Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ampulárka Pomacea canaliculata

 

Atlasy » Ostatní » Česky » A » Ampulárka Pomacea canaliculata 

Pomacea canaliculata | © blackarrow
Ampulárka Pomacea canaliculata | © blackarrow
Ampulárka Pomacea canaliculata | © blackarrow
Ampulárka Pomacea canaliculata | © blackarrow

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Ampulárka Pomacea canaliculata
Latinsky   Pomacea canaliculata
Slovensky   Kruhoústka Pomacea canaliculata

VelikostTeplotapHTvrdostCena
6206510
cm°C|dGH
82882525

Anglicky: Channeled applesnail
Rubrika:Měkkýši
Typ:Sladkovodní
Čeleď: Ampullariidae - ampulárkovití
Rozšíření: Jižní Amerika: mokřiny v Amazonii - původní domovina. V současnosti hojně rozšířený druh také v jihovýchodní Asii a na jihu USA, kde je považován za problematický invazivní druh.
Chov: Často se plete s druhem Pomacea bridgesi (Měchýřovka východní) - na záměnu pozor, měchýřovka neničí rostliny. Může dorůst až do velikosti 10 cm, proto bývá často prodávána pod jménem Ampullaria gigas.

Tento obojživelný plž zůstává v průběhu dne ponořený, skrytý ve vegetaci v blízkosti povrchu. Více aktivní je v noci, kdy může opouštět vodu při hledání potravy nebo místa pro snůšku. Akvárium musí být zakryté, tito šneci často a rádi cestují, a to i dost daleko od akvária. Aktivita tohoto tvora se mění s teplotou vody. Při 18°C už se stěží pohybuje. Při vyšších teplotách se zkracuje délka života (dožívá se až 4 let). Přesto je Pomacea canaliculata více odolný proti nižším teplotám než většina ostatních plžů z rodu Pomacea.

Protože ampulárky mají ve střevech velké množství mikroorganismů na pomoc s trávením potravy, jejich výkaly mohou značně zatěžovat vodu. Na chov jedné dospělé ampulárky se doporučuje 50 a více litrů.
Krmení: Jí téměř všechny druhy rostlin, není vhodná do rostlinných akvárií. Vyžaduje dostatek potravy, proto se doporučuje přikrmovat, jinak vám začne ožírat rostliny, zejména jemnolisté. Krmení ampulárek je velmi snadné, neboť žerou téměř cokoliv co mohou roztrhat a dostanou do svých úst. Žerou zeleninu - okurky, špenát, mrkev a salát, krmivo pro ryby, mrtvé ryby, jiné plže a jejich vajíčka, řasy, mořské garnáty, patentky.
Odchov: Pohlaví má oddělené. Samičky kladou shluky vajec nalepených na pevné plochy (skály, stěny, vegetaci, kryt akvária) až do 50 cm nad vodní hladinu. Vejce jsou velká 2,2 – 3,5 mm a jasně růžová až rudá (kvůli vysokému obsahu karotenoidů), tím se právě liší od měchýřovky východní. Průměrná snůška obsahuje 200 až 600 vajec.
Anatomie: Ulita těchto plžů je kulovitá a relativně těžká (zejména u starších jedinců). Má 5 až 6 závitů, které jsou od sebe odděleny hlubokým, odsazeným švem. Barva ulity je nahnědlá nebo nazelenalá, často s tmavšími pruhy. Někdy bývá jasně zlatožlutá. Barva těla může přecházet od tmavé, téměř černé na světle krémovou.
Poznámka: Pomacea canaliculata je sladkovodní plž s nenasytným apetitem pro vodní rostliny. Z jeho rodné Jižní Ameriky byl importován do akvarijních obchodů a jako zdroj lidské potravy, a nakonec se stal hlavním škůdcem plodin v jihovýchodní Asii (především rýže) a na Havaji (taro).
Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Pomacea (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Ampulárka (česky)
Zobrazit další živočichy rodu Kruhoústka (slovensky)
Pomacea canaliculata | © blackarrow
Ampulárka Pomacea canaliculata | © blackarrow
Ampulárka Pomacea canaliculata | © blackarrow
Ampulárka Pomacea canaliculata | © blackarrow

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/ampularka_pomacea_canaliculata