Stěhování zaběhlého akvária do nového
Důležitý bude z té 20 použít zaběhnutej filtr i v té 46, alespoň dočasně a měnit, měnit, měnit vodu. V podstatě sestěhováváš z menšího do většího za pochodu. Jestli je možnost nechat v té 46 běhat nějakej čas filtraci, kterou i třeba naočkuješ tím že odkalíš dno v té 20 a v tom bordelu vymácháš filtr do té 46, tak by to bylo dobrý. To jestli Ti tu operaci přežijí všichni obyvatelé to Ti nepovím, jenom radím jak minimalizovat riziko.
Áno, aj nad tým sme rozmýšľali, ale tú 20 - ku chceme dať hneď preč. Urobíme to tak: Polovicu vody z 20 - ky dáme do 46 - ky, potom dáme tam aj zbytok vody z 20 - ky a potom dáme tam asi 5 dní odstatú vodu, ale vodu budeme samozrejme dávať s hadičkou.
Či toto prežijú, sa chcem opýtať.
Pokud je to akvo alespoň 10 dní založený s fungujicí technikou a rostlinama, tak je tam dávej postupně tak po 2 kusech co 4-5 dní a měň při tom obden vodu.
0 12.04.2013 13:48 Tomáš55 – :D
ps: v 46 ke nie sú žiadne ryby, pojdu tam sami.
0 12.04.2013 12:49 Tomáš55 – Prenos z 20 - ky do 46 - ky.
Ahojte, keď prenesiem 9 rýb z 20 - ky do 46 - ky, može sa stať, že aj umrú zo stresu? Díky.
Starší reakce
Novy filtr muzes taky zabehnout tak, ze do neho das neco media ze stareho filtru a nechas ho bezet na kyblu s kusem mrazene krevetky ci ryby ci hrsti rozmackanych sneku. Mozno prihodit i par tech nerozmackanych aby se to lip rozkladalo.
Šneky určitě nech. Za to přemnožení určitě může překrmení. Nepřekrmuj v novém a nebude to taková katastrofa se šneky. S tím filtrem, když se do toho malého nevleze to udělej, jak jsem psal já. Dej do nového akva co nejvíc vody z malého akva a nech tam běhet jak nový tak starý (z malého akva) filtr. A´t se to vše podaří ;)
Neuvažovala jsi o založení prezentace? Další problematika ve tvém akva by se pak lépe řešila ;)
0 31.10.2012 15:15 azereta Děkuji za reakce, ale nedokážu si představit dát filtr který je určený na 60L nádrž do toho malého "plivátka" vždyť se to tam skoro ani nevleze
OK, šneky tedy nebudu řešit...snažím se nepřekrmovat, ale nejvíc se mi namnožili, když jsem byla na dovolené a krmila sousedka (překrmila). Jsem ráda, že jsem si ujasnila pár věcí a snad to vše klapne tak jak má...
Jak tady uz "dvorak" napsal, sneky nech, ti jsou velmi uzitecni. Vy je asi nemate rada, neb se promnozuji a to je zcela jiste protoze prekrmujete. I kdyz se jich uplne zbavite, v budoucnu je prinesete na rostlinach zase. Proste, sneky nechat a nestarat se o ne.
A k tomu preneseni akvaria: Staci vylovit ryby do kyble, na nej nasadit ten bezici filtr. Prendat dno, dosypat novy substrat, zasadit rostliny a maximalne pockat jeden den. Pak dat ryby i s filtrem a je hotovo. V prvnich par dnech nekrmit!
Pokud mate dost rostlin, dodavat co2 a svitit co to da taky pomuze. Dalsi dobry napad, je nechat zajet novy filtr aspon tyden na starem akvariu pred tim planovanym presunem nebo primichat neco media ze stareho filtru do noveho.
Pokud to dobře chápu, tvůj problém je v těch šnecích. Za mě ti mohu říct a poradit to, ať použiješ co nejvíce vody ze starého akva (no ono zas tolik vody to nebude - max. nějakejch 18-20 l vody
), klidně použij i to staré dno i se šnekama. Šneci bývají v akva často užiteční. Dokážou likvidovat zbytky potravy, když náhodou ti uhyne rybka, tak ti jí taky biologicky a přírodně zlikvidují a také se ti postarají o staré, odumírající rostliny. Tipuji, že máš v akva okružáky - co jinýho bys taky dávala pravidelně pryč
Určitě si myslíš, tak jako 95% akvaristů, že ti okružáci žerou nejen odumírající listy, ale i zdravé listy nebo celé rostliny. Četl jsem odborný článek a z mnoha pokusů vyplynulo to, že okružáci poznají mnohem dříve špatnou rostlinku, kterou začnou ožírat. Ty je vidíš, jak ti ožírají zdravou rostlinku. Za pár dní usoudíš ze stavu rostlinky, že je špatná. To že je špatná, přisoudíš právě okružákům. Což je omyl. Ona rostlinka sice vypadala zdravě, ovšem "uvnitř" už byla "načlá". Okružáci to poznají mnohem dříve než my - akvaristi a pustí se do rostlinky. Začnou s likvidací špatné rostlinky mnohem dříve, než akvarista usoudí o rostlinice, že je opravdu špatná.
Já mám ve třístovce Okružáky, kružníky a piskořky. Nevím čím to je, ale žádný z těchto plžů, se mi zatím (bohužel) nijak rapidně nepřemnožil, byť hlavně kvůli nim účelně překrmuji. Bez šneků bych si svoje akvárko už asi ani představit nedokázal. Odvedou mnoho úklidové práce a ušetří ti mnoho starostí o akvárko. Svojí třístovku odkaluji jednou za dva až tři měsíce, protože častěji není zkrátka potřeba. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že mnohem větší neplechu udělají Ancistrusy - a to jich mám ve své třístovce asi 8
8-)
Doufám, že jsem tě aspoň trošku pobídl k tomu, že si tam ty šnečky necháš.
Takže, když už tam budeš dávat svoje dno z toho malého akvárka - které mimochodem bude zcela určitě potřeba doplnit dalším štěrkem - můžeš tam k novému filtru dát i filtr z té 25tky. Budeš tam mít kolem 40 litrů nové vody. Starej filtr ti určitě v začátku pomůže. Než se v novém filtru "usadí" užitečné bakterie.
Když nechceš použít zajetý dno a filtr ze stávajícího akv. tak musíš začít pěkně od začátku. Nechat nový akv. tak měsíc zajet a pak teprve vypustit ryby.Zajetí filtru můžeš trochu urychlit tak, že do něj vymačkáš bordýlek z toho starýho filtru.Ale z těch šneků mít panickou hrůzu nemusíš...Naopak,v akv. jsou užitečný a pokud se ti přemnožujou tak moc krmíš..
0 29.10.2012 15:55 azereta – Prasklé akvárium x založení nového - spěchá
Zdravím, potřebovala bych poradit...mám rok zajeté akvárium 25L, pouze guppky a 1 ancistrus, pár květin a šneci z nich, které pravidelně dávám pryč. Už nějakou dobu jsem plánovala pořízení něčeho většího (ne více ryb), ale osud tomu chtěl jinak - akvárium začalo protíkat ve spoji. Co teď. Nevím, jak dlouho lze čekat, že se nic nestane (úbytek vody není zas tak velký, jsou to opravdu kapky), na druhou stranu mám již v záloze 63L akvárium. Ale...co mě trápí jsou šneci, které bych do akvária nechtěla opět zatáhnout (dostaly se přes rostliny, moje blbost), tudíž, pokud bych dávala alespoň část štěrku do nového, tak si tam vysadím i šneky. Další věc je filtr - ono mi totiž ti šneci žijou i v něm, nejde to z toho vymýt a nějaký se tam vždy dostane a asi jim to tam vyhovuje. Takže nemůžu použít ani starý filtr, který má stejně nedostatečnou kapacitu. Takže mám nový s novým molitanem. Co jsem tak četla, tak je prý nejlepší zachovat co nejvíce vody a dna, ale co s tím, když tam jsou šneci, kterých se chci zbavit? Jak nejlépe nastartovat nádrž (kdy vypustit rybky)? Přečetla jsem toho už tady docela dost, ale pořád si nevím rady. Moc děkuji za odpovědi, nerada bych udělala nějakou extra blbost...
Starší reakce
Jenom bych to neudělal najednou, i když půjde o nějaký ten týden zaběhlé akvárium, tak větší množství ryb přidaných najednou může nakrátko zvýšit hladinu N látek a nemusí to těm rybkám udělat dobře.
tak děkuji takhle jsem myslel že bych to udělal..jen jsem se chtel ujistit
dík
Pokud je nové akvárium připravené a zaběhlé a jedná se o přesun třeba z menšího tak normálně přelovit.
Část původní vody neublíží....
Prosim Vas chtel bych se zeptat jak mam presunout ryby do noveho akvaria ?? Dekuji
Starší reakce
Tak z desítky by to teda bylo a zůstanu asi u té výšky 60cm. No trubic teda 5, stačí mi dokoupit EP na 2 trubky za 420,- + trubky a hotovo. Filtr by stačit měl, naplněný ho mám EHEIM biomech a substrat pro. Na výbojku mít opravdu v dohledné době a výdajům na notebook a další potřebnější věci nebudu mít, doufám, že mi zbyde těch 5000 na akvárko.
Starší reakce
denne nebude na to cas lebo mam taku pracu ze niekedy som prec aj 3dni ale budem sa snazit
Bude to tak jenom dobře. Jak jsem se snažil to popsat, tak se to udělat dá a fungovat to bude, ale je to opravdu o denní péči, která se nesmí podcenit, jinak se dotazy stěhují do jiných vláken a to je zbytečný.
mas pravdu nebudem to tlacit
Nikdy nic nebude samospasitelný, ani použití té chemie. Nitrivec je velmi dobrej pomocník. Taky nejsem vyznavečem chemických cest a moje názory na výměny vody jsou snad již dostatečně známy, ale v určitých případech, můžeme řici kalamitních, i já po Nitrivecu sáhnu, čímž Tě rozhodně do ničeho nenutím, jenom ozřejmuji situaci. Ty rostliny jsou velmi dobrými pomocníky při stabilizaci nádrže, tak bych s jejich osázením neotálel a zvláštěpak rychlejirostoucí stonkovky jsou do začátku akvária vhodné, do budoucna mohou být nahrazeny jiným rostlinstvem a část jich tam klidně zůstat, to se vždycky hodí. Takže jestli Tě nic netlačí, jenom jsi nedočkavý, tak projev základní vlastnost akvaristy a buď trpělivý a postupuj pomalu a opatrně a bude to v pohodě.
tak moc chemiu nechcem davat radsej skusim ten cas natahovat co najdlhsie aj ked ma to strasne laka co najskor naplnit rybkami a z rastlinami moc nejako nechcem prehanat ale urcite tam pre zaciatok coskoro dam
Stará voda Ti ničemu nepomůže. Místo toho měň denně 1/3 vody nový. Tomu filtru bude trvat tak měsíc než bude plně funkční, tím že jsi tam dal zajetý kroužky tak jsi tomu pomohl, ale nebude to otázka dní. To starý dno je taky dobrý, ale nebude to taky samospasitelný, ale je to opět dobrá podpora nitrifikace. V prezentaci nevidím žádný rostliny, ale nevím zda-li to není záměr. Pokud tam ty rostliny nebudou ani do budoucna, tak proces zabíhání akvária bude trvat o trošku déle. Takže pokud chceš přidávat další rybky, tak velmi, velmi opatrně po malých počtech za současné podpory ve výměnách vody. Krmení ryb v této fázi moc nedoporučuji, bude úplně stačit to jak dýchají a tím přispívají k nastartování procesu nitrifikace. Při nestandartním chování ryb, inhed měnit vodu. Pokud Tě nějak tlačí čas a okolnosti, tak doporučuji tu nitrifikaci podpořit přípravkem Nitrivec, dle návodu.
poradte borci
zalozil som nove akva 300L je tam komplet aj nova filtracia pod akvarkom do nej som dal zo stareho filtra keramicke kruzky molitanu su uplne nove a pouzil som zo stareho asi 50L vody akvarko bezi z filtrciou uz 5den mam tam zatial 2panciernicky mozem tam pridat dalsie rybky kedze dnes som tam dodal dalsich 50L zo stareho akva a pouzil som aj cast stareho dna
Starší reakce
Dej ten nový filtr společně s tím starým do stávajícího aq a nech ho pár týdnů běhat a pak teprve udělej tu výměnu nádrží.Tím pádem rybičky budou v kýblu jen několik málo hodin. A pro jistotu použij v novym aq něco pro podporu nitrifikace. A ten kýbl s rybkama nech někde v teple ať moc neklesne teplota vody.
Filtr necháš řádně zaběhnout v tom původním akva. Až uznáš za vhodný, tak to prostě přestěhuješ, ryby si dáš na tu chvilku do toho belíku(několik hodin), uděláš dno, jak píšeš, doleješ vodu, zasázíš rostliny, postíš filtr a dáš tam ryby. Vodu použiješ klidně neodstátou, jenom natočenou přes sprchu(sichr, kvůli event. chlóru), smícháš s částí vody z toho původního akva, vytemperuješ na danou teplotu a dáš tam ryby z toho kýble. Před tím než se do toho pustíš, tak si koupíš nitrivec od sery, kterej po uvedení filtru do provozu v novým akva budeš dle návodu aplikovat(obsahuje mletej zeolit, bude vázat škodlivý N látky a zároveň obsahuje kulturu bakterií). Akvárko budeš sledovat a denně, či obden měnit 1/3 vody, podle reakce ryb, ale i jako prevenci. Takže hodně zdaru a dej vědět jak jsi to zvládla. Netřeba se toho bát, dopadne to dobře.
Edit: Náplně toho novýho filtru, před tím, než spustíš v tom původním akváriu, můžeš vymáchat ve vodě z toho stávajícího filtru a dát je oba běhat společně. Lehce si tím naočkuješ ten novej filtr.
Tak pokud to nemusíš stěhovat hned, tak to nech v tom původním zaběhnout, alespoň těch 14 dní(čím dýl tím líp) a sestěhuj to až potom.
O té tzv. staré vodě to není, je to o tom zaběhnutým dně a filtraci. Takže pokud můžeš dej už teď novej filtr do toho starýho akva, aby se začal osidlovat nitrifikačníma bakteriema. Rybky Ti v kýblu se vzduchováním a topením v pohodě vydrží několik dní, i týdnů, z toho strach neměj.
Zdravím, za týden přivezu nové akvárium 90 litrů, které nahradí mé 46ti litrové.
Potřebovala bych poradit ohledně průběhu stěhování:
¤ Jak dlouho vydrží rybky(vis. prezentace) v kýblu se vzduchováním?
¤ Za jak dlouho mohou rybky do nového akva, pokud tam dám cca 30l původní vody a asi 1/2 substrátu bude tvořit ten zaběhlý?
Díky za rady
Starší reakce
leoncupra napsal: Zdravím, potřeboval bych poradit, chystám se na kompletní přestavbu mého 240l akvárka, mám už trošku vymyšlený postup ale potřeboval bych poradit jestli je správně. nejprve napustím vanu vodou kde nechám vodu jeden den odstát, začnu vypouštět vodu z akvária kterou dám také do vany, poté do vany přenesu všechny rybky a rostlinky, do vany zapojím filtraci, ohřívač i vzduchování. Chci totiž do svého akvária nalepit na zadní stranu jako pozadí břidlici. Lepidlo schne těch 24 hodin takže rybky budou muset vydržet ve vaně max 2 dny. Po přestavbě akvária napustím akvárium vodou z vany. Nikoliv novou vodou. Proto nejprve naplním ze začátku vanu více vody abych měl rezervu. Chci to dělat přes víkend a vanu potřebovat nebudu tak rybky v ni můžou být. Jen mě zajímají vaše názory. Děkuji
Takže podle uvedeného popisu vše dopadlo dobře a všechny rybky i rostlinky to zvládly (doplním použil jsem Nitrivec od Sery). Tak pokud bude někdy někdo plánovat přestavbu, může klidně použít moji verzi
Hodně štěstí
Starší reakce
Jak jsem psal, vnímám tyto podpůrný prostředky jako zálohu a tak bych k tomu taky přistoupil. Ten Nitrivec je podle mě a jistě nejen podle mě jeden z nejlepších přípravků na podporu bakteriotvorby a proto jsem ho i z vlastních zkušeností doporučil. Žádná jiná vodička podle mě nebude třeba, vymyšlený to máš dobře.
Dobře děkuji za informaci tipy a rady. Nitrivec od Sery mám jen zbytek ale určitě přokoupím. Mám ještě Aquatan od Sery, taky je na nově založený akvárka ale ten Nitrivec by byl asi lepší? Tak držte palce ať to dobře dopadne
Pokud se bude předělávat i dno(měnit) tak až se všechno poskládá nazpět do akvária a uvede se znovu do provozu, tak bych rozhodně měnil velmi často vodu, protože bude narušená biologická rovnováha. To, že se po celou dobu přestavby udrží filtrace v chodu, je velmi důležitý a s restartem akvária to pomůže. Určitě při takovéto operci není od věci mít připravený třeba Nitrivec od Sery, tak aby se v případě potřeby mohla činnost nitrifikačních bakterií podpořit a společně s těma výměnama vody tak předejít závažnějším komplikacím.
Problém s teplotou nebude, vždyť píše že do vany zapojí i topítko a postupné snížení o pár stupňů není problém
Postup máš promyšlený dobře -takhle to bude fungovat (Ale nejspíš budeš mít problém udržet ve vaně požadovanou teplotu vody díky tomu, že se bude jednat o nízký sloupec vody a velkou plochu hladiny. Ale možná máš v koupelně teplo.).
Sice by se tato "operace" dala provést jednodušeji bez vany ale pokud nemáš k dispozici nějakou menší náhradní nádrž (např. pořádný barel aspoň na 25 l ), tak to můžeš provést podle původního plánu.
Zdravím, potřeboval bych poradit, chystám se na kompletní přestavbu mého 240l akvárka, mám už trošku vymyšlený postup ale potřeboval bych poradit jestli je správně. nejprve napustím vanu vodou kde nechám vodu jeden den odstát, začnu vypouštět vodu z akvária kterou dám také do vany, poté do vany přenesu všechny rybky a rostlinky, do vany zapojím filtraci, ohřívač i vzduchování. Chci totiž do svého akvária nalepit na zadní stranu jako pozadí břidlici. Lepidlo schne těch 24 hodin takže rybky budou muset vydržet ve vaně max 2 dny. Po přestavbě akvária napustím akvárium vodou z vany. Nikoliv novou vodou. Proto nejprve naplním ze začátku vanu více vody abych měl rezervu. Chci to dělat přes víkend a vanu potřebovat nebudu tak rybky v ni můžou být. Jen mě zajímají vaše názory. Děkuji
Starší reakce
Zcela jistě je to jak to popisuješ nejlepší způsob přemístění nádrže do druhé. Postupoval jsem při přestavbě a výměně dna stejně a po cca 5ti hodinách práce se rybky projížděly v prakticky nové nádrži s cca 40% staré vody a starým filtrem. Nevznikl absolutně žádný problém.
0 01.10.2011 18:29 vrlenin – Ze starého do nového
Možná už to téma tady je,ale chtěl bych se zeptat jak nejefektivněji a nejrychleji přestěhovat staré aqua do nového-většího.Myslím tím,jestli mohu použít starý štěrk,vodu zajetý filtr atd.a hned nastěhovat ryby do nového aniž by přišli k újmě.Děkuji za rady a odpovědi.
Starší reakce
Podívej se do prezentace k PaDa, ten má stěhování názorně a pěkně popsaný!
Když tam bude topení a filtrace, tak bych v tom problém neviděl.
mě nejde ani tak jako o to kamení jako spíš o to jestli ryby pak můžou být cca měsíc v nádrži bez štěrku a kytek
To by mělo jít bez problémů, ale doporučuju dát starý nepropraný štěrk na dno nové nádrže pod ten nový, aby se urychlil rozběh nádrže. Rostliny by měly jít vytáhnout lehce, to podle mě můžeš dělat i s rybami a odlovit je pak, bez rostlin to bude snazší. Ryby v prázdné nádrži s filtrem a topením bez problémů vydrží, akorát pokud máš ryby co se rády schovávají, zajisti jim úkryty.
EDIT: Pokud budeš propírat staré dno kvůli šnekům, tak je to komplikovanější. Rostliny bych propláchl v slabém roztoku sava (nebo něčeho podobného, třeba silné koncetraci přípravku proti šnekům) a nechal minimálně týden v kýblu ve vodě v karanténě a odlovil šneky co se vylíhnou z vajíček. Vše ostatní co jde převařit, převařit, ostatní do silného roztoku sava. Žádné kupované Staré dno nepoužívat, ze starého akvária bez máčení v savu jenom vodu.
Přidat reakci
1 ...... [3] 5 6
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 4842x