Dírky v listech
Může být, ale taky to není jistota těch faktorů je tam hodně.
Takže díry na spodních listech jsou ukazatelem nedostatku draslíku?
Z čeho tak soudíš? Je pravda že ve většině rostlinných akvárií draslík chybí ale jeho deficit by se pravděpodobně projevil na spodních listech. Za mě je pravděpodobnější nějaký nadbytek (vápníku případně NO3) než nedostatek. Ale vzhledem k velmi omezenému množství informací jen hádám.
Ne prevazne horni listy ...spodni listy jsou v pohode
Máš fotku rostliny v akváriu? Dělají to spodní listy?
Emerzni urcite nejsou ...mam rostliny asi 4mesice a byly krasne zelene ...
Jak dlouho je máš? Nejsou to emerzní rostliny? Od okružáků určitě ne, respektive nezapříčinili to.
0 31.08.2019 17:11 pluto84 – Hygrophila siamensis
Ahoj, z ničeho nic se mi u rostlinek Hygrophila siamensis začaly dělat dírky v listech až list zežloutne a upadne
Můžete mi prosím někdo poradit ? Hnojím jednou týdně Rataj Bioflor + jsem přidal tyčinky se železem ke všem rostlinám . Nepoužívám CO2 nebo není to od okružáků ?
Starší reakce
Zachránit to určitě půjde. Ale lepší jsou podle mě menší, třeba třetinové, výměny vody, než hurá akce typu všechno vyčistím. Stabilita je klíčem k úspěchu, ne překotné změny.
No a přidávat komplexní hnojivo je podle mě v tuto chvíli nesmysl. Jen ty řasy přiživíš.
Tekuté „CO
2“ proti rozsivce určitě nepomůže. To je ukázkový příklad chemie, která akorát oblbuje akvaristy. Více zde:
cs.wikipedia.org/…
Edit: A neodkaloval bych. Jedna betta nemůže přece udělat žádný nepořádek. Takže je to kontraproduktivní, protože narušováním dna jen zpomaluješ záběh akva. To těm těmto řasám dost vyhovuje.
Uvidim dnes odkalim dno odpustim polovinu vody dam novu pridam tekute co2 a komplexne hnojivo a uvidim ci ich este dokazem zachranit
Dam potom vediet
To svítíš celkem dlouho. Stáhl bych to alespoň o dvě hoďky. A budu se opakovat.Spíš než nějaká chemie (to je víceméně tahák na peníze) pomůže obyčejná výměna vody.
Takze dno mam ako zaklad som dal tetra plant complet sub natom mam volcano black
Pred zasadenim som pod kazdu rastlinu dal tabletu Power tabs
Ked som nalial vodu prvy krat pouzil som Aqua safe a safe start
A este som zabudol mam tento set INVITAL LED akvarijní set 60 litrů s biofiltrem
Svietim cca od 8:00 do 20:00 mam len jednu bojovnicu v akvarku
Je to rozsivka. Doporučuju to z listů setřit.
Nádrž je předpokládám celkem nová. Časem by to mělo zmizet, až si všechno sedne.
Žádná chemie podle na to podle mě moc nepomáhá. Co může pomoci jsou rychlerostoucí kytky.
Jak dlouho a čím svítíš?
Edit: Pravidelné výměny části vody mohou taky pomoct.
0 26.08.2019 13:43 Prezlik – Pomoc
Starší reakce
ancistrusy si pochutnavaji a na nakazenych listech pak sneci.
Starší reakce
Jaké složením má PMDD ? Dírky na listech hlavně ve spodní části se dělají i z nedostatku světla a třeba i dusíku. Další možnost je mít nějakého škodiče v akváriu. Je to tu ale už mockrát napsané takže bych si přečetl starší příspěvky.
NO3 se plazilo na minimu, poslední cca 2 týdny je kolem 15 mg/l, CO2 jede z bomby, hnojím PMDD, spíše střídmě (5 ml na akvárium), ve dně je ještě leccos Osmocote kuliček (hlavně pod Echinodory).
Máš to hodně zarostlé zřejmě už zase používáš Co2, NO3 se ti plazí nad minimem a nikde jsem se nedočetl jestli používáš nějaké hnojivo.
Zdravím,
již je to několik měsíců, co pozoruji dírky v listech svých rostlin - u všech, kromě kosokvětu a kryptokoryn. Jde o akvárium "Krevetkárium I.". Podezřívám draslík, ale raději bych se poradil.
Na Echinodorech jsou díry ostré, bez zahnědnutí, nejsou pravidelné a tvoří se po celé čepeli (nejsou ale moc znát). Na Ludwigiích a Hygrophile vypadají takto - zahnědnuté tečky - tvoří se přibližně od horní třetiny rostliny směrem ke dnu. Na nových listech jsou jen výjimečně. Co do objemu, rostou všechny rostliny dobře.
Starší reakce
150 neonek ve ani ne 120 litrech i když se říká že jsou čistotné tak ale stejně je to trochu moc.
tamarka mě taky na srazu setřela že šneci to nežerou
Při takové technické palbě jsou nerovnováhy nevyhnutelné.
Možná nedostatek světla (spodní partie rostlin) nebo nedostatek živin (zřejmě K) nebo pokud jsi rostliny zastřihoval, tak na spodních částech stonků listy odumírají, neboť se rostlina snaží vyhánět nové vrcholky a veškerou sílu dává do dalšího růstu. Nebo vše dohromady.
Šneci za nic nemohou, pouze se soustředí na odumírající listy, ty jsou schopni konzumovat. Zdravé rostliny nežerou.
Tekutý uhlík si schovej, až se ti tam budou tvořit hodně řasy (stříkačkou přímo na řasu). Do vody ho dávat je zbytečné (účinek to spíš nemá, než má).
Rostlina plná šneků a hnědé díry v listech
Odhadnete přátelé co je příčinou
? Děkují vám
Starší reakce
Příjem živin listem je minimální, proto se dává zásobní hnojivo ke kořenům.
Neplatí to u všech rostlin stejně.
maniakva.sweb.cz/… 0 10.09.2018 09:47 Marcelko [-3] - Rostliny Prosim Vas na rastlinkach Hygrophila guyanensis, corymbosa, nervata sa mi tvoria vacsie diery. Cim to moze byt?
Mam 100 litrove akvarium a hnojim Seachem Flourish 2x5ml na 100 litrov za 1 tyzden, Seachem Flourish Advance - 1x za týždeň 5ml, eSHa Pro-Phyll - 20 kvapiek 1x za týždeň, K2SO4 draslik 20ml kazdy druhy den, KH2PO4 fosfor 5ml kazdy druhy den, MgSO4•7H2O horcik 10ml kazdy druhy den, Fe mix 4 druhy železa 5ml kazdy druhy den.
PH a KH a pritom ich mam stabilne, PH okolo 6,6 a KH okolo 10°dKH, tekutina v dropcheckry je zelena az svetlozelena,
Testy vody - Fosfor aj Zelezo dlhodobo na 0, NO3 okolo 10-20mg.
Kdysi mi to (i tady myslím) někdo poradil a tvrdil, že to tak je...a u mě to pak zafungovalo bezvadně... Při normálním hnojení vrchem nerostl ani jeden ze 4ks, byli doslova zakrslé několik let...
EDIT: Měl jsem se asi vyjádřit přesněji...
Příjem živin listem je minimální, proto se dává zásobní hnojivo ke kořenům.
Myslím že rostliny berou živiny podle okolností, prostě tam, kde jsou. Jinak by to sotva zvládaly, protože různé živiny mají za různých podmínek různý sklon držet se ve dně nebo plavat ve vodě.
Speciálně Echinodorusy přijímají živiny ze substrátu, z vodního sloupce minimálně. To ale není pravda Echinodory jako většina rostlin dokáží přijímat živiny hlavně z vodního sloupce. Na chodbě mě bez substrátu vyrostla 120 cm vysoká obluda.
Znáš toto? To mi dali tehdy v zooshop když jsem kupoval věci do akvária, prý to mám kapat 1x týdně 10 kapek, kapal jsem na začátku ale pak se na to vybodl a řekl jsem si že dokud nebudu vědět co chybí tak raději dávat nic nebudu, mělo by to být hnojivo. Toho Ancitruse krmím tabletkami, teda večer tam jednu hodím a kdo ví kdo ji sežere
už jsem ho nabízel že ho věnuji, mám ho i v inzerci ale nikdo ho nechce, přitom ještě je malý, jeho foto je z 15.8.
Tady jdou vidět lépe ty listy vzadu, na té druhé fotce u té stonkové rostlinky, ta měla listy od spoda nahoru, rostly nové, teď nemá, jen nahoře a některé nové žloutnou.
Bez živorodek Ti ubude hlavně dusíků , nicméně na té druhé fotce mi zrovna ten uhnilý list příjde jako poškozený od ancáka , těm echináče chutnaj , čím ho přikrmuješ ?
Díky za tip, to jsem nevěděl že to z vodního sloupce berou minimálně.
Speciálně Echinodorusy přijímají živiny ze substrátu, z vodního sloupce minimálně. Moje zkušenost: Když jsem se to dozvěděl, koupil jsem výživové tablety od Dennerleho a to byl fofr...za týden explozivní růst (po 1ks tablety). Když se po 1/2roce zarazil, dal jsem novou, protože stará se vyčerpala
Ještě jedna změna vlastně, už nemám molly a paví oka, možná ubylo díky tomu hnojení
Promiň za kvalitu, fotí se to blbě, ale takhle začal teď vypadat.
Jj, už jsem sondoval na netu jak do toho krytu nacpat jiné světlo, kryt sundat nemohu kvůli daniím, prý vyskakují ven, tak to budu muset nějak nejspíš vymyslet. Díky za tip, mrknu na to
souvislost to zřejmě mít bude taky .
V každém novém sbstrátu se nějaké ty živiny najdou , postupně je rostliny vyčerpají až dojdou úplně , pak kytky samo začnou stagnovat , což se děje zřejmě i u Tebe.
Světlo by mělo být rozptýlené po akvu stejnoměrně , popřípadě kytky rozmístěné dle jejich náročnosti na světlo.
bejt Tebou pořídím něco takovýho
www.rostlinna-akvaria.cz/…
a poohlídnu se po jiném řešení osvětlení...
Jj, to je on, on ale roste, každou chvíli nové listy, tma je spíše v pravé části jelikož je to špatně řešený s tou žárovkou v krytu. Ale všechny kytky rostly, mám vesměs nenáročné. Ale teď se to nějak pozastavilo, a na tom echáči začal odcházet list, myslíš že to má na svědomí ta pistie, jak postupovat, jaké hnojivo dát aby se to srovnalo a zároveň jako začátečník jsem neudělal víc škody?
pod 15 W úsporkou Ti toho moc neporoste (můj názor) nebo porostou kytky jen pod ní -pokud budou mít dostatek živin.pokud máš na mysli to první akva v prezentaci 60X30X30 , tak zrovna ten echáč co je v rohu , je v naprostý tmě ,tam poroste stěží.
Pistie dokáže celkem dost rychle odčerpávat živiny a je na hladině -většinou nejblíže ke světlu ,pak není divu že Ti po jejím přidání ostatní nerostou
No mám tam 15w úsporku to moc nezreguluji. Jj, přímou úměrnost chápu, akorát že se to začalo projevovat týden po tom co jsem tam dal pistii která se začátku rostla pěkně a pak zbrzdila (ale může to být tím že jsem začal zavírat kryt asi) a přidal hodinu na světle
Jmenuje se to přímá úměrnost , čím více světla- tím více živin rostliny potřebují-tím rychleji rostou - nebo rostou špatně a začnou se projevovat nedostatky určitých živin, jak už zde psali jiní, draslíku moc v kohoutkové vodě nebývá.
regulovat světlem - znamená snížit intenzitu osvětlení , nikoli zkrátit dobu svícení.
Jak to přesně myslíš regulovat světlem? Když budu svítit méně, rostliny porostou ale nebudou tak náročné? Taky se mi nechce přihnojovat jelikož o tom nic nevím, raději bych aby si to vystačilo samo a neudělal bych hnojivem paseku. Ale poslední týden se mi zdá že mi podle symptomů chybí draslík nejspíš, jediná změna nastala ta že místo od 17h svítím od 16h a zhasíná ve 22:30h a taky jsem před týdnem a kousek přidal pistii na hladinu. Změna se hlavně projevuje na
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_amazonicus
Odobral som zadnú trubicu, ku koreňom som nastrkal NPK tobolky. Je nejake hnojivo s vyšším obsahom draslíku, ale bez fosforu a dusíku?
Od známehu tu mám KH2PO4. Problém ale vidím v tom, že nepoznám momentálny obsah fosforu v akváriu.
Pokud nechceš přihnojovat a používat CO2 tak musíš ubrat na světle. Okolo toho se všechno točí.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 9
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 12843x