Já se hnojením kytek už nějaký čas bavím a musím konstatovat, že je to neustálá alchymie...
Občas mi některé kytky zasignalizují, že něco není O.K., takže začnu spekulovat, co by je mohlo trápit. Po zralé úvaze (
) jim něco naordinuji a čekám na odezvu. Kolikrát to jsou pěkné nervy!...
Pokud vám začíná nastupovat řasa, budete mít nejspíš ve vodě živin dostatek. (Bylo by velmi vhodné zjistit, o jakou řasu se jedná.)
Případné přihnojování proto musíte velmi dobře uvážit! Přihnojovat má smysl, mají-li kytky tendenci bujně růst, (týká se samozřejmě rychle rostoucích rostlin!), k čemuž potřebují dostatek světla a CO2. Jestliže mají světla a CO2 "umírněně", spotřeba ostatních živin také nebude velká. Pravidelná výměna části vody by ji mohla pokrýt.
Vyjděte ze svých podmínek:
Akvárium máte zřízeno krátce, (rostliny potřebují nějaký čas k adaptaci na nové prostředí), osvětlení mírné, CO2 nepřidáváte...
Dá se předpokládat, že růst vašich kytek nebude nijak zvlášť razantní, takže přidávání hnojiva by mohlo být k užitku spíš řasám, než vyšším rostlinám. Co byste ale mohl - přidat co nejvíce rostlin. Máte jich v akvárku poměrně málo.
(Zmínil bych se o vhodnosti dna ve vašem akváriu, ale tím bych vám mohl vnuknout myšlenku na potřebu jeho předělání...
Takže ke dnu se raději vyjadřovat nebudu.
)
Kytky, které nemáte v prezentaci pojmenovány, jsou zcela jistě Shinnersia rivularis, pravděpodobně Hygrophila polysperma a nějaká kryptokorýna.
Závěr:
Pokud se rozhodnete přisadit nové kytky, zkuste jim dát do dna pevnou výživu. Třeba kuličky jílu. Nebo jen části těchto jílových kuliček, podaří-li se vám je nějak "rozporcovat". V akvaprodejnách seženete i hnojivo v podobě tablet. Ty se vcelku dobře půlí, (či čtvrtí), takže i tudy vede cesta.
Smyslem je poskytnout rostlinám komplexní výživu přes kořenový systém, aniž by byly živiny z hnojiva k dispozci řasám ve vodním sloupci. (Pozor na rozhrabávání dna!) A ani s pevným hnojivem to nepřežeňte - i tady platí, že "méně znamená mnohdy více"!
Uvažte také intenzitu zastínění plovoucími rostlinami. Ty redukujte tak, aby se rostlinám pod nimi dostalo přiměřeně světla - bez něj fotosyntéza nefunguje!
Není to sice nezbytné, ale dospějete-li k záměru obohatit kytkám výživu o CO2, (třeba jen pomocí kvašení cukru), připravte se na výraznou (pozitivní) změnu v životních projevech rostlin.
A nebo nechte vše, jak je.