Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dírky v listech

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Dírky v listech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2018 17:12 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: vero-ni
Tu máme vo vode 20 mg/l horčíka (pri 70 mg/l vápnika) a slimákom sa darí veľmi dobre, určite to nebude problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.01.2018 17:09 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: vero-ni
Podľa mňa je zbytočné zarábať roztok, keďže stačí pridávať pri výmene vody. Môžem to spočítať, ak tu niekto uvedie konkrétne, koľko Ca a koľko Mg má voda v Brne. Zatiaľ len vo všeobecnosti: keď do 10 l vody v kýbli pridáme 1 gram horkej soli (MgSO4 × 7 H2O), zvýši sa horčík o cca 10 mg/l - to by mohlo stačiť. A ten gram sa dá odvážiť na váhe. Ak to človek robí pravidelne, už vie odhadnúť lyžičkou koľko nabrať, nemusí nič vážiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2018 16:59 Žena vero-ni [134] Re: Kubaa
Já se jen rychle přidala k dotazu od permonici s tím, že je to třeba něco, co ještě neznám, a nerada bych o ně přišla :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2018 16:54 Muž Kubaa [718] Re: vero-ni
Šneci jsou nějak zvlášť hákliví na draslík?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2018 16:52 Žena vero-ni [134] Re: permonici
Přidávám se k dotazu. To radši dírky a zaseknuté rostlinky, než akva bez plžů :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.01.2018 16:39 Maq Re: Ciffik
Ano. Výrazný nadbytek vápníku a hořčíku (a sodíku) může mít negativní vliv na příjem draslíku.
Vloni touto dobou to řešil bývalý uživatel, přítel, chemik, Brňák Acinonyx. Pamatuji se zřetelně, že popisoval jak přidal hořčík a potom musel rychle přidávat i draslík; nějakou dobu v tom hledal rovnováhu...
...
... a pak si pořídil reverzní osmózu. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2018 16:34 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Maq
Maq napsal:
Jiná věc je, kdy se začne projevovat potlačení příjmu draslíku.



Prosím prosím o alespoň částečné vysvětlení. Co potlačí příjem draslíku? Horčík? Nerozumím tomu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2018 16:32 Žena permonici [316] Re: Maq
Nebude mít přídavek draselné soli do brněnské vody negativní vliv na plže (neotráví se)? Jen se ptám, tohle mě zajímá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2018 16:24 Maq Re: vero-ni
V brněnské vodě je opravdu zdrcující nadbytek vápníku nad hořčíkem, tuším 100:3. Takže netřeba příliš váhat.
Jiná věc je, kdy se začne projevovat potlačení příjmu draslíku. V takové vodě je to holt těžké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2018 15:44 Žena vero-ni [134] Re: vaaclav
Na akvarijní-hnojivo.cz...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2018 15:20 Muž Kubaa [718] Re: vero-ni
Vychází mi to na 2 mg Mg++ na litr vody, což se mi zdá býti rozumná dávka (ale dávkování může záviset na dalších parametrech vody, o kterých nic nevím).

EDIT: počítal jsme pro bezvodý síran, pokud je to heptahydrát bude toho hořčíku zhruba půlka, tj. 1 mg/L.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2018 15:09 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vero-ni
Kde jsi ten návod četla zdá se mě to nějak moc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2018 14:58 Žena vero-ni [134] Re: zervan
Ještě prosím o ujištění, než tam začnu něco kapat :) Hořká sůl MgSO4 koupená v lékárně, našla jsem na "akvarijní-hnojivo" tento návod: "Smíchejte 50g síranu hořečnatého s 250ml vody a dávkujte 5ml na 100l vody, dle počtu rostlin v akváriu". Je to v pořádku? A přidat tedy při týdenní výměně vody. Ještě jednou dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2018 21:12 Muž Zip [277] Re: vero-ni
To vybojuješ, znovuzaložení by byla cesta zpět :) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2018 19:47 Žena vero-ni [134] Re: Magic
Aby to nebylo ve stylu "znovuzaloženo 2018" :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2018 19:45 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vero-ni
Nezabudni sa pochváliť, zvlášť story "sinica a fosfor" ma zaujíma. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2018 19:17 Žena vero-ni [134] Re: zervan
Dobře. Hořčík tedy zařadím určitě taky a uvidíme, co se stane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.01.2018 18:55 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: vero-ni
Neviem, netrúfam si radiť, lebo o hnojive Tetra PlantaMin výrobca píše len to, že obsahuje Fe, K a Mn a nič o množstvách. Iba žeby to bolo niekde v pribalenom letáku? Vyhýbam sa hnojivám s neznámym zložením. Potom človek nevie, či môže predpokladať nedostatok mangánu, či draslíka alebo to môže rovno vylúčiť. Určite sa v Brne nájde niekto, kto má test na draslík a jedno meranie spraví... ja by som zmeral, ale nie som z Brna a skôr ako na jar tam nepôjdem :-)

Každopádne dusičnanov je dostatok - v brnenskej vode asi vždy. Známy problém vody v Brne je nedostatok horčíka, podľa mňa by ho mal každý s touto vodou automaticky dodávať do prilievanej vody pri jej výmene (netreba denne). Stačí si kúpiť "horkú soľ" v lekárni alebo drogérii a spočítať vhodnú dávku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2018 16:03 Žena vero-ni [134] Re: Magic
Testem budu kontrolovat; zkusím sinice co nejvíce odstranit před přidáním hnojiva. Edit: tedy taky skáču z tohoto fóra na diskuzi o sinicích a taky se trochu ztrácím :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2018 15:59 Žena vero-ni [134] Re: zervan
No, zatím vrcholem mého hnojení byl ten Tetra PlantaMin a jílové kuličky pod echinodorus :) Takže: měla bych tedy zkusit přidávat stále ten PlantaMin + k tomu KH2PO4? A NO3 by teoreticky mělo být v pořádku? Hodnota kolem 20 mg/l. Teoretický výsledek by měl být, že rostliny zase začnou růst, a že nové listy budou v pořádku (staré to samozřejmě už nezachrání).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 17:12 Muž Magic [879] - RostlinyRe: zervan
Draslík má v základnom hnojive.
Ale máš pravdu, na rozdiel od KNO3 je to tu len symbolické.

Vero-ni: škrtni s tú poslednú vetu, píšem hovadiny. Kde je káva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.01.2018 17:02 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Magic
Zvýšenie PO4 o 0,2 mg/l (čo je pre fosforečnany badateľné) zvýši draslík o 0,08 mg/l, čo rozhodne nemožno nazvať "poriešením" - aj vzhľadom na jeho výrazne vyššiu potrebu. V prípade KH2PO4 nemožno uvažovať o dostatočnom dopĺňaní draslíka, ten je tam len symbolicky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 16:52 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vero-ni
Ja si na brnenskú vodu dávať zasvätené rady netrúfam, to by chcelo, aby sa vyjadril niekto miestne skúsený.

Za mmňa - v PlantaMine fosfor nie je, to treba doplniť. Ale vzhľadom na tú sinicu opatrne, povedzme tak 0,2mg/l (PO4) denne a kontrolovať testom. A hlavne sledovať, či nezačne bujnieť namiesto rastlín sinica.
Pokiaľ to pridáš ako KH2PO4, máš poriešený i potenciálny deficit draslíka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2018 21:51 Žena vero-ni [134] Re: Magic
Doplnujici info,podle testu na po4 je fosfor na hodnote "0"..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2018 18:16 Žena vero-ni [134] Re: Magic
Jsem z Brna, takže brněnská. Podle vodáren má mít: no3 34 mg/l, ph 7,47, Fe 0,04 mg/l, celková tvrdost 2,92 mmol/l. Jinak si taky myslím, že rostlinám něco chybí- rostou velmi pomalu, hlavně stonkovky. naopak valisnerie a sagitarie mají co chvíli nové lístky a výhonky (výhonky valisnerie jsou ale stále menší). Ta limnophila- rozesadila jsem poslední stonky, co neuhnily, aby měly více světla, ale nerostou. Ta hygrophila polysperma roste na mé poměry nejlépe. Jinak kořínky jsou krásně bílé. Mám pocit, že ty růstové problémy začaly vysazením dalším rostlin do nádrže. Přihnojuji teprve tak 3 týdny. dříve ne. Jinak bojuju už asi tak 4 měsíce se sinicí, ta jim asi taky živiny ubírá. Test na fosfor budu kupovat, jestli tam není nerovnováha jako u pavliiiny. A jinak mám JBL papírkové 6in1, tam no3 vychází max 2./3. stupeň (teď si to nepamatuju přesně, ale asi 20 mg/l). Budu opravdu ráda za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2018 16:02 - Re: Magic
Mne sa podobne dierkovanie robieva na Hygrophila pinnatifida pri krevetkách,kde hnojím minimálne.Pridaním jednorázovo Tenso coctail,to sčasi prestalo.Ide hlavne o staršie listy.Je tu ešte možnosť,že to vyžierajú krevetky a slimáky.Živín málo a teoreticky by oslabené listy mohli vyjedať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2018 09:12 Muž Magic [879] - RostlinyRe: prasan
Nechce sa mi moc veriť, že to bude mikroprvok, dáva tam v zásade odporučenú dávku tetra plantaminu. Koľko je v tom draslíku, tož otázka, ale žeby to bolo príliš málo mangánu...

Keď však pozerám na tú hygrophilu a hlavne limnophilu, niečo tam fakt chýba.

vero-ni: Aká je vstupná voda, odkiaľ si? A testy náhodou nemáš? Dusičnany a fosforečnany?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2018 07:49 - Re: vero-ni
Fotka k příspěvku Ja by som povedal,že dierky v listoch spôsobil nedostatok mikro prvkov a hlavne mangánu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2018 20:48 Žena vero-ni [134] Re: Maq
Diky za radu.zkusim se podivat na ten horcik.. ja bych je i strihla, jen kdyby ale trochu vic rostly :( svetlo uz mam koupene silnejsi,ale to by se mi asi sinice hybala pred ocima.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2018 20:34 Žena vero-ni [134] Re: Magic
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Listky jsou i v horni casti rostliny.zkusila jsem vyfotit cele rostlinky.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2018 16:13 Maq Re: vero-ni
Podle lístků v takhle finálním stavu se to těžko určuje, protože jak odumírají, hned na nich zapracují parazité (houby, bakterie).
Podle prezentace máš nepříliš silné světlo a ludwigie se táhnou až k hladině. V takové situaci shazují starší listy normálně, mají málo světla. Já bych je zastřihoval tak ve 2/3 výšky, mohlo by to pak vypadat líp.
Dále, máš brněnskou vodu, tzn. zdrcující nadbytek vápníku nad hořčíkem a draslíkem. Zkus přidávat napřed hořčík, ten v brněnské vodě chybí vždycky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2018 16:04 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vero-ni
To vyzerá ako normálne zhodené staré listy. Fotka rastliny by nebola?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2018 15:46 Žena vero-ni [134] – zase dírky..
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,
můžu zkušené požádat o radu? jde taky o draslík? delší dobu se mi dělají dírky na listech ludwigy repens, viz fotky. Listy pak opadají, za chvíli budou kytky bez.. :( . Přihnojuji teď 1 ml TetraPlantaMin/co 2 dny, dřív jsem nehnojila ničím. Jinak rostlina roste veeelmi pomalu, mám ji tam asi 2 měsíce a nedá se mluvit o nějakém stříhání.. teď se trochu košatí, ale rychlostí šneka. Ostatní jsou ok, pouze hygrophila siamesis ztrácí listy stylem, že list zhnědne od špičky a rozpadne se.. a tedy neustálého boje se sinicí. podezření začínám mít taky na nedostatek fosforu..
díky za odpověď!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2017 22:21 Maq Re: ctibum
Bůhví jestli je to draslík. Jak se objeví tečky nebo dírky, první podle návodu se radí draslík, ale nemusí to tak být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 20:42 R Muž ctibum [6876] Re: Maq
No, popravdě, díry v listech mám semtam, žádná epidemie a neměl jsem v plánu to nějak řešit. Ale když tu padl nedostatek draslíku, tak mě zajímal ten Sanytr, který decentně přidávám. Takže docela určitě si nebudu komplikovat život dalším něčím, o čem nemám šajnu... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 19:38 Maq Re: ctibum
Je to především draselné hnojivo, protože v poměru k potřebám rostlin dodává čtyřikrát víc draslíku než dusíku.
Pokud chceš hnojit vyloženě draslíkem a ničím jiným, zkus potaš - K2CO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2017 19:28 R Muž romant [27983] Re: ctibum
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 19:26 R Muž ctibum [6876] – draslík
Tak že Maq tajně krmí romantovy rybičky už víme :) A teď mi někdo prosím řekněte, jestli se přidávání Sanytru počítá jako přidávání draslíku... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 16:05 R Muž ctibum [6876] Re: Magic
Nepřeceňuj mě ;-) Pořád se učím a tohle obzvlášť. Dírky mám a příčinu tipuju, tak jsem jen chtěl slyšet, jak to je... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2017 15:56 Muž Magic [879] - RostlinyRe: ctibum
No v mojom prípade to je jasné. Je to tým, že za tri týždne dovolenky to nikto nepohnojil. :-D

Inak takto predvádzajú nedostatok draslíka, to ale tebe vysvetľovať nemusím.

U mňa ale chýba už skoro všetko, plávajúce rastliny sa poriadne rozrástli. Sťažuje sa však zatiaľ len tá bahnatka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 13:59 Muž RBeil [174] Re: Magic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 13:41 R Muž ctibum [6876] Re: Magic
Raději mi řekni, čím to je... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 13:31 Muž Magic [879] - Rostliny – Do herbára...
Fotka k příspěvku Robí si niekto digiherbár "chorôb" akvarastlín? Mám tu jeden "krásny" prípad :-(
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   22.04.2017 20:08 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: domik420
domik420 napsal: Filtr je 5 let zajetý a dno okolo 2 let, pouze sem to hodil do nového akva
- nezáleži na letech zajetého filtru nebo dna (pouze podpora)
- důvodná je změna a znovuvytváření biologické rovnováhy
- nedokončená nitrifikace = bakterie a různé potřebné formy procesu ,se nedají ukecat žádným komentářem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2017 18:31 Maq Re: domik420
Ono se to těžko popisuje, ale "čisté jako vodovodní voda" právě není to pravé akvaristické ořechové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2017 16:46 Muž domik420 [1] Re: romant
Filtr je 5 let zajetý a dno okolo 2 let, pouze sem to hodil do nového akva. Nachový nádech vody? Mě osobně to příjde čisté jako vod. voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2017 16:41 R Muž romant [27983] Re: domik420
16 dní "staré" z mého pohledu, tedy z dostupných informací. Dno je zaběhnuté, dělá to na mě dojem úplně novýho dna, jak dlouho je to v provozu? Ten nachovej nádech vody mě spíš ukazuje na ne zcela funkční nitrifikaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2017 16:37 Muž domik420 [1] Re: romant
Měním týdně 1/3 vody. Jinak to akva je nové, ale se zajetým filtrem i dnem. A odpadní látky meřím CHSK, což by mělo být výtrusy ryb aspod. a to sem naměřil 0 a NO3 sem naměřil cca 25, přičemž škodlivé to je, když je to přes 50. A chtěl bych se zeptat co znamená 22-6=16
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.04.2017 16:24 R Muž romant [27983] Re: domik420
Nevím jak často a kolik vody měníš, ale ta voda se mě už od pohledu nelíbí, nitrifikace je stále velmi křehká, producentů odpadních látek je v nádrži přehršel a spotřebitelé prozatím neplní svojí funkci jak by bylo potřeba. Já osobně bych bez ohledu na to co měříš měnil obden min. 1/3 objemu vody po dobu tak 10 dní a v tuto dobu krmil velmi omezenou dávkoiu a to taky jednou za 2-3 dny. Ono totiž 22-6=16 a to je sakra kritická doba pro akvárium s takovým množstvím producentů. Jo a ty listy teď rozhodně neřeš, ono tady může jít a nebo už jde rybám o život. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.04.2017 16:13 Maq Re: domik420
domik420 napsal: určitě se nebudu řídit pravidlem 1cm ryby = 1l vody
Takové dobré pravidlo je nemyslet na sebe, ale na ty ryby co v tom mají žít.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 12608x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13022-dirky-v-listech-?od=151