Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dírky v listech

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Dírky v listech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.03.2024 13:52 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Pepa
Místo těch jiných vodiček, které stojí peníze (a myslím že jsou zbytečné), doporučuji tam jen komplexní hnojivo.
Třeba Easy Life Profito 5ml/týdně. Nebo to hnojivo u Surpana AquaGrower si hodně lidi chválí.
surpanshop.cz/…
Až pojedu na koupák do Žabčic, tak tam taky asi něco vezmu.
Jen si dej pozor na složení. Někteří výrobci jej ani neuvádí.
A ve většině není dusík a fosfor a třeba ani hořčík (pokud bys měl Easy Life fosfor, tak 2ml týdně).
I když teď se koukám, že to Aquagrower obsahuje i dusík, fosfor a hořčík. Výborné.
Dusík nedávám, páč jej mám ve vodě dost.

Ta Vallisnerka vpředu nebo co to je, mi přijde hodně sklovitá. To by taky vyřešilo hnojivo.

Co se týče světla, jak píše kolega, tak mám 22W na 125L, ale krotím to páskou tak na 60%.

Počítej s tím, že akva se zabíhá tak půl roku. Jak se zaběhne, tak potom i po restartech už nejsou takové problémy, když se dodrží elementární věci, než když je všechno nové a čisté z výroby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.03.2024 21:43 Muž Freedlo [221] Re: Pepa
Ahoj
Diry muzou byt nedostatek drasliku nebo zeleza. Oba nedostatky se mi projevovaly na rostlinach. U obojiho jsem zacal prihnojovat a zlepseni se po case projevilo. Okruzaci uz jen ‘dokusuji’ napadnute listy.

Asi bude nacase prihnojit. : )

Mozna by stalo zinvestigovat jestli je sila svetla dostatecna - 7w je celkem malo na 60l
U mych obou nadrzi se drzim pravidla 0,3w na L a se svetlem jsem nikdy nemel problem

Pokud se rozhodnes pro nejake reseni, doporucuji vzdy delat jedno po druhem, abys mel jistotu, zda-li dana zmena pomohla ci ne pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2024 21:31 Muž Pepa [0] – Rotala rotundifolia - hnědé dírky
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Zdravím ve spolek, v akvaristice jsem nováček, mám akvárium založené cca 3 měsíce (detaily viz prezentace) a v posledních dnech se mi začaly na lístkách Rotala rotundifolia dělat tmavé flíčky, které se postupně mění v dírky, tzn. zřejmě uhnívají. Připadá mi, že se to děje primárně u starších kusů.
Také se rozpadají většinou starší a větší listy Helanthium tenellum, což může být přirozené, jak jsem se zde dočetl. Dírky se sporadicky objevují i na ostatních rostlinách, ale je možné, že to spolu nesouvisí.
Nicméně přestože lístky Rotaly nevypadají zdravě, tak kytky jako takové rostou velmi bujně a rychle, po zastřižení vyrážejí nové výhonky a stejně tak tak ostatní rostliny, všechny rostou podle mě velmi dobře. Většinu Rotal jsem teď sestřihal, tak uvidíme, jak budou vypadat nové výhonky.

V současné době měním asi 40% vody cca jednou za 1-2 týdny, při výměně přidávam Easy Aquamaker a někdy EasyStart. Nijak nehnojím. Svítím dohromady 10h dopol a odpol-večer s 4h pauzou přes den. Také se mi v poslední době velmi hojně rozmnožili okružáci (těžko je spočíst), ale nezdá se mi, že by to způsobovali oni. Krmení 2x denně malé množství a jeden den v týdnu půst. Základní test vody neukazuje, myslím, nic špatného - viz fotky testů v prezentaci.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2024 11:33 Muž Freedlo [221] Re: Jozef
Ne, v pekáči od kuřete jsem to nemíchal. :-D V normální čisté nádobě a roztok pak přesunul do dávkovače nového. Nicméně nevadí. Objednal jsem už namíchaný roztok od Invitalu, zítra přijde a začnu dávkovat. : )

Snad se rostlinky vzpamatují a okružáci odcestují z mých listů!! hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2024 21:46 Muž Jozef [311] Re: Freedlo
Aj ja som mal od nich tento a bol úplne v poriadku. Rozpustí sa skoro okamžite po zamiešaní. Používam síce destilku, ale aj keby niečo nebolo rozpustené kvôli nasýteniu inou látkou, tak dôvod aby sa to nerozpustilo v akváriu nevidím. Jedine, že by to bol už produkt nejakej reakcie s inou látkou? Z čoho si použil fľašu, nebol v nej náhodou nejaký sajrajt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2024 20:18 Muž Freedlo [221] Re: Tomaas
Aquagrower prave pouzivam uz nekolik mesicu. Na zaklade testu mam draslik na 25mg/l nicmene test neni presny a je mozne, ze rostliny potrebuji vice. Chci ovsem zvednout pouze draslik a pochopil jsem, ze potrebuji prave rozpustit siran draselny nebo nejakou podobnou slouceninu.. mozna ten k plus zkusim, jestli to je pouze draslik. Aspon je to uz namichane:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2024 20:12 Muž Tomaas [70] Re: Freedlo
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Měl jsem s listy stejné trable jako ty (dírky), tak jsem v prosinci zkusil 3 týdny aplikovat draslík (K Plus) od Profiplants, jeden vstřik denně (tj. cca 1 ml) a musím říci, že po 3 týdnech je na rostlinách vidět výrazné zlepšení (viz foto). Minulý týden jsem s draslíkem přestal a přešel na Aquagrower light micro/macro (na mé akva denně cca 1,5 ml), tak jsem zvědav na výsledky za cca 1-2 týdny.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2024 19:49 Muž Freedlo [221] Re: Jozef
Pouzil jsem toto:
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Rozmíchal jsem pytlik v 800ml vody. Kdyz ted danou vodu naleju do sklenicky, vidim stejny zakaĺ, jaky mam v akvariu. Michal jsem to jak blazen a asi pred treni dny a stejne to neni rozpustene.

Neublizi nerozpusteny prasek nejak rybam? Snazim se menit vodu co nejcasteji, ale porad tam ten prach plave.

Nevim cim to je, ale nechci to do akvaria pridavat. Nicmene ted nevím, co jineho na zvyseni drasliku pouzit.
Nejake navrhy prosim?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2024 18:45 Muž Jozef [311] Re: Freedlo
Na K2SO4 nepotrebuješ destilku (ak nejdeš na maximum?)- neviem ako max. rozpustnosť (cez 100g na liter pri 25°C) ovplyvní obsah iných látok. Každopádne aj vtedy by sa mal zbytok v akváriu rozpustiť.
Buď to nie je "čisté" K2SO4 ak je to nejaký zvyšok ten zákal, alebo ak sa vôbec nerozpustí, nie je to K2SO4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2024 18:41 Muž Bphot0 [117] Re: Freedlo
Rozpustnost ve vodě

7,18 g/100 g (0 °C)
9,3 g/100 g (10 °C)
11,05 g/100 g (20 °C)
12,0 g/100 g (25 °C)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2024 18:13 Muž Freedlo [221] Re: Freedlo
Ahoj pratele
K2so4 se mi ve vode vubec nerozpustil a udelal mi bordel v akvariu. Mate zkusenost s nejakou lepe rozpustnou formou? Nebo rozpoustite v destilovane vode?

Rad bych ho nasadil, ale soucasny namichany roztok je nepouzitelny..

Dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2024 14:31 Muž Freedlo [221] Re: Sid
Diky : )
Draslik rad vyzkousim zvednout na par tydnu. Rostlinku kde se diry delaji, (ty puvodni) budu pozorovat.

Ta nove diry mi taky prijdou jak vykousane a proto neustale spekuluji, jestli to dela okruzak coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.01.2024 12:50 Muž Sid [6631] - RostlinyRe: Freedlo
Ta fotka u vašeho příspěvku z 1.12.2023 IMO zřetelně ukazuje na deficit draslíku.
Ta aktuální - ty "obří díry" - svědčí spíš o mechanickém poškození (požerku?).
25 ppm K je dostatečná koncentrace, otázkou je, jestli je tato vámi naměřená hodnota reálná a jak už jsem zmínil - jestli je aktuální koncentrace K dostatečná pro vaše rostliny...
Kdyby to bylo na mně, zkusil bych chvíli draslík přidávat a viděl bych.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2024 18:44 Muž Freedlo [221] Re: Sid
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj
Tak konecne jsem se dostal ke zmereni drasliku- pouze tedy aquatestem od Zoolek.
Vyslo mi 25mg/l - coz mi prijde, ze je az az
Je mi jasny ze tento druh testu je nutne brat s rezervou, ale verim, ze nejakou vypovedni hodnotu mit bude

Diry v listech mi vznikaji ted na nejnovejsi rostlince co jsem zasadil asi pred 2 - 3 tydny.

Je 25mg/l dost? Mam stale podezrivat draslik? : )
Koupil jsem k2so4, ale mozna to bude zbytecne

Ty diry vypadaji jak kdyby je fakt nekdo vykousal, ale nejak se mi nezda, ze by to delali okruzaci
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2023 20:44 Muž Sid [6631] - RostlinyRe: Freedlo
...ted koukam ze se draslik dava bud ve forme k2so4 nebo prave v komplex. hnojive...
Draslík se dá přidávat i v jiných formách. Vždy bude záležet na obsahu jiných živin, kterou formu (nebo jejich kombinace) zvolit - KCl?... KH2PO4?... KNO3?
Ta komplexní hnojiva mohou dodat i to, co zrovna moc nepotřebujeme...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2023 12:23 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Freedlo
Nové listy budou ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.12.2023 17:28 Muž Freedlo [221] Re: Rovano
Oka. Diky. Muzu pridat na denni davce aquagrower macro. Ale uplne nejsem schopen rict o kolik mg drasliku potrebuju pridavat. Nebo je lepsi koupit extra draslik a zacit s malymi davkami?
Pokud zacne fungovat, diry zmizi nebo se omezi jejich novy vyskyt?


Update - ted koukam ze se draslik dava bud ve forme k2so4 nebo prave v komplex.hnojive - takze pridam na davce Macro aquagroweru..
Dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2023 09:36 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Freedlo
Takhle vypadal jeden druh Echinodorusu u me, dokud jsem na zdejsi rady nepritlacil na draslik.
Asi. Zvedl jsem celkove hnojeni univerzalnim hnojivem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.12.2023 09:09 Muž Sid [6631] - RostlinyRe: Freedlo
Nároky různých rostlin na jednotlivé živiny se mohou citelně lišit, proto se na některých projeví symptomy deficitu nějaké živiny dříve, než u jiné. To, že se deficit projeví nejdříve na starších listech, je způsobeno mobilitou prvku v rostlině - pohyblivý prvek rostlina při jeho nedostatku v prostředí přednostně přesunuje ze starších listů do nových.
No a teď už stačí jen dohledat, který asi tak prvek by to mohl být... :-)
Za mne jasný podezřelý - draslík. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2023 13:58 Muž Tomaas [70] Re: Freedlo
Mám to u hygrophily na starších listech také a to ve větší míře. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2023 12:35 Muž jab63 [1461] - BorneoRe: Freedlo
Zdravé listy mi okružáci nepoškozují. Pokud se to projevuje na starších listech je to způsobeno makro prvky. Nedostatkem nebo nevyváženým poměrem. To jsem se dočetl a docela se mi to podle zkušeností potvrzuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2023 11:29 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Freedlo
U starších listů je to běžná věc, nedostane se k nim tolik světla může ti trochu dodělávat substrát a nepředpokládám že by to bylo jak se uvádí nedostatkem draslíku nebo dusíku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2023 09:40 Muž Freedlo [221] – Diry
Fotka k příspěvku Ahoj
U jedne rostlinky mam diry v listech. Je mozne, ze je delaji hladovi okruzaci? Nebo to je nedostatek nejakeho prvku? Ostatni kytky jsou v poradku, takze to svadim na sneky.

Pak tam mam levatky jeste a to je vse z plzu

Diky: )
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2023 16:00 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: wowkec
Ať je to co je to je to požer a sám musíš zjistit co ti ničí rostliny. Plže dej pryč a uvidíš co se bude dít. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2023 13:25 Muž wowkec [0] Re: Daniell
V obchode ju predavali ako ampulariu hnedu, ale potom mi tu na fore povedali ze to bude skor kotulka velka... rybicky.net/forum/3158
Tu je link kde som sa pytal, posielal som aj fotky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2023 12:56 Muž Daniell [38] Re: wowkec
Já nevím no .. ale mezi okružákem ( kotúľka ) a ampulárií je celkem dost podstatný rozdíl už jen ve velikosti. Asi bys měl vědět co tam opravdu máš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2023 12:33 Muž wowkec [0] Re: vaclav
Urcite je to ampulariou? tu by som tam podla vsetkeho ani nemal mat...mam tam 1x neritinu a 1x ampularia hneda, ale nakoniec som zistil ze je to asi skor kotulka velka, lebo na to aby sa ampularia mnozila potrebujem aspon jeden par.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2023 12:14 Muž Freedlo [221] Re: vaclav
No koukám jaké to je zvíře! rybicky.net/atlasostatnich/ampularka_pomacea_canaliculata

"nedoporučuje se do rostlinných akvárií" :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2023 11:57 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: wowkec
Zeptej se své ampulárie. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2023 10:16 Muž wowkec [0] – Diery v listoch
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim, vsimol som si ze rastliny maju na dost listoch taketo diery. Nieco som googlil a vraj to moze byt nedostatkom zivin. No v akvarku mam dost 4 velke gupky, 50+ malych mesacnych porodenych gupiek, asi 20 krevetiek a slimaky, takze zivin z bioodpadu by malo byt dost.
Na dne mam nasypane asi 4 litre Ebi Gold WaterPlant Soil. Napadlo ma ze moze to byt sposobene obhryzanim od slimakov/gupiek/krevetiek? Alebo je to nedostatok tych zivin, resp nejakeho konkretneho mineralu?

Vdaka
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.05.2023 17:22 Muž Tomaas [70] Re: Tomaas
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak po týdnu aplikace KNO3 začíná být vidět na některých rostlinách zlepšení (viz foto), nové listy už nedírkují. Hygrophila mají nové listy krásné zelené. Také se mi ale ve větším ukázaly na velkých přímo nasvětlených kamenech řasy, ale nikde jinde. Zatím nechávám péči o ně na japonikách a otících...
Zatím to vypadá dobře...tímto děkuji za rady!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2023 10:34 Muž Tomaas [70] Re: Xklop
Začal jsem aplikovat až tento týden 1ml roztoku/denně, tak se ozvu za cca 10 dnů, jak to vypadá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2023 17:09 Muž Xklop [160] - RostlinyRe: Tomaas
Ahoj Tomáši, chtěl jsem se zeptat zda po přidávání dusíku a draslík došlo k nějaký změně?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.04.2023 22:30 Muž Tomaas [70] Re: Xklop
Děkuji @Xklop a @vaclav.
KNO3 si jdu zítra vyzvednout a začnu přidávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.04.2023 09:22 Muž Xklop [160] - RostlinyRe: Tomaas
Tomaas přidal na intenzitě světla, tudíž měli rostliny vyšší požadavky na hnojení, které jak na tři týdny odjel asi neprobíhalo. Došlo k rozhození parametrů vody a nedostatku některých prvků, třeba toho draslíku, což ukázal i test. Následné snížení světla již chybějící draslík nedodá. Jestli se nepletu tak draslík je mobilní prvek a tudíž se nejdříve projevil na starších listech, jak se rostliny snaží alespoň nové listy vyživovat. Staré už se "nesprávný". Dusíku také není ve vodě dost, takže navrhované dusitake hnojivo na základě kno3 je dobrý tip. Teď už jen vytrvat s hnojením, změna se neprojeví do druhého dne, ale v řádu několika týdnů. Člověk musí být trpělivý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.04.2023 16:40 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Tomaas
Takhle nějak předpokládám že by dopadly i mé rozbory :-)

S Vallisnerií jsem četl, že je to kořenová rostlina. Čili zkusím pod ňu dát hnojivo.
Nic jiného jsem se nedočetl, v čem by mohl být problém.
Vzhledem k tomu, že jako nová z pěstírny ještě jakžtakž rostla než se vyčerpala, by to mohlo být ono.

Redaktorům se omlouvám. Nemáte to tady vůbec jednoduché.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.04.2023 10:18 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomaas
Kup si KNO3 a budeš mít jak dusík, tak draslík. Lze koupit i sanytr v drogerii je to sice jen potravinářská kvalita ale stačí. U železa nečekej že z hřebíků ve dně něco změříš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.04.2023 21:44 Muž Tomaas [70] Rozbor Profiplants
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak mi dorazil rozbor Profiplants a vypadá to, že mi toho v akva dost chybí..., tedy abych nepřeháněl, tak minimálně ten draslík a železo (hřebíky ve dně přidané před cca 2-3 týdny se asi ještě neprojevily...:-)). Asi bych K zkusil a uvidíme, co se bude dít,...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.04.2023 13:37 Muž Sid [6631] - RostlinyRe: Shimi
Musím potvrdit! Ani to, že příští rok to bude 60 let, co mě životem provází akvaristika, nezaručuje, že bych mohl říct: O tomhle fenoménu vím všechno. To ani zdaleka ne. Spíš to vidím tak, že vím jenom velký prd. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.04.2023 13:08 Muž Shimi [682] Re: Sid
Zpochybnit kredibilitu firmy Profiplants? Ajajaj, to není dobré. Z toho tu budou mít někteří velké bolení. No, je na čase, aby si někteří sundali růžové brýle a pochopili, že ani pobyt v oboru akvaristika po desítky let automaticky neznamená, že je někdo na úrovni o které se tu údajně 99% pisatelů může jenom zdát. OT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2023 12:40 Muž Sid [6631] - RostlinyRe: Jozef
...Tak podľa popisu a videa na profiplants sa aj nedostatok horčíka prejavuje dierkami u niektorých rastlín...
No, už podle těchto výroků: ...V běžných vodách je hořčíku jen málokdy dostatek... a ...V tomto případě může docházet k tzv. chloróze, kdy kationt Mg2+ ve vodě chybí. To lze poměrně jednoduše poznat i bez složitých měření, protože listy jsou znenadání posety tečkami podobnými jako na tomto videu... soudím, že realita je od tohoto tvrzení poněkud vzdálenější. :-)
Jednak se ve své práci setkávám s rozbory zdrojové vody v různých lokalitách a obvykle se koncentrace hořčíku v nich pohybují v řádu "vyšších" jednotek až nižších desítek ppm. (Pro většinu běžných akvarijních kytek dostatečná koncentrace), jednak se chloróza projevuje obvykle jinak, než tečkami, podobnými těm ve videu.
Testnul bych ten draslík...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   14.04.2023 06:03 R Muž ctibum [6895]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2023 22:48 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Tomaas
Ty máš jak dírky tak ukázkovou žilnatinu. No to jsem zvědav.
Vallisnerie se mi rozpadaly odjakživa. Jen jednou to vypadalo, že už půjdou, než se změnily podmínky. Ale to bylo ještě s alkalickým pískem. Víc nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.04.2023 21:30 Muž Tomaas [70] Re: Rovano
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku U mě dírkuje Hygrophila, rozpadají se konce valisnerie a teď už i echinodorus altlandsberg. Kryptokoryny, anubiasy, ludwigie a echinodorus grandiflorus se drží. Prošel jsem už kdejaké fórum a domnívám se, že je to nedostatek draslíku. Zpětně si uvědomuji, že se to rozjelo, když jsem zvýšil intenzitu osvětlení že 40 na 50% a na týden odjel na dovolenou (3 týdny zpět). Předtím kytky rostly pěkně bez dírek. Po návratu jsem pak koukal,... Osvětlení jsem sice zase stáhl, ale kytky zřejmě "něco" z vody vyčerpaly. Včera jsem odnesl vzorek vody má rozbor do profiplants, tak jsem zvědavej, co z toho bude... Draslík jsem si koupil, ale zatím jsem ho neaplikoval - chci si počkat na výsledek rozboru. Dám vědět.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2023 18:23 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Jozef
Projel jsem anglickou sekci na Internetu a všude jen o draslíku. Snad jen jeden psal, že začal dávat železo ke kořenům.

Taky to může souviset s Ph, že ta rostlina co třeba už nemá v přístupné formě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2023 17:31 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Jozef
Taky nevím. Jel jsem bez hořčíku a Hydrophily dírky. Jel jsem to s hořčíkem a to stejné. Zanedlouho mi dojde Mg nebo už došel, tak zkusím přidat draslíku. I když mám tam vlastně ještě tablety na dopotřebování. Možná až později. U těch tablet nejsem schopen něco odhadovat. Napoprvé jsem měl skoro zákal :-), ale třeba Egeria má mohutnější listy i ve větší tmě po tabletách zdá se. Zbytek jsem nějak nepozoroval, protože nebyl čas a marodím. Snad o víkendu nebo zítra na to mrknu.
Ale konkrétně u mě bych to asi tipoval na draslík. Zkoušel jsem dávat Bioflóru asi o 1/3-1/2 více a nic. Nicméně ta lahvička je skoro prázdná, tak kdo ví, co v ní je.
A vzhledem k tomu jak mám momentálně zase zarostlou nádrž, tak ta spotřeba bude asi veliká.
Protože lehce dírkují sem tam už i jiné rostliny jako Anubias, Cryptocoryne, Echinodorus a tak.
A pro zajímavost. Jeden druh Echinodorusu spolu s H. corymbosou dírkují celou dobu.
Zajímavé že jiný druh Echinodorusu, který je daleko větší, již mateční, kvete a množí se, tak nedírkuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2023 15:31 Muž Jozef [311] Re: Sid
Tak podľa popisu a videa na profiplants sa aj nedostatok horčíka prejavuje dierkami u niektorých rastlín www.profiplants.cz/…
Napr. na cryptokorynách sa mi tiež robili fľaky, ktoré prešli do dier a rozpadu listu a to, keď som dával veľa draslíka. Bolo ho tam viac ako horčíka. Prestalo to po ubratí draslíka. Niekde som čítal, že sa blokujú. Ale neviem či to bola príčína resp. o čo ide v tomto konkrétnom dotaze - nejako dobre mi to až tak nerastie a iba trénujem :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2023 14:21 Muž Sid [6631] - RostlinyRe: Dido
...tak to sa mi nezdá že by horčík spôsoboval dierky v listoch. nepoviem draslik alebo mangán ale horčík?
Připojuji se. Taky bych tipoval draslík. (U hořčíku bych čekal spíš chlorózu.)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2023 22:27 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Xant
Dávkuju po výměně vody 70ml hnojiva hořčíku, abych to dostal na 1:4. Dírkuje to dál. Tak buď nejde hořčík zpracovat nebo nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.04.2023 22:26 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Sha
Své informace jsem hledal v zahraničí. Obávám se že to není tak jednoduché jako na pár vteřinových videích.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 12613x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13022-dirky-v-listech-