Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čerpadlo

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Čerpadlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2009 11:34 JuraS
Potřebuji poradit s jednou věcí. Čerpadla i čerpací hlavy mají být podle výrobců trvale umístěny pod vodní hladinou. Bylo by možné na čerpací hlavu místo molitanu nasadit trubku která by vedla na dno nádrže a sála ode dna. Bylo by v tomto případě možné i snížit hladinu tak, že by se čerpadlo dostalo nad vodní hladinu při zachování stálého přísunu vody ode dna ? Stalo by se pak něco čerpací hlavě ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2009 17:27 JuraS
Dneska jsem koupil novou hadici 12*16 mm a na 3 metrech jsem dosáhl průtoku 288 lt..hadice vedla jako při předchozím pokusu ze dna kýble ven a hadice volně položena ve sprchovacím koutě..takže dobré čerpadlo..koupil jsem i elektrikářské trubky 20 mm které po této zkušenosti použiji na rozvod vody z5 do akva..výkon čerpadly by pak měl být dostatečný..nějakých 1,2 - 1,5 objemu akva za hodinu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2009 11:37 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: isamik
Myslel som prietok :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 23:46 Usine – Re: JuraS
Když je správná tak jak to že čerpadlo nepřečerpá 500 litrů ale jen 250. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 23:21 Muž Hannibalus [13] – Re: Horác
Máte pravdu Horáci, špatně jsem to rozepsal. Samozřejmě že čerpadlo na konci komorového filtru běží nezávisle na použití filtračních médií. Měl jsem na mysli ať si uvědomí, že odtoková hadice z akva je lepší většího průměru (ideálně vybavená ještě kulovým ventilem pro doštelování průtoku). Výkon čerpadla se potom dá korigovat by-passem na přítokové hadici do akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 22:53 JuraS
vaclav napsal: Pokud chceš zvětšit průtok, nemusíš shánět silnější čerpadlo, ale větší průměr odtokové hadice.
:-)

Podle dodaných trubiček a kolének je hadice 1 cm v poměru
správná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 22:32 Usine – Re: JuraS
Pokud chceš zvětšit průtok, nemusíš shánět silnější čerpadlo, ale větší průměr odtokové hadice.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 22:16 Muž isamik [180] – Re: prisavnik
To by me zajimalo u ktereho cerpadla se da regulovat vykon.... Mozna zmenami frekvence na menici...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.05.2009 20:20 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: Horác
JJ, ak budu filtracne media moc brzdit vodu tak sa bude zavzdusnovat (ako si pisal). Preto treba kupit cerpadlo na ktorom sa da regulovat vykon ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 20:16 Muž Horác [3942] – Re: prisavnik
Sníží průtok vody filtrem ... ale ne vlastní výkon čerpadla. Ten bude konstantní - dokud bude co přečerpávat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.05.2009 20:14 Muž prisavnik [51] - Rostliny
JJ, filtracne media znizia prietok ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 20:10 Muž Horác [3942] – Re: JuraS
Těmhle "papírovým" údajům se bohužel nedá věřit. Také jsem si objednával čerpadlo od Eheimu podle grafu :o) ... Chtěl jsem, aby mělo při daném výškovém rozdílu takový a makový výkon. Pročítal jsem materiály, tabulky a grafy ... a zbytečně - nakonec mi stejně přišlo čerpadlo, které mělo mnohem větší výkon, než jsem potřeboval :o) ... V pohodě vytlačilo vodu do dvojnásobné výšky, než bylo jeho "papírové" maximum :o) ... Tady zbývá jen metoda pokus omyl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 20:03 Muž Horác [3942] – Re: Hannibalus
Nerozumím. Jak by mohly filtrační média ve vnějším přepážkovém filtru ovlivňovat výkon čerpadla? Čerpadlo přece pojede pořád stejně. Voda buď bude stíhat (a čerpadlo bude mít pořád co přečerpávat) nebo nebude stíhat (a čerpadlo skončí na suchu a zničí se). To je jediné ovlivnění výkonu, které mě napadá - buď plný výkon (odpovídající rozdílu hladin - v tomto konkrétním případě nula) nebo žádný výkon (zadřené čerpadlo). Nebo jak jste to myslel? :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 19:33 JuraS
To je mi jasné, já netlačím vodu nahoru ale vodorovně. Akva a filtr jsou ve stejné výšce. Jak silné čerpadlo na moje akva je odpovídající ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 19:16 Muž Hannibalus [13] – Re: JuraS
výkon čerpadla je vždy uváděn v nulové výšce a ne v maximální, je logické, že čím výš tlačí, tím dodává méně
průtok - objem akva/hod. by měl stačit, nezapomeň ale, že po vložení filtračních médií se to ještě zbrzdí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 19:07 JuraS – Výkon čerpadla
Máte někdo typ na čerpadlo nebo čerpací hlavu kde výrobce "nekecá" s výkonem ? Pro nový vnější bio filtr jsem zakoupil čerpadlo Atman AT-302 kde výrobce tvrdí, že má výtlak do výše 0,7 m a vytlačí za hodinu 500 lt. vody. Považoval jsem to za odpovídající výkon. Po připojení do filtru mi přišlo, že protéká nějak málo vody. Vzal jsem tedy do ruky 24 lt kýbl a stopky a po výpočtu mi vyšlo že reálný průtok s hadicí 1,5 m o vnitřním průměru 1 cm je 221 lt. Vzal jsem pro porovnání čerpací hlavu Resun s psaným výkonem 0,7 metrů do výšky při 700 lt/hod. Se stejnou hadicí měřený hodinový výkon 361 lt. Jak to tedy měří ve skutečnosti ? To měří čerpání vzduchu ? Který výrobce dává reálná čísla. Potřebuji čerpadlo které zvládne tak 400 lt.

Nebo spíš se zeptám jinak : pro akva 250 lt (100*50*50) s vnějším 4 přepážkovým biofiltrem (rozměr 50*50*15 - 1 komora 2 kg, keramických válečků, 2 a 3 tí komora bio molitan, filtrační vata, plastičtí ježci, 4 komora čerpadlo, topení, co2, hnojení), filtr s přepadem, 2 trubky 2 cm vnitření průměr, jedna ode dna, druhá ze střední vrstvy, dole vypletená pavučina ze silonu, na prostoru 10 cm od spodu 3 mm díry okolo v rozestupu jak to jen šlo. Nádrž amazonie s terčovci.
Voda bude sána v jednom rohu a do protilehlého bude svislou trubkou 35 cm dlouhou s průměrem 1 cm a 2 mi řadami po 1 cm v délce 25 cm vrtanými dírami 2 mm vracena zpět do akva.
Bude mi průtok atmanem stačit nebo mám koupit silnější čerpadlo ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2009 19:07 Dan – Re: Haimdol
Dobrá, díkes za radu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2009 19:05 R Muž Silent [5949]
Čerpadla Eheim jsou kvalitní, takže je to dobrá volba. A k tomu průtoku, tam je ve hře více faktorů a to do jaké výšky musí čerpadlo vodu hnát, druh filtrační náplně a stupeň znečištění. Ale při průtoku u tohoto čerpadla bych si s tím hlavu nelámal. Tam bude asi třeba průtok, alespoň ze začátku, škrtit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2009 18:58 Dan – Čerpadílko
AHOJTE ahoj
Chci si vyrobit uzavřený filtr pro 450 l akvárium a nevím jaké čerpadlo ,ale páčí se mi toto www.akvarista.cz/… co vy nato říkáte?
Jo a ještě kdybych si toto čerpadlo pořídil o kolik se průtok sníži jestliže to bude v 12 l nádobě (zhruba).diky vám všem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 19:39 Muž Hannibalus [13] – Re: Ludek
Díky za rady, čerpadlo KING 4F vypadá že by mohlo stacit a spotřeba je vykoupená pohodlím při údržbě ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 14:21 Muž Ludek [39]
Zdravím, nejsem si jist, že doporučené čerpadlo by vyřešilo Tvůj problém. Má výtlak pouze 2 metry a to je psaný jako maximální, takže při této výšce vodního sloupce je průtok úplně někde jinde. Jestli jsi uvažovalo oběhovém čerpadle pro kotel tak to by asi také nebylo to pravé, protože to je určené pro oběhový systém, kde je využíván spád zpátečního potrubí, tak jako v uzavřených filtrech. Ale Ty máš filtr otevřený, takže skutečně potřebuješ plný tlak vody. Spíš se podívej po čerpadlech do zahradních jezírek, tam se u těch výkonnějších už dá vybrat, třeba Atman PH-4000 má výtlak 3,4 metru. Vše je to o příkonu - 80W je znát. čerpadlo KING 4F už tlačí do 4,5 metru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 08:19 petr – Re: Hannibalus
já mám Eheim Compakt + 2000 a venkovní reaktor a voda se spomalý na max 350 l/hod.Bez reaktoru by to stačilo. Proto jsem udělal ještě jeden pomocný okruh. Kdybych to dělal dneska znova, tak bych koupil www.akvarista.cz/…

Pak mě vasvětloval p.Vala že kompakty jsou spíš tlačná než výtlačná. Moc tomu nerozumím ale věřím mu :-)

jinak pokud něco tak jsem tady skoro pořád www.akvarko.cz/…

měj se Petr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2009 20:58 Muž Hannibalus [13] – Re: Ninco
díky, zkusím to ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2009 19:34 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky – Re: Hannibalus
Zkus napsat majiteli tohoto akvaria v linku. Cetl jsem, ze ma ve sklepe sudy a vodu z nich precerpava jen otocenim packy :)

akvarium.napady.net
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2009 18:26 Muž Hannibalus [13] – jaké pořidit čerpadlo?
Doufám, že se tady najde někdo, kdo vyřeší můj problém :-( Potřebuji poradit s výběrem vhodného čerpadla : akvárium 700l, filtr(skleněný) je umístěn ve sklepě - vzdálenost od hladiny akvaria je 3,5m. většina čerpadel je slabá , uvažoval jsem i o oběhovém čerpadle na kotel, ale vnitřek má z mosazi a tu bych u terčovců nerad :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 16:40 Štěpán
Možnost vrácení je protože si nakupující nemůže zboží v obchodě vyzkoušet, takže neví přesně, co kupuje a mohl by se zmýlit. Takže vyzkoušet se smí, ale používat ne. O žádný podvod nejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 11:53 smíšek – Re: jezef
pokud ho vyčistíte vyšperkujete a zamaskujete všechny stopy po vodě, kapkách atp. a nebude nikde škrábnuté a přísavky čisté, tak špatně. Každopádně je to z vaší strany "podvod" na prodejce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 09:08 jezef
jak zistia ze to čerpadlo bolo vo vode???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 08:26 smíšek – Re: jezef
vrácení zákon povoluje pouze jasně nepoužitého výrobku schopného dalšího prodeje X-) Když si přes internet koupíte trenky a týden je budete nosit, nikdo se s vámi bavit nebude a zpátky je také nevezme smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 17:13 jezef
dakujem za radu ked mi vinde reklamiacia tak to hned kupujem.zevraj podla zakona do 7 dni maju vratit tovar aj bez udania dvovodu ked sa nakupuje cez internet
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 23:00 Muž Horác [3942] – Re: filipsi
Sem si to musel najít v deníku (únor 2005). Skléróza. Takže oprava: Né že bych ve výšce 3m nezpozoroval pokles výkonu čerpadla, ale vodu tam vytlačilo v pohodě (což by dle grafu nemělo). Vybavuju si, že jsem balancoval na okraji vany, ruku nahoře (co to šlo :o) a voda furt tekla. Byly asi 2 hodiny ráno (to víš, moje první hračka od Eheimu smich ) ...
P.S. Ty pokusy jsem dělal s Eheimem 2217. Měřil jsem reálný průtok filtrem naplněným filtračními hmotami ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 22:39 Muž filipsi [1295] – Re: jezef
Pokud deklarovane parametry odpovidaji realite, pak ano. Jestli ne, tak ho muzes reklamovat :)

Horac - nojo, me se zdal technicky alespon navenek mnohem povedenejsi, taky bych cekal lepsi ucinnost nez u compact rady. I cena tomu bohuzel odpovida. Ale nikdy jsem je v ruce nemel, hadam jen dle parametru. Dik za upresneni.
(edit - to je vlastne ten, na kterem si delal pokusy vytlak/prutok, ne?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 22:35 Muž Horác [3942] – Re: jezef
Myslím, že ta tisícovka by mohla vyhovovat ... Používám ji na napouštění všech nádrží a ten výkon by (podle mého) byl pro cirkulaci vody při filtraci přiměřený ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 22:31 jezef
tak ta 1000 bude OK???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 22:30 Muž Horác [3942] – Re: filipsi
1250-ka už je celkem "hovado" :o) ... jeho schopnosti (výtlak, výkon) dalece přesahují deklarované hodnoty. Přijde mi, že je snad dvakrát (možná ještě víckrát) silnější než Eheim compact 1000. Příklad: deklarovaná maximální dopravní výška pro 1250 je 2m, ale ani po zvednutí hadice do tří metrů jsem nezpozoroval pokles výkonu (!). Graf, na jehož základě jsem si ho objednal, absolutně neodpovídá realitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 22:24 jezef
mne ide hlavne o ten hluk ostatnich cerpadiel dal by sa zdvihnut o 10cm...10cm polistirenom..potrebujem mat prud na hladine co stou 600 nebol ziaden
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 22:22 Muž filipsi [1295] – Re: filipsi
(edit2 - aha, tak proti te 1250-ce mluvi vyrazne cena :( , to bych zkusil dat sanci te 1000-ce, pripadne popremyslet, jestli se neda rozdil hladin o kousek snizit, filtr podlozit ....)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 22:20 jezef
1250..to je ake????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 22:16 Muž filipsi [1295] – Re: jezef
Zhruba +- by mel stacit. na tech 130cm by mel jet teoreticky cca 350l/min. To je na to akva tak nejak akorat, jen prostoru na skrceni tam uz moc neni. Ja bych ho asi zkusil.
(edit - co volit 1250-ku)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 21:46 jezef
mam akva 240L takze prietok by mal byt cca 300L asi..Idem podat odvolanie na cerpadlo.ked mi nevratia peniaze tak poziadam o vimenu virobku stacilo by mi EHEIM compact 1000???Filter a akvarium je vzdialene 130cm..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 20:43 Muž filipsi [1295] – Re: jezef
To je neco jineho, to co ukazujes na odkazu je uzavreny hrncovy filtr, spojeny vtokem s akva (viz spojene nadoby). Myslim, ze by take 2m jinak nevytlacil, pokud by byl vtok na urovni cerpadla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 20:39 Muž filipsi [1295] – Re: jezef
A jaky chces, aby byl prutok (kolik l/min to ma "honit") pri spadu 1.2m?
Postupuj pri vyberu takhle:
U cerpadel je udavany prutok, a maximalni vytlacna vyska. Prutok = kolik vody potece pri vysce 0, max vyska = prutok 0. Zavislost prutoku na vysce je vicemene u odstrediveho cerpadla linearni. No a pak si spocitas, zda cerpadlo vyhovuje pro prutok, ktery potrebujes a ma rozumnou rezervu. Pripadne si to nakreslis do grafu, jaky ma na strankach eheim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 19:52 jezef
a jake mam teda kupit ???mam doma jeden filter www.shopakva.sk/…

a to mi vitlaci vodu do 2 metrov bez problemu dokonca az moc silny ale nevim ako ho mam dat do filtra lebo ked som ponoril tu hlavu tam to nefungovalo ide do iba ked je v nutri kritu neviem preco a pise zte 450L/h a vitlaci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 19:45 Muž filipsi [1295] – Re: Romy
Ja tam tedy take vidim pri cca 1300 nulu. On se tak vetsinou vytlak techto cerpadel uvadi, jako vyska pri prutoku 0.
Jezef - Obavam se, ze to na reklamaci neni, proste si spatne vybral cerpadlo ke sve vysce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 19:30 jezef
hej jak zistia ze som ho ponoril do vody ked ho poslem spet???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 17:34 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: smíšek
Nechci se hádat,ale dle grafu má Eheim typ 1001(600),při maximální výšce 1,3 m průtok stále ještě 10 l/min.Alespoň tak jsem to pochopil,nemůže mít při garantované max výšce průtok 0.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 17:22 smíšek – Re: problem cerpadla
před koupí si musíte také zjisti výtlak, sám Eheim uvádí v cca. 130cm výtlak "nula" - www.eheim.de/… X-) Na reklamaci to těžko bude, navíc pokud jste jej strčil do vody, těžko uplatníte možnost výměny v zákonné lhůtě - pokud je na něj nárok (v ČR nákup přes internet do 14 dnů).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 16:53 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: jezef
Tak je v něm možná nějaká chyba,nejlepší bude se asi obrátit na prodejce a zkusit jiné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 16:49 jezef
ja nemam zaidnu zataz ja mam v poslednej komore filtra to čerpadlo vnej nic neni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 16:42 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: problem cerpadla
To je výška,když je čistý průtok,ne průtok při zátěži.Zkus odebrat trochu filtračního materiálu.Průtok by se měl zvýšit.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] 18 19

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16178x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13855?od=751