám zmizel. Doteď jsem nic neměřil, nic nepřidával, jen časem daruji spoustu přebytečných rostlinek...
Těch rostlin mi tam přijde opravdu málo, narval bych jich tam dvakrát tolik, klidně i víc. Nejlíp opravdu plevele, které přežijí i nedostatek světla jako je Monosolenium, Riccia, Najas, Egeria, nějaký mech do rohu. Samozřejmě ale záleží na vkusu.


Předem děkuji za obsáhlou reakci.
Akvárium je založené jako lowtech. A více než rok zaběhlé. Krom vnitřního filtru je bez vybavení. Světla klasické zářivky… Objem 300l . Osazení 20ks paví očko, 6 mečovek, 5 neonek a 6 ancistrusů…. Nemyslím, že je tam moc ryb… bohužel mi rostly rostliny pomalu, tak jsem zkusil tekuté co2 , do co2 se mi investovat nechtělo. No a ejhle ono to tekuté fungovalo, tak jsem rostlinky nařizkoval a jak jsem je zasadil, tak se objevil ten mléčný zákal a den, dva později tyto bílé řasy. Vodu jsem měnil běžně 1/2 nádrže za 7-10 dní, jak se povedlo. Tento problém přetrvává už dva a půl týdne. Každé tři dny měníme vodu a čistíme filtr a nic… jsem zoufalý. Všude se dočítám, že je to nedostatek co2 v nádrži… pošlu vodu na rozbor… a dám to sem…
Něco takové jsem měl po léčení chemií. Samovolně to ustoupilo. Ale neměl jsem to v takové míře. Jen sem tam.
Na základě těchto informací odhaduji přerybněno a málo rostlin. Ideálně pro řasy, nevhodné pro rostliny.
0 10.03.2022 00:00 MarMar – Bílý zákal


Dobrý den, prosím o radu.
Po výměně vody se udělal bílý zákal. Vodu jsme opět vyměnili a po zhruba týdnu se vytvořily takové hrůzy. Co by to mohlo být ? Děkuji
Týden opuštěné akvárko s vypnutým CO2, zapnutým vzduchováním, nakrmením 1x za tu dobu třetí osobou, a voda čistá jako dřív. Díky za rady.
Súhlas s Rak, po Blue exite je tam problém s baktériami, výmeny vody kludne aj každý druhý deň a odkal dno, filter naplno /beťák sa nepoteší/ a UV vypni. Kúp hnojivo aj s NO3 a PO4 napr. toto
www.invitalshop.sk/… a aspoň pásik na meranie vody. Po každej výmene 1/2-3/4 vody prihnoj tropicou.Keď nameriaš viac ako 15 mg/l NO3 v akváriu, tak prejdeš zase na ten Bioflor a striedaš podľa parametrov vody. CO2 na zelený drop a svetlo moc neuberaj aspoň 7 hod.
Pri výmene vody pootieraj hubkou aj všetky sklá z vnútra. Pristine sa s UV lampou a Blue exitom nepoužíva-to ho môžeš rovno liať do kanálu. Chcelo by to parametre vstupnej vody z vodovodu /najdeš na stránke vodární podľa bydliska/ hlavne NO3 a tvrdosť vody.
Nezhasínat, nekrmit, vypnout UV, klidně měnit vodu, a hlavně vzduchovat a žádné Seachem Pristine.
Zhasnou, nekrmit, filtrovat + klidně ta UV a hlavně neměnit vodu.


Už tři dny nám v akva mlhu. Zenová džungle. Poslední dva týdny jsem bojovala se sinicí, Easy Blue dle návodu + Seachem Pristine kvůli mastné hladině. Po skončení terapie ze dne na den toto a ani po dvou dnech běžící UV lampy nonstop se to nelepší. Naopak, horší. Výměna 40 % vody včera. Foto dnes, nejhorší stav... Pomoc

Tak som tam dal salviniu , flame Moss trošku a anubias Nana mini na ten koreň . + CO2 mini . Trošku tá salvinia zatieňuje akvárium ale oddelil som to aby vzadu na tie rastliny čo potrebujú viac svetla to svietilo

sú tam ešte len 10min tie rastliny takže ešte nevyzerajú good

Ok nechám to pracovať a pridám tu salviniu natans .
Hej diky akurát som tam dal BactoActive.. a svietiť môžem 5-6h alebo to ešte viac pomôže nalevnikom ?
0 29.11.2021 09:20 Nythe – Zakalena voda


Nazdar, Založil som akvárium pred 3 dňami s rozmermi 50d x30s x25v cca 36l keď sa nemýlim. Použil som substrát Rataj Staré dno , Rataj Black volcano ,filter Eheim pick Up 60 , svetlo svieti Max 6h denne. Vodu som vymenil celú hneď po napustení a aj som dal včera 20ml Tetra crystal water . No a výsledok zákal biely aspoň vyzerá ako biely

.viď foto čo s tým ? Diky
Pokud máš nádrž přerybněnou, tak může být problém právě ve filtrační vatě. Brzy se zanese a kalí vodu. U mě se zanesla během několika dní po výměně za novou. Když byly ryby menší, žádný problém nebyl. Já jí z filtru odstranil a bylo po půlročním problému se slabým zákalem. Také doporučuji vložit do spodního koše místo válečků 3D koule, odkaz dole. Nedělám reklamu, mám je v silně zarybněné nádrži asi 3 měsíce a zatím žádný zákal. Jak koukám na tvou prezentaci, tak 40 tropheusů je na 300l vody celkem dost. Je také možné, že filtr po letech ztratil výkon, možná by pomohla výměna vrtulky. Měl jsem podobný problém s JBL901, ten dával po letech pouze cca 120L/h.
www.vodnirostlinky.cz/… Vypni filtrace, nech to sednout, pak odkal dobře dno aa zároveň vymeň půlku vody. Do filtru dej do posledního koše filtrační vatu. Pak to zas vše zapni a uvidíš no.
Byť to neřeší příčinu, možná by pomohl Purigen nebo levnější AquaPura od Rataje.
0 17.07.2021 12:14 Olda Ahoj. Prosím o radu.
Z ničeho nic mám v akva kalnou vodu (ne nálevníka, ani řasu). Neprovedl jsem žádnou změnu, která by za to mohla, nemám v akva kořeny. Léta zajetý vnější filtr eheim professionel 3 2080 s eheim náplněmi, mi vždy vodu čistil do krásně průzračné. Nyní ne. Vyměnil jsem tedy gumové koleno co je pod hlavou filtru, protože se za ty roky trochu zcvrklo ale nepomohlo. Vše mám samozřejmě vyčištěné. Na dně mám křemičitý písek asi 1mm frakci spolu s korálovým pískem, vrstva tak do 2 cm. Pár vápencových kamenů, pár anubiasů, nic víc. 40 menších Trofíků. Mimo vnější eheim mám v akva ještě vnitřní hlavu atman 202 a na ní kostku molitanu. Topím na 27°C. Jsem z toho už zoufalej, nic nepomáhá a ani už mě nenapadá co dalšího zkusit nebo čím by to mohlo být. Jsem z Českého Krumlova. Uvítám jakoukoli radu či přímou pomoc. Děkuju!
Normálně při non stop provozu filtru možná ano. Za půl dne provozu tam těch bakterií dostatek nevznikne a tak žádný binec neudělají.

Ale zas nedostetek bakterií = nedoatek odvedené „práce“. A proto zvýšené NO
2.
Pokud se filtr vypne na delší dobu,tak v něm začnou umírat prospěšné bakterie a ty mrtvé bakterie pak po znovupuštění mohou udělat binec ve vodě.I to mohla být příčina toho zákalu.
Děkuji všem za cenné rady a postřehy.
Jsem opět o něco chytřejší
Díky H.
Kytky se uz trochu rozrostli od te doby, posledni dobou se uz zacalo darit i trave..
Zvazim vymenu filtru a jeho provoz.
Diky
O tom nepochybuju, že zelenina hodně dokáže. Ale zvedla by sama o sobě i NO
2?

Podle mě je to souhra (minimálně) obojího.
Jestli se jedná o to akvárium na které máš prezentaci, tak tam se tomu zákalu nedivím.
- filtrace jako by nebyla
- osádka není nejvhodnější vzhledem k objemu
- málo rostlin aby si s tímto stavem poradily
- větší zásah do akvária + mrkev s okurkou a zákal je na světě
Tak nevím,odkaloval 6.6. voda se zakalila přes dnešní noc,což je asi blbost,mě se občas stávalo,že se zakalila do rána,ale né až za dva dny..Okurka dokáže divy,mě akva zkalilo i 5mm kolečko..
Nevím jaké kvality ta voda je, já bych dal spíš čerstvou. Vlastně je to dobrá zpráva, že ti akvárko funguje i bez filtrace. Ale musíš tím spíš dávat pozor na tak výrazné zásahy, jako je odkalení. Neodkaluj např. celé dno naráz, ale dělej to postupně, na etapy.
Filtr mam vzduchovy, pres noc vypinam aby byl klid.
Jedine tam muzu dat z druheho akva (s cerpadlem) .
Z posledniho cisteni (kdyz jsem odkaloval) mam jeste par litru vody (dal jsem si stranou protoze budu prevazet par kytek).
Ma smysl tam trochu te vody vracet?
Diky vsem za rychle reakce

Jen doplním: zeleninou ani ovocem celkového mléčného zákalu nedosáhneš. To bys tam musel nasypat půl kýble

S ovocem je třeba byt opatrnější, čím zralejší=měkčí, tím více vodu kazící. Oboje dávám pravidelně a v pohodě. Opravdu to taky vidím na rozhozené parametry odkalováním, v kombinaci s nevhodným filtrem a hlavně jeho vypínáním. Stojatá voda se zkazí rychle. Takže několikrát vyměň aspoň třetinu nádrže a nevypínej filtr. Neboj, to se srovná

Ahoj. Podle mě souhra více věcí. Filtr tam prakticky nemáš, pokud ho pravidelně vypínáš. Takže tím odkalením dna, na kterém stála velká část biologické rovnováhy, jsi akvárko dost rozhodil.
Hodnota 1 mg/l NO
2 rozhodně špatná je. Tahle hodnota má být na 0. Být tebou, tak měním vodu (klidně nějaký čas 1/3 objemu denně), pár dní nekrmím a filtr už nevypínám. Jestli máš vzduchování nebo přivzdušňování, tak ho zaveď dokud zákal nezmizí.

Ta okurka dokáže pěkně akva zkalit,mohlo by to být tím..
Zapnul jsi filtr,to ho jinak vypínáš.
0 09.06.2021 07:24 Johnny – Mlecny zakal, osadka se drzi prevazne u hladiny
Ahoj,
Ted jsem se probudil a s hruzou zjistil ze v akva neni skoro videt skrz.
Voda je zakalena do bela.
Pred par dny jsem odkaloval dno, filtru jsem se nedotkl. Az do vcera do vecera byla pruzracna a zakalila se doslova pres noc.
Zmeril jsem vodu a hodnoty snad nejsou spatny, o par desetinek vyssi Ph, jinak zadna velka zmena.
Mereni mam v prezentaci..
Divne mi je, ze se krevetky drzi v listech u hladiny, nektere skoro venku z vody.
Vcera dostali varenou mrkev a par kolecek okurky.
Okurku uz predtim jednou dostali a nic z ni nebylo tak nevim jestli je to i tenhle pripad. Vcera jsme krevetkam zkusili dat i kousek hrusky..z te zbyla jen slupka tak si taky nemyslim ze by to zpusobila (kdyz ji celkem rychle zkonzumovali) .
Pletu se? Cim to mohlo byt a co s tim?
Zatim jsem odstavil svetlo a zapnul filtr (driv nez podle casovace).
Diky
Ahoj, dneska jsem se odhodlal k použití peroxidu vodíku v mém akváriu k potlačení řas... ale po několika hodinách jsem si všiml růžového zabarvení vody... mám se obávat něčeho nežádoucího? Má někdo zkušenosti? ... nastříkal jsem přímo na dekorace 20 ml 3% peroxidu. Může být, že peroxid rozkládá kromě řas i něco jiného? Mám lávové kameny a lávový substrát... možná je to ono? Zabarvení by sedělo.
Nene ja nemám sliz,ani breberky ale ve vodě jako by drobne pevne částice. Nalevnik to neni mam to zjištěné. Jako by prach. Rano rozsvitim je toho vic, během dne se to zlepší. Tak nevim.

Já tady řešil něco podobného asi 2 týdny zpět. Můj kouř se nehýbal ( a nehýbe), protože nemám proudění vody. Ale jinak popisuješ dost podobný úkaz, který vlastním. Uvnitř kouře jsou malé bílé breberky, které se docela chaoticky pohybují. Ty moje jdou za světlem. Stále čekám, až znizí, ale neustále se množí. Jediný rozdíl je, že já nemám nikdy mléčnou vodu. Jen kouř a breberky v čiré vodě. Myslím si, vzhledem k tomu, že kouř se vyskytne až po delší době, že ten hlen jsou jejich odpadní látky, když jsou delší dobu ve větším počtu na jednom místě...
Plus breberky na videu...
youtu.be/…
Hodnoty vody:Tvrdost vody 7,Gh take v poho,NO2 0,NO3 10-15.
0 04.04.2020 16:59 Katt – Zákal
Tak jsem vyzkoušel proti zakalu vše. Nálevník to neni. Připadá mi jako by to byl kouř který se vlivem proudění filtru točí pod hladinou. Slepou hladinu nemám. Napadá me jedna možnost zda nemám špatné dno a neni tam moc minerálů. Nebo opravdu uz nevim.
To spíš bude nálevník.

Edit: Máš tam neakvarijní puškvorec.
0 28.03.2020 09:08 Katt – Prospěšné bakterie

Je možné aby se přemnožili prospěšné bakterie? Tvoří take zakal? Foceno z boku pri zhasnutí akvaria a třetí den po výměně.
Jako první zkus test na nálevníky.
Nejdřív naber trochu vody z akvária a dej tuto skleničku proti nějakýmu tmavýmu pozadí, posviť do ní baterkou a pozoruj pohyb.
Jako druhé se zaregistruj a vytvoř prezentaci akvária, aby šlo vidět věci trochu pohromadě.
A za třetí bych na tvém místě nevyhazoval peníze za zázračné vodičky. Čas je lepší pomocník.
0 27.03.2020 12:11 Jiří – Zákal



Mohl by mi někdo prosím poradit s tímto zakalem, 5tydnu po založení, při výměně den krásně čistá voda,druhy den jako mléko. Písek ručně přeprany kořen také. Nasazují vždy bakterie Stability seachen po výměně a Prime seachen. Filtr juwel vnitřní, od vrchu dána hrubá, jemná, vata,akt.uhli,vata,cirax jemná houba. Rybam se daří rostlinám také, rostou perfektně. Štěrk 2-4mm přírodní křemičitý. Voda výměna jednou týdně 1/3. Po čtyřech dnech je to zakalené hrozně. Děkuji za odpovědi.
Na Aqua Safe bych se vykašlala. Jediné co dlouhodobě pomůže na zákal je mikrobiální stabilita v nádrži. Pokud něco přidávat, existují násady užitečných bakterií (např.
www.sklorex-akvarium.cz/…). Zasázejte moře rychle rostoucích rostlin. Povlak na kořenech je ze začátku také normální. Pomůžou s ním šneci (např. levatky, okružáci). Ty tam můžete dát hned, na ryby je pár týdnů čas. A nezapomeňte měnit vodu. Stará poučka říká měnit 1/3 až 1/2 tolikátý den kolik týdnů je akvárko v provozu, tj. 1. týden každý den, 2. týden obden, atd. Ryby nejdříve 3. - 4. týden, pokud rostou rostliny, ve vodě nelítá "bílý bordel" a nádrž vypadá celkově OK. Na NO2 a NO3 jsou v akvaristice k dostání testy - pokud chcete mít jistotu, že se otrava rybek nebude opakovat, můžete proměřit (např.
www.sklorex-akvarium.cz/… a
www.sklorex-akvarium.cz/…). Chtěla jsem napsat, že otestovat tím vodu zvládne i dítě, ale tomu dvouletému bych to přece jen asi ještě nepůjčovala

.
Mrkněte na odkazy v záhlaví této diskuse:
rybicky.net/forum/15-zacatecnik
Hodně zdaru

.
No ryby jsi tam právě dávat neměl. Až tak za tři týdny. Otrava amoniakem jak vyšitá.

Rostliny nech, ono se to usadí.
Prave nemam skusenost... doufam ze to bude casem ok... dostal sem 5 neonek a ty to nedali tak 12 hodin vyjeli pak na hladinu a do 15 min bylo po nich... zklamalo to 2 rocniho syna
EDIT- Snad to ustane... nalil sem uz po 2 aguasafe... je to o kousek lepsi... voda i lehce zapacha
Edit 2: I na listech a korenech se me usazuje jakoze sliz... prosim poradte...
Namnožily se ti tam nějaké bakterie nebo jiná havěť (nejspíš nálevníci). Běžný stav po založení, za den či dva jim dojdou živiny a bídně zhynou. Jejich uhynulé pozůstatky zase budou krmivem pro jiné organismy, zejména pak pro nitrifikační bakterie a ty potřebuješ, takže se nemusíš plašit

Den po nemusí nic znamenat. Když to bude i o dva dny, napiš. Pokud bys viděl nějaký další problém, napiš.
0 28.12.2019 22:17 Cvilda – Kvalita vody
Jsu zacatecnik... chci se zeptat proc den po napusteni me voda udelal silnej kal bilo sedej?
Co to může znamenat? Z chemie jsem na gymplu skoro propadal a je to třicet let zpět

Určitě nějaká reakce CaCO3.
Moc se to nedalo zachytit. Ale je to jednoduchý si představit, opravdu "kouř ve vodě"

Ahoj.
Včera po výměně vody ve větším akváriu jsem si všiml zajímavého (pro mě) "úkazu". Nevím, jak to správně nazvat, ale nejvhodnější bude asi popsat to jako slabý bílý šlem nebo (a to to vizuálně vystihuje spíš) kouř ve vodě.
Mám pocit, jako by stoupal z rostlin (Cabomba), ale jistý si nejsem. Kouř vypadal přesně jako dým z cigarety, než ho rozprášil proud z rozstřikovací rampy.
Vodu mám jinak čistou, bez zákalu, rostliny ale moc neprosperují, jsou jak "zamrzlé".
Setkal jste se s tím už někdo?
Předem díky za konzultaci.
Zdar,vápenec nemám v akva,je po něm tvrdá voda,která je vhodná spíš pro tanganica akva.
Mam písek 2-3mm křemen.


Ahoj,nikdy mi to nepřeteklo,mam dvě petlahve s manometrem.
Čus,to bude spíš ten drát co na něm je okurka,ale už není.Včera vyndáno a dobrý,kal zmizel.
Já bych jako další možnost navrhoval dno pokud je v něm vápenec tak se rozpadá vlivem CO2 na takové mikro částice které se v něm usazují a pokud si dno nechtěně zvířil (stačí málo) tak už se neusadí. Normální filtrační média si s tím neporadí.
Jako další možnost nabízím to CO2 hnojení, ono někdy burčák dovede nadělat trošku neplechu, když v nestřeženém okamžiku klidně přeteče i do akva.

To bude ta okurka...

Ahoj lidi, poradte,akva běží od 10.9.2018 do ted´.Vše v poho,voda,filtr,nepřekrmuju,nic nehnije,vše zelené.Ale najednou se mi voda mírně zakalila,jako by zmléčněla toršku.Dávám na drát salátokurku pro anciky,nemůže to být z toho drátu?

Co je OT.. A mam zmerane hodnoty pred a ted.. NO3, NO2, GH, pH zostalo rovnako akurat KH je o trochu zmenene z hodnoty 12 na 6..a to mevim ci teda ma vplyv.. Nebo co este mam merat a cim.
Zkus se zeptat ve vlákně hnojení tady to bude OT ale doporučuji něco přečíst. Obecně nejjednodušší je až bude akvárium fungovat změřit hodnoty prvků po týdnu zopakovat a podle toho kolik ubylo dodávat toto množství týdně. Ale to předpokládá fungující akvárium a prosperují rostliny.
Jz skusim mene svitit.. A to existuke nejaky vzorec mnozstvo hnojiva na pocet rostlin.. Nebo podla ceho sa to urcuje kolko a jak casto hmojit sem zaciatocnik.
Sviť max 8 hodin a hojit bych doporučil až po té co budeš vědět kolik máš čeho v akváriu.
Svitim od 8mej do 21 hod led viz prezentace a hnojim jednou tydne viz hnojivo prezentace.
Zelený zákal většinou způsobí moc živin ve vodě + hodně světla. Začal bych častou výměnou vody a zkrátil případně o něco utlumil světlo. Víc se bez prezentace asi nedozvíš.
0 08.03.2019 20:12 mildestory –
Re: NHKG Tak to chapem ze sa to tazko urcuje tych duvodu tam je dost... A ake su zakladne principi kdyz toto zakaleni nastane. Ma prezentace není najlepsi a podrobná. Tak prosim o radu nebo muzu odpovedet co konkretne je sve strany vedet?
mildestory napsal: Muze to byt s duvodu velkeho mnozstva rastlin nebo zla biorovnovaha?
Velké množství rostlin?

Máš málo rostlin, takže asi skutečně je akvárium rozhozené. Pořádná prezentace akvária by pomohla, bez toho těžko radit co s tím dělat.
0 08.03.2019 19:40 mildestory – Zakalena voda

Dobry den, prosim o radu jak se zbavit zakalene vody? Pred mesicem byla voda cista. Z niceho nic se voda po par dni zakalila. Muze to byt s duvodu velkeho mnozstva rastlin nebo zla biorovnovaha?
Určitě tím účinek nezrušíš ale asi není třeba ty výměny tak časté klidně stačí 1-2x týdně 1/3
Můžu ještě poprosit o radu? Koupil jsem to lepší aktivní uhlí a mám tedy teď pokračovat v těch výměnách vody nebo bych tím akorát rušil účinek toho aktivního uhlí ve filtru?
koukám, že jste ještě rozpoutali diskuzi. Já tam tedy po té výměně 1/2 vody včera tu houbu nebo alespoň tu trochu co šlo, vyždímal. Je to tak o 25% lepší, ale to může být jen tou výměnou vody.
Ještě by mě ale zajímalo, když jsem to měl 2 týdny zpět tak o 90% lepší, začaly mi růst na sklech hodně řasy. Po tom, co se mi to zase zhoršilo, řasy samy zmizely. Čím to? Nižší intenzita osvětlení (to se mi moc nezdá, jak je ten zákal bílý, tak jako by to světlo ani netlumil, subjektivně) přes ten zákal nebo tam je ještě nějaká vazba řasy/bakterie?
Já měl nálevníka jen jednou a uhlí na něj zabralo do týdne předtím jsem se trápil měnil vodu zkoušel spoustu věcí a nic ale taky nemůžu s jistotou říct že by bez uhlí nezmyzel sám ale vyhladovět bakterie a řasy ve vodním sloupci kterými se nálevník živí mi přijde logické proto se snažím předat tuto myšlenku dál. Ale vážně jsem houbu mačkat nezkusil třeba to funguje jen neumím říct proč by mělo.
O filtr asi nepůjde ale o akváriu. Jednou se mě stalo že jsem měl nálevníka a trochu bordelu z filtru se mě do akvária dostalo, druhý den bylo čisté ale možná by zmizel i bez toho to nevím.

Ne nikdy sem nepláchnul houbu v akváriu ve kterém filtr běží přijde mi nelogické vyprat špínu a bakterie z filtru na to aby je filtr zpět nasál. Pokud mi ale umíš nějak rozumně argumentovat proč by to mělo pomoci rád to vyzkouším pokud budu mít podobný problém.
Vyzkoušel jsi to někdy nebo si to jenom myslíš.

Vymačkání houbu z filtru má smysl když ta houba je z jiného fungujícího akvaria kde jsou jiné kultury bakterií které v akváriu být mají. Mačkat tam houbu ze stejného akvária kde máš problém je zbytečný možná spíš kontraproduktivní.
ty tam máš docela velké kusy něčeho. Já tam mám fakt jen hnusnou mlhu.
Ok, mám nějaké filtrační sáčky, tak ho do nich sypnu. Díky všem za rady. Za čas se zase ozvu s výsledkem
Ještě jsem podle rady chtěl něco vymáčknout z houby filtru do akvárka a koukám, že je ta houba skoro úplně čistá. Tak jsem to s tím posledním čištěním asi nějak přehnal nebo nevím (máchal jsem ve vodě z akvárka a ne v den, kdy jsem měnil vodu)
Já bych se nebál klidně obě ono pokud je to nálevník nebo bakterie aktivní uhlí finguje tak že jim z vody sebere živiny a oni postupně vyhladoví. Čím více ho tam bude tím méně často ho bude třeba měnit pokud dáš jednu měn každých 10 dní.
Edit: nevím jak je ten filtr velký ale doporučuji zhruba 1g uhlí na litr vody to znamená abys tam dostal aspoň 150g.
tu rampu takto mám. Koupím nějaké jiné uhlí. Filtr mám tento:
www.mm-aquaristik.de/… , tak že bych jednu z těch spodních hub vyměnil za uhlí nebo fakt obě?
Rozdíl budu určitě v tom jak dlouho vydrží uhlí "aktivní" protože na té houbě je toho uhlí tak na kávovou lžičku. Já třeba používám tohle
e-pisky.cz/… akorát je ho hodně tak ho budeš mít na 2 roky měnit tak po 2-3 týdnech.
Edit: každopádně to chce aspoň ty 2 poslední molitany nahradit tím uhlím. Pokud máš rampu tak že čeří vodu tak ji potop a nasměruj k hladině ať se jen vlní.
Tak jsou to zkoušel s tím mlékem a přefiltrování a nepomohlo.
Používal jsem předtím
www.rostlinna-akvaria.cz/… . Když zkusím třeba tohle :
www.akva-exo.cz/… , bude to nějaký rozdíl nebo to je jedno?
Jinak tedy začínám s těmi 1/2 výměnami vody, zkusím přestat dávat to tekuté CO2 a případně koupím jiné uhlí.
Ak je substrát organický (viazaný uhlík), čo zodpovedá komerčnému opisu "Hnojivový prírodný substrát", tak je zdrojom aj pomaly sa uvoľňujúcého CO2 - rozklad
Substrát CO2 určitě nedodá částečně ho dodají bakterie které v substrátu žijí ale ty žijí v písku stejně jako v jílových kuličkách u sušených substrátů si umím představit že snížení pH může o něco zvednout hladinu CO2 ve vodě. Ale určitě to není srovnatelné s rozpouštěním CO2 ve vodě. tekuté CO2 zabíjí krom řas i bakterie a tak krom toho že do vody přidá uhlík který umí (údajně) rostliny využít zabíjí přirozené producenty CO2 což postrádá logiku "tekuté CO2" je použitelné pouze jako potlačovač řas a ani to není ideální jen jednoduché.
To, že substrát dodá rostlinám CO2 mi přijde jako kravina. Ale naprosto stejná kravina je používat desinfekci, vtipně nazvanou "tekuté CO2" a myslet si, že tím dodám nějaké podstatné množství CO2 rostlinám.
Pokud to bude živé, doporučuju pořídit UV lampu.
Zkus odebrat do sklenice kapnout do toho trochu mléka a ráno tu sklenici přefiltrovat přes tampón pokud to pomůže budou to minerály pokud ne tak je to asi živé a pak to chce to uhlí.
Uhlí jsem už ve filtru právě měl a nepomohlo. Zákal tam byl už před přidávání CO2
Myslím že aktivním uhlím ve filtru nic nezkazíš. A tím tekutým CO2 tomu taky nepomáháš.
ok, děkuju. Zkusím tedy větší výměny vody co 2-3dny a vymáčknout něco z toho filtru. Kdyby ještě někoho něco napadlo, dejte mi prosím vědět. Díky

To už po mě nechtěj, ale nejméně 2-3 dny a pak dál uvidíš. Čekat jestli se to zlepší samo asi nemá cenu.

ok, každý den nebo s jakými rozestupy?
Asi bych 1/2 udělal několikrát za sebou jestli to pomůže.

Ano ano, ve vodě z akvárka;) Mám třeba zkusit jednorázově větší výměnu vody. Třeba 1/2 nebo více?
Asi bych měnil vodu a vyždímal do akvária trochu bordelu z filtru. Předpokládám že čistíš filtr ve vodě z akvária.

Jj postupoval jsem přesně podle jejich návodu. Psal jsem to už myslím i dříve. Jen tam nemám tu podkladovou vrstvu ADA a ostatní aditiva značky ADA
Zajimavé je, že jednu dobu to už bylo o hodně lepší. Jen nemůžu přijít na to, co jsem udělal nebo změnil, že se to pak zase takto zhoršilo. Krmení ani jiné rybky. Napadá mě jen, že jsem čistil filtr. Jinak asi nic.
Tom jsou ty speciální substráty postupoval jsi podle návodu?
Cituji:Aqua Soil uvolňuje první měsíc po založení akvária velké množství živin. Doporučuje se proto první týden měnit každý den vodu, druhý týden obden, třetí týden každý třetí den. První řasožravé ryby a krevetky vpusťte nejdříve na konci druhého týdne. Aqua Soil před použitím nepropírejte. Pro dosažení maximálního účinku je vhodné použít jako podkladovou vrstvu Power Sand a přidat ostatní aditiva značky ADA.

záleží co myslíš slepou hladinou;) Jak jsem psal, tvoří se na ní malé částečky. Mastná není. Už to ani není v takové míře jak to bylo. Ale to zakalení vody je nyní největší za celou dobu. Bílé cáry tam nejsou;) Je to jako převalující se mlha nebo bílý kouř z výfuku. Lepší přirovnání mě nenapadá.
Už to beru tak, že to jsou nějaké přemnožené bakterie. Takže by to asi chtělo jiné, které nastolí rovnováhu. To je můj laický aktuální názor

Ale jak a jaké tam dát nebo co udělat, aby se tam vytvořily, to netuším.
Netvoří se ti nadměrně slepá hladina. Ty bílé cáry by tomu odpovídaly.

Hlavně na ryby nepospíchej, ty tam dej až po tom 4. týdnu. Pak máš jistotu, že ti neumřou díky škodným látkám při zabíhání, které se tam hromadí, ale nakonec díky filtraci zmizí. Šneky a rostliny okamžitě, tedy v tvém případě při nejbližší možné době.

Šneky je ideální tam hodit už při prvním dni, protože hodně rostlin se bude adaptovat na podmínky a hodně jich bude odumírat. Šneci (okružáci) pomůžou ty zbytky zlikvidovat dřív než se tam nahromadí škodliviny.
0 24.01.2019 18:45 PanCumak Ahoj, tak jsem tady zase. Stav po 3 týdnech. Obměna vody 2x týdně cca 1/3.
www.youtube.com/…
A poopravím se. Před tím to byla taková směs malých částeček a bílých "oblaků". Teď už to jsou krásná bílá mračna

Dá se to přirovnat v proudění vody asi k pohledu na kouř z výfuku. N hladině se plavou částečky - vypadá to jako prach, ale bez mastnoty. Nemáte ještě někdo nějaké rady prosím? Ryby i rosliny jsou ok, dokonce se mi v tom narodily i malé krevetky

hodnoty tak jak jsem psal minule, vše ok.
Jsou to tedy bakterie?
Je to přirozený jev zabíhajícího akva. Ponechej tak a za den či dva zákal samovolně zmizí. Není třeba okamžitě měnit vodu. Stačí dodržovat pravidla zabíhání a máš po starostech.
1. týden výměna 1/2 vody každý den
2. týden výmena 1/2 vody ob den
3. týden výměna 1/2 vody každý třetí den
4. týden+ výměna 1/3 vody jednou týdně
EDIT: A pro začátek bych ti doporučil založit prezentaci akva, kvůli informacím, ať nemusíš vše psát dokola, až se budeš případně znovu na něco ptát.

No to můžeš a taky by si měl ale nemyslím že by to vyřešilo ten problém. Zkus dát část vody z akva do sklenice pokud se zákal cca za hodinu neusadí zkus přidat do sklenice nějakou desinfekci (Savo) a pak preferuje co se stalo.
Nedal jsi tam prostě moc těch bakterií? Nevím já tyhle přípravky nepoužívám ale tak mě to napadlo. Doporučená dávka je totiž poloviční. To by pak odpovídalo tomu co píše Smetany.
Já bych to tipnul na bakterie nálevník přijde později. Výměnou části vody každý den určitě nic nezkazíš. I kdyby to byl minerální zákal tak je třeba vodu měnit dá se dostat z vody i jinak ale na to bych se zeptal Maqa ten s minerálním zákalem bojoval a nakonec vyhrál.
0 12.01.2019 21:20 voda Čítal som toto vlákno, asi tri ľudí podľa fotiek mali tento problém. Vždy odpovedal romant - Nefungujúci nitrifikacia, teda som vypral zo starého akvaria filter a v tej špinavý vode som vykúpal filter z akvária kde je tento problem. Po pár hodinách je to možno o 60% lepšie.
0 12.01.2019 19:42 voda – VODA
Dobrý deň trápi ma zákal vody, vyzerá rovnako ako na videu. Voda je krásne čistá, ale lieta v nej biely bodky a usadzujú sa aj na hladine. Filter to nevcucne, skimmer tiež nie (V obojím filtračná vata) Skúšal som aj Seach Clarity - Bez zlepšenia.
Pôvodne som myslel že mám tvrdú vodu, ale tým to neni. Myslím že je to mechanický bordel, vyzerá to rovnako ako keď sa rozreje dno, s tým rozdielom že si to nesadne. Akvarium je novozaložený - Nefungujúci nitrifikacia?
www.youtube.com/…
0 30.12.2018 18:16 PanCumak –
Re: Maq Jj, jsou to malé bílé částečky. Velikost nejde k ničemu přirovnat. Být ještě o trochu menší, tak nepůjdou rozpoznat. Díky moc za radu. Zítra se zkusím zeptat, jestli něco takového mají. Jinak dnes 3. den po výměně vody to od rána vypadá o hodně lépe. Přes poslední noc se to rapidně zlepšilo. Přitom ty předchozí dva dny to bylo pořád stejné. Nechápu. Ne že by mi to vadilo;) Zítra další výměna vody.
PanCumak napsal: V proudu vody to vypadá jako "bílá mračna" malinkých částeček. ... Osobně to tipuju na bakteriální zákal, ale co s ním?
Bakterie žijící volně ve vodním sloupci jsou okem neviditelné, žádné malé částečky. I o pár řádů větší nálevníci nedělají mračna a jsou vidět jako individuálně se pohybující částice jen při určitém pohledu - nejlépe snad bodovým světlem (baterkou) posvítit do sklenice.
Je dost možné že to vůbec není organického původu a je to minerální zákal. Na tuhle velikost a tenhle popis bych doporučil filtrační vaty a tkaniny. Mně se osvědčuje toto:
www.akva-tera.cz/…
Ovšem frakci pod jeden mikron nepobere. Pokud vidíš "částečky", měly by to být nejméně desítky mikronů.
Já měl 2ks a asi po měsíci jsem starý vyměnil za nový. Pak jsem se dočetl, že se to snad používá hlavně na vyčištění vody např. po léčivech nebo na ty zákaly. Tak jsem si řekl ok,ještě to tam pro jistotu nechám, ale nový už kupovat nebudu.
Vyměnit. Klidně vyhodit tu Maqovinu

Ještě mě napadlo

Píšeš, že máš aktivní uhlí ve filtru od prvního dne. Ale mělo by se tak po 3-4 týdnech vyměnit za nové. Jestli měníš, tak v pohodě.

Ty jsem stejně nesehnal. Prý budou mít nějaké až za 2 týdny. Takže jedu podle plánu výměn vody a nerýpat se v tom. Pokud se to do 2-3 týdnů nepohne k lepšímu, tak jsem tu zase

Jde to i bez plovoucích rostlin

Díky za info ;) Ono to svítí docela dost (subjektivně) i když to tak "papírově" nevypadá. Ty fotky docela zkreslují.
Plovoučky jsou výkonní žrouti živin.

To samé nenáročné rychlerostoucí rostliny (stonkovky). Jinak mi to osvětlení připadá slabé na takový objem vody a hlavně výšku akvária.
Plovoucí rostliny, ideálně takové, které mají listy nad hladinou (Pistia, Salvinia a Limnobium), rostou velmi rychle a odebírají z vody hodně živin a nepotřebují žádný čas na přizpůsobení jak kořenící rostliny. Podmínkou ale je dostatek dusíkatých látek.
Ok doplněno. Díky, uvidíme ;)
Ten Cirax tam mám. Teď zkusím měnit tu vodu a dál do toho nehrabat;) Ty rybky jsem tam šoupnul právě proto, že jsem si myslel, že si tím pomůžu (zaběhnutí filtru) a bylo to fakt až po měsíci.
Ještě se zeptám, proč mi radíte ty plovoucí rostliny? Zkusím je, ale v čem je přínos?
Doplň si laskavě prezentaci o ty ryby a další věci co jsi tam nalil, liješ.
Nic tam již nepřidávej (vyjma kytek) hlavně nelij, měň 1/3 vody (za 3-5 dní) a čekej a čekej.
Toť vše zákal zmizí.

Máme stejný filtr, mě pomohl bioboost, carbax a cirax, a hlavně méně náročné rostliny - hlavně plovoučky jsem tam dal, a nekrmil jsem asi tři dny, 3-4 den už to bylo v poho. ( do té doby jsem to měl asi týden zakalené)
Bojoval jsem s tím také, možná si tam neměl dávat ty rybky, když si už měl ten zákal, to tomu asi také nepomohlo.
Ale pokud je to substrátem, tak to je o něčem jiném .
Ať se daří
Jj to jsem taky četl. Mám ho ve filtru od prvního dne. Ale i tak díky.
Ok, Díky moc. Vyzkouším. U bakteriálních zákalů u nových akv. vodu měnit nedoporučovali, takže jsem jen první 2 týdny měnil komplet vodu obden, jak psali v návodu k substrátu a pak už jsem ji měnil jen tak jednou týdně 1/3. Takže teď zkusím pravý opak a uvidíme.
Opakovaně se tady na podobné dlouhodobé zákaly radí filtrovat přes aktivní uhlí. Zkoušel jsi to ? Na týden, 14 dní ?
V popisu substrátu sice píší, že se používá jako vrchní vrstva, ale zároveň píší, že uvolňuje živiny. Takže překrývat to nemusíš, jen měnit vodu, plovoučky a čekat. Ale vůbec netuším jak dlouho. Hlavně měnit vodu opatrně, tak aby nevířila dno a vůbec do dna nezasahovat.
Dříve jsem na zákal použil úspěšně Seachem Purigen, bohužel to trochu odnesly kytky, takže nedoporučuji, nebo jen dočasně.
Ten jemný štěrk mám jen nad nezarostlou částí, jinak vůbec. Takže rada je zakrýt více tu Adu jemným štěrkem a měnit více vodu. Ok, díky zkusím. Nevíš, jak dlouho může to uvolňování živin probíhat v takovém rozsahu, aby to způsobovalo to zakalení?
Jinak ano, asi je to na začátečníka trochu náročnější start, ale chci, aby to to trochu vypadalo. S případnými problémy počítám.
Dívám se na prezentaci a vidím výživný substrát a náročné rostliny. Toto zrovna není vhodné pro začátečníka.
Máš nad tou Adou dostatečnou vrstvu štěrku? Podle mě se ti z Ady vyplavují živiny. Měnil bych častěji vody (klidně ob den) a přidal nějaké plovoucí rychle rostoucí rostliny na dobu, než se to stabilizuje.
0 27.12.2018 18:32 PanCumak – bílý zákal
Ahoj, počátkem listopadu jsem si založil své první akvárko. Něco jsem si o tom přečetl a snažil jsem se udělat vše dle svého nejlepšího vědomí a svědomí ;) Vše je ok, až na bílý zákal, se kterým se potýkám od cca týdne založení akv. V proudu vody to vypadá jako "bílá mračna" malinkých částeček. Filtr to nepobírá. Na začátku jsem cca 2 týdny požíval Seachem Stablity. Jinak nic. Rostliny jsem do akv. přidal asi po 2 týdnech a ryby po 4 týdnech od založení. Mám tam 13 modrých Neonek a 6 červených Teter.
Ph 6, dusičnany, dusitany, amoniak, vše prakticky na 0.
Chci poprosit o radu, co bych s tím zákalem měl zkusit dělat. Když vyměním část vody, je to lepší, ale od druhého dne se to zase zhoršuje. zkusil jsem i Seachem clarity a nic. Taky na hladině plave dost malých bílých částeček něčeho. A měl jsem i dost mastnou hladinu. to už je téměř ok.
Pocitově se mi to už nezdá tak hrozné jako na začátku, ale nějak bych s tím rád pohnul k úplnému vyřešení. Osobně to tipuju na bakteriální zákal, ale co s ním?
Díky za každou radu.
A jak doporucujes postupovat dále? Vyměnit vodu nebo to nechat? Kámen se údajně měl pomalu rozpouštět podle tvrdosti vody a nedopustit tak předávkování.... Měla sem vodivost kolem 400 a to je sotva měka voda tak je mi záhadou proč se rozpadl tak rychle.
Mohol a určite to spôsobil.


Před cca týdnem se mi objevil zákal krevetaria omezila sem krmení a přidala UV filtr který s ním vůbec nic neudělal. Po 4 dnech bez zlepšení jsem ho tedy zase vyndala. Nezaznamenala jsem žádný úhyn ani zhoršování zakalu tak jsem se rozhodla že počkám až se to srovná samo. Včera jsem ale při stříhání rostlin zjistila že úplně zmizel minerální kámen. Mohl se rozpustit a zakalit tak vodu? Máte s tím někdo zkušenost? Přikládám foto balení mineralnich kamenu a zákalu.
Za 3 dny od založení nemáš "živou vodu"! Je to klasika z vodovodu a časem se udělá bílý zákal = nálevník! Je zbytečné vodu měnit protože se dostáváš pořád na začátek!
Mně se velice osvědčil EnviFisch (AgroBio Opava - balení za stovku na 1000 litrů záruka na 1 a půl roku).
Žádná chemie, UV lampy...klasické enzymy a miliony "hodných" bakterií které ti vodu pročistí a založí vyvážené prostředí.
Dá se použít při "dietní chybě" = překrmení nebo jako prevence při výměně většího množství vody. Stačí postupovat podle návodu (rozpustit na půl hodiny ve vodě, zamíchat a nalít do akvárka).
To, co se nerozpustí, není dobré nalévat! Rybičky které sbírají plovoucí krmivo mohou mít problém pokud se toho přežerou! Takže nerozpuštěným přípravkem pak nacucám zvenku filtr a ono si to upravuje a dávkuje podle potřeby.
Ano mohlo by pomoct odstrani potravu pro nej ale hlavne nekrm a nemen vodu

0 04.11.2018 23:51 fid0 – nálevník
Ahojte, pomôže na nálevníka aktívne uhlie do filtra ??? Mám ho vonku zatiaľ a uvažujem či to tam dať ...dik
Je to před třemi dny založené. To je zásadní.. Takže zákal by mohl odeznít sám. Určitě bych počkal a nedělal žádné ukvapené závěry. Všechno si teprve sedá a ještě nějakou dobu potrvá než se ti tam vytvoří rovnováha. Ale přidal bych na rostlinách.
Nemyslím si že má cenu používat/pořizovat UV, když ani není jisté jestli to nálevník opravdu je. Naber vodu z akvaria do sklenice. Když do toho posvítíš proti tmavému podkladu baterkou a bude tam pohyb tak to nálevník je. Pokud ne tak to bude nějaký jiný zákal.
Moje rada je počkat až si to akvárko trochu sedne.

Vzduchování je asi zbytečné, topení asi zatím nepotřebuješ až podle osádky a svícení těžko říct, není jasné co tam máš za světlo ale obecně je lepší ze začátku svitit spíš kratší dobu.. třeba 8 h.
V prvom rade sa tu zaregistruj, založ prezentáciu akvária s čo najviac údajmi.

Jsou tu určitě zkušenější kteří ti řeknou víc ale já bych buď použila UV filtr nebo vyměnila polovinu vody a přidala silný odvar z dubového listi(pokud nemáš doma listy mandlovniku) včetně listů až se zákalu zbavila můžeš listy vytáhnout nebo mít chvíli podzimní výzdobu

mě to zatím vždycky na nalevnika zabralo ale likvidovala jsem nálevníky jenom když sem to přehnala s výměnou vody a krmenim odebrat vzduchovánim by mělo pomoc topit a svítit můžeš jak je libo


Jde o to že ten zákal tam pořád je, a taky se mi asi tvoří řasa(nejsem si ale jistá), a nevím zdali mám vzduchovat, a na kolik topit a svítit...
Trápí tě tedy rasa nebo zákal? Zákal dělají po založení akvárka rádi nalevnici. Na ty je rychlé řešení UV filtr a trochu pomáhá i výluh/vývar z listí mandlovníku mořského nebo dubového listi/kůry ale ten působí spíš preventivne.
0 02.11.2018 17:30 Alexandra – Založení
Dobrý den, před třemi dny jsem založila akvárko. Mám 128l, substrát i říční písek + pár kyticek

(živých). Akvárko se mi už trochu odkaliko, ale začala se mi tvořit řasa. A nevím co s tím
Jo jo den pred tim. Pak druhy den jsem presazoval jednu kytku
Jen nevim jestli mam menit tu vodu nebo ne?
Je to nálevník, někdo radí počkat a nekrmit a neměnit vodu nebo použít peroxid vodíku je to vlastně jak se říká kysličník z lékárny. jsou další způsoby jako třeba UV lampa atd.
Nálevníci nežerou minerální látky a ohrožují ryby svojí spotřebou kyslíku.
A tehdy jsi taky přestal dávat ten CO2 Vital, ne?
Tím pádem jsi přestal vraždit bakterie a ony se teď rojí. Akvárko se zabíhá. Hodně organických látek ve vodě.
Měnit vodu, vzduchovat, filtrovat přes aktivní uhlí.
Dle mého, voda je plná nálevníků. Až spotřebují ve vodě rozpuštěné minerální látky tak uhynou a voda se vyčistí. Hodně provzdušňuj a filtruj vodu.Na rybí osádku to vliv nemá a nemělo by ji nějak ohrožovat.Hodně zdaru.Míra

Mam 3 tydny zalozeny akvarko a v patek 26.10 jsem presazoval a sazel kytky v akvarku a udelal se mne mlecny zakal. Akvarko jsem nechal, ale uz je to skoro tyden a nechce to zmizet, naopak to je horsi.
Mam tam asi 13 rybicek který jsem pred 3 dny prestak krmit
Mam jeste vydrzet nebo co stim??
Diky..
Provpe napsal: Kolik by jsi doporucil toho uhli?
Já mám čistý objem 200 litrů a dávám do filtru 200 gramů AU. Za normálních okolností mám ve vodě nadstandardně čisto, a taková dávka mi vydrží tři týdny. Ale když se řeší kalamita, může to být výrazně kratší doba, pár dní.
Já bych tam přidal šneky. Myslím, že s tím slizem pomůžou. A budou užiteční i později. Okružáky a levatky, ne nadarmo se jim tu říká dělnická třída.


Kolik by jsi doporucil toho uhli? Do 60satky? Dnes jsem odsal trochu vody a mel jsem na celim akvariu sliz jak na skle tak na hladine :/
Pravděpodobně bakteriální zákal. Bakterie mají hodně žrádla ve vodním sloupci. Buď z toho substrátu, anebo možná z těch násad bakterií (někdy bývají i s nějakým tím papáním pro bakterie do začátku a skoro vždy i s enzymy, které pak plavou ve vodě a dělají věci).
Filtrace přes aktivní uhlí by to měla vyřešit.
Prave ze se tam nic nehybe a hodne se me tvori sliz na skle sedivej behem 2 dnu po umiti je tam znova
Nejsou to nálevníci? Poznáš to tak, že nabereš trochu vody z akvária do sklenice a proti tmavýmu pozadí do ní zasvítíš baterkou. Když tam uvidíš pohyb, budou to nálevníci.


Prosim o radu jak odstranim tento zakal nasedle barvy uz ho mam v akvariu 2 dny. Bakterie pouzivam seachem stability a zkousel jsem i envyfish od agrobio opava. Je videt pouze z boku akvaria pri pouziti bileho svetla.
0 30.09.2018 20:32 Vláďa Na nálevníka (bílý zákal) se mi velice osvědčil Envi Fish (Agro Bio Opava).
Žádná chemie, jenom enzymy a miliony "hodných bakterií". Stačí namíchat do vody a nalít. Zlikviduje to zákal, něco si nacucne a dál namnoží i filtr.
Za 70 Kč na 1000 litrů, záruka na rok a půl (mně to funguje i dlouho po záruce

. Co jsem se natrápil při zakládání akvárka... Kašlu na všechny UV lampy, peroxidy a chemii. Večer naliju do kelímku, zamíchám, nechám odstát, zamíchám a naliju do akvárka. A ráno (max. 1-2 dny podle velikosti)je zákal pryč.
Doporučuji při zakládání, při "dietní chybě" (překrmení) i jako prevenci při výměně většího množství vody.
Rybičky vysmáté a voda (jak pravil nebožtík Gross) křišťálově čistá!!!
Bakterie nezlikviduješ, zato terčovce ano, pokud nebudou ve vhodných podmínkách. Vyměnit 1/3 vody se podle mě nemusís bát. Filtr bych asi posílil jedním větším externím - nejjednodušší řešení.
No uvidime s tim filtrem mas pech ...koupil jsem to jako v seru akvaria vis.Co navrhujes s tim filtrem?a ohledne tech bbskterii jestli muzu vymenit 1/3 vody prtooze akvarko je zalozene 40 dnu at ty balterie nezlikviduju...
I kdyby byly, je to jasná známka toho, že něco nefunguje a poslední co chceš, je dát do takového prostředí ryby, v tomto případě navíc terčovce.
Filtrační schopnosti filtru se neměří jeho průtokem, jako hlavní veličinu bych bral objem a kvalitu filtračních hmot. Průtok je samozřejmě také potřeba, ale to je to nejmenší. V případě tvého akvária bych považoval za adekvátní cca 40l filtračních materiálů, máš 11, pokud reklama na ten filtr nelže. Stávající filtr by byl asi naprosto ok pro rostlinné akvárium s neonkama, ale tady bych asi volil jiné řešení.
K bakteriím - nevím, jaké bakterie máš na mysli?
To ano ale v takovem mnoznstvi jsou no2 latky snad netoxicke ne ? Testy od sery.A teplota vody 29.A co se tyce substratu.Pri zalozeni ksem menil obden 1/3vody prorote poustel moc zivin.
A filtr ma prutok 1000litru ta hodinu.Vodu klidne vymenim ale jestli nemam pockat kvuli bakteriim

Jarry napsal: já bych tady spíše nesouhlasil s kolegou ohledně rostlin, v případě terčovců mi přijde bezpečnější spoléhat na výměny vody
A jo, vysoká teplota atd. Jasně. Pak ale bylo dvojnásob nerozumné dávat tam ten substrát.
No, je to prostě celé smutné...
Jak píše Maq, s terčema to chtělo ještě 2 měsíce počkat, pokud je měřitelné NO2, je to špatné. Já bych vodu měnil, klidně 60% denně a asi bych alespoň na několik dní omezil krmení a zavedl vzduchování. Akvárium vypadá dobře, já bych tady spíše nesouhlasil s kolegou ohledně rostlin, v případě terčovců mi přijde bezpečnější spoléhat na výměny vody, jsou to v tomhle ohledu ryby celkem specifické. Moc se mi ale nezdá ten filtr, 11l objem na 450l vody s 10ti terčovci mi přijde hrozně málo.
... dnes jsem kontroloval akvárium se zákalem, do kterého byly před týdnem nasazeny dafnie. Zákal je pryč. Všechno to sežraly. Nicméně jde to jen bez ryb.
Prach ne. Bakterie a/nebo nálevníci.
Uspěchal jsi to. Málo rostlin a nejsou ještě rozjeté. Nitrifikace se ještě nestabilizovala a teď ji zabiješ heterotrofními bakteriemi.
No a ten substrát...

Dobry den . Mam pres mesic zalozene akva . Mam tam par dnu tercovce presne 10 kusu,25 neonek a 3 ancitruse.Krmim je Dvakrat denne.A zmiceho nic mam mlecnou vodu.Filtr Bioflow 8.0 /1000l za Hod.Ph vody 6.4, No 2 0.1mg/l a No 3 5mg/l.A nevim jestli vymenit 1/3 vody kdyz je to cerstve zalozene.Jeste jsem se s tim nesetkal.Mam prestat krmit??
dobře tak děkuju za radu

EDIT- A jak k to je s vodou? Mám ji měnit část měnit nebo tam mám nechat tu samou dyl? Jak tyden?

U čerstvých nádrží není zákal nic neobvyklého a časem by měl sám zmizet. Ale je tam proklatě málo rostlin, především rychlerostoucích nenáročných, ty jsou pro záběh mnohem důležitější. Ryby tam tak brzy nemají co dělat. Když už, tak si sežeň pár šneků, Okružáků a/nebo Levatek. Ryby bych vrátil tam, kdes je koupil a pořídil místo nich rostliny.
A přečti si odkazy pro začátečníky, které jsi dostal při registraci...

Tak jsem přidal akvárko a co všechno vim tak jsem napsal a dal i fotky
Nikdo o tom akvárku nic neví, takže ti nikdo konkrétně neporadí. Založ prezentaci a vyplň maximum údajů. A přidej aktuální fotku.

Akvarko včera bylo krásně pruhledny a dneska co do něj koukám tak je takový trošku zakaleny. Včera jsem tam ještě rybicky nemel až dneska jsem tam dal dvě parmičky a dva ancistrusy at se pomalu zabehne. A filtr byl pokrytej takovou slabouckou vrstvou jakoby šedozelenou vrstvou prachu. To jsou řasy?
Vezmi vodu do skleničky a proti něčemu tmavému pozoruj jestli tam je vidět pohyb. Pokud ano, tak je to asi nálevník.
Asi bych stáhnul dobu svícení. Jak přesně probíhá údržba toho filtru? Tohle opravdu vypadá jako zbrusu nový. V tom by mohl být zakopaný pes.
Mimochodem, co tam je za krevetky, že tam máš tak vysokou teplotu? Ono celkově ještě hodně nevíme, takže by nejlepší byla tvá registrace zde a založení prezentace nádrže.
Mně se udělal kdysi zákal v miníčku "12", když jsem nechal okurku moc dlouho (den a půl). Ve velkém ani po třech dnech... Stačilo mi vyndat okurku, vyměnit polovinu vody a do dvou dnů byl pryč. Ale byla to zajetá nádrž, kde nic neumíralo...
Na fotce není 2 měsíce starý filtr, to je den, dva starý biomolitan.
Děkuji , jednou týdne odkaluji dno , tudíž měnim i vodu. Filtr čistím jednou měsíčně je to biofiltr. Krmim tabletama hikari
Okurka jsem dávala prvně na vyzkoušenou. Světlo sou diodky. Červená , modrá , bílá - 6w , aquael led
Svítíme tak cca 12 hodin jak nám to bylo doporučeno
Nehnojime a žádnou chemii nedávám. Teplota stabilně 25-26 stupňů
Krmime dvakrát týdne
Ahoj, jak často a jak probíhá údržba? Hlavně údržba filtru. Vypadá podezřelé čistý na 2 měsíce provozu.
Jak je silné osvětlení? Jak dlouho svítíš? Čím krmíš? Vidím tam okurku, ta může dost zatěžovat vodu. Zkus jim spíš dávat spařenou kopřivu, popřípadě nějaký čas vůbec nekrm, když ti krevetky umírají. A měň často vodu. Více rostlin by taky bylo ku prospěchu.

0 29.04.2018 21:16 Michaela – Neustálý mléčný zákal

Dobrý den , již máme založené akvárium dva měsíce. Neustále se mám opakuje mléčný zákal a padá nám osadka krevetek. Už nevíme co máme dělat
Jak silný byl zákal a jak dlouho vydržel?
Jen chci potvrdit zákal po přidání železa Easy life FERRO .Dal jsem 10ml na 250l vody.Takže málo a voda se do 10 minut zakalila

Díky, hned jsem vyměnil část vody a dneska už to vypadá podstatně lépe

0 23.02.2018 10:29 Yasmin – 23L
Velká akva máme dlouho tam je to ok ale syn dostal 23 aby se naučil starat a mohl dostat svojí první 50 a udělal se nám tam zákal nejsem schopná se ho zbavit založeno cca v neděli
Výmeny väčšieho množstva vody a čas by mali stačiť...
Zdravím, potřeboval bych radu. V neděli jsem zakládal novou nádrž (240l) a udělal se mi mléčný zákal. Už jsem se s tím setkal u předchozího akva, takže vím, že stačí nic nedělat a vydržet. V úterý už to vypadalo lépe, nicméně jsem musel hrábnout do dna kvůli Echináči, který vyplaval a bohužel jsem byl trochu neopatrný a zakalil jsem si vodu jílovou kuličkou (JBL Kugeln), kterou jsem mu při založení dal ke kořenům. Od té doby je ten zákal zase intenzivnější a nemám po dvou dnech pocit, že by se to nějak výrazněji lepšilo. Mám v tomto případě vyměnit část vody, nebo to nechat být a čekat? Je tam pouze pár okružáků a levatka, filtr vnitřní od Juwelu s Ciraxem a JBL Manado jako dno.
Ahoj. Nejspíš jde o mikroorganismy, co ti kalí vodu.
Jakým způsobem jsi zabíhal akvárko? Jak dlouho jsou tam ryby?
Jen mimochodem tento filtr je na Malawi této velikosti skoro malý.
0 31.01.2018 13:29 NeoCZ – Mlecny zakal

Ahoj, muzete mi poradit, cim je zpusoben zakal vody? Snad je to z fotky aspon trosku videt, ale takovy mlecny zakal mam posledni tyden. Akva je zalozene 1.1. a az do minuleho tydne s timhle problem nebyl. Menim co tyden 1/3 vody.
Dobrý den, rád bych se zeptal jestli nemáte někdo zkušenost s mléčným zákalem po hnojení hnojivem od Easy Life Ferro. Zákal většinou do dvou hodin zmizí
A tak když tak hezky prosíš

Ono je taky možný, že ještě nemám tak jetej filtr a že ten bordel nepobere. Přeci jenom je to ještě čerstváček, teprve rok a kousek

A polovinu molitanu jsem měnil za Eheim matroš. Navíc obsluha je taky ještě málo jetá...
Každopádně je to tu OT, spadám do kategorie mechanických nečistot...

Prosím prosím, zkoušej to. Já mám v novotě nápadně čirou vodu a málo řas, a teď nevím, jestli je ta utěrka fakt tak dobrý nápad, anebo je to shodou jiných okolností.
Mám ji ve filtru až na závěr - předtím je mj. hrubá pěna, jemný akvacit (30 PPI), a taky aktivní uhlí.
Mám pořád, pořád mi tam něco plave. Průběžně s tím laboruju. Taky se mi dělá slepá, na tu už jsem asi rezignoval (zkoušel jsem nekrmit, nehnojit, kořen vydrbat, ani masivní odkalení nepomohlo).
Co se bordelu týče, mám trochu obavu, že mám blbě umístěný sání filtru (ve "200"), je cca uprostřed zadní stěny a směrem k levé boční stěně. A možná i moc velký otvor sání, takže tam není dostatečný "cuc", nenatáhne všechen bordel a ten koluje v proudu, hlavně vpravo. Asi. Taky byl před sáním velký Bleheráč. Ten už je pryč a bordelu znatelně ubylo.
S hadrem jsem nepokračoval proto, že jsem plánoval velký zahradničení, celkový odkalení a odstranění Bleheráče. Pak jsem tam dal jen vatu, aby pobrala největší bordel. Což se stalo a vyčistilo se to celkem hodně po tom všem, na moje poměry. Hadr plánuju dát o víkendu. Nicméně moc nehysterčím. Bordel mě trochu štve, ale teď se to hodně zlepšilo, uvidím co bude po víkendu. Pak možná zkusím vyrobit nějaký sání na filtr a nasměrovat ho víc do prostoru.
Safra, tak to jsi měl nějak zasviněnou vodu, ne? Já to testuju cca dva měsíce, nejvíc jsem ji měl pět týdnů, a žádný zmenšený průtok filtru se nekonal.
No ale podle toho co píšeš, tak toho dokáže zachytit asi hodně. Proč jsi nepokračoval?
Já ji zkusil a obecně funguje, druhý den byl můj filtr neprůchozí, páč byla v první komoře

Utěrky mám na konci.
Ale já vůbec neprovozuju biologickou filtraci, tedy nitrifikaci. Pokud bych ji chtěl, dal bych to asi před média pro osídlení bakteriemi, abych zpomalil zanášení pórů droboučkými nečistotami.
Test na nálevníka vykonaný. Výsledok je taký, že aj po 10 minútach odstátia v pohári sa tie čiastočky jemne pohybujú a to aj smerom nahor. Takže toto by sme mali. Otázka, že čo tam robí nálevník (ak je to teda on), keď skoro všade je uvedené, že do dvoch týždňov od založenia má zmiznúť. A druhá otázka, že čo ďalej? Len to už asi budem presmerovaný na inú tému, takže idem pozrieť.
BTW: Keby som niekedy chcel experimentovať s tými utierkami. Ty ich máš umiestnené v ktorej časti filtra (na začiatku, na konci...)?
O těch utěrkách jsem se zřejmě zmiňoval já. Nevím o nikom a překvapilo by mě, kdyby ještě někdo další dělal takové vylomeniny. Ale hodilo by se pár dobrovolníků, protože se mi zdá, že to (v kombinaci s aktivním uhlím) dělá super průzračnou vodu.
=
Nesahat půl roku na filtr není dogma. Dost záleží na tom, jak údržbu filtru provádíš. Když jen otevřeš a něco vyměníš, bakterie nevyhubíš.
Ta starost o nitrifikaci, a schopnost filtru ji spolehlivě zajistit... oboje se přehání, zjednodušuje, paušalizuje.
=
Test na nálevníka se popisuje takto: Nabrat do sklenice a podívat se proti světlu. Měl by být patrný pohyb. (Nemám na to copyright, jenom opisuji, sám jsem nálevníka v tomto století neměl.)
Ďakujem, o tých utierkach som tu už niekde čítal, určite to za vyskúšanie stojí. Keďže mám nový filter a bolo mi doporučené naň pol roka nešahať, musí to počkať. Chcel som len vedieť, či to môže byť niečo iné ako iba mechanická nečistota. Pokiaľ to nie je niečo vyslovene škodlivé pre život v akváriu, nešiel by som do chémie.
afc1886: čo som sa tu dočítal, pri nálevníkovi by neboli vidno tie čiastočky, ale iba by bola mliečna voda. Alebo som to pochopil zle?
Jen do mě, hrdě se hlásím k lenivým a nedbalým akvaristům,
Vaše argumenty samozřejmě přijímám, ale opakuji: kdo chce čistou vodu, může vločkovač použít, funguje to, vyzkoušeno (i když osobně jsem ho nepoužil už několik let), žádná tragédie se v akváriu konat nebude.
Co se hnojiv týká - jestli chceš, aby rostliny hezky rostly a byly silné, tak potřebují živiny.
Proč myslíš, že sedláci hnojili pole? Jen tak ze srandy? Anebo to dělali proto, aby měli větší úrodu? V principu to je podobné jako v tom akvárku.
Tudy napsal: A složení mě nezajímá, funguje to a ryby neplavou po použití břichem vzhůru. Však spousta lidí leje do akvária kde co (hnojiva, léčiva apod.). Nehraju si na striktně přírozené podmínky v akváriu, stejně je to více či méně umělý svět.
Argumentuješ nešikovně, takto se dají obhájit i plastikové rostliny. Taky ryby nezabijí.
Není chemie jako chemie.
Hnojiva jsou vesměs (až na umělé cheláty) látky perfektně přírodní, akorát do toho našeho specifického biotopu je musíme přidávat, protože samy nepřiplavou (jako v přírodě).
Léčiva nikdo normální nepoužívá rád. Je to v zásadě vytloukání klínu klínem - řešíme průser za cenu přidání něčeho nestandardního, co má vesměs zase nějaké jiné negativní účinky. Je to něco za něco, nouzová situace, všichni dáváme přednost prevenci.
Vločkování je zásah podobného druhu. Ale hůře odůvodnitelný. Nevábně vypadající voda sama o sobě není pro obyvatele akvária vážný problém, takže nemusíme hned sahat k opatřením, která mají nějaké háčky. Pokud jsou to bakterie nebo nálevníci, je to nebezpečný stav, ale vločkování proti nim nepomůže. Pokud jsou to mechanické nečistoty, je rozhodně rozumnější je mechanicky odfiltrovat.
I když uznávám, že Tetra je docela solidní firma, vím nabeton, že i solidní firmy prodávají vodičky na řešení problémů za cenu způsobení potenciálních problémů jiných. Je to dobré pro neznalého či nedbalého akvaristu, který to vidí tak nějak "dokud ryby neplavou břichem navrch, je to dobrý", ale důtklivější akvarista takové věci používá jen velmi nerad.
Možná se zeptám blbě, ale nejsou to nálevníci.
Pokud bych toužil po křišťálově čisté vodě bez nutnosti měnit filtraci, proč ne. A složení mě nezajímá, funguje to a ryby neplavou po použití břichem vzhůru. Však spousta lidí leje do akvária kde co (hnojiva, léčiva apod.). Nehraju si na striktně přírozené podmínky v akváriu, stejně je to více či méně umělý svět. Tento přípravek jsem sám v minulosti několikrát s úspěchem použil, ale na podobné zákaly jsem osobně dávno rezignoval. Jen jsem tady poukázal na možnost účinného řešení, pokud podobný zákal někoho vyloženě štve.
Takže si chceš do akvária koupit vločkovač. Je ti jasné že ho budeš používat dost často. Víš co v tom je? Je tam někde napsané složení?

Kvalitní mechanická filtrace.
K ničemu Tě nenavádím, ale já poslední dobou používám normální utěrky z mikrovlákna. A aktivní uhlí.
Ak áno, tak veľmi pomaly, že to nespozorujem. Dokonca aj po vypnutí filtra mám dojem, že ten "prach" stojí na mieste a nemá tendenciu klesať.
Čo sa týka dna, piesok som pred založením až veľmi dôkladne premyl.
Když je akvárium v klidu, usazuje se to na dně?

Zdravím, chcem sa spýtať na biely zákal, ktorý mi stále vzniká v akváriu aj viac ako mesiac po založení. Nie je to biela voda akoby do akva vylejem mlieko, ale skôr také mikročiastočky akoby sa v akváriu husto prášilo. Najviac sa to vždy zhorší po výmene vody, niekedy aj po kŕmení (to neviem určite, ale zdá sa mi, že áno). Potom keď akvárium nechám na pokoji deň-dva, zákal trocha ustúpi. Neviete či je nutné proti tomuto nejako bojovať a ako?
JirkaŠčobák napsal: Proč bychom neměli být schopni vodu vyčistit? ..... Například Dunaj u Bratislavy je dnes docela čistý.
Protože na to, co jsme za ty desetiletí do ní vypustili za sajrajty, nemáme technologii nebo je příliš drahá. Čistá(průhledná) neznamená nezávadná. Nebo by sis jí nalil do akvária?
Myslím, že dál nemá smysl v této debatě pokračovat.
Nezapomínej, že jsem v BA. Budu ji muset dovézt. A není přeložena zas až tak dlouho.
Ty ještě nemáš takovouhle knížku, to se tedy divím, je to totiž přesně tvůj styl možná jde v některých případech ještě dál. Je to ale jen malá část celé knížky která je vlastně většinou o různých studiích jak rostliny fungují.

Ještě to nemám. Ale i když to chci, tomuto věřit nebudu.
Ekologie rostlinného akvária od Diany Walstadové.

Nerozumím, co chceš vyjádřit

Koukám že jsi nečetl tu novou knížku, ráno založit akvárium, (z hlínou) večer vpustit ryby.

Proč bychom neměli být schopni vodu vyčistit?
Když jsem psal o vodě, myslel jsem, co nám teče z vodovodu, ale: Zlepšuje se obecně i kvalita vod. Minimálně u nás. Dřív se do nich vypouštělo víc sajrajtu a nikoho to nezajímalo. Například Dunaj u Bratislavy je dnes docela čistý.
Promakaná může být, ale ze špatného základu dobrou věc neuděláš. Vždyť ani demikolona ti neodbourá pozůstatky hormonů atp.
Myslím že procedury přípravy pitné vody jsou relativně promakané, a rozhodně pijeme kvalitnější vodu než před 50 lety.
Globální znečištění je ovšem jiná věc, nejstrašnější je asi Rusko a Čína.
JirkaŠčobák napsal: Nebyl bych tak skeptický.
To je realita, viz. PCB na Aljašce, kam ho zanášejí lososi migrující kvůli tření, používání pesticidů, antikoncepce a koneckonců i přípravky na úpravu vody. To není jen problém u nás nebo v celé Evropě. Jde o celosvětový problém. V podstatě je zeměkoule relativně uzavřený ekosystém, takové obrovské akvapaludárium.
To je ale pro průběh lidského poznání charakteristické.
Já dokonce rád říkávám, že poznání nesměřuje od omylů k pravdě, nýbrž od omylů, které nefungují, k novým, dříve neznámým omylům, které se osvědčí lépe... než se zjistí, že je to taky omyl... atd.
Takže špatně odhadli příčinu zákalu, nicméně empiricky nalezli vhodný postup, jak se mu vyhnout. Jejich omyl "fungoval".

Nicméně je zajímavé, že se mýlili v příčině, nicméně odůvodnili jí potřebu nechat nádrž zaběhnout (byť pouze týden), což je určitě lepší řešení, než dávat ryby hned

.
Pánové, ta kniha se jednoduše a prostě mýlí.
Žádný vysrážený "vápník" ve vodě být nemůže, protože vápník jako prvek okamžitě s něčím reaguje. Ve vodě může být leda nějaká špatně rozpustná vápenatá sůl, například síran vápenatý CaSO4 nebo uhličitan vápenatý CaCO3.
Přidáním CO2 se CaCO3 rozpouští, a to se tenkrát už vědělo, protože existovaly sodovky, minerálky a jeskyně.
Pánové Zukal a Sadílek tenkrát evidentně nevěděli nejen tohle, ale ani o existenci bakteriálních zákalů. Je zajímavé jak pomalu a obtížně do akvaristiky pronikají poznatky z dalších oborů...
Nebyl bych tak skeptický.
Vzhledem k rozsahu používání chemie, lepší.
Myslíš horší? Dnes máme vodu z vodovodu minimálně stejně kvalitní.
Ta kniha byla vydaná v roce 1961 to znamená že informace je ještě starší a tehdy o dodávání CO2 nikdo nic moc nevěděl. Já jsem začal dávat CO2 přibližně před 20 lety a to bylo okolo toho různých řečí jak je to škodlivé a dneska je to běžná věc.

Nerozpustený uhličitan vápenatý v akváriu žiaden (aspoň dúfam) nemáme.
Tá kniha tvrdí, že pridaním CO
2 do vody sa vyzráža dovtedy rozpustený Ca
2+ na CaCO
3.
Čo si viem predstaviť v zásaditom prostredí (tú reakciu koniec koncov poznáme, tvrdne tak hasené vápno), ale nie v akváriu. To by musel byť v ňom, ja neviem, síran? vápenatý a ešte aspoň trochu zásadité pH. A i tak pochybujem, že by zákal vznikol (dík Jarry za odpoveď).
Inak celá moja diskusia je čisto akademická, hnať CO
2 do tvrdej vody nie je dobrý nápad wtz. Bol to čisto návrh pokusu na overenie tvrdenia z knihy.

Uzavřená nádoba pod tlakem nemá z akvarijními podmínkami nic moc společného.

Připomínám co dělal Marcel a co jsem zmiňoval ve svém článku o zvyšování alkality: Nejrychleji CaCO3 a MgCO3 rozpustil v lahvích od SodaStreamu, tedy ve vodě plné CO2.
V bublinkových minerálkách je často rozpuštěno mnohonásobně víc uhličitanů než máme v akváriích.
Děkuji vám za zapojení se do diskuse a vysvětlení!
Trochu se mě tvoje teorie nelíbí.
JirkaŠčobák napsal: Lidi, co si myslíte o takovémto vysvětlení zákalů? Hlavně mě zajímá pasáž o kysličníku uhličitém, který se vysrážel (toto vysvětlení registruji poprvé).
Když přibude CO2 ve vodě, začne se rozpouštět uhličitan vápenatý:
CaCO3 + CO2 + H2O => Ca(HCO3)2... přesněji, nerozpuštěný uhličitan vápenatý se mění na rozpuštěný hydrogenuhličitan vápenatý.
=
Zajímavější je vaaclavova (nikoli prvně vyjádřená) poznámka, že ve tvrdé vodě je sycení CO2 méně účinné nebo neúčinné. Myslím že to platí pouze v případě, kdy máme v akváriu nerozpuštěný uhličitan vápenatý. Ten potom reaguje s dodaným CO2 podle shora uvedené rovnice, a tak namísto rostlin ten oxid uhličitý "sežere" vápník. A teprve potom, když obsah CO2 poklesne (např. po vypnutí sycení), stoupne pH a část rozpuštěného Ca(HCO3)2 se vysráží ve formě bílého prášku CaCO3 a CO2 se zase uvolní. Tak funguje uhličitanová pufrace.
=
Čili je to přesně naopak než jak v dobách pravěkých psali klasikové...
To jsem kdysi asi jen prolítnul, mrknu znovu, díky
Njn, bublám do 20GH/13KH

Nemyslím si, že by to nemělo význam, bublal jsem do 15Gh/12Kh a bez CO2 to bylo výrazně horší. Spíše se při takové tvrdosti rostlinám obecně moc nedaří.
Nezakalí ani tvrdá, ani měkká

Připojím se s dotazem, co se dá již považovat za příliš tvrdou vodu na dodávání CO2? Vím, že to je méně efektivní nebo to nemá už žádný význam?
Když tomu nerozumíš tak ti sletí pH na druhou stranu ale stačí málo na to aby jsi s ním hnul tam kam chceš.

V príliš mäkkej ti zas rýchlo zletí pH a skoro žiadne CO32- neostane...
Asi ne, protože strkat CO2 do příliš tvrdé vody nemá moc cenu.

To nie je taký problém overiť.
Zakalí sa vám, sytičom, tvrdá voda, keď do nej pustíte CO2?
1962, první 1961, Akvárium v bytě, Zukal/Sadílek.
Ve starých knihách občas člově najde, co dřív neslyšel. Toto mě zaujalo a protože nejsem v těhle věcech expert, zeptal jsem se.
Koukni se na datum vydání.

IMHO divné zdôvodnenie. Ako sa pri zmene podmienok zráža CaCO
3, to vidíme v prírode v travertínových prameňoch. Vápenec sa vyzráža na rastlinách.

Neříkám že je lepší. S uhlím nemám žádnou zkušenost. Já jsem až do nedávna míval ve všech akváriích nalitý rašelinový výluh, takže Purigen/uhlí by pro mě byly kontraproduktivní.
Ale po tom co jsem viděl Purigen v akci, tak o něm začínám uvažovat do tohoto mého akvária:
rybicky.net/nadrze/24364-rio-ostravice (tam výluh neliju).
Já se stejným záměrem strkám do filtru aktivní uhlí. Myslím že to pomáhá. Tak vy říkáte, že Purigen je v tomto lepší?
Nepozoroval jsem s Purigenem změny v koncentracích živin, podle mě nic z toho z vody neabsorbuje, ale organické znečištění zřejmě ano. Také mi přišlo, že jsou po jeho nasazení ryby aktivnější + jsem se zbavil GDA ze skla, které jsem se nedokázal zbavit asi půl roku. V podstatě okamžitě po jeho nasazení se úplně přestala tvořit. Něco z vody každopádně absorbuje, protože rozdíl v průzračnosti je hodně znatelný.
Jedině snížení organického znečištění, na výměnu vody takto ryby nereagovaly a to ani když jsem ji měnil 3x týdně.
Ale na hladině je stále trochu pěny, čekal jsem že po instalaci Purigenu zmizí.
A co si myslíš o příčině té změny? Pokles dusičnanů nebo organického znečištění?
Zákal se nakonec ještě jednou trochu vrátil, ale pak jsem dal do filtru Purigen a je definitivně pryč.
Ale s po instalaci Purigenu se stala jedna zvláštní věc - parmičky mechové (čtyřpruhé) hrozně ožily a najednou jak se někdo přiblíží k akváriu plavou dvojnásobnou rychlostí jak kdy dříve.

Když se nic nehýbe, je to bakteriální zákal. Pokud sis jen něco přinesla s tou vodou, měl by rychle zmizet. Ale pokud máš bordel vodu, bude trvat déle a může pozlobit.
Měnit pilně vodu je první pomoc. Zlepšit poměry v akváriu bude zřejmě nutné. Skálu máš pěknou, mohutnou, ale okolo ní by to mělo být pořádně zelené.
Tak jsem zkoušela posvítit na vodu, ale nic se tam nehýbe, tak nevím jestli je to dobrá nebo špatná zpráva

Takže nálevník to není, takže to bude přidáním těch rybek a vychýlení té rovnováhy, tak mám tedy počkat až se to srovná, nebo měnit častěji vodu,měnila jsem ji naposled včera. Ještě můžu zapnout vzduchování na plný výkon.
Nechám tedy vzduchování naplno, ale v jakých intervalech mám měnit vodu?
Trochu vody z burzy příště vylej do odpadu. Postupné zvykání na parametry akvária to je v pořádku, ale příště do akvária dej jenom ryby bez přidaných vod.

Krmíš 1-2x denně, vodu měníš co 14 dní, v akváriu nemáš moc rostlin, no ono i přidání 5 nových producentů může znamenat vychýlení křehké rovnováhy. Naber trochu vody z akvária do sklenice a oproti tmavýmu pozadí ve tmě do té sklenice posviť a když bude viditelný pohyb, je tam, tedy nálevník.

Takový, jako kdyby se tam káplo mléko. Fotky přidám, aktualizuji zítra, rybky jsem přivezla dnes ráno.
Jakou barvu má ten zákal? Bílou?
Bylo by fajn, kdybys aktualizovala prezentaci, jmenovitě fotky.
Momentálně máš ty mountains opravdu misty?

Ahoj, dnes ráno jsem si přivezla 5 rybek z burzy. Nechala jsem je v pytlíku v AQ a postupně dolévala vodu, a protože jsem si je přivezla jen s trochou vody, se kterou mi rybky daly, tak jsem nakonec vylila rybky i s vodou do AQ, po pár hodinách se mi zdálo že je AQ trochu zakalené, a když jsem se před chvílí dívala tak je to horší

Mohlo to být tím že jsem tam vylila ten drobet vody ze sáčku? Třeba do té vody prodejce dal nějakou chemii? Mám vyměnit vodu, nebo počkat? Rybky jsou zatím v pohodě, teda nevím jestli to dělají ze srandy, ale drží se na protější zdi před filtrem a plavou proti proudu sem a tam, ale asi je to baví

Ale co s tím zákalem?
1 30.07.2017 19:48 Lapierre Dobře koupím testy na fosfor a dusík a hned prověřím. Jinak vodu máme z řádu od veolie nenašel jsem ale jaké má hodnoty.
Osobně bych se zaměřil hlavně na dusík a fosfor, ale rozhodně bych začal tím dusíkem. Pokud máš vodu ze sítě, mrkni na stránky dodavatele, jaké hodnoty udává pro tvojí lokalitu, jestli je to studna, je vyšší hodnota dusíkatých látek pravděpodobnější, zvláštěpak v letním období, kdy velmi často dochází ke kolísání těchto hodnot.
Krmila sestra dostala instrukce (každý druhý den a málo)takže si nemyslím že by překrmila. Krmení skoro neubylo. Jinak než sem odjížděl vypadalo to o něco lépe vyměnil jsem vodu a čekal zda se to zlepší ale je to horší. Budu měnit vodu seženu rostliny a koupím si ještě testy.
A jak probíhalo dovolenkový krmení, nebyl někdo aktivní až moc?
Včera jsem dojel z dovolené a bylo to ještě horší než dnes. Vyměnil jsem většinu vody řekl bych že kolem těch 80% určitě. Teď jsem ještě zkusil vodu nalít do čiré skleničky a je nazelenalá. S těma rostlinama máš pravdu musím dát nějaké plovoučky. Musím pořídit i testy vše už jsem měl prošlé. Děkuji za rady
Vyměnil bych 80% vody, svítil jenom na dvě zářivky a zjistil si jakou vlastně tu vstupní vodu máš, jestli tam třeba není hodně dusíku, na hladinu tak jako tak plovoučky, obstaral bych si PMDD a když bude dostatek makro živin, začal přihnojivat jenom mikroprvky na spodní hranici doporučených koncentrací, třeba, ono je to se zeleným zákalem někdy dlouhá štrapác. Však někdo další jistě přidá jiný postřeh.

Čauky ano zapomněl jsem uvést kolik je světla. Svítím od 10-13 pak od 16-21 hodin. 4x39W které svítí současně. Akva má 120x50x50 (300L). Jinak co2 dávám s mírou a jiné hnojivo jsem nepoužíval do těď nebylo třeba. A akvárium bylo vždy čisté. UV lampa je fajn ale nechci to řešit tímto způsobem.
Silná světelná palba, udaje o délce chybí, hnojit jenom CO2 je nedostačující, je třeba vyváženost i ve vodním sloupci, prostě světlo a živiny musí být v rovnováze. Jinak na tyhle zákaly obvykle vcelku účinně zabírají UV lapmy, kde se odstraňuje následek, ale je třeba řešit tu příčinu, kterou bych hledal v té nerovnováze.
Krmení na dně nikdy nezůstane, o to se postarají peřovci a mřenky. Krmím samozřejmě už jen já. Musím příště být u čištění filtru a bude to ok.
Já bych pokračoval ve výměnách vody a hlavně bych všem zakázal ryby krmit. Schovat krmivo nic neřeší, vždycky se najde způsob, jak to obejít. Nejhorší je varianta, kdy všichni se do toho se.ou a výsledkem je hnijící nádrž. Pokud je ještě ve dně napadané krmení a ryby je neberou, bude to pár dní trvat než se nádrž srovná.
Schoval jsem krmivo a omezil krmné dávky. Menil jsem 40% vody 2x týdně a beze změny. Zákal trval, jen se měnila jeho intenzita. Na hladině bylo dost pěny. Odneslo to i nekolik mřenek. V zoufalství jsem v patek objednal purigen, protože pěna podle me znamená znečištění vody organickými sloučeninami. A dneska voda vypadá čirá a pěny ubylo. Pritom purigen ještě nemám.
Tak jsem si nechal popsat podrobně jak byl čištěný filtr a toto mě zarazilo: náplně byly propírané v horké vodovodní vodě.

NHKG napsal: ...Asi schovám krmivo mimo dosah ostatních...Tak tohle lze vysoce pozitivně hodnotit, mám obdobné zkušenosti z dohledových akvárií, tedy hlavně s majiteli, kteří ve strachu o životy osádek udělají přesně tu opačnou práci.

Můžu krmit méně, ale pak budou mřenky hladovět. Navíc je možné, že těm rybám občas někdo "přilepší". Já krmím jen ve všední dny. O víkendu by měly hladovět, ale to nevím jistě. Asi schovám krmivo mimo dosah ostatních...
Neřeš bezproblémovost krmiva, už jsem viděl ledasjakou nádrž překrmenou třeba tím Hikari.

Ten filtr je podle mě slabší článek, ale nepředbíhejme. Jinak jak čtu o té pěně, vede mě to právě k tomu krmení a ono nemusí bejt problém v těch značkách samotných, ale v "neuhlídaném" množství.

Mám doma vločky Tetramin. Můžu zkusit. Ale ty granule jsou kvalitní bezproblémové (Sera a Hikari), doma jimi krmím už hodně dlouho. S krmením je docela problém. Rád bych krmil méně, ale parmičky jsou jak piraně. Jak toho nasypu málo, nic nespadne na dno pro mřenky.
Horší to je s tím filtrem. Údržba filtru není moje starost, takže nevím. Ale v pondělí to prověřím.
Jako první opatření bych změnil krmení. Jaký hmoty jsou v tom filtru?
0 01.07.2017 12:22
NHKG [3901] - Hadohlavci Zdravím,
mám na starosti toto akvárium:
rybicky.net/nadrze/25666 Jelikož nádrž není moje, nemůžu aktualizovat. Parmiček mechových (čtyřpruhých) při jedné pohromě trochu ubylo, bude jich cca 20, zato přibyly 3 přísavky thajské, dvě parmičky černopruhé, 2 peřovci (10 a 15cm) a mřenky už mají přes 10cm. Rostliny se hodně rozrostly. Zadní rohy ovládl echinodorus a ze zadu roste ludwigia, která pokrývá tu část hladiny, kde nejsou listy echinodorů. Víceméně jen krmím (4÷5ml granulí pro cichlidy 5x týdně) a měním vodu (30% týdně). Je možné, že rybám i přes můj zákaz občas někdo "přilepší".
Poslední měsíc mě ale trápí kalná voda. Voda má mléčně bíý zákal, ale ne moc silný. Je bez problémů vidět přes celé akvárium i z boku. Zákal je stále stejný už měsíc! Častější výměna vody nepomáhá. Tipnul bych si na biologické znečištění, protože na hladině je kolem listů rostlin pěna. Filtr při otevření úplně OK. Nenapadá někoho jak s tím bojovat?
U mých akvárek jsem zákal neměl přes 20 let, ale já mám trochu atypiké nádrže a s takovou běžnou si nějak neumím poradit.
EDIT: Zkoušel jsem měřit NO3 a je kolem 40mg/l, což mi přijde celkem OK na takovýto typ akvária (u svých bych to nesnesl a hned měnil vodu ve velkém

).
Hlásím, že mléčný zákal zmizel. Travalo to tedy 6 dní. Kroky které jsem podnikl: žádné

Ten špalek je předraženej Amano kořen osprchovanej horkou vodou.
Jak dlouho vydrží takový "bordel z filtru" v kýblu s vodou. To bude jak převoz krve
Dám si tedy inzerát "Poptávám bordel z filtru"

-potřebujete tzv. "dekompozitory", to jsou bakterie,mikroskopické houby ,prvoci ,hlístice ,které zajišťují rozklad organických zbytků
-běžně se používá "naočkovaná" voda z jiného akva = vymáchaná filtrace z již zaběhnutého akva

Může to být tím dnem, ale mám podezření i na ten špalek. Nedokonale konzervované kořeny tyhle problémy mohou dělat.
Ach so...
Takže to tedy není žádný nálevník, ale přemnožené baktérie, živené pravděpodobně tím hnojivem. (Nikdy dřív se mi to nestalo).
A zlikviduje to tedy co? Počítám, že díky tomu hnojivu to bude trvat déle...
Filtruji tedy cca 800/l h a obě hlavice prokysličují vodu.
- mléčný (bílý) zákal je zvýšená koncentrace organických látek
- v čerstvě založeném akváriu to nemá kdo likvidovat
- plovoucí bakterie a jejich biomasa vám způsobuje uvedené mléčné zakalení vody



Klíčová otázka: Když se zákal zhoršuje, znamená to automaticky, že je biologického rázu? (Akva založeno před 4mi dny)
Dno: Poprvé jsem použil zásobní hnojivo JBL Aquabasis Plus.
Na to Rataj Aqualay Ground a na to křemičitý písek.
Písek i Rataje jsem důkladně propral. Druhý den se na hladině vytvořil povlak, který když jsem "shrábnul" tak měl nahnědlou barvu. tzn. Rataj (přitom Rataj je úplně přikryt křemičitým pískem)
Filtruji 500 l/h přez dvě kostky Bioakvacitu zrnitosti asi 20
Prosvítil jsem sklenici vody z AQ baterkou a žádný potvory jsem neviděl. Jak maj bejt ty nálevníci velcí??
Rostlinky jsou + jedna parmička a jedna nezničitelná krevetka.
Zatím jsem v klidu, ale nerad bych čekal měsíc a pak zjistil, že to je např. dnem od Rataje, nebo tim hnojivem.
Fotky ukazují stav 1ní a 4tý den.
UV zářivek je více druhů, ta která dezinfikuje vodu a ničí organismy je UV-C, pokud tam je UV-A nebo B tak je to blbě
A je v tom UV-C trubice/zářivá?
Bohužel opravdu nefunguje také jsem se tomu divil a nic.
Předpokládám, že se jedná o "Menší akva" a tam jde o načatou nitrifikaci, zřejmě důsledek oné hrubší změny, jak popisuješ, ta doba než se to ustálí je různá, od dnů až po týdny, normální režim akvária, krmit spíše střídmě, vodu měnit spíše častěji.
Že by UV lampa nezničila nálevníka to bych se divil.

Já mám vyzkoušeno na nálevníky 10ml 30% peroxydu vodíku z drogerie na 100l akva vody.
Pokud je mléčný tak je to nálevník-vzduchovat, nekrmit a sůl max lžíce/50l a pokud je to zelený-výměna 50% vody, nehnojit, nehrabat se ve dně. Pokud se v akváriu hrabeš ve dně, měl by jsi provést výmenu vody aspoň 20%
Prosím vás o radu už tak týden mám v aqua zákal. Nejspíš, protože jsem se hrabal ve dnu a rozsazoval echinodorus :'( . Vzduchuch s filtru běží pořád změna žádná. Twinstar také nezabírá. UV lampa také ne. Díky za každou radu.
Moc bych na to nespolehala, spis ti budou likvidovat rostliny. Ale to uz jsme OT
Ancák a parmičky na řasy je kontraproduktivní opatření. Ancák bude spíš pokukovat po rostlinách a parmičky jsou darmožrouti, který si jako malý trošku zobnou, ale potom už jenom krmíš, krmíš a krmíš a oni rostou, rostou a rostou, ale řasy objíždějí obloukem.

0 20.01.2017 19:44 Scoperlada –
Re: drvi to je mi jasný..

.....jen aby pomohly. aspoň s těma zbytkama řas při rozjezdu akva.
Kupovat ryby na to, aby ti likvidovaly rasy, je nesmysl. Musis v akvu vytvorit podminky, aby se tam rasam nedarilo a ne chtit po rybach, aby to resily za tebe.
OK. příští týden ještě přikoupím rostliny. ryby mám v plánu tak cca za 3týdny. nejspíš ancistruse a nějaké parmičky na řasy. a poté bych chtěl čichavce za nějaký další časový úsek.
s tou výměnou vody před a po rybách jsi to myslel jak? časově atd?
Výborně, vývoj je tzv. normální.

Hodnotama se nenechat zmást, tedy hlavně ve vztahovém smyslu při pořizování rybí osádky, nikam nespěchat, nebláznit s množstvím, rozdělovat do více nasazovaných bloků se vždy vyplácí, výměna vody před a po instalaci rybí osádky si to chce zafixovat jako nezbytnou součást zdravé aklimatizace nových obyvatel.

0 20.01.2017 16:26 Scoperlada –
Re: Maq tak zákal zmizel úplně, už je jen nažloutlá voda z těch kořenů. hodnoty vody změřím.

Scoperlada napsal: Takže jak budou růst rostliny, tak to bude lepší a lepší?
Ano, bude. Problém je v tom, že pokud jich nebude hodně, tak
neporostou. Máš tam naběhnuto na nadbytek živin. To znamená zákaly, řasy, odumírající rostliny, a až budou ryby - pohřby.
Nedá se nic dělat, kup teď pořádnou hromadu rostlin, budeš holt muset rýpat do toho dna, takže si to přechodně asi zakalíš ještě jednou, ale jiná cesta z toho asi nepovede. A samozřejmě měnit vodu, pořád měnit vodu a "ředit" ten koktejl.
Za měsíc z toho můžeš být venku.

Vo koberečkách to není, je to hlavně o větším množstvé pořádný zelený hmoty, jako jsou třeba Echináče a velmi zdatní pomocníci jsou tz. stonkový rostliny, tedy ty co rostou rychleji ve stromečku do vejšky.
Ok. Děkuji za cenné rady. Koupím ještě jednou tolik té kobercovky. A ještě ty žebříčky co budou růžový až vyrostou co jsou u pozadí.

pokud to nezvládne zítra, tak pak budu muset až příští týden.
Něco víc rostlinek, mít osázených 80% plochy dna nwní věc za kterou by jsi se měl stydět. Hlavně při přesazování rostlin opatrně, dobře rozmysli, kde nový rosliny budou a snaž se sázet na finílní místo, aby jsi se vyhnul co nejvíce manipulaci s tím výživným substrátem.
Takže jak budou růst rostliny, tak to bude lepší a lepší? Pokud mi to do konce týdne vyjde, stavím se ještě přikoupit něco málo rostlinek, ať se rozrůstají. CO už Buble, tak jsem zvědav...

Kořenovýho zbarvení se netřeba zbavovat, to je pro nejednu rybičku přímo požehnání. Kořeny dovedou barvit i třeba více jak půl roku. Tvůj současný problém se jmenuje "žádný" rostliny, proč jinak by jsi tam měl ten výživnej substrát?

teď jsem vyměnil 25l vody. to jakoby mléčný už bylo o dost lepší i před výměnou. po výměně je to lepší ještě o něco víc, už jen to žlutý (nejspíš z kořenů) toho se asi zavím jen tím, že budu měnit vodu tak dlouho, než to přestane pouštět barvu, že?Vypadá to takto.
Nemusíš.

0 18.01.2017 15:24 Scoperlada –
Re: Maq takže tam žádné sušené krmení házet nemusím?
Podle prezentace je tam výživný substrát Diversa Nutriplant. Myslím že v tom akváriu (nejen) bakteriím hlad nehrozí.
stačí jen trošku nějakých sušených vloček
ok, takže je to vpodstatě celkem bežný jev? a to krmení doporučuješ jaké?
Pomůže čas, o němž je akvaristika především.

tak, rostlin je tam celkem 5 druhů z 20ti košíčku. šneci byli na rostlinkách, tak jsem tam nějaké nechal. pomůže třeba vzduchování?
Přidat rostliny, hlavně rychleji rostoucí, nasadit šneky okružáky, popř. i levatky a čekat, tedy možno měnit vodu, obvykle radím formulaci co kdo snese a unese, prostě akvárium zabíhat, možno taktéž lehce jednou za týden zakrmit troškou sušenýho krmení, tedy to prázdné akvárium.
0 17.01.2017 20:49 Scoperlada – ZÁKAL
Ahojte. Já mám podobný problém. Včera jsem založil akva,napustil vodu 50litrů z RO A 100 litrů z kohoutku.Byla hodně plná bublinek a trošičku mléčná.Ráno byla ještě celkem stejná a teď je žlutomléčná.Předpokládám,že spustily barvu kořeny i když byly asi 3 týdny ve vodě,kterou jsem 3X měnil žlutou. Co se s tím dá dělat? Díky
Vodu bych měnil obden min. 1/3 objemu nádrže, bez odkalování, tedy jenom vodu. Tím přístrojem máš asi na mysli vzduchování, tedy motorek s kamínkem, ale je možné, že ten efekt dokáže zařídit tvůj filtr, tím že nastavíš vývod vody tak aby intenzivně čeřil hladinu.
a jak často mám tu vodu měnit každý den? Normálně odedna? Díky
EDIT-Ještě je lepší použít nějaké bakterie na provzdušňování nebo nějaký přístroj
0 16.01.2017 18:44 lindam26 – mléčný zákal

Asi jako všichni mám problém s mléčným zákalem S akvaristikou nemám zkušenosti, jako dítě jsem sice měla malé akvárko, ale nedalo se tomu říkat akvaristika. Děti moc chtěli rybičky, tak jsme se rozholi ho pořídit. Nechali jsme ho 14 dní bez ryb a bylo v pohodě, jakmile jsme tam přidali rybičky, tak se objeliv zákal. Už jsme ho čistili i filtr(bohužel špatně propláchla jsme ho v tekoucí vodě

). Jak jsme se tady dočetka, tak asi budu mít také nálevníka. Pochopila jsme správně, že to samo odezní?. Mám jim tedy nějak okysličovat vodu? Čím? Jeslit doporučite i nějakou literaturu pro začátečníky budu ráda. Díky moc za rady
Ničemu to nevadí, za několik dní to bude čistý.
Nehemží, takže asi jen bordel. Že by z toho, jak jsem nepropral náplně...?

Já bych řekl že si to sedne, ale ty předpokládám halogeny máš moc nízko.

Naber trochu vody z akva do skleničky a proti nějakýmu tmavýmu pozadí, ideál ve tmě do ní posviť baterkou a když se to bude hemžit, máš tam nálevníky.
0 09.12.2016 20:04 Lishaack – Zákal


Myslíte, že je to nálevník? Akva napuštěno včera, 1/3 vody je ze zaběhlého, zbytek nová. Filtr je nový (včetně náplní), molitan na vstupu filtru je z jetého akva. Filtrační náplně jsem zapomněl proprat (blbec), tak nevím, zda to nemůže být bordel i z toho.
Moc tam toho na té fotce nejde vidět,ale začal bych tím,že bych přidal hodně rostlin a vyměnil osádku akva.Chtělo by to co nejvíce informací o akváriu.Jak je akvárium velké,jaká tam je technika,jak probíhá údržba atd.Nejlepší by bylo zaregistrovat se tady a založit prezentaci akvária.
0 30.11.2016 17:47 Jana – Akvárko

dobrý den poradíte mi prosím co s tím nevím jak se zbavit zakalené vody?
0 29.11.2016 18:54 Maq 2. bílý zákal
Bílý zákal bývá tvořen bakteriemi nebo nálevníky. Ač jde o organismy hodně odlišné, příčiny i následky jejich přemnožení jsou pro akvaristu dost podobné. Bílý zákal je tvořen heterotrofními organismy, které se živí organickým odpadem ve vodním sloupci a spotřebovávají kyslík. Jsou-li přítomny ryby, mohou se dusit, a takto stresované jsou náchylné k různým onemocněním.
Moc se mi nezdá souvislost s nedokonalou nitrifikací, kterou zde někteří zmiňují jako příčinu bílých zákalů. Nálevníci i bakterie ve vodním sloupci se pasou na organické hmotě a přispívají k její dekompozici, podobně jako třeba plži. S nitrifikací to nemá přímou souvislost; nitrifikace nastupuje až je dekompozice organických dusíkatých sloučenin završena rozkladem na čpavek.
Přiznám se ale, že moc nechápu proč se bílé (většinou bakteriální) zákaly pravidelně objevují v čerstvě zařízených akváriích, a to aniž by jim předcházely viditelné zákaly zelené. Den či dva po založení v akváriu není jiná organická hmota než rostliny, možná nějaký ten plž, a další drobné organismy. Z čeho se živí záplava bakterií tak mohutná, že se voda stane neprůhlednou?
Zmiňovaný bílý zákal po založení, ač vypadá hrozně, obvykle zmizí nejvýše do tří dnů. Všiml jsem si, že na déletrvající zákaly si častěji stěžují ti akvaristé, kteří při založení použili zásobní substráty nebo hnojivo ke kořenům. Zatímco zásobní substráty mohou být plné organické hmoty, hnojivé tablety by měly obsahovat pouze anorganické sloučeniny, heterotrofním organismům nedostupné.
Nenašel jsem nikde odpověď na otázku, zdali se při bílých zákalech uplatňují chemoautotrofní bakterie. Pokud ano, leccos by to vysvětlovalo, ale současně by vznikly další otázky; např. proč se nezakalí voda při každém přihnojení?
Tímto prozatím končím, a pokládám hlavu na špalek. Prosím, vrhněte se na mě.
0 29.11.2016 18:53 Maq Pročetl jsem si zdejší vlákna týkající se zákalů, a jaksi nejsem uspokojený tím, jak se vysvětlují a jaké prostředky proti nim se doporučují. (Zdejší orlové, prosím odpusťte střízlíkovi.)
Rád bych proto o věci vyvolal diskusi. Začnu tím, že stručně shrnu co o zákalech vím - nebo spíše co si myslím že vím - a doufám, že komunita moje poznatky zkoriguje a doplní.
1. Zelený zákal
Zelený zákal je tvořený jednobuněčnými řasami. Objeví se tam, kde je ve vodním sloupci hodně rozpuštěných minerálních živin. V konkurenci s řasami vyšší rostliny zřejmě mají nějaké prostředky jak proti řasám převládnout; pokud ne, je něco v nerovnováze.
V zavedených akváriích s dobře fungujícími rostlinami se zelený zákal vyskytuje zřídka, obvykle jen po nějakém chybném zásahu. Obtížnější je vysvětlit, proč zelené zákaly příliš netrápí akvária bez rostlin. Vysvětluji si to tak, že množství minerálních živin dodávaných s vyměňovanou vodou je celkem malé ve srovnání s tím, kolik živin se uvolní ze substrátu při založení akvária - tehdy se zelené zákaly vyskytují nejčastěji. Nějaké množství jednobuněčných řas je zřejmě ve vodě přítomno trvale - ani "křišťálová" akvarijní voda není bezbarvá.
Zelený zákal je sám o sobě relativně neškodný. Pokud se však jednobuněčné řasy rychle a nadměrně rozmnoží, např. při ozáření akvária sluncem, stejně rychle jsou schopny spotřebovat všechnu potravu a masově uhynout. Pak nám ve vodě plave spousta mrtvých organismů, a to je jedna ze situací, kdy se může objevit mnohem nebezpečnější
Vyhodil bych z filtru všechny ty super, hyper, modern a akvo zysypal sušeným krmením. Šneky, okružáky, levatky a musí to fungovat.
Já to vyzkoušel hned, jak jste mi to napsal. Ale asi to chce větší množství. A stále je to jen jedna z možností. Každopádně díky.
Tak tohle jsem ti psal už kdypak?

Ovšem není nad to, když si na věci člověk příjde sám.

Výměny vody jsem samozřejmě dělal. Cca 30% jednou týdně a mohu potvrdit, že zákal to neovlivní. Což by měl být důkaz, že se jedná spíše o bakteriální zákal nebo nálevníka. Protože řasy se myslím tak rychle nenamnoží.
Má amatérská hypotéza tedy je, že nitrifikační bakterie nemají dostatek potravy. Amoniak i NO2 jsou na nule. Nitrifikační bakterie stagnují a převládají jiné typy bakterií. Tuším, že to tu někdo psal. Zkusím akvárium trochu více znečistit. Ale ty filtrační média přikoupím i tak. To asi nebude na škodu.
Pokud se jedná o nálevníka a jako že by mohlo, potom je doporučení výměny vody kontraproduktivním opatřením, ale ono to chce si to vyzkoušet, ne vždycky se podle popisu musí nutně přesně problém odhadnout, takže bych zkusil obojí, tedy měnit i neměnit.

Uběhlo více jak 14 dní a zákal stále neustupuje. Abych se posunul, potřebuji nějak zjistit, o co se opravdu jedná. Je to bakteriální zákal, nebo se může jednat i o řasu / nálevníky. Jak to rozeznám? Mohu udělat nějaké testy? Viditelnost v akváriu je cca 6 cm od předního skla. Rostliny rostou rychle a nestrádají. Daří se i kobercovkám (cuba naroste denně o 1 cm). Dokonce Alternanthera reineckii je v super stavu a červená se, což jsem nečekal.
Proti světlu je ve vodě znatelně vidět hromada bílých teček - Jako kdyby někdo vysypal do vody sůl nebo práškový puding. Když odleju vodu do průhledné láhve, tak je trochu nažloutlá, čirá a okem není nic viditelné.
Mám zítra v plánu koupit Seachem Matrix 500ml + Seachem Stability (násada bakterií) a naplnit jeden koš až po okraj. Mám tam nyní tři JBL molitany a polovinu koše JBL MicroMecu. Ve filtru mám dokonce Seachem Purigen 100ml, který má být údajně "účinný bojovník se zákaly". Možná jej již zkusit regenerovat? Jsou to 3 měsíce od založení.
Chci dlouhodobé řešení a to by provoz UV lampy asi nebyl.
Jak často mám v tomto stavu měnit vodu a jakém množství?
Vše už bylo odpovězeno,jen bych doplnil,že ten sliz na kořenu je normální.Časem to zmizí samo,nebo pro urychlení můžeš nasadit pár šnečků,kteří si na tom pochutnají.Ale napřed bych taky vyměnil to dno.

Hmm, já bych moc nečekal a zapracoval na tom dnu, tedy na tom kamenolomu co tam vidím. Tyhle drti se jako akvarijní dno nehodí, jsou ostrý a bordýlek do těchto drtí zapadává, mnohdy i zahnívá a efektivní odkalování je tak značně stíženo. Ono ten problém nemusí přijít hned, ale neúprosný faktor času bych nepodceňoval. Osobně bych to teď hned vyměnil, tedy teď hned, když je akvo na začátku, nejsou tam živočichové, bude se to provádět lépe. Ovšem to je jenom můj názor, nikomu nic do hlavy netlačím.

Tak tedy přestanu brečet u akvária (legrace) a budu čekat. Děkuji!

0 30.07.2016 21:57 Zuzee – Kalná voda, plíseň na větvi


Zdravím a prosím o radu,
Po x letech jsem se o5 rozhodla pro rybičky kvůli malé. Mám nové akvárko 112 litru. Na dno jsem dala 5l biologického akvarijního substrátu od Nutriplantu, dále x krát propraný štěrk akvarijní z Obi a 3l štěrku bílého od ATG line (taky jsem ho mockrát proprala ve vodě). V akváriu mám roszlinky (ještě jich pár přibude a funkční filtr se vzduchovačem co byl k akváriu). Dekoraci (hrad i větev) jsem opláchla vodou a zadní 3D pozadí taktéž. Voda byla po napuštění hodně bíle zakalená. Až druhý den mne napadlo, že by to mohlo být horním bílým štěrkem (bohužel v octu to šumělo dost) tak jsem vodu očerpala 95% bílého štěrku odebrala a místo něj dosypala černý, který v octu obstál. Znovu jsem dolila vodu ovšem dneska - druhý den - je voda zase kalně bílá viz fotka. Co může být příčinou? Je nutné odebrat celé dno a vyměnit? Podotýkám, že žádné živočichy tam nemáme, nejsem blázen samozřejmě x dnů/týdnů počkám. A ještě: dneska se na větvi - určené přímo do akvárií objevil bílý povlak (o5 viz fotka) vypadá to jak nějaká plíseň - může to vše souviset? Vyhodit se mi ji nechce zadatmo nebyla :-/
Jak ale tak velkou lampu připojím na hadici 12-16mm?
Ta lampa vypadá skvěle za tu cenu. Děkuji.
Odkaz směřoval právě na tu malou AquaEl mini UV LED. Dal bych tam hlavu AT-201 na chvíli. Neví někdo, jestli pasuje?
Ten tvůj odkaz bohužel nikam nevede. Jinak Aquael dělá i mini UV lampy 1W nebo 3W celoponorné (MINI UV LED nebo STERILIZER AS 3 W). Na příležitostné použití je to opravdu dostačující, objem vody 112L akvária nebude víc než 80L a lze je umístit na pár dnů na výstup do akvária.
Jinak akvaristika a netrpělivost bohužel nejde dohromady, doporučuji se začít učit trochu trpělivosti

0 19.07.2016 17:16 Seasonic – Zákal 112L
Zvažuji tu UV lampu. Jakou bych měl pořídit na 112 litrové akvárium. Nejsem trpělivý člověk, akvárium mám v kanceláři a denně se mě lidé ptají, proč je tak kalné. Navíc teď už je to fakt jen akvárium plné "mlhy". A určitě se bude hodit i do budoucna. Co je nejdostupnější řešení? Jak se lampa zapojuje na vnější filtr? To se rozřízne hadice a napojí se to na hadice z obou stran?
EDIT-Někde jsem četl, že litráž uvedená u lampy není tak podstatná. Akorát to prostě bude trvat déle než se voda pročistí. Nestačilo by něco takového? Nechce se mi investovat několik tisíc.
www.akva-tera.cz…#
a ako tie nalevniky vyzeraju pretoze dnes ked som sa pozrel poriadne tak na prednom skle som videl take male biele ciarocky mozno 1mm to malo a vobec neviem co to je
0 17.07.2016 17:41 Rado trpezlivost alebo pouzi uv lampu a mas to priezracne za 2dni
a kde som spravil chybu ze ten nalevnik tam je ? a vsetko mam nechat tak ? svetlo filter teplotu ? aj sem tam hodit do akva nejake to krmivo aby bakterie mali co zrat ?
Všechno je jednou po prvé.

Njn, věhlasný firmy, top produkty a vono nálevník jak prase.

Dej tomu ten čas, to bych viděl že bude tím lepším řešením.

daval som tam aj seachem stability aj bakterie od ADA do dna a zakladal som uz minimalne 10 akvarok a taky dlhy zakal som este v zivote nemal
0 17.07.2016 16:11 phdlfisch – Zákal vody
Při založení akvária jsem použil čerstvou vodu /u nás je tvrdá ze studní/ a při dodržení nasazení rybek po 14 dnech a po té přidání filtru akvárium stejně zkolabovalo,voda se zkazila.
Vzpomněl jsem si , že před lety jsem používal jiný postup : vodu jsem měl natočenou v kanystru a uloženou ve sklepě.Byla stále nejméně týden až 14dní odstátá,přidával jsem poloviční dávku rašelinného výluhu než doporučuje výrobce / Torben nebo Torumin do kanystru/, akvárium běželo.
Nyní při zakládání nového akvária jsem nechal vodu v kanystru víc jak měsíc.Všeobecně se mění mnoho vody a také často,což jen zákaly podporuje,chce to čas a vydržet,používat k výměně hodně dlouho odstátou vodu a zákal se ztratí.Krmení v tom také hraji svoji roli.
To je moje zkušenost.
Pokud tam nejsou ryby, tak nedělej nic a nech to tzv. se vybláznit.
0 17.07.2016 15:47 Baymax – zakal vody
nazdar mam novozalozene akvarko uz tyzden a neviem sa zbavit zakalu presiel som si veci na fore doteraz som len menil vodu ale uz nemenim a ako niektory pisali vzduchujem a všetko ostatne je tak ako je svetlo svieti teplota stála a zakal stale neustupuje ... par krat som zakal mal ale ten zmyzol po par dnoch a voda bola priezracna ... dokonca mam vo filtry aj purigen a nic nepomaha aj rozmyslam ci to nemoze byt z filtracnych medii od matrixu alebo do tych guliciek synto mec od JBL prosim pomozte mi neviem si poradit
Trpělivost a přitopil bych tak na 28st.
Skús použiť aktívne uhlie alebo prípravky ako napríklad Seachem clarity.(bacha ak máš krevetky).Niekedy zákal spôsobuje i nadmerné použitie baktérií.Ono to odzneje i po obmenách vody,len to trvá trocha dlhšie.
Robil si výmenu filtrácie,tak sa musí nový filter osídliť a čiastočne zaniesť.
Zákal se horší. Někde jsem četl, že pomáhá vzduchovací motorek. Je to pravda?
Co vše může způsobit zákal kromě nálevníka? Na řasu to nevypadá.
Ok, děkuji za rady.

Ta voda je jenom v nádechu, tohle může trvat klidně 14 dní, to není žádná tragédie, osobně bych to nakrmil, týden počkal a pro ryba jel za týden další, kdy křed i po vpuštěním bych vyměnil polovinu vody a ne všechnu osádku najednou, pěkně po skupinkách, třeba po týdnech s častějším měněním vody a pomalu.
Tento týden jsem měl v plánu jet pro ryby. Nebyl jsem si jistý, jestli by jim ten zákal škodil. Někde jsem četl, že levatky produkují hodně odpadu, tak jsem myslel, že to stačí. + jsem přidal do vody TROPICAL BACTO-ACTIVE.
Hodina je v pohodě, ono tam těch bakterií ještě moc nebylo(není) exteráky se zabíhají pomaleji. Ano podle fotky to na lehkou přítomnost nálevníka vypadá, prostě je ta nitrifikace načátá, není pevně ustanovena, ono taky ta nepřítomnost ryb k tomu i přispívá, bakterie nemají co žrát, je jich tam prostě ještě málo, podle toho jak to chápu, ryby tam nejsou od založení vůbec a tudíž ani v té kostce to s bakteriema nebal žádná hitparáda. Vodu neměň a normálka na férovku akvárko nakrm sušeným krmením, ono se to asi i více zakalí, ale je třeba to nechat vybláznit a sednout. Chce to čas.
0 14.07.2016 17:03 Seasonic – Zákal 112L

Zdravím,
mám dva měsíce a 10 dní založené 112ti litrové akvárium. V akváriu bylo čerpadlo at-201 a velká kostka bioakvacitu. Po měsíci se uvolnily nějaké finance, tak jsem se rozhodl pro investici do vnějšího filtru kvůli lepší estetice akvária. Koupil jsem JBL e901 (MicroMec, Purigen, UniBloc, CombiBloc). Aby se filtr zaběhl, nechal jsem současně běžet čerpadlo i nový filtr. Čerpadlo jsem po 14 dnech odstranil.
Jsem spokojen s layoutem, křemičitý písek na dně, rostlinky krásně rostou. Nyní už ale týden zápasím se zákalem. Po výměně 30% se voda zakalila do bíložluta a nechce se vyčistit. Měním 30% vody jednou za týden. Na začátku jsem nechtic udělal trochu nepořádek pomocí jílových kuliček.
Chtěl jsem zkontrolovat stav filtračních médií. Vše bylo v pořádku, ale asi hodinu jsem zápasil se znovu zprovozněním filtru. Mohly za tu dobu umřít všechny nitrifikační bakterie?
pH je cca 6.7, Amoniak na nulových hodnotách. Zatím žádné ryby. Levatkám se ale daří a je jich tam poměrně dost. Mám tam i jeden kořen z tvrdého dřeva a pár lávových kamenů.
Je to nálevník, kvůli té odstávce filtru?
Přestaň vypínat filtr a dej tomu čas.Filtr musí běžet nonstop.Nevím,jak dlouho máš založené akva,ale nekopej ve dně a rostlinek nechej co nejvíc.
0 12.04.2016 19:53 eliskaeliska – Tvrdá voda- sliz na kytkách
Prosím o radu. Voda vydrží čistá tak 3 dny a pak se hned zakalí do žluto-bíla. Myslela jsem si že to dělal písek, tak jsem ho dala pryč, ale nepomohlo to. Tak jsem vyndala všechny kytky, ale taky se nic nezměnilo. Voda je filtrována každý den, akorát na noc se vypíná. Voda má 24.26 stupňů. Do vody používám na zlepšení modrou vodičku. Mám pocit, že ten zákal dělá ta voda. Už mě to otravuje každý den čistit. Neví někdo, co by to mohlo být? A ještě se mi často dělá na vodě takové mastné oka. Je to tvrdá voda? Co pro ti ní? Snad rybám z toho nic nebude. A taky se mi nezdá, že bych ty ryby nějak přikrmovala. Určitě to bude nějakym nálevníkem nebo tou vodičkou.
Nálevník sa živí hlavne rozptýleným mikroodpadom vo vode, obvykle za to môže slabá filtrácia, hlavne riedky molitan, ktorý to nezachytí alebo ryby, ktoré víria dno napr. zápasiace ancistrusy Chcel by som poradiť všetkým, mne pomohla hlavne jemná filtrácia a tou je obyčajná vata do filtra, po 12h voda čistá, vychytá to aj zelenú vodu-riasu. Výsledok som ešte umocnil aquariaclearom od sery (samotný prípravok s nálevníkom nespravil nič) Ideálne mať v zálohe nejaký malý samostatný filtrík, aby sa nezasahovalo do funkcnosti hlavnej filtrácie. Bacha, nejde to prevádzkovať dlhodobo, po 24h želám pevný žalúdok pri vyberaní vaty von

Máš čerstváčka a už jsi tam napral tolik ryb, no to se potom nediv, že se voda houpe až se zhoupne a bude průser dokonán. Měnit, měnit, měnit a to denně min. 1/3 objemu, nekrmit nikoho ničím, tedy několik dní rozhodně. Obvykle se při nálevníkovi radí nedělat nic, ale to tady nejde, protože tam jsou ryby a ty to odnesou, když nebudeš měnit a i silně vzduchovat.
Výmena vody a naštartovať poriadne filtráciu.Predpokladám,že ide o čerstvú nádrž.
Ako pomocný môžeš použiť preparát Seachem Clarity.
0 27.03.2016 11:31 Jan Matula Poradíte mi prosím co s nálevníky a zákalem v akva?
Začni normálně něnit vodu, na poprvé klidně polovinu a potom už klasiku v podobě 1/3 objemu akva.
0 11.02.2016 20:22 calmar Musel jsem před časem předělat "obsah" z jednoho akva do druhého krátce po zaběhnutí. Přitom se dostalo částečně na povrch Rataj staré dno a taky již rozpadlé kuličky Bivoj. Od té doby mám mléčný zákal, zpočátku velmi silný, teď už mírný - ale už celkem 3 týdny a poslední dny bez pokroku (nepomohla sůl, nepomohlo zatmění na 4 dny), vodu neměním. Tak nevím, jestli ještě čekat, že se spraví, nebo je čas na radikální řešení.
Dík za případnou radu.
jasny vsechno je pod substratem

to jsem rad ze by to melo byt v pohode

a ty kosicky pujdou urcite pryc jen jsem je tam rychle hodil nez je zasadim. Dik moc za odpoved mozna dnes i usnu

Tak ono jsi udělal dobře s tím zásobním hnojivem a to co pozoruješ je klasickej výskyt nálevníka, což je u nově založených nádrží naprostá klasika. Dej tomu několik dní čas a bude čisto. Tedy pokud je to hnojivo schovaný v substrátu natolil, že se žádný nedostalo na povrch.
Edit: Rostliny zasadit, tedy bez těch košíčků.

0 11.02.2016 18:27 Prochy91 
Zdarvim vsechny , vcera jsem zakladal nove akvarko 200l a udelal se mi tam mlecny zakal.Vim ze bych mel pockat ale ja hned pod rostlinky narval hnojivo PowerTabs od Dennerle , muze to byt tim a mohlo by to mit nejake nasledky ? Diky za odpoved
Děkuju za rady, případně nějaký návrhy na filtraci? Přesně něvím jak funguje ta čerpadlo+molitan ale když už bych kupoval teď lepší filtraci, tak takovou u který by šel snížit výkon, aby pak stačila na větší akvárko do bytu ;)
Neplaš, trpělivost. Filtrace se zabíhá měsíc, druhou to teď nespasíš. Vklidu si nastuduj co nejvíc a pak případně kup nějakou pořádnou (čerpadlo + molitan).
Urči si postupně ty ryby. Máme tu atlas a téma na fóru. Když uděláš pořádné fotky, někdo ti je identifikuje.
Tak dobře, vodou začnu. A co ta druhá filtrace? V popisu mám to co mám, teda aspoň doufám. Ale kančíkama, pětipruhou parmičkou, tetrou královskou modrou a fantomem cernym jsem si jistej... pak tam je ta jedna 4 pruhá, taky parmička myslim, ale obličejem i tvarem je trochu jiná, je to ta co má Daakon v akvárku: Cirkus... No a nejsem si jistý jen tou sytě červenou rybkou, která má tvar jako ta pětipruhá parmička, a pak tou největší, co je na fotce jakoslečna neznámá
Akvaristika chce trpělivost. Měň tu vodu a čekej.
A nevěř prodavačům ve zverimexu, musíš si vše nastudovat sám...
V popisu presentace máš mraky ryb a na fotce jiné...
Ano napsali, ale já potřebuji vědět proč se ty chuchvalce přez noc vytvoří, zázračnou vodičku proti řasám a sinicím mi poradili ve zverimexu jako prevenci. Předtím jsem totiž nepoužil vhodnou vodu a měl jsem obojí. Vodu můžu každý den měnit při tom odkalení. Nekrmím teprve dnes, a dodal sem vzduchování ... Co víc dělat? Můžu odebrat 2 ty samotné ryby, ale zbytek mám samce/samice a nechci ''prázdné'' akvárko :(
Pokud bylo akvárium založeno 4. 2. 2016, tak:
- Nelij tam zázračné vodičky, těmi už to nezachráníš
- Měň 30% vody každý den
- Nastuduj si něco o akvaristice
- Sežeň si rychlerostoucí rostliny (Růžkatec a podobné)
Ryb máš nevhodnou kombinaci (moc druhů v malých počtech), asi moc a ten filtr sice neznám, ale zdá se mi podezřele malý.
EDIT: Teď se dívám, že ti podobné komentáře napsali lidi i k nádrži.
0 08.02.2016 21:51 Gembi – Zákal a následné chuchvalce
Mám hotovou prezentaci, ale začínám litovat že jsem to udělal. Přez zákal vody který už postupně mizí, mám každé ráno na dně chuchvalce něčeho. Odkalím dno, vyčistím filtraci a k večeru to celkem jde. Viz. úvodní foto prezentačky. Měl jsem tam nalitý přípravek Rataj - algae destruct po kterém akvárko chytlo žlutozelenou barvu, ale bylo stále čiré. Po čase se do toho zakalilo, podle rad jsem si myslel že je to ten nálevník. Ale po zákalu který pomalu zmizel se mi oběvili tyto chuchvalce. Co s tím? Pokud mám nadbytek ryb, můžu dát do dobrých rukou. Ale radši bych si je ponechal všechny. Napadlo mě dokoupit silnější filtraci na druhou stranu a používat obě dvě. Má smysl tam lít teď ty bakterie z Tetra Safe Start? Nebo počkat co s tím :(
Ryby tam nepůjdou dřív jak za měsíc. Na ten molitan se zkusím podívat ve zveráku, co tam mají a pokusím se vyměnit. Děkuji za radu

Já bych ho tam klidně dal. Než tam budou ryby, tak do té doby bude už dávno po něm. navíc mě to podle fotek nepřipadá jak klasický mléčný zákal, ale jen jako zákal po napuštění akvária.
btw: na ten filtr bych do tohoto objemu koupil větší molitan. Aspon 16x10x10 cm ideálně 20x10x10cm. Vyplatí se to. Navíc ten co tam je ted je docela hrubej a čím dřív se to udělá, tím líp.
Jestli už mizí, počkej jeden den a neplaš.
0 28.01.2016 13:11 SelenaEnail – Dotaz
Zdravím, mám menší dotaz. Včera jsem si zakládala akvárko a samozřejmě se mi nevyhnul mléčný zákal, který už viditelně ustupuje. Dnes mám však v plánu přidat kořen, který ještě trošku barví a tak se chci zeptat, zda to akvárku neuškodí a mléčný zákal se nezhorší. Nemáte s tím někdo zkušenosti?
Jedna vec je, že v akvaristike málo čo funguje absolútne a skúsenosti môžu byť rôzne. Druhá vec je osobnosť diskutéra, argument typu počet rokov skúseností samozrejme argumentom nie je.
Nálevník môže ragovať na výmeny vody rôzne, v závislosti od konkrétneho taxónu, od parametrov zdrojovej vody atď. V každom prípade situácii "po 14dnech založení akva , kde očividně nic nefunguje, se 40rybami nádrž ani né 100l" sa asi nič iné ako výmeny vody, maximalizácia fytobiomasy a možno nejakej násady bakteriálnej kultúry ani odporučiť nedá.
Tiež som tu už zažil plamenné debaty s tvrdohlavými a ješitnými oponentami ale asi ostáva iba zhlboka dýchať

No každopadně v debatě o nálevnikovi jsem byla za neznalce a pánové to ukončili slovem ve smyslu"házet perly svinìm" nebo" já to vzdâvam, tady je to marný "
Na mou otazku, jak pak hodlají řešit NO2 a NO3, když nebudou menit vodu a je to po 14dnech založení akva , kde očividně nic nefunguje, se 40rybami nádrž ani né 100l.
Ryby tetry a parmičky 4pruhe...
Mi byl nabídnut plačici smail..
Takove debaty fakt nedavam...pánové 30let zkušeností, jak mi bylo při mém oponování hned vmeteno, kteří okolo sebe kopou a ponižujou..
Châpu, že nálevnik čerstvou vodu asi uvítá, ale když se voda nebude menit, v akvu čerstvem s nefungujici nitrifikaci, tak to bude větší problem než když se voda měnit bude ...
Nebo se pletu ??
Ja by som tiež menil. Okrem spomenutého môžu nálevníky spôsobujúce zákal za určitých podmienok napádať ryby aj priamo (Tetrahymena a pod.)
Když nebude měnit, sice se možná zbaví nálevníka rychle, ale ryby pochcípají na NO2. Mi ta tvoje rada přijde dobrá.
Ma tam moc ryb, 14dni po založeni.
Chlapi mu radi aby nemenil vodu, že při každe vymene tam pry doleje další nâlevniky
Ja mu poradila menit vodu , nečistit filtraci a nekrmit..
Ten jeden "chytrej" se do mne docela obul ,že je to nesmysl
Jsou tam ryby? Pokud ne a je to nová nádrž, tak neměnit. Pokud tam ryby jsou, tak vzduchovat, měnit a nekrmit.
Pokud se přemnožil nálevník, je podle mě dost pravděpodobné, že voda má špatné parametry. Tou výměnou možná dobu problémů s nálevníkem trošku prodloužíš, ale zdraví ryb má podle mě přednost.
Ale já jsem v tomhle teoretik. Za 30 let co se zabývývám akvaristikou, jsem nálevníka asi neměl. A to jsem kdysi měl brutálně přerybněné akvárium, kde se většina ryb kromě největších držáků nedožila 1 roku.
Kluci.. ?? Při nâlevnikovi.. doporučili by jste menit, nebo nemenit vodu a čekat až zmizí ten nálevnik sâm ?
čtu jinde na webu debatu a nestačim se divit

To je teda mikro filtr, možná tak do 20litrového akvárka.
Ancistrusi do tak malého akvárka (40 l) nepatří. Teď jsou sice malí, ale dorůstají cca 10-12 cm, nebo i trochu víc - podle podmínek, ve kterých jsou chovaní.
Ty parmičky by taky chtěly trochu větší akvárko a nejlíp malé hejno.
Že nejsou parmičky moc velké, to neznamená nic. Jako ti Ancistrusi.
Je potřeba vědět, jak velké jsou potom dospělé ryby.
Doporučuju napřed nastudovat základní informace o provozu akvárka, o biologické rovnováze. Pak se podívat, jaké ryby byste chtěli a podle nich zvolit vhodnou velikost akvárka. Anebo pokud nemáte místo na větší akvárko, tak velikosti akvárka přizpůsobit ryby.
Mimochodem, 3 rostliny - to není zrovna moc.
Tento filtr má velmi malou osidlovací plochu a já bych ho doporučil tak maximálně do krevetárka. Pro tvou 40 litrovou nádrž bych doporučil spíše biomolitanovou kostku 10x10x16 cm a regulovatelné čerpadlo např.
www.jkanimals.cz/… průtoku se neboj. Dá se zregulovat na únosnou hodnotu. Navíc po záběhu se průtok sám výrazně zmenší.
omlouvám se moje chyba, filtr máme tento
www.jkanimals.cz/…... tu prezentaci udělám, jen musím počkat na přítele, já nemám tel s fotákem..
3 den je zbytečné odkalovat. Měla by se ale denně měnit v tomto případě aspon polovina vody za stejně teplou a odstátou. To v odkazu není filtr, ale jen vzduchovací motorek.
btw: Zaregistruj se a udělej si prezentaci nádrže. Poradí ti možná víc zdejších uživatelů.
Akvarko máme chvilku, založené je teď 3 den. Filtr máme
www.jkanimals.cz/…. Což by měl stačit.. Předtím jsme měli na větší objem ale ten nefiltroval tak nám doporučily tento.. Sumečky máme jen ty Ancistrusy.. Jsou malinký, jsou narozený tak před 3týdny, a my si budem newchávat 2.. Parmička je to 4 pruhá, a není velká.. Zeptám se na to odkalení, jak často by se to mělo odkalovat, teď tam ty rybky jsou 3 den..
heliik napsal: A kolik by mělo být podle vás rybiček ve 40L akváriu? 15 je moc? Měli jsme tam neonky, ty nám do rána umřely, paví oka, ancistrusy, parmičky a šneka.. Ještě podotknu, že tchán má to samé akvárko, ty samé rybky, a on žádné problémy nemá... Vybavení akvária je nové, filtr máme na daleko víc litrů, než má naše akvárko. Vodu v akváriu máme 23st. Díky za radu..
Pro Ancistrusy to je zatraceně malé akvárko, do tak malého akvárka nepatří. Parmičky jaké? Ale předpokládám, že to pro ně bude taky malé.
Paví očka a Ancistrusi nadělají dost výkalů, je potřeba často odkalovat (povrchově) a často měnit vodu.
Jak dlouho máte akvárko založené?
Chtělo by to situaci pořádně popsat. Co jste dělaly/i od začátku, ...
Jaký máte filtr?
Jakou děláte pravidelnou údržbu?
Jaké sumečky tam ještě máte? Nebo tím myslíš ty Ancistrusy?
Jinak při zákalu je potřeba hodně provzdušňovat, protože hrozí udušení.
Oni to ty rybky, ale většinou snědi, jen sumečkum dávame 2 tablety na dno, máme jich 5, ale ne každý den...
Fotku dodám..Do rána to vypadalo ještě hůř, tak přítel vyměnil půl akvaria vody.. A kolik by mělo být podle vás rybiček ve 40L akváriu? 15 je moc? Měli jsme tam neonky, ty nám do rána umřely, paví oka, ancistrusy, parmičky a šneka.. Ještě podotknu, že tchán má to samé akvárko, ty samé rybky, a on žádné problémy nemá... Vybavení akvária je nové, filtr máme na daleko víc litrů, než má naše akvárko. Vodu v akváriu máme 23st. Díky za radu..
Ten mléčný zákal znamená, že překrmujete. A to opravdu hodně. Krmte jen tolik, co ryby během cca 1-3 minut sežerou - když sypete na hladinu jen tolik krmiva, aby nesežrané krmivo nezapadávalo do dna.
To vymytí a vyvařování je úplně zbytečné.
Sůl je na prd.
Akvárko se důkladně neumývá.
Vše špatně, moc ryb, špatně prováděná údržba atd... Chtělo by to prezentaci pro pořádnou radu, ale hned by jsi měl udělat následující:
1. Omezit počet ryb (nebo se omezí sám tím, že postupně vychcípají). Třeba věnovat známým a podobně.
2. Údržba znamená výměnu 30-50% vody, maximálně 1x za měsíc proprání filtru ve vodě z akvária. NIC SE NEVYVAŘUJE! Vzhledem ke kalamitě měnit tu vodu obden, ale za normálních okolností se údržba provádí 1x týdně.
3. Pořádně si něco o akvaristice nastudovat.
Třeba:
www.akvarijni.cz/…
0 17.01.2016 23:17 heliik – Zkalení akvária..
Zdravím, jdu si k vám pro radu, jsem z toho už zoufala... Pořídily jsme si akvárko 40L, máme tam 15 rybek, 3 živé rostlinky. A skoro po každém nakrmení bojujeme se mléčným zákalem, já jsem vyčetla, že se to má nechat být, a jen to filtrovat a filtrovat.. Dobře, tak jeden den to jde, ale druhý den nám už začaly umírat rybky, takže jsme po několikáté, vše důkladně vymyli a vyvařily, včera ráno jsme daly rbky zpět(samozřejmě odstáta voda byla), nekrmily jsme, dnes přítel nakrmil, a po 4 hodinám akvárium je opět zakalené... Nalily jsme tam přípravek od Tetry Crystal Water, dle návodu, a zatím to nefunguje.. Přátelé nám poradily, že do vody máme dát lžičku soli, to jsme také udělaly.. Toto akvárko máme 14 dní, z toho jsme ho už důkladně umyli asi 5... Ke krmení používáme Dajana Tropic vločky, a Dajana Tablets Bottom.. Nemůže to třeba dělat to krmení? Sypeme opravdu špetičku... moc děkuji všem za rady..

Chtělo by to prezentaci,takhle těžko radit

0 10.01.2016 18:41 LUFIUS61 – Zákal vody

Už tak 21 dni se mi v akváriu objevuje menší zákal vody ( viz. Foto ). Možná to má souvislost s hnědou řasou, která se mi tam množí. Můžete mi někdo poradit co s tim. Vodu měním po týdnu, díky za info ...

Vyměň polovinu vody, zaregistruj se, zřiď prezentaci a to přesně v tomto pořadí a potom jistě někdo poradí.

0 27.12.2015 20:02 franta – romoza
dobry den zakaluje se mi akvuarko 54l myslim si že je to kvuli filtru prosim poradte nechci mit uhin mich rybycek
Je to ten nálevník, co dělat, nebo spíš nedělat je jasný.

Ne ;) Mám 2 akvárka. To jedno mám tady zavedené a to jede úplně v pohodě a to druhé je s tím zákalem
Hmm, mě zase nebaví někoho z něčeho neustále podezřívat a hle....

Rozumím tomu správně, že to akvo, kde je ten daný problém je 1,5 let staré?
Ne tohle je jiné ;) To co mám v prezentaci už tak nevypadá

Vypadá lépe,ale nebaví mě aktualizovat fotky

Ta současná fotka je to samý akvo co máš v prezentaci?
Děkuji za rady ;) Zkusím to ještě dnes aplikovat v praxi.
Podle mně je, jak jsem psal níže. A jak píše Romant vzduchovat víc.
0 18.12.2015 19:26 melmenka 
Ahoj! Přečetla jsem tu pár příspěvků,ale pořád si nevím rady ;) Takto vypadá aktuálně moje akvárko 1.5 od založení. Když bylo 1 založené, byla v něm krásná voda, a tak jsem se rozhodla koupit rybičky a krevetky. Ale zhoršilo se to. Druhé akvárium, které už mám 1 a půl roku je ok, takže voda je v pohodě. Čím by to mohlo být? Svítím Tommi LED osvětlením 18W a mám 50L akvárium. Je to nálevník a nebo není? Za každou pomoc předem děkuji
Nepřekrmovat ryby, nemít přerybnění v akva, odsát detrit a výměna vody v malém množství, odstraňovat odumřelé části rostlin a bude se to lepšit.

S největší pravděpodobností máš v akváriu nálevníky a to jsou velmi zdatní spotřebitělé kyslíku, takže to vzduchování pokud možno intenzivní. Při výskytu nálevnílů se moc měnit voda nedoporučuje, ale tot co popisuješ je kalamitní stav a zde je výměna zcela na místě. Jít cestou zkvalitnění a nastartování nitrifikace je cesta správným směrem, velké množství rostlin je taktéž nápomocno, ale jak psal kolega, chce to prezentaci, bez toho je to věštírna.

0 21.10.2015 17:42 Dominik – Mléčná voda
Zdravím mám dotaz měl jsem a pořád mám mléčnou vodu nekrmil jsem ryby týden a dával do akvária Biofilter a rybky my začali umírat v akvárku mám filtr i nevedou hadičku s kyslíkem,pomůže když dám ryby pryč a akvárko dám třeba ven na mráz zabije to ty bakterie??
Podívej se na odkazy které sem dávám, je v nich popsáno, jak správně se má postupovat při zakládání a zarybňování akvária. Z dotazu je pravděpodobné, že máš v akváriu nálevníky(ta mléčná voda), což jak píše kolega do několika dní, kdy bude akvo správně fungovat, opravdu odezní, ale je zde riziko nedostatku kyslíku, neb nálevník je velký spotřebitel kyslíku, takže intenzivnější vzduchování je zde na místě.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
Jinak pro zdárný vývoj nádrže by jistě bylo vhodné se zaregistrovat, zřídit prezentai předmětný nádrže, uvést co nejvíce informací o akváriu, aby se případné chyby daly napravit a z akvaristiky měl člověk radost.
Nedelej nic...po nekolika dnech zakal zmizi

Precti si tady neco o nalevnicich a o zakladani akvaria jako takoveho taktez!! ;)
0 09.10.2015 14:12 martina – filtr
dobrý den,poradí mi někdo ohledně akvária?akvarium je nové,připravené s rybkama.hned se mi voda zakalila jako by tam někdo nalil mléko,myslela jsem,že je to bílýma kamínkama.byly vyměněny za barevné,akvarium znova vyčištěné,potom jsem si všimla,že je to možná filtrem blucompakt 01,ze kterého se to ,,jako,,mléko šíří.filtr je vyčištěný,nevím co s tím.
diky. jen se jeste zeptam. filtr necistit ze?zatemnit a vymeny vody.
Ano, častá příčina.

V mem pripade to bude hlavne prekrmeni,nehodou jsem nasipal do aq moc jednoho druhu krmeni...
Obvykle to bývá nějaký řetěz událostí zdánlivě spolu nesouvisejících, který když se spojí, výsledek je na světě. Tak třeba čištění filtru a odkalování dna zároveň, větší redukce rostlinstva, překrmení atd.
Zajímalo me jaký proces se tam děje....Proč se to stalo...Jasný ze to nechám
Co jdeš gúglovat? Nic nehledej a dej tomu čas, ono si to za několik dní sedne a upřímě, takovouhle vodu má v akváriu čas od času hodně lidí.

Oukej no....du to googlovat...dix

Tak jsem ti měl napsat, že máš rozhoupanou vodu?

No, prostě ti nitrifikace nefunguje na 100%, s Ph se nehraj.
Uplne tomu slovu nerozumim.Nekde jsem se docetl ze pomuze zvisit ph vody.....spis bych se zeptal jak tomu predejit?
Ne zcela funkční nirtifikace.
0 08.09.2015 13:47 Mejla82 



Mamten samy problem....po pridani a spusteni topitka (eheim 300w) coz bylo v nedeli..udrzuji vodu cca na 26ºC.Filtrace fluval 405(predfiltr,keramicka napln, akvarijni vata-to si myslim ze muze byt problem) Chemie na rostliny rataj bioflor, davkuji podle navodu.
Mam tam 2 dnem stejny zakal jako je zminovany na prispevku podemnou...
Nevim zda je na vine teplota vody ktera stoupla o 3-4 stupne, nebo spatne/nedostatecne spozeni filtracniho media...
Poradi nekdo??
Posledni fotka pro porovnani pred nastanim zakalu
Diky
zvetsene to neni a pri cisteni filtru jsem fatu prohlizel a vypadala celkem dobre konce byly cely apod. Udelam dalsi fotky a pridam jinak od vcera jsem uz jedu uplne bez vaty a nezda se mi ze by se neco zmenilo.
OT: Pokud by to byl živý makroskopický bordel (pro příklad i bakterie můžou být makroskopické, ty to však pochopitelně nejsou), tak to filtr jen tak nezachytí.
Taky jsem nikde netvrdil, že má hypotéza je správná... proto ten mikroskop, ať určíme přesnější příčinu(je to strašně mázlé

). Lesk to má solidní...klidně i na tu vatu(což se mi ale nezdá)... a já jsem zvědavý co to je.
Když ten filtr čistil, tak by si snad všiml, kdyby ta filtrační vložka byla scvrklá, ne?

Jinak píšeš to stejný, co já: správně fungující filtr to každopádně vyřeší.
Nejlepsi varianta teda bude vyndat vsechnu vatu z filtru a nechat to bejt mesic. Kazdopadne diky za pomoc
Přečti si, co jsem napsal. Pokud jsou to nějaké mikroorganismy, tak tomu nitrifikační bakterie vezmou potravu, a pokud je to jenom nějaký "neživý bordel", tak asi bude problém v mechanické filtraci ( viz Horácův příspěvek ), ale myslím, že pravděpodobnější je první možnost. Každopádně to vyřeší správně fungující filtr

V tom případě nečisti tak často, a snad se to konečně srovná.
Ani jedna ta ryba nema 15cm vsechno to jsou stenatka a nejvetsi ma 5cm ten filtr cistim kvuli tomu plovoucimu bordelu protoze porad cekam ze tam najdu co se stalo
Čistíš externí filtr co 14 dní? Další důkaz, že to akvárium je malé.
Podle mě řešíte všichni kraviny. V 130l akváriu je 10 ryb co mají minimální velikost 15cm, 4 ryby 6 cm a dalších 8 ryb bůh ví jak velkých. Toto nemůže fungovat, v takovém akváriu nikdy nebude stabilita! A je úplně jedno jak je velký filtr, jak se provádí údržba, jaké se používá krmivo, ... Pro ty ryby by i 300 litrů bylo málo.
Ne všechno ber hned vážně, k tomu se časem dopracuješ co jak bylo myšleno a pochopíš co jak funguje a na jakém pricipu. Tak ji vindej všechnu a uvidíš, je jen na tobě co vyzkoušíš.
to byl muj prvni odhad tak jsem vyndal tetra original vatu a nahradil ji sera vatou uplne novou
Co si mam predstavovat pod pojmem slozitejsi? ppuzivam jenom kvalitni produkty a znackove zradlo. Jo a o akvarko se staram poctive. Kazdy tyden odkaluju. Jednou za 14dni vyleju bordel z filtru hnojim podle navodu co2 taky svitim jak se ma a prej prerybneno nemam no tak ja nevim
Tak to nemusí nosit pod mikroskop, ale stačí když tu vatu vyndá a a pár dní počká než se přefiltruje přez molitan

Máš možnost někde někomu to dát pod mikroskop? Ať zjistíme, aspoň přibližně, co to je. Aby to nakonec nebyla rozcupovaná vata.

Ve zkratce přesně to, co jsem psal. Jinak vím, že ne všechno svinstvo v akvárku jsou nálevníci, ale stejně si myslím, že to nesežerou, ale že je to složitější.
Né každý zákal je tvořen nálevníkem....
Nálevník to není a nitrifikační bakterie nesežere nálevníka, ale zvítězí s ním v boji o potravu a tím nálevník vymizí.

Já jsem četl, že ten zákal je způsoben nálevníky. A dost by mě zajímalo, jak taková nitrifikační bakterie chce sežrat nálevníka

. Nálevníkům vyhovuje to nevyvážené prostředí, protože tam mají potravu ( která tam je, protože jí vyhovuje ta nerovnováha

) a zmizí, když jim zmizí potrava.
Tak vatu jsem tam napechoval do filtracniho kose dusledne a v dalsich filtracnich kosich jsou original pasujici molitany apod. Jenom jsem menil origo vatu ktera uz byla jeta za sera vatu a plastovy jezky a obycejnou keramiku za siporax je tam toho napechovano maximum
Já třeba na vatu moc nesázím, tedy jí ani skoro nepoužívám a všechno to tlačím do té bilogické stránky a nechávám to pořádně zašpinit, osídlit, zaběhnout, sežrat a v počátečním stádiu tohoto procesu se velmi často setkávám s vodou, na jakou si stěžuje tazatel ve svém prvotním dotazu. Jinak pro ostatní, ze mě si příklad neberte a vatu, je-li do filtru výrobcem předepsána podle návodu používejte.

Já razím hypotézu, že je to živé...
Diky dost jsi me uklidnil mel jsem pocit ze z toho bude nejaka kalamita a nebo ze se toho nezbavim
Ona to bude nejspíše kombinace obojího. Když je filtr dostatečně a "mohutně" osídlený bakteriemi, což chce onen zmiňovaný čas, tak funguje perfektně i mechanicky a pak to takovýto "sajrajt" nepropustí a zpracuje ho. Výsledný efekt je křišťálová voda

. Ovšem pokud jsou hmoty sestavené špatně tak nepomůže nic.
Jak máš naskládanou tu vatu v tom filtru? máš ji danou od kraje ke kraji ta ať voda neteče kolem ni, ale jenom přez? To by vysvětlovalo nefunkčnost te vaty...
pokud by bylo ode dna ze vzduchovacího kamene tak asi by se víc čeřilo ode dna, ale když by to dal nějak tak ať ústí filtru přisává vzduch ať to dělá jemné perličky a okysličuje vodu? záleží na možnostech. Může zkusit, když se to zhorší tak ho vypne....
Sorry, ale mně se to s tou nitrifikací nějak nezdá ... Jak souvisí odbourávání amoniaku a dusitanů s tím bordelem, co mu plave v akva? I pokud přistoupíme na tvrzení "bakterie to prostě sežerou" (nitrifikační bakterie ???) ... tak aby to mohly sežrat, tak to nejdřív musej filtrační média zachytit ... což se očividně neděje.
Podle mě je chyba spíš než v biologické filtraci (tedy nitrifikaci) v mechanické filtraci (nevhodná nebo netěsnící filtrační média) ... takovéhle makroskopické částice přece musí filtr umět zachytit ... bez ohledu na to, jestli už jede nitrifikace ...
Ani jedna ze zmíněných lineárních závislostí neplatí vždy, záleží především na turbiditě daného proudu (někde jsem k tomu viděl pěkné názorné modely z čističek vod).
Vzduchování by pomoci mohlo, a to v rychlejším vyčerpání živin... nicméně to zhorší pravděpodobně i zákal.
Někde se to tu probýralo jak dlouho by měl trvat průtok vody filtrem atd. přijde mi to hodně diskutabilní. Jestli nemáš moc rostlin tak tim vzduchem nic neskazíš.
Ja myslel ze mensi prutok vody vic casu na nitrifikaci a co ten vzduch
Prostě bych si toho, což chápu je těžké, přestal všímat a do měsíce by to mělo bejt v richtiku.

přiškrtíš proud z filtru -> menší průtok filtru -> méně profiltrované vody -> horší kvalita vody v akva
To jsem menil cca pred 3tydnama... Co ldybych pridal vzduchovani nepomohlo by to nitrifilacnim bakteriim? A co ten pruto lepsi na tuto velikost akva priskrtit nebo nechat na plnej ceres?
A když tě Honzo doplním, tak při klidu na práci pro externí filtr je možno až tak za 2 měsíce nitrifikaci považovat za pevně ustanovenou. Ten klid zmiňuji záměrně, protože zde proběhlo, že ve filtru se měnilo nějaký médium.

Nevím jak dlouho je ten filtr v provozu, ale pořádný rozjezd nitrifikace nastává až tak po měsíci.
Ten filtr je urcen pro 3x takove akva nez mam tak nevim v cem jsem udelal chybu plus jsem vymenil tetra krouzky za siporax a doplnil tetra vatu neni mozny ze se nitrifikace jeste rozjede? A mam mi stazenej prutok na 3/4 nebo tam nechat bezet tech 790l/h ??
Jednoduše řečeno, funkční nitrifikace, tedy dostatečné množství nitrifikačních bakterií dokáže právě tyto vznášející se "cosi" efektivně likvidovat, tedy tím, že to prostě bakterie sežerou. Ovšem jsou zde nějaký možnosti, tedy onen pověstný bod zlomu, kdy ani sebevětší množství nitrifikačních bakterií nedokáže pracovat, jak popisuju. Prostě jakmile je dlouhodoběji převažující strana producentů odpadních látek, je tento jev, co pozoruješ takřka nevyhnutelný.

není špatné vzít a ty molitany v akva vodě vymačkat a dát zpět do filtru, ty molitany mohou být tak ucpané že voda už obtéka kolem nich a efekt žádný
Nitrifikace me zbavi tohohle radoby prachunebo ja nevim co to je???
Přerybněno, malé akvárium pro ty ryby. Pomůže buď větší akva nebo prodej nějaké ryby. Jinak to nemá smysl řešit.
Jo a z filtru jednou za 14dni vyleju spoustu detritu a jinyho cernyho svistva a dal ho zaleju akva vodou a jede dal a ryby maj v nedeli pust
Ve filtru uz je asi 1,5metru vaty od sery a nahore je rozstrikujici rampa smerovana pulka do skla a mirne nahoru aby cerila hladinu filtruju tetratec ex800plus a akva ma 130litru. Jako rybi osadka jsou 4xakara modra electric blue 6xmrenka nadherna 4x cichavec zakrsly 4xparmicka a 4x indicka rybicka co zere rasy a vypada trosku jako zralok a ma fousy... krmim jednou denne mrazenou kosticku patentek nebo hikari granulkama
Ne zcela účinně fungující nitrifikace.
Dej do filtru vatu, snad pomůže. Umísti ústi ať se ti víc točí voda. Co máš za ryby a jak často a moc krmíš ? Můžou to být zbytky krmení nebo od ryb rozvířené dno.
0 10.05.2015 09:30 amater1 – tusi nekdo co je tohle za bordel?
Tak jestli chceš pomoct, tak hned, na hrůzy tady jsou lidi zvyklý, bez urážky.
Edit: Bez titulní fotky to nikdo neuvidí, tedy jenom správci a redaktoři.

ok tak zatim to bude bez foto.
to nevadí, aspoň technika, co máž za rostlinstvo a ryby
ale az to bude cajk ne? Ted by jste nevideli ani predni sklo

Sneky mam v akvu v prezentaci a tam je to v pohode. Jediny co me napada ze haklivy jsou na zasoleni trosku krunyrovci ne?
Pravda ma plže jsem zapomněl.

mi při tom zasolení odešli jenom šneci

Podpořit nitrifikaci, to je to co zabírá. Nech to úplně v klidu, žádný krmení, žádný čištění filtru, čím ví rostlin, tím líp, ale pozor, tak koncentrace pol. lžíce soli na 50 litrů už je pro některé druhy hranová a nemusejí to dát.
Dobře zasolil jsem to vzduchovaní navíc už beží pár dní tak snad toto zabere. Nemám třeba i akvo zakrýt? nebo přidat na teplotě?
Dával jsem 2 na 100l. ta lžícena 50l mi kdysi byla doporučena jako maximum tak můžeš dát třeba půlku a kdyby to nezabralo tak druhou půlku
pridal jsem vzduchovani a na 260 litru 5lzic soli?
Vypadá to na nálevníka, přidej vzduchování a trochu soli (lžíci na 50l)
nn to neni ono to v prezentaci nemam.
Nálevník. To je akvo co je v prezentaci?
0 26.04.2015 10:02 Puncocha – zákal

Prosím o radu! Před týdnem jsem jako vždy normal odkaloval + menil cast vody a z niceho nic se mi obevil hnusny zakal myslel jsem ze to slehne a bude to v pohode ale mam to cely tyden porad stejny. Akvo je pres rok se stalym osazenstvem filtr nemenim jen obcas vyperu ve vode z akvarka.
Super, díky moc, zase sem o něco chytřejší

Při zabíhání nádrže bych udržoval pH v neutrální oblasti, což je kolem 7. Po záběhu lze pH upravit na požadovanou hodnotu a tu pak udržovat. Ostatně pH bude časem klesat i díky činnosti nitrifikačních bakterií.
A ph jaká hodnota je nejlepší? Ja měřil odpoledne, a mel sem okolo 7

sice mam jen ten akvin od Rataje takže to asi nebude nejpřesnější

Větší vliv má pH než teplota. Navíc pokud je nižší teplota jen otázka pár dní neřešil bych to.
Díky, nato jsem zapomněl

jinak dotaz ještě, může mít vliv teplota vody na rychlost osídlení bakteriemi? Nemam teď topítko, zítra přijdou peníze z brigády ale asi nebude nikde otevřeno, tak mam zatím ted cca 17 stupňů vodu

Ten nachovej závoj vody je příznak ještě ne zcela funkční nitrifikace a to že jsi písek moc nepropral je spíš k užitku, protože je nějaký žrádlo pro nitrifikační bakterie a klidně jim tam ještě přisyp trochu sušenýho krmení. Je to o tom čase a ona se to i přítelkyně naučí.

Já sem v pohodě, ale poslouchat pořád přítelkyni jaká to je hrůza

dokud tam nejsou ryby tak mi to vůbec nevadí

Tak to bych ten mírný zákal ani neřešil. Jakmile se filtrace pořádně nastartuje tak se akvárko vyčistí samo.
Tak ve filtru je jeden plátek, mam eheim classic 250 a úplně navrchu je

je i možný ze to udělalo Ada bio Rio na biologickou filtraci. V letáku bylo napsaný st se to nepropírá že to něco obsahuje a že to může zakalit akvárium ale že to opadne, tak uvidím

jak to tak nebude měsíc tak mi to nevadí

Vatu je třeba dát do filtru ne do sacího koše. Vata se brzy zanese a v koši kde jí bude velmi malé množství by brzo bránila průtoku vody což by v krajním případě mohlo vést k poškození čerpadla u filtru.
Jj je nová, sice sem náplně propil vodou z vymačkaného starého filtru ale urcite není jeste osídlená po 2 dnech. Dobre zkusím kdyžtak tu vatu dat do sacího koše

protože nevím jestli to sedne když je to tak lehký :/
...taky mi v akva poletoval drobný prach - mojí kostkou molitanu to proběhlo a znovu to bylo v akva...nechal jsem se inspirovat u kofejna a udělal si takový udělátko - ještě jsem nekoupil vatu, tak tam mám fáč a v pohodě to zachytí....

Nechal bych to na výměnách vody a hlavně filtraci. Ta, předpokládám, ještě není zaběhlá a tak ještě neprobíhá dokonale. Dá se použít filtrační vata nebo speciální mikropórovitá textilie od JBL která vyfiltruje i jemné částečky, ale to je u nové nádrže jen pro optické vyčištění a pro dobrý pocit chovatele

.

Zdravím, včera sem napustil akvarium a dnes pozoruju jak mi se mi tam točí nějaký prach. Není to nálevník, ani žádná řasa, voda není kalná je průzračná ale jak vidím proud filtru tak se tam točí uplně nějaký prach. spíš bych chtěl doporučit něco co nejvíc urychlí vymizení toho prachu. První týden měním denně 30% vody co se mi osvědčilo i v prvním akvariu, a filtr jede na plný obrátky i hodně provzdušňuje vodu. Myslím si že je to dnem, moc sem ho neproplachoval protože tak jemnej písek ani nějak moc extra nejde

Dobrý den, včera jsem si založila akvárečko (12 litrů) a dnes se mi mírně zakalilo. myslím si že je to substrátem, který i přes to že jsem jej několikrát důkladně propláchla, stále vodu znečišťuje. Mohlo by to být i něčím jiným? Krevetky už tam mám nasazené, bohužel jsem je dostala nečekaně, takže jsem je musela dát do nezaběhlého akvária. Substrát je tento: aquaclay ground. Děkuji za odpovědí

Vyměnit polovinu vody a čekat.
0 29.12.2014 10:28 Lord – Olej v akva
Zařídil jsem nové rostlinné akva. Když jsem kompletoval vnější filtr,tak jsem si všimnul,že uvnitř na jednom plastovém kbelíku je mastny od nějaké vazeliny či oleje. Pořádně jsem to umyl. Přesto po startu akva je voda po oleji trochu cítit. Rostliny rostou v pohodě. Ryby tam budu dávat až po měsíci. Co by jste mi poradili? Díky.
mockrat dekuji ja uz chtel propirat a menit vodu znovu
0 29.12.2014 09:32 duffy – mlečná voda
dobry den vcera sem zalozil akvarko vse sem propral ale akvarko je mlecne
Také se trošku připojím do diskuse - měl jsem nálevníka, hodně zakalenou vodu ( kde už byly bohužel rybky ), týden jsem nekrmil a aplikoval měsíční kůru - Tetra Clear+Save.
Když jsem koupil akvárko, tak jsem na radu jednoho akvaristy vlil do nového akva lahvičku s bakteriemi a po 14 dnech už jsem pustil 100 neonek-nedočkavý amatér a po dalším týdnu 14 terčovců. Žádná rybka neumřela, jen mi 3 neonky vyskočily ( 1 jsem zachránil ) z akva, bylo to vždy, když jsem zhasl osvětlení, pořídil jsem víko a ztlumovač světla.
Mi přišlo dost podivné, aby se při pouhém dnu a dekoraci, praktiky hned zakalila po nalití ta trocha vody, jako by tam byl nějaký šamot.
Teď si představ, že do toho zasadí kytky a vodou zcela naplní akvárium. Co by se tu objevilo nářků a nakonec by stejně musel udělat vše znovu. Výměna dna s pouhými pěti litry vody je snazší.
Proto jsem si dovolil Ti oponovat, i když jsi mněl podporu Turbínky a "vznesl" tu svou amatérskou poznámku.
Přesně. Chce to něco jemnějšího, ideál je křemičitej písek, štěrk frakce 2-4mm, takže oddělení stavebnin, písek betoňák, to jsou ty lepší sortimenty.
rybicky.net/clanky/586-
Vyhodit ho hned nemusíš, třeba jej použij na kaktusy, ale do akvárka do raději nedávej

Bohuzel sumi takze ho mam asi vyhodit???
Kápni na několik kamínků trochu octa a jak to bude šumět, je to jasná přítomnost vápence, což je pro akvo začátečníkovo ne zrovna vhodné dno.

tady
Jakej štěrk, soufám že to není nějaká bílá mramorová drť na zásyp hrobů. Vyfoť to ať víme o čem je řeč. Jinak snažit se o totální čistotu dna hned v začátku avária je zbytečný a i kontraproduktivní. Špína má posléze pozitivní efekt v potravě pro nitrifikační bakterie.
zakal to nebyl je to za****** sterk z Hornbachu ktery i po 12 proprani stale vypousti prach a cele akva zanes
Tvoje znalosti já ctím, ale tady se bude jednat o klasický zákal, který je v den zakládání akvária takřka pokaždé přítomen a až dny následující nám ukáží, zda-li je to ona jedno, dvoudenní záležitost a nebo třeba půjde o nálevníka. Já když akvo zakládám, tak mám vodu zakalenou takřka pokaždé, ovšem je taktéž otázka subjektivního vnímání toho zákalu, ale to bych u začátečníka nepředpokládal, že bude umět rozlišit.

Tedy tak to vidím já.

0 24.12.2014 21:04 Algor –
Re: 0 spíš mi prijde ze to je ze sterku protoze kdyz vo v ruce promneju tak to vypusti bilou sra**u
Já bych nejdřív zjistil, co způsobuje zákal.

!!
romant napsal: Ano.
Jistě, vždyť ti to romant psal

a mam tam dat rostliny a dolit tam vodu?
0 24.12.2014 19:57 Algor ahoj zalozil jsem akvarko dal do nej sterk a dekorace nalil tam tak 5l vody a voda se zakalila muzu tam dat rostliny a dolit akva az po okraj??????
21.11 a v pondělí ráno už to bylo čistý..

Vyřešeno.. Vypuštění 90% vody pridani nitrivce a akva bylo do dvou dnů průzračně čistý,.ani kytky a ani ryby si nestezujou.. Hnojim dál jak sem zvyklej..

Nejsem rostlinář, ale selský rozum mi radí teď momentálně nehnojit, dokud se rostliny pořádně nezakoření... Nechal bych si to na později...
Ahoj, moc děkuji za radu. Nekrmím myslím tak že není co. A ještě dotaz dávám týdně easylife profito 10ml a denně 2ml CO2 v8tal to mám dávat dál?
Tak hoď nohy nahoru, ten zákal zmizí sám, je to velmi častý jev v nových akváriích... To akvo krm velmi, ale velmi málo a nasadil bych nějakého šnečka... Měň týdně třetinu vody a za měsíc od založení akva tam můžou první nenáročné ryby...
No ryby tam ještě ani nejsou. Teplota je 24 C, Ph 7,0, dGH 10 jednou jsem měnil asi 20l vody.
Co jsi v tom akvu krmil? Ty už tam máš ryby?

Dobrý den, mám dotaz hned po založení akvária se mi oběvil mléčný zákal po pěti dnech se to hodně zboršilo tak jsem vyčetl že by to mohl být nálevník. Včera jsem zavedl vzduchování a nekrmím ale dnes jsem si všiml že se radikálně zhoršil stav valisnerie spiralis. Může to být tím nálevníkem? Děkuji za rady.
Budou to ty jiný faktory.

Je to sice k tématu, ale ne k dotazu.
Jenom takový postřeh.
U tchána (fotku jsem ti posílal) nálevníka bravurně zlikvidoval opravdu čerstvý (dva dny po narození) potěr pavích oček...
Je to náhoda, že nálevník byl do tří dnů od nasazení ok sežrán? Nebo zafungovali jiné faktory a jenom si to s tím spojuji??
Živý dafnie a podpořit nitrifikaci.
Nikde nevidím filtr, jaký tam je??
0 23.11.2014 19:33 raiback – Zakal vody

Caute.
Aj ja bojujem so zakalom.Akvarium mam zalozene vyse pol roka(od aprila). Chovam cichlidy
Zakal sa mi sustavnne vracia. Skusal som nemenit vodu a nekrmit, aj menit vodu a nekrmit..cca tyzden.vzdy to malo rovnake nasledky.Ryby sa zacali pozierat. Asi pred dvoma tyzdnami som kupil roztok proti zakalu vody a na druhy den bola voda cistejsia, vylial som druhu davku a do rana bola voda krystalovo cista. Ale iba niekolko dni. Mate nejaku radu aokrem pouzivania UV lampy?
I není, dovede bejt urputnej. Nech to bejt, ono si to sedne, ale jestli to bude za dva dny, nebo tejdny, to po mě nechtěj.

čistil sem ho asi po 2 měsících ale né nejak razantně.. je to mžný že je to tim ale už to trvá tak ¨10 dní .. to je docela dost dlouuho na nalevníka ne ?..
Nedělat nic. Nebyl proveden nějaký zásah ve filtru?
nějaký tipy ? jak na něj ?
Jestli se to pohybuje, mohlo by být.
jj příde mi jako by v tom byla takova mlha.. myslíš že jeto nálevník? nebyl by tam furt ? je divný že to v pruběhu dne zmizí..
Naber tu bílou vodu do sklenice a proti tmavýmu pozadí do tý sklenice posviť baterkou a napiš zda-li jsi viděl pohybující se vodu či nikoliv.
- věci kolem těchto "biologických" zákalů vody jsou poměrně složité - sitace, kdy jeden zákal zmizí a objeví se druhý /zelený = řasy/, je poměrně častá, nelze to ovšem vidět tak, že se bílý změní v zelený - prostě bílý může být nahrazen zeleným - tolik teorie.)
z praxe každopádně zajímavá zkušenost, ale ne vždy přenositelná - v řešeném případě, dle fotek i popisu, jde opravdu o "klasický" bílý zákal, a tedy nálevníky.
Taky jsem měl takový zákal. Každý říkal nálevník, ale ve vodě se nic nehýbalo jen tam plavaly ty bílé mikro častečky, ktere se nakonec změnily v zelený zákal. Vyměny vody nepomáhaly tak jsem si sehnal UV lampu a bylo po problému.
Zkusím teď víc svítit trubicemi a uvidím.Počkám pár dní *snad*se to zlepší, ikdyž ten zákal mě štve

osobně bych teplotu nechal být - pokud tedy nedošlo v polsedních dnech k jejímu poklesu - zákal snižuje obsah kyslíku vě vodě, vyšší teplota taky ... - ale záleží jak to vypadá..
vzpoměl sem si na jednoho kámoše co měl kdysi taky nevysvětlitelný zákal: pak z něj vypadlo, že mu před pár dny zmizela ryba, myslel si, že vyskočila, a ona zajela pod kořen či kde a zůstala tam ... - takže další rada: spočítat ryby..
obecně lze jen těžko odhadnout, a přes foto už vůbec, proč se kde objeví jaké řasy - jde o kombinaci množství světla a obsahu živin - což se stále mění (ty živiny). Řasy jsou všude - jednou je jich víc, jednou míň - na to je potřeba si zvyknout. Vazba na zákal tu nebude.
Edit: anubias krásný, to druhé - nějaký echinodorus?? ten nevypadá dobře .. specialista rostlinkář by k tomu řekl určitě svoje, já sem ale spíš na ryby, takže z kytek pěstuju to, čemu se u mě daří .. - takže s tímto moc nepomůžu..



Díky za rady.Hladovku jsem nastolil,
vyčet jsem, že mám zvýšit teplotu.Ještě se zeptám na řasu co se mě objevila na listech.JE TO ZPŮSOBENO nedostatečným osvětlením?A může to mít spojitost se zákalem vody?Díky za rady
ano - pokud je to jemný opar téměř neviditelných "teček" ve vodě, viditelných tedy nejlíp pod určitým úhlem osvětlení, je to tento zákal (foto trochu zkresluje - "tečky" jsou ve skutečnosti opravdu jako prach). O příčinách i řešení je výše napsáno dost.
První tip: jde-li o společenské akva s velkýma rybama a zatím zdá se je to celkem OK - rybám to nijak viditelně nevadí - několikadenní hladovka by ke zlepšení mohla stačit (je-li tedy akva jakš-takš akva stabilizované..). Jinak hladovku občas zařadit i "preventivně" - rybám neublíží (ba naopak), a kvalitě vody hodně prospěje.
0 08.11.2014 11:24 urvanec – Je toto nálevnik?

Mám dotaz vím že tady je nálevník řešen.
Ale já si nejsem jist zda je to nálevník?
Když do akvária posvítím tak to vypadá jak kdyby tam sněžilo.
Nepomáhá mě filtrace.Víte co s tím??

Ok, díky. Je to k pos...í, ještě v neděli vypadalo akvárko takhle

Akváriu úplně normální režim a čekat, na nálevníka to skutečně vypadá.

Mám akva založené tři a půl měsíce, jsou v něm krevetky (ty se po rozdání endlerek bohatě začaly množit). Po celou dobu od založení bylo akva průzračné (viz galerie) a bez problémů. V pondělí jsem v mělnickém vivariu koupil 10 ks trpasličích razborek (borarasek) a už večer se objevil mléčný zákal
Žádná jiná změna neproběhla, nádřz i filtr jsou zajeté, rostliny zabírají celé dno a bují. Četl jsem, že tento problém se objeví nejčastěji po založení nádrže nebo současné výměně vody s vypráním filtru, anebo při překrmení. Ani jednu z těchto možností jsem neudělal. Nebo že by stačilo 2 ks tablet pro krevetky? To se mi nezdá.
Nicméně po pročtení fóra jsem učinil následující kroky:
Přidal jsem vzduchování, vypnul osvětlení, nepatrně zvýšil teplotu, naprosto přestal krmit a do filtru přidal sáček s granulovanou rašelinou od Sery. Za dva dny se nic nezměnilo, rybky i krevetky jsou ok, jen rostliny nevypadají tak svěže jako doposud, takže jsem odpoledne začal svítit normálně.
Zajímá mě toto - mám být trpělivý a zmizí zákal i když budu svítit normálně? Vodu zatím měnit nebudu, tím bych nálevníka prý jen podpořil. A mohu dál hnojit (CO2, PMDD, Kalium-Potassium, Easy Carbo, CO2 Vital)?
Samozřejmě, vím jen co mi napsal, takže opravdu nevím co všechno dělal
Opět odkáži na to slovní spojení a domnívám se, že tam neproběhla jenom výměna vody, ale i jiný zásah do rovnováhy, jako je odkalování, čištění filtru, protrhání rotlin, popř. kombinace jmenovaného.
Tak už jsem se dozvěděl více. Včera večer vyměnil čtvrtku vody a celé dopoledne nebyl doma a když přišel domů tak bylo akva zhaslé kvůli CO2 protože nemá CO2 a nelil tam to hnojivo a pak se rožlo a bylo mlíko. Takže to spíš vypadá na nálevníka než na problém z hnojiva
Tak v první řadě bych se zaměřil na návody a na slovní spojení "nalil do miníčka", aby toho nebylo nad doporučovaný limit a jinak bych klidně více vzduchoval a vyčkal do druhýho dne. Obvykle, když se nějaká reakce obdobným způsobem vyskytně do druhého dne odezní.
Jenom lehce kolegu doplním a to, přidal bych vzduchování, protože to vypadá na nálevníka a ten dokáže spotřebovat hodně kyslíku. Tu výměnu bych udělal 2 dny po sobě polovinu akvária, s odkalením dna, zde je trošku problém, protože to dno je dost hrubozrnný a ostrý a tam velmi dobře a rád bordýlek zapadává a špatně se z něj dostává a potom už jenom klid, vzduchovat a sledovat, protože je-li to nálevník, tak bude muset odeznít sám. Samozřejmě několik ní nekrmit.
Udělej vícenásobnou výměnu cca poloviny vody v průběhu několika dní a hlídej hodnoty vody. Filtr co tam máš, pokud je zajetý, by měl NO2 ukočírovat tak je potřeba se výměnami vody zbavit bílkovinných látek z rozkládajícího se nadbytečného krmiva.
0 07.09.2014 09:16 mike369 
Ahoj,omylem sem nasypal do akva celou pixlu s vločkovým krmyvem...co šlo jsem odsá,ale druhý den ráno se mi objevil zákal...co mám dělat?
Pavím očkám se to moc nelíbí a mám strach aby nechytli Tetrahymena corlissi
Přidávám foto:
nu dobrá, zkusím měnit po dvou až třech dnech cca 30 litrů.. mohlo se to stát tím, že jsem tam nalila tropical bacto active, který jsem neměla uskladněný v lednici? když jsem tam vlila dávku dle návodu, překvapilo mě, že v tom plavaly bílé kousky - velmi podobné těm, kterých tam je teď hafo... no, bohužel to, jak se to má skladovat, jsem si přečetla pozdě...
Ne, toto nálevník není. Jsou tam už ryby?
Edit: Už čtu, 4 ryby. Častěji měnit vodu, ono si to sedne.
Ale klidně čisti, ono si to sedne, za několik dní bude voda v richtiku.
Ano, ale akvárko vyčistit musím, protože po dně se válí zbytky krmiva. Pokud i tak nemám nic dělat, prosím, napiště.
Zřejmě nálevník. Odlov ryby a nech to bez jakýhokoliv zásahu několik dní a on odezní.
Dobrý den, prosím o radu, spěchá to. V akvárku se mi vytvořil mléčný zákal a zhoršuje se. Je možné se ho zbavit vylitím celé nádrže a jejím vypláchnutím? Potřebuju odlovit samice se samcem bojovnice pestré, které se tam neúspěšně pokusily třít. Samičky jsou samcem dost dorasované.
CO je predpokladám CO2. Nieje to svetlom. Musíš opísať filter a jeho čistenie. Výmena vody, koľko rýb a akých. Meriaš NO3, prípadne NO2?
0 12.03.2014 09:46 bavorakr12 – zakalená voda
Zdravím všetkých, mám akvárko na 800 l vody, doteraz nebol problém s vodou, až teraz sa voda zakalila, trvá to už cca mesiac, najskôr bola trocha mliečna, potom sa začala farbiť do zelena, proti svetlu sa robia zelené pásy, z ďalšia vyzerá ako želatina. Dali sme tam baktérie, filter je plne funkčný, dávame CO. Je pravda, že sme nedávno pridávali osvetlenie, lebo sa moc nedarilo rastlinám a problém s vodou začal až potom .... nevieme, či môže byť súvislosť medzi pridaním svetla a zelenou vodou.... Aj sme vodu vymenili, aj sme zmenili krmivo pre rybičky a po 2 dňoch bola voda zase mliečna a potom sa menila na zelenú....
A jak dlouho to asi bude prosím abych potom zase nemel stresy z toho

Zcela normální jev, brzy to zmizí samo

0 01.03.2014 15:25 abuk – nove aq
Ahoj mam nove aqua, po naliti vody mam jakoby mlecny zakal poraďte prosim
Chlapi ďakujem Vám za rady idem mu napísať že to stornujem... chcem mať pekné zdravé akvárium..dám na rady skúsených.Nechám akvárko pekne zabehnúť a potom sa vrhnem do rýb...MonterMonty dal presne trefný odkaz ktorý som potreboval prečítať skorej než bolo neskoro :o))
Tam ty ryby nedávat, jenom z něj odsát vodu. V té odstáté vodě vyprat filtr z malého a pak v té humus vodě vyprat filtr z toho většího, tak jsem to myslel...
Určite by som ich tam nedal teraz..
Ono už je jedno, jestli teraz, nebo za tři dny... Měsíc to není... A navíc, neplánuješ zrovna nenáročné ryby na čistotu, i ten měsíc bude tak tak...
a to je další problém , ryba bude v tom malém trpět , stresovat se , tím se oslabí imunita , a nastoupí nemoce
Druhé akvárium mám, ale je podla mňa malé pre takú rybu má len 70L
Ryby by mi mali doraziť v sobotu večer...Určite by som ich tam nedal teraz.. =D
O 5 řádků níž je má odpověď...

Jak říkám, stopnul bych to... Zaděláváš si na problémy, opravdu! A to mi tady potvrdí snad všichni...
Tam určitě ryby nepatří, ale Shiftiiik psal, že mu maj dorazit za pár dní ryby... Co s tim jiného?

a aké následky to môže mať pre ryby? keby to bol velký problém tak to stopnem aj keď ma to bude mrzieť,ale račej lepšie než horšie pre ryby
z velmi velkou pravděpodobností ti v tom nezaběhlém akva rybky pojdou, v lepším případě budeš půl roku řešit nemoce a jiné problémy , rozumné by bylo objednávku zrušit a ryby později sehnat jinde
Pokud to nejde odložit, což bych důrazně doporučil, tak použij ten Nitrivec (dle návodu výrobce), pokud máš jiné akvo, tak vyper filtr ve vodě a v té "vyprané vodě" vyper filtr z tohoto akva, to by mohlo pomoct... Ale každopádně se připrav, že další 3-4 týdny, budeš běhat s kýblem jak blázen. Musíš měnit 1/3 vody obden, jinak se s rybami rozluč!
hmm to ma mrzí že ryby do nezabehnutého akva nepatria ale on pre nich ide niekde do zahraničia v sobotu..neskorší termín neni...
Promiň, ale nesouhlasím (antipalec ti nedávám, máš jich málo

). Nitrivec pomůže, ale není všemocný!! To akvo je dle popisu den dva staré, tam ryby nepatří, ani s kilem nitričehokoli!!!
Nitrivec možno přidat, to na škodu novému akvu není a trochu i pomůže. Ale ryby prostě do nezaběhlého akva nepatří. Tečka!
No a pokud chceš dád ryby do nezaběhnutého akvaria, tak přidej Nitrivec.

Rozhodně filtr nechat běžet, o tom žádná v každém případě...!! Jestli je to akvo opravdu čerstváček, jak se domnívám, tak se nejedná o "poletující" kousky dna, ani kamínky. Je to u čerstvých nádrží běžný jev...
Jak říkám, prostuduj to vlákno a filtr nevypínej...
Filtr musí samozřejmě běžet stále!!!
Ďakujem.No nič inšie mi neostáva len neviem či mam nechať filter bežať alebo nechať vodu úplne bez pohybu.
Zkusím hádat, akvo je založené dnes, nebo včera...
To nebude zákal od písku. Dej tomu čas, ono to zmizí a prostuduj vlákno "čerstvě založené akvárium problém", kam nás stejně za chvíli přesunou...

0 05.02.2014 23:03 Shiftiiik – zakalené akvárium
Dobrý deň.. Kúpil som jemný piesok do akvária origoš pro cichlidy. Len mam taký problém že za celý deň sa voda nevyčistila stále jemný prach plave... a v akvaristike mi povedali netreba preplachovať..môžte hned sypať do akvaria.. a aj na obale je písané že je to preprané..pripravené hneď k použitiu.Teraz asi 3hod. beží filtr a bez zmeny... neviem čo stým a za pár dní mi privezú prvé ryby.. Prosím Vás poradte mi ešte som v takejto situácii nebol. Ďakujem za radu

OK, moje zkušenost s mléčným zákalem (po návratu z dovolené byla dohlednost v aqva cca 5cm) - nekrmit, 1x za 2dny vyměnit 1/2 vody (odstáté 24 hod) a filtrovat,filtrovat filtrovat a vše bude v pohodě

Nemám nic proti, jenom je trošku rozdíl to řešit u čerstvýho akvária, bez producentů a v akváriu kde se ten problém vyskytl na základě nějakého chybového jednání, kde již jsou živočichové přítomni, tedy tím je míněn ten zákal a proto mě zde ten třeba Nitrivec příjde jako velmi vhodný přípravek.

Není, jsou v té flašce jako by hybernovaný a tím jak je pustíš na svět, do vody, tak se aktivují, tyhle přípravky fakt fungují a konkrétně Nitrivec má zajímavou vlastnost a to, že dokáže na sebe vázat škodlivý N látky, neb obsahuje mletej zeolit a tím velmi výrazně napomáhat ke kvalitě prostředí v akváriu. U ostatních zde jmenovaných je to obdobné a ten tekutej filtr od easy life je taktéž velmi vysokej level. Osobně odzkoušeno s pozitivním výsledkem u obou. Není přípravek jako přípravek, ne všechny jsou jenom taháky na peníze.

Viděls někdy kvasnice nebo droždí? V určitých podmínkách pouze přežívají v úsporném režimu. Jak se podmínky změní v jejich prospěch, tak se začnout činit.


Nitrifikační bakterie potřebují k životu kyslík v opačném případě velice rychle hynou, tak mi teda vysvětli ja můžou tyto bakterie( různé biofiltry, nitrivce ,atd) přežívat i několik měsíců v prodejnách, není to jen tahání peněz z nezkušených akvaristů


mám dotaz, co je to "více podpořit nitrifikaci"

Vrátil se zmetek. Více podpořit nitrifikaci a vzduchovat, čekat, to jsou základní věci co udělat.
Tak vcera jsem vymenil cca 15L vody (celkovy obsah je 112L ale realne je tam cca 80L) a ryby jsem jemne nakrmil (nic nestihlo ani klesnout, natoz panout na dno). Dneska rano opet mliko jak prase. Takze co ted? Znova to same ??
je tam voda po kostlínovy asi 3měsíce akorát jsem tam přisypal písek ale je asi moc jemný bylo tam čisté ale jak jsem tam pustil krunýřovce tam to celé zakalil
Neodkaluj, jenom vyměn vodu, odkalíš až za týden.
Tak dneska odkalim AQ a vymenim cast vody. Nakrmim ryby a zitra bych prendal toho cichavce (druhe tema ohledne leceni cichavce).
OK, moc dekuji ROMANT jsi fakt borec a hlavne opravdu pruzne reagujes. Jeste jednou moc dekuji.
Normální režim akvária, včetně krmení, a výměn vody.


Vodu jsem jeste nestihl vymenit, ale viz foto. Jak dlouho jeste mam nechat ryby drzet hladovku, topit a vzduchovat? Naposledy jsem je krmil v nedeli a ted je sobota. AQ jiz vypada docela OK, sice to jeste neni kristalove cista voda, ale to asik nebude nikdy. Nebo se pletu ??
To je nově založený? Je tam nějaký zaběhnutý, nebo nový filtr?
No ještě počkej, co ti na to napíšou jiný a zkušenější.

Jestli ten zákal je od založení, tak to nálevník nebude, ale nejspíš tim dnem...
Pokud je to nálevník, tak nekrm, neodkaluj, nečisti filtr, nesviť a hodně vzduchuj. Do týdne by to mělo být ok.
Neodkalovat, jenom vyměnit vodu a uvidíme, kam se to pohne.
Tak mlecny zakal se uz postupne vytraci, ale do dokonalosti ma jeste daleko. Navic zacina ubyvat voda. Taky me nepadalo, ze v nadrzi jsem uz v podstate 12 dni necistil a nemenil vodu. Nemam nadrz odkalit a vymeni treba 1/4 vody??
Naber vodu do sklenice a do tý si posviť baterkou a budeš mít jasno, když se to bude hejbat, je to on, nálevník.
Tak jsem výstup z čerpadla pustil přes malý cedník plný vaty (asi 2cm vrstva) a za 24 hodin se nic neodfiltrovalo. Průtok jsem měl cca 2x objem akva/hod. Vata byla mírně světlehnědá, ale fakt jen nádech. Jinak akva pořád stejně mírně zakalené. Už fakt nevím. Myslíte, že kdyby to byl nálevník, tak by se nepřemnožoval? Že by byl 5 dní pořád stejně početný? Protože já když se dívám na fotky akva s nálevníkem, není přes ně skoro vidět. Nemůže to být třeba nějaká hniloba z té Egerie jak mi "pelichá"? Děkuji za všechny nápady.
Vcelku ano. Voda se tím či oním zásahem tzv. zhoupne a toho využije ten nálevník k tomu, aby se přemnožil a potom si lebedí, jak se lidi snaží s ním bojovat a ono je nejlepší ho nechat vymřít, přemoci právě tou funkčnější nitrifikací.

Jj to urcite vydrzim. Jen mi trosku osvetlete co se vlastne v mem AQ deje. Z tohoto celeho vlakna jsem pochopil nebo jsem jiz vedel ze: nitrifikacni bakterie rozkladaji odpadni latky na latky lepe zpracovatelne nebo mene skodlive. Takze kdyz tam bude moc tech "spatnych" latek, tak to bude dobre pro virniky/nalevniky ? A krmeni zpusobuje "kazeni" vody ?? Vzduchovani jsem pochopil je z duvodu spotreby kysliku virniky/nalevniky a zvysena teplota podporuje nitrifikacni bakterie a urychluje metabolismus virniku/nalevniku. Chapu to tedy spravne ??
Vydržať, bakterie zabírají.

Tak jsem dorazil z prace domu a uz je to viditelne lepsi.
Tak jsem v kyblu vypustil filtr a dal sacek mezi nespodnijsi a druhou spodni filtracni molitanovou vlozku. Vodu jsem pres sytko nalil zpet. A pustil filtr.Tak jsem zvedav.
POkud to je nálevník tak přidat sůl (menší lžíci na 50l) a hooodně vzduchovat, to mi osobně pomohlo, napadá mě ještě plavouscí jemná řasa, neznám název ale tvořila se mi ve vodním sloupci, stačilo přidat nějaké složky která v akva chybí (Fe, Fosfor, atd.) a už mizela, podpořil jsem to přidáním obyč kosmetické vaty do filtru obmotanou obvazem tak ať se vata neotrhuje a neuvolňuje do akva (cca 1cm silná vrstva vaty) to filtrovalo tak jemný bordel jako byla řasa a voda byla dokonale čistá

Jasně, to bych použil, podle návodu a jak to chápu, dává se do akva nějakej sáček. Podpořit nitrifikaci, to je cesta správným směrem. Tento přípravek jsem v rukách neměl.
Nevím jestli jsou to bublinky. Jen jsem psal, že to tak vypadá. Zkoušel jsem odebrat vodu do sklenice a za 4 hodiny se nic neusadilo, ani nešlo k hladině. V akva toho po 4 dnech není ani víc, ani míň. Navíc jsem si všiml, že mi opelichává Egeria Densa. Třeba 2 centimetry na stonku není ani jeden lístek a pak zas jo. A na zbývajících lístkách má slabý povlak, jakoby řasu nebo co to je. Na jiných rostlinkách řasa není.
Tak po jednom dni to vypada, ze zakal trosku ustupuje, ale muze to byt placebo efekt. Jinak krom vzduchovani, jsem zvedl teplotu na 28°C a stale nekrmim. Jinak jsem od kamose dostal Dajana Micro Bio Filter sacky (
www.dajanapet.cz/…). Mam je pouzit ?? A kdyz tak jak ??
Kdyz by se nekdo nasel tak ste me asi presvedcili... tak dobrou noc

Nevím, mít jen pár málo rybiček v relativně velkém akváriu by se mi asi nechtělo. Obzvlášť když bych věděl, že pro jeden druh to bude o pár měsíců nízké (až skaláry vyrostou) a ten druhý druh tomu prvnímu kazí vodu. Možná by se dalo polemizovat o tom, nakolik budou závojnatky při dobré filtraci tu vodu kazit v takové velikosti akvária, ale problémy se čekat dají.
Jestli ty závojnatky opravdu spásají kytky, asi by mne to taky časem přestalo bavit. To se pak těžko povede vytvořit vhodné prostředí pro skaláry. Kromě toho, skaláry jsou ryby hejna a u čtyřech kusů bych to hejno považoval za diskutabilní. Tetry jsou taky ryby hejna, v něm nejen nejlíp vyniknou, ale líp se v něm i cítí (nemůžu se dočkat, až si jedno požídím domů. Nedávno jsme hejno doplnili taky u kamaráda a hned byla jiná kukajda

).
Uniká mi smysl udržování akvária v tomhle stavu, protože argument o spokojenosti ryb je sám o sobě velice subjektivní (druhy ryb, které by si stěžovaly, jsou vcelku ojedinělé). Závojnatky a skaláry bych daroval, dokud jsou zdravé a dokud mají šanci mít někde podmínky, které jim opravdu vyhovují.
Pak bych to krásné a (na moje poměry) velké akvárium zasázel rostlinami, vhodnými dekoracemi, dokoupil bych tetry na pořádné hejno, koupil nějakou VHODNOU krásnou dominantní rybu (nebo malou rodinku), další rybičky na dno, usedl bych před akvárium a tvořil citový vztah k rybičkám bez obav z toho, že nemusí přežít následující týden.
Věř mu

To není ryba do akva,nech si je do jara a až se oteplí,tak ho někomu daruj. Pak si zvykne.

Teda vy mi davate, muj Bimbo by mel jit do jezirka? Ja nevim

co kdyz ho sezere kocka? Ne, asi mate pravdu, uvidim co se da delat

Hurá posila,má pravdu tam patří

Já bych dal spíš pryč ty závojnatky,ty jsou větší problém. Ty parmičky toho tolik nesežerou

No jo, jenze kdyz jsou zvykly na akvarko.? Prezily by tam?


Nechcem byť na teba zlý, ale zavojnatky patria sem a na jar im to idem ešte zväčšovať, ver mi v akváriu nebudú spokojné aj keď sú pokrstené
Njn, to se neda nic delat, pravda obcas boli

, musim to jeste probrat s pritelem a uvidime co vymyslime. Asi to nejdriv zkusim s hodne rostlinkama a necham dozit parmicky a tetry. Pak bych asi dala pryc skalary, a poridila nejake hejno k zavojnatkam. Preci jen to aqo je pomerne velke a filtr myslim ze je dobrej... dno odkaluju, neprekrmuju, tak ty vodni cunatka snad nejak zvladnu
Ale tak existujou i kyticky ktery jim nechutnaj

Jenom přikoupit nic neřeší. Já bych to udělal: Pro začátek závojnatky pryč,parmičky pryč,skaláry pryč,Tetry posílit,třeba na deset kusů,dokoupit hodně rostlin a nechat akva pořádně zaběhnout třeba 3 měsíce a mezi tím studovat a pak už budeš vědět sama. To bych udělal já,aby ch to stabilizoval.
EDIT. Vím,že to není podle tvého gusta
EDIT: Vysvětlení:skalárám to bude jednou malé,závojnatka a parmička zlatá ráda kytky a bez kytek akva prostě nebude fungovat.

Ono jich samozrejme bylo vic, ale jak poumiraly tak uz jsem dalsi neporizovala, mam je uz min 4 roy a do toho 60 litrovyho aqa uz jich tam bylo az az... mysliz ze kdybych si ted poridila hejno neceho maleho, neonky, nebo prikoupila ty tetry ze bych to aqo zase neprerybnila? Ja uz se toho bojim

jeste me napada, kdyby byly spatne hodnoty napr dusitanu atd tak by mi chtely utect z aqa krevetky ne?

Určitě,neříkám všechny,ale chtělo by to doladit.Máš velké akva tak se to dá
EDIT: Ta tetra je hejnová ryba ,těch by chtělo,alespoň 10 ks,parmička zlatá taky ráda kytky.
No a jak bys to resil ty? Vymenou rybicek vid?
Jj urcite, proto si je i chci zkusit pestovat sama, jelikoz zavojnatkam moc chutnaj tak to trosku leze do penez. Jeden den koupim kyti a do rana je tam oholenej pahejl

zacala jsem jim obcas davat kousek salatku a trosku dali s tema kytkama pokoj, ale stejne no

Když už nechceš měnit ryby,tak alespoň dej hodně rostlin

Pro dobro ryb.
EDIT: Ale počítej,že takto to asi fungovat nebude,ale když budeš potřebovat tak ti vždy někdo poradí.

Urcite necim zmerim hodnoty, event pokoupim neco pro jejich upravu. No a v nedeli se chystam na burzu pro nejake dalsi rostlinky. Mas nejaky dalsi napad?
No těm skalárám to teď nevadí,ale až dorostou tak jim to vadit bude.A ty závojnatky jsou pěkný čuňátka a z toho pak vznikají problémy. tak jinak co s tím teď plánuješ?
Uz jsem to psala u prezentace, zavojnatky jsou tam jen tri a jsou to moje lasky, mam je i pojmenovane - teda jednu Bimbo

a ty skalary, ja vim ze se vsude uvadi ze maji mit 50 cm, ale 40 si nemysl7m ze by mel byt extra problem. Kdybych tohle slozeni nemela od zacatku - nakupovala jsem co se mi libilo a nevedela o tom nic, tak uz bych to udelala jinak. Rozdat se mi je nechce rozdavat, uz k nim mam nejaky vztah jestli mi rozumis

. Kdyby rybicky trpely tak nereknu, ale zas tak spatne to neni. Kvuli novemu aqu jsem prestavela pulku bytu
Edit: Aha, diky, tenhle graf jsem nevidela... jj kyti dokupuji a zakladam rostlinne aqo kde si je mam v planu nejak zkusit pestovat sama, zatim zjistuji info jak na to

Podle toho by ses měla řídit :
www.akvarijni.cz/… ,při zakládání,ale vše se dá napravit,když se chce
EDIT: Teď bych začal těma rostlinamy,hodně rostlin
EDIT: Po té si rozmyslet a nastudovat ryby které by jsi chtěla a hlavně které jdou k sobě,mají podobné požadavky na teplotu,vodu,atd
Necelé dva měsíce. Vím že to není zrovna optimalni. Mela jsem ho nechat zajet dele, ale musela jsem uz ryby prednat z puvodni nadrze. Jedna zavojnatka mi v puvodnich 60 litrech plavala brichem nahoru... uz mela namale, myslela jsem si ma nemocny plynovy mechyr, ale kdyz jsem jidala do vany po hodine se probrala a byla ok. Jedna noc v aq a zase bricho nahoru. Uz z te nadrze musely pryc. Takze to nove bezelo asi dva tydny nez tam prisly rybky a jak rikam, asi dva mesice do zakalu...
Jak dlouho akva běželo před zákalem?
Ty závojnatky bych tam asi nedával,pro skaláry je akva nízké a těch parmiček je málo bude jim smutno
EDIT: Hlavně se nezlob za ty připomínky

,ber to jako radu

No asi jo... kdybych si hned precetla jak na to, asi bych to udelala jinak, ale rekni sam, v tom sem ty ryby nechat nemohla... ale filtr jsem neproplachovala, tak tam snad nejaky bakterie zustaly

To je barvička
EDIT: To akva má potenciál,jen to využít

Přidej móóc kytek.

Přikládám ještě foto
No voda je jako křišťál,ale co nitrifikační bakterie?
EDIT : dá se říct,že jsi založila akva znova.
Pokud je to nálevník, tak to vzduchování bych dal nonstop, on dovede mír solidní spotřebu kyslíku, prevít jeden. Ano, nedělat nic.
Zdar borci,
v mem 112L AQ, ktere bezi cca 3/4 roku jsem nekdy okolo vanoc protrhal rostliny. Uz to byla velka jungle. Po cca 14 dnech jsem samozrejme musel vycistit fitr. A to uplne (v chlorovane vode), protoze pres nej uz skoro voda vubec netekla. Mno a cca 14dni pozoruji jemny bily zakal. Mno po precteni tohoto vlakna, a ze to je dlouhe vlakno, jsem tedy vcera uz nevycistil AQ a prestal krmit. Vzduchovani mam normalne na 3 hodiny (externi Eheim 2213 bezi nonstop). Takze ted se ptam. Zacit vzduchovat vice ?? A tu dietu rybam asi dodrzet a v nedeli vymenit vodu ?? (Bude to 14 dni od predchozi vymeny)
Takže znovu. Pokud jsou to mikrobublinky tak ty se vytvoří jen tím že větší bublinu nasaje čerpadlo a vyprskne tyhle miniatury. Může to být někdy i docela slyšet. Tak si prohlídni filtr.

Nemám přivzdušnění, ani jiné bublinkování.
Ahoj, mně ještě tak napadlo. Filtruješ nonstop, nebo necháváš filtr někdy vypnutý?
O.K. Ordinuj klid a jenom výměny vody, bez odkalování a jinýho čištění a srovná se to. CO2 i hnojení normálka.
Ne jen výměna vody byla, ten zakal je už přibližně týden asi, filtr jsem čistil asi před deseti dny , ale propláchl jsem jenom ten molitan v prvním koši.
Nečistíš společně s odkalováním taky filtr? ten závoj na mě dělá dojem lehce načatý nitrifikace. Takto je to hned po tý výměně, nebo to má vývoj?
Kdy jsi naposledy měnil vodu?

Zdravim, udělal se mi slabý zakal jako mlečný, akva mam 200l zaběhlý, nedavno jsem dokoupil rostlinky a začal přidavat CO2 a druhý týden hnojim feroxem podle návodu. Nepřekrmuju, na zem nic nepadá, jednou týdně odkaluji a vyměnuji třetinu vody. Četl jsem všechny příspěvky ale nikde jsem nevyčetl jestli mam přestat hnojit nebo vypnout CO2, přikládám foto, neni to moc vidět ale přijde mi že tam je i takovej bordýlek v tý vodě.
Takže tam tu hadičku na přivzdušnění máš, nebo ne? Pokud ano, tak bych jí odpojil a budeš vidět, jestli něco uvidíš.
Mám vlepenou příčku ode dna až k hornímu okraji v rohu akvária. Mezi sklem akva a vlepenou příčkou mám vsazený biomolitan a za ním čerpadlo. Výtlak je vyvedený na protější stranu do rozstřikové rampy pro zajištění cirkulace vody.
Nemám vzduchování, jen rozstřikovou rampu. Mírně čeří hladinu.
novice napsal: Filtraci mám vnitřní vlepený biomolitan
Ahoj, nějak tohle nechápu. Jak vlepený biomolitan? tzn. že máš biomolitan nalepený v rohu na stěnu akva a na tom nasazenou čerpací hlavu???
Přisávání vzduchu k čerpadlu odpoj není to potřeba.

Dobrý den,
mám malý problém. Již v zajetém akváriu se mi vytvořilo mírné zakalení vody, ale není to nálevník. Pročetl jsem mnoho diskusí, ale toto jsem nenašel. Je to jakoby tam bylo miliony mikrobublinek. Z půlmetrové vzdálenosti to vůbec není vidět a voda vypadá nádherně čirá, ale když zašilhám zblízka, je to rozeznatelné. Nejde to ani vyfotit. Rybkám to očividně nevadí, nelapají po vzduchu, přijímají potravu... Stalo se mi to poté, co se mi ucpala hadička čerpadla a vyměnil jsem ji za jinou. Napadlo mě, jestli se něco neuvolňuje z té hadičky, ale je hladká a čirá. Už to trvá asi 3 dny a není to ani horší, ani lepší. Krmení jsem omezil. Filtraci mám vnitřní vlepený biomolitan, průtok vody "celkový objem vody/hod."
Vím, že je to těžké takhle nadálku určit, ale netušíte prosím někdo co by to mohlo být?
V tom případě, nejlepší co se dá udělat, je zaregistrovat se tady, co nejdřív zřídit prezentaci nádrže s podrobným popisem všeho, co tam je a hodně zkušených akvaristů tady se vším ochotně poradí.
OT: Jestli ty kamínky šumí v octu, je lepší vyměnit je teď, dokud ještě nádrž není zaběhnutá. Později, až se zaběhne filtr a nebo až se tam dají rybičky, to bude složitější.
Moc děkuju! Já teď dle článku zkusila kamínky a v octu sumi což je prý špatně pro rostliny ale o mléčné barvě nic psáno nebylo. Tak budu čekat! Moc a moc děkuju! Jsem naprosty laik a jsem vděčná za každou radu i názor.
Někdo zkušenější možná poradí víc, ale já bych ještě několik dní čekal a nic nedělal. Mělo by se to samo zlepšit.
Bylo to od tetra- start bio bakterie (Přesný název tetra aqua safe start a tetra aqua safe.). V hornbachu n řekli ze bud posly bakterie nebo je to ze substrátu, ale kal Se ztratil, byl na filtru ten jsme vymenili, ale bílá až šedá barva vody přetrvává.
Dno je substrát od tetra a pak kamínk. 3mm bílé a březové- mix
Co znamená "přidání bakterií"? Jaký přípravek přesně byl přidán? Některé přípravky, třeba Sera Nitrivec způsobují dočasné zakalení vody. V nově založeném akváriu je toho víc, co může způsobovat zákal a většina z toho po několika dnech odezní bez toho, aby bylo nutné něco s tím dělat. Jaké je tam dno?
0 20.01.2014 00:18 zdena – mlecna barva vody hned po založení akvaria
Prosím moc o řadu. Včera jsme založili akvaria juwel rio 125. Má to v setu nějaký bio filtr. Po napusteni vody, dání bakterií a něco na stabilizaci vody je voda stále mléčně zabarvena. Myslela jsem ze je. Ze substrátu nebo kamínků ale pořád i po dni a pul Je voda Kalna. Prosím co je špatně?
Mě voda smrděla když jsem měl zelený zákal. Když jsem se ho zbavil voda přestala smrdět.
nn rybky jsou vsechny to sem kontroloval
A nepošla nějaká ryba a ty jsi ji neobjevil?
Akvo jistý specifický odér má, ale smrdět nesmí, to je něco špatně.
on netekl skoro vubec o to slo ze to spis kapalo. ted to necham byt a uvidim nebudu chvilku krmit a snad bude vse v poradku jinak se zeptam u znameho co sem byl tak mu voda dost smrdela v akvariu jeto normalni nebo spis ne z me nadrze nic moc extra citit neni
To bláto, pokud nesmrdí, tak to problém není, protože to jsou kolonie nitrifikačních bakterií a jestli jsi to propláchnul moc, tak jsi rovnováhu prostě načnul natolik, že se děje co se děje. Výkon filtru je po zaběhnutí poloviční, takže jestli ta voda tekla pomaleji, to ještě neznamená, že to bylo špatně, jenom se přirozeným způsobem filtr zpomalil.
ted sem musel vyprat vse :( uz nej skrz neprotejkala voda diky tomu blatu :( jinak peru jen spodek a to kdyz odkaluju dno tak to v tom odsatem properu v akvarijni vode to je spatne ??
Ja bych si tipnul na problém s tím filtrem. Řek bych, že jsi ho vyčistil až moc. A jen takový dotaz, kde jsi ho čistil. Pod tekoucí vodou nebo v akvarijní vodě. Vypral jsi i filtrační náplně?
Biokvas uz nejde uz mam celkovy system CO2 jiz mam i v prezentaci fotky. mnozstvi CO2 hlidam pravidelne jj necham to tedy byt.
prave ze zniceho nic vodu sem nemenil v akvarku sem se nijak nestoural a druhy den rano koukam co to je
Podle mě jde o klasiku, kterou je nálevník, jenž se objevuje v nově založených nádržích, nebo v akváriu, který má načatou rovnováhu, což to čištění filtru mohlo způsobit, pokud bylo razantní a třeba se při tom i odkalovalo dno. Nekrmit, vodu neměnit, více vzduchovat a čekat, ustoupí do několika dní sám.
Edit: Velmi často se to stane z překrmení, když se do akva nasype větší množství krmiva a do rána je bílo.
Může to být klidně i z Biokvasu , koukám na tvůj profil že ho používáš , ničemu to nevadí , zmizí to samo ,pár takovejch příspěvků už tady je že se to stávalo , pokud je to opravdu z toho, doporučil bych CO2 prohnat ještě přes jednu lahev s čistou vodou
aha ze mne se uz udelal asi zatu dobu ale vzdy sam zmizel ale z cehoto vznikne :( a to hnede blato taky nevim
Tak jak přišel, tak i odejde. Maximálně bych uvažoval akorát tak o omezení krmení.
Ahoj mam prosbu z niceho nic se mi udelal mlecny zakal v akvariu nic jsem nedelal a zadne pripravky ani neaplikoval. Pak jsem i zjistil ze ma filtr spatny prutok tak jsem ho vyndal rozdelal a zhruba v celem filtru bylo jako takove mazlave blato :( tak jsem to proplach vyfoukl a filtr jede jak divej a prutok je paradni. Ale nevim si rady s mlecnym zakalem z ceho to tam mohlo vzniknout :(
Dno a nebo nálevník.Nic jiného mě nenapadá.Akvárium se z toho stane až za několik měsíců.Teď je to jen voda ve skle.Chce to čas.
0 10.01.2014 17:56 Vendy – Bílý zákal - ne nálevník
Dobrý večer, u nově založeného akvárka se nám druhý den začal dělat bílý zákal - nic tam neplave, ani pod mikroskopem, takže to asi nálevník nebude. Před tím jsme použili DAJANA START plus na úpravu vody - nemůže to být z toho? Vím, že začátek chce trpělivost, ale rybičky mi lapají u hladiny po vzduchu

. Díky za rady.
Jak jinak? Jen pro zajímavost.

Paráda

Rostliny se povolují, to je zásah správným směrem.

Více rostlin mam v plánu. Už bych je měl, ale asi teď nemužu, když nemužu zasahovat do AQ. Nebo mužu? V neděli jedu na burzu

Vždyť ten Nitrivec seženeš v každé akvaristice
Ano, přesně jak píšeš. Taky jsem si tím prošel, však si vzpomeň, ale ja to měl spíš zelený zákal. Tenkrát jsem se toho nemohl zbavit ani chemie mi nepomohla. Nakonec pomohla ta UV lampa a vysadit více rostlin.
Na Nálevníka platí jen trpělivost.Nekrmit a neměnit vodu.Popřípadně zavést do akvária pořádně zajetý filtr.....Ještě jse dá zlikvidovat jinak a hned,ale to ti radit nebudu.
Obědnal jsem si ten Nitrivec. Příde někdy příští týden, tak do té doby budu pokračovat ve vzduchování, málo světla, a nebudu odkalovat a ani nijak čistit. Třeba ho ani nepoužiju... UV nemam

Díky za rady.

Budeš odstraňovat následek, ale příčina, však víme co.

Jsou jiné možnosti, ale to už jsou až krajní možnosti a to UV lampa, ale to je poněkud drahá záležitost nebo jestli máš možnost si ji bezplatně půjčit. Ale jsou v tom zase jiná rizika. Na nálevníka platí co napsal romant nic nedělat. Nekrmit, neměnit vodu, nevrtat se v tom jen vzduchovat a podpořit vzduchování.
Podpořit nitrifikaci, nabízelo by se použití přípravku Nitrivec dle návodu. Neděsit se, po aplikaci bude voda ještě zakalenější.
Nojo, musim to vydržet. Dík

Pochopil, ale ptám se, jestli nejsou i jiné možnosti...
Ne nepomůže ti to. Vždyť ti tady radili co máš dělat tak co jsi nepochopil?
Nedělej nic a jenom vzduchuj.
Nemužu se zbavit nálevníka... Pomuže, když vše vymeju a vyvařim? Sice nemam chemii moc rád, ale je něco, co by nálevníka zlikvidovalo? Šetrně k rybám a rostlinám. Díky

Nědělat nic, jenom více vzduchovat, nekrmit, vodu neměnit, filtr nečistit, dno neodkalovat, bude to s největší pravděpodobností nálevník.
Edit: Do zhasnutýho akva posviť baterkou a měl by bejt vidět pohyb, to bude definitivní určení.

No budu rosvicet dýl, protože koukám do AQ do noci. Všude čtu, že to nedělám správně, ale ráno vypadnem do práce a vrátim se večer... Musim nastavit ten časovač, snad to tim bude.
No myslin, že na té fotce nic vidět neni. Když se kouknu lupou, tak tam plavou částečky a vzduch to neni. Rosvítil jsem až ve 13h a zhasnu tak ve 20h.

14 hod a viac WOW ! to je fakt moc nieje dovod neviem kolko tam mas rastlin a ake druhy .... ale je to moc rozne rastliny sa v istych hodinach zatvaraju takze sa to da pekne odsledovat kolko im staci a potoj je naozaj uplne zbytocne svietit.max co tak mozes spustit s takym svietenim su rozne riasy a sinice.a tak isto ani rybkam to nieje asi jedno.vacsinou sa uvadza priemerna doba svietenia cca 12 hod co je tiez dost individualne.moj nazor je ze do 10 hod bohate staci kludne akvarka funguju aj pri 8 hodinovom svieteni.nikto ti tu nemoze presne napisat tolko sviet a toho tam tolko kvapni a akva bude ako lusk.takto to nefunguje.najdolezitejsie je akvarko sledovat a podla toho sa riadit. svetla su rozne zalezi kolko luxov je v akva myslim svietivost ako vysoko je svetlo umiestnene..... ale toto ti nepomoze max by ta to plietlo. kazdopadne by som isto riesil dobu svietenia stiahni to teraz aspon na 6 hod rastliny to ustoja a akva to moze max prospiet.
Do zelena je jen voda, jinak nic. Svítim hodně, musim to omezit. Tak 14 i víc hodin. Mam v plánu nový časovač( tenhle je moc hlučnej, tak ho používám, jen když nejsem doma) Zítra pošlu foto, ale asi na tom nebude nic moc vidět.

nie piskorky to isto nesposobili. a nemas preco otravovat isto nie.sme tu na to aby sme si pomahali. co sa tyka sinic mozu mat rozne formy.dlhe vlaknite ako riasy alebo cele zelene akvarko taktiez zelene povlaky na hladine... kedy to zacalo. zaujmalo by ma viac infa okolo svietla v akvariu doba svietenia.....
No já nevim, píšou o zelenym povlaku a tak a to nemam... Když tak přemýšlim, kdy se začla dělat, tak jediný mě napadá, že jsem dal do akva dvě piskořky. Někdy je vydim vyhrabané z písku, tak jsou naživu. No je to asi blbost. No nechci už takhle pozdě otravovat až na Slovensko

niesu sinice ako sinice ale kazdopadne by som si kukol toto vlakno.
rybicky.net/forum/4641-sinice… podla toho co citam by sa mohlo jednat o sinice ake ani nemuselo.vo vacsine pripadov hra rolu svetlo. takz.zatemnenie nadrze ale moze to spustat opet viac faktorov nepomer cocka vela fosforu.....
No nevoní jako v druhém AQ

Jestli je to tak, tak co s tim? Dík

no tak tym padom to ide smer sinice.voda ma aj istu ,,aromu'' ?
Včera jsem se tady bavil o mléčném zákalu s romantem a peter3103... No ale dnes koukam, že když je zhaslé AQ, tak ten zákal je spíš do zelena. Vzal jsem vodu z AQ do sklenice a je zelený. Mam černé pozadí, tak vypadá mléčně

Muže to za to třeba Šípatkovec, kterému se rozkladaj listy?

Romant plne suhlasim
Taktiez vela ludi je v tom ze ked pri zabiehani akvaria naleju carovne vodicky zlta flaska s cervenym vrchnakom tak ze voda bude kristalova bez zakalu. Nie nitrifikacne bakterie tam naozaj niesu pretoze tie by ani bez kysliku neprezili. Je tam len latka ktora je kvazi ako ,,krmivo´´ pre nitrifikacne bakterie. cize moze podporit vyvoj nitrifikacnych bakterii.
Ano berem ale je to otazka zabehnutia akva. Priklad zalozim akva pride nalevnik a ja budem menit vodu. Myslim ze celkom zbytocne

Ono tam zohrava viac faktorov ja zase menim castejsie vodu ale v mensich davkach. Ono najlepsie je akva sledovat a podla toho sa riadit ako strikne menit podla toho ako ludia pisu na webe. Treba to prisposobit kolko je v akvarku ryb rastlin ake velke je akva..... takze toto co piseme je dost indivinualne

No, já teda mám zkušenost jinou. Ani častý a klidně i denní výměny poloviny vody v akvu týden trvající mě nikdy nálevníka nezpůsobily, ale ten řetěz událostí, to už je jiná píseň a vono se to potom na ty výměny svede, leč příčina je někde jinde.

Romant ano precital som si to a zle som to napisal prepac. Myslel som to tak ze ked niekto casto meni vodu a hlavne velke mnozstvo vody tak to moze spustit mliecny zakal.
peter3103 napsal:... Stacia caste vymeni vody a hlavne velke vymeni vody a zakal moze byt na svete. Tohle je to co mě vadí a z čehož vychází, že za to může i jenom samotná intenzivní výměna vody.

S ostatním problém nemám, to jak to popisuješ, to je klasickej řetěz událostí.

No neviem pri hlbkovom odkalovani velkej vymene vody a vycisteni filtracie je zakal mozny. Nevravim ze je to pravidlo ale to opet zalezi na tom v akom stave akva je (pocet rastlin...)
Edit: Ved schvalne preco sa nedoporucuje pri odkaleni s velkou vymenou vody a hned pritom vycistit filtraciu.
S tou příčinou sváděnou na výměny vody nesouhlasím, se zbytkem možných příčin ano.

Niet zac ale pokial su vo vode 12 rokov nevidim v nich problem. Skor by som povedal ze bude problem bud filtracia alebo zasahhy v akva. Stacia caste vymeni vody a hlavne velke vymeni vody a zakal moze byt na svete. Tazko povedat nitrifikacne bakterie su v dne filtry.... taktiez zalezi aky je objem filtra ako casto je cisteny ale predpokladam ze ked je filtracia cistena tak vo vode s akva a nie pod kohutikovou vodou.
Kořeny mam z potoka, ale jak jsem psal, už dlouho (asi 12 let). Vše bylo pořád bez problému až do teď i když jsem nic neměnil. Asi vyndám ty kořeny a dám je samotný do karantény a uvidim, co to udělá s vodou. Romant, Peter3103 děkuju za rady.

Několik dní nekrmit, vodu neměnit, filtr nečistit, dno neodkalovat, prostě nedělat nic, jenom bych přidal více vzduchování, neb je možný, že je to nálevník a to je zdatnej spotřebitel kyslíku.
Dovodov preco sa robi zakal moze byt naozaj vela, ci uz je to problem pri nitrifikacnom procese, nalevnik, problem s filtrom, korene ktore zacinaju uvolnovat hnylobu... Stava sa to napr u znamych korenov s oznacenim driftwoof pre tych co budu opet nesuhlasit prikladam rovno video
www.youtube.com/… treba akva odsledovat ale pokial sa casto meni voda a su velke zasahy do dna niet sa co cudovat. Taktiez to moze sposobovat vyziva v dne pokial sa bude uvolnovat do vodneho stlpca. Casto to sposobuju vyhrevne kable v dne.
www.youtube.com/… www.youtube.com/… ale tazko povedat pokial to clovek nevidi takze ako pisal romant fotka by sa mohla celkom fajn hodit
Bohužel momentálně foto nemužu nahrát

Je to lehce mléčný zákal. Ryby jsou OK, zákal jim vubec nevadí. Filtr meju ve vodě z AQ a teplotu mam 23-24°C
Fotka nádrže by se šikla.
Začal se mi dělat mléčný zákal v zaběhnutym AQ. Nepřekrmuju, pravidelně odkaluju a dělám částečnou výměnu vody. Dno je zaběhlé už pár let. Napadlo mě, jestli to nemuže být kořenama, už je tam mám taky pár let. Mužete někdo poradit? Díky

z Brna nejsem :( ani tam mit v blizke dobe cestu nebudu. ale moc dik za nabidku ;)
jsem z vychodnich cech (HK)
Prave ze tam chci dat naky kytky, aby napravili tu kalamitu a pak je necham zkrmit
Re: romant
jeste musim nachytat ty dafnie

asi se u vas stavavim zitra

a pak se na to vrhnu...
Dik
napiš odkud seš a někdo se snad najde kdo něco nabídne. pokud bys byl z Brna tak mám týdně půl kýble pistie a okřehku. a jako záložní zdroj zeleného krmení je to taky fajn

Mi jsme s kytkami taky experimentovali a nakonec jsme došli k závěru, že nejlepší jsou zaručené vysavače živin, které rostou jak zběsilé a jsou tolerantní vůči změnám. Takže v Akva máme pouze nenáročné druhy a nějaké podobné problémy máme pryč ....
Jediná nevýhoda je větší nárok na údržbu, protože kytky rostou jak z vody a je nutné je častěji probírat, stříhat, upravovat, viz. Sagittaria v našem profilu ...

Tak pane, pojďme to udělat následovně. Vyměň co budeš umět vody, dej pořádnou dávku dafnií a akvárko na 2-3 dny totálně zatemni, ale fest. Zapoj přídavný vzduchování a dej do filtru nějakou filtrační vatu, aby se tam ten eklhaft zachytával a za ty 3 dny se ozvi, jak to vypadá.
Ahoj Sonetko, diky za zapojeni do diskuse. Ano, naky kytky rozhodne koupit planuju. A tak nejak pocitam s tim, ze to bude i prikrm

Bohuzel jsem tu zatim od nikoho nic nesehnal a do akvaristiky se mi nechce kvuli snekum... Myslim ale, ze kytky uz jsem tady s nekym resil

Myslela jsem to tak, že by bylo dobré se zaměřit na odstranění výživných slože ve vodě, pak by s předešlo podobným překvapením ....

Tak je to Afrika, to bych nepranýřoval.
Hmm koukám bez kytek, to je malér, pokud člověk nespaluje vyživené látky, tak se vždy nějaký strávník najde ....
Ano, když solit, tak po výměně vody.
uvidim, jestli se k tomu zitra dostanu.
jeste jsem se docetl, ze by mohla pomoct sul (5g/50l) a pokud jo, asi az po vymene co?

aktualni stav... vim, ze je to porat hrozny, ale proti tomu co tam bylo...

Ok, dik

Zkusim uplatnit teorii v praxi a podelim se o vysledky v nakym kratkym clanku ;)
Teoreticky je možný kde co, chce to zkusit.
Edit: Když opět použiju slovo teoreticky, tak ano. Chce to lovit na prověřených lokalitách, ideál jsou vody bez ryb a když je nádrž průtočná, tak to je úplně nejlepší.
teoreticky... pokud filtr rasu nezachyti... mohl bych dat platenej sacek s dafniema pod vypust z filtru... platynko by jim nedovolilo utect, ale rasu by to mozna zadrzelo...? Dafnie ji pak zpasou....
edit: jeste se zeptam... nemuzu s tema dafniema neco do akva dotahnout? preci jen bych nerad, abych si tam zavlekl neco jeste horsiho

To je zajímavá myšlenka, velikost dafnií bude záležet na jejich stáří, to by chtělo vyzkoušet, ten materiál, kde budou umístěny bude muset být dostatečně propustný, ale zároveň dostatečně zádržný pro dafnie. Nejlepší bude vyrazit k rybníku, nalovit a posléze pracovat s tím co nalovíš, ono totiž teď v letních dnech je vývoj velmi rychlý a každý den se naloví trošku něco jinýho, myslím velikostně.
Jo, to vim ze bude treba to jeste minimalne 1-2x vymenit. Jen zase chvili trva, nez algicidy zaberou a nechci menit 80%, kdyz to plne nezabere. To by byly vyhozeny penize do luftu. Uvidime, jak/jestli to bude ustupovat.
Krevetky nastesti nemam a tlamky to zatim zvladaj. jen se mi jeden black obcas otira o dno (jine to zatim nedelaj) NO3 a NO2 v norme. Ale to uz je tema jinam

Jeste me tak napadlo... Jak jsou velky dafnie? Zkusil bych vyrobit z jemne sitky nadobu ve ktery bych je dal do akva aby spasli tu "zeleninu"... Jde o to, aby se pres sitku nedostali ven (aby je hned nepozrali ryby), ale aby se k nim dostal ten zakal.
Ty výměny vody jsou zvláštěpak při použití přípravků na bázi algicidů naprosto nezbytnou součástí aplikace, přecijenom osahuje chlorid měďnatý a to by nemuselo obyvatelům akvária udělat moc dobře a u citlivějších, jako jsou třeba krevetky, by to bylo konečné řešení.
nn, Algoves je pro akvarka. pro jezirka je od Sery Algenstop myslim.
taky jsem tam nic takoveho nechtel lejt, ale... kdo ma furt poslouchat manzelku

a kdyz uz to bude cisty? proc s tim nic nedelas? omg

Ty algicidy co tam přidáváš, to je přípravek Algovec od sery, není určen pro zahradní jezírka? Čímž neříkám, že se to nedá použít i v akváriu, i když nejsem zastáncem těchto metod, ale účel světí prostředky, tomu rozumím.

vecer vyfotim az dojdu z prace.
vcera uz bylo aspon videt pozadi

(narozdil od soboty - ikdyz uz byla voda vymenena)
Můžeš dát aktuální fotku?
Tak jsem v patek vymenil cca 80% a pridal zbytek Algovce.
zakal do nedele celkem ustoupil. I ryby se trochu rozplavali a byli mene "ustrasene"
Zatim zustanu u omezeneho sviceni (uvidim jak to bude dal vypadat) Kdyz se to nebude zelepsovat do 2-3 dnu, tak udelam dalsi vymenu.
To svícení bych tak nechal a udělal několik masivních výměn vody za sebou, těch 80% obden tak 2x, 3x, to pro začátek.
Diky za rady Romante.
dusicnany jsou kolem 25 mg/l. a to byli dnes i vcera pred vymenou vody (asi 4O%) a fosforecnany jsem nemeril. asi budu muset, abych vedel jestli to je pricina.
nitrifikace by mela byt snad OK. akva se zajizdelo 5 tydnu. (je to moje prvni akva, tak nevim jestli spravne no). ale zjistil jsem, ze se zaclo zelenat az kdyz jsem prestal topit kvuli nitrifikaci. je to mozne?
Zkusim zacit s tema rostlinama a koupim nitrifikacni bakterie. UV lampu nemam od koho pujcit :(
o Dafniich jsem taky uz cetl, ale urcite by to ryby pozrali...
Co se svetla tyce, mam obe zarivky na jednom predradniku. Muzu jen obema, nebo vubec :( Dneska jsem svitil 2 hodky.
Hojnost dusičnanů, fosforečnanů, ne zcela odpovídající filtrace, nefunkční nitrifikace, to jsou povětšinou příčiny těchto kalamit. Metod eliminace je několik. Dát do akva pumpy dusičnanů v podobě plovoucích rostlin, nastartovat řádně nitrifikaci, měnit vodu jak o život a to klidně 80% objemu akva obden, pořídit(zapůjčit) UV lampu a taktéž možno zkusit opomíjenou, ale zajímavě účinnou metodu aplikace velkého množství dafnií do postižených nádrží, ale to naráží na ten fakt, že pokud jsou v nádržích ryby, tak jsou dafnie velmi rychle skonzumovány právě rybí osádkou a nestihnou vykonat svoje dílo, tím že se začnu tím zákalem živit.
Edit: Zapoměl jsem na světlo, s nímž je třeba šetřit a svítit minimálně a to 6 hodin max. a na jednu zářivku(vycházím z údajů z prezentace)

jinak takhle to ted vypada :(
Zdravím.
Vím, že se to tady už mnohokrát řešilo. Každý radí něco jiného. Co pomohlo vám?
Zákal se objevil asi 3-4 týdny po založení. Jedná se o řasu (v odstate vode se nemění). Mám tam asi 10 zakrslých Anubiasek (coz na odber zivin asi urcite nestaci), ale daří se jim dobře. V akva mám tlamovce (cca 50 kousku vel. 3-5cm)
Hodnoty vody mám v profilu. Teplota se pohybuje 25-26 stupnu. Snažim se krmit tak, aby zradlo pozrali do 2min od nakrmeni a to 2x denne. Krmim malejma granulema.
Já zkusil následující: výměna 30% vody, Sera Algovec 5ml na 20l, zatemneni akva (nesviceni)
mam tam 2x 36W, nasmerovani vystupu z filtru tak, aby vic okyslicoval vodu.
Dotaz: mám přestat svítít uplně nebo jen omezit? Doteď jsem svítil od 12:00 do 21hod. Má cenu vysazovat rychle rostoucí rostliny? Nepožerou mi to tlamovci? Popravde by to nevadilo, slo by jen o redukci ras. Pak bych je daroval nebo vyhodil. Poradite jake kytky nejlip?
OK, zkusím SAK úplně vysadit, hodně to střídáme, takže jsem SAKem v poslední době ani nekrmil. Postupně likviduji hromadu zasažených rostlin, ale stále stejná situace. Nyní opravdu důkladně odkaleno a odrostlinováno (odumřelé zbytky) a zase to samé.
Ráno zelená voda, večer křišťál a řasa přisedlá na rostlinách. Skoro to vypadá, jako by se z té vody v průběhu dne zhmotnila do větviček na rostlinách, ale přece jen je jasně zelená, když jsem řešil sinice, byly to takové namodralé šlemy.
Zatím díky, nějak to dopadne, chce to trpělivost. Hlavně když snad ryby netrpí, těm je zdá se hej.
Nehnojím, teplota 26, osvětlení 2x39W (viz popisek akva dvoustovka).
Blbý je, že na perloočky jsem šel naposled v 15 letech, což už je strašně dávno

. Podívám se po místních akvaristikách.
Bublinky na rostlinkách by měli znamenat, že rostlinky jedou a spotřebovávají živiny. Nehnojíš něčím? Jaké máš světla? Jaká je teplota?
Možná sinice. Zkus nakrmit živejma dafniema a uvidíš, jestli se to bude objevovat dál.
Edit: Tak jsem se dostal ke zkouknutí toho akva a zaujalo mě tam krmení SAK, tím bych nějaký čas nekrmil, to by mohlo trošku podporovat mojí teorii. Informace na toto téma možno nastudovat ve vláknu o sinicích.
Ahoj všichni, bublinky na kytkách jsou, teď je k tomu i slepá hladina, ale to může souviset s něčím jiným (vyčištěným filtrem, aktivním uhlím ve filtru). Jinak zákal je ráno 100% zelený, mám akva s bočním denním světlem a je to vidět i při vypnutém osvětlení docela jasně proti oknu.
Ono to vypadá tak, že když rozsvítím, začnou nějak fungovat kytky a voda se vyčistí, pohne se také růst zelené řasy, přes noc zelená řasa opadne a vypadá to, jako kdyby se rozptýlila do vody. Asi plácám nesmysly, ale takhle se to chová. Testy vody nemám, vím jen hodnoty z řádu.
Těžko říct, čím by to mohlo být. Zkusil bych se ale soustředit na hledání toho, co je v té době 8-10h jiné (světlo, fotosyntéza, teplota?, CO2?, vzduchování?, krmení? ...). Nespouští se v té době něco (nebo naopak nevypíná)? Také by mě zajímalo, jak víš, že je zákal jiný před rozsvícením světel než po rozsvícení, když v relativní tmě to těžko můžeš posoudit?
Tak to je docela divné chování, když to během dne proběhne všechny stádia. Máš na rostlinkách bublinky odpoledne? Případně nějaké testy na vodu?
Dobrý den kolegové akvaristi, v poslední době řeším v akvárku podivně se chovající zelený zákal. Už delší dobu mě trápí zelená řasa, ale nějak s ní doma bojujeme. Před cca měsícem se k tomu ale přidal zelený zákal (tedy asi zelená jednobuněčná řasa). Je pravdou, že máme poměrně tvrdou vodu a rostliny v poslední době po zimě zrovna neprosperuji, takže generují hodně odpadu samy o sobě. Přerybněni podle mě nejsme. Zkoušeli jsme omezit svícení, čistit externí filtr (po cca 8 měsících) nebo vrazit do posledního koše aktivní uhlí. Nic nezabralo.
Zvláštní je, že se zákal objevuje jen po ránu. Přesně řečeno, večer je akvárium jak křišťál (svítíme od 10.30 do 21.30). Ráno v šest je pořád čisté, ale v osm už je zelené, dále se o stupňuje až téměř k neprůhlednosti a v 10.30 s rozsvícením to začne ustupovat. Kolem 16-17 hodiny už je zase skoro čisté a večer opět bez problémů. Rybám to zjevně moc nevadí. Nenapadá vás někoho, co by to mohlo být? Možná svítíme málo, už nevím. Díky za nakopnutí.
Mi pomohlo dát do akva sůl (lžíci na 50 l ) a jednorázová výměna vody (cca 70%), jen pokud máš v tom akva šneky tak tu sůl tam nedávej !!! jinak jsou za pár desítek minut K.O.
Tak to je pak jiná. Na nálevníka PMDD nepomůže

No nějaké testy by se hodily. Nemusí to být právě ono. Já jen píšu co pomohlo mě.
Už jsem to psal kolegovi do SZ, podle mě moc změn najednou a řekl bych, že to je počínající nálevník, takže to s tou výměnou vody nevidím až tak žhavě.
Edit: Tak všechno zpátky, přiznal se, že jde o jiný akvo než jsme o víkendu řešili, takže souhlas s tou výměnou vody i když to možná nálevník bude, ty piskořky signalizují nebezpečí vysokých N látek.
Díky, PMDD hnojím, ale bez KNO3 :/
Připomíná mi to to moje neštěstí. Pro začátek zkus měnit častěji vodu. Klidně ob den. Mě to sice nepomohlo a zákal jsem nakonec vyhnal ven PMDD s hodně KNO3. Prostě mi došli nějaké živiny.

Zdravím, nevíte co to může být ? Zničeho nic se mě ze dne na den zakalila voda ..
viz. foto.
Děkuji, nikoho ničím nekrmím. Bohužel mi vážně nezbývalo nic jiného když mi ty rybky přivezl také...
Musíš měnit denně 1/3 vody, jinak rybky začnou padat a jak psal kolega dobrej postup v tomto případě bude použít ten Nitrivec, on pomůže s nadlimitníma hodnotama N látek a podpoří nitrifikaci, což potřebuješ hlavně. Nekrm nikoho ničím, vyndej ty rostliny z košíčků a dokup jich ještě několikrát tolik, to je taky dobrá pomoc, ale hlavně teď měnit, měnit a měnit vodu denně po dobu týdne a potom alší týden obden. je klidně možný že se to nebude lepšit, což bude ukazovat na přítomnost nálevníka na něhož platí nekrmit a vodu neměnit, ale to si teď nemůžeš dovolit, musíš jít cestou menšího zla. Jako další bych doporučil si o akvaristice něco přečíst.
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/… BTW: ta kytka co je v košíčku tam je jen dočasně aby mi neležela v pytlíku. Jde do toho malého akva...
Častá výměna vody by měla taky pomoct musíš počkat něž se ti vytvoří bakterie

možná bych to podpořil i sera nitrivec

a určitě i více rostlin!!

Zdravím akvaristi! Jsem skoro začátečník, začal jsem s malým 25l akvárkem a teď jsem přešel na větší cca 80l vody.. Jenže mám stále stejný problém jako v malém akvárku, kalí se mi voda ("šedne/žloutne").. prosím, poraďte mi co s tím. Nechce se mi akvárium celé zakládat od znova

existují na to nějaké přípravky? Nebo jak tomu pomoci bez přípravků? Děkuji za odpovědi!
0 03.01.2013 16:03 pavel – mléčný zákal
Mně pomohlo 12 ml 30% peroxydu vodíku na 100 litrů. Rozmíchat v hrníčku vody a rovnoměrně rozlít v akv. Nevadí ani rybám ani rostlinám. Filtr nechat zapnutý
Lutien napsala: No to akvárium má prý několik let a nikdy neměla s zákalem vody problémy. teď se to objevilo zničeho nic a po trojité výměně vody se toprý znovu objevuje a nemizí to. Při špatné hygieně by přeci výměna vody pomohla (zvířila by nepořádek, který jistě na dně je, ale ten by se usadil. tohle se usadit nechce)
Jednak už mi není zcela jasné zda jde o paní či pána, viz 15.12.2012 20:40, druhak bych ohledně té nefiltrace a údržby řekl, že "Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne".
Pokud je to skutečně nálevník, tak bych postupoval jak píše kolega, nekrmit, vodu neměnit a jenom silně vzduchovat a nálevník by měl za několik dní odeznít a posléze bych instaloval filtr, možno hned, ale to vzduchování bych nechal, alespoň do doby než se filtrace zaběhne, tudíž po dobu min. 3 týdnů.
Zákaly od nálevníků můžou být od mléčných, přes světle šedé až po šedohnědé. Takže bych to nechal nějakou dobu v klidu, pokud možno nekrmit a uvidí se. Rozhodně bych ale zavedl filtraci. Provozovat takovouto nádrž bez filtrace je poměrně hazard.
Nedostatečná údržba, protože když tam není filtr, nejsou tam rostliny a jsou tam zdatní bordeláři v podobě pavích ok, tak bude třeba dodržovat striktní hygienu dna a měnit vodu jak o život.

Vzhledem k tomu, že mám křišťálovou kouli dlouhodobě mimo provoz, tak líp neporadím.

Bez fotky bych to viděl jako slušnou tipovačku.

Zdravím akvaristy!
prosila bych o odbornou radu

Právě mi volal kamarád a popsal mi akva své babičky: cca odhaduju 60-100 l, cca 20 pavích oček, bez rostlin bez filtru (já vím, je to fakt hrůza). Akva je zavedené několik let údajně bez problémů, zaznamenán pouze úhyn rostin před dlouhou dobou (nedivím se tomu

) nyní se akvárium zakalilo do hněda, údajně jako zvířené jemné bahno. Voda měněná třikrát a zákal se objevil vždy znovu.
Napadá někoho, co by to mohlo být?
Prosím, nepište, že akva je děsné (už jsem to kolegovi řekla

)
Díky za rady

Dobrá volba filtrace.

T tomu svému předešlému doporučení, bych ještě několik dní vůbec nekrmil a do akvária nijak, než těma výměnama vody nezasahoval. Filtr nechat běžet non- stop, nečistit, dno neodkalovat, prostě cvičit základní vlastnost akvaristy(ky) a tou je trpělivost. Žádný další ryby než tam jsou nepřidávat, prozatím.

Výměnu obden 1/3 akva, bakterie přidat jednorázově dle návodu. Ten filtr je co zač? Teď by se právě hodila ta prezenatce.

Bakterie podorující nitrifikaci přidat můžeš a taky můžeš častěji měnit vodu, tedy pokud ta není jak mlíko, což asi ne, jak jsem to pochopil.
Prozatím ještě nefunfuje nitrifikace, není tam dostatečnej počet těch bakterií, který jsou schopny si s tím poradit. Určitě by to chtělo pro přesnější radu nějakou fotku, nejlépe založit prezentaci a uvést tam co nejvíce údajů o daný nádrži. V tom akváriu jsou už ryby?
Prosím o radu

před 14 dny jsem zakládala nové akvárium 180l. Přidala jsem AquaSafe na úpravu vody. Po týdnu jsem opět měnila velkou část vody a odkalovala jsem. Voda už byla čistá.Jenže teď se jakoby opět zakalila.A nevím proč :( Plavou tam jakoby částečky prachu.Nevím jak bych to lépe popsala.Čím myslíte že to může být ??

Myslím,že rozhodně!

Však o to přeci jde vždycky, nebo snad ne?

Hlavně aby byl spokojen tazatel

Já jsem s výsledkem této diskuse spokojen(tedy co se týká toho amoniaku) a jestli jsem použil nějakou "metodu", tak v zájmu účelu.

Je rozdíl být vulgární,nebo expresivní.

Nemusíš být hned vulgární, ale jinak máš pravdu.

A co jsem měl říct?že tam ryby hodně serou a bakterie to nestačí žrát?To by bylo srozumitelnější?

Já tě nechytám za slovo ani nepoužívám romantosidovo metody. Jen si myslím že tvoje odpověď má pro začátečníka nulovou hodnotu.

To,co píšu je jen moje rozhodnutí.A pokud Ti záleží na tom,vyřešit problém a ne na tom ,jak někoho vychytat na slovu,tak to snad chápeš.Jestli jsi si přečetl špatně to,co jsem napsal,zkus to ještě jednou.Nikomu jsem nic nenutil jako jedinou pravdu.Všechno jsem uvedl jen jako možnost.
Měl by jsi být trochu opatrnější o tom o čem píšeš. Ne všichni jsme tak skálopevně přesvědčeni že je to pravda. Za tu dobu co se v akvaristice pohybuji se už upsalo v akvaristické literatuře spousty lidí. Nevěřil bych hned všemu co kdo napíše zvláště když to nejde změřit.

Myslíš,že tomu,komu jsem to psal první,jsem to napsal moc nesrozumitelně?
To máš sice pravdu, ale to není ten komu jsi to napsal první.

Bez prominutí.Romant není začátečník

Když z prominutím vybalíte takovouhle informaci na začátečníka, tak na vás bude koukat jak na ufouna.

V pořádku.Jsem na tom stejně.Tu hodnotu taky přesně neznám.Snad by ta přesná hodnota šla dohledat v nějaké studii.Taky je otázka,jestli by ta hladina amoniaku ,působila na každý druh rozsivky stejně,což asi ne.A když vezmeme v potaz,že jak jsem se dočetl na chytrých stránkách Wikipedie, existuje 285rodů,obsahujících až 12000druhů rozsivek,tak by ty hodnoty byly určitě rozdílné.
Mě opravdu nejde o nic jiného, než se dopátrat nějaké hodnoty toho amoniaku, který je poslední dobou velmi často zmiňován a zhusta citovány ty či ony zahraniční, či přeložené stránky, jako ta příčina vzniku velkého spektra řas. Třeba jenom neumím hledat a třeba už to tady někde napsaný je, ale v té souvislosti, jak jsi to napsal mě to prostě nedalo ten dotaz nepoložit.

Pokud jsi informovaný líp,rád se nechám poučit

Dobrá to by byla škodlivá hladina pro ryby, tak ještě se dobrat k nějaké hodnotě která ovlivňuje, či bude ovlivňovat tu řasotvorbu.

Pokude je hodnota volného amoniaku ve vodě vyšší než 0.2mg/l,je už nebezpečný pro ryby.
Káťa napsala: Co se ryb týče, tak ty se tam mají skvěle
Dokonce se mají tak dobře, že se mi cca jednou za dva týdny všechny třou.
To můžou dělat i v nejvyšší nouzi, zachování rodu. To nemusí být známka nejlepších podmínek, ale tím zároveň neříkám, že to platí u tvého akvárka. Udělej prezentaci a uvidíme

Mě jde o to, aby tady zaznělo, co je to nadbytek amoniaku, takto je to velmi často uváděno na těch či oněch stránkách. Jaká forma amoniaku je nebezpečná a je tou co způsobuje onen nárůst řas(jenom o tom to samozřejmě není). Souhlasím s Tebou, že ta zřejmě nedostatečná filtrace, jak mechanická, tak biologická bude jedním z faktorů, na nějž bude dobré se zaměřit při odstraňování příčin toho problému.
Jestli chceš naznačit,že jsem napsal kravinu,tak mi to řekni klidně bez obalu.To,co jsem napsal,je samozřejmě na teoreticé úrovni,protože jak píšeš,na přesnější určení,je málo informací.Určitě sis všiml,že mnou napsané věty,byly ve smyslu MOHLO by být.Vycházel jsem z toho co vím a pokusil jsem se najít možnou příčinu.Sám jsem podobný problém zažil v akva.kde byla nedostatečná biofiltrace,a bylo přerybněné.Nadbytek dusíkatých látek,přesnou hodnotu už Ti opravdu neřeknu.Rostliny vypadaly právě tak.
Co se ryb týče, tak ty se tam mají skvěle

Dokonce se mají tak dobře, že se mi cca jednou za dva týdny všechny třou.
Tak i tak, nejvíce by mě zajímalo, jak tam můžou fungovat ryby, když je tam nadbytek amoniaku. Co je ještě možná hodnota a co už je ten nadbytek? Je třeba říci, že je to rovina teoretická, nebo o předmětný nádrži nejsou známy téměř žádné informace, mě by třeba zajímalo jaký je tam Ph, když bychom se bavili o tom nadbytku amoniaku.
Ahoj zase po čase

Nevím,co konkrétního máš na mysli?Jestli souvislost mezi amoniakem a rozsivkou,nebo amoniakem a nezaběhlou,nebo nesprávně fungující filtrací?
Bylo by možné rozvést tu myšlenku o nadbytku amoniaku?
Bohužel nemáš prezentaci a tak o tvém akváriu nevím zhola nic. To se potom špatně radí. Tvoje ryby budou asi rostliny trochu ničit, pak si je ničíš sama přidáváním PMDD. Nevím čím svítíš a jak dlouho. Takže si udělej prezentaci se základními informacemi a pokud to jde i nějakou fotku.

Na obrázku na listech je hnědá řasa,rozsivka.Mohla by být způsobená nadbytkem amnoniaku.Filtrace zřejmě nefunguje tak,jak má.Tam by mohl být zakopaný pes.
Je to cca 300 litrů. Kytky musely pryč, byly v hrozném stavu, takže jsem teď zasázela nové. Měla jsem tam původně perleťovku brazilkou, ale ta šla díky svému rytí pryč, potom se stav v akváriu výrazně zlepšil, ale teď cca po dvou měsících je to o 100 % horší. Na ten článek mrknu, díky za info.
Nevím jak máš velké akvárko, ale opravdu "něco" je špatně. Parmičku a ani jiné "požírače" bych nepřidával, je potřeba "vychytat" příčinu tohoto stavu. Podle mě máš i málo rostlin. Viz
www.horacovoakvarium.cz/…
0 16.07.2012 16:01 Káťa – Zelená řasa a zákal vody

Prosím o radu. Ačkoliv odkaluji 1x týdně, měním 1/3 vody, mám neuvěřitelně zkalenou vodu a všechny nečistoty se mi chytají na kytky, na kterým mi začala růst zelená řasa, takže moje akvárko teď není žádný estetický zážitek. Musela jsem vyházet většinu kytek a zasázet nové a doufám že problém rychle vyřeším. Filtr mám vnější od Tetratecu, cca před měsícem čištěný, a co se týče ryb: akara modrá, akara hnědá, kančík červenohrdlý, mřenka, nějaký ten pancéřníček a tetra. Hnojím PMDD.Počet ryb podle mě optimální. Jak se tedy zbavit toho zákalu? Řas se doufám zbavím díky parmičce černopruhé.
Na obojím. Svítil bych 6 hodin denně a s polovičním výkonem. Pokud nejdou odebrat zářivky, tak svítit třeba přes nějakou látku položenou na krycích sklech. Jako další možnost je použít km likvidaci třeba dafnií, ale to by v akvárku nesměly bejt ryby, protože ty stihnou dafnie sežrat dřív než dafnie ten zákal. Nikde jsem nezjistil jak je to akvárko vlastně velký, tak by to sneslo udělat prezentaci a uvést tam co nejvíce informací, ať se pohneme z místa a ten kdo poradit chce a umí, ať má snadnější pozici.

dobrá.na tom světle mam ubrat na watech a nebo na dobu svícení.

Dobrá, tak na to půjdeme jinak. Uber radikálně na světle, krmit opravdu minimálně a nasadil bych do boje nějaký žrouty dusičnanů, protože to zřejmě bude zelený zákal, byť v tom světle vypadá mléčně. Jako dobrý pomocníky bych viděl plovoucí rostliny, který budou plnit funkci 2v1, budou stínit a zároveň odčerpávat živiny, hlavně dusičnany, který jsou velmi častým podporovatelem takovýchto vod.
zkoušel sem tři týdny nic nedělat,ale vubec to nepomohlo,tak sem vyměnil přes pulku vody a bylo to lepší ,ale za dva dny to bylo zpátky.
A ten postup s nekrmením a neměněním vody jsi zkoušel? Tebe zřejmě trápí nálevník, jak zde již před několika dny zaznělo.
taky stím mám problem ,stale odkaluju ,měním vodu,ale stejnak to nepomáha,už si nevím rady .
Z velkou pravděpodobností by to mohl být zákal způsobeny nálevníky.Vzniká v nezaběhlých akváriích ,kde ještě nefunguje biologická rovnováha,nebo tam,kde byla nějakým způsobem biologická rovnováha narušena,např.neúměrnym protrháním rychle rostoucích rostlin apod.V žádném případě se člověk zákalu nezbaví výměnou vody,ba naopak,zákal se tím ještě podpoří,takže vodu určitě neměnit,ani částečně.Také se u tohoto zákalu doporučuje,snížit krmení na minimum,a je li to možné a v nádrži nejsou mladé ryby vyžadující pravidelné krmení,krmení vysadit,na několik dní úplně.Dále by mělo pomoci přidání nějakeho přípravku,obsahujícího nitrifikační bakterie,např.Sera Nitrivec,nebo Dajana Biofiltr.Už jsem u sebe tento zákal zažil a výše popsaný postup mi od něj pomohl.
0 21.05.2012 08:49 milusblahus – kal

poradi mi někdo prosim vas co je to za kal?vypadá to jak kdybych koukal přes plexi,rybam to nějak neškodi ,odkaluju,ale pořad se mi to tam děla.děkuju předem za rady
Tak pokud je zakalená i v té odsávačce (předpokládám že jsi tam dal čistou) tak to uteklo. Prostě to vykvasilo.
Co se výměny týká, tak asi ano. V tom ti ale neporadím - zkušenosti s kvasnicema nemám. Kdysi jsem je taky měl, ale nestalo se mi to.
Kvasnice tam urcite nikdo nepridal. Voda v odsavacce sice neni uplne cira, ale je urcite cistci nez v aqa i v samotnem burcaku. Kazdopadne kdyby tomu tak bylo, ze se tam ten burcat dostal, tak bych asi musel vymenit komplet vodu v aqa, ne?
Tak jsem na to pozval manzelku, ktera ma urcite lepsi cich nez ja ty to pry jako kvaseni neprijde, tak nevim.
No tak mi to připadlo, že to prostě přešlo až do AQ ty kvasnice.
Pokud ale z vody cítíš kvašení.... Sama o sobě tohle voda nejspíš neudělá. Mohu se ale mýlit.
EDIT:
Ono je možné že to prostě překvasilo - nepřidal tam někdo kvasnice, aniž bys o tom věděl? V té odsávačce (počítadle) jakou měla barvu voda?

Tak pred tydnem. Jak to myslis utekl? Mam v 2l flasce 1,5l vody a hadicka jde jeste pres pocitadlo bublin(odsavacka) a na konci hadicky ve vode je cigaretovy filtr, ktery nebyl poskozen, kdyz jsem ho vyndaval.
Na druhou stranu je z vody citit zapach jak kdyby to kvasilo, i kdyz mozna se pletu.
Já bych to typnul na to, že ti ten burčák utekl až do AQ. Kdy jsi ho dělal naposled?
0 12.05.2012 12:53 huhuhu – zakal, lapani, uhyn

Chtel bych poprosit o radu. Procetl jsem par diskusi, ale presto z toho nejsem moudrej. Vcera jsem prijel z prace a aqa zakalene, voda smrdi a rybicky lapaji u hladiny. Vyndal jsem burcat a zacal vic cerit hladinu vnejsim filtrem (vzduchovani nemam). Jeste jsem vymenil asi 1/3 vody.
Dnes rano voda jeste vice zakalena a rybicky stale lapaly. Odebral jsem tedy vodu do kyble a vse z aqa vyndal, vcetne pisku. Filtr mi porad bezi. Vymena 1/2 vody v akvariu. Vsechny rybicky, ktere v kyblu hodne lapaly po dechu (jedna neonka lekla) jsem vratil do aqa. Stale lapali (druha neonka lekla). Napustil jsem tedy studnicni vodu, ktera ma stejne parametry(podle mych testu) jako zabehnuta voda v aqa, do kyblu a ryby tam zpet prendal. Ryby uz nejsou u hladiny, ale vetsinou u dna kde jsou hodne staticke a vyrazne polikaji vodu, tak nevim kde je jim lip. Mam vymenit kompletne vodu v aqa za stundnicni?
Pred zakalenim byla voda krasne cira a rybicky cile. Vymena vody 1/4 pred peti dny. Aqa nebylo vicemene nikdy zakalene a ryby se taky nejevily, ze maji malo kysliku a to jsem ceril hladinu pomerne malo.
Test na NO3 ani amoniak nemam a neco koupit budu moct az v pondeli. Jde mi o to, aby se rybicky meli dobre a hlavne prezily.
Nech všechno na svým místě, filtr puštěnej tak aby se hladina hejbala(čeřila), hodně rostlin, nijak do akvária nezasahuj a mělo by se to lepšit. Mrkni se na ty odkazy co jsem Ti dával, hodně čti, to se určitě vyplatí, nikam nespěchej a ryby do akvária začni dávat postupně až po třech týdnech tohoto provozu, tzv. doby zabíhání akvária. Určitě by bylo vhodný si zřídit prezentaci a tam uvést co nejcíce údajů o nádrži, aby ten kdo chce a umí poradit, to měl jednodušší a nemusel se na všechno dotazovat. Jedna fotka je kolikrát lepší než sáhodlouhý slohový cvičení.

Může ... ale i ten nejhorší a nejzanešenější štěrk se časem pročistí přes filtraci. Jestli tedy nebyl kontaminován u dodavatele nějakým sajratem. Je-li pórézní, tak obyčejné propláchnutí nepomůže, alespoň ne v krátkém horizontu. Lepší by bylo jej převařit. Toť můj názor.
Dobrý den, ano, akvarium jsem umyla (žádný saponát, ale důkladně a ještě několikrát vypláchla). Voda se od včera zlepšila, ale na hladině je stále ten zvláštní "film" a bílé bublinky. Může to být zvoleným štěrkem? (drtí), mám koupit něco jiného? Proprala jsem to opravdu důkladně, tak nevím čím to je :(
Díky za pomoc
0 16.03.2012 01:01 Tery – Šílený zákal hned po napuštění vody do akvaria
Dobrý den,
potřebovala bych poradit, dnes jsem si koupila akvarium a jako laik s přečtením všech možných rad jsem koupila v Hornbachu akvarijní pranou a tříděnou drť č. 4 a 3 (černá a bílá). Drť jsem doma důkladně proprala horkou vodou a zbavila jí všemožného sajrajtu, bohužel i přesto mi hned po napuštění vody do akvaria vznikl hodně hnusný zákal. Není to jen běžný zákal, ten bych čekala že sedne, tohle vypadá jak zvláštní bílé skvrny (občas i bublinky) a plave to hlavně na hladině (mimo běžného zákalu), trošku to vypadá jak mastné skvrny, nebo nevím jak přesně to popsat(prostě divný film s barvou spíše do bíla). Můžete mi někdo poradit co s tím? Může to být zvoleným "štěrkem", mám vodu zkusit vyměnit a nebo je potřeba štěrk vyhodit a koupit něco pořádného? Nebo mám počkat co to udělá?
Díky komukoliv za radu. Tery
Dovolím si trošku poopravit: akvaristika je většinou o trpělivosti.

Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 20221x