Stěhování zaběhlého akvária do nového
Dno sem jednou propral jenom abych se zbavil listů rostlin, případně nějakých nečistot a tak ho dám do novýho akva
Tak to bude v pohodě.
Větší akva je vždycky lepší, ale zas tu výšku oceníš spíš ty a některé rostliny. Ryby ocení spíš větší délku a šířku akva.
Dno zůstane stejné jako bylo v akváriu. Děkuji za radu. Teď řeším jestli koupit stejný akvárium 60x30x30 nebo jestli koupit to větší 60x30x35? Ale pokud seženu v obchodě tak bych raději to vyšší.
Ahoj, dělal jsem to takto opakovaně, vždy když jsem se na prázdniny stěhoval pryč z kolejí a po prázdninách zpět... Nikdy nebyl problém a obešlo se vše bez ztrát na krevetkách i rybách... Jen jsem po napuštění nechal vše pár hodin sednout. Pak jsem to jistil několika výměnami vody ale asi ani to by nebylo nutné. Vodu z původního akva jsem nijak neřešil a nepřevážel, krom kýble ve kterém se vezly rybky a krevetky.
Dno zůstane stejné?
Podľa mňa, záleží od možností. Ale čo iné ako dať krevetky do nového ti ostáva? V "kýbli" im asi nebude lepšie?
Zabehnutý filter pomôže so zábehom nového akva, ale krevetky by ocenili dovtedy častejšiu výmenu (stará voda moc nepomôže).
A ak by išlo o nové krevetky, tak až po zabehnutí.
Keď som menil dno 2x (všetko von a nanovo), ryby išli hneď po napustení (nemali ani kde inde byť).
Zdravím všechny akvaristy. Včera jsem dělal údržbu svého 54 l akvária (prostřih a výměna vody) a vše bylo v pohodě. Dneska jsme zjistily, že akvárium teče. Vypustil jsem vodu z akvária a "schoval" si ji. Můj dotaz zní. Kdybych koupil akvárium a dal do něj ten samý filtr, vodu, rostlinky atd. mohl bych do něj dát rovnou hned i krevetky když akvárium bylo zaběhnuté? Nebo případně jak dlouhou dobu bych musel nechat na aklimatizaci než bych je tam dal?
Děkuji za odpověď
Starší reakce
0 16.03.2024 21:36 Klárča [49] Zdravím. Také mi začalo včera prosakovat akva a zítra se půjdu podívat do Hornbachu na nové
www.hornbach.cz/… nebo možná
www.hornbach.cz/… a ráda bych se ujistila ohledně správného postupu při přesunu všech komponent. (Taky se bojím ať to nepodělám)
1) Původní akva je 60l, něco vody jsem včera odpustila (aby se snížil tlak na spoj) takže tam zbylo čistěho objemu možná tak 40l. Tedy zbylou vodu dát do kbelíku i s filtrem a vzduchovním, do ní rybky a kytky...
2) Původní starý štěrk přesunout do nového akva. Nově dokoupený štěrk musím samozřejmě aspoň trochu proprat. Mám teda ale propírat i ten původní ze starého akva??? (Tady ve vlákně se píše že ano, ale myslela jsem, že tím si vymyju i ty potřebně bakterie???)
3) Nějakou část původní vody (ze kbelíku) přesunout do nového akva, zasadit rostlinky a většinu vody budu tedy muset doplnit kohoutkovou. Nebude to problém???
4) V nověm akva pustit nový filtr, topítko...
5) Přesunout původní starý filtr ze kbelíku do nového akva (jen doufám že ten filtr od setu Tetra půjde nějak provizorně do toho nověho setu Juwel Rio nasadit!?!?!?)
6) Za jak dlouho můžu vypustit do nového akva rybky??? Kolik to je asi pár hodin??? Podle dusičnanů? (Nevím dlouho to rybky zvládnou ve kbelíku jen se vzduchováním a minimem vody?) Momentálně mám pouze dva ancistrusy
7) Předpokládám, že nějakou dobu bych měla nechat jet oba filtry. Jak asi dlouho? Kdy můžu starý filtr zrušit?
Děkuji moc za rady a přeji hezky večer
Starší reakce
No mě to bylo jasný
Já ten světlej písek nesnáším, ale manžel bude nadšenej, se zlobil za ten šterk
Bude z toho guláš. Vybargrovat to separé je dle mého názoru bez šance. Ale ty směsky se, i díky piskořkám, mají tendenci postupně usazovat tak, že nakonec je jemné dole a kamení navrch, jen si musíš počkat.
Ještě poddotaz, i když je to asi jasný… mám v akva písek a na něm hrubší štěrk, to se asi budu muset snažit vybrat nějak zvlášť, že? Z toho bude guláš jinak
Leda že by se to nějak zázračně usadilo samo, třeba jak v tom rejou piskořky…
Je to možný, bohužel se to nedalo stihnout. Stěhoval se i obývák, na kterém bylo akvárko a zakracoval jsem i desku na které sedělo. Breberky ve filtru to přežily, filtr jel i v bandasce u ryb, ale ve dně to nepřežilo.
Problém byl asi v těch 2dnech.
Ja mám štěrk a písek, a piskořky, a asi to trochu proplachnu, když už to bude venku… řasy mám i tak, sem tam ruducha, sem tam vláknitá, v tomhle směru to holt nějak dopadne…
To jsi nechal cca 70 litrů původní vody z těch celkových 190? Takže od oka třetina… kdy jsi vracel ryby?
Vloni jsem akvárko stěhoval a jako největší chybu zpětně vidím, že jsem nepropral dno. Jen jsem liapor přendal, odkalil a znova během dvou dnů poskládal a nechal to na filtru. Rozjela se dost ruducha, roste na kuličkách liaporu, anubiasech a ani šneci ji neutekli. Ještě mám na anubiasech takovou přisedlou mechovou řasu, kterou dokážou sežrat šneci. Teď po roce už se to rovná, ale v kondici jako bylo před stěhováním, pořád není.
Vody jsem nechal cca 60-80l ve dvou konvích, v jedné ryby, v druhé kytky a zarostlý kořen byl ve vaně.
Já bych starou vodu nedávala, k ničemu to nepřispívá, když už tak jen čtvrt, půl max, ne víc. Dno, kytky, vodu, počkat pár hodin, filt z kýble do nového, pustit, topítko, počkat pár hodin až si to sedne, přeměřit amoniak, pustit ryby a pak už jen přesně, růžkatec na hladinu třeba a kontrolovat hodnoty a případné častější ale menší výměny
Mám růžkatec, naposled už jsem ho neredukovala, ten by to mohl pokrýt ne? Plus se mi plevelně množí plovoučky (okřehek a piscie), ty jsem taky zatím nechala přemnožený…
S postupem souhlasím, jen bych pro začátek přidal rychlerostoucí stonkovky a prvních 14dní měnil častěji vodu.
Čauky, zachoval bych někde bokem polovinu vody, v ní filtr, dno klidně propral, zasadil rostlinky, dopustil druhou polovinu vody, pustil filtr a klidně dal hned rybičky...
Zdravím, pročetla jsem to tu, a vím že nevím co dělat
Netěsní mi akvárium, zjistili jsme že i deska na skříňce pod ním je v přislušném rohu dost nasáklá a kroutí se. Bude nová skříňka. Nicméně, akvárium bude stejně velké jako současné. Vrhnu se na to ráno (ne teď, až asi ve středu) Vyberu kytky, ryby do kyble se vzduchováním. Přebagruju dno do nového akvárka, nebudu nic ubírat ani přidávat. Mám to nějak proplachovat? Přijde mi lepší to nedělat a po napuštění nechat do večera ať se bordel usadí.
Kytky asi můžu přidat hned, protože dávat je později by bordel zase zvířilo.
Ryby bych dala večer, nebo nechat bokem ještě i přes noc? Ryby mám parmičky čtyřpruhé, mechové, černopruhou, tři čichavce a jednoho ancistruse. Pancéřníčky už jsem dlouho nezahlídla.
A co voda? Snažit se použít veškerou vodu ze současného akvária, nebo pak dopustit třeba polovinu nové? Podle příspěvků níže bych si pořídila Nitrivec (teď doufám že jsem nespletla název
)
Nechci něco podělat, ale kvůli dětem to nemůžu mít rozvrtaný xdní, vlezou všude.
Starší reakce
Pokud by to někdo potřeboval pro inspiraci, tady popisuji, jak jsem přestěhovala 50l do 200l.
rybicky.net/nadrze/31430
Čas ukáže, jestli jsem to provedla dobře
Starší reakce
Já to za poslední rok 2x udělal. Lopatkou přehodit rostliny i se substrátem. Žádné zásadní problémy. Moje akvária mají zdravý svinčík
.
Až dáš pryč vodu, zabal pořádně celé akvárium do fólie. Nic neoschne
.
Části starého dna s rostlinami nezasypávej zbytečne novým substrátem. Rostlinám nevadí mít trochu vidět kořeny, utopení v substrátu naopak problém je. Svinčik a bahno přelít je fajn. Usadí se. Přírodní vzhled.
Já bych se bál toho co píše Maq, proto bych to tam nedával ono lepší mít jistotu. Pokud joo chceš experimontovat tak si kup ty startovací bakterie co používaj japončíci (profiplants toho má mnoho), ale stále budeš dráždit kobru bosou nohou.
Kytky to zvládnou i v čistým a zaběhlej filtr ti umožní uspíšit ryby.
Se svinčíkem nikdy nevíš. Hromadí se v něm všechno možné. Dobré i zlé. Čeho je ve Tvém případě víc?
Nevíš, nemůžeš vědět. Nechat si ho trošku je možná dobrý postup, jinak bych to dělal načisto znova.
Však piš narovinu ;) Ten svinčík bych očekával, že může být slušným základem pro růst kytek - myšleno jako výživný hnojivo dospodu. Myslel jsem, že kdybych dal úplně dolů většinu toho starýho a pak někam do středu výšky substrátu kytky s kořenama a starym substrátem a jejich stonky lehce zaházel novým pískem (ne u anubiasu), takže by bordel nešpinil vodu a zároveň bych v něm měl už zakořeněný kytky i s hnojivem (předtim bych nechal novej písek 10 dní pod vodou, aby při vkládání do akva neplaval, ale seděl rovnou na místě). Nebo ti to použití starýho subtrátu (3,4 roku) přijde jako blbost?
Ano unese to.
Nechci se tě nějak dotknout, ale to AQ je pěknej svinčík.
Vybral bych tu pokuď možno nezařasenou parvulu (vytahal a zastřihl kořínky, rostrhal ji na menší trsy), ostříhal ten nejspíš anubis a zbytek propral, vyčistil a založil znova čisté. Já moc nerozumím co si slibuješ od toho přetahování svinčíku. Filtr nový jestli je již zaběhlý tak použiješ a vodu vylej (nemá pro tebe žádnou cenu).
Pokuď chceš dokupovat další rostliny tak je hned zasaď, není na co čekat.
Ahoj,
Tak jsem se (konečně) dokopal k tomu, že začínám realizovat stěhování mého prvního akvária (
rybicky.net/nadrze/29318) od rodičů k sobě domů. Na novém místě z něj chci udělat krevetkárium a tomu i víc přizpůsobit kytky a podobně.
Vzhledem k tomu, že převoz bude nejspíš pro akvo celkem zápřah a že ho mám v plánu následně překopat, mě napadlo, že bych si na nové místo pořídil o něco větší akvo (dle možností) a místo 20 l měl pro krevetky 40 l. Písek mam, mam i menší filtr zaběhlý ve větším akvu.
Plán:
1) zbytek ryb (většinu jsem daroval, ale pár jich zbylo) přelovit a přendat do velkého akva => sem budou patřit krevetky a možná časem panceřníčci
2) vypustit většinu vody do kýble, kytky nechat v substrátu
3) starý filtr a nový zaběhlý filtr do kýblu s vodou
4) naložit a převést -> na novém místě dát na dno spodek z původního akva, pak lopatkou opatrně přendat kytky i s kořínkama ze starého substrátu a zasypat lehce vršek novým pískem
5) napustit vodou, pustit filtry, světlo + nějaký mini topítko
6) za 10 dní doplnění kytek do vzniklých prostorů + nové kytky pro krevetky řasokoule apod
7) pokud budou kytky po 3 týdnech ok, tak otestovat vodu a koupit krevetky, po 14 dnech pancéřníčky
Co si o tom myslíte? Co změnit?
Případně nemáte představu, kolik taková sranda může vážit? Unese to tenhle poličkový stolek z ikei - stálo by nad zásuvkama (
www.ikea.com/…)?
Díky moc!
Starší reakce
Myslím že optimum bude někde uprostřed a "bokem".¨
Ať děláš co děláš, když staré dno znovu položíš, tak se pohne. Mnoho mikroorganismů uhyne, mnoho usazených látek se vyplaví. Dějí se nestandardní věci.
Obojímu se pomůže, když je voda co nejpodobnější té původní ve svých parametrech. Jenže vzápětí je asi v každém případě vhodné/nutné nějaký čas pilně měnit vodu.
Čili stará nebo nová - ona si své kvality stejně nepodrží, protože dno.
To je trochu jiná situace. U těch citlivých ryb měníš třeba 90% denně a potom ta kohoutková voda i voda v akváriu má podobné parametry. Ale když otestuješ parametry vody, která byla týden dva v akváriu a čerstvé vody z kohoutku, tak se budou pravděpodobně více méně lišit. Ze stejného důvodu se nedoporučuje měnit nějak velké množství vody u běžně udržovaných akvárek, ale jen zhruba 30%. Je to jeden z důvodů, proč je takové procento úmrtí při odchytu z přírody.. nejsi schopen namixovat totožnou vodu, přestože je čerstvá.
Starší reakce
Ahoj, tuhle akci jsem absolvoval v únoru, když jsem stěhoval 120litrové do 240litrového. Měl jsem tu výhodu, že typ filtru se neměnil, takže jsem měl zaběhlé náplně. Nápad s proužky je dobrý, ještě bych před stříháním vymačkal bordýlek z filtru do nového. Mně se použití starého dna osvědčilo a stejně tak si myslím, že je dobré použít co nejvíc vody z původního akvária. Pokud si dáš čas s propráním a přípravou nového dna, abys měl co nejmenší zákal, mělo by se to povést bez problémů. Mně to zabralo asi šest hodin, jen navazování rostlin na matky musela udělat manželka
Přes veškeré obavy se kytky chytly krásně, ryby byly v novém prostoru od začátku hodně aktivní a ca po pěti týdnech jsem doplnil osádku. Držím palce!
Dovolím si nesouhlasit s tou celkovou výměnou vody. Přijde mi lepší zachovat maximum té staré vody, jak píšeš.. aby rybky nedostaly takový šok. A i tak to bude v podstatě znamenat 2/3 výměnu vody (80l►200l). Bordýlek je jasný.
Co píše cyklohentán je dobrý nápad. Ideálně udělat z molitanu plátky a nastrkat do toho nového filtru (pokud jsi nedokupoval žádné náplně, mělo by se to tam vejít. Vatu dát do nejspodnějšího koše. Tak po měsíci budeš moci stará filtr. média odstranit. Po odstranění starých médií bych ještě tak měsíc počkal, než začneš dokupovat další ryby.
Možno by som dal trochu (alebo i dosť) starého média do nového filtra, bolo by to rýchlejšie
Povodny mam vnutorny biofilter s vatou, molitanmi + trochu zeolitu. Novy je externy jbl 902 so zakladnymi naplnami(molitany roznej priepustnosti a na spodu keramicke gulicky). Dnes ho idem pripajat do stareho akvaria...
1-Přesně jak říká Yirka ráno začneš a večer už se nám tady pochlubíš s výsledkem, který ti hned pěkně okomentujeme.
2- Bylo by dobré uvést také za jaký filtr budeš měnit ten původní, je více možností jak provést změnu filtru.
Pokud máš v tom starém akva rostliny, vezmi širokou, plochou lopatku, vyber ze starého akva bloky substrátu i s rostlinami a dej je do nového, jak to bude možné. Rostliny se uchytí rychleji. Vyzkoušeno.
Kolega vhodně doplnil, já bych to časově orámoval. Není třeba celého víkendu. I při největší pečlivostí a problémech s odchytem to je maximálně na dopoledne.
Snad jenom pár postřehů
- dno se ti promíchá tak jako tak
- pokud je to staré dno nějaké špatné, tak bych ho tam asi nedával, ale pro jistotu bych první cca 2 týdny hlídal dusíkaté látky a častěji měnil vodu
- nový filtr do starého na co nejdelší dobu ok, ale zároveň bych po přesunu nechal starý filtr běžet v novém akváriu současně s novým filtrem, alespoň 2-3 týdny
- nepřeháněl bych to s tou starou vodou do nového akvária, naopak bych možná dal raději vodu novou, klidně všechnu
Ahojte,
idem stahovat moje sucasne akva do vacsieho, konkretne z 80l do 200l. Presun potrebujem casovo zminimalizovat. V nasom malom byte s dvoma krpacmi to musim zvladnut za "vikend". Povodne som mal v umysle stare dno vynechat(je to taky mix + dost sa trapim s vysokym NO2), ale po precitani vlakna to asi nieje vhodne riesenie.
Bude takyto postup postacujuci:
1. Zabehnutie noveho filtra v starom akvariu
2. Den D minus 2 az 3 dni odkalenie povodneho dna, vymena cca 1/3 vody
3. Den D odcerpanie co najviac vody do kyblov
4. Vylovenie rastlin a ryb, presun ryb do jedneho s kyblov s filtrom
5. Odcerpanie zbytkovej vody, presun dna do noveho akvaria
6. Roztiahnutie stareho dna po celej ploche(alebo len tam kde planujem rastliny???), dosypanie noveho strku do pozadovanej hrubky(nerad by som ho miesal so starym...)
7. Napustenie akvaria so starou vodou + doplnenie odstatou s vodovodu
8. Nasadenie rastlin
9. Presun rybiciek a filtra
Je to OK? Alebo je nutne pred rybickami nechat akvarium bezat prazdne? Ak ano, kolko minimalne?
Vdaka
Starší reakce
Taky si můžeš nechat tenhle a k němu dokoupit ještě další filtr tak, aby to bylo pro tu 180tku dostačující. Dva filtry sice zaberou víc místa, ale starý filtr máš už zaběhlý a do budoucna budeš mít pojistku pro případ, kdyby se jeden porouchal. Udělala jsem to tak, když jsem přecházela ze 180tky na 250 l a mám to doteď.
K tomu by bylo dobré vědět, odkud jsi
Asi to bude lepší no... A nevíte tady náhodou někdo o dobré firmě která slepuje akvária? Přece jen u 180l chci být opatrnější, nechce se mi mít 180l vody vylito v obýváku kdyby to náhodou prasklo.
Máš fluval 3 plus. Já měl fluval 4 plus ve 165 l (125 l čistého) a byl jsem s ním nespokojen. Nic moc objem filtrační hmoty a celkem snadno a rychle se zanášel. Abych ti odpověděl. Ta výměna podle mě nezbytně nutná není (hodně záleží na osádce, jaké ryby plánuješ?), ale přesto bych tu výměnu doporučoval. Vyměnit fluval za něco s větším objemem filtrační hmoty.
Dobrý den. Akvárium bude slavit letos už 9. narozeniny, tak jsem si říkala, že by bylo dobré přestěhovat ho do nového, koupit nový písek a trochu obměnit složení rostlin. Stávající má okolo 100l, to nové bych chtěla větší - okolo 180l. Můj dotaz zní - je nutné kupovat také nový filtr? Akvárium bude sice o dost větší, ale tím pádem bude mít také lepší samočistící mechanismy ne?
Starší reakce
Jenik3 napsal: ... Skoro by se dalo rici, ze to je lokalni ekosystem. ... Ne skoro, on to JE lokální ekosystém, nebo by aspoň měl být.
Starší reakce
Zajimavy kolobeh dusiku v akvariu. Skoro by se dalo rici, ze to je lokalni ekosystem. Dnes jsem zivocichy pozoroval (vyjma bakterii) a jak vidi plechovku s krmenim, shromazduji se u hladiny a nasleduje boj o kazdou vlocku.
Cim se zivi bakterie nevim. Mam vsak pochybnosti, ze to jsou rasy a zbytky rostlin, ktere filtr zachytil.
Přidat reakci
[1] ...... 5 6
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 4840x