Čerpadlo
Na tej stranke je to nejak divne popisane nie? Myslim vykon a spotreba je tam aj 1000L/h aj 600L/h spotreba 5w aj 11w. Su tam akesi divne informacie. Ja som to cerpadlo pozeral ale ma velku spotrebu
www.akvariumonline.sk/… .
Já nepíšu, že ne čerpací hlavu. Jen jsem dal k dobru další alternativu.
0 08.03.2010 14:41 JuraS – Re: bruno136
a chceš čerpadlo nebo čerpací hlavu ?..čerpadlo vesměs stojí na dně a čerpá vodu mřížkou na těle čerpadla, některé mají forichtungy na to aby se dali nasadit na hadici a mohli stát na suchu, ale v podstatě proíncip je stejný..na filtrační hmotu se nasazují filtrační hlavy..ty mají jinak směřované nasávání a vyfukování vody..spíš asi potřebuješ filtrační hlavu
Ahoj. Potrebujem poradit ktore cerpadlo si mam vybrat. Chcem to nasadit na molitan za pozadim. Uvazujem nad tymito :
JBL ProFlow Maxi 1000
sera aquarium pump P 1200
Power Head 402
Ma niekto nejake skusenosti? Alebo poznate nieco lepsie?
Starší reakce
když vidím, že nestíhám odkalit celé dno, protože mi klesá voda v nádrži pod mnou stanovenou mez, jsem nucen odkalovat spíše častěji a jednou se věnovat např: přední části nádrže a jindy zadní části.
nikdy nevracím vodu zpět.
0 27.01.2010 22:45 zrada – Re: Horác
a přece se točí
Samozřejmě. Já souhlasím. Ale já jsem tyhle "podvodní vysavače", jejichž čerpadlo najemno rozšmelcuje odsátý detrit a pak ho (jen část!) zachytí v nějaké "ponožce", nikdy nikde neobhajoval. Já to dělám (resp. dělal jsem) jinak: já normálně odkalil 50 litrů, nechal to sedimentovat a pak jsem to (pro jistotu) přes biomolitan odsál čerpadlem zpět do akva. Důležité: 1) biomolitan nesmí být úplně na dně kanystru 2) sedimentace je bezpodmínečně nutná - ani velká kostka biomolitanu totiž nezabrání návratu jemného bordelu do akvária.
P.S. Pro mirlun: Mluvit o biologické filtraci v této souvislosti nemá smysl. Na to (při jednom průchodu molitanem) není čas. Jde jen o mechanickou filtraci již odkalené vody, která má jen jediný cíl - prodloužit dobu odkalování. Nakonec samozřejmě následuje obvyklá výměna vody.
Ta diskuze me nejak minula ...
Horaci, ja tam vidim ale jeste jeden aspekt ... Take neverim ve nerovnomernou koncentraci amoniaku, dusitanu a dusicnanu kdekoli ve vode podle mista.
Ale, pokud nekdo odkaluje odkalovacem, co cast rozseka na jemno, a vrati zpatky pres nejaky pseudofiltr (puncoska, ponozka ...), vraci zpet i cast organickeho odpadu, co teprve na rozlozeni ceka (zadne rozdily nenameris, mozna pouze zvysene chsk v takove vode). Oproti tomu, kdyz ho nekdo jiny odsaje pryc, je proste pryc. Ten, co ho vraci zpet, muze kvuli tomu treba casteji mit potrebu menit vodu, o to, co jeste z odpadu "vznikne", bude N atd. vyssi ...
0 27.01.2010 18:19 Horác [3942] Ten odkaz od protein007 nefunguje (kvůli té čárce na konci), takže tady je oprava:
www.horacovoakvarium.cz/… ...
Jinak o recyklaci vody a údajně "řádově" vyšší koncentraci odpadních látek ve dně akvária jsme si tady kdysi dávno pěkně pokecali s blekem. Konkrétně jde o toto téma:
rybicky.net/forum/2114… Mně se to zdá z cesty a dal bych přednost klasicky zkonstruovanému odkalovači odpovídající velikosti, nebo profesionálnímu s pohonem (dle velikosti nádrže). Věnovat u větší nádrže hodinu za čtrnáct dní nebo měsíc údržbě přece není žádná tragédie.
Sám píšeš, že nejhorší je pro tebe amoniak z moči a ta tvá konstrukce nemá šanci vyřešit.
na to už jsem taky koukal, nemá s tím někdo zkušenost ???
no každopádně pokud odkaluju tak většinou u 300l akva odkalím 2-3 kýble, což není takovej problém vylejt a snadno dolejt zpátky, než něco takového vymejšlet, zdá se mi to zbytečně složité.
0 27.01.2010 16:24 Michal Ryšán – Reakce
No všechny příspěvky mají něco do sebe. Jistě je nutné metodu přizpůsobit typu akvária a tomu co vlastně chcete docílit.
Já třeba problémy z kalnou vodou nemám, protože mi akvárko filtrujou 3x Atmany1200 externí. To znamená mimo jiné náplně i 10l zeolitu a 10l siporaxu a s amoniakem atd.. není problém. Amoniak z moči ryb je nejhorší (alespoň pro mě), protože mám v akvárku hodně ryb a ještě je to malawi (minimum rostlim, max. pár anubiasů). Tedy se potřebuju zbavit spíš hoven a zbytků nedožranýho masa po krmení. Jinak krmim Hikari peletama gold, což je naprostá špička z japonska a ty vodu nekalej.
Druhej problém je velikost akvárka, s normálním nástavcem to trvá hodinu než to důkladně profiltruju.
Po přečtení vašich reakcí jsem usoudil,že když už čistim, tak můžu i vypouštět a měnit vodu, takže místo na ponožku či filtr jsem čerpadlo dal na hadici a do umyvadla. Sací síla je super a sebere to všechno.
Také je důležité zvolit správnej průměr tubusu. široký na jemnější písek a úzký na štěrk.
Nicméně jak jsem před chvilkou vysával, tak jsem dostal další nápad. Dám do exterňáku samej biomolitan , jemnej a hadicí to pripojim na zvon, sát by to mělo taky solidně, nehrozí vytopení atd...
jinak přikládám fotky čerpadla s tubusem
Zevraj na dne nie je zvysena koncentracia "odpadovych" latok - vid
www.horacovoakvarium.cz/…, cast "odkalovani nadrze", odsek "zlepsovacek"
neodboura to je jasny... tenhle vysavac spis cisti mechanicky nez chemicky.... proto mu rikam vysavac, nejlepsi uplatneni je asi pri likvidaci ras, ruduch a sinic
no právě. kdyby byl použit zajetý filtr(ještě lépe objem filtrační hmoty předimenzovaný) který by měl normálně vyšší průtok vzhledem k odkalovací trubici (to si ale nedokážu představit u středních a menších nádrží) tak by to teoreticky šlo. myslím si, že je ale zásadní rozdíl v dostatečnosti filtru při filtraci vody z akva a při filtraci vody s detritem ze dna-je tam podle mě zatracený rozdíl v koncentracích látek.
a hlavně, odbourá filtr všechny druhy škodlivých látek? to je otázka.
spis bych videl system vysavac... dost velka nadoba, do nej cerpadlo s molitanovym filtrem, na kterem je primontovana hadice (silikonova beztlaka za par kacek metr, prislusneho prumeru, v akva zajistena prisavkou tak, aby byla nad max hladinou), a jednoduse odkalujes/vysavas bordel (sinici) do nadoby s cerpadlem a az se ti napni zapnesh cerpadlo po vycerpani casti vody, ho zase vypnesh a muzesh odsavat... pokud se ti povede optimalni stav ze jsou vyrovnane prutok z cerpadla a prutok odsavaci hadici tak ti cerpadlo muze jet futr
jeste by slo vylepseni s hladinovym spinace a to by huz bylo suprovy
Pokud se domníváte, že vodu přefiltrujete tou ponožkou, tak pozor, většina detritu zkrze ní projde , a co neprojde , to vám ji nádherně ucpe.
Podobný pokus už za sebou mám.
odkalovače, které pouští vodu zpět do akva nedoporučuji. Odkalení opravdu znamená zbavit dno do určité míry rybích výkalů a zbytků a čeho všeho ještě. Vody tak zároveň odeberete určitou část a po přidání čisté vody se sníží množství škodlivin, obsažených ve vodě.
Za použití odkalovače, který vrací vodu zpět, ve vodě promýcháte hovínka a rozkládající se krmivo s vodou, a škodlivé rozpuštěné látky jdou zpět. Dojde tak ke zhoršení kvality vody v akva(nepředpokládám, že vodu ženete přes kvalitní filtr, ale jen přes punčochu). Je to, jako byste opakovaně prohrabával dno.
0 27.01.2010 13:44 JuraS bál bych se toho držet v ruce motorek na 220V a mít ho ve vodě...na aukru je k mání ruční motorkový odkalovač za baj woko 400,- uvažuju o něm, ale ...baterky dám pryč..vykuchám motorek na 3V a osadím to modelářským motorkem na víc V (podle toho jaký se tam vleze..), a podle potřeby vyměním i vrtulku za modelářský lodní šroub..a spíš budu muset škrtit průtok..ono motorek s točkami 18500 ot/min..to už je fofr...
no akorát jsem nepochopil, kde a jak se to filtruje, jelikož jestli to dobře chápu, tak funkce těchto odkalovačů spočívá v tom, že se nasaje bordel do jakési nádobky a jde ihned zpětně čistá voda do akva, možná foto napoví. Nevím jak moc by ta ponožka fungovala
Opravdu to chce foto
0 27.01.2010 12:47 Michal Ryšán – Odkalovač s čerpadlem
Zdravím všechny nadšence do akvárek.
Rád bych se podělil o své poznatky s konstrukcí odkalovače s čerpadlem.
Asi všichni víme jak je nepříjemné odkalovat pomocí běžného odkalovače, běhat s kýblem, kýbl občas přeteče. Druhou možností je natáhnout hadici až do koupelny,ale to výrazně sníží tah zvonu. Další možností jsou bateriové odkalovače. V ČR se mi povedlo najít dva, jeden je levnější od HAGENU a druhý od Eheimu za cca 1600Kč. Na odkalovač je to docela vysoká částka a navíc výkon je díky bateriovému pohonu dost slabý.
Třetí a poslední možností je odkalovač vlastní konstrukce. Nároky na takový odkalovač jsou poměrvě jasné:
1: bez kýble
2: idéálně bez hadice
3: vysoký výkon
4: nic nesmí překážet
5: možnost ponoření do vody
ŘEŠENÍ???
odkalovač s čerpadlem. Konstrukce je naprosto jednoduchá a zvládne to naprosto každý.
Potřebné součástky
PET lahev,nebo zvon ze starého odkalovače (0-200Kč) petka nevypadá tak dobře, ale můžete měnit průměry,COCA-COLA je větší než poděbradka.
Kousek hadice (10 Kč)
Čerpadlo, já jsem použil At-201 (300 Kč)
Silikonové lepidlo (18 Kč)
Stará ponožka (0 Kč)
Gumička (0 Kč)
Postup konstrukce:
1: odříznout dno PETky
2: nasadit PETku na vstup motorku. Hrdlo PETky přilepíme pomocí silikonu k sacímu otvoru čerpadla. Pokud nesouhlasej průměry, tak zkuste prohazovat koncovky, nebo jako redukci použít kousek připravené hadice.
3: na výstupní otvor přidělat gumičkou ponožku
Počkat až zaschne silikon a můžete začít.
Jednoduché, ale pěkně účinné
Až se odhodlám, tak pošlu i nějaké video
Starší reakce
1 27.12.2009 21:11 Vaclav4 – Eheim cerpadlo 300
Zdravim potreboval bych poradit slysel jsem ze cerpadla eheim 300 jsou velmi ticha ovsem potreboval bych poradit zda se na nej da nasadit trubka s bioakvacitem??? Dekuji
Starší reakce
...kludne - dobra cena-vykon-hlucnost - ja som maximalne spokojny...
0 03.09.2009 15:31 Polyfenes – Re: NASREDDIN
Děkuji všem za pomoc, pujdu do osvědčené klasiky Atman.
Atmanů bych se zas tak moc nebál, jednu hlavu mám a nejsou s ní žádné potíže. Přísávání má.
0 03.09.2009 15:15 Polyfenes – Re: NHKG
Nemám žádné zkušenosti s čerpacími hlavami a Atmanů se bojím, kvůli jejich původu. A teď se ještě dozvím že Atman, který jsem zavrhoval bude nejlepší
Měl bych tedy ještě jeden dotaz - dá se u Atmanu přisávat vzduch jako u Aquaelu? Nikde jsem taky nenašel zda může být Circulátor zcela ponořen ve vodě
U Atmanu je to v jeho popisu na netových obchodech snad vždy. Podle popisu, je pro moje použití u Atmanu hlava AT-200. Nevím ale jak by to bylo u Circulatoru - snad by mohl stačit ta 350-ka. Kostku bych bral podle návodu 10x10x16
Mám Circulator asi 2 roky a je to takový průměr, navíc nemá výměnnou osu vrtulky. Mám jeden z nejslabších a pokud není molitan moc zanesený, není skoro slyšet, průtok je samozřejmě malý (přená data neřeknu, nejsem doma).
Ve 240 litrovce mam AT-201 stahnuty na minimalni vykon-200l/hod.
Ve 112 litrovce mam AT-200 taky stahnuty na minimum-50l/h, predtim jsem ho mel v 60-tce. Pracujou dobre, tise, zadny problem s vodou sem jeste nemel. Cena i s molitanem cca 300 kc v akvaristice.
0 03.09.2009 12:30 Polyfenes – Jakou čerpací hlavu
Ahoj,
buduji nové krevetkárium a jako filtraci plánuji bioakvacit a čerpaci hlavu. Obvykle se propaguje Atman 20x, ale po pravdě řečeno, nemám v něj moc důvěru. Máte někdo zkušenosti s AC Powerhead (Hagen) a nebo Circulator (Aquael)? Díky za rady.
Ještě doplním jde o objem 60 l.
Starší reakce
V každém slušném sklenářství, dáš jim nákres, rozměry a neměl by to být problém
jj,daj si zlepiť niečo také ako je na tom druhom odkaze. Dáš si náplne aké chceš,len treba aby malo čerpadlo aj reguláciu prietoku,aby stíhala voda pritekať do filtru(nutné mať prívod min.3x väčší priemer ako výpusť z čerpadla). (foto 16 L filter,náplne iba na skúšku prietoku,čerpadlo mám teraz vpraxi na spodu pod kúrením)
Ahoj všichni chci udělat z čerpadla atman ,,vnější filtr,,. Dát ho do nějaké nádoby i s biomolitanem, ale nevím do jaké nádoby (s tím chci poradit ;)). Když jsem ho strčil do 5l zavařovačky... ...malé a ten stejný problém i s kanystříkem poraďte díky. Jo a ještě leda žebych ten biomolitan na to čerpadlo normálně nenasadil ale nějak jinakk udělal nevím jak taky můžete poradit děkuju!!
Pavel
Starší reakce
0 11.05.2009 15:46 JuraS – Re: PentueR
Komora bude první vstupní do filtru. Tam budu odsávat kal nasávaný z akva, žádný biomolitan na vstupu v akvu. Umístění čerpací hlavy nebo čerpadla nechám si projít hlavou, podle nákresů co jsem spáchal bude vhodnější čerpací hlava..
Většinou se v poslední komoře nechává čerpadlo bez filtračních náplní nebo jen takové, které lze bez problémů vyndat a mít tak možnost hlavu vytáhnout k vyčištění. Dávat ji jen nějak kousek pod předpokládanou hladinu vody ve filtru bych se bál, snížení přítoku ji může nechat na vzduchu a odrovnat, v horším případě může shořet. Když už, tak se snímačem hladiny a vypínáním při nízké hladině vody.
Tedy jestli jsem pochopil správně o co jde..
0 11.05.2009 12:31 JuraS – Re: Haimdol
Díky. Čerpací hlava by mi vyhovovala víc než čerpadlo. Plánuji jej umístit do první komory filtru (vstup z akva) tak aby při automatické výměně části vody toto odsávalo kal usazený na dně komory a mezi 2 kg keramických válečků. Hladiny ve filtru by se snížila maximálně o 5 cm...čerpací hlavu bych tak měl možnost sejmout z trubky a provést kontrolu kdyby se například zaneslo nějakým bincem...čerpadlo na dně nebo ve vrstvě keramiky bych musel nechat svému osudu a tím, že budou pracovat jen chvíli (30 lt vody/ 2 dny) může znamenat že se mezi lopatky dostane něco co by mohlo bránit otočení...
Čerpadla jsou chlazena a vlastně i mazána vodou. Pokud toto zajistíš může být tělo čerpadla i mimo vodu. Nezapomeň ale na to, že čerpadlo pokud bude mimo vodu samo vodu nenačerpá. Napřed se musí "zavodnit". Některá čerpadla mají i v návodu, že mohou pracovat i mimo nádrž. třeba tohle:
shop.miga.cz/… ale i tam je, že nesmí běžet na sucho.
Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 18 19
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16181x