Zaběhnutí akvária
Nechaj filter na pokoji. Až keď úplne prestáva tiecť potom ho vždímaj v akváriovej vode. Netreba nejako extra tutifruti, ale tak lajdacky.
Vodu meníť raz do týždňa stačí
20 -30 percent. Sam vidíš na vode, že to nieje dobré aj podľa farby listov na rastlinách.
Po 3 mesiacoch môžeš prejsť na raz za dva týždne ak to nebude moc prerybnené.
Prepláchnem pod studenou vodou keďže vo vode z akvária sa mi ho nedarí vyčistiť tak aby nebránil prietoku vody.
A jak čistíš ten molitan?
Vo filtri čistím len molitan keď začne dosť znižovať prietok. Pod molitanom mám porézne kamene na usadenie baktérií. Skúsim čistiť menej často.
Ja tedy pokud mohu pridat zkusenost s mini akvariem, tak za me je velmi pozitivni. Me se osvedcila klasika pri zabehu akvarii, jak vsichni pisete - kvalitni substrat, hodne rostlinek, menit pravidelne vodu a cekat a cekat : ) pak dat par sneku a zase cekat a az minimalne po 1-2mesicich jsem tam soupnul krevetky. Vsechno zatim slape, jak ma: )
Vodu prakticky nemenim, jen dolejvam odpary. Ale mam tam jen krevetky, takze bordelu v nadrzi moc nemam.
Panu Elektrikari bych doporucil stejny postup. Vice rostlin, necistit filtr, menit vodu a merit hodnoty vody a cekat az se vse stabilizuje.
Jsem velmi spokojen s aktivnim substratem japanese soil, ktery vsude doporucuji, ale to je pak na osobni preferenci : ) - roste to v nem opravdu samo: )
Pat mini mam a neni s nim zadny problem. Co je na nem dpatneho jsou prisavky - vydrzi tak dva mesice a pak zacne filtr klouzat dolu. Musel jsem tam hodit vetsi..
At se dari: )
jo skoro určitě
já to napsal špatně - přestal bych měnit vodu a přestal bych čistit filtr
A není náhodou problém v tom, že čistí filtr? Sice každý to dělá jinak, ale zkusila bych do filtru "nerýpat". Pokud filtr funguje jak má, nevidím důvod ho čistit.
Další postřeh, který jsem získala od zdejších diskutujících. Měla jsem akva 2o l čistého objemu a vůbec se mi nedařilo. Rostlinky tam nepřežily žádné a vlastně celý rok, co jsem jej měla, tak jsem řešila furt něco. Nakonec mi asi 3 lidi nezávisle na sobě napsali do zpráv, že měli také mini akva a že buďto neměli filtr nebo jej měli, ale byl spíš na okrásu. A všichni mi zkritizovali asap 300 (300 l/hod), který je spíš honič vody než filtr, páč tam je málo filtrační hmoty.
Filtr, který je velmi chválen v takových mini akváriích je pat mini od aquaelu. Nebo já teď mám klasický bublifuk s piezo motorem a taky to stačí. (O akva, o kterém píšu není v prezentaci)
Otázka, zda vůbec v takovém mini objemu to je třeba. Já mám ve 2o litrech jednu bettu. Teď jsem se rozhodla filtr vypnout a uvidíme, co to udělá.
Nicméně i z pročítaných diskuzí mi přijde, že čím menší objem, tak takové honiče vody, jako máš Ty, dělají problémy.
Toť můj postřeh.
Ahoj Elektronikari,
moc nevím co poradit, ale když si pročítám deník a popis, tak bych přestal měnit vodu, čistit filtr a týdně kontrolovat amoniak, NO2, NO3. Vodu měnit až se bude hodnota NO3 měřit nad hranici (cca 20 - 40mg/L). S takovými výměnami se tam cyklus podle mě nikdy neudělá.
A i po záběhu bych měnil tak 1/3 (je potřeba odsledovat tak aby NO3 kleslo na přípustnou hranici).
Kamene som otestoval a vápnik neobsahujú.
Hodnoty vstupnej vody
tvrdosť 0,56mmol/l
No3 8,38 mg/l
Fe 0,055 mg/l
Mn <0,020 mg/l
voľný chlór 0,050 mg/l
pH 7,42
Elektronikar napsal:Kamene by nemali obsahovať vápnik. No stejně bych je raději pořádně otestoval. Vypadají totiž ukázkově
I když v tom hlavní problém nebude. Ale jedno k druhému...
www.vodarne.eu/…
Máš tam základné údaje za rok 2022, 2023 - Sobrance nájdeš v karte Michalovce (ale to vieš
).
V prípade, že ich kontaktuješ (ako odberateľ) sú povinný ti dať zo zákona aj kompletný rozbor so všetkými parametrami - (V mojom prípade - iná spoločnosť) musel som volať, kde mi dali kontakt na nejakú pani, tá mi dala svoj mail na ktorý mám zaslať dotaz a obratom mi prišiel celý rozbor
U nás v akvaristike žiadne testy nemali a tak som použil tieto. Kamene by nemali obsahovať vápnik.
Prietok filtra skúsim znížiť tým že výtok nasmerujem na stenu.
Rozumím, proti řasám to možná funguje. Ale měls to v prezentaci v kolonce CO
2. Z toho jsem si vydedukoval, že to za CO
2 považuješ.
Měříš asi nějakými papírky, že? Alkalita 120 je co za jednotky? To jsou nějaké bazénové testy?
Většina akvarijní multimetestů měří alespoň NO
2 a NO
3. Bohužel papírkové testy jsou opravdu nepřesné… Nevím jak na Slovensku, ale v ČR poskytují vodárenské společnosti (zpravidla na svých stránkách) údaje o základních parametrech.
Kameny v akváriu vypadají, že obsahují vápník. Testovals je?
Nic proti Rotale, ale potřebuješ akvárko nakopnout jinejma stonovkama,
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
Edit: Koukal jsem na ten filtr a je to teda ukázkový honič vody, prakticky bez objemu filtrační hmoty (0,06 l).
cdn.rostlinna-akvaria.cz/…
200 l/h (jasně reálně to bude méně ale i tak) v 15 litrech vody... Některé řasy takový průvan v nádrži rády přivítají. Být to moje akvárko, tak se kouknu na něco vhodnějšího nebo provozuju akva bez filtru...
Merania vody v akváriu som teraz pridal do prezentácie. Vstupnú vodu zistím zajtra keď bude odstáta. Hnojivo už nepridávam nejaký čas, predtým som pridával odporúčanú dávku 2ml na 100l vody slabo osvetleného akvária bez Co2 3krát do týždňa čo som prepočítal na 0,2ml denne. Liquid Carbon pridávam kôli riase.
Ahoj. Za mě tam máš málo rychlerostoucích rostlin. Kryptokoryny jsou fajn ale rostou celkem pomalu a můžou se snadno rozpadnout, když utrpí nějaký šok. A brzo hnojíš (asi) celkem koncentrovaným hnojivem u kterého doporučují přidávat CO2. Liquid Carbon je ti z tohoto hlediska k ničemu... Je to spíš rakové šidítko na zákazníky. Tím neříkám, že máš začít prát od akvárka opravdové CO2, ale spíš přemýšlel nad tím hnojením. Znáš nějaké parametry své vody v akváriu nebo vstupní?
Poslednou dobou mám pocit že moje malé akvárium má nejaký problém zo zabehnutím. Mám pomerne veľké množstvo riasy a rozpadávajú sa mi listy Cryptocoryny. Vedeli by ste mi poradiť ako postupovať aby som vyriešil tieto problémy?
Podle mě stačí, když se hladina točí - samozřejmě za předpokladu, že nemáš přerybněno nebo extrémně vysokou teplotu vody. Případně je možnost čeřit hladinu vývodem z filtru, ale pokud máš dost rostlin, neměl by být žádný problém s nedostatkem kyslíku ve vodě.
Ale potom hladina nie je vobec rozcirena, a pohyb sa deje len pod vodnou hladinou, nie je to problem? (niekde som cital ze hladina by mala byt "narusovana" a nie hladka)
Bublátor klidně vypni. Poud máš hodně rostlin, ani nemusíš vzduchovat. Kyslík není ve vodě jen to, co vidíš.
Třeba letos jsem měl v létě teplotu skoro 30°C a rybky spokojeně klidně dýchaly i ráno bez bublinek.
CO2 nemam a ani nebudem mat, je to male 30l akvarko v zabehu, budu tam najma krevetky, par mensich rybiek, nejaky slimak, nic extra..skor tak pre zaciatocnikov, aj rastliny tam mam nenarocne.
Teraz ked mam zapnuty bublator tak bublinky lietaju po celom akva takze povedal by som ze kyslika je dost. Otazka je ci vypnuty bublator ma negativny vplyv na zabeh/rastliny, resp. ci staci ak bezi bublator 16 hodin denne a 8 hodin je vypnuty (filter ale bude bezat nonstop)...a potom rovnaka otazka, ale ci tam bude negativny vplyv ked uz budu v akvarku ryby..
Lebo ako hovorim pocul som ze filter sa nema nikdy vypinat lebo to moze zabit bakterie/ryby, ale nenasiel som odpoved na to ci sa to tyka aj bublatora
Dik
To záleží jak to máš vše udělané. Někdy je fajn a někdy zbytečný.
Ber to tak, zda potřebuješ pro rybky kyslík, a také pomůže míchat vodou-výměna plynů. Tak třeba si ho můžeš na začátek dát.
Názory na to se různí. A ještě se tu ani nebavíme o CO2. Poud máš CO2, tak bych nevzduchoval.
Ina otazka - hovori sa ze (nielen) pocas zabehu ma filter v akvarku bezat nonstop a nikdy ho nevypinat, co chapem. Ale ako je na tom bublator? Mozem ho na noc vypnut a nechat bezat iba filter? Akvarko je male a filter sam o sebe robi dost silny prud, aj ked je to len klasicky molitanovy filter Aquael pat mini. Ma bublator nejaky vplyv na zabehnutie a bakterie? Dik
Podotknu k tomu všemu, ovšem nevím zda je to pravda, že dřív se asi chlorovalo více. Dnes jsou vyspělejší technologie.
Navíc každá vodárna chloruje jinak. Některé vůbec.
Zajímavý článek:
www.denik.cz/… ...ak bakterie ziju na povrchu a nie vo vode? Kdyby bakterie žily jen přisedle, ("na povrchu"), nemusely by vodárny desinfikovat pitnou vodu.
A s tím chlórem v ní to také nebývá tak horké. Zkuste udělat malou anketu, kolik akvaristů mění i velké objemy vody přímo z vodovodu a rozhodně přitom nijak neřeší, co na to bakterie ve filtru - zajímá je v podstatě jen její teplota.
Pokud byste chtěl mít jistotu, že vodou z vodovodu neriskujete likvidaci bakterií "chlorem", existují levné kapkové testy, které vám dostatečně věrohodně (a navíc rychle) ukážou, jestli máte aktuálně ve vodě z vodovodu nějaký volný chlór.
Tím samozřejmě neodrazuji od čištění filtru ve vodě z akvária - naopak! Jen bych doporučil - neperte filtrační hmoty "dočista do čista", ale s citem, ať se bakteriím usnadní adaptace na nové podmínky.
...3 dni dozadu som zalozil 30l mini akvarium... amoniak ukazuje 0, dusitany 0,1 a dusicnany 20mg/l...
Pokud pomineme, že by zdrojem dusitanů mohl být Ebi Gold WaterPlant Soil nebo Seachem stability, a vodu neberete z nějakého neprověřeného zdroje, ale z vodovodu, pak je chyba nejspíš v testu nebo ve vašem oku.
Protože je ve vodovodní vodě chlor ?
Preco sa potom hovori ze pri cisteni filtra by sa nemal vymyvat v cistej vode, ale vo vode z akvarka, ak bakterie ziju na povrchu a nie vo vode?
Bakterie se tvoří na povrchu ne ve vodním sloupci, o nic nepřijdeš.
Nepride ale potom akvarko o tie bakterie ktore chcem aby sa tam vytvorili, ked budem menit vodu?
Zjisti si, co ti teče z kohoutku dusičnanů bývá ve vodovodní vodě celkem hodně a určitě i z toho substrátu něco padne. Měň 2x týdně polovinu vody ze začátku bych to dělal i 3 x.
www.akvarijni.cz/…
Například zde najdete graf znázorňující průběh. Na vodorovné ose si všimněte, že se nejedná o hodiny, nýbrž dny.
Zdravim, som trosku novacik, 3 dni dozadu som zalozil 30l mini akvarium, je tam cca 10ks rastlin, na dne Ebi Gold WaterPlant Soil. Pridavam tam Seachem stability podla navodu, zatial 2x pridane..ked som meral hodnoty vody tak amoniak ukazuje 0, dusitany 0,1 a dusicnany 20mg/l. Su tieto hodnoty v poriadku? Lebo podla toho co som cital tak po zalozeni by sa mal najprv zvysit amoniak, potom dusitany, a nakoniec dusicnany, nasledne amoniak a dusitany klesnu na 0 a dusicnany ostanu na akceptovatelnej hodnote 40ppm a nizsie...alebo je to tym ze akvarko je este uplne nove? Kedy sa tam potom stihli vytvorit dusicnany? Vdaka
Už bych tam klidně vpustil i rybičky. Mám přerybněno, stovky Krevetek a mnoho šnečků. Filtr slušně čeří hladinu a v proudu velice rychle ,,valí,, dlouhá tenká řasa, někdy ji vytahuji a má i 30 cm. Když je filtr zanesený a sotva ,,plive,, vodu, řasa nikde. Ale mně se celkem líbí...
Osobně bych galaxky do 60cm délky nedával. Zkuste razbory espeho, hengeli atd. Mají také krásné zbarvení.
Ještě mě napadá, že by ta vláknitá mohla růst díky tomu, že na 30% akva svítí i teď v zimě dopoledne cca hoďku slunce. Do teď od založení jsem to nepozoroval, protože bylo především zatazeno. Jak se bude den prodlužovat, tak ten svit bude také delší, ale neměl by překročit cca 2 hodiny. Budu se snažit zastiňovat žaluziemi, ale zároveň uvažuji i o 6ks caridina japonica, které by mi průběžně pomáhaly. Myslíte, že je mohu zkusit po měsíci od založení? Už jsem víceméně rozhodnutý, že spolu s nimi budou paví očka (3x) pancéřníčci panda (5ks), dále razborky galaxy alias danio perlové (10ks). Ale začal bych těmi japonicami, gupkami a pandami.
OK, takže času mám dost, filtr jede na minimum, ale nepozoruju snížený průtok. Já spíš kvůli té začínající vláknité řase, jestli se dostane do filtru...?
Dnešní stav po údržbě viz foto.
Díky, zkusil jsem tedy přidat půl hodiny ráno, půl hodiny večer a snížit intenzitu na 30% a uvidíme.
Filtr čistím, až se jeho průtok skoro zastaví...
Přidal bych na čase svícení a snížil intenzitu.
Ano, tak jsem to myslel, že přidám půl hodiny denně ráno a půl hodiny večer, tj cca hodinu denně a na tomto schématu zase pár týdnů zůstanu. Dnes jsem si všiml, že jsem si asi s nějakými rostlinami přinesl zelenou vláknitou řasu, minimálně jsem zaznamenal pár vláken v egerii a na listech echinodoru. Zatím jsem je namotal na kartáček, ale drobné krátké jsem viděl už i na pár dalších listech. Na svícení jsem před týdnem přidal viz výše a zvýšil intenzitu o 10% na 50 % výkonu (Sinkor WRB 20 W), tak dnes jsem slezl zpět na původních 40% a budu sledovat. Zítra bude větší očista - skla, odkaleni a výměna vody...
Ještě se chci zeptat, za jak dlouho je dobré poprvé provést vyčištění filtru?
Ty jsi to myslel, že přidáš hodinu svícení denně, ale jednorázově, že? Čili příklad svítíš 6h a budeš další dny svítit 7h.
Díky, zkusím tak hoďku denně přidat na svícení. To je moc rychle a není kam spěchat spíš bych se pohyboval v týdenním přidáváním.
Díky, zkusím tak hoďku denně přidat na svícení. Rostliny pohledem (i podle fotek rostou. Ruducha je na pár starých listech u kryptokoryn a sagitarií, které jsem sázel jako první, přinesl jsem ji s nimi, ale nove listy jsou čisté.
Intenzitu zatím nechám na těch stávajících 40%. Ještě tak 2 týdny, udělám testy a pokud vše OK, tak přijdou první rybky hnojičky.
Ty se na to koukáš a musíš vědět, jak to roste a dělají nebo nedělají se řasy. Světlo určuje vybarvení rostlin hlavně těch červených, a tak bych zkusil po týdnu trochu přidávat.
Ahoj, za 2 dny to bude 3 týdny, co mám založené akva (foto viz prezentace). Zatím svítím v režimu:
7:00 - 8:00 rozednívání na 40 % intenzity
10:30 - 14:30 vypnuto
14:30 40 % intenzity
19:00 - 20:30 stmívání
Nechci to přepálit, abych rostlinky utavil na rychlém růstu a event. se mi rozjela řasa. Jen jsem se chtěl zeptat zkušenějších, jestli mám v tomto režimu ještě pokračovat (rostlinám to, zda se, zatím vyhovuje)?
Jak tam budou filtry zpět, tak tam přidám zase nějaké bakterie a budu do vody přidávat nějaké vločkové krmivo během záběhu.
Bude taky záležet na tom, jak to budeš zarybňovat, jestli najednou, nebo po menších skupinách - ono i toto je dobré v případě Malawi mít naplánované, vzhledem k agresivitě ryb. Jde o to, aby na přidanou biologickou zátěž byl v systému dostatek bakterií, ty přidané je každopádně potřeba krmit. Ampulárky určitě pomohou, ale asi ne dostatečně.
Návod na spolehlivý rozběh nitrifikace bez rybí osádky máš přímo tady ve vlákně - viz příspěvky Sida, případně viz odborná literatura
Dělají tam bordel Ampulárky, těm tam občas dám okurek. Plus jsem tam dal nějaké bakterie pro zaběhnutí filtru. Jinak nic. Je to moje první Malawi, jinak jsem vždy zabíhal akvária s rostlinami, okružáky atp. Nechám si poradit.
Souhlasím, vodu s kamením to chce uměle znečišťovat, nejjednodušší je asi krmit. Ideální by bylo sehnat někde bordel z filtru zaběhlého akvária, pak stačí nalít to do filtru, nechat třeba týden sednout (a prázdné akvárium krmit) a hned je možné přidat ryby (samozřejmě opatrně).
Asi mi něco uniká, ale můžu se Máro zeptat co konkrétně těch 10 dnů v té vodě filtruješ? Co jako čekáš, že se stane, když budeš 10 dnů honit přes filtry čistou vodu? Kdyby v tom akváriu alespoň docházelo k dekompozici, tak neřeknu ani popel, ale ty máš malawi a navíc bez ryb.
Naprosto, bez ryb máš času dost.
V tom případě bych si s filtrací zatím nedělal hlavu, ani častější výměna vody nebude třeba. Levnější bude koupit nějaké plovoucí rostliny (třeba
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum), které pomohou se záběhem a poté budou odstraněny.
Edit: Pro pohyb hladiny/okysličení (jak píše zervajs) se mi svědčil hladinový filtr Eheim Skim 350.
Ten si pak můžeš nechat i natrvalo, velmi dobře odstraňuje případnou slepou hladinu.
Osobně bych dal vzduchování,nebo jakýkoli honič vody co mi leží v šupleti.
Jde čistě o kyslík,promíchávání vrstev vody,a trochu se hýbající hladinu...
Ryby tam ještě v žádném případě dávat nebudu. Až se akvárium zaběhne.
Odložil bych nákup ryb o pár týdnů, ta čerpací hlava s biomolitanem by byla dobrá varianta v případě, že už tam přeci jen budeš dávat nějaké ryby . Až se Ti vrátí externí filtry, ještě bych jí tam nechal dalších 30 dní a pak jí vyndal. Vodu bych neměnil častěji, než v rámci běžné údržby.
Pokud tam ryby budou, tak alespoň jejich počet navyšovat postupně...
0 24.08.2022 13:01 MarekP [812] - Malawi Ahoj,
akvárium v záběhu 10 dnů (
rybicky.net/nadrze/31566-malawi-na-hane-1100l ), 2 externí filtry se mi pokazily, jaký doporučujete postup, než se vyřídí reklamace (30 dní)? Pořídit jiný filtr, třeba vnitřní čerpací hlavu s biomolitanem? Nebo jen měnit vodu? Děkuji za pomoc.
Nechci ti do toho kecat ale fakt máš 175 ks ryb na 293 litrů vody ?
Já to, co píšeš, vůbec nerozporuji, naopak. Pokud půdní filtrace "natahuje" více a hlouběji organického brajglu do dna, tak se v nádrži následně opravdu může dít všechno možné. Konec konců, mám osobní zkušenost ze svých začátků-byla to ona pověstná "skvělá rada".
Ak vzduchoval na noc, tak bolo kyslíku pre nočnú prácu baktérií vždy dostatok /podľa jeho množstva sa namnožili aj v akváriu/, akonáhle stopol vzduchovanie, množstvo činných baktérií sa nedokáže tak rýchlo prispôsobiť zmene a spotrebováva ako vždy, no vyčerpá aj všetko O2. Každá náhla zmena môže ovplyvniť celý systém.
Jestli je tam půdní filtr, bůhví co se tam děje...
Môže to byť málo kyslíku, alebo aj veľa CO2. Bára to dobre napísala, čo sa týka kyslíku, no môže to byť aj veľa CO2 /viem že na noc vypínaš, aj ryby a baktérie produkujú CO2 a v noci aj rastliny/a to zistíš dropcheckrom ak je ráno žltý tak je moc CO2. Osobne si myslím, že to bude nedostatkom kyslíku a činnosťou baktérií, viac rýb -viac odpadu-vyššia spotreba O2..
A nemůže být problém právě v tom vypínání CO2 na noc a následném kolísání hodnot vody?
Přece jen je to masa vody a těch rostlinek zas tolik není a ryb je zase více.
Mám opačný problém. U mě nejdou k hladině vůbec nikdy. Ani při krmení.
Jojo. V pozadí je videt trubka vývodu od filtru. Je tam asi 30 dírek ze kterých na zadní stěnu stříká voda. Ale asi je to málo.
To je v pohodě. CO2 na noc vypnuto, amoniak a nitridy na "0". Je to tím vzduchem. Ale že až tak...
Rostliny v noci ale kyslík spotřebovávají, nevytvářejí, a pokud se nehýbe hladina a nedochází k výměně plynů s okolím, může být v hustě zarostlé nádrži v noci kyslíku málo. Aspoň takhle si to myslím já a mám zafixováno, že filtr mi musí čeřit hladinu, aby právě k tomuhle poklesu kyslíku ve vodě nedocházelo.
Ahoj. Po 1,5 měsíci od založení mého prvního akvárka mi připado že už mám celkem dost rostlinek a na noc jsem vypnul vzduchování. Ráno byly rybky u hladiny - viz. "
rybicky.net/nadrz/33384/20.webp…; . Vzduchování jsem zase zapnul a už je vše OK. Přežily všechny. A dotaz... Opravdu mám málo rostlinek že nestíhají dost vzduchovat pro rybky? Asi není normální aby ráno tak lapaly po vzduchu. Nebo kde může být chyba? Děkuji.
Osobně, vždy vezmu zaběhlý filtr a vymačkám do nového akvária, ryby nasazuji ještě v ten den
střídmě krmím obden tak cca týden, provádím výměny vody standardně po týdnu, základ je stále fungující filtr (i kdyby měl běžet v kbelíku než si připravíš nové akva, a pokud dáváš původní dno, tak ho mít neustále pod vodouzáleží jak píše Anthrax, jaká je obsádka, choulostivější ryby na to můžou doplatit.
Ještě doporučuji sehnat co nejvíce kytek z prostřihu, tyto kytky začnou pracovat mnohem rychleji než kdyby ztrácely čas s přelistěním.
Při zakládání nové nádrže jsem vymačkal polovinu filtru ze své 460 a zafungovalo to. Ryby jsem vpouštěl tentýž den. Sice byl v akváriu nějakou dobu bordel, než se to srovnalo, ale použít se to dá. Ale i tak bych určitě ze začátku častěji měnil vodu.
Ahoj, párkrát jsem akvarium stěhoval nebo měnil menší akva za větší. Zaběhlý filtr, zaběhlé dno a bylo to v pohodě. Ryby jsem vypouštěl pár hodin po založení. Ale není ryba jako ryba. Nevím jak choulostivé ryby máš plánu.
0 13.09.2021 17:15 2310574388 – Urychlení záběhu
Zdravím, chtěl bych se zeptat, za jak dlouho bych mohl dát do akvárka ryby, pokud použiju vodu, dno i filtr již ze zaběhnutého akvária? Bude stačit týden v tomto případě, abych mohl ryby vypustit?
0 17.05.2021 10:39 Kuna – Zakládání 180 l
Ahoj, před týdnem jsem založil 180 l akvárium - prezentace zde:
rybicky.net/nadrze/32828-180-l-
Objevil se mi tam nálevník a bílý povlak na kořenu. Dále zvažuji, v jaké fázi umístit více rybiček a zda nepořídit více kytek?! Budu rád za jakékoliv názory a připomínky, jelikož jsem takhle velké akvárko nikdy nezakládal.
Díky
!
...A tie amonne soli, to by mohlo byt prakticky co?
To už sem napsal - NH4NO3, případně NH4Cl.
Ale lepší bude, když zůstanete u toho krmiva.
Pardon, nepochopil som to, nevsimol som si, ze je tu zalozka Prezentace. Idem to vyplnit.
Rastlinky ja som mal uz kupene, a uz som ich aj nasadil.
Edit: Tak prezentacia je tam, aj s fotkou
Super, dakujem, cize pridavat priamo amoniak, nie sypat tam krmivo a cakat, kym zhnije.
A tie amonne soli, to by mohlo byt prakticky co ? Da sa to niekde bezne kupit ?
Dakujem pekne.
No jestli tam máš nějaký výživný substrát, tak bych ze začátku do vody asi nehnojila. Navíc ten Manado do sebe bude živiny nacucávat, tak ve vodě toho asi moc nenaměříš. Já těmhle substrátům moc nerozumím/nepoužívám je/nemám zkušenosti. Jak jsem psala, vytvoř si tu prezentaci (v záložce "Prezentace" klikni na pole "Přidat prezentaci vlastního akvária) a tam to všechno vyplň. Tady to za chvíli zapadne v jiných příspěvcích a nikdo to dohledávat nebude.
CO2 tam nemusíš pouštět, když tam zatím žádné kytky nemáš.
Vůbec se toho neboj a šup tam s těmi rostlinami, podívej se i do darovacího vlákna
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku nebo se poptej u akvaristů ve tvém okolí. Ideálně si s kytkami přines i nějakého toho šneka dělníka. (Levatky, Okružáky, Kružníky)
...Ako zabehnut akvarium bez ryb... pokial v akvariu nie su ryby ani rastliny, nie je tam ani amoniak... ak pridam nitrifikacne bakterie, nebudu mat co konzumovat... co presne urobit pred pridanim ryb, aby sa bakterie uchytili a mali co konzumovat?
Pokud hodláte cíleně rozběhnout nitrifikaci bez ryb, potom je nutné do nádrže přidávat nitrifikačním bakteriím (NB) potravu - amoniak, nejlépe ve formě minerálních solí.
Není důležité, jestli NB do nádrže přidáte "ručně" nebo ji necháte osídlit přirozenou cestou; pravděpodobný rozdíl bude jen v rychlosti uzavření cyklu přeměny amoniaku na dusičnany.
Pokud budete mít v akváriu od počátku rostliny a vaše vstupní voda bude chudá na dusičnany, je možné k výživě NB použít NH
4NO
3 - rostliny ocení obě formy dusíku. (Bude-li ve vodě dusičnanů dostatek, pak se dá použít např. NH
4Cl. Ty chloridy mají taky svůj význam - vizte níže.)
Podmínkou správného postupu je
přiměřené dávkování amoniaku, tak, aby se jeho koncentrace pohybovala kolem 1-2 mg/l. Nezbytná je i průběžná kontrola koncentrace jak amoniaku, tak dusitanů.
Zpočátku budete při správném postupu detekovat ve vodě jen amoniak, dusitany až po čase, až se namnoží nitritační bakterie.
Jakmile se objeví dusitany, začne se snižovat koncentrace amoniaku. Když obsah amoniaku výrazně poklesne, tento znovu doplníte tak, aby se jeho koncentrace pohybovala kolem 1 mg/l. Zpočátku bude koncentrace dusitanů narůstat, postupem času se ale tento proces zpomalí, (za současného nárůstu koncentrace dusičnanů), a později dokonce obrátí - dusitany začnou "padat".
Konečnou fází/cílem je, aby se "dnes" přidaný amoniak (a z něj oxidované dusitany) nedal "zítra" detekovat. A to přidaný amoniak v takovém množství, které odpovídá předpokládané rybí obsádce, resp. objemu amoniaku, které tato obsádka vyloučí z podaného krmiva v průběhu jednoho dne.
Jakmile tohoto stavu dosáhnete, můžete do akvária nasadit ryby - NB by měly tuto "zátěž" zvládnout.
Není ale od věci přesto začít s rozkrmováním ryb formou postupného navyšování krmné dávky od minimální do standardní za předpokladu, že monitorované hodnoty amoniaku a dusitanů budou v optimu.
Při zjištění, že se obsah těchto látek zvyšuje, je na místě přerušit krmení, zjistit důvod tohoto stavu a napravit jej(!), snížit koncentrace těchto látek výměnami části vody a současně aplikovat chloridy (KCl, příp. NaCl) tak, aby se jejich koncentrace dostala na ~ 17-24násobek koncentrace dusitanů.
Celý proces nitrifikace je poměrně zdlouhavý, protože NB nepatří zrovna k "rychlíkům", co se jejich schopnosti dělení týče. Navíc jej mohou zpomalovat i nevhodné podmínky, mezi něž patří např. nízké pH, (optimálně ~ 7,2-8,5; pH 6,5 zpomalí proces až o 50%, při pH < 6 se nitrifikace prakticky zastavuje), nevhodná teplota, nízká alkalita, nízký obsah kyslíku(!), ale i příliš vysoká koncentrace N-látek.
Z posledně jmenovaného důvodu je skutečně velmi důležité nepřekračovat výše uvedené koncentrace amoniaku při rozbíhání nitrifikace popisovanou metodou.
Toto je ale jen jedna možnost, jak rozběhnout nitrifikaci v akváriu bez ryb. Jde to určitě i jednodušeji...
Tá ryba na zábeh by mala podľa mňa fungovať dostatočne dobre
Ved to bol moj povodny plan, len mam mentalny problem s chybajucim dusikom.
Jedna z moznosti je, ze ho tam doplnim v pondelok.
Druha je, ze tam dam uz teraz jednu velku rybu, a budem ju monitorovat.
Mam tam JBL AquaBasis Plus vyzivny substrat, a JBL Monado substrat,
a mam tam vacsi finger wood koren z Hornbachu, prevazne take svetle drevo.
naplnil som to vodou z vodovou, plus asi tretina vody z reverznej osmozy,
mam CO2 tlakovu flasu.
Teplota 22-23 stupnov.
KH test hlasi 6 stupnov.
Nitrity a nitraty hlasia nulu, trvalu amoniakovy test tiez hlasi nulu.
Vcera rano som tam nalial jedu patronu bakterii DENNERLE Bacto Elixier Bio,
ked som to tam lial, bolo to cire, neviem ci sa to mohlo neskor zmenit na ten mliecny zakal, ak ano, tak by to bolo v pohode.
pridaval som CO2, a chystal som sa tam dat rastliny, rano bolo Ph 6.4, tak som to teraz na chvilu vypol.
Skusim tam teda dat tie rasliny, budem pridavat mensie davky CO2, a dodatocne bud kupim hnojivo,
alebo tam dam jednu rybu, taku fakt velku mrenku Denisonovu (jedina co mi ostala),
a budem monitorovat cpavok a nitrity.
Aj tak mi ju v docasnej nadrzi nahana kocur, a bojim sa, ze mi zinfarktuje.
Koniec koncov je to len na tebe ako sa rozhodneš, je to tvoje akvárium
No podľa mňa to netreba toľko preháňať s testami a starať sa do toho rôznou chémiou. Nechaj to samé poriadne zabehnúť, nič tam nelej len čakaj a potom pridaj ryby, a malo by to pekne fungovať.
A znáš hodnoty vstupní vody, kterou leješ do akva? Taky záleží na kvalitě testů, které použiješ, jak moc přesně měří. Rostliny dej určitě hned, nikdy nebudou naprosto v pořádku (obzvlášť, jestli je koupíš v obchodě), vždycky se při sázení nějak drobně poškodí nebo budou emerzní a budou přelistovávat. S rybami to ze začátku nepřeháněj, nějaká záběhová je ok.
Jinak jestli máš tak chudou vodu, hnojivo klidně objednej přes internet, nemusíš kupovat v kamenné prodejně. Kytky to pár dní vydrží.
S přidáváním bakterií, jestli máš opravdu nalevníka, bych asi počkala. Ta mléčná voda může být taky jen bakteriální zákal z té původní bakteriální násady.
Edit: Bodla by presentace toho akvária, kde bude vše sepsané. Co máš jako dno?
No destilku tam sice nelejem, ale podla merania tam nemam ziadny dusik, tak neviem.
Bojim sa, ze rastliny budu trpiet bez zivin pi silnom celkom svetle, 2x54W T5 na 240l
(Juwel Rio 240)
Nevadi, co uz, dam tam rastliny aj ryby, a nieco sa stane.
Amoniak aj nitraty monitorujem, ked bude zle, dolejem dalsie bakterie.
A proč čekáš s kytkami? Ony vydrží bez hnojiva, neliješ tam přece destilku.
Zabudol som ešte spomenúť kľúčovú vec - výmenu vody. Menil som cca 15-20 litrov, čiže 1/3 objemu, každé 3 dni. Vďaka tomuto rastliny získajú potrebné živiny na život a baktérie takisto. Samozrejme poriadny rast rastlín sa naštartuje až s práchodom hnojičov - rýb, no aj bez nich dokážu žiť. Ryby by som nepridával skôr ako tie dva týždne, ideálne ten mesiac. Ja by som to spravil rovnako aj keby začínam teraz opäť, žiadne hnojivá ani zázračné vodičky, normálne napustiť vodu, zasadiť rastliny, spraviť všetko okrem pridania rýb, a potom meniť vodu obdeň alebo každé tri dni, tú 1/3 objemu a malo by to pekne fungovať
Minule, to bolo asi pred 4 rokmi, ked som zakladal akvarium, som to robil tiez uplne jednoducho, dal som rastliny, uz po dvoch dnoch som dodal ryby, a ziadny problem nebol, aj ked chvilu trvalo kym sa nitraty dostali uplne na nulu, ale ryby boli uplne v pohode.
Tentokrat som na to chcel ist podla odporucani a navodov, a zasekol som sa, ze nerozumiem, cim sa maju zivit nitrifikacne bakterie, ak tam nemam tri tyzdne ziadne ryby.
A to nehovorim o tom, ze v ziadnom z troch akvaristickych obchodov, ktore mam cez vikend k dispozicii, nie je dostat ZIADNE, ale ze fakt ZIADNE hnojivo, ktore obsahuje dusik a fosfor, a teda vaham, ci tam mam vobec hodit rastliny, lebo netusim z coho budu zit.
Osobne keď som zakladal som len dal dno, vytvoril hardscape aký som chcel, napustil trochu vody aby sa dali zasadiť rastlinky a potom opatrne napustil celé akvárko doplna. Nič som nepridával, ani hnojivo ani krmmivo ani CO2 či nitrifikačné baktérie. Svietil som 9 hodín denne so 4 hod. pauzou v strede a takto nechal bežať cca 2 týždne, no odporúča sa pokojne aj mesiac alebo viac aby bolo všetko 100% správne rozbehnuté. Pridal som ryby a všetko funguje ako má, teda až na hnedú riasu ktorá ale pravdepodobne bude spôsobená u mňa parametrami vody a nie chybným založením
Žiadna ryba ma ešte neopustila z dôvodu otrávenia toxickými látkami a to je hlavné
0 20.03.2021 11:28 mgr [7] Ako zabehnut akvarium bez ryb.
Vychadzam z toho, ze pokial v akvariu nie su ryby ani rastliny, nie je tam ani amoniak.at
Predpokladam, ze ak pridam nitrfikacne bakterie, nebudu mat co konzumovat, a zahynu.
Ak pridam iba rastliny, a budem ich dobre hnojit, dobre svietit a pridavat CO2, budu rast, nebudu uhnivat, a teda zase nebudu produkovat ziadny amoniak. Bakterie stale nebudu mat co konzumovat, a uhynu.
Zatial bez rastlin som pridal nitrifikace bakterie.
Niekde som cital, ze pridanim krmiva bez ryb zacne krmivo hnit a vznikne amoniak. To som urobil (zatial bez rastlin), amoniak nikde (meriam), a vysledok je biely zakal, nalevnik.
Viete prosim poradit, co presne urobit pred pridanim ryb, aby sa bakterie uchytili a mali co konzumovat ?
Den před a den po vpuštění většího počtu osádky do nádrže je vhodné vyměnit obligátní třetinu vody, čímž se případný problém bude eliminovat, po dobu několika, řekněme kritických dní po vpuštění není nezbytně nutné krmit, což je další podpůrný krok.
Tak vždy je lepší dávat ryby postupně ale pokud to nejde tak bych pár týdnů měnil častěji vodu.
0 07.11.2020 20:41 BlackieSirrah – Přesun ryb
Zdravím, z akvária fungujícího několik let přesouvám postupně ryby do většího. Po tom co přesunu všechny ryby a zůstane několik týdnů prázdné bude se chovat stejně jako zajíždějící se akvárium? Bude do něj možné vložit celou novou osádku najednou nebo bude potřeba ji rozložit?
Děkuju všem za reakce. Je vidět, že ani mezi zkušenými nejsou názory na určitou problematiku jednoznačný. Asi ani nemůžou bejt, každá nádrž a vkus zřizovatele jsou osobitý. Já si to nějak přeberu.
A díky za tip ohledně šneků. Po pěti dnech od založení jsem z nakoupených a zasazených rostlin v akva neviděl ani jednoho okružáka. Ještě tomu dám pár dní a pak je začnu shánět přes vlákno "Daruji".
Já vycházím z dlouhodobého sledování zdejší diskuse a samozřejmě i z vlastních zkušeností. Od dvou měsíců zhruba do půl roku tak to je doba kdy se ve většině akváriích rostlinám daří dobře a pak nastane útlum. To je takový průměr samozřejmě a neplatí to pro všechny. Dnešní světelné zdroje jsou čím dál účinnější a kdo to se světlem přežene tak hnojit musí dřív o tom žádná.
Jo to je, vedel som že sa toho chytíš, tak ešte jednu nádrž, pozri Kaylee-Šťavnaté údolí, "výživné" dno Staré dno Rataj a svetlo na objem porovnatelné. Pozri denník na začiatku, tiež jej všetci radili nehnoj-máš výživné dno na pol roka, Polysperma jej spotrebovala skoro všetok dusík a živiny jak rýchlo rástla -ostatné nestíhali a chradli-len velmi nenáročné rastliny zvládnu také prostredie a samotná Hygr. polysperma začala žltnúť aj keď rýchlo rástla..Ale mala uhlie vo filtri, čo jej podľa mňa zachránilo akva od väčšieho zariasenia.
len 6w ledsvetlom Aquael a denným svetlom na záp. okne Tak denní světlo to je dost síla a nemusí to být přímé slunce. Mám takhle akvárium na chodbě jen denní světlo v zimě nic moc ale od jara do podzimu je to mazec. Jediné hnojení jsou ryby a mramorová drť na dně.
Svietim do 50l Low-techu len 6w ledsvetlom Aquael a denným svetlom na záp. okne -hnojím. Ako chceš dodať do akva draslík, keď vo vodovodnej vode býva len 2-3mg/l a fosfor žiadny? a než tam budú ryby tak za mesiac bude deficit diery v listoch a opadané spodné listy- s dusíkom si vystačí výmenou vody a mikro tiež bude po mesiaci a viac určite chýbať.Rastliny v zlej kondícii po zvýšení intenzity svetla nebudú stíhať a nabehne riasa. Veď uvidíme...
Vzhledem k tomu že se ze začátku doporučuje dost krátká doba svícení a asi 14w není nic silného tak bych tvé rady asi neposlechl. Já do podobného akvária svítím led reflektory 40w a to už je trochu něco jiného.
Sorry, že sa vám tu do toho miešam, ale ono to s tým nehnojením nie je celkom tak..Rastliny v štrkovom dne síce majú nejaku zásobu živín na začiatok v listoch, ale ak im svietiš, tak začnú mať aj väčšiu spotrebu a potrebujú energiu na zakorenenie a ak ju zoberú zo starších listov, tak tie začnú odumierať a chradnút/sú zdrojom org odpadu a rias/.Som preto za hnojenie už po prvom týždni, avšak velmi opatrne hnojiť NO3 na 3-5mg/l a PO4 na0,3-0,5mg/l tretinové dávky "komplexného hnojiva" s K a mikro najmä v akváriách kde nie je zásobný substrát než sa rozmnožia baktérie, tak aj častejšie výmeny aspoň 1/3 vody a použitia akt. uhlia či Purigenu vo filtri. Pridávať krmivo do prázdneho akvária je zbytočné, veď odpadu je tam dosť z poškodených koreňov rastlín, odumretých baktérii na rastlinách či dekorácii-prečo by inak vznikali riasy a nálevník v novozaloženom akva keď nemajú čo "žrať"? Pretože tento odpad zatial nemá kto rozkladať/baktérii dekompozičných je málo, pretože nitrifikačné sa väčšinou pridávajú formou spórov z predajne-Bionitrivec a podobne..a aj ten amoniak musí niečo vyrobiť aby fungovala nitrifikácia,nie?
Stačí si přečíst starší příspěvky je to tu pořád dokola. Vodu měnit, filtr můžeš naočkovat prodávají se i bakterie ale není to podmínkou.
"Živin je v takovém akváriu dost na několik měsíců."
A má se teda v takhle čerstvě založeném a zabíhajícím se akvariu bez živočichů měnit část vody, nebo ne? A druhá část dotazu - občas se tu dá dočíst, že pro urychlení množení prospěšných bakterií v začátcích je možné prázdné akva "nakrmit" a dodat tak bakteriím potravu k množení. Je to tak dobře?
Tak já ještě doplním, že by to chtělo přidat mnohem více živých rostlin a ještě je to akvárium pro ty rybky malé. Už se ale stalo, tak teď sežeň co nejvíce těch rostlin a měň každý den část vody.
EDIT- sleduj tady to téma, jestli nedaruje někdo rostlinky blízko tebe.
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku Ani se nedivím že mají problém, říká se tomu nedostatečně vyzrálé akvárium, bez možnosti úkrytů = stres a absolutně neodpovídající velikost akvária. To vše bude mít za následek dříve či později v horším případě zdravotní problém či smrt rybek a v lepším absolutní neprosperitu ryb a zkrácenou životnost.
Tak rybky by v takovém akváriu neměly ještě být, přečti si o nárocích neonky červené ve zdejším atlase. Pomůže ti jediné, měnit část vody každý den.
Nazdar spozoroval som cca po 4-5 dnoch od zalozenia zrychlene dychanie neoniek v mojom nano 20L... spravil som vymenu vody uvidim ci pomoze ale otazka treba mi aj vzduchovanie? Filtracia nad hladinou...Ryby neboli pri hladine...hnojil som dennym hnojivom dennerle 2kvp. Nateraz vynecham vopred dik za odpovede
Určitě tam nic nelij to je největší chyba začátečníků že si akvarijní rostliny pletou s pokojovými. Živin je v takovém akváriu dost na několik měsíců. Nerostoucí rostliny po několika měsících ( ty co dříve rostly dobře) řeší spousta lidí. Tekutý uhlík je zředěná desinfekce dobrá tak na ruduchu.
Zdravím, měl bych jeden dotaz. Založil jsem akva 63l, plocha dna 60x30, ve dně zasazeno cca 20 košíčků rostlin (limnophila, hygrophila, vallisneria, cryptocoryna, sagittaria, marsilea, na kořeni anubias a microsorium). Do dna jsem nepoužil žádné hnojivo, ani zásobní substrát. Dotaz zní - má smysl do takto čerstvě založené nádrže dodávat nějaké živiny rostlinám, nebo ne? (připraven mám tekutý uhlík, komplexní hnojivo od Seachem, případně tyčinky do dna od Easylife). Rybičky nejdřív tak za měsíc. Děkuju za případné názory, pro mě je tahle problematika jakožto pro začátečníka celkem spletitá.
Ahoj, dakujem, uz par dni to prazdne akvarko "krmim", amoniak uz vyskocil riadne vysoko tak teraz uz len cakat na dalsie fazy cyklu...
Hodnoty, výsledky, testy, to je všechno hezký, ale i když budou po těch třech týdnech hodnot předpisový, klidně vyměnit den před vpuštěním první části rybí osádky polovinu vody a den po vpuštění klidně 1/3 objemu akvária a několik dní po vpouštění klidně nekrmit.
Občas zkus to prázdné akvárium jen tak mírně nakrmit, nechce-li se ti tam dávat onen "libovolný organický odpad", ať taky mají bakterie co žrát.
Dakujem pekne za vsetky odpovede aj za ten graf. Rozhodla som sa, ze "zajíždecí rybičky" tam radšej davat nebudem, bolo by mi luto ich vystavit posobeniu tych jedovatych latok a zaroven sa tak vyhnem tym castym vymenam vody. Počkam si na dusičnany (tipujem este take 2-3 tyzdne, mozno menej...) a ked bude amoniak aj NO2 na nule tak kupim rybičky
Zajížděcí rybičku použít můžeš, ale pro start stačí libovolný organický odpad. Opakuji, libovolný organický odpad
Existuje cosi, čemu se říká dusíkový cyklus. Rozkládající se hmota biologického původu se mění v amoniak (NH3) resp. amonium (NH4). Ten mnoho rostlin (a třeba i řas) konzumuje přímo, ale také jej konzumují nitritační bakterie a mění jej v dusitany. Další bakterie, těm pak říkáme nitratační, mění dusitany v dusičnany. Vtip je v tom, že žádné z těch bakterií nemohou začít účinkovat ihned, nějakou dobu to trvá, než se namnoží. Dokud nemají co jíst, množit se nemohou. Tady máš graf, jak to přibližně funguje v čase:
www.akvarijni.cz/…
Problém je, že dusitany i amoniak jsou prudce jedovaté pro drtivou většinu živočichů, ryby nevyjímaje a to už ve velmi nízkých koncentracích. 0.5 mg/l NO2 je už často smrtící dávka, u amoniaku dokonce už 0.05 - 0.1 mg/l. Naopak 0.5 mg/l dusičnanů NO3 je dávka, která žádnému živočichovi vadit nebude a to včetně těch nejnáročnějších ryb, dokonce i 5 mg/l je hodnota, která je naprosto v pohodě.
Ty dva předchozí odstavce jsou přibližně to, co potřebuješ k provozování akvária vědět. Jasně, můžeš vědět i mnohem víc, ničemu to neuškodí, ale s tímhle základem už ryby nejspíš neotrávíš
Co z toho vyplývá? Pokud v nádrži máš ryby a dusitany, měň vodu, jak jen můžeš. Pokud je v záběhu a ryby tam nemáš, nech to tak, postupně se tam za příznivých podmínek rozvinou bakterie, které si s tím poradí.
Za mě, nic neměřit, NO2 začne stoupat a z něho se bude utvářet teprve NO3, které potřebují kytky. Vodu bych měnil pravidelně každý týden 1/3 a nechal to být. Je možné dát tzv. zajížděcí rybičku, naočkovat filtr, za mě se nejlépe osvědčilo vzít náplň ( v mém případě molitan) a vyždímat v novém akva. Ale aby bakterie z filtru žili musejí něco papat, a jelikož je NO2 na nule tak chcípnou, proto ta zajížděcí ryba apod..
Není kam spěchat, akvaristika o spěchu není, právě naopak o trpělivosti. Nevrtat do toho a nechat to v klidu usadit. Klidně bych přidal nenáročnou zeleň. Vypadá to pěkně ať se daří
Čauky, vypadá to dobře, osobně nemám žádné zkušenosti s měřením, přidáváním a ubíráním různých chemických prvků a jsem za to rád, takže bych neváhal nasadit Okružáky a klidně i rybičky, kteří ti potom vše zase rozhodí a budeš zase měřit a upravovat atd.
A mohla by som sa prosim este spytat, ked sa zacnu vo vode objavovat dusitany (NO2), vtedy je potrebne vymienat vodu, alebo pockat az na dusičnany a tie potom znížiť výmenou vody? Dakujem
Dakujem za odpoved, tu je fotka akvaria:
Stačí trocha vody ze zaběhnutého akvária. Vodu zatím měnit nemusíš, není k tomu důvod, pokud jsi s dusíkatými látkami na nule.
0 02.09.2020 20:14 Adriatic13 – zabeh - druhy tyzden
Dobry den,
pred 2 tyzdnami som zalozila akvarko, cakam na zabeh a pravidelne meriam hodnoty. NO2 aj NO3 je stale na 0, to znamena, ze cyklus este ani nezacal, takze sa zameriavam na meranie amoniaku, zatial som stale na 0,5mg/l (svetlo zelena farba na testovacej skale). Zacala som pridavat do vody vlockove krmivo, aby som urychlila tvorbu amoniaku.
V prvy den som do vody pridala Tetra filter active a Aqua safe.
Postupujem spravne? je este nieco, co mozem urobit pre urychlenie nastupu cyklu? (filter zo zabehnuteho akva nemam, ani ho nemam kde zohnat
Ako mam postupovat pri vymene vody? to mi nie je jasne.
Akva je 70 litrovy set Juwel Primo a je v nom cca 12 ks zivych rastlin.
Vopred dakujem
1 06.07.2020 13:46 Jarden Sk –
Re: DH Najprv musí klesnúť NO2 na nulu a malo by byť zabehnuté, pridaj aj plávajúce rastliny a ak môžeš aj iné čo rýchlo rastú, tie zvyčajne spotrebúvajú veľa dusíku, a bude klesať aj NO3 ak nebudeš mať veľa org. odpadu.
Takže měřit NO3 a pokud budou klesat, tak vyměnit část vody. Mám ve vstupní vodě skoro 40mg/l, tak další hnojení snad nebude potřeba. Žádné náročné rostliny nemám, jen vallisnerie a anubiasy.
Pokud tam nemáš nic živého, tak myslím, že měnit vodu zatím není třeba. Proces nitrifikace se bude rozbíhat a dusitany nemají koho ohrozit. Až začnou růst rostliny, tak bude třeba přihnojovat hnojivem nebo hnojit právě tou pravidelnou výměnou vody.
1 05.07.2020 20:51 Jarden Sk –
Re: DH Riasa ti ukáže,či treba meniť alebo nie...
Ohledně spotřeby kyslíku u Walstad akvárií bych jen dodal, že ve dně je hlína i s malými kousky dřeva, ve které po ponoření začnou rozkladné procesy. Spotřeba kyslíku je tedy mnohem větší, než u ostatních typů dna.
Zemina je zároveň živá, protože není nijak upravovaná, mají v ní přece růst na zahradě/v květináči/v jezírku rostliny. Díky tomu jsou bakterie přítomné od samého začátku. Dalo by se tedy říci, že klasický záběh není potřeba.
Bohužel je tu další věc, která to komplikuje a to velké vyplavování živin z čerstvě ponořené hlíny. Podle studie, o které Walstad v knize píše, množství živin klesne na rozumnou úroveň až po několika měsících. U mě to byly cca měsíce tři, proto jsem po celou tu dobu měnil týdně vodu.
Rozdíl mezi nimi je obrovský, Jirka je praktik s dlouholetými zkušenostmi a Maq je Wikipedie.
Čítal som ráno aj ten článok od Maq je na Akvarium hneď pred J. Ščobákovým s kyslíkom, ale žiadny rozpor som tam nevidel a súhlasím aj s jedným aj druhým, mne sa to potvrdilo aj pri mojich pozorovaniach.Neviem čo si konkrétne myslel, že Ščobák s kyslíkom v akva vyvrátil v Maqových tvrdeniach. Oba sú zaujímavé a viacmenej si nahrávajú.
Strana 106 je o tom že ti napadá do jezírka spousta listí na nemáš tam žádnou cirkulaci vody nebo ti vypnou proud a nefunguje filtr, takže zase nějaký extrém. Nevím jak u kanystrových filtrů ale já mám otevřený a tam se ani po týdnu vypnutí a opětném zapnutí se nic nestalo, párkrát se mě stalo že jsem filtr večer vypnul a zjistil jsem to až druhý den a otrava z toho také nebyla. Tohle ale nejde srovnávat s normálním záběhem akvária. Strana 280 je ten její styl ráno založit akvárium s hlínou a večer naházet ryby, pak musí vzduchovat protože se jí to dusí. Tady bych asi s tebou souhlasil.
Podle mého samotné křemičitany nestačí, možná nedostatečná konkurence určitého typu bakterií v nové nádrži, těžko říct.
Mal som hnedú riasu aj v dobre osvetlenom akva a či to boli zrovna rozsivky to neviem, ale sinica to určite nebola/aj tá môže byť hnedá/. Je to už dávno, ale či to bolo kremičitanmi neviem pretože mením vodu každý týždeň cca 1/2 iba ak by vo vodovodnej stúpli a to neviem.Hnedá riasa je pomerne častý jav pri zakladaní a že by bolo vo vodovodnej na tolkých miestach v Čechách a na Slovensku veľa kremičitanov? Ešte u nás býva viac tvrdá voda, ale v Čechách je skôr makká a velmi makká. Už dlho som hnedú riasu nemal v akva, ale v miníčku sa objavila aj pri založení aj neskôr a teraz ako je tam uhlie tak nepozorujem.
Údaje bohužel nemám, ale tam se to bere jako hotová věc. Když se jich lidi chtějí zbavit co nejdříve, nasadí do filtru Silicarbon, který křemičitany odstraňuje. A je tam i hezky vidět, jak často vyskočí po výměně vody, určitě to nebude jediná podmínka tvorby rozsivek, ale asi jedna ze zásadních. V zaběhlém akváriu už to nedělá, ale při větších výměnách vody (což v moři znamená nad 20% objemu) se také mohou ukázat.
Ahoj, o súvislosti s rozsivkami a kremičitanmi som tiež čítal, avšak bolo by treba asi vedieť aké sú koncentrácie kremičitanov pri výskyte rozsiviek a kolko kremičitanov vlastne rastliny potrebujú a sú schopné odčerpať a či vôbec.Máš nejaké údaje?- ja nič.
V moři se rozsivky při startu nádrže zdůvodňují přítomností křemičitanů ve vodě, které zcela neodstraní ani DI filtr, v kombinaci s dostatkem organického odpadu. Samotná nitrifikace u zakládání s živými kameny běží od začátku, ale je to samozřejmě křehká rovnováha. Předpokládám, ze půjde o hodně podobné rozsivky, jako ve sladké vodě, asi i tam by křemičitany mohly hrát roli. Přisvícení může podpořit jejich růst a spotřebu křemičitanů a tím i urychlit jejich odchod, po vyčerpání zásob ve vodě. Možná to tak není, ale má pozorování teorii podporují
Áno máš pravdu je to tam, ale pozri aj stranu 106 a 280/Vzduchovací kameny/. Ščobákov článok sa priznám, som čítal až teraz a v podstate potvrdzuje to čo som napísal o hnedej riase, množstvo kyslíku záleží aj na intenzite osvetlenia a činnosti rastlín rýb a mikroorganizmov, no a ak je funkcia rastlín spomalená v dôsledku org. odpadu či vysokého NO3 a iných faktorov a ešte aj svetla málo tak je aj málo kyslíku a mala by sa logicky činnosť baktérii vyžadujúcich kyslík na svoju prácu spomalovať. Nepresne som uviedol, že len nitr. baktérie spotrebujú veľa kyslíku, tých mikroorganizmov je podstatne viac, ako dekompozičné, baktérie oxidujúce H2S, či metán a našli by sa určite ďalšie...
Tak si to tam najdi nitrifikace strana 90 a zjistíš že tam mluví o extrémních podmínkách při čištění odpadních vod při amonium 2 mg/l kyslík tyhle bakterie vyčerpají. My ale v akvárium mám něco kolem 0,00x.
Už som k tomuto písal k nitrifikácii a dekompozícii svoj názor, neviem či to bolo vo Filtračných médiach nepamätám si...
V článku od Maq a pokuse s odbúraním amoniaku je vysledok pokusu citujem:" Nejúčinnějším filtračním materiálem při odbourávání amoniaku (nitrifikaci) se ukázal být obyčejný molitanový filtr zvaný bublifuk. Ten dokázal v 45ℓ akváriu odbourat neuvěřitelných 3,15 gramů čistého amoniaku (70 mg/ℓ) za 24h."
Takže ak máme dobré podmienky v akva pre nitrifikáciu, tak amoniak nemôže byť problém pre vznik riasy-vyplýva to z výsledku pokusu aj malé množstvo nitr. baktérii si poradí za 24hodín s takým velkým množstvom amoniaku a ten sa v takej koncentrácii v akva nenájde, musí riasu teda spôsobovať niečo iné, no myslím, že je to práve org.opad.
Asi jsem se špatně vyjádřil - bylo to myšleno tak, že právě to nové se snaží to staré vytlačit a vlastně být ve všem “lepší” proto to vzniká ... jako vždy a všechno - je načase opustit nové a vrátit se k osvědčenému, ale je to hlavně o implementaci selského rozumu a nakombinovani toho nejlepšího ;)
Jinak k tématu - je to tak, že jakákoliv řasa, která se vyraší ve velkém to dělá proto, že má podmínky. Je to jednoduchý organismus a stíhá to zpracovat dříve ;) ve skutečnosti to právě ukazuje na nedostatečné množství bakterií ne ? Což nebude ani plochou (té mají dost) ale spíše jejich nedostatečným množstvím, alespoň se domnívám
Ne,ne, to popisuje Walstad vo svojej knihe, že deficit kyslíku môže nastať činnosťou mikroorganizmov a bez okružákov čo tak často prízvukuje, by boli aj jeho akvária plné rias, oni totiž urýchlujú rozklad rastlinnej zložky, je to akási predpríprava pre dekompozičné baktérie.A odpad čo vylučujú nie je zanedbatelný, ale ľahšie rozložitelný.Už sme dosť asi mimo tému.
Pokud myslíš ten od Maqa tak ščobák dokázal že nemá pravdu. Kyslíku naměřil všude dost sice v tom schází trochu nějaký systém ale to na věci nic nemění.
Určite si potom čítal aj článok, že pri nitrifikáci spotrebujú baktérie vela kyslíku a tie dekompozičné tiež, no kde sa ten kyslík má brať ak rastliny idú len na pol plynu alebo ešte menej a keď k tomu pridáš ešte ryby, tak vzduchovanie alebo pohyb hladiny je nutný. Veľa org. odpadu spomaluje rastliny, to súhlasíš či nie? V dôsledku toho rastliny začnú stagnovať a rozpadať sa- ďalší odpad.Riasy a riasy.
Pokud jsem pochopil článek o měření obsahu kyslíku v různých akváriích tak ho bylo všude dost, tak proč by měly bakterie mít málo kyslíku?
No je, pri slabom svetle pracujú rastliny pomaly, stúpa spotreba kyslíka baktériami,hromadí sa viac odpadu a dôsledkom toho ešte viac spomaluje činnosť rastlín, viac NO3, baktérie spomalujú/málo O2/..Stúpa NO2. Všetko so všetkým súvisí, je to narušenie rovnováhy nie?
A low tech je hnědá řasa co? U High tech si to popsal, organický odpad, narušení rovnováhy atd.. ale u low tech? Není jediný důvod nedostek světla ne? Zajímali by mě další.
Súhlasím s tou lenivosťou to si trafil presne, ale nesúhlasím s tým, že princíp je že, staré veci musia být vymýceny. Áno mnohí sa o to snažia, ale to je predsa na nás či to dovolíme alebo nie? Je normálne a zdravé a dokonca by som povedal nutné aby sme sa vracali aj k starým veciam a spôsobom, je to dôležitý reštart pre tie nové, pretože už sa nemusia opakovať chyby a poučíme sa v tvorbe budúcnosti.
Každopádně by bylo dobré aby DH, o jehož budoucí akva tu jde, řekl jaké akva bude zakládat. Jestli tam bude silné světlo, staré dno nebo něco podobného. Tohle by bylo dobré vědět. Nicméně zatím nic takového nenaznačil.
Prostě pokud to nebude nějaký high-tech akva, tak bych uhlí na zaběh nedal.
Tvoja reakcia je úplne v pohode a chápem to.Já som tu už dával návrh na rozdelenie Rybičiek na Low a Hight tech akvaristiku no nechytilo sa to.To čo si napísal, súhlasím avšak pridanie svetla na hnedú riasu v Low techu,je len prepnutie rastlín a baktérii na vyššie obrátky a teda vyššia spotreba org.odpadu a amónia z neho vznikajúceho.Hnedá riasu v High tech je to isté -narušenie rovnováhy z dôvodu spomalenej nitrifikácie alebo nadmiery org. opdadu a amónia,ktoré nestihnú rastliny ani baktérie spracovať a býva sprevádzaný vyšším NO2. Zákony rovnováhy platia rovnako v Low i High tech akváriách, iba High je to rýchlejšia reakcia rias, keď nastane nerovnováha. Preto považujem otázku org.odpadu za zásadnú v oboch typoch akvaristiky.Mám aj low tech akvária na okne bez i s filtrom a mám aj high tech akvo, tak to viem porovnať ..
já myslím, že ve skutečnosti tady neřešíme otázku hnědé řasy, aktivního uhlí a spol.
řešíme otázku trpělivosti a lenosti - akvaristika vždy bude o trpělivosti a žádné změny se neprojeví většinou okamžitě. Staré postupy jsou odzkoušené a funkční, cena za to je trpělivost a nutnost čekání. Nové postupy jsou nové, nedostatečně dlouho ozkoušené (což neznamená, že jsou špatné, nebo nefunkční), ale princip je ten, že s počátkem nového věku musí být staré zvyky vymýceny. Prostě pušky proti mečům. Dnešní doba je uspěchaná a tomu je uzpůsoben i byznys, který je k tomu postaven.
Což neznamená, že je něco špatně, jen je potřeba se zamyslet a jít cestou, která každému vyhovuje. Ve výsledku je to stejné (= prosperující akvárium), rozdíl je jen v čase a v pomůckách... no a z dlouhodobého hlediska je potom rozdíl v udržitelnosti té nádrže...
Já být začátečník vydal bych se tou nejjednodušší cestou. Tvoje akva funguje na těch základních principech a prosperuje.
Není třeba nic jen dodržovat pár základních věcí a neflákat údržbu.Být trpělivý,pozorovat a ne se v tom co druhy den hrabat.
Zdarec, po celou dobu akvaristiky byla, je a bude zelená a hnědá řasa. Dříve platilo zelená řasa - moc světla, hnědá řasa - málo světla. Dnes je to samy céóčko, uhlí, Purigeny, hnojiva, chemie, regulovatelná LED světla fachčící na pár % svého výkonu, Twinstary, doktoři a s tím spousty testů, kontrolerů, vyhodnocovačů a tak se jeden z nejkrásnějších koníčků stává byznysovou břečkou, kde se rojí názory a diskuze upřednostňující a preferující to nebo ono. Potom se začínající akvarista po objevení prvního problému nestačí divit co všechno neudělal dobře a už to jede. Asi to tak musí být, ale v tomhle je mi akvaristiky líto. Je to jen můj subjektivní názor, nechci se nikoho dotknout...
Je to o tom svetle a rastlinách, nemyslím, že je to len v substráte aj keď z tých moderných ide veĺa org. odpadu na začiatku.Čím sinejšie svetlo a náročnejšie rastliny, tým je zábeh krehkejšia záležitosť.Ak rastlinám, ktoré vyžadujú silnejšie svetlo a živiny to nutné svetlo už na začiatku nedodáš, tak nefungujú a tvoria zase len org odpad navyše, preto je dôležitá aj kvalita vysadených rastlín, neduživé,polámané alebo iné problematické robia zase viac odpadu než sa chytia a vôbec začnú rásť.Ako hlavný argument uvádzam, zábeh a prevádzku akva bez rias/nutných viditelných/, takže nie je nutné mať riasy na začiatku aby som mal akva bez rias neskôr.
Takže jako hlavní argument uvádíš tu absenci řasy při zabíhání (nebo její zmírnění)? To bych možná viděl jako názorový rozdíl a rozdíl ve schopnostech. Někomu řasa ze zaběhnutí při jeho zkušenostech najisto nepřeroste, takže si ji bez obav může dovolit, někdo nezvládne založit rozumné akvárko, tak se raději řase vyhýbá od začátku, co to jde (pak bude dost možná na uhlí a různých přípravcích závislý). Umím si to představit u akvascaperských rychlokvašek (a teď to nemyslím nijak hanlivě, ale jsou to akvárka, co jsou často k rychlé "spotřebě").
Někoho ty řasy baví, někdo je frustrovaný, jen vidí zelený flek na skle.
Amoniak ktorý tak ospevuješ/sorry ale akvaristom okrem Horáca a Maq zvyknem tykať/je zdrojom nielen pre baktérie,rastliny, ale aj vznik rias a nemusí to byť len hnedá, okrem toho proces nitrifikácie prebieha aj v tom uhlí, pretože má nielen velkú adsorbčnú schopnosť ale je aj dobrým médiom pre nitr. a iné baktérie/kým sa neupchá a to "chvílu" trvá/, takže dekompozícia a následná nitrifikácia môže prebiehať tam a nie v akva /samozrejme prebieha aj v akva /kde amoniak využijú aj riasy.No a čím je menej odpadu v akva vo vode, tak je menej rias, neskôr pribúdaním dekompozičných baktérii a kvalitnejšej činnosti rastlín už nie je nitrifikácia problém.No a kyslík je v tomto prípade viac ako "soĺ" a CO2.
Opravte mě, jestli se pletu, ale hnědá řasa ráda bují při zvýšené koncentraci amoniaku a prvometabolitických dusíkatých látek. Umím si představit, že je na sebe dokáže uhlí navázat, ale proč to vlastně dělat? Zaběhnutí akvária je přece právě o tom, aby se v něm samovolně vytvořila rovnováha. Aby se nastartovala nitrifikace a bakterie pak amoniak metabolizovaly na další látky, aby rostliny zakořenily a začaly z vody vybírat jak amoniak, tak i vyšší dusíkaté látky...
Je tak otázkou, co vlastně to uhlí zlepší? Odstraní hnědou řasu, která je sama o sobě skvělým indikátorem stavu zaběhnutí?
Organický odpad je v novoakva nutná vec, je z odumierajúcich korienkov aj poškodených, z listov rozpadajúcich rastlín a baktérii, ktoré sa dostali do akva a odumierajú z nevhodného prostredia, z nálevníka a môžem pokračovať ďalej.Je tu viac akvárii aj s uhlím vo filtri pri zábehu napr. Kaylee pozri si! Ratajové staré /špinavé/ dno v kombinácii s uhlím vo filtri a žiadna riasa-pozri si Ratajov zábeh akvária na you tube so starým dnom čo tam mal za špinu vo vode a zákal jak sviňa. Aj na to je uhlie, dokonca to sám Rataj aj doporučil.Veď si to skúste bez uhlia a výmen vody a uvidíme-pokial máš v akva trochu náročnejšie rastliny na svetlo a svietiť musíš, tak máš 2 možnosti zábeh s riasou a tek.uhlíkom alebo bez riasy s výmenami vody alebo uhlím.
Edit: Máte tu Romana Holbu, možno je tu pod pseudonymom aj A.Votava, na Romanovej facebookovej akvarist. stránke máte návody na zábeh od Trčky, to čo tu píšete je 20-30 rokov späť-zábeh akvárii s nenáročnými rastlinami a minimom svetla.
Samozřejmě že je to z organických látek v zabíhajícím se akvárku. Ty ale v takovém akva očekávám.
Já teda nevím, ale hnědou řasu jsem měl jedinkrát a tak rychle zmizela, že ji nevnímám jako jako pádný důvod, abych kvůli ní pořizoval AU. Navíc jen kvůli záběhu (alespoň tak jsem to pochopil z dotazu DH, že chce AU jen na zaběh).
0 25.06.2020 17:08 Jarden Sk –
Re: DH Ahoj, nereagujem len na tvoj dotaz, ale na na väčšinu diskutujúcich na tú to tému, ktorí uhlie do filtra považujú za zbytočné pri zábehu.Položím vám teda otázku, prečo sa tvorí v nezabehnutých akváriach hnedá riasa/z nedostatku svetla to určite nie je/ ? Mohli by ste mi to ozrejmiť ak to nie je z organického odpadu a sajrajtu čo tam doporučujete dávať, tak z čoho? Som jednoznačne za použitie uhlia a čiastočnej výmeny vody na zábeh!!!A pozrite si zábeh akva Minky, tiež hnedá riasa, chalan začal robiť výmeny vody každý tretí deň a bolo po riase-prečítajte si priebeh v denníku. Akva je zabehnuté po mesiaci !!!!Uhlie je alternatíva ak nemôžete alebo nechcete robiť časté výmeny vody. Vôbec by som sa nebál to kombinovať.
záleží na tom, jestli se bavíme o nečistotách chemických, nebo mechanických.
já to řeknu ještě trošku jinak.
pokud platí to, co jste napsal - cituji "akvárium, kde nebudou první 3 měsíce žádné ryby, ale jen rostliny", tak bych to uhlí vesele nedával a nechal si ho na dobu "až budu potřebovat" (tzn až bude nějaký problém, při kterém potřebujete rychle dostat z vody chemické pro akvarijní rovnováhu nežádoucí látky) a zbylé místo vyplnil nějakou rozumnou náplní. Nejlepší je nechat to běžet tak, jak to bude běžet pořád...
Samozřejmě záleží na tom, koho se zeptáte..když to bude prodejce, který chce prodat za každou cenu (je jich tu mezi námi také dost...), ... když to bude dobrý prodejce ... a když to bude někdo, kdo má jen nějaké zkušenosti... pokaždé dostanete jinou odpověď, které budete aktuálně věřit, protože jste v levelu "neumím to zatím posoudit na základě vlastních zkušeností". Neřešte to - akvaristika je o trpělivosti a v dnešní době i o zapojení selského rozumu - internet je plný super pohádek od výrobců, prodejců a recenzentů... a většina lidí Vám neřekne celou pohádku - řeknou A, ale už ne B... někdy to nevědí a někdy to nechtějí říct. Prostě to zapojte, nasázejte kytky, zapněte filtr a čekejte... a po 3 měsícíh můžete v klidu dát ryby bez problémů...mezitím tu rovnováhu vyladíte, odbouráte problémy se světlem, řasou, nálevníkem.... a bude to... vychytáte hnojení...přijdete na to, že spoustu věcí vlastně nepotřebujete... vítejte ve světě akvaristiky
Takže odstraňovat nečistoty aktivním uhlím je vlastně kontraproduktivní, je lepší to nechat běžet bez zásahů, ať se bakterie co nejvíc namnoží. Děkuji za normální odpověď.
Tuhle informaci jsem zahlédl tady na fóru, nechtělo se mi hledat, kdo to napsal, tak jsem zvolil tuhle formulaci. Omlouvám se citlivko
Doba záběhu by měla proběhnout pokud možno co "nejšpinavěji", tedy s dostatečným množstvím krmení pro nitrifikační bakterie, aby po skončení záběhu nedošlo k nemilému překvapení a to, že to ryby stejně nebudou dávat, protože ne zcela fungující nitrifikace, tedy malý počet oněch přeměnných bakterií nebude na následnou rybí osádku stačit a to zvláště, když by byla po době záběhu v domění, že je vše v pořádku, tato vpuštěna najednou.
"...se doporučuje..." - ono samo.
Uhlí na sebe umí navázat kdejaký sajrajt, ale to, v čem se liší zabíhací voda od té zaběhnuté, není nic, co by neodstranily/nemetabolizovaly rostliny, čas a filtr při zabíhání. Pokud máš nadmíru olovnatou či znečištěnou vstupní vodu, pak tomu uhlí při zabíhání stejně nepomůže.
Osobně bych od začátku dal jen filtrační hmoty, které tam budou "natrvalo".
Čauky, nevidím důvod cpát do filtru při záběhu aktivní uhlí.
Ahoj.
Oběma díky, bude to takové provozní zvětšení spojené s modeláží.
Jsem zvědavej co vytvořím z těch dračích kamenů a kořenů. Vím že nechci rovinu, takže zkusím nějaký svah.
Mára
Ahoj. Máš nějaké náročné živočichy? Podle prezentace ne. Tak bych ryby do akva vrátil pár hodin po předělávce. Taky jsem to tak udělal a bylo to bez problémů. Kvalitu vody si pak pohlídáš případně zvýšenou intenzitou výměny vody.
Obecně, pokud budeš ve stávající fungující nádrži měnit dno, nebo stěhuješ do většího a během akce poběží filtr někde bokem, tak bych vrátil ryby hned a jen chvíli měnil častěji vodu. Dělal jsem tak 3x bez problémů...
Ahoj.
Na jakou dobu lze zkrátit záběh akvária, když bude nové dno, dekorace, ale původní rostliny, externí filtr bez zásahu osídlen bakterkama a část vody, tak 1/3.
Díky, Mára
Určitě bych tam nechal 1/3 staré vody, dal nové bakterie a nechal to tak den se ustálit
Staré vody bych dal jen tak 1/3 a doplnil čerstvou.
Já to stačil za několik hodin ale do druhé dne jsem počkal až se usadí zákal. Důležité je aby ti jel filtr a jak to vyměníš trochu bordelu z něj dej i do akvária. Pak musíš měnit častěji vodu a odkalovat, dno bude mít tendenci zasmrádnout.
Zdravim hoši. Chcem sa opýtať. mam plán že chcem prerobiť už zabehnuté akvárko. a Tak sa chcem opýtať či je možné že odčerpám vodu. dám preč krevetky. Nasledne prestavám cele akvárko. to jest zmena substrátu, nové rastliny, kamene atd. Potom načerpám staru vodu naspátek a vratim krvetky. Je to tak možne? alebo opat musim zabehovať akvárko?
dnes som zistil, ze zakal ktory stale mam (10.den od zalozenia), nieje koli zalozeniu a zabehu resp nieje to asi nalevnik, ale je sposobeny koli udrzbe, cize staci nepatrny zasah do akva, presadenie alebo iba jemne zavirenie substratu a uz je zakal, ktory trva aj dva dni.. je to normalne ? (substrat manado som poctivo preplachol do cista pri zakladani).. robi sa aj vam zakal na dva dni ked nieco trosku porobite v akva ?
ten filter/moltan som opral v akvavode a isiel z neho svetlo oranzovy bordel.. neviem co to bolo.. ci hneda riasa..alebo zelezo zo substratu.. nemam paru
V akváriu nemáš ještě žádné ryby, tak nevidím důvod k problému.
Je to molitanovy filter a je cely hnedy co som prvy krat cistil hnedu riasu z listov.. uz len z tohoto dovodu ze je zariasovany by som ho prepral v akva vode v kybli, len otazka znie ci to neuskodi bakteriam
Nečistil bych ho, dokud nebude znatelně omezen průtok vody.
Filtr nemá být sterilně čistý.
ahojte, zabehujem akva. ma uz 9 dni, menil som vodu 2x 1/3.. tyzden som pouzival Seachem Stability podla navodu v mojom pripade to boli 4ml denne.. su to prospesne bakterie.. chcem sa ale spytat na filter.. ten mam vnutorny 2xmolitan ktory je dost spinavy.. prekonal som aj hnedu riasu, nebolo toho moc, mozno este nieco niekde vidiet na listoch..mozem filter resp molitan vycistit uz pri najblizsej udrzbe ? samozrejme nie v cistej vode ale odsajem cca 3-5 litrov do kybla a tam ho preperiem .. kedy sa moze vlastne spravit prve cistenie filtra ? dakujem
Jestli to jsou starší kousky a ne úplně prckové, tak jich budeš mít za chvíli desítky. Když jsem zakládal Strom, dal jsem 3 dospělé okružáky, z nich mám nyní šneky ve všech akva v hojném počtu.
4 šnečci toho moc nezmůžou. Spíš tak 20 šneků to chce. Neboj se toho. Stejně se rozmnoží.
Nemusíš nutně schánět oba druhy.
Stačí pár kousků. Tedy 2x levatka + 2x okružák by na 20l nádrž mělo stačit?
Okružáci a levatky.
Kupovat netřeba, jsou u téměř každého akvaristy. Často se tam dostanou s rostlinami. Stačí pár kousků, namnoží se dle potřeby a stavu akvária.
Jaké koupit/sehnat šneky na začátek při zakládání 20l akvária?
Kteří šneci a v jakém množství budou v tak malém akváriu nejužitečnější?
Tak to je fajn zpráva...ať se daří
Zatim to vypada dobre, uz jsou prestehovani a zvykaji si. Zitra budu menit vodu, tak uvidime.
zatim tam plavou kazdy na jinem kousku.
Podle dnešních fotek to vypadá dobře a neboj, rybičky to zvládnou. Držím palce. Ať se daří.
Všechno v pohodě?...předpokládám, že se dílo zdařilo
Jo, ten je hrubej. Dám do filtru ty kroužky.
A pod tou nádržkou není molitan viz foto z tvé prezentace? Ono je to teda podle mě v tvém případě jedno, jestli něco vyždímáš nebo ne, takže se bavíme jen tak mimochodem...
To černé na filtru je nádržka.
Aha.
Já myslel, že houbou myslíš ten molitan, ne "houbu" na kořeni...
Máš filtr od Juwelu, tak je klidně polož nahoru na ty filtrační houby, pokud se vejdou pod víko. Hezky ti voda půjde přes ty hodné baktošky
No já ti nevim, ale v prezentaci na fotkách tu houbu vidím...
Ale neřešil bych to.
Jo a krmení viz Smetany, dobrá poznámka, týden dva to ryby v pohodě vydrží...
Taky se připojuji k názoru že to nebude žádné drama. Pro jistotu bych ryby že začátku krmil jen opatrně nebo vůbec. Stěhování bakterií bych neřešil. Preventivní častější výměna vody ničemu neuškodí. Jen pozor pokud ještě přiléváš minerálku pokud ji budeš lít rybám na hlavu moc se jim to líbit nebude.
V tom starém filtru nemám molitan, ale ty kroužky (teď nevím, z čeho jsou) - mám je hodit nahoru do nového filtru? Musela bych vytáhnout jednu houbu.
Pokud jde o akvárka z prezentace a prezentace odpovídají skutečnosti, tak bych ryby přeházel, měnil cca týden častěji vodu, třeba třetinu obden a sledoval, jestli se s rybami neděje něco divného...
Molitan ze starého klidně do nového vymačkej. Oba filtry najednou mi přijdou zbytečné, nové zabíháš měsíc a ta rybí nálož mi nepřijde moc extrémní...
Po téměř čtyřech týdnech bys měla mít NO2 neměřitelné. Použij ten starý filtr/vymačkat filtrační hmotu, pokud jsi to již neudělala. Pomáhá to opravdu významně
- vlastní zkušenost.
Dekorace už se mi tam bohužel nevlezou, mám plno.
Díky, asi se vydám na lov.
Nejsem žádný záběhový odborník, ale pokud je to technicky možné, zaběhlý filtr ze starého akva bych připojila na čas do nového (a klidně nechala na čas běžet oba dva současně). Jen vymačkání vody myslím nebude tak účinné, nitrifikační bakterie žijí převážně přisedlé na površích. Podle stejné logiky by možná pomohlo i přehodit ze starého akva dekorace. Snad napíše někdo zkušenější, jestli to má smysl. Držím palce
.
Vymačkej filtr do nového Akva. a máš po starostech
Ahoj, mám takový problém - teď jsem zjistila, že mi teče malé akva, jehož osádku chci stěhovat do nového, ale to je založené teprve 3 týdny (teď v pátek to budou 4).
Nevím, co mám dělat, od soboty v tom starém akva ubylo 0,5 cm vody a zpod podložky vytéká docela dost vody. Rybky nemám kam dát a bojím se, že to akvárium už moc dlouho nevydrží. Poradí někdo, co dělat, když nové akva je teprve v záběhu?
Jj, zeolit mam prakticky všude, nadělal jsem si takové primitivní filtry z PET flašek a mého oblíbeného luftheberu. Co 3 týdny měním náplň.
A to staré akva stále existuje? Samotné odebrání části vody a substrátu mu neuškodí.
Omluvám se, asi jsem se špatně vyjádřil. Mám akvárko 40 litrů s pancéřníčkama a několik pavích oček. Mám ho asi rok a půl až dva. Dostal jsem jako dárek akvárko to jak mám v prezentaci, tak jsem chtěl to menší předělat do toho většího.
Obecně neexistuje fixní časový údaj, ale hned nasadit ryby je příliš velké riziko. Přečti si
rybicky.net/clanky/1745-az-bude-nekdo-zacatecnikovi-radit-dat-ryby-hned-reknete-mu:
P.S. Když je voda ze starého akva a substrát taky, vypadá to opticky již zaběhnutě. Ale to není všechno. Podstatné je, jestli rostou rostliny a jak. Pokud dáš ryby dřív, než VÍŠ, ŽE ROSTLINY ROSTOU, je to prostě střílení naslepo. Doufáš, že rostliny budou růst, ale nevíš. Když ti něco zahapruje, máš polízanici. Zachraňuješ rostliny a současně se snažíš udržet při životě ryby. Nemusí to dopadnout dobře, hlavně, když začneš experimentovat s chemií a technikou.
P.P.S. Václav: Z toho, co čtu, nemám pocit, že Petr00 už ryby má.
V takovém režimu bych se o dusičnany ani moc nestaral, ale měřil bych amonium. Mineralizace Ti tam zřejmě frčí slušně ("hovínka mizí"), a ještě víc amoniaku ryby vyloučí přímo. Nitrifikace je nejspíš nepodstatná.
(A když máš zájem o racionalizaci provozu, možná bys se mohl zajímat o zeolit. Já sem si s ním hrál, měřil, a zachycuje amonium opravdu dobře. Je to levná věc.)
No, teď už se v tom ztrácím taky.
Takže ano, připouštím, snad jsem na tento konkrétní případ nesprávně radil.
Všeobecně si ale opravdu myslím, že odklad je správně. Dejmě tomu ryby po osmi týdnech, to je takové orientační číslo. A pokud je pod pískem substrát s organickou složkou ("hlína"), platí to tím spíš.
já to pochopil tak, že "dno je zaběhlé" ale nevím co to pro dotyčného znamená.
no a že dal "zaběhlou" vodu z akvária ( jestli stěhoval své nebo né nevím..)
osobně jsem na ryby do akva nikdy nespěchal, nějaké šneky to jó
jestli dotyčný jedno rušil do druhého totiž nespecifikoval.
a filtr jsem ani u něj nezaznamenal,to ses jej ptal Ty a on neodpověděl...
ps: bylo to trochu nepřehledné, jak každý přispěl svou zkušeností
Tak už jsem četl tvojí radu že ne měsíc ale rovnou dva. Pokud jsem to pochopil akvárium se stěhovalo takže dno část vody a filtr je funkční dlouho. Pak nevidím žádný problém vpustit ryby hned. Lepší ať jsou v akváriu než v nějakém provizoriu.
Ano, přesně tak
+ zpátky ten zajetý filtr a bez problému.
8 měsíců.
Teď mám 17. den v záběhu miníčko s filtrem, který jsem proprala ve vodě s bordýlkem ze zajetého filtru a zatím jsou dusitany také stále neměřitelné.
použila jsi substrát pro vodní rostliny a na to štěrk, a šup tam ryby ?
( koukal jsem do prezentace)
Teď jsem myslel to staré.
9.4. znovuzaloženo a dodnes dusitany stále na 0.
Mám do takových akvárii kontinuální přítok vody, zpočátku nastavuju na cca 40l/den a pak jak ryby rostou, tak i přidávám množství čerstvé vody. Měřím jen dusičnany a jsou na minimu, amonium ani dusitany neměřím.
Odkaluju když vidím nesežrané žrádlo, výkalů moc není, ty nějak záhadně mizí samy.
Jak dlouho bylo akva založeno?
0 23.05.2019 21:20 Anďaska –
Re: Maq Když jsem znovuzakládala (měnila dno), vrátila jsem tentýž den zpět zajetý filtr i s rybami. Zvýšené dusitany se neobjevily vůbec. Žádné ztráty na životech
.
To je hodně odlišná situace, se kterou mám málo zkušeností.
Myslím že v takovém akváriu řešíš především amoniak, ne? Odsáváš hovínka a obden měníš vodu, ne?
Běží tam vůbec nitrifikace? V nenulovém rozměru snad ano, ale bude to málo, málinko. Takže dusitany by se neměly objevit vlastně nikdy.
Mýlím se v něčem?
S tím samozřejmě souhlasím.
Ale i bez dna to tak jde. Nové akvárko, nový molitan, vymačkám tam staré (rozuměj "zajeté") filtry a druhý den dávám ryby. Třeba 300 1cm velkých skalárů do 300l akvárka, které pak intenzivně krmím. A rostou, nechcípou.
Už několikrát jsem chtěl napsat, že poněkud pochybuju o nutnosti měsíčního záběhu akvária bez ryb, rozhodně si myslím, že to jde urychlit.
Václav vždy upozorňuje, že radí ke konkrétní situaci.
Zde máme prezentaci, a z té vyplývá, že akvárium bylo založeno před 14 dny. Nějaký zaběhlý štěrk, ať už to má znamenat cokoli, po 14 dnech určitě není.
Takže jde o radu vpustit ryby po 14 dnech od založení.
S tím velmi velmi nesouhlasím, i když to následně podpořil i Roman. Mám poznatky a zkušenosti, které mi prostě říkají něco hodně jiného.
I když připustím, že Roman jistě založil mnoho akvárií, nedává do nich organické substráty, i jinak ví, co do akvária dát a nedat, a mění vodu ostošest. To právě zmákne ten, kdo už to dělal mnohokrát.
Což tazatel zřejmě není. Toho kromě dusitanů čekají ještě návaly organického znečištění, řasové kalamity, umírající rostliny, možná i zákaly. To všechno se řeší mnohem líp bez ryb.
Jen můj názor, prosím pěkně, bez úmyslu se nějak vymezovat.
Nevytrhuj jenom části vět,
vaclav napsal: Pokud k tomu máš i zaběhlý filtr tak ryby klidně hned. Musíš ale častěji měnit vodu spolu s odkalováním. a to napsal ještě k zaběhlému dnu. Opravdu nevidím žádný problém.
Právě tím že je produkují a daleko rychleji se namnoží ty správný bakterie, právě proto ta podpora výměny vody aby se případná nadlimitní koncentrace naředila.
Jak mohou ryby snížit tvorbu dusitanů?
Ano, objeví, ale jenom v případě, že tam nejsou ryby a o tom to je, kdo dá tzv. zajížděcí ryby po 14 dnech a podpoří, tedy lépe řečeno podrží si to častější výměnou vody je to jenom ku prospěchu věci.
Velmi velmi: "ryby můžeš vpustit hned".
Trochu velmi: "odkalování".
Tak tady by mě dost zajímalo, s čím tak velmi velmi nesouhlasíš.
Dusitany mohou pár týdnů nebýt, a pak se náhle objeví. A pak za týden, dva zase rychle zmizí. Ten cyklus má takový průběh.
Jeden sebelepší test Ti neřekne, zda jsi před anebo po návalu dusitanů.
=
S Václavovou radou velmi velmi nesouhlasím. A opravdu ne proto, že to tentokrát radí Václav. Záběh akvária je složitý proces, návaly jedovatých dusíků zdaleka nejsou jediným úskalím, a trpělivost na začátku se bohatě vyplatí. Zejména v případě, že jsi (nepříliš vhodně) použil jakýsi "substrát pro vodní rostliny".
Ajo pardon, jsem se překlik. Má tam být no2
no2- dusitany
co2- oxid uhličitý
Dobře, no2 test nemám ale ve zverimexu dělají rozbor vody za 50kc tak tam zajdu jak to mám s co2
jak píše Václav, pokud nemáš test na no2, stačí přidávat ryby postupně ( a sledovat)
Pokud k tomu máš i zaběhlý filtr tak ryby klidně hned. Musíš ale častěji měnit vodu spolu s odkalováním.
Substrátu mám 2-3 cm a na tom mám ještě štěrk cca 2cm. Rostlin mám 6 valisnerii (už tam jsou 3 šlahouny), 3 echinodory a cca 10 trsu croptocoryny a nějaký ty plovoučky (prezentaci se budu snažit co nejdřív doplnit). Co nejdřív bych chtěl zkusit nějaký stonkovky.
kolik jsi dal toho substrátu pro vodní rostliny ( v cm) ? a kolik tam máš rostlin ( ks) ?
ps: změř no2
Jak dlouho ho už takhle zabiháš...
Zdravím, chtěl jsem se zeptat pokud v novém akváriu již zaběhlý štěrk a vodu dávám částečně že zaběhlého akvária za jak dlouho můžu nasadit ryby?
Oldass napsal: Já bych tam žádné živočichy zatím nedával. Fakt stačí počkat. Akorát ti tam budou zbytečně kálet, do nezaběhlého prostředí. Jen tomu všemu dát čas.
Že by zbytečně káleli se říct nedá, právě že když dáš do zcela čerstvě založeného akvária s čistým křemičitým pískem a dostatkem rostlin, okružáky opět v dostatečném množství ne že dva a konec, tak nebudeš mít řasovou kalamitu a plži svými výkaly budou urychlovat "záběh" , protože to bude potrava pro hodné bakterie, tedy ty žádané.
Na co se tedy dávají záběhové rybky- tři paví očka
Kdyby se to dělalo takhle bez jídla pro bakterie a potom se tam naráz daly ryby moc dobře by to asi nedopadlo, a ano vím, nemají se dávat ryby najednou ale postupně
Já bych tam žádné živočichy zatím nedával. Fakt stačí počkat. Akorát ti tam budou zbytečně kálet, do nezaběhlého prostředí.
Nejlepší je mít vždy funkční rostlinné akvárium. Ono to akvárium stejně zcela bez živočichů není, hodně si toho přineseš na kytkách. Jen tomu všemu dát čas.
budu mit okruzaky...ale cekam na modre
ps. v obou akvarkach mam levatky i okruzaky,...
Pokud jsi dítě je to ok, ale pokud jsi dospělá, buď dospělý člověk. Šneky hned od prvního dne a hned levatky. Pokud je ve svém akváriu nemáš, přijdeš sem za čas, že máš takové a takové problémy s řasami, co máš dělat a odpověď bude znít: "Málo rostlin, žádní užiteční šneci."
Čti
scobak.blog.sme.sk/…
P.S. Takhle si u mě jeden kluk odložil neritinu, kterou na úvod nevhodně koupil. Za 4 měsíce povyrostla a nemá snahu o útěk, přestože je v otevřených 30l.
Přesně jak píše Maq, žádné neritiny, to tam hoď spíš ty levatky.
Neritiny případně až do zaběhlé nádrže aby měly co žrát. Na rozdíl od okružáků či levatek neodvedou v záběhu takovou práci. Prostě nejsou to takový všežravci aby pomohli s dekompozicí organického odpadu.
Navíc počítej s tím, že po sobě nechávají takováto vajíčka, že kterých sice nic není ale zato vydrží v akvarku dost dlouho a blbě se jich zbavuje
rybicky.net/k/forum/661272.jpg Kolik neritin? Možná... nula?
sneci jeste neee.. modry budou pristi tyden, o levatkach uvazuji-zda je tam vubec dam... a jen ty neritiny resim- ale nevim kolik kousku. - a to nejdriv v nedeli na burze
Já si myslím, že právě tam, kde není možný růst rostlin, je právě důležitý kvalitní filtr. Nebo časté obměňování vody z jiného, zajetého akva spolu se vzduchováním. To si ovšem umím představit jen v případě menšího akva s raky.
Já taky. Bez detritu nezakládám.
Malawi neumím. Raci - záleží kteří. C. diminutus se mi chytli až na 4. pokus, takže se nepokládám za experta.
Já osobně pokládám detrit za důležitý článek v záběhu akva. Proto taky používám šneky, ale i zábéhové rybky
Ale co bys radil v případě záběhu akva biotopu např. Malawi? Nebo akva pro raky.
No a? Primární je, jestli máš na úvod dost rostlin. Pokud ne dost, tak ti stejně nic nepomůže.
P.S. Koukám, co má Maya - není to dost.
Mně tedy šneci (okružáci) vytvářejí víc detritu než leckteré ryby
Mayo, nemáš žádný suprtrupr substrát, který by vyžadoval časté výměny při záběhu. Normálně vyměň 1/3 jednou za týden. Šneky máš, kytky máš. Než budeš přidávat rybky, vyměň 1/3 den předem a 1/3 den dva po přidání ryb. A pozoruj. Kdyby se ti chování ryb nezdálo, vodu zase vyměň. Dřív než za 3-4 týdny rybky nenasazuj.
Mě se nejvíce osvěčila tato metoda. Bez jakýkoliv problémů při záběhu.
1. týden výměna 1/2 vody každý den
2. týden výmena 1/2 vody ob den
3. týden výměna 1/2 vody každý třetí den
4. týden+ výměna 1/3 vody jednou týdně
Maya napsala: Nojoo ale jaky je normalni provoz? U 60lcistyho
Normální provoz u průměrně osázeného a zabydleného akva je měnit 1/3 vody týdně a odkalovat podle toho, jaké ryby chováš - jestli více nebo méně znečišťují vodu.
Podle potřeby. Když se nic viditelně nekazí, jen dolévám nebo přihazuju šneky (dafnie).
Nojoo ale jaky je normalni provoz? U 60lcistyho
Pokud poctivě vyčkáš sedm týdnů, než nasadíš ryby, vodu měnit nemusíš, anebo jen tak jako při normálním provozu.
Já měnila první 2 týdny každý týden tak 1/3 a teď mám 3 týden a tam měním 2x týdně 1/3 - hlavně kvůli novým pavím očkům.
Ta voda je dost tvrdá. Pokud by jsi chtěl nějaké náročnější ryby, bude nutná reverzní osmóza. S tím ti chemie nepomůže. Dost lidí má i problémy s růstem rostlin ve tvrdé vodě...
Pánové děkuji, tak teorii mám nastudovanou, tak jsem zvědavý v praxi
Docela jsem rád že voda je ok a nebudu muset užívat chemii.
Přímo z kohoutku. Jednou jsem to neuhlídal a po napuštění měla 19 stupňů, ale vše bez problémů. Od tý doby to hlídám. Ale jen rukou.
A ještě doplním, když budeš napouštět přímo z vodovodu, tak si jen pohlídat, aby teplota vody v akváriu neklesla o víc jak cca 3°C.
Pokud není voda cítit chlórem, můžeš jí lít rovnou z vodovodu do akvária. Používám hadici, u větších akvárií si takto ušetříš spoustu práce. Ta tvoje voda vypadá OK. Pokud nechceš chovat v akváriu něco se speciálními požadavky, tak jí nemusíš vůbec upravovat.
0 21.04.2019 20:05 Jirka1987 – Dotaz
Zdravíčko, studuji postupy, když po založení akvárka, budu měnit 1/3 vody, tak stačí voda která bude odstátá z vodovodu dva dny v kyblíku ? Nebo musím upravovat chemii, následně ji nechat odstát a pak teprve měním ? Vodu máme takovou:
6 celková tvrdost [mmol/l]
7,2 pH
16,5 dusičnany [mg/l]
39,8 hořčík [mg/l]
173,4 vápník [mg/l]
Tak to jooo, to se tam ještě všechny ty mikroskopické potvůrky domlouvaji v jakých počtech tam budou a koho z ní vyzenou
Pokud máš na korenu vrstvu slizu takový mléčný, tak jak píše kolega ZDRI klido to odsaj hadickou a taková ta vyloženě bílá prisedla plisen(je nejčastěji v těch strukturách kořene), tak než se nádrž zabehne, tak bude fuč
Pokud máš hodně šneků, sežerou ji. Pokud ne, chuchvalce se začnou po čase jakoby oddělovat od kořene, v tuto fázi lze snadno odsát (koncem hadice bez odkalovače). Konkrétně tyto (nové) kořeny se skoro vždy zaplísní (vlastní zkušenost), i když je vyvaříš. A nebudeš tomu věřit, ale jsou blázni, kteří plísně/bakterie na novokořenech cíleně pěstuji (krmí s nimi krevetky, je to pro ně lahůdka), jednoho takového znám osobně
Jj 2tydny, uz jsem v plisnovem tema nasel, ze neskodne, tak budu pokracovat ve vymenach vody a vpoho
Ta plíseň většinou po čase zmizí, také jsem ji tam měla a už je fuč a to jsem kořeny měnila v již zabehnuti nádrží, ale hladinu to neovlivnilo, spíš jak píšeš, něčeho je tam moc a nebo špatně fungují bakterie. Ty máš nádrž teprve v zabehu? Jak dlouho je založena?
Snizil jsem prutok na tretinu a vlastne mi slepa az tak nevadi, stejnak je tam kryt, je to spis jen znak neceho hodne. Spis jsem ted prohlizel koren a mam podezreni, ze na spodni casti pod slizem je i bila plisen, jdu hledat nejake info
Slepou hladinu neodstranis tím, že ji budeš točit jak ve víru, dost souhlasím s kolegama níže. Já s ní měla ze začátku také problém a ustoupila až po 4 měsících existence nadrze a zjišťuji, že mám přesně ten problém, že byť mám narvane akvárium rostlinkama, tak musím hlídat kvalitu vody, jelikož těch živin mají příliš a nemohu tak ani hnojit, jak prihnojim, tak se okamžitě rozjedou řasy
A větší proud je opravdu spíše na škodu, vláknita je prevít a netrvá ji to dlouho, ač se dobře likviduje, tak je to ale otrava
Ryby nebudou, zivorodky urcite ne. A cim driv si je koupim, tim driv si muzu koupit nove preci.
Uvažuješ naprosto správně, protože:
- máš tam na tak velký výkon malý molitan
- čím větší výkon čerpadla, tím rychlejší průtok (což mikrobi údajně moc nemusí)
- čím rychlejší proudění, tím hůř molitan zachytává nečistoty (empiricky vyzkoušeno)
- u mě platí - čím intenzivnější proudění, tím více rostou řasy (hlavně zelená vláknitá a paroh)
Já bych ho stáhl na 1/3-1/2 a radši řešil příčinu (organické látky), což už celkem rozumně děláš (časté výměny vody). Speciálně na slepou hladinu se mi osvědčilo aktivní uhlí, stačí i provizorně zavěšený sáček poblíž výtoku, ale jde to i bez něj. Hlavně tam teď nedávej ty platy!
Jj nad tim jsem uvazoval, vir tam je velky a stacilo by asi polovina. Myslel jsem z hlediska zabehu/usazovani bakterii v molitanu, jinak dik vsem za podnety. Pravda uz to tu procitam delsi dobu, ale praxe je praxe.
Tvoje čerpadlo má papírový výkon 400 l/hod, což je na velikost akvárka až dost (trochu ho utlumí molitan, až se zanese). Na můj vkus je to hodně, ale spousta akvaristů to má rádo (záleží na konkrétní osádce). Dá se pomoci i instalací rozstřikovací rampy, já používám tuto (je levná a sedí přesně na Tvůj filtr/čerpadlo):
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Mmch. slepá hladina je důsledkem vysokého obsahu organických látek - viz naše dnešní diskuze o (ne)potřebě přidávat do Tvého akvárka hnojení a "zajížděcí" ryby-platy (jak Ti radila odbornice se 40-ti letou praxí...).
Záleží jaký má čerpadlo výkon a jak je velké akvárium. Aby tam pak nebyly ryby jak na kolotoči a silný proud nepomlátil rostlinky.
Pokud tam slepá hladina je, tak tam bude i tak, jen to není vidět, protože ji proud rozbije. Spíš by pomohlo vzduchování.
Zdravim ve spolek, vadi kdyz mam cerpadlo naplno? Nemam pak slepou hladinu
Jednou za tři dny a pozorovat ryby jak se chovají pokud by se začaly více sdružovat u hladiny, okamžitě men vodu
Ok! Jskoze od den nebo dvakrat do tydne?
Na konci 4 týdne už bych strach neměla, jen bych chviličku měnila častěji vodu naz jednou za týden a myslím si, že problém mít nebudeš a opět jak píše Anďaska, pridavej je postupně ať si nerozhodis rovnováhu v nádrži
Pokud bych neměla po ruce testy, zkusila bych to taky.
Až budeš rybky přidávat, tak postupně.
Budou tam mini pancernicci a drobnoustky
Píše 3 týden, takže příští týden někdy ke konci už bych si prvotní osadku lajzla
vzhledem k tomu, že zabehu hodně pomohla
20.3 jsem zacala - do tydne to cele zarostlo
Zabarvení vody kořenem neřeš, to ničemu neškodí, ba naopak
Jako můžeš to odzkoušet na rybě, jak píše Anďaska, já si myslím, že jedna to dá ale v pohodě. Ty testy je dobré mít, protože to akvárium stále pracuje a bohužel se někdy stane, že se rovnováha rozjede a člověk ani neví proč pokud neudělal nějaký neuvazlivy zákrok. Já ho čas od času raději kontroluji a ten test udělám, když už se blíží výměna vody, po ní nemá cenu to měřit
A kdy bylo akvo založené?
Rostou-jsem si vzpomnela,ze jsem dve zadtipivala- oni byly vyssi ale ted uz lezly z vody...
To se může zase rychle změnit. Výsledek, který bude signalizovat, zda rostlinky prosperují nebo ne na nich poznáš až priblizne po měsíci. Podle mechu to nepoznáš. Koukej na rostlinky, které jsou zasazené do dna.
Na cem to vidim je javsky mech-nasazuje
Mam vsechno- jsou tam pocitam desitky sneku a je to zarostly plovouckama nebo jen kytkama co cekaji na treti akvarko
Tak to musim kouoit tedy test. Voda je cista az na koren,ktery ji obarvil..ale mam to druhy tyden s kytkama a jeden tyden to jelo bez kytek jen s plovouckama -takze 3tyden
Bez testů jedině tak, že přidáš po tom měsíci nějakou obyč. "záběhovou" rybku. Když bude v pohodě, nebude lapat po dechu atd. tak můžeš po cca dalším týdnu přidat jiné rybky. A hlavně musí prosperovat rostlinky, to je taky známka toho, že se avárium dobře zabíhá.
Testem na NO3 a NO2, pokud nebudou odchylky já si hlídala i hladinu, jestli je čistá(více dnů po sobě hlavně v krytycke fázi v tomhle případě bych řekla třetí týden), tak můžeš vypustit první osadku
a dá se to uspisit i plovouckama, pomáhají s výměnou plynu z atmosféry do vody a opacne
Jde mi hlavne o to,jak zjistim,ze to je zabehnute - takze bez testu to nezjistim?
Jj nize jsem pochopila-budu tam davat starou vodu a filtr vyperu ve starym filtru
Zkrátit se dá, máš to ve vlakne pod Tebou
Jak, těsta a, kdy budou dusitany a dusicnany na nule
Urychluje to už Tím, že tam máš šneky a obras jim tam hod kousek tabletky pro dnové rybky
A pokud tam hodíš nitrifikacky a bordel z jiné nadrze, plus pokud už jednu nádrž vlastní, tak tu vodu lit do nové máš to zabehnuti raz dva
A na litraz Ti neodpovím, ale myslím si, že pokud urychlís, tak moc dlouho ne,když já dokázala 350ku zkrátit o cca 2 týdny
Můžeš přidat práškové nitrifikační bakterie. Zabihaní trvá cca měsíc. Někdy o týden nebo dva déle. Můžeš i vymáchat nový filtr ve vodě, do které vymačkáš zaběhnutý filtr.
Nu rádo se stalo
Mimochodem náplně do exterky mě také zajímá, tam mám nacpane porcelánové kroužky, ve dvou patrech na biomolitan de nitrate,2x biomolitan a 2x vatu. Záměrně jsem tím snižoval průtok filtrace, aby se mi ryby neměly jak v pračce a bakterie měli vhodné prostředí. A musím říct, že mi to zatím přijde nejvíce účinné, zkusila jsem test vydržet 14 dní bez výměny vody a naprostá pohoda
No právě. Teď testuju dvě bakteriální násady. Další na programu jsou čtyři filtrační materiály (včetně akvacitu). Čímž jsou moje kapacity na 4-5 měsíců dopředu vyčerpány.
Všechno další je
někdy.
0 09.04.2019 12:33 Anďaska –
Re: Maq Tak samozřejmě, že zajímá
. Něco málo jsem i četla
. Ale zatím jedu jen v klasických bioakvacitech. Do nového akva dám ale vnější filtr, tak klidně můžeš dát tip na náplně
Počkej až se dozvíš jak dopadli Dennerle a Seachem...
(A jak ovlivňují záběh různé filtrační hmoty Tě nezajímá?
)
0 09.04.2019 12:05 Anďaska –
Re: Maq Jak někdy? Snad co nejdřív ne
Jsem zvědavá, co vypozoruješ.
Rataj, Eheim, Juwel. Dík.
Píšu si na seznam k vyzkoušení... někdy.
Já si myslím, že ty bakterie opravdu nejsou od věci, pokud chceš mít jistotu a záběh bez obtíží (sinice, nalevnici a pod.), tak tohle tomu skvělé zabrání, ani s jednou nádrží jsem neměla naštěstí problém. Ve druhé jen začal žít kořen, který byl obaleny, tak jsem pouze odsala a do dvou dnů bylo vše pryč
Já zas zkoušela sypké bakterie od Eheimu a zaběhlo se to taky rychleji než bez nich.
Jooo to máš pravdu,jenže oni to na trhu nováčků tak úžasné vnuti, že zjistí, že za to všechno mohli mít straaasne velké množství rostlin.
To už říct nedokáži, já co teče, krom vody samozrejme
tam nerada něco leju
Ale já tam nafrkala vše co šlo, takže bakterie práškové, detrit z odkalene nadrze a při každé výměně jsem tam dolila vodu, kterou jsem odpustila taktéž z předchozí nadrze
Ano, přesně tak. Bakterie nejsou chemie. Jen jsem chtěla poukázat na problém přidání chemie na úpravu vody, která proces může kupodivu oddálit. Naopak bakterie tomu jistě pomůžou. Těžko říct, jestli budou práškové nějak "silnější" než kal a bakterie právě přelité z jiného akva. Nejspíš ano
Jeho ale zajímá jak to probíhá, když tam ty bakterie dás, vím totiž že se tím teď dlouhodoběji zabývá
Btw:když dáš droždí do těsta, aby Ti nakynulo, jaký je rozdíl, když dám do akvária práškové bakterie, které probudím teplou vodou, aby akvárium rychleji osidlily? Netvrdila bych, že je to chemie
Možná se pletu, ale když to záběh urychlilo v kombinaci s nitratem a vodou z jiné nadrze o 2 až 3 tydny a kal jsem měla ve vodě dva dny a z velké části to byly ty bakterie, tak to asi nebude chemismus, který v nádržích způsobí spíše paseku, pokud nemáš milion testu a bůhví čeho, abys vše měla pod kontrolou
Podle mne je nejlepší použít vodu a kal z jiného akva. Teď zrovna zabíhám 3. akva, do kterého jsem nedala ani litr kohoutkové vody. Napouštět se bude postupně, při výměně vody z ostatních akva. V případě, že zabíhám akva a nemám k dispozici jiné zajeté akva, tak je lepší nechat vodu přirozeně zakalit, ona se zase odkalí a je použitelná. Při použití chemie na úpravu vody se mi pouze oddálil proces zakalení - zakalilo se cca o 2 týdny později. Když začínám bez výživného substrátu, pak dám do zabíhajícího se akva i 1 - 3ks živorodek (podle množství rostlin), nejlíp black molly nebo mečovky. A svítit ze začátku max. 8 hodin. Když je míň kytek, stačí i 6 hodin třeba.
No nemáte ho tu zrovna moc rádi, ale mě se zatím osvědčily nejvíce dvoje a to práškové od Rataje a teď jsem zkusila juwelacky do filtrace, kdy ji dali k tomu a super, plus kombinace s detritem a vodou z jiz půlrok zaběhl nadrze a záběh se mi urychlí o 2 až 3 tydny,bez slepé hladiny dusitany na 0
Zkoušíme opaky, ty jak dlouho trvá kvalitní záběh a jak jak nejrychleji a nejkvalitnější zabehnout
Jo s tím, že do nádrže šly okamžitě šneci a plovoucky
Jaké záběhové bakterie konkrétně používáš? Já to totiž aktuálně zkoumám, tak mě zajímá, když někdo něco vyzkoušel a fakt se to urychlilo. Rád bych to vyzkoušel taky.
To není set, bylo dělaný na míru, přední strana je šikmá...je použitý.
Každopádně jsem o tom věděla houby, tak jsem si koupika moc hezký akva se skříňkou, ake světlo i filtr tak trochu na houby
Ne až se Ti zabehne ta 30ka,tak ji nech být a hned neodkaluj, jinak jsi tam kde jsi byla
A ta 30ka Te asi nevytrhne. To spíš, kdybys splasila nějakého akvaristou v okolí se zabehnutym akvarkem, aby Ti dal trošku odpadu. Ale jako je to zbytečné, ten záběh Ti to urychlí tak o 2 týdny, když budu počítat, že u větší nádrže záběh trvá dle mého 5-6 týdnu
Jaký máš set?
Nějak jsem se do toho zažrala, tak to tu trochu chrlím do tří témat
Tak asi ještě týden počkám, až se zabêhne ta 30 a pak odkalím a vliju do velkého?
Nechci zas udělat blbist, takže ryby jsou zatím jen v hlavě
Jinak mám tam Aquael 750, což jsem zjistila, že je asi nedostatečný, co?
Psala jsem, že je to dobrý pomocník, ale ne nezbytně nutný, jen to záběh urychlí
Akvária se zabíhala už před tím, než někdo začal akvaristům prodávat lahvičky a prášky s bakteriemi.
Možná ty výrobky zabíhání urychlí nebo nějak zlepší. Ale určitě to jde i bez nich.
Promiň, já si nevšimla nadpisu a jak máš v zabehu v podstatě i to první, tak mě to zmatlo
Každopádně bakterie jsou fajn a nebo jak píšeš, pokud máš možnost od někoho splasit kal, tak s ním se mi zabíhala nádrž fantasticky
Tím že mám nadrze dvě, tak odebranou vodu jsem prelivala do nového a záměrně jsem i odkalila a vlila to tam také, plus jsem dala bakterie a byl to teda perfektní záběh bez komplikací
A teď mě tak napadlo, pokud se Ti klinoskvrne razbory líbí, tak až tuto nádrž zabehnes, dokup pár kusů a prendej je tam a ony úžasné hejnuji. Záleží tedy co chceš výhledově za rybky samozřejmě
Takže tam nemusím přidávat nic??
Tu 30 máme vyřešenou, ptám se na druhé, mělo by mít 285, ale dle té kalkulačky tady to nějak nebychází
Jde mi o to, jestli tam musím něco přidávat, nebo jen čekat.
Díky
1 08.04.2019 21:31 Kata Eš [68] - Labyrintky Já když zabiham, přidávám ne tekuté ale práškové bakterie
Bakterie mam v záloze a když čistím filtr, hazim je do nej a pokud odkaluji výrazně dno, tak je dávám do nádrže také, je to dobrý pomocník na jistotu, ale není nutný
Kousky hlíny opatrně odkal a neřeš
A co se týče kořene, zatezkej ho kamenem a čekej až se nacucne vodou
a nebo ho vyjmout a zatezkat do napusteneho kýble
0 08.04.2019 21:23 Luccie – Nové 285l
Ahoj, chci se zeptat, mám nové akva, vespod je substrát pro rúst rostlin, na něm říční písek, zasazené rostliny, jeden veljý kámen, dva lávové, filtr jede, světlo rozsvicim na cca 8 hod.denně...a čekám. Voda je průzračná. Pozítří přidám šneky. Co je potřeba ještě udělat, přidat nějaké bakterie v lahvičce nebo někoho poprosit o “špínu?” Nebo prostě jen čekat? Vadí, že mi vyplavaly kousky “hlíny” z toho výživného substrátu? Ryby zatím plánuju v hlavě, ale nechci zas udělat hned na začátku nějakou chybu. A co se dá udělat z kořenem, aby neplaval?
Moc děkuju za rady.
Je to tak, ale mě to jde tak nějak samo, takže dávám hlavně na svůj úsudek a o rady jsem si moc neříkala, protože to bylo pak ještě horsi, řídím se pravidlem méně je více funguje to (musím zaklepat) Ale to už je zase o tom, že celkově pěstování rostlin a podobně mě prostě baví od mala a rozdíl mezi zahradou, pokojovkami a akváriem není moc velký, pořád je to totiž příroda a funguje to vždy na základních principech
Když to je těžký. Těch možností je strašně moc a záleží pouze na tom, kterou si dotyčný vybere. ALE - ty postupy se nedají navzájem kombinovat. Takže vzít si něco z jedné rady a něco jiného od někoho jiného je to nejhorší. Protože nejdůležitější je výsledek, který je závislý na mnoha faktorech a parametrech a musí být vyvážený. Stačí malá odchylka a výsledek bude zase jiný. A přitom rada jako taková nemusela být špatná sama o sobě.
Horacovo pravidla jsou super hlavně pro začátečníky a moc se s tím nepare, ale jsou i věci ve kterých s ním úplně nesouhlasím, ale to už jsou zase rozdílné poznatky a zkušenosti
1 05.04.2019 21:52 GabrielaS ...a proto Horácovo brutální pravidlo říká "Čím rychleji osadíte čerstvě založené akvárium rybami, tím rychleji si budete moci koupit ryby nové"
Právě, ono je nešťastné, že těch informací a špatných videí je tolik, že v tom člověk akvaristikou nepolibena začne plavat a má v hlavě strašný madlajs. Já měla ze začátku také problém (a to jsme kdysi akvaro měli) , ale ujal se mě zde můj anděl strážný a když mi bylo něco nejasné nebo jsem v tom měla zmatek, tak mi vše ochotně vysvětlil. Ono ty vlákna jsou svým způsobem taky nešťastná věc, protože někdy každý radí něco zcela jiného a Ti nováčci v tom mají ještě větší guláš, bohužel trh je tím prehlcen a působí to pak mnohem více složitě než to ve skutečnosti je
Nu tak přeji hodně štěstí a určitě to bude už bez komplikací. Precijen, on člověk ty zkušenosti získá a da si příště pozor. Je fakt, že já při zabehu nešetřila ani nitrifikacnima bakteriema a sneckama, plus kytky na hladinu a osazení jsem provedla také v co nejkratší dobu, teď už sázím jen z moresu, protože mě to baví, mohu si to k velikosti nadrze a rychlosti růstu rostlin dovolit a čím více kytek tím lépe
0 03.04.2019 22:59 Anďaska –
Re: Maq Teplotu jsem měla taky 23°C, PH kolem 7,3. No, až to budeš třeba zkoušet s tím zaběhnutým filtrem, tak dej vědět jak to dopadlo
.
Anďaska napsala: Za jak dlouho se ti teda ten zaběh podařil nejdříve?
Zrovna mám naběhnuto na rekord, ale pět týdnů to nebude, snad pět a půl...
Je fakt, že já vždycky začínám z pečlivé sterility. Takže žádný zaběhlý filtr, bordýlek odjinud, a tak. Na to taky někdy dojde, ale dosud ne.
Hodně to závisí na teplotě a na pH. Ale teď mám 23°C, pH asi 7.6 (což by mělo být hodně blízko optima), a stejně: v jednom ze čtyř akvárek táhnu na ten zmíněný rekord, ale v dalších třech to bude víc.
To určitě, taky souhlasím
. Až budu zakládat dvoustovku, tak to zkusím od třetího týdne měřit obden a jsem zvědavá na výsledek.
Souhlasím s Tebou i já měla vše na nule u druhé nadrže jsem dolevala kal z první nadrze a zaběhl se neskutečně rychle, uhyn ryby mým přičiněním nebyl žádný. Jenže ono je to těžké, co člověk to jiný názor a to samé i zdroj vody, osazení nadrze a podobně. Je to tak strašně individuální, že se tady někteří čertí úplně zbytečně, to co někomu funguje bez potíží může jinému způsobit katastrofu. Myslím si, že je to o tom tu nádrž pozorovat, používat selský rozum a dát na svůj úsudek, pokud má člověk vztah k přírodě a základní informace z fyzikálního hlediska, tak to prostě funguje a nemusí proto dělat nic extra
0 03.04.2019 22:32 Anďaska –
Re: Maq Ahaaa, tak to asi ano. Ale ve druhým akvu jsem měla taky obojí na 0 po 4 týdnech. Ryby jsem, ale pro jistotu přidávala až po cca 7 týdnech. Ale měřila jsem amoniak i dusitany a obojí bylo stále na 0 už od těch 4 týdnů a dál. Jediná změna byla ta, že jsem při zakládání proprala filtr v bordel vodě ze zaběhlého filtru. Za jak dlouho se ti teda ten zaběh podařil nejdříve?
NHKG napsal: Zkoušel jsi záběh nového akvária se zaběhnutým starým filtrem?
Ne. Ale zatím mě to baví, možná jednou vyzkouším i tuhle variantu.
Anďaska: No ale z toho co píšeš mi vyplývá, že jsi právě záběh nestihla! Ty dusitany nebyly z těch ryb, ty byly z úvodní dávky. Protože kdyby bylo zaběhnuto, dusitany by se hezky rovnou přeměnily na dusičnany.
Zkoušel jsi záběh nového akvária se zaběhnutým starým filtrem?
Loni jsem měl taky problém. Založil jsem karanténu, použil starý externí filtr, měnil ob den 30% vody a myslel si, že vše bude OK. Pár ryb to odneslo, ale byl to extra citlivý druh.
1 03.04.2019 22:04 Anďaska –
Re: Maq To mě se zaběh za 4 týdny podařil. Obojí na 0...ale přidala jsem první ryby (pancéřníčky) a do 2 dnů lítaly dusitany jak splašený.
0 03.04.2019 21:55 Maq Ono to sem sice nepatří... ale velmi to sem patří.
Se zabíháním akvárií dělám experimenty už skoro rok a měřím všechno možné. Povím vám jednu věc: Dusitany jsou dlouho nic, a pak to přijde velmi náhle a velmi silně.
Myslím že právě z toho jsou ta překvapení typu "tři týdny bylo všechno oukej, a najednou...". Pokud tam celý ten čas byla krmená ryba, tak může být 3 mg/L dusitanů úplně v pohodě. Si spočítejte, kolikrát je pak potřeba okamžitě vyměnit vodu, aby se to dalo přežít.
... A ještě jedna věc: Ať dělám co dělám, kompletní záběh (tzn. amonium i dusitany na nule) se mi za čtyři týdny ještě nepodařil.
$ napsal: ale zase když vyndám filtr z toho nezaběhlího tak zbytečně naruším ty bakterie, který už tam jsou,
Proč, chceš mít ten filtr vytažený celý den?
Za tu chvíli, co to provedeš se nic nestane.
Jj, to bylo první co mi napadlo že bych mohl udělat, ale zase když vyndám filtr z toho nezaběhlího tak zbytečně naruším ty bakterie, který už tam jsou, ač jich je sice málo, ale stejně. Proto mi přišlo lepší vyprat ho právě přímo v akváriu.
Vymačkala jsem ze zaběhlého špinavého filtru ten nejhorší svinčík a natáhla ho do nové filtrační hmoty. Určitě to neuškodilo. Plus jsem přidávala při výměně kromě čerstvé kohoutkové vody i použitou vodu z jiného akvárka. Záběh se zadařil poměrně dobře.
Vodu bych neměnila, zákal se usadí, když vyměníš vodu, tak ty bakterie zase vyleješ
Tak já to zkusím, přinejhorším vyměním vodu.
Udělal bych to. Plus dalsi okružáky. A levatky.
0 20.01.2019 11:39 $ – Záběh akvária
Dobrý den, mám doma akvárium založené cca 2 týdny, bez ryb asi tři okružáky, který tam už ani nevidím. Dusitany sou okolo 0,3mg/l.
Co se stane když přímo do vody v akváriu vyperu zaběhlý filtr kde jsou dusitany 0mg/l. Urychlím tím záběh nebo si zakalím akvárium a nic neurychlím.
Osobně bych tam Čichavce hned dal.
pokud nebudete mit nejake male (nizke) rostliny, tak vam stejne ten koren zarostou a videt nebude - tzn pokud nemate nejaky layout, ktery bude koren vyzadovat, nebo nemate ryby, ktere ho potrebuji (krunyrovci a spol), nebo nechcete mit vodu do hneda...
tak ho tam nedavejte... usetrite penize a i potom zase praci typu "mam ho vyndat" a podobne...
Jo ja stejně chtěla jeden kořen nebo něco a hlavně rostliny. Jsem od Olomouce
Na dekorace se vykašli a ušetřené prostředky investuj do rostlin. Výplň si aspoň kraj, odkud jsi, třeba to máme kousek od sebe. Zanedlouho budu nejspíš dělat zase prostřih, tak by ses mohla třeba stavit.
Dobře děkuji za rady. Zítra je u nás veletrh akvaristiky, tak jsem právě chtěla tam dokoupit zbytek dekorací a více rostlin. Nakoupím tedy ty plovoucí ;) a můžu tam tedy rybu přendat?
Zatím tam reálně fungující kytky nemáš a i ty nově zasazené budou potřebovat čas, než se chytí. Takže dej (klidně jen na hladinu, jako plovoucí) co nejvíc nenáročných, rychle rostoucích - např Ceratophyllum demersum, Egeria densa nebo najas, nějakou Hygrophyllu, atp.. To se bude vyloženě líbit i Tvému čichavcovi (mají rádi kytky na hladině).
Nevím odkud jsi, koukni do kolonky
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku, lidé Ti tento "plevel" většinou věnují zdarma. Na hladině pod světlem to roste opravdu rychle a spotřebuje přitom spoustu živin a tlumí i úvodní řasové kalamity.
Koukám na to. Doufejme, že ty rostlinky nevyrve ze substrátu.
Krmit velmi střidmě.
Udělala jsem tu prezentaci. Plán byl teprve o víkendu nakoupit větší rostliny a počkat ještě aspoň týden nebo dva. Ale myslím, že rybka mi asi takhle dlouho nepočká. Rostlinky, co jsou už v akvárku, jsou pěstované in vitro takže jsou fakt maličké zatím, ale prospívají.
Jedna ryba (ani takhle velká) Ti záběh 160 l velkého akvárka nerozhodí, zvláště, když ji radši pro začátek nebudeš moc krmit. A pro ni samotnou bude prostředí ve velkém akvárku menším zlem, než stres v malém. Teda za předpokladu, že nová 160-ka není založena na nějakém zásobním substrátu a nebudou se tam dít ty extrémní úvodní "porodní bolesti". Jak píše JirkaŠ, prezentace a foto nádrže řekne víc.
V minulosti jsem po "havárii" několikrát musel narychlo komplet předělat nádrž, ryby na 2-3 se vzduchováním do kbelíků a pak do nového - nebyla jiná možnost, velké dravce domů nikdo nechtěl a v malém prostoru by se ubili. A obešlo se to beze ztrát, jen to chce trochu znát souvislosti (časté výměny vody, aktivace filtru bordelem z jiné zdravé nádrže, aktivní uhlí/zeolit, nekrmit, hodně rychle rostoucích nenáročných kytek).
PS: Ale výše uvedené je nouzové řešení, nedoporučuji používat jako standard !!!
Je třeba vidět fotku. Udělej prezentaci akvária.
Ja by som napustil vodovodnú vodu do iného akva/nádoby so slušným objemom, s rovnakou teplotou ako je v akva, počkal hodinu a prelovil všetko živé. Keď ich nebudeš týždeň kŕmiť, ani filter nepotrebujú. V predmetnom akva postupuj ako ti vyššie radili a až to bude ok, tak ryby vráť.
Do dočasného akva môžeš dat nejaké stonkovky a svetlo.
Překrmováním si myslím že to není, dávám jim jen ráno malé množství vloček pro gupky. Spořádají jej okamžitě, než spadnou na dno. Pancéřničkům dám dvě čočky, které taky hned slupnou. Chci aby měli ještě chuť vysávat povrchy listů od zbytků řas, což se daří....
S tou špatnou péčí nevím, hodně jsem si o všem načetla, musím říct že mě to hodně baví
. Ale vždycky se dá udělat chyba...
Na druhou stranu se mi hodně daří rostlinkám, všechny rostou víc než dobře. V porovnání s tím, jak jsem si je donesla že zverimexu, vypadají úplně jinak-velké listy, krásně vybarvené....
Rybičky taky vypadají, že se jim v akváriu líbí, až na tu jednu
. Co se mi opravdu nepovedlo, tak vysazení krevetek, zbyla mi jedna, ale to je k jiné diskuzi. Měla jsem počkat, ale to jsem se dočetla až příliš pozdě....
Vever napsala: Ucpává se mi hodně často-co tři dny filtr. Slizká hnědá hmota, předpokládám že jde opět o kolonie bakterií...
Dvě možnosti, a pravděpodobně obě v určité míře platí:
(1) Opět ty bakteriální násady. Rozptýlí se ve vodě a filtr je nasaje. Tam se usadí a zkoušejí své štěstí.
(2) Hromadí se Ti detrit na dně. To je signál a) vysokého přísunu svinčíku (pravděpodobně z překrmování), b) slabé činnosti heterotrofních (dekompozičních) organismů - hub a bakterií. To je komplexnější problém, bez toho akvárium dobře fungovat nebude.
Je to pitomá situace, tak trochu vytloukání klínu klínem. Pravděpodobně jsi se do ní dostala déle trvající chybnou péčí.
Ryby vydrží o hladu bezpečně týden. Zkušenější chovatelé Ti řeknou i vyšší čísla.
Tři dny?
Výdrží bez krmení pár týdnů. Dva, tři určitě.
Takže když jim týden nedáš, tak se nic neděje.
Ale teď už jsme OT.
Zapřemýšlel bych nad jinou verzí filtrace.Z toho stávajícího bych použil tu vrchní část(čerpací hlavu) a na ní osadil kostku biomolitanu 10x10x16 cm.Ten Aquael fun 2 se bude ucpávat pořád a objem filtr.hmoty je taky malý.
Ještě s jednou věcí prosím o radu nebo názor. Ucpává se mi hodně často-co tři dny filtr. Slizká hnědá hmota, předpokládám že jde opět o kolonie bakterií...musela jsem to prošťouchnout, i když mi jich bylo líto, část prostě musela do kýblu....
Jako vůbec? A jak dlouho? Slyšela jsem že to jde tak tři dny. Nepustí se mi pak do rostlin?
Tak to je těžší otázka. Já bych raději načas vynechal i to odkalování. Ano, je to zdroj "špíny", ale zároveň místo (nebo těsně vedle místa), kde tvoří kolonie i ty hodné bakterie.
Jo - a nekrmit!
Díky moc za vysvětlení, myslím že rozumím a dává to smysl.Vodu budu měnit každý den jak píšeš, jen se chci zeptat jestli mohu odkalovat nebo jestli se to taky považuje za narušení...(ve dnu jsou také bakterie). Mám tam totiž dost binec z rostlin, kterým se mi ucpává filtr...
Nitrifikace probíhá ve dvou fázích. Jedny bakterie přeměňují amonium na dusitany, a druhé dusitany na lepší dusičnany.
Za normálního stavu věcí se oba typy bakterií namnoží a usídlí tak akorát, takže kolik první vyrobí, tolik druhé hned spotřebují, a je dobře. Ty tam ale bakterie čištěním hubíš, a pak zase přidáváš, a zřejmě nejsou ve zcela srovnaném počtu. Prvních je víc, vyrobí víc dusitanů, a druhých je míň, takže dusitany všechny nespotřebují na výrobu dusičnanů. Pak dusitany vyplavou do vody.
Teď před pár dny ve vlákně "NO2 a NO3" někdo psal o podobně podivné situaci, a taky dával "prospěšné" bakterie. Ony asi prospěšné jsou, ale potřebují čas, aby si srovnaly noty. Ten čas jim dáš, když je přestaneš přidávat, přestaneš akvárko čistit a jinak rušit, a budeš pouze - zato pár dní denně! - měnit tak 20-30% vody za čerstvou. Tím ten obsah dusitanů zředíš, ale bakterie necháš na pokoji.
Jak to? V návodu je, že se mají použít vždy při výměně vody a že pomáhají s odstraněním NO2....?
0 11.11.2018 11:22 Vever [5] Zdravím všechny, Veronika je dcera, právě jsem založila prezentaci našeho měsíc starého akvárka. Ryby jsme předělali že starého stejné velikosti, které nám po půl roce doslova sežrala hnědá řasa ( přes všechna snažení s výměnou vody, CO2 atd...) Nyní máme v akváriu bohužel pořád NO2 cca 0,5. Měníme vodu každý druhý den, přidávám bakterie Seachem Stability.
Ryba která včera uhynula měla ocas nejprve natrhnutý a pak upadlý ještě ve starém akváriu, ale stále se měla s ostatními k světu. Až včera začla strácet rovnováhu a polehávat, až odešla úplně
. Myslíte že to bylo tou ocasní ploutví nebo otrava?
Nevolej doktora, volej faráře.
Je večer. Asi je unavená, tak si ľahla.
0 10.11.2018 21:02 Veronika – Rybička má půl ploutve a leží na dně akvária
Neříkám že to platí vždy ale radila bych se vyhybat moderním petshopum, ani nevím jak se všechny jmenuji. Mají tak většinou víc neživého než živého a hlavně ceny vysoké a personál pochybný.
Šla bych radši do nějaké akvaristiky, kde mají jen rybicky. Neříkám že vždy poradí dobře, ale naděje je větší. Minimalne mají víc druhu ryb, které se snaží prodat tak by snad nenamichali takovýhle koktejl...
jméno bohužel nevím ale SuperZoo plzeň
Jméno pána a akvaristiky, děkuji
Jinak vše podstatné napsal "Usine" václav
Najeď na klasickou výměnu 1/3 vody každý týden.
Dobrý den, mám necelý týden založené akváro, nasazené bakterie, osázené kytky a vypuštěné rybičky... Kdy bych měl začít s výměnou 1/3 vody ? pán v akvaristice mi řekl že 6-8 týdnů teď ne ale setkal jsem se s jiným názorem tak jak na to ? jsem úplnej začátečník a nevím jaké rady jsou správné :(
Ahoj NHKG, Jirko,
Ok snizim dobu sviceni.
ty levatky bych brala tak tesne pred odjezdem odlitam pristi nedeli tak treba v sobotu?
Akorat nevim jestli prezijou tlak v uloznem prostoru no nevim zeptam se na letisti jak je to s prepravou zivocichu trwba je to i zakazany no nejake rostlinky bych brala to zas jo dik
Mohu ti do Ostravy na burzu dodat 20 levatek - ty v tuhle dobu potřebuješ nejvíc.
Pokud tam nejsou ryby, tak hrozí maximálně kalamita sinice nebo řasy. Trochu bych snížil intenzitu nebo dobu svícení.
V Ostravě můžu věnovat piskořky, plovoučky a případně i nějaké normální rostliny, ale ty jsou silně zařasené.
Ahoj lidi mam pres tri tydny stare akva. Jedu ale na deset dni do ceska. Myslite ze tech deset dnu bez vymeny vody to pujde? Nemam tam rasy voda je cira rostliny rostou. Pred odjezdem chci jeste vymenit 30 l vody. Ale pak to skoro 14 dni bude muset akva vydrzet.
nejste nekdo z Ostravy? Uvitala bych nejake prebytky a jestlu nekdo mate piskorky?
Ďakujem za odpoveď,
Krevetky sú roztratené v zeleni, vidno ich málo.
Sú kľudné. Rybky na môj vkus hyperaktívne, ale ich normálne správanie nepoznám. Nikde nevydržia dlho. Makaju však ako treba, miestami to až preháňajú. Sú pekne vypasené. K hladine namieria zriedkavo. Čo sa týka vody tak pri starostlivosti o rastliny aj tak teraz mením tretinu vody raz za dva-tri dni.
Osobně bych teď sledovala chování ryb a krevet a v případě že se ti to nebude zdát (zrychlené dýchání u ryb, zuřivé, únikové plavání u krevet, případně vyskakování a vylézání krevet), tak bych vyměnila vodu hned, případně častěji než v návodu.
V návodu v téhle fázi radí měnit polovinu vody za tři dny, což by v zásadě mohlo i stačit.
Ono s tím teď stejně nic víc asi nepůjde dělat.
Vodu som menil aj v tejto fáze, je logické, že ten pohyb a kyslík chýbal. Ale to posúdiť samozrejme neviem. Čakám nejaké testy JBL, možno ukážu niečo iné. Pre istotu vymením časť vody. Ktovie aké hodnoty skrýva.
Nulové hodnoty v testoch a dobrý rast väčšiny rastlín, ktorých nieje málo, spolu so možno zavádzajúcimi informáciami o suchom štarte má presvedčili, že zopár mrňavých rybičiek akvarium zvládne.
Uvidíme, možno zvolil niekto podobný postup a poradí ako postupovať.
Na fotke aktuálny stav.
Pokud vím, nitrifikačních potvor je poměrně dost různých a to dokonce ve velmi odlišných skupinách bacteria a archaea. Ale s tím kyslíkem máš samozřejmě taky pravdu. Ať tak či onak, když se podmínky radikálně změní přechodem do submerzu, řekal bych, že se mikrobiální kolonie změní, budou na to reagovat. Včetně těch nitrifikačních. To ovšem neznamená, že to nemůže vůbec fungovat.
Tak pokud jsem to dobře četl tak Diana L. Walstadová v té své knize akvárium z hlínou ráno založila a odpoledne dávala ryby s tím že nitrifikačních bakterií je tam dost.
Ke chlóru mohu říct jen tolik, že dokud jsem používal vodu z vodovodu, s chlórem jsem si nelámal hlavu a lil to přímo do akvária. Problémy jsem nepozoroval.
Mnohem zajímavější je otázka těch nitrifikačních bakterií. Ono těch pravých, echt lithotrofních nitrifikačních bakterií zas až tak moc není, a osobně si nemyslím, že výška hladiny by je nějak zásadně limitovala.
Spíš mám - možná paradoxně - pochyby o dostatku kyslíku v té emerzní bažince. Heterotrofní mikrobi se množí rychleji a nepochybně tam měli bohatou pastvu. Vznikla nehybná hustá polévka, a můj odhad je, že byla pěkně hypoxická.
Česky řečeno: mám velké pochyby, že emerzní "záběhová předkultura" nitrifikačním bakteriím dělá dobře. Ve filtrech si je kultivujeme v proudu okysličené vody, a to je výjimečně věc, ve které komerční lákadla příliš nekecají (na rozdíl od "osídlovací plochy" apod.).
Voda bola až po rastlinky, nevravím že všade.
To je čas rozoberať neskôr, teraz by ma skôr zaujímalo, ktoré testy sú dobré, prečo ani SERA ani RATAJ niesú dobré a ukazujú no2 nulu...
S troma skúsenými akvaristami som postup konzultoval a prvé rybky pri daných hodnotách a histórii akvária mi schválili.
Věřím, že se vytvoří rychleji, ale budou to ty samé, které se vytvoří v submerzním akváriu? Obávám se, že mezi komunitou nitrifikačních bakterií někde v záhoně a pod vodou budou podstatné rozdíly.
JirkaŠčobák napsal: Já asi napíšu “Akvárium snadno a rychle ll.”
(napsal jsem v roce 2006 a tehdejší text obsahuje věci, které bych už dnes dělal jinak)
Nemyslím si, že to bolo snadné, ani rýchle. 2+3 týždne s vodou.
Pri emerznom pestovaní sa vraj nitrifikačné baktérie vytvoria skôr.
Alebo opäť akvaristi zavádzajú? Kebyže dám pár rybiek po týždni ako mnohí tak nepoviem, ale hádzať ma dokopy k tým čo to spravili je zvláštne. Ale nechám si poradiť ak je ochota zo strany skúsených, preto som si ten profil založil.
A tu máme tie rozporuplné reakcie v priamom prenose. LeRi vyššie spomínal, že bacha na chlór a ja som čítal práve Váš názor, že v dnešnej dobe je to bezpredmetné.. Pre istotu som ešte použil ten prietokový filter. Samozrejme som vodu na chlór netestoval, nakoľko som ešte nenašiel test presnosti testov na chlór. Aby som použil ten pravý.
Je fajn, že dokážeš mít dobrý pocit i z těch nemnohých osvětových úspěchů. To bohužel neuměl Marcel; ten něco
dokázal, a divil se, že svět neprocitl
en bloc. Škoda ho...
P.S. Náhodou, před nedělní Exotikou v BA se mi ozval člověk, který není ani na Rybičkách, ani na Akva.sk, ale čte mé blogy a zařizoval podle nich akvárium. Přimo na burze se pak objevil další člověk, který není nikde zaregistrován, ale čte mé blogy a chtěl konzultovat. Plánuje akvárium a už měl v mobilu seznam uvažovaných rostlin. Dobrý přístup.
mk79 napsal:Na chlór používam vstupný prietokový filter
-již jsem zde uváděl info ohledně chloru ve vodovodním řádu v akvaristice
-rozdělím to na tři stupně, aby to bylo srozumitelné
-zbytkové množství chloru nacházející ve vodě ve vodovodním řádu, není při současné normě pro
ryby škodlivé,působí jako antiseptikum,
-odstávkou nebo dodatečnou úpravou může sice vzniknou ve vodovodním řádu i silnější zbytkové zachlorování vody ,které lze vnímat jak chutově tak i čichově,ale ani zde se většinou nemusíme obávat,ale je třeba se mít na pozoru, protože se uvolnuje pomaleji,je to tedy odvislé od poměru množství vyměněné vody, opět antisepticky pozitivní účinek,
-pak je tu silné, až pačlivé zapáchající zachlorování,známé z uzavřených plaveckých bazénů. tento typ použití chloru je již pro většinu akva. ryb smrtelný
-záměrně zde nepoužívám jednotky ,aby nedošlo k experimentům s chlorem,jako antiseptického přípravku k bakteriální léčbě, desinfekci nebo použití, k odstranění řas
- v dřívější době byla úprava vody nejednotná na základě použité technologie, proto přetrvává názor o nutnosti odstáté vody pro použití , případné filtraci . Jedná se setrvalost,která je internetově převzatá , skutečnost v dnešní době zcela jiná.
-u krevetek je bezpečný první stupen ,
-druhý pouze od poměru množství vyměněné vody Nastavovat CO2 podle reakci živočichů je barbarství. U ryb je citlivost silně závislá na druhu a chronické účinky nevidíš, budou přitom rybám ublizovat, i když zadne akutní problemy nevidíš.
Ale je to holt business, CO2 aspol. se dobře prodává.
Pochopte, že orientovať sa v takom množstve rozporuplných informácií nieje vždy ľahké. Ja som práve o tých krevetách čítal, že podľa ich reakcií nastavujú co2.
Na chlór používam vstupný prietokový filter a je to aspoň vizuálne poznať. Napr. že existujú aj zlé testy by ma ani nenapadlo. Študoval som veľa, ale evidentne z nesprávnych zdrojov.
Ne. Bude to muj pohled a na uvod uvedu, ze pouze jedna z moznych cest.
A nezkusíš, v zájmu "úspěchu", v tom návodu
dovolit filtr?
Já asi napíšu “Akvárium snadno a rychle ll.”
(napsal jsem v roce 2006 a tehdejší text obsahuje věci, které bych už dnes dělal jinak)
Ten článek je reklamní sdělení.
A Ty jsi člen cílové skupiny, tzv. "kořen" - peníze máš, vědomosti nemáš, a chceš si je koupit.
Pro obchodníka ideální, pro akvaristiku bída.
Krevetkám co2 nevadí o nic více či méně než rybám ale jsou choulostivější na chlór. A jinak, krevetky jsem do svého akvária dával až nekolik měsíců po založení
I v případě CO2 to záleží na tom jaké ryby (a asi i jaké krevetky). Každopádně ty běžně doporučované rostlinářské koncentrace CO2 rybám škodí.
Myslel som citlivejšie na obsah co2.
Rybky boli v sacku vloženom v akváriu s po zjednotení teploty postupne dolievaná do salčku voda z akvária.
Tenhle mem, že krevetky jsou citlivější než ryby, nechápu. Než některé ryby jistě, ale obecně to neplatí. Ryby jsi tam vylil jen tak, z pytlíku, bez aklimatizace?
Jsem v práci tak nemám čas ten článek pořádně přečíst, ale jenom tak v rychlosti bych rekl, že jsou to najen akvaristé ale hlavně prodejci. Proto doporučují milióny přípravků, bez kterých to nepůjde. Teď otázka na tebe. Myslíš, že ty přípravky opravdu budeš potřebovat? Nemusíš odpovídat, jen se zamysli.
Prúser v zmysle, že tie krevetky a rybky tam už sú. Vyzerajú spokojne. Hlavne krevety sú vraj citlivejšie na CO2. To, že sa otáčali hore bruchom som pripisoval veľkej zmene vody. No neviem. Každopádne pozriem to co2.
Ten návod začíná větou "První měsíc po založení užitečné bakterie teprve osídlují filtr a substrát. Rovnováha v akváriu tak ještě není nastolena a tvoří se v něm mnoho jedovatých sloučenin." To pravda. Dále tam pak na začátku třetího týdne (tedy po 14 dnech) vpouští ryby a krevety. Tak bych autora vrátil, ať si přečte začátek vlastního článku, co k tomu více říci.
Vynechal bych ada vodičky a počkal s rybami minimálně měsíc.
Pokud chceš měřit, kup si pořádné testy. Ratajovy testy a papírové proužky (libovolné značky) jsou akorát vyhozené peníze, na výsledky se stejně nemůžeš spolehnout.
Jinak jsem z tvého dotazu nepochopill, o jaký průser se jedná, umírají ryby? Nebo co se děje?
Ve tvé prezentaci čtu, že ti ryby po přidání lapaly po dechu. Asi to přeháníš s CO2... Trávíš ryby... To že si zvyknou neznamená, že to pro ně není škodlivé.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Čo si myslite o tomto postupe na založenie akvária?
Ja som sa držal týchto rád a po 3 týždňoch som dal prvé krevety a pár rybiek. Po prečítaní témy na fóre vidím, že som asi spravil blbosť. Možno trochu iný krok v mojom prípade bol v tom, že nádrž bola založená emerzne ďalšie 2 týždne predtým. Nitrifikácia vraj v takom prípade beží rýchlejšie a následné riasy sú tak minimálne. Od prvého dňa nasadený Bactoesex a takisto pri každej výmene vody. Navyše do filtra Sera Siporax. Neviem to porovnať, lebo je to prvé akvárium, a napr. jemnú riasu zo skiel som stiahol len raz. Časť HC odišla skoro, ale to skôr vidím na zmrznuté rastlinky. Aj UG prišla časť podchladená. Zákal, okrem chvíľkového po Bactoesex nebol žiadny. No2 som od začiatku, v podstate až doteraz nenamer vôbec. Výmenami som skôr riešil tvrdosť vody. Použil som kvapkový test od Rataja aj pásky Sera.
Krevetky a Garra Rufa nasadené kvôli riase na UG.
Tak doplním otázku z úvodu. Je to veľký prúser? Ako pokračovať?
Levatce se točí ulita doleva při pohledu od hlavy ke špičce. Jestli doprava, tak to bude Bahnatka nebo Plovatka řekl bych. Každopádně buď rád, že tam je a sežeň si ještě pár okružáků
dostali sa tam ako vajíčka na rastlinách a jedného som si pozrel pod "mikroskopom" a ulitu má do špicu a celkom sa mi podobal na levatku ale ťažko u tak malého povedať
Oni se namnoží. Takže dokupovat nemusíš. Pokud se tedy bavíme o drobných šnecích (okružáci, levatky, kružníci nebo piskořky).
0 09.11.2017 11:47 luster1717 zdravím po 6 doňoch od založenia akvária sa mi tam vyliahli nejaký slimáci, moja otázka znie že či pomožu pri zabehnutí akvária aleboby som mal ešte nejakých dokúpiť?
Ha, vidíš, to mě vůbec nenapadlo
budu co dva dny měnit vodu a musí to být cajk.Já tady na ten molitan čumím, čichám k tomu a přitom to řešení je tak jednoduché a naprosto jasné. Dííky
Ano i ne.
Těch bakterií tam nebude tolik, jako když by se na tom spolupodílel kyslík, ale rozhodně to nebude mrtvé médium. Když bude akvo osázeno dostatečným množstvím poroperujících riostlin a podpoříš to častější výměnou vody, mělo by to klapnout, ale varuji před přehnaným optimismem, tedy v momentě, když se po vpuštění ryb nebude tzv. nic dít, potenc. problémy můžou přijít v řádu hodin, ale na druhiou stranu nechci zbytečně děsit, holt každý akvo je originál, ty už jsi více ostařen, tak to dokážeš vcelku rychle vyhodnotit a adekvátně zareagovat.
Pokiaľ v nej nebol vynútený prúd vody, odhadol by som to na skoré vyčerpávanie O2 s príslušnými následkami... takže nejaké baktérie tam budú, ale toľko ako v pracujúcom molitane sotva.
Vidí to niekto inak?
Lze kostku biomolitanu považovat za zaběhnuté médium, když je ve funkčním,poměrně přerybněném akváriu pouze vhozena,zhruba měsíc a půl, ale neprotíká přes ní nuceně voda?
Proč se tak blbě ptám: zakládám další akvárko, vždycky použiju písek i vodu z ostatních akvaríí, filtry dělám hamburské, molitany mám v jedné rozplavce nonstop navíc a vždycky vytáhnu a použiju prakticky zajetý molitan. Takové akvárko potom považuju za zaběhnuté a ryby tam dávam hned. Vždy bez problémů.Teď však potřebuju udělat akvárko pro cichlidky, které jsem neočekávaně dostal, ale hamburský filtr mi pro ně přijde zbytečný. Mám v té rozplavce i hozený kus molitanu a z toho bych uřízl kousek tak na jeden bublifuk.
Budou tam ale už bakterie v dostatečném počtu, aby těch 5 rybek nechcíplo? Většinou dělám průzkum bojem, ale teď nějak nemám odvahu.
Zatial všetkym veľmi pekne dakujem ... ste zlatí a veľmi ste mi pomohli, určite sa ešte ozvem
A hlavne sa ti tu nikto nebude smiat. Mozno budeme chvilu zhrozeni, ked sa dozvieme, co v zverimexe ludom nakecaju, ale nas to prejde.
Tak se v klidu na všechno důkladně zeptej, tady je hodně šikovných akvaristů, kteří rádi poradí, a pokud někdo napíše hloupost, ostatní se hned do věci vloží - takže máš kontrolu.
0 23.02.2017 22:18 Mimulka –
Re: Maq ano to už viem, povedalo mi to viacej ludí vo viacerých diskusiách a forach ... všetko čo mi v shope radili je akosi inak ... dokonca mi povedali že pri čistení akvária mam vymenit všetku vodu a premyť piesok vrelou vodou (preto mi umreli tie prvé rybky) .. dnes už viem že je to kardinálna hlúposť a schválne som to nenapísala aby ste sa mi nesmiali všetci...
dakujem za pomoc, deti budú mat radosť ....
Mimulka napsala: viem že tam niesu živé rastlinky ale v shope mi povedali že nemusia byť a do takéhoto malého ani nedoporučujú lebo by som ich musela hnojit
Mimulko, tohle je taková kravina, že by dalo sakra práci vymyslet větší. Ten obchod by si zasloužil srovnat se zemí a zem posolit, aby tam už nikdy nic nerostlo.
Když bude dělat, co řeknu, tak to s rostlinama ode mě dá.
mimulka: Štěrk můžeš nechat, jaký je (doufám, že není škodlivý - pak je to jen věc vkusu).
Píšu ti soukromou zprávu.
Ja niesom, ale segra tam pracuje a chodí každý víkend domov ...
Jenže udržet malou "nádobu" funkční dá víc práce, než velkou, takže by se měla založit sakra pořádně
A tys ji prakticky nezaložila. Do tohodle by se hodila leda roboryba...
Docvaklo mi, že píšeš slovensky ... nejsi z Blavy? Já ano. Jestli jsi taky, mohu pomoci. Věnuju použitelné rostliny.
dakujem pekne za odpoved, a dajú sa kvetinky zasadit aj do tohoto štrku? či musí byť ten substrát?
ved to som už prečítala ... ale to nechcem zakladat do takto malej nádoby, časom chceme väčšie akvarko, ale hned to nejde, zatial sme chceli mat ako tak fungujúce aspon toto ...
Tak do toho šopu už nechoď...
Možná ještě jednou, poslat je do řiti...
Ok. Seriózně. Nemáš v akváriu vůbec nic, co by bylo dobře.
Jestli hodně chceš žlutý písek, nech si ho, ale každý akvarista použije nebarevný substrát, 1-2 mm. Množství asi tak o polovinu víc, než jsi dala.
Postup: Vyhoď z toho úplně všechno. Postav akvárium na okno. Zajdi do akvaristiky a hledej rostlinu egeria. Kup jí 30 stonků. Hoď tam, nesázej do substrátu, nech vzplývat. Vyžádej si mrňavé šneky. Hoď je tam. Nech ustát 4 týdny. Pak se ozvi.
Tak tím se to celé vysvětluje. Filtr není filtr, akvárko není akvárko...
Ale dej tomu šanci, nejsi první, ani poslední... Všechno, co je uvnitř, dej pryč... Tím bych začal. Pak si tady přečti o zakládání akvárka a zkus to znova, ono to půjde
ako som písala vyššie, som uplný začiatočník a robim to kvoli detom ... tak aj to akvárium vyzerá. viem že tam niesu živé rastlinky ale v shope mi povedali že nemusia byť a do takéhoto malého ani nedoporučujú lebo by som ich musela hnojit a to je pre začiatočníka zložité ... asi tolko k vzhladu akvarka
To je akvo, nebo provokace, založená dnes???
Já se nedivit, že ty paví očka chcípat. Filtrace nebo nefiltrace, krmení nebo nekrmení - to všechno jedno.
(náčelník Sedící Buvol domluvil)
tu je foto
Sú ešte krevetky. No akvárium treba zabehnúť (4 týždne bez živočíchov). Vysadiť akvárium živými rastlinami. Filter musí ísť nonstop a musíš meniť častejšie 30% vody v akváriu.
Viac v téme "zábehnutie akvária"
Dej fotku celého akvária.
Vyhoď filtr, stejně je ti tam nahouby.
Pomůžu ti udělat akvárium bez filtrace, ale potřebuju vidět fotky.
dakujem pekne za úprimnosť, dochádzam na to že sme urobili blbost ...
Do toho objemu žádné rybky.
0 23.02.2017 20:36 Mimulka – Posledný pokus
Dobrý den, som uplný začiatočník čo sa akvaristiky tyka, mam malé 12l akvárium (a už viem že to je na údržbu najťažšie), no robím to kvoli deťom. Najskôr som ho mala bez filtrácie no rybky (gupky) mi po 3 týždnoch všetky zomreli. Tak som akvárium vyčistila, kupila filtráciu a tu mi rybky - zase gupky zomreli už po 3 dnoch. Neviem čo robím zle, krmim ako mi doporučili v akvashope, filter funguje. Po poslednom neúspechu som zase akvárium aj s prieskom komplet celé vyčistila, veci ktoré sa dali vyvarit som vyvarila. Teraz mi pár dní beží bez rybiek len s filtráciou. chcem sa spýtať či tam môžem dať nejakého slimáka (kolko) a čo by ste mi doporučili dať tam neskôr. Či zase tie gupky alebo radšej neonky. Ďakujem za všetky rady.
Takze jsem konecne s dusitany na nule. Po 6 tydnech od zalozeni. Muzu o vikendu pridat prvni varku neonek modrych (kdyz je sezenu)? Kolik kusu v prvni skupince by jste me doporucili?
Otiky mam zatim v krevetarku, muzu presunout, nebo pockat?
Diky.
Já to tak dělám vždy, bez ohledu na stáří nádrže, ono i větší množství jednorázově přidaných producentů dokáže s rovnováhou v relativně stabilním akváriu zahejbat, mám to tzv. odžitý, proto radím jak radím. Samozřejmě je to vždy individuální a je třeba brát na zřetel velikost nádrže a množství oněch producentů.
Dovolím se přidat k dotazu. Ta výměna vody před a po vpuštění nových ryb se doporučuje obecně i u staršího zajetého AQ nebo jen u "nových"?
Aha, oni tam jsou dvě rybky, to mě už nějak uniklo a je to dobře, tedy že tam jsou, potom nezbývá než ještě posečkat, střídmě krmit a taktéž měnit vodu, což ostatně udělej a to bez ohledu na kondici akvária i v případě přidání nových ryb, prostě den před a den po vpuštění vyměň polovinu vody.
Susenym krmim hodne stridme ty 2 rybky co tam jsou.
Na tvým místě bych počkala, až bude NO2 spolehlivě na nule. Neonky jsou dost citlivé.
Ne, ještě ne, znovu přikrm sušeným.
Tak jsem vcera menil vodu, od nedele v AQ 2 gupky. Dusicnany mam 27 mg/l coz je totozne se vstupni vodou. Dusitany mam podle testu od Aquar 0 a podle testu od Rataje lehonce ruzove takze nekde kolem 0,5 mg/l
.
V sobotu jsem chtel do akvaria dat neonky modre. Asi to jeste nepojde, co?
Aq bude v zabehu 5 tydnu.
Diky za nazory.
Ne 1 mm je super,tak já jsem tě asi špatně pochopil.
Romant: děkuji
Afc1886: ano, vím, že je brzo
Ta věta o zakoupení příští neděli byla myšlena na ty rostliny, ne na krevetky. Ty koupím nejdříve 26.3. na další burze, ale jestli se mi nebude něco zdát, tak pak až 16.4.
Jak moc jemnozrnný substrát máš na mysli? Ten můj má cca 1 mm, to je moc? Měla jsem za to, že to je celkem ideální?
Substrát (nějaký hnědo-černý hrubozrnný písek)
pro krevetky,které plánuješ bude o mnoho lepší nějaké jemnozrné dno a hlavně je na jejich nasazení moc brzo.
Vyměň vodu, akvo lehounce zakrm špetkou sušenýho krmení a to je vše.
0 12.02.2017 19:36 shaula [20] Zdravím všechny zkušené akvaristy. Mám od čtvrtka 9.2.2017 založené akva 40x25x25x cm, prozatím prázdné, jen substrát na dně, kořen (trochu porostlý vlasovitou řasou), korál a tři kousky břidlice (ano, počítám s tím, že korál bude zvyšovat tvrdost vody, ale to právě potřebuju, máme velmi měkkou vodu, cca 5 dGH). Budoucí obyvatelé budou krevetky rodu Neocaridina. Substrát (nějaký hnědo-černý hrubozrnný písek) jsem dostala od předchozího majitele akva, který ho v něm používal, takže s ním jsem si tam nepozorovaně donesla i několik šnečků, které jsem si s pomocí zdejšího atlasu určila jako piskořku Melanoides granifera a několik droboučkých zřejmě druhu kružník malý. A s tím souvisí můj první dotaz: vzhledem k tomu, že v akva nejsou žádní jiní obyvatelé a zatím ani rostliny (ty koupím příští neděli na burze), mám šnečky nějak přikrmovat? Třeba kopřivou (nevím, kde bych ji teď v zimě sehnala) nebo špenátem nebo nějakým krmením pro rybičky?
Taky piskořky lezou k hladině, což je zřejmě (taky podle zdejšího atlasu
) známka menšího množství kyslíku ve vodě - mám přidat trochu vzduchování? Nebo vyměnit část vody? Zatím jsem vodu neměnila, jsou tu na to trochu rozporuplné názory, ale víceméně jsem pochopila, že výměnou vody bych mohla zpomalit průběh nitrifikačního (nebo denitrifikačního?) procesu a záběhu akvária.
A druhý dotaz: filtr včetně houbiček jsem taky dostala od předchozího majitele, ale byl několik dní nepoužívaný a tudíž vyschl, takže předpokládám, že všechny "hodné" bakterie pomřely. Je vhodné koupit nějakou tu startovací sadu na nastartování? A kterou byste doporučili? Našla jsem několik možností: Dajana Biofiltr, Tetra Filter Active, Tetra Safe Start, Sera Bio Nitrivec nebo Dennerle BactoClean (ten mi připadá asi zbytečně drahý?). Nebo je lepší si od nějakého akvaristy sehnat skleničku detritu?
Předem moc děkuji za rady
Za mě předskokany, tedy vlastně poskokany dát a i ty výměny protáhnout.
Podle mého prostě jen měň tu vodu (přiměřeně, hlavně kvůli řasám) a nech to běžet. Nepřidávala bych tedy zatím ryby ani jiné živočichy (kromě třeba okružáků). Co bych zvážila je přidání rostlin, je jich tam podle mě dost málo. Ale jinak se to usadí a zaběhne, není to na žádnou paniku a překopávání akvária.
jo chyba je to NO3, díky za upozornění.
Já bych měnil vodu každý den. Ale nic víc. Nešahat na filtr, dno, ...
Vstupní voda má 20mg/l NO2 nebo NO3?
Iceman napsal: .........
Výsledky testů:
Dusitany - 0,3 - 0,4 mg/l
Dusičnany - 120 mg/l.....
Na ty hodnoty bych zase tak moc nespoléhal. O Aquaru je tady vlákno, kde se hovoří o tom, že šli s kvalitou dolů.
0 03.02.2017 12:19 Iceman [96] Tak mě dnes dorazily poštou testy od AQUAR. (viz. moje problémy zde popsané před dvěmi dny)
Výsledky testů:
Dusitany - 0,3 - 0,4 mg/l
Dusičnany - 120 mg/l.
Vstupní voda z vodovodu má dusitany kolem 20 mg/l podle testu.
Podle návodu jsou dusitany nad 0,2 toxické (možná má aquar stupnici přizpůsobenou testu), dusičnany jsou hrozný.
Buď se mě ještě všechno dobře neusadilo, nebo opravdu zlobí ten substrát pod dnem.
AQ bylo založeno 11.1., takže dnes je to 23 dní přesně.
Jaké mám možnosti:
Měnit vodu a čekat, že se to zlepší
Měnit vodu a přidat Sera Bio nitrivec, který mám doma a zatím jsem ho nepoužil
Celé AQ předělat a vyndat ten substrát.
V AQ je voda čistá, rostliny pěkně rostou. Řasy zatím moc nemám.
Co mě trápí je slepá hladina, bílý povlak s "duhou", který se po rozčeření rozpadá a malé bílé kousky co putují akváriem - to řeším hladinovým filtrem.
Při otevření krytu má voda takovou "hliněnou", zemitou, vůni.
Děkuji za každou radu.
Já nevím, já tomu nerozumím. Já jenom přeložil tu větu z letáku... Nic víc...
JoKa napsal: "DeponitMix does not contain any additional phosphates and nitrates". Klíčové je to slovo additional, čili přidané, dodatečné fosfáty a nitráty."
Ano, additional skutečně znamená přidané, ale jako klíčové vidím spíš does not ... čili překlad: Mix neobsahuje žádné přidané fosfáty ...
Vsadím se s tebou o co chceš, že DeponitMix (jakož i všechny podobné zásobní substráty) bude obsahovat běžné množství VŠECH živin. Nezapomínej na to, že se jedná v podstatě o hlínu (s jílem) smíchanou s pískem. Neumím si představit, jak by někdo z hlíny (a jílu) odstraňoval dusík, fosfor a ostatní makro i mikro živiny, které jsou tam normálně obsažené. Jednoznačně se tedy kloním k výkladu Maqa, že "přidaný" v tomto případě znamená "žádný další k tomu, co už tam přirozeně je".
No však jo. Žádné přidané (asi míněno ve formě minerálních hnojiv), čili jenom ty co jsou v té humusové složce.
0 02.02.2017 09:20 bwater Brutalni cisteni nebylo ke skode,dotahl jsem tam vul sumce,kterej byl zacervenej a vsechny skalary me prestaly zrat a sly do kopru bylo to videt i po pridani vyluhu zvyseni teploty a proste prirodni cestou nevedlo ke zlepseni ani entizol....a na doporuceni znamyho chovatele ( kterej ma prave ty import nanay a manacapuru) a dela odchovy tak me rek at se vyprdnu na naky drahy leciva s nejistou uspesnosti kdyz cilene presne nevim co lecit a ryby utratim....tak jsem akvarko dukladne vycistil a znovuzqlozil aby nehrozilo preziti vajicek capilarii nebo podobnejch hajzlu mam v planu jen 4 ks manacapuru mam s nima zkusenost mel jsem nadherny obrovsky od malejch mrnat ale pohnojil sem to cely tim ancistrusem ze super zoo ( ja idiot) a v planu mam pouze 4 ks manacapuru na cele akva kvuli cistote vody a pripadnemu sparovani aby mohly odchovat mlade bez odlovovani jiker
Ty Skaláry zruš. Víc si nastuduj, to brutální čištění bylo ke škodě. Měň vodu ideálně ob den. Až bude ok, kup nějaké nenáročné ryby. Po měsíci chovu nenáročných ryb bez úmrtí teprve objednej Skaláry. Až budou Skaláry doma, dej inzerát na darování těch zajížděčích ryb a někomu je věnuj.
Pokud to takto neuděláš, přijdeš svojí blbostí o skaláry.
Já takto přišel o nádhernou skupinu skalárů sp. Rio Nanay v době, kdy se u nás divoké formy skoro vůbec nechovaly. Navíc měly perfektní tvar těla, dneska už takové skoro nejdou koupit.
Krapánek nechápu, proč jsi náplně čistil savem? Co tě k tomu vedlo? Jinak NO2 by mělo být nejvyšší cca zhruba ve druhém týdnu, viz
www.akvarijni.cz/… Pokud tomu chceš pomoct, tak měň denně vodu a jestli máš ještě jiné akvárko, tak vypusť trochu vody, vymáchej v ní filtr a pak z tohoto akvárka přemáchni v té vodě filtr, pomůžeš tím zajetí. Jinak takto brzo dávat skaláry je šílenost, měl jsi s něma počkat delší dobu.
2 02.02.2017 07:48 bwater – h
Ahoj,je normální ze po plus minus trech tydnech zalozeni akvaria s rostlinama teplotou 26 stupnu a jednou vymenou vody je v akvariu merene no2 stale na brutalne vysoke koncentraci test ukazuje tmave fialovou. Filtracni naplne jsem vypral v savu na zacatku zakladani nadrze a vyvaril ve vode a nasledne jeste dukladne proplachoval dno i kytky vse komplet nove o vikendu to bude vic jak tri tydny a maji mi prijit manacapuru 4 ks wild fakt super co s tim? I jsem semtam zasypal trosicku krmeni a nechal odehnivat zbytky rostlin aby mely bakterky co k zakousnuti...
DeponitMix does not contain any additional phosphates and nitrates". Klíčové je to slovo additional, čili přidané, dodatečné fosfáty a nitráty.
Ano, additional skutečně znamená přidané, ale jako klíčové vidím spíš
does not. To z té věty dělá zápor, čili překlad: blabla...Mix neobsahuje žádné přidané fosfáty a...blabla
Samozřejmě všechno dosahuje dneska dusík a fosfor, samotná voda je toho plná. Je to ale jen rašelina z jílem, zas tak nic úžasného to nebude, aby jsi jako u ADA substrátů musel měnit vodu obden.
Dobře, udělám to tak, díky.
Chtělo by to prezentaci předmětný nádrže, aby bylo možné to posoudit ze všech možných úhlů.
0 01.02.2017 19:35 Miky931312 – Problém se světlem???
Dobrý večer, mám problém a nevím co za tím stojí. Mam v akvarku 9W a pokazde kdyz rozsvitim svetlo, ryby (parmicka mechova, ruzovka) hned plavou ke dnu. Jakmile zhasnu okamzite plavou do stredu akvaria. Je to svetlem? Pripadne cim?
diky
Iceman napsal: To mě právě děsí, že to bylo tak rychlé. V pondělí koupím testy na dusičnany a dusitany. Výsledky hodím sem.
Každopádně vyměním zase část vody.
Kvůli zjištění příčiny by bylo dobré, kdybys
- napřed koupil ty testy a změřil,
- a to pokud možno i NH3/NH4,
- pak teprve konal - vyměňoval vodu atd.
Jo, to už nezjistím
Pokud nebyly nemocné, ale jenom přiotrávené dusíkem, možná by se mohly vzpamatovat, ne?
Jo asi to bylo unáhlené. Budu si to pamatovat.
To mě právě děsí, že to bylo tak rychlé. V pondělí koupím testy na dusičnany a dusitany. Výsledky hodím sem.
Každopádně vyměním zase část vody.
Já bych možná ty ryby nejdříve dal do nějaké zaběhané nádrže a pozoroval je, jestli se jejich stav nezlepší. Uspal bych je až poté, kdy bych zjstil že se jejich stav po přestěhování ještě horší.
Mě se nezdá, že by po 3 týdnech? od založení měly 2 paví očka hned odejít, škoda, že nemáš nějaký test na vodu.
Taky umím suše konstatovat:
Dennerle Deponit Mix obsahuje fosfor a dusík.
Rybky jsou z vedlejšího krevetárka, spokojeně si tam žily od malička.
Jo, byla to vražda
Stahovat letáky to umí kde kdo, ale osahat si to, to už je horší. Ne nadarmo jsem napsal, že Deponit mix patří k těm lepším, mám s ním totiž tu zkušenost, že ani značně přeoraný dno neznamenalo žádnou kalamitu. Čímž se tohoto substrátu nezastávám, jenom suše konstatuji co jsem si ověřil.
vaaclav napsal: A víš že v tom substrátu není dusík ani fosfáty?
To ale, myslím, není tak docela pravda. Stáhl jsem si leták přímo od výrobce, a ten píše podtržené: "DeponitMix does not contain any additional phosphates and nitrates". Klíčové je to slovo additional, čili přidané, dodatečné fosfáty a nitráty.
Píše o sobě, že obsahuje humus. Což je soubor odumřelých organických látek rostlinného i živočišného původu. Tyto látky jsou v různém stupni přeměny. Odumřelé organické látky jsou plné dusíku a fosforu, to jinak není možné. A Dennerle Deponit Mix se označuje jako "a humus-rich long-term mineral substrate".
==
Vy se vesměs těch substrátů zastáváte. Já ale netvrdím, že jsou špatné. Jen jsem si všiml, jak často jsou nově založená akvária začátečníků v kalamitním stavu, když ten substrát použijí. Samozřejmě, ona jsou často v problémech i bez substrátu. Ale mám dojem - statistiku jsem žádnou nedělal - že se substráty jich naříká víc.
Nemusíte se mnou souhlasit, ale prosím, všímejte si toho, třeba získáte podobný dojem.
==
Abych pravdu řekl, cítím se trochu jako kadet Biegler. Herr Oberst, I melde gehorsamst: Jesus Maria, es stimmt nicht!
To prostředí je nestabilní, bez ohledu na Deponit mix(podle mě jeden z lepších), přidáním přešlěchtěných a zchoulostivělých importovaných pavích ok(bohužel už tomu tak je), se voda jednou dvakrát zhoupne a jdou kukat.
Už jsem ti to psal jednou,vyzkoušej sám výživný substrát a uvidíš.Problém je až když se začneš vrtat ve dně.A začátečníci mají problémy ať už s výživným substrátem,nebo bez.
Súdruh generál, mám dve poznámky:
1) Je tam Dennerle Deponit Mix. Tam je asi dusíku dost, netřeba zakrmovat. A stejně o účelnosti zakrmování mám pochybnosti. Ve kterém akváriu je po založení tak málo dusíku?
2) Ten výživný substrát. Kam se podívám, tam začátečníci s výživnými substráty havarují. Nemali byste teda, súdruh generál, tieto substráty začiatočníkom radšej neodporúčať???
A nebo proč je to tam teda tak hrozně špatné, že to za pár hodin odrovná i gupky?
A já bych s klidem ještě nějaký ty kytky přidala
Místo ryb akvo zakrm trošku sušenýho krmení, tak 2x týdně. Z něčeho se ty bakterie musí vytvořit a je potřeba je přikrmit.
Začátkem ledna jsem založil AQ (viz. prezentace). 3x týdně měním cca 1/5 vody, kytky se rozrůstají, nezvaní kružíci se také pěkně množí. Začala se mě dělat slepá hladina tak jsem přidal hladinový filtr Azoo.
Po cca 19 dnech jsem do AQ přidal dvě gupky, jak se tu často uvádí, pro lepší zajetí.
První den pohoda, dnes bohužel měly rybky slepené ocasní ploutve a trhavě plavaly.
Tak jsem je uspal v sodovce.
Sem tam pozoruji jak se uvolní bublinka plynu ze dna, ale zase dno se mě podezírat nechce. Vše je od Dennerle, ale je fakt že jsem vrchní vrstvu nepropral - Dennerle křemičitý písek tmavý 1-2mm.
Bohužel jsem žádné parametry vody neměřil, docela jsem spoléhal, že už to bude ok.
Teď je AQ zase bez rybek, jen kytky a šneci. V pondělí jedu do akvaristiky, mam si nakoupit testy na dusitany a dusičnany, nebo bude stačit vydržet ještě cca 10 dní bez rybek a pak to zkusit znovu? Přidat kytky?
Děkuji za rady.
Myslím, že to vyjde nastejno, rozdíl je pouze ve formě kompetice. Pokud mají vyloženě rozdílné potřeby, bude prosperovat druh, jehož požadavky budou splněny a druhý rychle uhyne. Pokud mají stejné potřeby, budou oba růst, až se jednomu začne dařit tak, že druhého fyzicky vytlačí. Toto platí u druhů, které nerostou vyloženě pomalu.
Pokud rostou pomalu, a mají stejné potřeby a ty jsou splněny, pak to může delší dobu vypadat opticky fajn.
Dlouhodobě funkční bude, pokud se jedná o druhy se stejnými potřebami, ale výrazně rozdílnou velikostí. Nebo o druhy, kdy jeden žádá hodně světla a druhý se spokojí s málem.
Jirko sorry ale já polemizovat budu. Ano vím, nejsem vynikající pěstitel rostlin, ale uvažuju normálně logicky. Kdo si bude víc konkurovat:
- dva jedinci se stejnými potřebami, anebo
- dva jedinci s různými potřebami?
Můj problém s Tvojí "monokulturní" teorií není v tom, že bych odmítal nebo podceňoval Tvoje zkušenosti a pozorování, nýbrž v tom, že postrádám dobré teoretické vysvětlení té "soutěže" nebo co to vlastně je.
Asi nikdo nebude rozporovat, že pokud jde na úvod do akvária hodně rostlin od několika málo druhů, je to nejlepší možný scénář a akvárium bude růst lépe, než při stejném množství rostlin, ale 2-3x větším počtu druhů (za předpokladu, že jsou použité druhy podobně náročné). Druhy si méně konkurují.
Jsou druhy rostlin poměrně blbuvzdorné, ze kterých se dá vytvořit příjemný biotop. Finálně tak záleží na znalostech majitele. Pokud člověk dá sice jen pár druhů, ale nevhodných (neakvarijní, příliš náročné), je to v kelu.
Rozumím, už se v tom nebudu hrabat (snad už se nic neuvolní ani nevznese). Substrát už tam je, tak s tím už nic nenadělám - třeba bude časem prospěšný pro rostliny. Ampulárii jsem pořídila vlastní nádrž, tak snad i ta bude spokojená - a akváriu to prospěje...
Ja sem si vsimnul, ze ma vyzivny substrat. Ma rada je porad stejne "Nehrabej se v tom. Nech to a cekej".
Ja mam akvaria s vyzivnym substratem i bez nej, s hlinou, s piskem, s palenymi a nepalenymi jily... Nektera svoje a nektera pro zacatecniky ci pro uplne neznalce (skolni tridy). Rada "Nehrabat se v tom" plati pro vsechny.
no - je to těžké - co mi výborně rostlo v jedné místnosti na západ, v jiné na východ pozdechalo do měsíce ... ve stejné vodě a teplotě ... já teda jsem spíše na rybky než na rostliny, ale štve mě to
...
Souhlasím... a naopak
Ano, mohu potvrdit, některé rostliny se mi nedaří, a jsou to shodou okolností zřejmě druhy, které mají něco společného. Asi zvýšené nároky na živiny, možná i vyšší pH, alkalitu. Vallisneria, Sagittaria, Ceratophyllum, Ceratopteris.
Jenže co s tím? Pokud je akvarista zkušený a zakládá už x-té akvárium se stejným zdrojem vody a podobným substrátem, tak už asi dokáže odhadnout, co mu tam dobře poroste. Jinak je to dost hra na náhodu.
Já jsem při zakládání posledně dost vsadil právě na výše jmenované. Samé nenáročné rostliny. Kdybych měl jen je, asi bych zaplakal. Tím že jsem zkusil patnáct dalších, udělal jsem patnáct dalších (pozitivních) pokusů ke zjištění, co mi v akvárku poroste. Takže rozhodně nelituji.
Já osobně jsem taky za co nejvíce běžných nenáročných druhů. A pak případně dokoupit/namnožit ty, kterým se daří a vyhodit ty méně úspěšné. Parametrů vody je hrozně moc, měříme minimum, tak těžko předem říct čemu se bude dařit.
Maq napsal: Jen pro orientaci: Jirka Ščobák je na rostliny odborník, ale jeho přesvědčení "čím méně druhů, tím lépe" mnozí další podobně zkušení nesdílejí. (Pokud jde o mne, méně zkušeného, já jeho názor se zájmem "očichávám", ale posledně jsem postupoval právě naopak: dal asi dvacet druhů, a jestliže mně patnáct z nich slušně roste, je taky dobře.)
Naprostá shoda ale panuje v tom smyslu, že čím více rostlin tam doslova narveš, tím větší šance na úspěch.
Čili ne dokoupím rostlinu, ale hodně rostlin.
Tu by som si dovolil oponavať
Narvať viac druhov rastlín nemusí byť úspech, skôr naopak. Ak sa napríklad skombinujú druhy s rôznými nárokmi, tak môže nastať opačný efekt, hovorí sa tomu "nezdar".
Nebolo by lepšie namiesto "viac druhov", napísať "väčší počet" rastlín?
Vyzkoušej výživný substrát,nehrabej se v akváriu a uvidíš,že to není nic strašného.Já bych viděl největší problém u začátečníku to,že nemají trpělivost a neustále se hrabou ve dnu při přesazování rostlin a flákají pravidelnou údržbu.
Tadyhle je zrovna jeden další nešťastník s výživným dnem (a málo rostlinami):
rybicky.net/forum/15083-rostlinam-se-nedari…
Já sám jsem to nikdy nezkoušel. Ze zpráv tady na fóru i jinde vím, že v rukách zkušených akvaristů se některé výživné substráty snad osvědčují. Ale rovněž z tohoto fóra vidím příliš často, že začátečníci se s tím dostávají do chronických problémů. Beztak většinou zápolí s
nadbytkem živin, a takový substrát to jenom zvýrazňuje.
Možná je můj postřeh zatížený nějakými osobními preferencemi. Ale pokud ne, začátečníci by měli být od těchto substrátů spíš odrazováni.
Já třeba nevidím nejmenší problém při použití výživného substrátu.Ale a to podotýkám,je velmi důležité si dopředu rozmyslet umístění rostlin,jelikož pozdější přesazování není příliš vhodné.Neříkám,že to nejde,ale je třeba si to potom vhodně pohlídat.
Ano, to jsem pochopila.
Já jsem záměrně koupila víc rostlin různých druhů, abych zjistila, co tam půjde. Zrovna kryptokoryna vypadá zatím fajn, mohla by tam jít...
EDIT-Ještě k tomu substrátu. Je to problém, když už tam? Pomůže nevířit dno - a ono si to časem sedne...?
Jen pro orientaci: Jirka Ščobák je na rostliny odborník, ale jeho přesvědčení "čím méně druhů, tím lépe" mnozí další podobně zkušení nesdílejí. (Pokud jde o mne, méně zkušeného, já jeho názor se zájmem "očichávám", ale posledně jsem postupoval právě naopak: dal asi dvacet druhů, a jestliže mně patnáct z nich slušně roste, je taky dobře.)
Naprostá shoda ale panuje v tom smyslu, že čím více rostlin tam doslova narveš, tím větší šance na úspěch.
Čili ne dokoupím rostlinu, ale hodně rostlin.
Super, díky moc. Zkusím ji tedy izolovat (je krásná, nechci se jí zbavit úplně). Dosadím do akvária ještě např. nějakou kryptokorynu, ta vypadá, že se docela drží. Na druhé akvárium to asi nevidím, ale třeba se to časem zlepší. Inu, každé začátky jsou těžké (ale alespoň si tam narychlo nestěhuju nic složitějšího, než je plž), děkuju každopádně za pomoc.
Dej ampulárii někam kde bude hromada třeba egerie nebo najasu nebo ceratophylla a nepotřebuje filtr. Přikrmuji ji salátem a bude dobře.
K akváriu: Ve dvaceti litrech máš sedm druhů rostlin (dal bych v úvodu 1-3). Netušíš, který bude prosperovat (ani já ne). Doopravdy ti nepomůže řešit složení vody, protože pokud ti nevychází dobře, říká ti jen a pouze: "Máš tam mnoho druhů rostlin, žádný ještě nefunguje a ani "divá sviňa" netuší, kterým směrem se tvé akvárium bude ubírat." Na to, abych toto toto řekl, nepotřebuju testy vody
.
Kup si druhou dvacítku, rostliny do ní rozděl, aby byl v každé nádrži počet druhů poloviční, dokup druhy, co máš, ať jsou obě akvária hustě osázená. U druhého se klidně vykašli na filtr a dej to pro porovnání dlouhodobě bez něj.
P.S. Řasokoule. Koukni sem:
rybicky.net/fotogalerie.php… Tu zelenou řasu na dně jsem před víc, než deseti lety donesl domů jako řasokouli. Takto se mi líbí víc (můj názor). Buď můžeš čekat x let, až se ti "spustí" nebo to urychlíš, roztrháš ji na malé kousky a rozházíš po akváriu.
Děkuju za rady. Ano, přemýšlím, že ampulárii přestěhuju do nějakého jiného prostoru (P.S. je v takovém případě nezbytný filtr?). Tím substrátem to být může, tedy to momentální zhoršení (ačkoli mi přišlo, že na něm mám docela vysokou vrstvu písku). Zkusím častěji měnit vodu, přikoupit nějakou rostlinu, a čekat. Jak tady někdo psal v jiné diskusi, může pomoci např. Nitrivec?
Ještě jednou díky.
Ano, ve smyslu "ten momentálně výrazně zhoršuje situaci". Protože obsahuje a uvolňuje živiny, včetně dusíku. Proto budeš muset mnohokrát vyměnit vodu, než jejich koncentrace poklesnou. (Barakainova rada "neměnit a čekat" by byla jinak dobrá, ale zřejmě přehlédl, že je tam ten výživný substrát obsahující dusík.)
Plže vytáhni, přidej rostliny a vyměňuj vodu. Jinak se z toho nadělení jen tak nevymotáš.
Nech to akva byt. Ja bych neodkaloval a ani vodu nemenil. A jen cekej.
Pochopitelne, bylo by lepsi, kdybys mela vetsi akva, ale to treba jeste prijde. Evidentne se staras, aby akva prosperovalo takze si na dobre ceste k uspechu. Trpelivost je to co ted potrebujes.
Neritina tam měla jít až budou řasy, ampulária tam neměla jít vůbec (udělej jí rezervaci v nějaké kouli na okně a s hromadou nějakého plevele), ale oceňuju, že se staráš, jsi zde a ptáš se.
Kup 2x tolik kryptokoryn, než co máš a osázej jimi všechno volné místo.
Nesleduj složení vody, ale sleduj rostliny. Dokud doopravdy neporostou, což nastane nejdřív za měsíc od teď, nedávej ryby. Pokud bude rostlin stále málo, ještě přikup. Druhy, co už máš.
Šneci. Neritinu ne, ampulárii ne, ale máš tam mrňavé šneky? Potřebuješ. Ideálně levatky. Aspoň deset. A deset okružáků. A piskořky. A kružníky, když ti někdo dá.
Ve smyslu že "ten za to může"?
Výživný substrát (Dennerle Nano Deponit Mix).
Je to kombinací obojího čerstvá nádrž a nevhodné obyvatelstvo - nejen ampulárie vodu zatěžuje, 20 l není ani pro neritinu. A do čerstvé vody s NO2 ryba nepatří. Častější výměna vody, další trpělivost a změna osádky - to je cesta správným směrem.
0 12.01.2017 21:19 mysz [12] Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila o názor či o radu (a omlouvám se předem za delší příspěvek). 27. prosince jsem založila akvárium, 20 l (Nano Cube). Nakoupila a zasadila jsem snad dostatečné množství rostlin (viz prezentace), zatím to vypadá, že se docela chytily, některé viditelně zapouštějí kořeny a začínají po prvotním šoku obrážet. Spolu s rostlinami jsem si pořídila dva šneky - neritinu a ampulárii. Jinde na tomto fóru už jsme řešili, že to nejspíš nebylo úplně uvážené, ale prozatím tam stále oba bydlí. Ampulárii krmím střídmě, občas trocha okurky nebo salátu (nejpozději po 20 hodinách nesnězené zase odebírám), cca jednou až dvakrát týdne jsem jí dala polovinu granule pro krevety. Vodu měním každé 3-4 dny z cca jedné třetiny. S kohoutkovou vodou by neměl být problém, samozřejmě ji nechávám přes noc odstát a zahřát na pokojovou teplotu. Občas ještě dodám trochu Tetra Safe Start (když už jsem si ho na začátku koupila). Filtr (dennerle Nano Eckfilter) běží od začátku bez zásahu, jen jsem po prvních dnech snížila průtok na minimum. Jednou týdně odkaluji. Výhledově uvažuji o zakoupení betty, ale zatím mě pořád trápí docela vysoké hodnoty NO2. Zkraje týdne už se docela snížily (je ale pravda, že jsem měřila jen na základě papírkového testu, tak nevím, mohlo se mi jen zdát, že se začínají blížit nule až 0,1 mg/l). Dnes jsem si ale zakoupila kapkový test, a hodnota mi vychází 0,3... Je to tím, že akvárium stále ještě není zaběhlé, nebo za to opravdu může ampulárka? (Včera mi se mi např. ze dna uvolnil anubias, tak jsem ho musela přivázat ke kameni, trochu jsem se tudíž v akváriu "hrabala" a rozvířila dno - nevím, jestli to s tím může souviset...) Budu ráda za případnou radu, zda je to v této fázi ještě normální, případně co mohu udělat pro zlepšení. (Aneb je to např. opravdu jen tím šnekem?) Bettu samozřejmě to takové vody pustit nechci.
Předem děkuju.
0 09.01.2017 13:08 Reeday – Kritika
Všechny zdravím
Po letech kdy to prostorově nebylo možné jsem si konečně zařídil akvárko a teď bych potřeboval jestli by se nenašel někdo zkušený, a poradil mi jestli je vše jak má být případně mě upozornil na chyby, abych je mohl odstranit co nejdříve. Kdyby se tedy našel nějaký dobrák který by se mrknul na mou prezentaci a poradil co mi chybí/nadbývá tak bych byl velmi vděčný
. Děkuji
No me je jasny co rikas od zacatku a dokonce je to i pravda. Jen to nema co delat s fishless cycling o kterem se tady vede rec.
Jak jsem napsal driv, v nem jde o to namnozit vic bakterii, (i kdyz to bude trvat dyl), ne je namnozit rychleji.
A timto koncim; netreba to opakovat petkrat.
Tak jinak: Tvrdím, že při založení je v akváriu mnohonásobně víc (milionkrát, přinejmenším) amonného dusíku, než kolik přítomné nitrifikační bakterie mohou zvládnout. Aby se rozmnožily na milionnásobek, musejí dvacetkrát zdvojnásobit svůj počet. V optimálních podmínkách se stihnou rozmnožit na dvojnásobek za 8 hodin, ale v praxi je to spíš hodnota blízká 24 hodinám. Takže požadovaná kolonie se vytvoří za 20 dnů. (Zhruba. Přičemž matematika toho růstu je taková, že po 14 cyklech/dnech jsme stále jen na 1,6 % požadovaného počtu.)
A teď jestliže přidáním čpavku zvýšíte koncentraci amonného dusíku na dvojnásobek, bude to mít v daném případě pouze ten vliv, že nitrifikační bakterie zdvojnásobí svůj počet i jednadvacátého dne, a v akváriu bude na konci dvojnásobná koncentrace dusičnanů, než jaká by mohla být, kdybyste tam žádný čpavek nelil.
Je to teď srozumitelnější? Aspoň někomu?
Ty si budes vest porad tu svou i kdyz jsme ti tady uz napsali, ze fishless cycling neni na rychlejsi zajeti, ale na zajeti na pozadovanou zatez ryb, ale bez ryb. Nikdo netvrdi, ani netvrdil, ze to urychli mnozeni bakterii nebo, ze akva je na zacatku sterilni.
Vzhledem k tomu že jsem zde četla několik příspěvků, kde dávali akvaristi rybky do nezaběhnutého akva a v pohodě, tak jsem to prostě nezmiňovala - což uznávám je chyba, měla jsem započítat všechny vlivy a okolnosti.
Příště napiš rovnou celou pravdu.
Opět tedy děkuji za rady, doufám, že to beťák zvládne a akva se řádně zaběhne
Za mě nic, písek neznám a tvrdost je teď nedůležitá veličina, je to voda tvrdší a nemyslím si že by v tom byl do budoucna nějaký zásadní problém, teď měnit, měnit, měnit, měnit.
Teplotu dodržuji, ale co ten písek a hlavně tvrdost vody?
Takže klasika, bez ohledu na ten zákal, jak jsem psal včera tu teplotu na 28st. a denně, to zdůrazňuji, denně měnit min. 1/3 objemu vody a je otázka do jaké míry už ten beťák dostal do těla od nadlimitních hodnot škodlivějších N látek, což ukáže čas. Žádný krmení.
Ano, začala jsem si zařízovat akva a beťáka jsem dostala jako nečekaný, předčasný dárek, takže musel do nově založeného akvária
Takže ten beťák je v tom čerstvě založeným akváriu s tím zákalem?
Chtělo by to prezentaci akvária.Všechno spolu souvisí,proto je třeba znát co nejvíc informací.Viz tvůj včerejší dotaz.
rybicky.net/forum/11464… Dobrý den, mám čerstvě založené akva a voda je zakalená, vím že zákal je zcela běžný stav, ale jako substrát mám barvený(černý) písek od firmy "Akvaria Ante" a nevím jestli zákal není částečně způsoben tímto pískem? Navíc máme tvrdou vodu (2.9 mmol/l), jestli dobře přepočítávám tak 16.21 °dH. Je možné fungovat s takovou vodou?
Pokud je ta možnost, tak já filtr do nového akvária koupím předem a nechám ho minimálně měsíc běžet v nějakém starém akváriu. A pak dávám 50% staré vody 50% čerstvé. Ale stejně pak do nového akvária je potřeba ryby přidávat postupně a nic neuspěchat.
Minulý týden ve středu jsem založil nové akvárium přesně tak, že voda, kterou jsem do něj v úvodu nalil (10 litrů), byla všechna ze starého akvária. Od té doby jsem už po půl, jednom, jeden a půl litru dolil i čerstvé vody nebo nepatrně vyměnil, ale určitě budu dál dolévat i starou vodu (akvárium je plné jen asi z 20%).
rybicky.net/nadrze/26176
Takže můžeš sledovat, jak se to vyvíjí
.
Čerstvě založené akvárium není sterilní, o čemž svědčí mj. zákaly. Ihned po založení v něm začnou procesy tvorby a dekompozice organické hmoty, jejichž produktem je mj. čpavek.
Problém s nitrifikačními bakteriemi není v tom, že by v akváriu chyběl čpavek, ale v tom, že se množí relativně pomalu.
Všichni známe ten graf, jak v založeném akváriu vyletí nahoru napřed čpavek, potom dusitany, a nakonec dusičnany, přičemž s jejich nárůstem čpavek a dusitany klesají. Tyhle křivky lze snad urychlit přidáním násady nitrifikačních bakterií. Ale přidáním čpavku se pouze zvednou vrcholy těch křivek, jejich klesání se neurychlí. Naopak se zpomalí, protože přilitý čpavek bude "čekat", až se nitrifikační bakterie namnoží a sežerou ho.
(Celá věc je určitě mnohem komplexnější, už teď mě napadají další argumenty, které by hravě dovedly celou záležitost až do naprosté nesrozumitelnosti.)
Daleko lepší je, pokud je možnost, použít část zajetých filtračních hmot do nového.
A když ne, tak ty zajeté vyždímat ne do vody, ale přímo do nového filtru.
Osobně použití staré vody na záběh nového akvária nepovažuji nějak extra přínosné. (Něco jiného je stěhování či přestavba zajeté nádrže tzv. za chodu)
0 02.12.2016 09:31 kaminekvevode –
Re: Roli Diky za tip.
0 02.12.2016 09:30 kaminekvevode –
Re: Maq Samozrejme, ze nehladovi. Jen pokud chces umistit vice ryb najednou, tak je pridavani cpavku nejlepsi a nejrychlejsi zpusob zabehu akvaria, protoze cpavek najednou zacne tvorit potravu pro bakterie ve velkem a tim padem se vytvori i vice uzitecnych bakterii v kratsim case...
-Močovina se dá sehnat v téměř každém zahradnickém obchodě, používá se k rychlení kompostu.
-
Ja robím fishless cycling pomocou čpavku. Som spokojný, žiadny problém. Použivam tento výrobok:
www.vmd-drogerie.cz/… Diky, zajdu do mycich potreb a poptam se tam.
Je to určitě lepší nápad, než použít vodu z vodovodu a pak se ji snažit nejrůznějšími přípravky obohacovat.
1 02.12.2016 08:40 gostrider466 – nove akvarko
Dobry den chcem sa opitatˇchcem zalozit nove akvarium 160 l a chcel bysom použit vodu z mojho starsiho akvaria myslite ze je to dobry napad a možem v tej vode preprat filtracne vlozky z noveho filra JBL e901 dakujem
fishless cycling se nedela aby bakterie nehladovely, ale aby se vykrmily na uroven zateze az prijdou ryby.
Mocovina se pouziva na myti, takze v mycich potrebach. Bez pridanych vuni. Mebo jak bylo receno, lidska moc. A nebo cokoliv jinehoho organickeho. Hodit jednu mrazenou krevetu se dela casto a taky je to jednoduche.
Pripadne pokud delas rostlinne akva, dej pod pisek hlinu.
Trošku jsem o tom uvažoval, trošku počítal, a došel jsem k názoru, že - pokud tedy zakládáme akvárium z čisté vody, bez násady bakterií odjinud - představa, že nitrifikační bakterie v založeném akváriu "hladoví", je omyl.
Tedy, žádné zakrmování, močení, lití čpavku není nutné.
Tak dá se klidně použít lidská moč.
0 01.12.2016 21:24 kaminekvevode Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli tu má někdo zkušenosti s "fishless" zaběhnutím akvária pomocí přidávání kapalného amoniaku. Docela dost jsem si o tom načetl na zahraničních webech a chtěl bych to vyzkoušet s budoucí nádrží. Objednal jsem si sladkovodní testovací kit od API a nyní sháním zmíněný amoniak. Nějaký tip, který amoniak zakoupit? Díky...
Mě s prominutím nezajímají vaše krajový speciality(naprosto bez urážky), já jsem jenom reagoval na tvoje nedovysvětlený konstatování o těch rostlinách a dusíku, který tak jak bylo napsáno jsem považoval za zavádějící a to zvláštěpak pro méně znalé a v akvaristice ne tolik "kované" boce a borkyně.
Ano. Rostliny nejsou jediné. Můžeme přidat další "vítkovický" modul a měnit vodu méně často.
Já to vidím tak, že rostliny jsou první a přirozená volba. Teprve když z nějakého důvodu nemůžeme (nechceme) mít dostatek rostlin, musíme sáhnout po jiném řešení.
Není pravda, že dusík zlikvidují jenom rostliny a masivní výměny vody, jsou situace, akvária, kde toto nelze uplatnit, rostliny zlikvidují ryby a ve vstupní vodě je dusičnanů noremní množství a zde se dají a s úspěchem používají přípravky na bázi zeolitu a nebo zeolit samotný, tedy jako jedna z těch dostupnějších možností.
Čím víc čtu prameny, tím silnější mám dojem, že význam nitrifikace se nadhodnocuje (snad díky výrobcům/prodejcům filtrů a navazující techniky).
Nitrifikace funguje a je potřebná podmíněně, ne vždy.
Nitrifikační mikroflóru dost dobře nelze "vypěstovat". S výjimkou zcela čerstvého akvária je jí vždycky právě tolik, kolik se uživí.
Nitrifikace není zázrak, kterým se všechny problémy vyřeší. Dalo by se to říct i tak, že mění akutní problém na latentní.
Jak zrovna řešíme na jiném místě (Zakládání akvária), dusík zlikvidují jedině rostliny, a pokud nestíhají, máme trvalý problém, který řešíme masivními výměnami vody. S nitrifikací nebo bez.
Ano i samo se vytvoří, dá se podpořit lehkým občasným přidáním sušenýho krmení do prázdnýho akvária, přítomnost plžů taktéž výrazně přispěje. Já testy nevlastním, prostě po třech nedělích onoho podpořeného záběhu rozhodně den předem a den po vpuštění první rybí osádky(nedávat komplet osádku najednou) vyměním polovinu vody. Já třeba měním i v průběhu zabíhání, někdo další zase ne, je to individuální.
Toto se resi tak, ze krmis prazdne akvarko. Ne moc zezacatku, pozdeji vic, takovou trochu mensi beznou davku.
0 06.11.2016 11:50 kaminekvevode Ahoj, chystám se koupit 40l akvárium, ale mám několik otázek ohledně správného záběhu akvária a množení užitečných bakterií. Podle různých článků jsem pochopil, že základem je, aby se v akváriu vytvořili užitečné bakterie, které časem přemění toxický čpavek (NH3) na dusitany (NO2) a ty následně na nejméně škodlivé dusišnany (NO3), které je potřeba redukovat pravidelnou výměnou vody. Bakterie však potřebují pro úspěšné rozmnožení NH3. Jak ho nejlépe dostat do akvária? Nebo je možné, že se bakterie množí i bez přítomnosti čpavku? A dále by mě zajímalo, jakým způsobem sledujete obsah těchto 3 látek (amoniak, dusitany a dusišnany) ve vodě během záběhového cyklu. Používáte nějaké testery? Díky za odpovědi. ;)
Právě proto, že to je ještě stále čerstváček, tak bych se o ty bakterie až zase tolik nebál, ve filtru ještě není vytvořeno větší množství kolonií bakterií který by mohly potenc. nadělat škodu v tom, že uhynou. Ono tedy i v tazatelově případě k hynutí bakterií začne docházet, ale já sázím na tu čerstvost a mládí, proto jsem doporučil co jsem doporučil a s tím bych si vystačil.
Ono to nechce ani podcěňovat nitrifikační sílu dna, tedy filtru druhého.
Řeším to tak, že filtry obecně nepoužívám vůbec.
Škoda, že v prezentaci nemáš aktuální fotku celého akvária, takže nevíme, jak se daří rostlinám. Každopádně bojovnice bude v pohodě a těch pár razborek by to mohlo taky přežít. Romant má s nekrmením pravdu a s výměnou vody asi taky (zřejmě se neobává ani tak o nedostatek kyslíku jako o to, že se přeruší proces odbourávání odpadních látek).
Otázka, kterou bych si ještě kladl, je, zda pauza neublíži bakteriím ve filtru - zda by se filtr neměl například vybrat a nechat volně položený v akváriu.
Den před a den po vyměň polovinu vody a ty dva dny nikoho ničím nekrm.
0 30.06.2016 06:48 zdedo – Elektřina
Dobrý den,
mám čerstvě založené akvárko, od 17.5.2016.
Zatím všechno funguje tak jak má, jen pořád bojuji s rostlinami.
Každopádně mám problém, protože u nás vypnou na celý den (od 8:00 do 17:30) elektřinu a tak mám strach, aby to ryby rozdýchaly, když celou dobu nebude fungovat filtr.
Jak to řešíte vy? Jak moc velký problém to takhle na začátek je?
Nad PMDD uvazuji do budoucna, tam se jen spetku obavam toho michani, abych to neposr.l
Ne bavime se o 450tce, cisty objem vody asi 370l.
Pardon, zapomel jsem tam nahrat hlavni foto, tak se nedalo dostat do prezentace. Uz jsem ji nahral
PMDD koupíš asi za padesát korun a máš tam ještě další složky jako mikroprvky atd (vše zvlášť, takže přidáš jen co chceš, třeba jen to K). A je to prostě to samé, nic lepšího se na draslíku nedá vymyslet.
500 ml - 250kč, na 100 litrů vody se dává 10ml týdně, tzn. vydrží to 50 týdnů (teda pokud se bavíme o tvém 80-ti litrovém akva)
Zajimava volba, pokud pomuze, tak 250kc neni urcite tak strasna investice. Jak jsem to pocital, pro moje akva by to vystacilo ale jenom na 12 tydnu. I tak v pohode. Diki za radu
každého volba, nicméně 250 kč na 50 týdnů - to není žádná divočina
No, chci-li dodat do vody draslík, potřebuju draselnou sůl. Dusičnan ani fosforečnan nechci, ani nechci nic, co by hýbalo moc s pH jako uhličitan. Asi nechci ani chlorid, moc chloridů ve sladké vodě není asi úplně přirozené. Síran draselný je logická volba. Je to i součást PMDD, dá se koupit za pár korun. Kupovat takovouhle vodičku mi přijdou vyhozený peníze.
co v tom je netuším, nicméně to mám vyzkoušené a funguje to
Co v tom může být? Síran draselný? Za tolik peněz?
Oki diki. Skusim ho nekde sehnat
rychle roste, ale potřebuje lepší podmínky. Přidal bych trošku draslíku
To je hezke, ale nic to nemeni na tom ze je to taky rychle rostouci... Jde mi ale o znizeni no3 ve vode, a zlepseni stavu rostlin asi taky vody. Protoze jsem menil dno, davam do akva taky Easystart. Myslite, ze se to zlepsi casem, o napr. dva tydny? A pak mam ty hnede listy obtrhat, nebo se zlepsi?
Neco podobneho mam, ale taky to spatne roste, spodek se sfarbuje do hneda a vrsek zase do bledozeleny barvy.
1 29.03.2016 20:31 grunda [1781] - Cichlidy Neznám lepší pumpy dusičnanů a samozřejmě nenecháš porůst celou hladinu a budeš to redukovat.
Na co plovouci rostliny? Pak nebodou mit svetlo ty dolu a nebudou rust, nebo se pletu?
Plovoucí rostliny, do filtru zeolit.
Nazdarek lidi, fakt potrebuji vasi radu. Menil jsem dno, protoze stary bylo spatny, vodu menim kazde 3-4dny, 1/3. Bohuzel, vstupni voda ma NO3 kolem 100 mg/l. Jinou nemam
Jak bych mohl nejak pomoct akvarku, aby lip fungovalo? Rostliny mi skoro vubec nejedou, skoro vsechny maj hnedy listy, od anubiasu az po rychle rostouci rostliny... Rybicky vypadaj v pohode, zerou, plavou, jen ty rostliny me serou... Prosim o radu, diki mooooc
Jo a do filtru jsem si koupil Tetra Balance Balls ProLine, ale je to tam jeste jenom asi tejden a pul.
Díky za konzultaci, světla stahuju. Co2 přidávám.
To máš sice pravdu ale 14 hodin svícení vykoná své a NO3 jde k nule. Tenhle stav je příčinou tvých problémů. Takže stáhni dobu svícení (postupně ji můžeš zvyšovat) ale přes 10-11 hodin bych rozhodně nešel. Podívej se na své hnojivo aby to nebyly jen stopové prvky.
Jo, asi ano. Nicméně papírky jsou pochybné.
Nulové NO3 nikdy nevede k ničemu dobrýmu, tedy bavíme-li se v daných souvislostech.
Ph-7,2; Dkh-6; Dgh-12; NO2-0; NO3-0.
Silné světlo a příliš dlouhá doba svícení. 14 hodin "to je vražda napsala" sniž to na 9 hodin a kup si základní testy na vodu aby jsi věděl na čem jsi. Pokud je to sinice na týden bych zhasl úplně.
Po rekonstrukci 300L akvaria, jej nemohu zaběhnout. Echinodory a kryptokoryny, teplota vody 26°C a skalárek 6 kusů. Po aplikaci CO2 černá sinice, kterou obden odsávám, rychlý průtok, pomalý průtok, čeření hladiny, nečeření, nic. Malinko přidávám Pmmd a je to spíše na škodu. Pořád stoka. Po hnojivu rostliny táhnou vzhůru, ale jsou neduživé a mizerné.Světlo 4x36w 830 14 hodin.Tak nevím
Vše beru na vědomí!!! Dnes po ráno NO2 0, NO3 0, NH4 0, nh3 0, asi by mělo být trochu Nitratu, neděje se, chce to čas, možná je ale není měřitelný, ale aspoň něco pozitivního.
Líbí se mi rada ohledně pomalého napousteni!
Dnes budu chtít rozbor osobně! Dik
Nemas ve vode chloramine misto chloru? To by vysvetlovalo proc se to rybam nelibi i proc nameris nh4 ve vstupni vode.
Napada me par veci:
1) Fakt muzes mit zlou vodu, ale rekneme, ze voda je ok.
2) Zminil jsi, ze ti po vymene vody stoupla teplota v akvariu. Zde muze byt jeden problem. Voda horka a voda studena podle me nemusi mit stejnou kvalitu a tys daval smisenou, odhadem vyrazne teplejsi, kdyz ti to zvedlo v celem akvariu teplotu o 2 stupne. Ja nalevam pri vymene zasadne vodu studenou, ktera tece z vodovodu o 4-6 stupnu chladnejsi, nez mam v akvariu. Mirny pokles teploty nevadi (menim neco mezi 10-20% vody). Pokud menim jen 10%, mohu v pripade problemu klidne menit kazdy den, nevadi to. Studenejsi voda ryby "probere". Teplejsi bych neriskoval
.
3) Koukal jsem na tve akvarium, nakoukl do deniku. Od zacatku mas "mizerne rozdane karty". Rekneme, zes zacal, jak zacal a nejedna se o zavojnatky. Ja vcera dal 20 ryb do 250 litroveho akvaria, ktere jsem zabihal 3 mesice a mam v nem uz vice mene rostoucich 70 rostlin. Ok, je to akvarium bez filtrace a vzduchovani, jenze i kdyby tam filtr byl, dam tam ryby, az kdyz rostliny rostou. Mesic, mesic a pul. Tobe neroste nic, nic nekonzumuje odpadni latky. Celkem o nicem. I kdyby to nebyly zavojnatky, mel bys problemy (viz co pisi lide o slozeni vody - nerozumim tomu, verim jim).
A ted k realite, ze mas zavojnatky. V zasade mas pouzitelnou velikost akvaria, mas dva filtry, nesel jsi na to uplne zle, ale stejne je to v kelu. Pokud zavojnatky nezabijes nebo nekomu nevenujes, tva sance na akvarium s rostlinami je velmi nizka. Budes muset pracovat s kvalitou vody jen s filtraci, vymenou, mozna chemii - nevim. Nesel bych do toho. Neumim.
Ok. Jedina sance, jak se dopracovat k slusnemu rostlinnemu akvariu. Zaloz si vedle stejne velkou dalsi nadrz. Vyber rostliny, ktere preziji zavojnatky. Fakt nevim, ktere to zvladnou. Mozna anubias. Jenze ten roste strasne pomalu a budes ho mit plny ras. Nebo naopak nejaky rychle rostouci "plevel", ktery nekoreni ve dnu (najas). Muzes na okraj akvária prichytit neco, co neroste v akvariu, ale koreni z nej (Epipremnum pinnatum). A az to bude rust 2-3 mesice, rybky prendej.
Vim, ze jsem ti nepomohl se soucasnou situaci, spis resim budoucnost, ale ani to neni od veci. Do budoucna by bylo fajn zabehnout nejprve akvarium s rostlinami a az pak resit, co se ti do nej hodi. Podle toho, co ti finalne roste.
Tohle by chtělo řešit z dodavatelem vody, protože tohle by tedy z řádu téct nemělo.
Je možné, že někde třeba prosakuje jímka a to bych tedy ani pít nechtěla.
Otázka je, jestli to budou ochotní řešit, ono je to s vodárnami a ochotou/schopností řešit problém někdy docela k naštvání.
Ale jak to teď řešit s rybkama bude těžké. Není možnost najít nějaký jiný zdroj vody která by měla lepší hodnoty?
nechtěla jsem reagovat, ale nedá mi to... když jsem s akvaristikou začínala, nebyl internet a já byla odkázána na informace ze stoletých příruček z knihovny, protože v okolí žádný akvarista nebyl... samozřejmě, že jsem všechno dělala špatně a po každé výměně vody, provedené jednou za půl roku se strašně divila, proč mi potom ryby umírají, když teď mají čisto...??? a svádět na špatnou vodu z řadu jsem to rozhodně nemohla, nechápala jsem totiž pochody, které v akva probíhají a procesy, ke kterým dochází, když se voda mění takto nárazově... takže proti neměnění vody stojí moje bohatá osobní zkušenost, chceš ji popřít?
Já se klidně přiznám, že se s tím nepářu. Měním 1/3 to je tak 60-70 litrů a v zimě v létě to jde bez úpravy byť teploty přímo do nádrže. Celá výměna od vypuštění po napuštění dělá 15-20 minut. Mé, pravda běžné, rybky to v pohodě akceptují. Ba bych řekl, že se v tom chladném proudu vyžívají.
Bylo by dobré tu přestat psát arogantní odpovědi a jít trochu z kůží na trh. Zatím jsou všichni jen blbci a vy jediná ta nejchytřejší. Co takhle prezentaci akvária a jezírka aby jste mohla trochu oslnit i něčím jiným než svými úžasnými znalostmi.
Voda není sterilní prostředí, obsahuje kde co a stále se ta koncentrace zahušťuje, občas je potřeba trochu vyvětrat.
Já když měním těch 50%, tak to dopouštím přes 3 hodiny. Tím pádem to pro ryby není takový šok a v tvém případě by stíhal tu vodu trochu upravit filtr.
Bedo správný postřeh! Taky mě to napadlo, když se to stalo poprvé, voda byla teplejší po napusteni cca +2℃ Čili nějakých 23℃, teď podruhé výměně jsem si dával pozor samozřejmě to na té 15 m. Hadici sto pro neuhlidas ale teploměr měl jen minimální výkyv. Měřil jsem ihned amonium a to skočilo z nuly na 0,5 a víc, pak sem hned měřil vodu z řádu a ta měla k 1mg na litr. Vyměnil jsem odhadem 50 litrů naráz, což byla zřejmě supa pro ryby. Teď po dvou hodinách to spadlo něco málo pod 0,5, dle odstínu odběru to rozhodně není 0,5 mg spíš míň. Teplota vody je stejná jako když byly ryby u hladiny, nh4 spadlo a na rybách je to hned poznat, vše OK, takže tu teplotu bych asi zavrhl. Skoda ze nemám měření chloru.
"Obě malé zavojnatky během 15 minut po výměně vody přešly k hladině a hodně pomalu dýchají spíš to vypadá hrozně"
Jakou teplotu ma "cerstva" voda, kterou lejes do akva ?
Moje akvazacatky zacinaly zavojnatkama. Zavojnatky spatne snasely prudke zmeny teploty vody.
Jenže člověk nikdy neví, co je v řádu, to je hlavní důvod, proč nespoléhám na výměnu vody. Dítěti bych to taky pít nedala. Jinak ještě nikdo nevysvětlil, proč by mělo být nutné měnit vodu. Nejčastějším důvodem jsou v praxi dusičnany, ale milion lidí v téhle republice (nejmíň) má ve vodovodu dusičnanů moc. A spousta akvaristů je dokonce musí do akvária sypat. Kvůli nim výměna skutečně nutná není.
btw asi neznáš celou Petanovu anabázi, jak se snaží zachránit závojnatky z plivátka, kde doteď přežívaly, přišel k tomu jak slepý k houslím, ale snaží se, doteď vodu měnil jak šílený a to co se mu děje teď mi přijde jakoby do řádu hupslo co nemá a ty ryby mu to tráví, doteď byla voda ok, leda by se přestěhoval a má jinou vodu.. ale to nepsal
To je nutnost jen u nevyvážených a přerybněných nádrží. Také chovám náročné ryby. V 50% vodovodní vody by se otočily do dvaceti minut.
měním týdně 75% a nezaběhlé a špatně navržené akvo nemám (malawi), aspoň myslím xD, chtělo by to specifikovat jakou nádrž myslíš, aby to někoho nemátlo ;)
Měnit 50% je naprosto normální. U některých akvárií nutnost. Asi jste nikdy nechovala náročné ryby. Já to dělám každý týden. Ale mám dobrou vstupní vodu.
Kdybys měl správně zaběhlé a dobře navržené akvárium, nemůže se stát, že bys potřeboval měnit 50% vody.
Určitě máš pravdu ale i když přece budu mít rozjetou filtraci a z nějakého důvodu budu měnit 50% vody, za vodu z dnešního dne, ryby to odnesou tak jako tak, poněvadž pokud mi filtr stihne prolit vodu 2 x za hodinu, můžeš mít standardní filtrací rozjetou jak chceš, můj úsudek. Čili chyba není jen v nezabehnutem akváriu.
Věř tomu, že ty problémy jsou v nefungující nitrifikaci. Chce to prostě čas.
Začal jsem taky používat hadici mám to 15m, bych se ukybloval. Navíc nech odstavat 50 litrů
poslední hodinu zhavim linku nikdo to nebere.
Podle mnohaletých zkušeností zde na portálu tak 80% akvaristů používá vodu z řádu. Množství co z nich také, včetně mě, bez odstátí, hadicí z baterie přímo do nádrže, bez jakékoliv chemie.
Vyžádej si rozbor vody od tvého dodavatele. Ti slušní údaje mají přímo na svých stránkách.
Demivodu. Někdy vodu z přírody nebo balenou. A vodu v akváriích v podstatě neměním, mám je zařízené tak, aby to nebylo potřeba. Mám citlivé ryby a v tom bordelu z vodovodu je koupat nehodlám, i kdyby šlo jen o chlór, ale dusíku je v pražské vodě taky moc.
A co pouzivas? Mám studnu ale zatím bez výsledku . Naštěstí se to svinstvo poměrně rychlé odbourává, jen nevím proč, jestli samovolně nebo pre filtry.
Naprostá klasika, já to řeším tak, že vodu z vodovodu do akvária neleju (a ani ji nepiju).
Tak sem maximálně nas....., opět po výměně vody ryby priotravene, zároveň je tímto po záhadě, testoval sem vodu z řádu, k 1mg, přitom maximum je 0,5.... vodu na amonium sem nikdy netestoval, neměl sem testery a ani nikdy před tím jsem takovouhle anomálii nepozoroval až teď u té 200 ky. Chudery ryby. Člověk chce dobře a škodí jim. Co s tím? Máte podobné zkušenosti?
Tohle přesně dává smysl! Plus to zvýřené dno. Podle Sery testeru je NH3 odvysle od pH, přímo se nh3 vypočítává od pH. Skokove, protože po půl hodine nh3 a nh4 0,5 a o,o3 mgl což by mělo být v pohodě.
Tak mohl po výměně skokově stoupnout třeba čpavek, změnou ph, to pak je taky špatné. Ale ono v takovém zabíhajícím se akváriu ty rychlé změny kvality vody poměrně běžné. Proto bych víc měnila, sice to může mírně záběh pozdržet, ale neřekla bych že by to byl nějak výrazně delší čas. Tak maximálně o týden a to je dost přehnaný odhad
Pro Václava
V té prezentaci je to trochu nepravda, takhle to bude vypadat až po nabehnuti (no2 =0), teď to dělám spíše 2 x do týdne ale pritlacim, jen zase nechci vymenovanim oddálit náběh, čili je potřeba to nějak poladit, jen se vrátím k tvé reakci, ryby byly u hladiny a dychali pomalu, min než normálně, ne jako při malé O2... zajímá mne proč byla jejich reakce taková přesně po výměně vody, celý týden je stav vody víceméně stejný...
Jinak nyní vše OK ryby jsou úplně v pohodě.
Nevím na jaký návod koukáš ale u 0,5 je napsáno: jedovaté, okamžitě opakovaně aplikovat
sera toxivec resp. sera pond toxivec a provést částečnou výměnu vody.
Filtr nemáš zajetý a akvárium také ne. Takže výměny vody by jsi měl ze začátku dělat denně dokud hodnoty NO2 neklesnou a naopak NO3 nestoupne.
Na tu výměnu vody bych asi raději přitlačila, ono ten týden (udávaný v prezentaci) je zatím málo - to bude tak dobrá výměna vody, až filtrace pojede jak má.
Ryby když už plavou pod hladinou a zrychleně dýchají, tak už je to špatně. Jednak to pro ně není žádná legrace, je jim už zle a druhak je to může dost podrazit zdraví obecně - budou náchylnější na nemoci a tak.
Vím že to není super a čekám s ohledem na aspoň trochu zajete oba filtry ze to každou chvíli spadne k nule, proto taky častěji měním teď vodu. No pokud se to nezlepší musím vymyslet řešení. Taky si myslím že tyhle cunici něco vydrží proto padlo to rozhodnutí je tam dat. Je třeba znát celou mou akvaristickou krátkou historii a hlavně těch našich ryb
Ryby se rozplavavaji, tak aspoň tak. Diky za snahu!!!
A netápeš v těch dusicích trošku?
Dokud nebude NO2 na nule, je těžké se bavit o něčem jiném. 0.5 je prostě velmi špatně. A kdyz si k tomu připočítáš ty špindíry co tam máš......
Václave návod od sery mám před sebou, cituji: 0,5 mg/l , ještě uvážlivé, příp. Aplikovat sera toxivec, a sera bio nitrivec resp. Sera pond toxivec ....
Škodlivé se podle sery povazuje 1,0 mg.
A nechcete mi tady tvrdit výměnou vody došlo k rapidnímu nárůstu N ek? Když to ani testy neukazuji spíše jsou lepší nežli před výměnou ( dle barvy kontrolni latky)
Celý týden je v akva 0,5 mg no2 tak proč ta změna po výměně vod, přece by to mělo být lepší?!
Měl by jsi si něco přečíst v návodu na NO2 0,5 je už dost jedovatá záležitost. To že máš ale NO3 0 svědčí o tom že tvůj filtr nefunguje.
Sám přece musíš vidět, že problém je v NO2. Nitrifikace ještě prostě nefunguje a již tam máš rybky. Je nutno častěji měnit vodu, dokud nebude NO2 na nule.
Zdravím, mohl by mě někdo říct, proč v mém zhruba týdením akva cca 180 l vody, filtr vnější jede 3 týdny z toho 2 v zaběhněte akva, menší vnitřní filtr nabehnuty krásné plný bakterií, par nově vysazenych kytek-spíše zivoricich, snad zatím, tři Zavojnatky, více viz. Prezencka, ryby před výměnou vody méně aktivní ale hlavne více lapaji po dechu, po výměně vody téměř 1/2, jednoznačně zvýšení aktivity ale hlavně zklidnene dýchání, prostě krása
Voda je provzdusnovana dle mého dost, jednak mám bublifuk, jednak teda rampu od Eheim, která je nad hladinu aby vzduchovala vodu, ve vodě znatelne micro bublinky...To je tak voda z kohoutku provzdusnena? Nebo proč? Moc mě to zajímá, díky za názor.
Aktuálně doplňuji. Obě malé zavojnatky během 15 minut po výměně vody přešly k hladině a hodně pomalu dýchají spíš to vypadá hrozně? Vo co sakra jde?
Test: No3 0, NO2 0,5, NH4 O,5, bohužel test na chlor nemam ale předpokládám, že nic extra.
Říkám tomu tzv. protiřasová prevence a měl jsem napsat, že tam jsou vždydy přítomni plži, povětšinou okružáci a akvo je sem tam zakrmeno sušeným.
Proc menis vodu kdyz tam nemas ryby tak casto?
Ano, čekal jsem kdo s tím příjde. Inu, proč ne, ale začátečníci co nemáte odsledováno, mějte se na pozoru a neřiďtě se doporučením tohoto přispěvatele.
Při záběhu akvária měním klidně denně těch obligátních 30%, ovšem nikoho do ničeho netlačím. Mám odzkoušenou jak variantu "nechat to vyhnít" a to doslova, bez výměny vody nechaný měsíc, potom vyměněná dva dny po sobě polovina vody a jde se postupně do ryb. Ta častější výměna je spíš pro trpělivější jedince, záběh je pomalejší. Takže když se budeš držet již od teď té týdenní klasiky nic tím nezkazíš.
Jj, 30% vody týdně, to už máš napořád
a v případě potřeby (nemoc, napadení řasou atd.) i častěji . Ale začínáš s tím dobře, držím palce
Tak já tam dal živorodky ty něco snesou. Jinak bych to dal kolem 3-4 týdnů. Jinak mi opravdu vyčistili řasy na kytkách během 24 hodin. Čuměl jsem jak blázen
Pomalu oproti tomu plevelu.
Vic kytek je vzdycky lepsi, ale ty jich mas dost. To se rozroste. Za 1-2 mesice nebudou mit ryby kde plavat.
Jen vytahni ten Anubias z pisku a privaz ci prilep na kamen/koren
Jasně že šlo, akvo sem tam lehce zakrm sušeným krmením, podpoříš nitrifikaci, šneci to event. zpucují a taky svojí přítomností budou podporovat nitrifikci. Vodu můžeš měnit klidně i něokolikrát týdně, rozhodně měnit před i po přidání první rybí osádky a s dalšíma rybma, po dalším týdnu zase měnit. Osmocote, když je správně zapravený ve dně(u tebe je to v richtiku), tak bych případný výskt řas na toto nesváděl, řasy máme v akváriu všichni, je jenom otázka jak dalece je jsme schopni akceptovat.
To že se ti udělala řasa na kytkách a po nasazení rybiček bylo akva hned na druhý den čisté se mi nějak nezdá.Rybičky se nasazují po řádném zaběhnutí akvária,ne když se ti objeví řasa.Taková rada není moc dobrá.
Bacopu do popředí, no to snad ne. A roste pomalu?
Rostliny nemám zas,tak nastudované,ale když mrkneš do atlasu rostlin a dáš pokročilé vyhledávání,tak se ti bude hledat lépe,lze nastavit různé parametry rostlin.
rybicky.net/atlasrostlin/hledat/ Nedávno jsem jako začátečník založil svoje první akva... Mám tam pár fotek tak se můžeš podívat jak jsem pokračoval v rostlinách. Rybky jsem tam dal, až se mi na kytkách udělala řasa. Další den jsem měl akva krásně čisté.
Přesně tyto rostliny už tam mám (to neznamená, že už bych je nechtěl), ale zadní část nádrže je doslova nabušená, nemáte radu spíše pro rostliny do popředí?
Já bych doporučil více rostlin.
Ano to vim, proto tam jsou jen ti sneci ;) dost jsem se snazil nacist, abych zbytecne rybicky netrapil a vse problehlo jak ma...takhle to nevypada, ale rostlin je tam pomerne dost...zbyva v podstate misto na ty koreny...mozna jeste neco maleho primo doprostred ke sklu. Co by jste doporucoval?
Jen přitlač na začátek je potřeba hodně rostlin a hlavně něco rychle rostoucího,počítej s tím,že ne všechny se ti hned chytí,až časem zjistíš,kterým rostlinám se u tebe bude dařit a na ty se zaměříš.
Edit: snad to víš,ale pro jistotu
,akva nechat zaběhnout alespoň 3 týdny bez ryb,než naběhne nitrifikace.Na rozjezd tam dej pár kousků piskořek,levatek,okružáku,podle toho co seženeš.
0 23.02.2016 13:09 Boldy [0] Dobrej!
Vcera jsem zalozil akvarium...vypada takhle, yslite, ze je tam dostatek rostlinek? Jeste tam prijdou dva koreny, ktere se stale nenasakly vodou...mam tam asi 7 okruzaku a nejaky piskorky.
Nevím,odkud jsi,ale na to je ještě dost času.
Rostlinama nešetři, osázet 80% plochy dna, to je nejlepší prevence do budoucna. Jinak výběr v pohodě.
0 14.02.2016 12:38 Boldy [0] Děkuji všem za super rychlé reakce
Rostlinky bych volil pro začátečníky, které doporučují na tomto webu (Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Hygrophila polysperma,Cryptocoryne affinis, Sagittaria subulata). Jsem z toho trochu vyplašený, na webu je tisíc různých názorů, nechci nic pokazit, tak mě, prosím, omluvte! Mimochodem děkuji i za odkazované kalkulačky
Já bych do toho nešel.Čas je nejlepší přítel akvaristy.
www.akvamalawi.com/… Tady si můžeš spočítat jestli ti 3 litry stačí.
Když na to tak koukám, tak bych řekla, že spíš ne. Přípravek na úpravu vody zbytečný, hnojivo je taková nijaká směska, ten biofiltr dejme tomu. Jediné o čem bych uvažovala jen ten substrát a ten seženeš levněji než za čtyři kila
Navíc není podmínkou, zeleň roste i bez toho. Záleží na tobě co plánuješ za rostliny a jakým stylem to akvárium chceš vést.
0 14.02.2016 12:20 Boldy [0] Dobrý den,
mám jeden dotaz. Vyplatí se investovat do tzv. "Startovacích balíčků"? Např
www.akvamex.cz/…
Je to dostačující substrát pro založení zhruba 100l akvária?
Předem moc děkuji za odpověď.
Ona to asi nakonec nebude Marisa, ale obyčejný okružák, který jen pěkně roste (testuji osmáčí pelety i u jiných okružáků a žerou je stejně nadšeně). Planý poplach.
Bílou hmotu nech bez povšimnutí, co nezmizí samo, zmizí v rybkách a šnecích. Je to normál před úplnou stabilizací nádrže.
Rostlinka buďto shazuje listy nebo je třeba se podívat na její zasázení. Neměla by být hluboko v substrátu, je třeba ji povytáhnout, aby začátek kořínků koukal.
0 10.02.2016 11:56 Ji333 Zdravím,
měl bych pár otázek ohledně nového akvária.
Mám ho již přes měsíc v záběhu, rostlinky a ryby druhý týden. Zasadil jsem tři druhy rostlin, chci se zeptat, jestli Šípatkovec amazonský jen shazuje staré listy nebo je něco špatně(viz foto), co jsem udělal blbě, že Šípatkovci Uruguayskému uhnila většina listů a kořenů.
Pak mám otázku na gumové držáky v akváriu na filtr a teploměr. Mám na nich takový bílí povlak, nemám tušení co by to mohlo být, prvně jsem to setřel, když se to udělalo znova, pancéřníčci se do toho pustili. Přikládám foto.
Za každou odpověď budu vděčen.
Okružák, tedy větší by se udržet mohl.
Protože já bych nějakého okružáka na řasy na rostlinách brala. Hlavně teď v záběhu. Anubias už vypadá desně. Nějaká rada od zkušeného by nebyla romante. Mám zkusit dospělého okružáka? Nebo to bude pro beťáka jen větší jednohubka?
Já jsem si zavlekla pidi okružáky a levatky. Když jsem se začala těšit z toho, jak mi pěkně rostou a likvidují řasy a přidala jsem k nim plánovaně beťáka, aby se spřátelili ... No ... Moc mu chutnali.
Marisa? Seš si jistej? Respective ... seš si jistej, že ji chceš? Já jenom, že Němci jí říkají der Pflanzenkiller :o) ...
kdysi coby desetiletý kluk jsem odněkud dotáhl hnědovku - nikdy jsem ji neměl a zpočátku jsem to považoval za zmutovanou kryptokyrynu
...
Nevím o nikom, ky by si při zabíhání akvária nechtěně nedonesl nějakého obyvatele.
Horší je když chceš a ono se to nedaří.
šnek není vetřelec, zvlášť v zabíhajícím se akváriu, jen si ho tam pěkně hýčkej
Já si s valisnerií giganteou přitáhl maličkého (zřejmě ještě v miniaturním stádiu) krásně petrolejově modrého šnečka, který je jako první u rostlinných granulí, kterými krmím krevetky, stále roste a roste a asi to bude Marisa cornuarietis
.
P.S. Další záhada je, že mi po dvou měsících v tom samém akváriu, těsně u valisnérie roste (asi) Cryptocoryne parva. Nedával jsem ji tam. Nikde jinde ji nemám. Záhada.
Tak čekám a čekám
dokupuji rostliny a mechy. Dneska jsem byl zase na burze a přitáhnul jsem si vetřelce v podobě šneka.... Asi byl v tom mechu...
Přisuzoval bych to tomu Nitrivecu, teď v záběhu bych to považoval za kontraproduktivní, tedy v případě, že tam nejsou ryby. Jen ty dusitany pěkně nech vybouřit.
Edit: Jj to vodu klidně vyměnit.
Jen krátký dotaz. Včera jsem dělala sera NO2 test a vyšel v úrovni kolem cca 0,5 mg. Přidala jsem 5ml nitrivce a připravila se na ranní výměnu vody. Teď jsem test zopakovala a hodnoty jsou rozhodně nižší. Nepoznám přesně kolik, ale barva je žlutá téměř jako na úrovni 0,0 mg. Je to tím nitrivcem nebo konečně naběhla nitrifikace? Mám vodu stejně vyměnit nebo ještě počkat? Dík
0 30.01.2016 21:04 Libor Táák znovu! Máme s přítelkyní spor!
Rychlá otázka, rychlá odpověď! Je vhodné v záběhu (v prvním měsíci) proplachovat filtrační hmotu? (byť ve vodě odpuštěné z akvária při odkalování?) Díky!!!!
já jsem trpělivej člověk. A rád se na vše radši zeptám než něco pokazím. Když něco půjde urychlit tak to urychlím a když ne tak počkám.... Ale už se hrozně těším až přijdou první obyvatele
Pokud ti jde víc o rostliny, pak je požadavek na trpělivost ještě horší, než u ryb
.
No jo no. Každý zkušenější akvarista ti řekne, že prvním písmenem v akvaristické abecedě je trpělivost.
OK tak ja ji v pondělí obměním.... Krevetky mám, už dopředu zajištěné od někoho odtud a ještě k tomu kousek od mého bydliště
což je super.... Škoda že se tak dlouho musí čekat
Jen dodám, že to nevadí ani běžným krevetkám.
Osobně pak neřeším ani teplotu, napouštím přímo studenou, rybky jen pookřeji. Ale to je moje praxe, nevnucuji.
Ne, vodu můžeš lít přímo hadicí z vodovodu bez odstátí. Jen si hlídej teplotu a napouštěj pomalu. Rybám to nevadí, u krevetek nevím. Já tak měním skoro 50% vody každý týden.
četl jsem tu jak všichni měníte každý týden 1/3 někdo jednou někdo dvakrát. Mám malinké akva 50l. Chci si to zkusít. Když se mi bude dařit tak mám ve sklepě 500l. Jen mě zajmá ještě jedna věc. Vodu musím mít odstatou aby v ní nebyl chlor že jo? aspoň těch 24 hodin.
V pohodě. Voda se stává průzračnou, když začne nádrž fungovat, je zaběhlá. Většinou to je v intervalu 3 až 6 týdnů dle typu nádrže a podmínek v ní.
Výměnou vody nikdy nic nezkazíš, naopak.
Máš pravdu mohl jsem to podat trochu slušněji. OK nechám tomu volnost... Ještě se zeptám kdy ta voda bude průzračná? Mám tu vodu měnit? Filtr mám puštěnej nonstop. Děkuji
Jak už bylo řečeno, z venku tam nic nedávej, nech tomu normální průběh.
A, mimochodem, možná sis již všiml, že na tomto webu se vyjadřujeme méně expresivně a tudíž by ses měl přizpůsobit, jinak zde nebudeš vítán.
OK... máme ten filtr danej na okraji cca 20 cm nad jezírkem aby okysličoval vodu... Teoreticky bych se do toho filtru mohl dostat a nějak ty bakterie z toho vytáhnout... Nebo se na to mám vysrat a počkat těch 14 dní na první osazenctvo
Bakterie jsou hlavně ve filtru a ve dně. Ve vodě jich je minimum. Takže si tím moc nepomůžeš a můžeš si něco z jezírka zavléct. Já bych to nedělal.
Mám technickou otázku. Máme na zahradě jezírko cca 4000l s rybkama.... Mohu z něj odebrat trochu vody a nalít do svého akvárka? Bakterii tam bude asi dost
Jen nevím abych si tam něco nezanesl.... Voda v jezírku se moc neudržuje. Běží tam pouze filtr kterej nefiltruje
Nech si Toxivec na zlý časy a měň tu vodu. Jednorázově a nakrátko dokáže stáhnout právě ty dusitany, ale to není pro dlouhodobý fungování to pravý ořechový, protože se tak nitrifikační proces vlastně přeruší.
Jakmile jsem tam dal toxivec od sery tak jsem nic nenameril. Ale druhý den to bylo znova tak nevím jestli to tam mám pořád lit
No co je špatně, stále ještě není pevně ustanovena nitrifikace, ale ta hodnota NO2 mě nesedí, to už by byla bojovnice hodně zkroušená. Tu vodu měň denně.
Šneka tam má a je tam i jedna bojovnice. Bohužel dostal jsem ji a nebylo kde ji dát. Akvarko mám již 2 týdny. Krmim co 3 dny. A ob den mění 1/3 vody ale NO2 mám pořád kolem 2 mg/L měřeno testem od Rataje. Tak nevím co je špatně.
Obvykle tato doba trvá kolem třech týdnů, tedy za předpokladu, že ony bakterie po dobu záběhu měly co žrát(přítomnost šneků, občasný zakrmení sušeným krmením). Pokud by jsi to chtěl nějak měřit, tak ve vodě se již nevyskytují NO2 a je tam přítomen pouze NO3.
0 27.01.2016 21:20 Jakub09 – Bakterie ve filtru
Chtěl jsem se zeptat jak poznám že mám již akvárium založené. Že se již ve filtru utvořit bakterie. Diky
Tak ona predstava, ze to je stoupajici "proud" neni tak horka. To neni zadny proud, ale pomala cirkulace, ktera zadny bordel nezvyri a ten kabel netopi porad a uz vubec tim nevytapim akvarium misto klasickeho topitka.
Jako cetl jsem an to chvaly, tak jsem to zkusil a uvidime, co se stane. Rikam, ten kabel neni videt, tak kdyz bude problem, smiknu ho a bude po ptakach, ale pro jistotu jsem ho tam dal, ikdyz ta jeho cena neco pres 3000 je hrozna a mrzelo by to
Nikdy jsem to v akváriu neměl ale stoupající aklesající proudy můžou vířit bordel ze dna po celém akváriu a odvádět živiny ze zásobního substrátu. Jinak o to aby nezahnívalo dno by se měly starat prosperující rostliny a jejich kořeny. Někde jsem slyšel že by se s tím neměla vyhřívat úplně všechna voda ale právě jen trochu dno.
Ja ten kabel mam defakto mezi substratem a sterkopiskem. Diky prisavkam a napnuti je ten kabel zhruba 1,5 cm nad urovni dna akvaria a substrat mam asi 1,5 cm take. Pak je tedy kabel a nad kabelem podle pozice akvaria 2-5 cm sterkopisku. Cetl jsem, ze diky tomu ziskam vyborny pudni filtr, nebot ohrivana voda bude z pisku stoupat nahoru a bude nasavat vodu studenejsi a predejde se tak i hnilobnym rpocesum v podlozi. Tak uvidime. Pri nejhorsim se to da vypnout a odstrihnout nuzkama
. Ten kabel ma termostat a vi, kdy se ma zapnout.
Taky jsem si na to vzpoměl, jak jsem u kabelu neustále registroval vznášející se bordýlek, pravdu neměl jsem zásobní substrát.
Nevím jestli je zrovna vhodné mít v zásobním substrátu topení.
Mě se to jako začínajícímu líbí moc, hodně povedená je ta tapeta, to je teda mazec, třeba si od tebe nechám poradit jak na rostliny až to bude aktuální...na závěr, pěkné moc
První připomínka je ať založíš prezentaci.
0 22.01.2016 15:29 Hofy – Mé druhé akvárium
Ahoj, chtěl bych se zde pochlubit se svým 2. akváriem. Již cca 2 roky mám doma 60l akvárium a víceméně se vše daří až na jednu epidemii Moribundusu, kterou jsem zvládl za pomocí roztoku soli a zvýšené teploty eliminovat a občasného výskytu řas.
Tak jsem si po té 2 leté pokusné laboratoří pořídil Juwell Vision 180 a osadil jsem to méně náročnými rostlinami. Po cca týdnu jsem přidal 4 neonky, které využívám pro rozjetí ekosystému a zároveň je mám jako živé detektory kvality vody. Další osazenstvo se tam chystám přidat za cca 3 týdny, tedy zhruba měsíc po založení akvária. Pod stěrkem je substrát se živinami pro rozjezd rostlin a pod substrátem je topný kabel, někde jsem četl, že to kytkám prospívá jim občas zatopit "pod kotlem"
. Přikládám fotku a budu rád za připomínky, rady, upozornění atd. Děkuji.
Tak na mřenky pár měsíců zapomen, protože toto jsou ryby do dobře "vyzrálého" akvária. Kupovat mřenky jen kvůli likvidaci přebytečných šneků je totální pi***** a musíme si uvědomit, že mají jiné nároky než jiné akvarijní ryby.
Mrenky se mi velice zamlouvaji
na korenu se mi udelala houba, tak koupim sneky, par tydnu na to mrenky a opiju se taky
Promiň, ale plácáš nesmysly.
A s tou helenou, to je ukázkovej příklad, jak se řeší následek, ale nebere se ohled na příčiny. Když budou mít dostatek potravy, tedy spíš nadbytek, tak se budou množit, to je jasný, takže nepřekrmovat, podle potřeby odkalovat dno, nenechávat jim k likvidaci všechny odumírající rostliny, prostě je držet na uzdě tímto způsobem a v drtivý většině případů se nemusí k žádným šnekobijcům přistupovat.
jelikoz tam mam i pomerne dost mechu z jineho akvaria je jen otazkou casu kdy vylezou a ja budu schanet snekozravou helenu
pak se premnozi zase ona...par by mi jich nevadilo ale ty nevi kdy maji dost..
Já postupuji, jak jsem napsal a nic neměřím.
Až se akvo stabilizuje(ve fázi záběhu se měření čehokoliv nedá považovat za průkazné), tak je dobrý si hlídat dusičnany, aby nepadaly k nule, na to testy nepotřeuješ, stačí mít na hladině několik plovoucích rostlin a podle toho, jak vypadají, (ne)množí se, se dá velmi dobře usuzovat, jak na tom s NO3 jsem. Jinak proti měření naprosto nic nemám.
Edit: Děláš chybu, že se bráníš a jak správně usuzuješ neubráníš se.
Stejně jako plovoučky se dá z množství a reakcí šneků ledacos usoudit a zase k tomu nepotřebuji testy.
moc diky za odpoved, kdybych skalaru tak urcite hejno, s tema neonkama jsem cetl, ze musi do akvarka jako prvni, prave jsem se ptal v jinem vlakne na alternativu za tu skalaru, moc se mi do nich nechce
mohl by jsi mi jeste poradit, co nejdulezitejsiho merit v te vode? staci co2 a no3 nebo pro jistotu jeste neco dalsiho? diky
edit: a co se tyce sneku, tem se branim zuby nehty ( i kdyz vim, ze se neubranim
) v drivejsim akvariu se mi premnozili a byl to boj
Já vodu měním častěji a víc, klidně denně, ovšem já jsem v této věci extrémista.
Svítil bych 6-7 hodin, místo přípravku na rozjezd akvária používám sem tam trošku suchýho krmení, velmi záhy, tedy již při založení akvária nasazuji šneky(piskořky, okružáky, levatky). Při intenzivních výměnách vody lze první ryby dávat za 2-3 týdny, ale jenom část finální osádky a stále měnit, když se tolik nemění tak za ty 4 týdny, ale určitě před i po vpuštění vodu vyměnit, zarybňovat po těch skupinách řekněmě v průběhu tří týdnů na finální stav. Pokud skaláru, tak rozhodně ne jednu, ale solidní partu v min. počtu 6 kousků v kombinci s neonkama dávat neonky jako první a skaláry v menší velikosti až se z neonek stanou ryby domácí a skaláry jsou nově příchozí.
ahoj vsem, tak jsem konecne osazel akvarium rostlinkami, ted premyslim jak dal a mel bych na vas par otazek.akvarium (300l, cisty objem cca 220L, topitko Fluval 300W=nastaveno na 25 stupnu, filtr JBL e1501, 2xT8 30W + LED 36W9 jsem osazel nasledujicim:
2x Micranthemum umbrosum
2x Micranthemum micranthemoides
2x Echinodorus bleheri
2x Lilaeopsis novae-zelandiae
1x Ludwigia repens
1x Ludwigia glandulosa
1x Bacopa monnieri
1x Hygrophila polysperma
1x Bacopa caroliniana
1x Cryptocoryne wendtii
1x Alternanthera rosaefolia
pridal jsem pripravek na zabeh akvaria(podle navodu mam opakovat 7. a 14. den)
jak casto mam menit vodu? staci jednou tydne cca 10-15% nebo radeji casteji a vic? jak dlouho svitit? Zatim svitim T8 12 hodin a LED 4 Hodiny pres den, je to malo, moc? Rybky planuji cca za 4 tydny ( podle stavu akvaria), chtel bych neonku cervenou, cichlidku dlouhoploutvou eventualne skalaru. staci nechat akvarium bez ryb a pockat ty 3-4 tydny nebo mam cast tech neonek vypustit driv? (nechci do akvarka davat rybky ktere nechci jen kvuli zabehu, nemam je pak kam dat) co mam zmerit pred vpustenim ryb do akvaria? staci co2 a no3? diky
Nebojím se o bettu, ale spíš o akvárko. Abych nenarušila nějaké procesy. Navíc se v něm budu ještě dost hrabat. Beťák Hermés (též zvaný Hermelín) už jistě zažil mnohé. Když jsem viděla, jak je mají ve zverimexech v miskách jak od vlašského salátu ... no fuj!
Pokud je ta Betta od vánoc v novém akváriu, tak bych to neřešil a klidně bych ji předělal do toho většího hned. To v kterém je ted stejně zaběhnuté není.
Od pondělí zabíhám nové akvárium. Napadlo mě, zda by nebylo plus, přidávat do akva vodu z provizorního ubytování mé Betty. Vzhledem k denní výměně vody, tam má všechny hodnoty prakticky na nule a tak nevím, zda by to vůbec k něčemu bylo. Dost jsem toho přečetla, ale stejně si vůbec nejsem jistá, co a jak. Raději se ptám.
No ... do maličkého akvária nejlépe nějaké drobnolisté ... Ale mě se neptej ... radit s miníčkem, to by ode mě byla troufalost ... na takhle malou nádrž nemám dost zkušeností
...
Ano. Ted jsem docetl. Spise me zajima jaky by jsi mi doporucil rostlinky do meno akvarka ty?
co nejvíc ... (četl jsi alespoň jeden z těch odkazů, co ti sem lidi dávaj?)
Ok a kolik tech rostlinek mam poridit?
To musíš vyzkoušet sám,buď bude moc silný proud,nebo slabý.
A ten regularor filtru mam mit na max nebo zavreny?
A co je lepsi to prisavani jak je na ytubu nebo ta rampa? A je potreba i vzduch. motorek do toho 16l akvaria, kdyz mam ten filtr ci ne?
Edit-A k tomu filtru jak ho mam mit otevreny? Je tam regulator tak jestli na max ci ne
A kam patri to prisavani? Koukal jsem i do manualu ale tam jsem nic nedocetl ani nenasel. Popr je dulezity ho tam mit ci ne?
Určitě jsi viděl v nějakém akváriu jak z filtru letí bublinky,tak to je přisávání vzduchu.
A kolik tak tech rostlinek? Mohu se jeste zeptat jak je na fotce ta hadicka k cemu je dobra?
Rostlinky seženeš skoro v každé akvaristice,nebo tady
rybicky.net/inzeraty/ .Vodu co se dá,každá kapka dobrá.
Rostliny seženeš v akvaristice, filtr nechej běžet non-stop, pokud tam nejsou rostliny, tak je zbytečné svítit. Vody tam je tak akorát.
A kde se daji sehnat rostliny? A filtr a osvetleni nechat ted bezet ci ne? A vodu dolit kolik?
Rybky se pořeší tady
rybicky.net/forum/4363 ,ten hrad a mušle dej opravdu pryč a hlavně tam dej teď rostlinky a přilej vodu.Filtr máš dobře.
Ryby až za měsíc. nejdřív si vyřeš ty rostliny.
Takto? A ty trysky z ty rampy jsem otocil na protejsi stranu aby cerila hladinu, ok? Tudiz vzduch. motorek neni potreba ze? A jake rybky do akvaria a po jakem case?
S rampou jde podle obrázku na krabičce otáčet,tak jenom otoč rampu podélně ke kratší straně
Takze filtr mam dat na kratsi stranu a rozstrikovaci rampu nechat tesne pod hladiou a otocit smerem na druhou stranu?
Myslim, ze je to lehce nevkusne, roztrikovaci rampu dej tesne pod hladinu at ji lehce ceri, smerem na protilehlou kratsi stranu. Treba nekdo znalejsi bude mit jiny nazor.
Filtr máš dobře,akorát bych tu rampu dal podél kratší strany.
Proc? Mohu se zeptat jak spravne ponorit tn filtr a kam nasmerovat tu tycku?
0 05.01.2016 20:51 MartinezMF – Dotaz na nové akvárium.
1-někdo mění denně,někdo klasiku jednou týdně.Já bych šel zlatou střední cestou u tak velké nádrže.
2-kytky bych dal hned a né za týden,a svítil zatím třeba 5 až 6 hodin.
3-stačí,ale ne jenom jednou,změřil bych to třeba 3 dny po sobě,před vypuštěním ryb.
4-Tak záleží na tom co naměříš,ale před a po vpuštění bych taky vyměnil část vody.
Teď by pomohlo třeba přidání pár šneku,nebo lehce nasypat sušené krmení,aby se nastartovala nitrifikace.
Zdravím, už jsem toho přečetl nespočet, ale snad se nic nestane, když se ještě zeptám přímo na svou nádrž. Je to celkem kus, tak nechci nic zanedbat.
Tedy: před 2 dny jsem napustil 900l nádrž, zapnul filtr Fluval FX6 a přidal Sera Filter Biostart. Teď je voda klasicky kalná a já přemýšlím, jak přesně postupovat před vpuštěním cca 50 ryb (Tanganika). Moby, cyprichromis, leleupi, altolamprologus a tak. Plus nějaké kytky (anubiasy).
Začátkem příštího týdne tam budu asi vymačkávat houbu ze zaběhlé nádrže a přidám pár piskořek.
1) Mám měnit (jak často) vodu při zabíhání?
2) Mám i svítit nebo stačí, když mám akva bez krytu a jde tam trocha denního světla?
Kytky bych chtěl dát během příštího týdne.
Ryby pak po 4 týdnech zabíhání (koncem ledna) a těsně předtím změřit hodnoty vody (pH, NO2, NO3 a NH3/NH4).
3) Stačí změřit vodu pár dnů před vpuštěním ryb?
4) Můžu vpustit ryby cca po 4 týdnech?
Akvárií už jsem založil dost, ale žádné nebylo tak velké a po pravdě jsem se s tím moc nepáral a vše probíhalo v pořádku. Ovšem nedávno, když jsem ryby nakoupil a dal po týdnu do 200l čekárny, mi začaly hynout (zřejmě koncentrací NH3), tak už chci být opatrnější a rád bych své rozhodnutí ještě opravdu konzultoval.
Šneky tam budeš mít stejně, aniž je tam nějak cíleně dáš, takže žádnej stres a jak jsi četl, když se neblázní s krmením ryb, podle potřeb se odkaluje dno, tak to jsou vítaní pomocníci.
Ano, jsou to větší cíťové, při nákupu, pokud se pro ně rozhodneš, vybírej zdravý ryby s plným bříškem, kde je předpoklad, že již mají aklimatizační kolečko za sebou a jsou tzv. rozkrmení.
Díky! Ještě se zeptám: nejsou šneci pro začátečníka riskantní? Četl jsem, že když se všechno dělá dobře, tak se nepřemnoží a jsou užiteční, ale zase když se přemnoží, tak to stojí za to. Asi bych v takovém případě mohl nasadit
rybicky.net/atlasostatnich/surmovka_vrazedna , ale radši se ptám, jestli je rozumné je tam od začátku vůbec dávat..
Proč se krunýřovci dávají poslední? Jsou citlivější?
Místo zabíhacích ryb si pomůžeš přidáním špetky sušenýho krmení(2x týdně) a nasazením šneků, třeba okružáky a piskořky hned ze začátku po založení. Ty neonky pořiď modrý a ten počet klidně 40 kousků a místo ancáka partičku 8-10
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy , Před i po přidání ryb určitě vyměnit vodu a to klidně polovinu akvária.
Edit: Ty neonky ve dvou vlnách po týdnu s tou podporou výměn vody a krunýřovce až za měsíc po neonkách.
0 05.12.2015 22:43 irigi [2] Zdravím,
zakládám své první akvárium. 112 litrů, plánované složení cca 15 neonek a ancistrus. (S výhledem na nějakou další rybku, ale ne moc navíc.) Po přečtení materiálů pro začátečníky je mi jasné, že je potřeba nechat akvárium několik týdnů zaběhnout. Chtěl bych se zeptat, jestli mi doporučujete přidat po zasazení rostlinek nějaké zabíhací ryby a kolik? (Nemám jiné akvárium a bojím se, že když nebudou mít nitrifikační bakterie co žrát, tak se ve filtru buď vůbec neusadí, nebo to bude trvat hodně dlouho.)
Pokud mi doporučíte zabíhací ryby nedávat, zeptal bych se ještě, jestli po několika týdnech zabíhání přidávat následně neonky postupně (třeba pět každý týden), nebo najednou. Nerad bych to přehnal, když si nejsem jistý, jestli už tam nitrifikační bakterie jsou.. Předem díky!
Ja to samozrejme respektuju a dekuji za nasmerovani. Jsem moc rad, ze tahle diskuse funguje jako diskuse a ne jako (nechci byt sprosty)
I ty obklady vyuziju! Chci na chalupu za krbovy kamna. Maji dobry ceny
Jeste jednou diky
Právě proto to píšu, aby jsi z akvária měl do budoucna radost a vyřešil to teď na začátku.
Mrkni třeba na tento článek, pro zorientování se v problematice je do dobré vodítko.
rybicky.net/clanky/586- Kdyby jsi chtěl dno tmavé, černé, tak velmi ovědčeným materiálem jsou flexiobklady
www.flexiobklady.cz/… Romant Ty mi davas
Filtr dam rozhodne lepsi, vnejsi. Tenhle jsem dostal s akvariem zadarmo. Jen naplne jsem koupil nove. Z te poznamky o dne ale nemam radost
Tak ryby tam ještě nemáš, tak se to bude dát řešit tzv. bezstrátově.
To dno je nevhodný do akvári, je to tvořený strejma kamínkama, kam velmi rád a často zapadává bordýlek a vcelku těžko se tento efektivně v podobě odkalování dostává pryč, takže bych to dno vyměnil za vhodnější materiál, jako je třeba křemičitej písek, štěrk(dbát na kulatý jednotlivý zrna). Další z možných problematických věcí je ten filtr, který bude mít vcelku malý objem filtračních hmot, ted plochy pro osídlení nitrifikačníma bakteriema, toto bych řešil taktéž. Jou to věci, který když pořešíš teď ušetříš si spoustu trablů do budoucna.
Edit: Ty čichavce jsem přehlédl a nebude to pro ně moc vhodný prostředí, natož ve 30 litrech, protože pokud to zvážíš a to dno vyměníš a budeš řešit i ten filtr, budeš znovu na začátku a to se čichavcům nebude moc líbit.
MonterMonty diky moc. Vidis to...pred lety jsme to doma delavali tak, jak jsem to udelal ja a to podle rad akvaristu
Myslis, ze ty ctyri mladata to tak narusi? Mam moznost je dat na sas do "tricitky".
Edit: Jeste jeden poznatek. Za tech cca ctrnact dni se filtr tak ztisil, ze jsem se sel podivat jestli vubec jede
To je zrejme dobra zprava, ne? Nejakej aktivni bordylek uz by tam mohl fungovat, nepletu se? Rozumej....ono se to akvarium nehorsi, spis to zustava na jakemsi pomyslnem stejnem bode cistoty vody. Rozhodne tedy zacnu menit cast vody.
Tak prvně v nově založeném akvárku nemaj ryby co dělat aspon 4 tejdny ,než se to biologicky ustálí , namnoží se ve filtru užitečné bakterie atd , počáteční zákal bývá u čerstváčků normální (většinou za to může nálevník) stejně jak přišel tak zas odejde , tím že jsi tam hned nasadil ryby sis to dost zkomplikoval , pač momentálně nemá co odbourávat čpavek a dusíky které se hromadí z výkalů ryb (není zaběhlej filtr-osídlenej nitrifikačními bakteriemi), takže obden měnit třetinu vody aby to ryby neodnesly , no a k filtru - myslím že průtokem by odpovídal , ale zdá se mi že má málo filtrečních hmt , ve kterých se právě ty užitečné bakterie zabydlí
0 22.02.2015 13:52 Tom74 – klasika nove akvarium, prosim o rady
Zdravim Vas panove a damy. Po cca 25 letech jsem zprovoznil akvarium 150 litru dle rozmeru. Dno je bez substratu, sterk priblizne 3-8mm osazeno "nenarocnymi rostlinami". Kameny jsou nasbirane v lese, vyvarene. Sterk je radne proprany cca 10kg. Filtr Elite JetFlo 150 - sedy molitan, plus kazeta s nejakym sterkem. Nezkoumal jsem. Prvotni zakaleni z pisku zmizelo vlastne druhy den. Za tri dny bylo ciste, ale ne kristalove ciste. Pri zakladani jsem pridal Akvaregulator podle navodu.Po case jsem pridal ctyri mlade chavce modre ze zverimexu. Tem se dari. Plavou vsude, zerou neskutecne, jsou aktivni.
Co me trochu mrzi je to, ze voda opravdu neni uplne cista. Resp. cista vypada, ale neni to ono. Zkousel jsem pridat svetlo, ted tam mam zarivku asi 60cm a dve 12v bodovky. Ty vymenim za led svetlo. Mozna je brzo na nejake zavery, ale preci jen klasicke otazky....mam menit cast vody, nemam do toho hrabat, muzu pridat ryby, nebo mam pockat? Rad bych se vyvaroval chemie, pokud to bude jen trochu mozne. Zadne testy nemam. Kdysi to slo taky bez. Proste se nakoupily na vystave o posviceni ryby a ty zily a akvaria fungovaly taky bez chemie mnoho let. Dekuji Vam mnohokrat za jakykoliv poznatek. Dve fotky mam v profilu. Nejake lepsi jeste pridam.
Tomas
Ahoj, vracim se k puvodni otazce. Zadnou Bettu tam nevysazuj, stejne by nevyrostla, spis tam vysad rostlinky a zamysli se nad nize uvedenymi prispevky.
chci věřit tomu, že se jedná jen o shodu nicků, velikosti akvária a době záběhu (v opačném případě je totiž asi každá rada zbytečná) a doporučuji pročíst si (kromě již zmiňované "literatury") poslední příspěvky v tématu
rybicky.net/forum/11471-pavi-ocko-gupka-nemoc 0 19.02.2015 14:55 Kat když už mi jede akvárko týden i s rybičkami (21 l) mužu tam už vysadit bettu? nebo je to ještě brzy?
má nějaký smysl přidávat torben už při záběhu nebo je to zbytečné??
Klidně jak píšeš, ale ty krevetky tam ještě nedávej, na ty to bude chtít delší dobu záběhu v řádu měsíců, tedy minimálně ten měsíc jeden.
0 26.01.2015 16:33 stafhaf – Výměna vody
Mám akvárko cca 10 dnů. Vodu měním co druhý den, přibližně 20-30%. Zdá se, že se to celkem zaběhlo, počáteční řasy vymizely, atd. Jak často měnit tu pětinku vody? Ještě tak do konce týdne a pak najedu na jednou týdně, co myslíte? jedná se o 20 litrů krevety.
Chyba (kaprovití). To ale nemění nic na tom, co jsem napsal.
Ještě dodatek. Gara patří mezi mřenky
Patří mezi co? Cože??
Pak to tezko mohl myslet spatne. Nerikal tu rybu pouzit mrtvou? To by slo
.
Může být známej jak chce ale má totálně blbý nápady.....
Ještě dodatek. Gara patří mezi mřenky, které potřebují silně okysličenou vodu bez N látek. Ve 40l nezaběhnutém akváriu by to pro ně byla konečná.
0 24.01.2015 21:35 Katchi [13] - betta splendens, živorodky, krevetky Jinak nebojte, ja takhle aq zakladat nebudu
jedno uz mam zalozene uspesne, uz se v nem mnozej krevetky a druhe je ted v zabehu, jen zacalo tect, tak je bez ryb a v tydnu se bude jen predelavat do jine nadrze...
Ja jen ze jsem na tento postup pred chvili narazila na FB a byla to rada od hodne znameho a chvaleneho akvaristy...tak me to hodne udivilo.
Ne, ne, ne. Zaloz to a jestli jsou Ti jine zpusoby eklhaft, spar salat a nech ho tam vyhnit. Za mesic vymenis vodu a mas to pripravene pro prvni ryby
. Zrovna tak muzes akvarium krmit, jako by tam ryby byly.
Blbost. Co pak s nimi? Lepší jsou šneci a dodržet ty tři týdny až měsíc.
díky všem za rady, testy testujou, sice sem se neodhodlal načurat do zkumavky a plivat se mi nechtělo, ale rozpustil jsem si trochu hnojiva pro okrasne dřeviny a fungovalo to skvěle.
jelikož nikdy nemám dost tak se zeptám jestli je nějaký schůdný postup připravit si nějaký testovací vzorek kde budu vědět hodnoty no a testem jenom ověřím jeho přesnost??
...a něco rychlejšího...?
Zkuste sliny. Třeba vlastní.
No pořád nad tím bude min přemýšlet, než když budeš chcat do do akvárka a nachytá tě u toho
Co takhle nechat odstát trochu moči a tu zředit a změřit.
A nebo změřit nějaké hnojivo.
a něco rychlejšího, nevím jak mi bude žena tolerovat hnijící maso ve sklince
, vyskytuje se někde voda kde se dá předpokládat vyšší hodnota no?
Zavařovačka a nechat tam shnít kousek masa. NO2 tolik, že na to nebudou ani stačit testy. m
a ještě jeden dotaz jestli můžu, jak se dá vyrobit nebo získat voda bohatá na NO2 nebo NO3 - chtěl bych vyzkoušet testy
skoro každý kdo má větší ryby
on někdo chce gupky??
darovat?
kurnik synci s vama je radost diskutovat
krmeni dodano chvili po založeni, šnek, šmejdí a dostane kamarady
acik: nechcu davat ryby zbytečně pryč, kdyby šly aspoň sníst, ale vyhazovat jenom tak
Tak já patřím do skupiny intenzivních měničů hned od začátku, takže měním klidně denně po dobu měsíce, ryby, neryby, ale obecně je potřeba aby bakterie měly přísun žrádla a mohly se v dotatečný míře namnožit, takže proto třeba nějaký ten předskokan po 14 dnech, nebo lehký zakrmení prázdný nádrže sušeným krmením. Přidání šneků od začátku je velmi dobrým počinem, protože to jsou právě ty producenti odpadních látek, tedy krmení nitrifikačních bakterií a když se při tom mění voda, tak se eliminuje právě ten skok, tedy škodlivý N látky nenarůstají tak rychle(někdo to nedělá a nechá to vybláznit).
Edit: Pro ty nedočkavce ja ta metoda intenzivních výměn daleko bezpečnější a nemusí si ani uvědomovat proč to dělají, hlavně když mění. Kdo se chce vzdělat, najde si informace.
tak dej gupky na zajetí a pak je proste das pryc,já to tak taky delal
díky za reakce a odpovědi
acik: gupky neplánuju tudíž budou další šneci
romant: když počkám ještě čtrnáct dní je možné snížit frekvenci výměn??
Protože v normě je dosavadní průběh nitrifikace, nikoli koncentrace NO2 pro nasazení ryb.
lojzalojzovic napsal: potom položím kacířský dotaz. proč ne obyvatelstvo už teď?? neptám se kvůli netrpělivosti ale kvůli vědění Když budeš denně měnit 1/3 objemu akvária, tak zajížděcí partičku.
Edit: Před vpuštěním těch předskokanů tu vodu vyměnit klidně i více jak polovinu a posléze opravdu denně měnit tu 1/3 protože se musí počítat s tím, že bude docházet ke skokovýmu zvyšování právě oněch N látek, kde nás zajímá především ta hladina NO2, ale moje zkušenost je taková, že i když je po těch 10 dnech nějaký NO2 měřeno, tak po přidání producentů odpadních látek se tato hladina velmi rychle sníží(jsou to dny), protože nitrifikace tzv. pevněji ustanovuje a stává se skutečnou, tedy ten koloběh se pevně uzavře.
potom položím kacířský dotaz. proč ne obyvatelstvo už teď?? neptám se kvůli netrpělivosti ale kvůli vědění
Neviděl bych v tom problém, ale je třeba sdělit, jak ten záběh probíhá, jestli je to pasivní(nechanej osudu) a nebo aktivní(často měněná voda).
V normě.
zabíhám 63l akvárko a rád bych věděl jestli jsou normální po cca 2týdnech hodnoty NO2 méně než 0,3 a NO3 kolem 10-12. zdá se mi to v polovině zabíhání málo, měřeno testy tetra.
ano okruzak je idealni delnik.
Ideální dělník. Čili, myšleno tím ten Okruzák?
Ideální dělník, nesežere, jenom ty co odumírají.
Ahoj. Jaký šnek je vhodný pro zabehnutí? Může to být okruzák? A nesežere rostliny?
Nic od tchána tam nedávej a jeď si svoji lajnu, tedy nemám naprosto nic proti tvýmu tchánovi, ale vydejchanou vodou moc parády neuděláš. To přikrmení tím sušeným, to je jinej level, do toho jdi. Tu výměnu můžeš podle toho jak to budeš stíhat klidně denně(tedy tak se to snažím dělat já, co člověk to nějaká zkušenost) tu 1/3 objemu.
0 16.01.2015 15:41 stafhaf – Výměna vody v novém akvárku
Cau. Včera jsem dokončil nové 20 litrové akvárko. Jak často měnit vodu? Každý den třeba 2 litry, nebo co dva dny třetinu, atd.? Pak už teda jen třeba jednou týdně.
V akvárku jsou nějaké rostlinky, plánuju si od tchána vycucnout do dvoulitrovky vodu z jeho akvárka a dát to potom do svýho, stačí to na pomoc rozjezdu?
Nebo koupit trochu krmiva a lehce přikrmit prázdné akvárko, at to lehce prohnije a rozjede bakterizaci?
Po odklopení víka ucítíš pěkně zemitou vůni a ne podivnej zápach , trvá to cca 3-4 týdny než se doporučuje vpustit první osadníky , samo se to dá krapet urychlit pokud máš nějaké zkušenosti , ale není kam spěchat ...vše se dočteš v tématech pro začínající akvaristy
Ahoj. Zajímalo by mne jak se pozná, že akvárko už je zaběhnuté a můžou se do něj dát první rybí osadníci? Díky
Neboj, nevypínám
Kalu tedy přidám, čistím teď obden malou nádrž, kde mám mladé, tak to budu cpát do toho kýble. Přeci jen je tam kal i dostatek spadlého žrádla. Díky za odpověď a
Stačí to takto, jen bych tam přidal toho kalu ze dna co nejvíc. Hlavně nevypínat.
Nevím jestli to patří do tohoto vlákna, když tak prosím správce o přesunutí.
Dnes jsem koupil novou filtrační hlavu (AT-201) s velkou kostkou biomolitanu. Potřebuji ho zaběhnout, ale bohužel nemám místo v současném akva a další nová nádrž bude nejdříve o víkendu. Filtr jsem tedy strčil do 20 litrového kýble s vodou ze současného akva (odkalil jsem ho). Dotaz zní: je potřeba i v tomto kýblu měnit vodu? Pokud ano proč a jak často? Přidávat něco do vody po dobu co bude filtr v kýblu? Je potřeba topit, nebo stačí, když se bude teplota pohybovat kolem 18°C? Díky za info.
Už jsem myslel,že je to něco horšího,čím to je jen tak pro zajímavost,jen u vzniku nových akvarii a ty žmolky a nebo co to je na těch rostlinách nevíš náhodou
Je to naprosto normální jev u čerstvé nádrže. Ten sliz. Nech tomu čas a volný průběh a pomine to.
Zdarec lidi, potřeboval bych od vás poradit co to může být. AQ je 2týden v záběhu. Jsou tam vidět malý šneci, ty jsem si asi přitáhl s novýma rostlinama, ale jde mi o to hlavně, co jsou ty žmolky.
A štve mě tento sliz na plastových věcech co tam pořád vzniká. Tvoří se mi to převážně u přísavek.
Dají, nebo třeba paví oka.
ja myslela, že svítím těm bakteriím, aby na tu práci lépe viděli....asi to uberu
)
kytku si pořídím v neděli...jednu
vy určitě dosvěcujete sluníčkem, žejo?
Myslíš si že po zasazení rostlin se má svítit jen 6 hodin. Jakým světlem a proč tak krátce.
Otázka je čemu se svítí. Když je v akváriu pomálu rostlin, tak jako v tazatelově nádrži, tak není důvod si podporovat zelenou řasu, ale i jiné nezdoby, tedy pokud tím člověk nesleduje něco konkrétního.
Nesvítím nikdy více jak těch 6 hodin ani v hustě rostlinami osázených akváriích. Postupem času tu dobu prodlužuji a třeba i vkládám pauzu, ale k 10 hodinám se dostávám málodky. Je nutno poznamenat, že většinu akvárií takto provozuji, nebo dohlížím na provoz, bez hnojení, jak do vody, tak CO2.
Edit: Snad jsem to vaaclave dovysvětlil.
aha, vidiš, já svítím normálně 10 hodin denně už druhý týden, ještě jsem neprošla ani jednou fází zákalu, jen takový ten bílý šlem, když jsem měla pár dní vypnutý filtr jak se mi rozbil. Je pro to omezené svícení nějaký důvod? nevzpomínám si, že by to u nějakého článku na zakládání akva bylo, ale často se mýlím.
Velmi opatrně, viděl bych to na 4 hodiny denně, až přibydou rostliny, tak možno navyšovat, ale moc bych nebláznil, tak na 6 hodin.
Ty startovací rybky nebrat z akvashopu. Cichlidy si přeci taky koupíš buď z kvalitní akvaristiky, nebo spíše od chovatele. Udělej to stejně i s dánii, případně gupkama... vezmi je od chovatele, který je bude mít zdravé... a věř mi, že 8 dánií budeš moct krásně sledovat i ve 360, bude jich plné akvárko... a za 3 měsíce je budeš moci darovat i s mladýma, protože se ti v čerstvé vodě vytřou
3 měsíce jsou akorát aby si akva sedlo než tam přidáš citlivější ryby. Vymačkat starý filtr do nového je běžný postup při zaběhnutí nového. Startovací ryby- dania, gupky jsou taky celkem běžné, pokud je dáš hned, musíš měnit každý den vodu, pokud počkáš týden, tak můžeš měnit i co dva dny. Dostal jsi jednu odpověď rozkouskovanou na 6 částí
Nádrž jsem založil 19.8. a přidal jsem Dajana Biofiltr po čase ještě Nitrivec. Zajetý filtr jsem neměl, takže jsem nic neždímal. Měření včetně poznámek jsou na obrázku.
50 neonek jsem přidal 9.9., 5 pancéřníčků skvrnitých 25.9. Výměny vody byly po začátku častější (dva, tři dny), teď cca 5 dní až týden. Všechno ostatní je v deníku.
dobrá myšlenka, špatný výsledek...6 odpovědí, vyždímat jiný filtr a počkat týden, vyždímat jiný filtr, počkat týden nasadit gupky, vyždímaat jiný filtr a počkat dva týdny a nenasazovat gupky přitáhly by nemoci, nasadit rovnou ty ryby co chci, krmit prázdné akva ale něčím co neplesniví...tady je to podobné, každý akvarista jiný názor
liborův názor je taky pěkný, ale do 360 bych těch dánií musela dát alespoň 20 abych je vůbec viděla, a 3 měsíce jsou moc, ale zase by to eliminovalo to zatažení nemocí ( do 3 měsíců se snad projeví všechno, pak už bych měla být schopná to poznat a přitáhnout cichliy beze strachu)
Začínám si taky myslet, že nasadit rovnou celou jednu skupinu ( u teritoriálek to jde jinak špatně) do prázdného akva je trochu riskantní, ale i názor že když si přitáhnu gupky/dania z akva shopu, přitáhnu si nemoci a pak ty cichlidy zbytečně nakazím zezačátku nezní úplně přitažený za vlasy...každopádně nejsem moudřejší
Nevím, odkud jsi, ale napíšu, jak bych to udělal já. Nebudu psát o zajíždění, to je tu popsáno tisíckrát... jen drobnost - na podporu rozjetí filtru jsem vymačkal starý filtr z funkčního akvárka a přidával Biofiltr od Dajanapet.cz Po dvou týdnech jsem nasadil startovací ryby (šneky jsem nenasazoval, přišli s rostlinama). Můžeš nasadit gupky, já nasadil mladá dánia pruhovaná. Tyto rybky bych choval, kdybych chtěl cichlidky, cca.3 měsíce, než bude akva tzv.hotové. Pak bych si dal inzerát a věnoval bych je nějakému začínajícímu chovateli či dítku, jež nemá moc peněz... Dánia jsou krásné, aktivní ryby, které je radost pozorovat a tobě i pozdějšímu obdarovanému udělají spoustu radosti.
Zdravim vas.Mam problem zapojila jsem skimer tak jak ma byt.Je v akvariu a nasava si vodu,ale bublinky zene do hlavice a pretyka...a co je horsi nejde to ubrat...a i kdyz o moturku trosku uberu tim plastem at ma mensi tah tak vyleti ven a leta po akvariu.No bojim se jit do prace a nechat to zaple aby me to nevytopilo pokoj.Mate nekdo zkusenost?Pridavam foto
no zatím
Není to škoda místa?
No, tak to bude taky možnost, to bývá častý jev. Tu vodu měň denně.
Ještě mě napadlo, dělali jsme 3D pozadí, nemohl by tento problém být kvůli němu?
Vyměnil bych polovinu vody a nechal všechno tak jak je, filtr běžet a čekat. Když ten zákal nebude ustupovat, tak to nálevník je, to ukáže několik následujících dní.
Edit: Na podporu nitrifikace a stažení dusitanů bych event. použil třeba přípravek Nitrivec, s rybama čekat, z živočichů dát třeba šneky, piskořky, okružáky, levatky.
Ahoj, mám problém s akváriem. Má 180L a předevčírem jsem do něj napustil vodu, dal pár rostlin a dekorace. Voda se mléčně zakalila (což sem chápal jako nálevníky). Měl sem tam jen topení, dnes jsem koupil filtr a zjistil jsem, že v akváriu je všude bílý povlak (rostliny, písek.. a na hladině je "škraloup" po kterym jsem měl jakoby slizkou ruku..) Po zapojení filtru (a tudíž roběhnutí vody čeřením apod.) začala voda silně smrdět.
Vzhledem k tomu, že se jedná o lehce specifickou domivinu ryb, tak bych doporučil učinit obdobný dotaz, jak tvůj dnešní první na specializovanějším fóru, kde se výskyt odborníků na tuto sortu ryb dá očekávat daleko přesněji.
wds.cz/… já bych se zkusila zeptat lidí,kteří tuhle cichlidku chovají,jak zabíhali akvárko.zase tak náročná mi ta cichlida nepřijde.já "startovací" rybky nikdy nepoužívala,spíš jsem postupně doplňovala počet ryb.Jenže mám rostlinná akvárka,což je jiný případ než tvůj.
bohužel rašelina snižuje PH, a tohle je tanganika, takže naopak vápenec a soda a dotvrzovat občas...spíš se chci poohlédnout po nějakém "odchlorovači" na kohoutek, nějaký "filtr" nebo něco takového, žlutoocasá je prý háklivá na chlor a rozhodně v 2+kk nemám místo na odstávání 100l vody ani kdybych chtěla...
Zajímá mě, jak by vypadala tanganika s pavími očky..udávají se tyhle mrňata dobře lidem? Nebo třeba koupit jen samce? Alespoň bych se měla na co koukat tři týdny, na akva čekám už od března, přemýšlím o něm už od ledna a pořád to není hotové....dochází mi trpělivost
Hotový akvárium je pro mě to, kde je plně ustanovena nitrifikace a nedochází tam již ke kolísání N látek(což zajížděcí ryba(y) značně podpoří), jako v čerstvým akváriu. Pokud budou jedinou osádkou ty cichlidky, tak potom opravdu nikam nespěchat, nasadit třeba ty šneky, měnit vodu, klidně denně tak tři týdny, možno lehce sem tam přikrmit suchým krmením a teprve potom nasazovat ryby a to postupně s neustálou podporou výměn vody. K těm cichlidkám se poohlédni po nějakým rašelinovým výluhu, třeba Torben, nebo olšových šističkách, listech mandlovníku, prostě po něčem co bude dodávat huminy, třísloviny a další potřbný látky a přispívat tak k pohodě těchto rybek.
Změřím a pak podle výsledků teprve budu odhadovat, jestli už je to vhodné, chápu...a šneky myšleno okružáky nebo piskořky? Taková nerintina by tam asi pošla hlady ne?
Jak to myslíte? (jsem tak vesele začala tykat, omlouvám se) nedal cichlidy do prázdného akvária...když tam nic jiného než cichlidy nepřijde? Slovo hotové akvárium mi evokuje "akvárium s plánovanou osádkou jak rybí tak květinovou", takže tomu výroku nerozumím.
Ano, ta rybí osádka, co jsem jmenoval je tam už nastálo. Klidně použij jako zajížděče jenom šneky a měň vodu. Já osobně bych cichlidky do čerstvýho akvária nedal a je jedno, jak dlouho bych ho zajížděl bez osádky, jsou to rybky, který by měli jít do "hotovýho" akvária.
....zas otázka, jestli se to skutečně zaběhne když tam měsíc budu jen házet krmivo a měnit vodu bez ryb...
Zaběhne se takto i bez ryb. Stejně uděláte nejlépe, když před plánovaným nasazením rybek změříte pro jistotu koncentraci NO2.
No jenže to jsou ty ryby co tam máš potom v plánu dát, ne ?
Já tam mám v plánu pak cichlidu žlutoocasou a pestřence multi, ale ty do nezaběhlého strkat nebudu, to už radši paví očka...zas otázka, jestli se to skutečně zaběhne když tam měsíc budu jen házet krmivo a měnit vodu bez ryb, nebo jestli je lepší tam hodit ty paví očka a pak je někomu věnovat nebo si je strašně nehezky nechat...
Mám teď aktuálně v péči jedno akvo(112 l), bylo založeno před 14 dny(komplet osázeno rostlinama a nasazeny šneci, okružáci, levatky, piskořky) a denně se mění 1/3 vody, první rybky tam šly po 8 dnech a 12 den další, konkrétně se jedná o dánia a mečovky, všechno funguje jak má, kytky už se klubou, kostka biomolitanu chytá hnědou patinu, rybkám se daří dobře, další budou následovat za týden, při neustálé denní výměně vody. Tak snad Ti to trochu pomohlo.
Jak se tedy tváříte na vysazení ryb /gupek/ po týdnu, aby další 3 týdny pomáhaly zabíhat akvráko než se tam vysadí pravé osazenstvo? Má to nějaký smysl, nebo vyloženě jet naprázdno 4 týdny akva s kytkama ( když jsem to tak dělala naposledy kytkám se strašlivým způsobem nedařilo, žádné hnojení, po nákupu rovnou do akvárka zasadit a akorát jsem po 3 týdnech kupovala nové kytky.
Spíš mě zajímá, co po těch 3 týdnech budu dělat s pavíma očkama v akvárku pro rostlinožravé cichlidy...a kolik gupek se dává na záběch 360tky. Díky za názor
Když se bude intenzivně měnit voda, tak se ta doba lehce zkrátí, je to taková počáteční prevence, kdy se tou výměnou z akva dostávají ty škodliviny, který jsou počínající nitrifikací nezpracovány. Bude taky velmi záležet na tom jak a čím je akvárium(bakterie) po dobu zabíhání krmeno.
0 15.09.2012 14:18 Juratwin Nechal jsem si udělat test vody v nově založeném akvariu 350L na NO2 a NO3 na iontové chromatografii na VUT v brně....odebrání vzorku 13tý den od napuštění, použit Nitrivec a nový filtr naočkován bakteriemi ze starého filtru...
Výsledek...NO2 0,35mg/l NO3 0,29mg/l
Závěr: Rozhodně má svůj účel tvrzení o 30dnech zajíždění nového akvária!!!
Tak to bych raději nezjišťoval... abys nebyla zklamaná... ale je pravda, že někdo je odchovat musel.
Návrh je dobrý, ale jeho realizace vyžaduje něco udělat.
Tak za návrh nic nedám, zkusit to dá, ne?
Rozumné řešení... ale bojím se, že odpověď znám už předem.
Ano, pochopila jsem tu snahu o nápravu, proto jsem sama k tomu nic nepsala
Jistěže jim takhle bude o něco líp než ve 20 l, každej litr dobrej.
Ještě mě napadá - co takhle dceři nechat teda ty "proužkovaný" a nějak rozumně je doplnit a ty druhý odnést zpátky do prodejny?
No, to nebudu komentovat. Asi si vás zatím akvaristika nezískala.
0 28.07.2012 20:48 janazabinka Děkuji za rady, určitě se hodí každá. O tetrách: Ano paní v zooshopu mi je prodala i když věděla kam je chci dát. Já bohužel tenkrát úplně bez zkušeností dala na vkus dvouleté dcery, která chtěla ty proužkované.
názor prodavačky již znáte. Po tom, co jsem se akvaristiku (pozdě) začala zajímat jsem si přečetla na tomto portálu co která rybka vyžaduje a ano hejno by opravdu krásné bylo. Bohužel jim nemohu pořídit větší akvárium vzhledem k místu v bytě a skříňce na kterou toto nové akvárium padne jako ulité. Jo a rostlinek mám dost, jestli jsou rychlerostoucí nevím, vybírali jsme je vzhledem k tvrdosti vody a světlu.
To je těžké. Kdyby bylo na mně, taky bych jí řekl, ať toho 50tilitrového prcka vrátí a vezme si třístovku, nebo aspoň toto -
aukro.cz/… Je to aspoň 112 litrů a je to set dobrý v tom, že v něm je za dobrý peníz vše a kupodivu dostačující - jak osvětlení, tak filtr a topítko bohatě stačí pro toto akva. Totéž akvárko, jen klasické, s rovným čelním sklem, mi už od včerejška zavazí v předsíni. Ale už se do něj aspoň vaří Liapor na dno
Ale to jsem odběhl od hlavní myšlenky. Já vím, že tetry potřebují nejméně 100 litrů. A bylo by to moc hezké mít ve 100 litrech 8 černých teter, 10 citronových, 8 pancéřníčků trpasličích a 6 otíků... Jenže paní prodali do dvacetilitrovky tetry. Chtěla jim pomoci a někdo jí asi poradil padesátilitrovku. Je to lepší než 20 litrů, ale bohužel se před tím neporadila s někým zkušenějším, kdo by jí řekl, že rozdíl mezi zařízením 50tilitrového a 100litrového akvárka je nulanulaprd, rozměrově to taky nezabere prakticky o nic víc a už by měla parádní akvárko, kdežto takto utekla jen z deště pod okap. Na druhou stranu, ještě se může rozhodnout a zítra akvárko vyměnit za větší, a nebo si objednat z aukra to, co jsem doporučoval na začátku tohoto příspěvku a tu 50tilitrovku si nechat jako krevetárko nebo pro méně náročné rybky nebo jako rozplavávačku pro potěr....
Tak jako tak, tetřičky budou rády za každý litr vody navíc, i když je jí tak žalostně málo.
Čekala jsem, kdy se někdo pozastaví nad tím, jaký tam jdou ryby. Bohužel, je dost častej jev - tetry v malých nádržích
Inu, padesátilitrové akvárko není o moc větší. Tam těžko budete dělat hejno teter černých a hejno teter citronových, ale je to na druhou stranu mnohem lepší než ta dvacítka. (z té bude mimochodem krásné krevetárko nebo akvárko pro Boraras maculatus - tak 8 ks, a nebo klidně obojí - krevetky i borarasky).
A jak to urychlit? Dá se. Měníte 1/3 vody. Tak v té jedné třetině vody vyperte pořádně náplň stávajícího filtru a vlijte ji do nově založeného akvária. Samozřejmě ihned zapněte nový filtr. Měňte takto vodu 2-3x týdně a vždy tu, kterou odebíráte z dvacítky, přidejte do padesátky spolu s čistou vodou = odeberete 5 litrů z dvacítky a dolijete čistou vodou, z padesátky odeberete 10 litrů, přidáte těch 5 litrů z dvacítky + 5 litrů čisté, odstáté vody. Také se mi osvědčil přípravek Biofiltr od Dajanapet.cz. Ale viděl jsem ve vaší prezentaci, že jste přidávala Sera nitrivec. S tím sice nemám žádnou zkušenost, ale bude to zřejmě něco podobného, klidně to můžete v počátku použít.
Já osobně tedy od začátku založení akvárka svítím normálně, 12 hodin denně jako v zaběhnutém akvárku. Vodu měním 2x týdně 1/5 - 1/4. Je dobré kontrolovat dusitany a dusičnany. Pokud se dusitany drží na nule a dusičnany okolo 50 ml/l a méně, můžete po dvou týdnech vypustit dvě rybky. Krmit přiměřeně, co rybky ihned sežerou, a co 2 dny vypustit další dvě rybky. Prvních 14 dnů po vypuštění prvních rybek měřit denně dusitany a dusičnany a měnit 2x týdně těch 10 litrů vody. Po měsíci od založení, 14 dní po vypuštění prvních rybek, můžete přejít na normální režim, měnit 20-25% vody 1x týdně.
Důležité je v novém akvárku mít vysázeny rychle rostoucí stonkovky - Ceratophyllum demersum, Egeria densa a podobné. Tyto rostliny velmi dobře likvidují dusičnany. Po dvou třech měsících, až už rostou i kořenící rostliny, můžete třeba některé stonkovky zcela odstranit nebo je velmi prostříhat.
Tak, snad by to mělo být vše. Kdybyste potřebovala více informací, klidně se ptejte.
Jo, a pro ty, kdo by se se mnou chtěli hádat o termínech, objemech a dalších podrobnostech - toto je postup který doporučuji, nikomu jej nevnucuji, a mám jej dlouhodobě ověřený. Já sám vypouštím první rybky ještě dříve, ale toto nedoporučuji, pokud nemáte dlouholeté zkušenosti s vámi vysazovanými rostlinami, dnem, filtrem a rostlinami.
Nějaké zkušenosti již máš, takže určitě víš, že je lepší věci neuspěchat a určitě znáš:
www.akvarijni.cz/….
Dodal bych, že počáteční záběh nádrže do první jakés, takés stabilizace trvá cca 1 měsíc. Trochu urychlit se to dá, třeba použitím nějakého komerčního nitrifikačního prostředku, který přidáš, aby se rychleji vyvíjely nitrifikační bakterie. Pokud jsi připravena měřit obden NO2 a měnit vodu, nemusí být problém po týdnu dát "zabíhací" rybku a celý proces kontrolovaně urychlit. Pokud bude osazeno rostlinami, což silně předpokládám (zkraje nějaké rychlerostoucí), je pochopitelně potřeba přisvítit.
Na závěr zopakuji základní akvaristovo heslo: TRPĚLIVOST. Proto, pokud nejsi pod nějakým tlakem, doporučuji přirozenou, i když pomalejší cestu.
0 28.07.2012 15:35 janazabinka – větší akvárium
Dobrý den, dnes jsem si pořídila větší 50 ti litrové akvárium pro rybky. Koupila jsem si vše nové: dno, kytky i filtraci ze stávajícího akvária nemohu použít nic, filtr je do 30 litrů a dno má úplně jinou barvu. Mám 25 litrové akvárium s obsahem vody kolem 20ti litrů a v něm se mi krčí 2 tetry černé a 2 tetry citronové. O nevhodnosti ryb v tomto malém akváriu vím, proto jsem jim pořídila větší. Nechci nic uspěchat, tak se ptám jak dlouho mám čekat, než se mi toto nové sterilní akvárium rozjede, případně zda se dá nějak tento proces zabíhání urychlit třeba nasypáním krmiva a podobně. Všude se dočítám něco jiného. Případně po jak dlouhé době mohu dát na zkoušku třeba jednu rybku? Testy na NO2 mám, tak mohu přeměřovat. Děkuji za jakoukoli radu
A jak je to se svícením?
Mám jí v knihovně hned vedle knížek od Franka.
Jen s tou Sterbovou Akvaristikou to někdy bylo složitější
ostatní autoři se prostě čas od času dotiskli
Jsem zajedno s Liborem, akvaristické literatury zde bylo díky dříve zmíněným kapacitám dostatek a nebál bych se říct, že po stránce odborné (obsahově informační) byla dle mého názoru na vyšší úrovni, než většina akvaristických knih (překladů) vydaných v posledních 15 letech...
i v porovnání s knihami, které jsem si přivezl v posledních letech ze zahraničí...
... a myslím že v knihkupectví či antikvariátu bylo prodavačům ukradené na jaké straně stojíte
, neb náklad byl dostatečný a nejednalo se o "podpultové" zboží
milan666 napsal: Tu nejde o slovač, či čehač, tu je realita všade prítomná a ospravedlňovať sa nemusím, zrejme ste mali to šťastie v minulosti, že ste stáli na "tej pravej strane"
Nemám z vás dojem, že zrovna byste fáral na uranu...takže narozdíl od kolegy reagujícího na váš povzdech vám za pravdu nedám, ale o tu tu fakt nejde a rybičkám v akváriu je fakt jedno jestli je krmí ten či onen, z tej pravej či ĺavej strany
A fakt už dost! Vy totiž realitu opravdu nevidíte!
To máš jistě pravdu, ale tohle je akvaristické fórum a té zajímavé a dodnes používané literatury bylo ve zmiňovaných dobách oproti jiným zájmovým oborům docela dost, takže platí, že kdo informace sehnat chtěl, tak tu možnost měl, tedy alespoň tak to vidím já.
Tu nejde o slovač, či čehač, tu je realita všade prítomná a ospravedlňovať sa nemusím, zrejme ste mali to šťastie v minulosti, že ste stáli na "tej pravej strane"
milan666 napsal: LiborSprysl napsal: A protože tehdy nebyla možnost volného přístupu ke knihám...ježíší Kriste to jste bydleli na salaši vysoko v horách??? Tohle teda fakt nežeru!
Naopak...zájemci o akvaristiku měli cestu "zlatem dlážděnou"...Ve stanicích mladých přírodovědců, ve školách, v klubech ROH byly desítky, stovky nadšenců, kteří se dětem věnovali!
A učili blbosti, ktoré sa prenášajú na mládež dodnes, čo je realita.
Nebol vždy prístup ku kvalitnej a pravdivej literature
No neviem ako u vás na Slovači...ale budeme-li se bavit o akvaristice, tak jste právě napsal blbost do nebe volající, za kterou byste se měl omluvit i těm, kteří už mezi námi nejsou. Zřejmě máte sám nějaké defekty ve vzdělání, protože tohle nevíte! Zukalové, Krčkové, Dokoupilové, samozřejmě dr. Frank.... a další a další psali o akvaristice myslím celkem svobodně a nebylo co cenzurovat
Ba dokonce za nás byla hitem i kniha z ciziny od G. Sterby a to je fakt už dobrých 40 let. Takže neplácejte nové ideologické blbosti!
A mimochodem, zapomněl jsem, že mne ta stanice mladých přírodovědců stála tuším dvacku na půl roku...pokud se nepletu. Možná to bylo pětku na pololetí.
LiborSprysl napsal: A protože tehdy nebyla možnost volného přístupu ke knihám...ježíší Kriste to jste bydleli na salaši vysoko v horách??? Tohle teda fakt nežeru!
Naopak...zájemci o akvaristiku měli cestu "zlatem dlážděnou"...Ve stanicích mladých přírodovědců, ve školách, v klubech ROH byly desítky, stovky nadšenců, kteří se dětem věnovali!
A učili blbosti, ktoré sa prenášajú na mládež dodnes, čo je realita.
Nebol vždy prístup ku kvalitnej a pravdivej literature
něco jiného je se na fóru obrátit s konkrétním problémem a něco jiného(což se zde děje až příliš často) je bez jakéhokoli studia si pořídit akva a pak řešit proč mi umírají skaláry ve 40 litrovém akva, vždyť jich tam mám jenom 10
A protože tehdy nebyla možnost volného přístupu ke knihám...ježíší Kriste to jste bydleli na salaši vysoko v horách???
Tohle teda fakt nežeru!
Naopak...zájemci o akvaristiku měli cestu "zlatem dlážděnou"...Ve stanicích mladých přírodovědců, ve školách, v klubech ROH byly desítky, stovky nadšenců, kteří se dětem věnovali!
Aleši, opět s vámi v mnohém souhlasím a opět bych si dovolil oponovat. A to hned v několika věcech. Souhlasím s vámi v tom, že jsme asi tak stejně staří. Souhlasím i v tom, že se akvaristika vyvíjela. Rozhodně však nesouhlasím, že by třeba ty pitomé koule byly výmyslem moderní doby. Nebo ta nanoakvária. Dříve se jim jen neříkalo nanoakvária, ale elementky a kdejaký trouba v tom choval ryby. U nás se koule s rybičkami objevila v obýváku někdy v roce 1968 nebo 69. Byla v ní nejdřív rostlinka a několik rybek, pak několik rybek a spousta sajrajtu. Pak se u nás zastavil na návštěvu můj strejda, tátův starší brácha, a děsně tátovi vynadal. Rybičky vylovil, obsah vylil do akvárka a kouli rozbil. Vím, že jsem byl tehdy několik dní nešťastný a nechápal jsem, proč to strejda udělal. A pak se u nás objevil první malý stojan a na něm první akvárko - asi 90 litrů. Po roce přišel další stojan a na něm bylo nahoře 240litrové a dole dlouhá rozplavávačka a tři vytíračky. Proč to tady píšu? Protože i v tom vychvalovaném zlaténm čase akvaristi nějak začínali. A protože tehdy nebyla možnost volného přístupu ke knihám a ke spoustě informací na netu, začínali většinou blbě. Tehdy jim sice nepomáhala žádná technika, skoro vše si museli uděllat sami na koleně, ale to je vývoj a rozhodně bych neměl začínajícím akvaristům za zlé používání techniky.
Co nemám začátečníkům za zlé, ba naopak si toho vážím, je to, že chodí na různá fóra a píší: "Jsem začátečník, mám problém, poraďte". Vážím si toho proto, že je vidět, že tito lidé si uvědomili, e se pustili do něčeho, co je nad jejich síly, a teď hledají pomoc a informace. I mému tátovi v začátcích strejda poradil a půjčil mu první knížky. Sbírka akvaristické literatury u nás pak byla velmi obsáhlá, a já všechny tyknihy také přečetl. Nříkám, že si z nich vše pamatuju, ale troufnu si říct, že teorii mám nastudovanou dost dobře.
Ale to je teorie. praxe může být jiná. Proto navštěvuji fóra já. Chodím sem, abych se zkušenými akvaristy praktiky probral své nápady. Diskusí okolo HMF jsem si utřídil své myšlenky a vznikl můj konkrétní filtr. Až čas ukáže, jestli to byla dobrá myšlenka. Díky informacím z fóra mi zůstalo na chodbě 30kg krásného písku z Flexiobkladů a 30kg říčního písku a na dně akvária mám krásný Liapor. Troufnu si tvrdit už teď, že to byla skvělá volba. A díky přečtení si tohoto vlákna a především díky názorům uživatelů jako je romant, miso, milan666, bob66 a dalších jsem hodně přemýšlel o zajíždění akvárka. Hodně jsem si o tom přečetl, než jsem se do toho pustil, ale tady jsem si své myšlenky utřídil a ujasnil. Ne všechny názory byly souhlasné, ale to je v pořádku. Přemýšlím nad každým argumentem, který mi protiřečí, abych si ujasnil, jestli nakonec můj plán nemá nějakou drobnou či závažnou chybu a jestli bych jej neměl měnit. Raději chybám předcházím než abych je řešil.
Ale to jsem se zase moc rozkecal sám o sobě a to jsem nechtěl. Chtěl jsem jen na příkladě ukázat, že většina akvaristů začne tak, že se jim někde zalíbí rybičky a chtěli by je mít doma. Samozřejmě nevědí, jestli to bude vášeň na celý život, tak do toho nechtějí investovat své životní úspory. Zajdou do obchodu, nejčastěji do nějaké super, hyper nebo mega speciálu, kde vám prodají jen to nejlepší od sekačky na trávu, co vám uvaří i kafe přes střešní krytinu, která za vás napíše daňové přiznání až po akvárko, které umí vše a odborně vám poradí: "Ano, paní, v tomto superznačkovém setu obrovské velikosti celých dvaceti litrů můžete klidně chovat i tyto rybky. Je to vlastně pro skaláry určené". Není chyba těchto lidí, že jim nikdo neporadil. A je dobře, že hledají informace. A je na nás, zkušenějších, abychom jim poradili, stejně jako kdysi i dnes zkušenější radili a radí nám. Dokážu si představit, že začátečníkovi, kterému v kalném akva plave u hladiny 10 rybiček a lape po dechu moc nepomohou zázračné vodičky od odborníka v super, hyper či mega speciálu, ale stejně tak mu nepomůže rada: "Přečti si knihu Akvarijní ryby od Rudolfa Zukala". Než ji sežene, nemá čemu pomoci. Mnohem víc mu pomůže rada, že má vyměnit 90% vody a pak co tři dny 30% a vysvětlení, proč, nejlépe i s radou, jak to udělat, aby takový problém příště nenastal. Je-li to člověk moudrý, bude se dále pídit po informacích a za 40 let tady bude poučovat další začátečníky. Je-li to grafoman, bude za 40 let zamořovat fóra takovýmito dlouhými průpovídkami, kterými jsem jen chtěl říct:
1) I před 40ti lety jsme nějak začínali, a to většinou blbě
2) Je dobře, když se začátečníci při problémech ptají a pídí po informacích
3) Zkušenější by se měli snažit poradit
4) Neexistuje objektivní pravda, vše je subjektivní a není jen jeden správný směr akvaristiky. Někomu se líbí přírodní akvária, jiný má rád nádherně nasvětlená akvária stylu Amano a další zase akva plná rybiček. Důležité je, aby rybičky nestrádaly, byly zdravé a spokojené a aby to majiteli přinášelo dobrý pocit.
Howgh
Aleš napsal: Dnes je hlavně "pravidlem" nezajímat se o historii akvaristiky, chovat se, jako by nic dříve nebylo, žádná akvaristická literatura, jako by se člověk vylíhl dnes a před ním nic neexistovalo, nepoužívat vlastní rozum a brát vše tak, jak obchod a reklama nabízí a papouškovat to. Včetně tech pitomných nanoakvárií, různých "setů" atd. Omlouvám se za názor. 99 procent různých dotazů a diskuzí by nebylo, kdyby si dotyční přečetli o akvaristice pár knížek.
Omlouvat se za názory již více než dvě desítky let není třeba
Já jen dodám, že ta vaše myšlenka stojí i trochu za úpravu ...Dnes je hlavně "pravidlem" nezajímat se o historii - nejen - akvaristiky...
Ovšem pokud jsou dnešní nanoakvária "vydyzajnovaná" a vybavená technikou, tak vzpomeňte na naše flašky od okurek v začátcích, a rázem zjistíte, že minimálně nádobu mají ti dnešní lepší
7 26.05.2012 20:19 Aleš Dnes je hlavně "pravidlem" nezajímat se o historii akvaristiky, chovat se, jako by nic dříve nebylo, žádná akvaristická literatura, jako by se člověk vylíhl dnes a před ním nic neexistovalo, nepoužívat vlastní rozum a brát vše tak, jak obchod a reklama nabízí a papouškovat to. Včetně tech pitomných nanoakvárií, různých "setů" atd. Omlouvám se za názor. 99 procent různých dotazů a diskuzí by nebylo, kdyby si dotyční přečetli o akvaristice pár knížek.
0 26.05.2012 19:42 Aleš Ale ano, při rozběhu akvária se dá pomoci rostlinám, aby se rychle ujaly. Ale dá se to i jinak, zde věřím Ratajovi (Akvaristika začíná u rostlin), že většina akvarijních rostlin žije v chudém dně a v čistém písku (štěrku) se časem dobře aklimatizují. Já jsem tak postupoval vždy a ujalo se vše (většinou mám různé druhy echinodorů). Také nejsem příznivec přesvícených akvárií a svítím poměrně slabými zářivkami (kombinace red tropical a bílého světla), zato 12 až 14 hodin denně. Rostlinám i rybám se daří. Budeme oba asi stejně staří, takže oba jistě pamatujeme dobu, kdy se zásadně doporučoval na dno nejdříve jíl bohatý na živin a až na něj praný písek. To se pak změnilo a dnes je pravidlem čistý písek (štěrk). Vše se vyvíjí, poznatky i technika. Jistě už nikdo nebude propagovat molitanový filtr, který zvládne jen mechanické čištění, když jsou filtry, které čistí i biologicky a nemusí se nijak zvlášť udržovat. Některé "novoty" jsou ale odporné - trápení ryb v koulích, různá prodávaná "nanoakvária" (dokonce o 4 litrech!!!). Dám přednost akvaristovi, který s péčí chová v stolitrové nádrži hejno pavích oček před "akvaristou",který si bez znalostí poskládá efektně vypadající ryby do nádrže a nezajímá ho, co se s nimi stane, protože si může koupit vždy nové. Toto už ale není akvaristika.
Částečně s tebou budu souhlasit, částečně ti budu oponovat. Nevím sice, kolik je ti let, ale já v té době, o které píšeš, s akvaristikou začínal. Je to 40 let, co jsem dostal své první akva a pak jsem měl akvárka celý život s výjimkou dvou roků na vojně. Posledních 12 let jsem měl jen dvě cichlidy a několik ancistrusů a když mi umřeli, začal jsem se zajímat o malé rybky a nestačil jsem žasnout, co se za těch patnáct let změnilo.
S těmi akvárii a blbnutím kolem nich máš a nemáš pravdu. Pokud chceš mít 200 litrové a větší akvárko plné rostlin a s max. 100 centimetry rybí osádky, pak můžeš snadno udržovat biologickou rovnováhu a odkalovat jednou za dva měsíce, při tom doplnit vodu a je to.... Za podmínky, že budeš mít rostliny a rybky, které se pěstovaly a chovaly před těmi 40 lety. Tehdy jsme v akvárkách pěstovali pouze několik druhů nejodolnějších rostlin a několik málo desítek druhů nejodolnějších ryb. Nejobtížnější v té době bylo vytírat neonky a rasbory a kdo je dokázal odchovávat, to byl Pan Akvarista. Já se přiznám, že mně se tento styl líbí a moje akva bude takové - 300 litrů, spousta nenáročných rostlin, především na světlo nenáročné druhy kryptokoryn a pár dalších, opět na světlo nenáročných druhů a z rybek několik malých hejn malinkých rybiček - největší asi bude danio pruhované, pak kardinálka čínská a vietnamská a jeden či dva druhy borarasek. K tomu dva druhy čichavců - zase ty nejmenší, tedy čichavci medoví a čokoládoví, no a na dno mřenka vietnamská, na požírání případných řas krevetky, šneci tylomelania a brotia pagodula a možná řasožravý obr balitora Leverettova (dorůstá až 10cm). Toť vše. Myslím, že s touto rostlinnou a rybí osádkou bude při tomto objemu vody a s technikou, kterou v akvárku mám, akvárko skoro bezúdržbové. Bude stačit jednou za měsíc trochu odkalit, nebo spíše odebrat 2-4 kýble vody a místo nich dodat čistou. Filtr by se neměl čisti častěji než jednou za 5 let a možná ani to ne.
Takže to bylo to, v čem ti dávám za pravdu. A teď k tomu, v čem ti budu oponovat. Akvárko mám napuštěné a rostliny vysazené teprve týden. Proč bych měl čekat několik měsíců, než se mi dno a filtr zaběhnou, když tam mohu nalít přípravek, který mi dobu záběhu zkrátí o celé týdny? Nebo proč se mám dívat, jak mi tři čtvrtě rostlin pojde jen proto, že v nezaběhlém akva nemají dostatek živin, když jim mohu dolít trochu hnojiva, aby se rychleji ujaly? Nebo proč se koukat, jak mi nejdou kryptokoryny jen proto, že zatím je v akva málo CO2, když si tam mohu CO2 dodávat z demižónu, ve kterém mi kvasí domácí saké a pomoci tak tomu, aby se rostliny ujaly a já měl dobrý aperitiv pro kamarády? Takže to je první věc - nejsem přítel nějaké chemie, hnojení ani CO2, ale souhlasím v tomto s romant a dočasně je klidně použiju, mohou-li mi v tu kterou chvíli pomoci.
Druhá věc, ve které se hluboce mýlíš, souvisí právě s tím, co už jsem popsal na začátku. Před 40ti lety se pěstovalo pár druhů nenáročných rostlin a pár desítek druhů nenáročných ryb. Pro tebe a pro mne je to v pohodě, našemu pohledu na akvaristiku to bohatě stačí. Ale ne všichni mají takový pohled na akvaristiku jako my. A pro ty, kteří chtějí pěstovat ty desítky nádherných druhů rostlin, které jsou dnes k mání, ale vyžadují velkou péči, je pro nás neúnosně předimenzované osvětlení, z našeho pohledu naprosto nesmyslné hnojení a používání všelijaké chemie nutností. Rovněž pro ty, kteří chtějí chovat náročnější ze stovek druhů ryb, jež se dnes nabízejí, je nutností měnit vodu třeba každý druhý den 50%, jinak z rybiček nebudou mít radost, ale budou kopat hrobečky. A to určitě ani oni nechtějí, stejně jako to nechceme my.
Takže abych to uzavřel - nám dvěma vyhovuje pěstovat nenáročné rostlinky ve větších akváriích a chovat stejně nenáročné druhy ryb, investovat co nejméně energie do údržby a věnovat se pozorování co nejpřirozenějšího biotopu, který jsme dokázali vytvořit, ale jiným vyhovuje se piplat s miníčkem o objemu 30 litrů, věnovat hodinu dvě i tři denně jeho údržbě a potom to vyfotit a zveřejnit někde na ksichtoknize či jiné sociální blbovině a připadat si jako Pan Akvarista. Každý z nás je jiný, každý má jiné preference. Myslím, že pravda je subjektivní, že neexistuje jen jedna cesta akvaristiky a že nikdo nemůže říct - to, co dělám já je správné a to, co děláš ty je špatné. Podle mne je správné vše to, co přináší akvaristovi dobrý pocit a rybkám i rostlinkám spokojený život.
Howgh, domluvil jsem a teď klidně do mně
4 24.05.2012 18:52 Aleš – upřesnění
Většinou různé druhy velkých echinodorů. Daří se se jim léta. Pak valisnerie, sagitarie... Skutečně žádná kryptokoryna. Znám ta akvárka, která vypadají "báječně" po založení. Pořád se mění voda, čistí, do toho chemie atd. Ale jak vypadají za rok, neb za pár let? Měl jsem dva sumce v nádrži, kde se dožili přes dvacet let a vodu jsme jim měnil 2x ročně. A ostatní ryby se dožívají slušného věku (tetry cca 5 let) a vodu měním málo, a vždy jen část. Řídím se rozumem a tím, co je v klasické akvaristické literatuře (Zukal, Polák, Petrovický aj.). Samozřejmě mám moderní lepené nádrže, akvarijní stoly, všude nová osvětlení. A biofiltry, které peru 1 x ročně v akvarijní vodě. Také neblbnu s topením, v zimě 20 a v létě max 24, podle teploty místnosti. Nevím proč se dnes propaguje obecně u všech druhů vysoká teplota. Vždyť většina ryb tím trpí a zkracuje jim to život. Lidé blbnou. Tam někde nahoře se někdo radoval, že se mu v zajíždějícím akvárku množí okružáci. Co na to říct? Já mám na 50 litrů jednu ampulárii. Už léta a ty poslední, které jsem nahradil novými, mi žily 5 let. Mít tam množící se okružáky, to se pak nedivím, že se musí voda furt měnit.
Při jasné převaze rostlin nad rybama si i já ten Tvůj systém pouhého dolévání vody dovedu představit. Ty rostliny bych si dovolil tvrdit, že musí být k tomuto zacházení vhodnější, např. kryptokoryny, kterým se ve starší vodě líbí. Jinak k těm komerčním přípravkům kde jsou obsaženy ony startovací bakterie, bych nebal až zase tak přísný ve svém hodnocení. Pro tzv. pravidelný použití bych tyto přípravky neviděl, ale jako pomocníky při nějakých kalamitních situacích a konec konců i při tom založení akvária je jejich práce zajímavě prospěšná. Když si člověk na vlatní kůži ověří, že to zafunguje, tak je posléze již tak kategoricky neodmítá, ale to je jenom můj názor, ovšem praxí ověřen.
5 24.05.2012 18:06 Aleš – Dobré pro prodejce
Startovací bakterie, různé chemické přípravky, šílenství s výměnou vody (někteří každých 14 dnů!, obava z každého odpadného lístku.... Podívejte se, jak se to řešilo v akvaristickjé literatuře staré 40 a více let. Voda se prakticky ve velkých neměnila (až na výjimky při odchodu apod.) ale jenom dolévala za ztráty odpařením. Žádné vsazování bakterií nebo chemie. Pravda, akvária nebyla tak zarybněná, nebyl takový sortiment ryb a ve společenských nádrži mívali max. 3 druhy ryb, které se k sobě hodily. Akvaristé nekupovali rybky bezhlavě jen že se jim líbí a nestrkali k sobě, co se nehodí. Mám nyní 3 velké lepené nádrže. Jedna je v provozu 25 let. V jedné pouze jeden druh živorodek, ve druhé jeden druh sumců a dva druhy teter, ve třetí pouze desítky neonek. Vodu měním (čtvrtinu) jednou za dva měsíce. Žádné hnojivo, vsazování bakterií nebo chemie. Dříve jsme měl velké akvárko, kde jsem vodu měnil 2 x do roka a sumci mi žili desetilet. Ani teď mi ryby nehynou a kdo k nám přijde, nemůže se od akvárií odpoutat. Velké nádrže, hodně rostlin a méně ryb. Člověk by měl u akvárka relaxovat, pozorovat ho a ne poskakovat s chemií a pořád do něj nějak zasahovat.
O.K. Nechť je tato Tvoje trpká zkušenost právě tím příkladem, na němž je důležitost výměn vody, jak já říkám vyvětrání akvária, jasně prokázáno, že bez toho to nejde, když chce člověk mít prosperující akvárium a zdravou rybí osádku v něm.
Ať se daří nejen v akvaristice.
No, mně podivný nepřipadáš, já ti za to spíš musím jedině poděkovat. Z vlastní zkušenosti vím, jak je výměna vody důležitá a vždy jsem vodu vyměňoval, přesto jsem nedávno doplatil na její podcenění. Koupil jsem od Clarkii nádherné čichavce medové. Při koupi mí říkal jejich nároky a opakovaně mi zdůrazňoval, že jsou velice citliví na větší koncentraci dusíkatých látek, že je třeba hodně měnit vodu. Říkal jsem si akvárko mám zajeté rybičkám i krevetkám se v něm daří, a to i dvojici krevetek moluckých, které jsou taky dost citlivé, nebude problém, vodu měním co dva týdny, bude se dařit i čichavcům. Před vypuštěním čichavců jsem udělal běžnou výměnu 25% vody, čichavce jsem sledoval - byli opravdu nádherní a měli zajímavé chování. Jenže pak přišla spousta práce, kdy jsem jen ráno nakrmil, utíkal do práce a večer tak akorát padl do postele. Když přišel víkend a s ním pravidelná čtrnáctidenní výměna vody, tak všichni čichavci plavali u hladiny, měli sklepené ploutve a rychle dýchali. Nepomohla ani okamžitá výměna poloviny vody a následné každodenní výměny 25%, čichavci jeden po druhém odešli do věčných lovišť, přežil a uzdravil se mi jen jeden. Takže i tato moje příhoda svědčí o tom, že se výměna vody nesmí podcenit.
Ono je to totiž naprosto logické. Tyto rybky žijí většinou ve své domovině v malých potůčcích nebo jezírcích, kterými pomaloučku protéká dešťová voda z věčných tropických dešťů. Tato voda je plná listí a rostlinných zbytků, tím i humidových kyselin, ale je naprosto čistá co se týká dusíkatých látek. V akvárku tento proud čisté vody nahradí jedině pravidelná výměna určitého množství vody a toto množství je závislé na počtu rybek v akváriu a na jejich toleranci.
Takže neustálé připomínání důležitosti výměny vody je opodstatněné a není ho nikdy dost.
Když budeš pozorovat nějaké nestandartní chování rybek, tak je nemusíš odlovovat, ale zasáhneš intenzivnější výměnou vody a uvidíš, že to akvárko ustojí. Zázračný vodičky, jak je jmenuješ(biofiltr, nitrivec atd.), jsou v tomto případě dobrým pomocníkem a i já pro ně hlasuji. Působíš dojmem člověka, jenž ví co dělá, tak se nenech odradit a tu svoji cestu jak jsi jí nastínil uveď do realizace. V případě nějakého problému je tu zdejší fórum, kde Ti jistě někdo správně poradí, co a jak. Vím, že se opakuji a mnohým jsem tím protivnej, ale když se nepodcení výměna vody, tak to zafunguje. V této počáteční náběhové fázi to platí dvojnásob.
Děkuji. Ani já nespoléhám na zázračné vodičky. Proto jsem dal dospodu dna Aquaclay Ground staré dno od Rataje a při napouštění přidal obsah zajetého filtru vymáchaný ve vodě ze zajetého akvária. Pro dobrý růst rostlin jsem se snažil zvolit to nejlepší možné dno. Většina rostlin je buď z mých dalších akvárií, od známých nebo přebytky od akvaristů koupené na burze, pouze 1 rostlina byla pěstována emersně, jinak všechny submersně. Ale ani to nemusí stačit, je to změna prostředí, kvality vody a osvětlení. Proto přidávám vodičky. Abych rostlinkám přilepšil. Jakmile se akvárko zajede a rostlinky začnou růst jak se patří, přestanu přidávat hnojivo, a jakmile se zajede filtr, přestanu přidávat i přípravek Biofiltr. Každopádně se budu snažit eliminovat všechny odumřelé kousky rostlin a odpadlé listy, aby mi v akva nedělaly paseku.
Děkuji. Test na dusitany jsem si už koupil a budu dělat denně kontrolu. Taky budu sledovat chování rybek a při nějakém příznaku problému je hned odlovím. Věřím ale, že by se to mělo obejjít bez komplikací.
V novozaloženom akváriu sa určite rastlinám dariť nebude, dokonca u emerzných dochádza k výmene listov, no a to tiež môže spôsobiť problém, tým, že staré časti rastlín, vrátane odpadlých listov hnijú čím môže voda do značnej miery zmeniť hodnoty a to rybky nemusia prežiť.
Na zázračné vodičky by som sa vonkoncom nespoliehal
Ano, tak jak to píšeš, tak to bude fungovat. Základ je i do tzv. zaběhnutýho akvária, kde před tím nebyl žádný živočich tyto přidávat postupně, protože teprve tím jejich nasazením se to zaběhnutí stává skutečným a biologické rovnováha se definitivně upevňuje, je to prostě onen koloběh dusíku. To co může při čerstvě zložených nádržích, byť je použit zajetej filtr a starý dno akvaristy trápit je nikoliv hodnota dusičnanů, ale daleko více nebezpečných dusitanů(NO2) a kolísání těchto jsem měl na mysli. Velmi dobrým pomocníkem je při přidávání nových ryb do akvária výměna vody, která když se praktikuje častěji než při standartní péči o akvárium, pojišťuje se tím bezproblémovější aklimatizace rybí osádka na daný prostředí. Prostě když se dodrží výše jmenované postupy, tak je to vpohodě. Použití zajetýho filtru a starýho dna prostě nemusí bejt samospasitelná.
Rozhodně nechci testovat rybky a ani jim jakkoliv ubližovat. Jen nechápu, co ty rybky mají zvládnout. Nechápu, v čem má být ten problém, proč bych tam nemohl dát rybky už teď. Je mi jasné, že dokud se akvárko pořádně nezajede, hrozí tam nebezpečí kolísání hladiny různých látek, především dusíkatých, ale co tam hrozí v tuto chvíli, kdy jsou v akvárku jen rostliny, tedy kromě nedostatku dusičnanů a další výživy pro rostliny a denitrifikační bakterie, to nevim, to nevim, to nevim. Ale proto jsem tady a proto se ptám. Nerad bych způsobil rybkám nějaké problémy nebo sobě nějaké trable jen kvůli své nedočkavosti.
Jinak testy jsem si včera koupil, testoval, dusitany 0, dusičnany okolo 12,5 mg/l. Dnes jsem ráno přidal biofiltr od DAJANY na posílení denitrifikačních bakterií. Plán mám takový, že udělám další test na dusičnany i dusitany, změřím vodivost a pokud se nic nezměnilo, tak tam půjde první výsadek 6ks dánio pruhované. Budu bedlivě sledovat a měřit, pokud se nic nebude dít, půjde za nimi po 3-4 dnech výsadek 6-8 ks kardinálky čínské. Dále budu sledovat a měřit a když nebude problém, půjde dalších 6ks kardinálky čínské zase po 3-4 dnech. To už bude déle než 14 dnů po vysazení rostlin a naočkování filtru a mělo by vše v akvárku fungovat bez problémů. Po dalším měření bych vpustil mřenky vietnamské, opět postupně po skupinkách po 4 v rozmezí 3-4 dnů. To už bude déle než měsíc od vysazení rostlin, takže pak už by tam mohli jít i rasborky, čichavci, šneci a odolnější krevetky a další havěť.
Je to rozumný plán? Je to třístovka ve které je 240 litrů vody, celková tvrdost nějakých 13 stupňů, tedy celkem stabilní. Postupně budu vodu změkčovat přidáváním permeátu s vodovodní vodou v poměru 2:1. Ale pomaličku, aby nedošlo k nějakým výkyvům. Myslíte, že by to takto šlo?
Pokud nechceš pokusně testovat rybky, tak to můžeš obejít třeba tím, že do akvárka nasypeš trošku sušenýho krmení a splní Ti to stejný účel jako to přidání rybek. Když budeš často měnit vodu, tak to i ty rybky zvládnou a když se posléze budou další přidávat postupně, tak to bude v pohodě.
Tak jsem si přečetl níže doporučovaný článek
www.akvarijni.cz/… a tam autor přímo doporučuje, aby v nově založeném akvárku byly nějaké méně náročné rybky, že jinak se nitrifikace nikdy nerozběhne, protože bakterie nebudou mít co žrát. No, takže když jsem dřív dával do nově založených akvárek pár oček, tak jsem to dělal vlastně zcela dobře
Jen by mne zajímlo, jestli do takto nově založené nádrže s obsahem asi 240 litrů vody se starým dnem pod Liaporem a naočkované výplachem z filtru mohu dát pár kusů dánia pruhovaného - asi 6, a asi 6 kardinálky čínské? Nebo která z nich je odolnější? Uvidíme.
Každopádně jsem si koupil testy na NO2 a NO3 a jdu měřit, pak se uvidí, jestli budu vypouštět rybky
jsem si to taky myslel že kytky spotřebovávají CO2 a roste pH , jen mě udivila ta hodnota , hold budu muset CO2 rozdvojit i do druhého akva
Podle mě jsou ta tím rostoucím Ph rostliny, tím jak fungují a nízký obsah CO2 ve vodě.
Ahoj všem , zakládám nové akva a dějě se mi tam něco co mi hlava nebere . Akvarium je 84l velké , čedičové dno , spousta kytek , čerpací hlava a biokvacit . 1/2 vody je ze starého akvária + vyždímaný všechny starý filtry . NO2 neměřitelné, NO3 20mg/l , Vodu míchám , jedna voda pH 7,2 druhá voda pH 7,4 a voda v akvariu má pH 8,4 . Máte někdo představu proč mi pH tolik stoupne popř. čím to srazit ? Ryby mám ve starém malém, akvariu ve kterém mám přidávání CO2 takže jsou zvyklé na pH kolem 7 a mám strach je dát do tak vysokého pH . CO2 přendám spolu s rybama , ale nejdřív musím vyřešit ono vysoké pH .
Souhlasím. S malým dodatkem. Tyto přípravky bych úplně nezatracoval. I při kvalitní údržbě může dojít k nějakému havarijnímu stavu (porucha filtrace, dlouhodobý výpadek energie, nutnost antibakteriální léčby, otrava) kdy nám tyto přípravky mohou pomoci. Při běžném provozu a při běžném zakládání akvária jsou ale zbytečné. To je i můj názor.
Pokud ti akva funguje jak má tak nějaký aktivátor nepotřebuješ, a pokud ti nefunguje tak je lepší hledat příčinu a napravit to než lít do akva různé vodičky a čekat že problém vyřeší za tebe
Nemohl jsem si pomoci, ale můj názor na ty zázračné vodičky je jasný, jde to i bez nich a ještě lépe
Nečetl jsi správně. Nejedná se jen o podporu.
výborně.. no říkal sem si jak by přežili v lahvičce při pokojové teplotě někde na poličce bůhvíjak dlouhou dobu a bez kyslíku.. myslel sem si že to bude jen podpora
Pokud si koupíš aktivátory s bakteriemi, tak jsou bakterie zde obsažené v něco jako hibernačním stavu. Nejsou aktivní a nejsou ve vodě, ale většinou roztoku s enzymy a možná nějakými konzervanty (přesné složení se nikdy nedozvíš protože si je výrobci tají). Jiné výrobky bakterie ani neobsahují, ale obsahují látky urychlující množení bakterií obsažených v nádrži a například mletý zeolit, který tím, že naváže amoniak ulehčí zátěž nové nádrže.
zeptám se asi na hloupý dotaz.. pokud si člověk koupí ten aktivátor.. ptám se jen čistě teoreticky.. tak v něm jsou obsaženy ty bakterie.. to je asi fakt a teď co mi není jasné ptalo se zde že bakterie při nedostatku kyslíku hynou jak tedy vydrří tak dlouhou dobu v přípravku a nebo jde opravdu jen o podporu těchto bakterií..?
Výměnou filtru vlastně začínáš znova. Problém by nebyl u nádrže založené měsíce nebo roky, ale pokud takovou výměnu uděláš ještě v zabíhací době musíš počítat od nuly.
romant napsal: <a href="http://wds.cz/tlamovci/rady.php?idClanku=7&PHPSESSID=05a7d98aee4865362742e55c898c84d6" target="_blank" rel="nofollow">http://wds.cz/tlamovci/rady.php?idClanku=7&PHPSESSID=05a7d98aee4865362742e55c898c84d6</a>
Ja chápem založenie akvária ale pýtam sa o niečo iné, že keď som počas zábehu akvária vymenil filter za iný, či sa to počíta do tých 30 dní, alebo treba odznova počítať 30 dní odkedy som tam dal nový filter
Zdravím,
8.10.2011 som si zariadil moje najväčšie (chovné) akvárium, dal som tam penový (vzduchový) filter, no po konverzácii s jedným členom tohto fóra sme dospeli k tomu, že si pre tlamovce musím kúpiť čerpadlo (zvolili sme atman at-201) + biomolitán. Tak som odpojil penový filter a nasadil tam biomolitán + čerpadlo 22.10.2011. Čo si myslíte môžem tam budúci týždeň približne 1-2.11 pustiť tlamovce? Nezahynú mi tam? Poprípade kedy ich tam môžem pustiť?
Ďakujem za odpoveď a za to, že mi nebudete doporučovať testy NO2,3.
Předpokládám, že tam jsou i nějaký rostliny, ideál jsou plovoucí, to mají Bety rády a filtrace. Chce to ještě tak více jak týden vydržet a měnit vodu. Klidně obden i více jak 30% objemu akvária.
0 01.07.2011 17:42 xxx – zabehnutie
Ehm...len taká otázka. Do 20l akva pôjde jedna betta...Akva je v stave "už len čakám na rybku" asi týždeň. Koľko ešte treba čakať aby sa rybka dostala do normálneho prostredia a pritom sm nestratil nervy z čučania na prázdne akva?
Prípadne proces urýchliť? Dík moc
Já jsem to vyřešil tak že jsem vyndal z externího filtru vatu, kterou jsem hodil do akvária)jen trochy vyždímal, přidal uhlí v pytlíku taky z exteráku,mám tam od rataje ještě staré dno.Hodil jsem tam druhý den hned pár krevetek a mnou z vajíček odchované žebrovníky,úplná pohoda.
Pochybuju, že někdo vydrží čumět tři měsíce na akvárko bez ničeho.Při čtení některých komentářů a nasledném shlédnutím prezentací můžu říct, že jsou tady chytrolíni s velkou slovní zásobou, "odbornými pojmy" ale výsledky někdy moc ani nevidím. Smajlík
Myslím, že to bylo tím uhlím které sbírá škodliviny.
2 09.03.2011 12:17 HaDaS – Re: romant
Ano, máš absultní pravdu. Nic nemůže nahradit praktické zkušenosti. Teoretická příprava je však více než důležitá. Toť ponaučení pro další benjamínky.
Mít něco načteno než se do zakládání akvária člověk jenž je akvaristikou nepolíben pustí je velmi dobrá a užitečná věc, ale ta osobní zkušenost, která se posléze dostaví, když se začnou načtené znalosti aplikovat do praxe, je ničím nenahraditelná.
Podle toho jak to popisuješ, je vidět, že krizový momenty se dostavily, ale bylo velmi důležitý, jak byly řešeny.
0 09.03.2011 11:34 HaDaS romant napsal: ... Pokud jsi to co jsi popsal jako proces založení Tvého akvária činil vědomě s tím, že jsi věděl co a jak udělat aby se nestalo to co v těchto případech velmi často nastává, tak potom nezbývá než gratulovat.
Je pravdou, že v té době jsem toho měl již dost načteno. Přiznávám však, že jsem nepostupoval dle zaběhnutých doporučení. Postupoval jsem spíše velmi častým pozorováním, a když se mi něco nezdálo, tak jsem zasáhnul. Většinou jsem pozoroval změnu chování rybek právě v intervalu těch tří dní (živorodky a ancistrusy se začaly příliš často nadechovat nad hladinou), kdy jsem doplnil Bio nitrivec a posílil jsem vzduchování. Po 10ti - 14ti dnech se to začalo zase opakovat (nedechování). Proto došlo k výměně vody a odkalení. Z toho vyplývá, že jsem se řídil spíše instinktem, než načerpanými informacemi (i když i ty mi velmi pomohly).
Nyní připravuji překopání akva. V tomto případě se budu snažit dodržet rady zkušenějších a rozdělím rybky do dvou menších akva, které jsou nyní nevyužívané, a to s pomocí zaběhnutých médií a techniky. Přeci jenom jsem si již k osazenstvu akva vytvořil jakýsi citový vztah, a byl bych nerad, kdybych měl nějakou (ne-li velkou) úmrtnost.
Děkuji Ti za poznatky.
Přivítám i reakce, a to i klidně drsné, od jiných chovatelů (akvaristů).
O.K. Dalším pomocníkem dle mého bylo to aktivní uhlí, která bylo ve filtru právě v dobu kdy v nově založený nádrži vrcholí proces tvorby a přeměny amoniaku na dusitany a následně na dusičnany a nedošlo tak k jejich hromadění, protože 10-14 denní interval výměny vody by to nezachránil. Tady se při nahromadění dusíkatých látek mění klidně 50% denně, aby se suploval ten neexistující proces nitrifikace, k čemuž ovšem u Tebe nedošlo.
Pokud jsi to co jsi popsal jako proces založení Tvého akvária činil vědomě s tím, že jsi věděl co a jak udělat aby se nestalo to co v těchto případech velmi často nastává, tak potom nezbývá než gratulovat.
0 09.03.2011 10:55 HaDaS – Re: romant
Měnil jsem cca 30 - 40 % vody (+ odkalení dna) jednou za 10 - 14 dní, včetně pročištění předfiltrace (mini) interním filtru. Současně jsem jednou za tři dny pustil přivzdušňování přes filtr a vzduchovací kamínky (2kusy) cca na 3 hodiny. Po výměně vody jsem po 2 až 3 dnech použil Bio nitrivec.
Podle mě jsi tam naočkoval dostatek nitrifikačních bakterií a akvárko se tzv. od začátku chytlo a nedošlo k nahromadění dusíkatých látek, což se v těchto případech velmi často stává a nebo ty dusíkatý látky byly na takový hodnotě, kterou rybky dokázaly akceptovat a nedošlo tak k žádným úhynům. Jak často a v jakým množství jsi v začátku měnil vodu?
0 09.03.2011 10:35 HaDaS TOTO NENÍ ŽÁDNÝ NÁVOD PRO ZAČÍNAJÍCÍ AKVARISTY !!! TÍMTO POSTUPEM SE NEŘIĎTE !!!
Asi mně tady všichni ukřižují, ale rád bych si vyslechnul (přečetl) reakce. Když jsem zakládal akva, tak jsem byl tak netrpělivý, že jsem ihned po zařízení a napuštění akva (135 litrů), filtr jsem nenechal ani zaběhnout, vypustil rybičky, které jsem měl v akva menším. Vodu ze strého (54 litrů) jsem nepoužil, ani filtr. Filtr mám nevyhovující, vím (viz má prezentace). Během 14ti dnů jsem dokoupil další rybky a akva silně přerybnil. Během výše popsaného nedošlo k žádným úmrtím. Měřil jsem pouze pH (neustále okolo 7), udržoval teplotu na 26°C. Řasy se nikdy neobjevily, zákal nulový. Po necelých dvou měsících jsem osazenstvo zredukoval. Nyní již měřím většinu směrodatných hodnot a vše je v normálu. Vodu mám pražskou vodovodní, přidávám pouze regulátory na odbourání chlóru (Tetra : AquaSafe (New)) při výměně vody. Při založení jsem použil právě tento regulátor a přípravek pro podporu osídlení bakteriemi (Sera : Bio nitrivec). Součástí filtru bylo aktivní uhlí, které bylo po třech týdnech vyndáno. Akva nebylo příliš zarostlé (viz foto v prezentaci/složka Kamenolom I). Při výměně dna (jelikož šumělo jak divé), jsem postupoval stejně, jak uvádím výše (nedoplňoval jsem rybky ... viz Kamenolom II). Žádné úmrtí ani viditelné nemoci rybek či rostlin.
Můj dotaz zní : "Mám takové štěstí, nebo v tom může býti něco jiného?" Tím nemyslím nadpřirozeno.
ja som terce nasadil pred dvoma tyzdnami, (akva som zabehol a je zalozene rok)akva som pripravoval postupne (zvysovanie teploty)zatial vsetko v poriadku.
Tak ty terče do takovýhoto čerstváčka rozhodně nedávej. I když jsou všechny hodnoty v pohodě, tak teprve po měsíci budeš tzv. z nejhoršího venku, do tý doby se to může klidně zvrtnout ani nevýš jak. Já Tě neodrazuji, ani nestraším, jenom upozorňuji na možný patálie, který mohou nastat. Chce to trpělivost a i těch terčů se dočkáš. Alespoň z nich pak budeš mít větší radost.
0 08.03.2011 21:26 growel Taky napíši poznatek
5 měsíců mi jel filtr ve 100l akva (externi). 1.3. sem napustil 300l akva (prezentace), druhý den nasadil filtr a rybky co byly ve starém 15 (je to mix). Jak je vidět hodnoty vody bych hodnotil kladně (počáteční sem ale neměřil). Přidávám PMDD a rostlinky pěkně rychle rostou. Pravda je, že pokud není filtr zaběhlý, toto bych si netroufl. Po neděli mám cestu do Prahy jednak něco zařídit a příležitost koupit Terče
vodu sleduji, měřím ob den. Ale testy se často shodují tak je nezapisuji ;)
Pokud to chceš na zaběhnutí tak alespoň tři týdny. Méně nemá valný smysl.
No dobre ale predsa mi nebudu bezat dva filtre naraz cely rok!
Myslím, že věta "čím déle, tím lépe", je jasnou odpovědí.
No dobre ale bude stacit 3 dni ci aspon tyzden?
Čím déle tím lépe
Na ako dlho ho mam dat zebhnut?
Vekmi dobré a účinné řešení, jak nový filtr naočkovat nitrifikačníma bakteriema, tzv. přírodní cestou.
Mozem dat novy filter pre 30L kavarko na zabehnutie do velkeho a par dni ho pustit?
0 03.10.2010 23:55 doupal – Re: NHKG
Meril jsem JBL EasyTest 5 in 1 a vsechny hodnoty co to meri byly prilis vysoke. Zjistim tedy udaje od vodarny.
Můžu se zeptat, čím jste měřil? Testy koupené v akvaristice jsou velmi nepřesné, obzvláště pokud s nimi nemáte zkušenost. Údajům od vodárny jde věřit, obzvlášť pokud se u vás ve městě používá pouze jeden zdroj pitné vody. Vodovodní voda musí mít do 50mg NO3/l a NO2 klesne časem díky filtru.
0 03.10.2010 23:33 Romy [1839] - Cichlidy doupal napsal: Tak pockam jeste nejakou dobu...
Ta doba,je minimálně tři týdny...Možná by to chtělo udělat si prezentaci,aby se lépe radilo...
Abychom věděli filtraci,osvětlení,substrát,rostliny,hodnoty vody,teplotu,atd.,atd.,atd.........
0 03.10.2010 23:28 doupal Tak pockam jeste nejakou dobu, nez tam opet dam ryby. Ted uz tam neplave temer nic, vetsina nasazenych rybek uhynula ted uz jen 3 tetry, ktere teda snad vydrzi.
Opravdu si prostuduj ten odkaz níže, zejména odstavec Zaběhnutí filtru a jeho údržba. Tam se dozvíš všechno.
Balená voda je nesmysl. Co už ti tam plave?
0 03.10.2010 22:46 doupal Voda je z vodovodu a i kdyz bych se podival na vysledky vodaren, tak sperodatny beru vysledky co jsem ted delal.
Filtrace porad bezi, rostli tam jsou, je to male 40L akvarium. Tak asi budu cekat dal no, ale jen pro zacatek bych tam klidne koupil tu balenou, spis bych chtel vedet, jestli je ta balena nejaka spatne v necem.
Přečti si o zakládání akvárií a bude ti jasné co je třeba. Nám to jasné není, protože o tvé nádrži nic nevíme.
www.akvarijni.cz/… I kdyby jste teď použil balenou vodu, jak budete později provádět výměnu vody? To chcete pořád kupovat balenou? Přečtěte si trošku více o zakládání akvária, ale já osobně bych se na balenou vodu vykašlal, do akvária nasadil kytky a čekal. Předpokládám že filtr mát zapnutý.
Jakou používáte vodu? Vodovodní? Pokud ano, zkuste se podívat na stránky dodavatele vody, jestli tam nemá výsledky měření. Je taky dost možné že voda je lepší než vám vyšlo z domácích testů.
0 03.10.2010 22:38 doupal – Nové akvárium, špatná voda
Ahoj,
jsem začátečník a zakládám nové akvárium, po 5 dnech je v něm stále špatná voda, ma hrozne vysoke pH, NO2, NO3. Pomuze kdyz bych tam dal norlameni balenou vodu z obchodu (neperlivou)?, ta ma NO2 a NO3 v dobrych hodnotach. Nebo je takova balena voda nějak špatná.
Diky
Byť byl můj příspěvek reakcí na Váš (a pod "ideál" začít postupně přidávat při neměřitelných nitritech se podepíšu, jsme zajedno
), chtěl jsem k původnímu dotazu Nataši "...za jak dlouho budu moct přidat první rybky..." přidat alespoň orientačně hodnoty. (tedy pokud tím přidáním bakterií ze starého filtru myslela jeho řádné vyždímání a né odkápnutí
).
Existenci prostředků či metod, jak dosáhnout rychlejšího uzavření koloběhu dusíku nezpochybňuji. Jen hlásám: postupné přidávání rybek po dosažení neměřitelné koncentrace NO2 je "ideál" - pro rybky. A těm je lhostejno, jestli takový stav nastane po měsíci nebo týdnu, a to v závislosti na zvolených brekulích.
(Pravda - komu to jedno nebude, jestli po měsíci nebo týdnu, je akvarista.)
a co prendat starej filtr do toho novyho Aqua a pustit tam i ten novej filtr, teda pokud ten puvodni je pouzitelnej (neni znicena biologicka slozka) a to stary aqua uplne rusi
a tiez si neviem predstavit ze mi sakalare plavu 2 tyzdne vo vedre...
no "to" viem aj ja - kolko a kedy
Ja som len "naznacil" ze to nie je problem...teda ked clovek vie co a ako...
...Kto "tam" mera NO2???...
Asi nikdo a ani nemusí, protože ví, kdy a kolik vody musí vyměnit.
no neviem kto mi tam dal -
Ten nech sa pozre do akvaristickej predajni ako? a aku? vodu davaju do akva...
a akva su plne ryb bez rastlin - este k tomu na malom priestore...
Kto "tam" mera NO2???
Este raz opakujem - nie je to rada
ale osobne som ziadny problem nepozoroval...
pokud nemáte equipment na měření NO2, je osvědčený způsob dát tam po dvou týdnech 2-3 malé rybky na zájezd (od slova zajíždět)...
no ja osobne som za tie roky daval ryby do akva po 24h...a v zivote som nemal problem...teda ze nieco "chciplo"...
PS:nebrat ako radu...urcite je lepsie ked to "daaky piatok postoji"
0 19.08.2010 09:09 JuraS – Re: Nataša
záleží taky na tom jak velký byl předchozí filtr, jak starý, a jak jsi dala bakterie ze starého filtru do nového akva..dále záleží jaký je tvůj nový filtr a jaké má filtrační média a jakou jejich kapacitu/jejich objem...
nejlepší varianta by byla pokud by jsi zprovoznila nové akva..tedy vodu, dno, kytky a zapojila filtraci...a vzala starý stále v provozu filtr (ne, že ho necháš týden stát vypnutý a hlavně bez vody) ..předpokládám třeba klasický bublifuk..opatrně ho vytáhla ze starého akva a i s tím co z něj cestou vykape ho vymačkala do nového akva v blízkosti nasávací trubky nového filtru...tu starou houbu pak pár dní nechat vznášet se ve vodě..pak ji můžeš vytáhnout (vymačkat zase do nového akva)..to je ten nejoptimálnější způsob...pokud by byl nová filtr externí homemade pak tam se dá ještě vymačkat starý filtr přímo na filtrační média ale já jsem zastánce aby se bakterie dostali do filtrace tou cestou kudy teče voda...
pokud zakladas novou nadrz tak pockej az zakoreni rostlinky a jak se jim bude darit. Zezacatku (tak po tydnu po dvou) je dobry dat naky snecky nebo krevetky proti rasam a zaroven to trochu pohnoji, nebo jen par (treba dve) nenarocny rybicky. A kdyz budou v pohode tak treba po tydnu pridavat dalsi a dalsi, pokud palnujes nejaky hejno tak ho treba rodelit na dve nebo tri casti a pridavat postupne
0 18.08.2010 21:43 Acinonyx – Re: Nataša
Urcite tam tych 50% rybiek nedavaj naraz, ale opatrne a postupne. Ak mas cim, sleduj hodnoty NO2. Ja by som ich daval po aspon 2 tyzdnoch.
0 18.08.2010 21:38 Nataša – Rybky a bakterie ze starého filtru.
Když jsem si do nově založeného akva pro pomoc přidala i bakterie ze starého filtru, za jak dlouho budu moct přidat první rybky? Třeba zatím jen 50% rybek?? Děkuju za rady.
Ne, že bych souhlasil se vším, co tady kolegyně Nová píše, ale v jednom se shodneme - se solí bych v rostlinném akva zacházel velmi opatrně.
Sodík (i chlor) patří sice mezi tzv. užitečné prvky, ovšem sodík není látkou, kterou by rostliny (až na výjimky, týkající se zejména některých suchozemských /tzv. "salinních"/ rostlin) nutně potřebovaly k životu. (Narozdíl od chloru, kterého rostliny potřebují sice minimální množství, ale zato "nezbytně". A mimochodem - chloridů rostliny běžně přijímají až stokrát více, než nezbytně potřebují, přičemž nadbytek chloru pak může způsobovat poškození chlorofylu, projevující se tzv. chlorozou...
)
Vysoká koncentrace sodíkových iontů je pro většinu rostlin toxická a jejich akumulace v rostlinných tkáních může být jednou z hlavních příčin brždění (inhibice) jejich růstu. Může také omezovat příjem dalších iontů, např. draslíku, přičemž snížený obsah draslíku v důsledku vysoké koncentrace NaCl může opět vést k redukci růstu.
Takže abych to shrnul:
Trocha NaCl neuškodí, spíš naopak. (Viz např. vliv chloridů na ztížení vstupu dusitanů do rybího organismu, který zmiňuje Raviolka ve svém pojednání o "dusíku v akva" ve 4. čísle klubového časopisu Akvárium
klub.akva.sk/… ...) Ovšem jeho nadbytek evidentně škodí! Co je potom třeba brát jako "trochu" a co jako "nadbytek", není jednoduché určit...
Napomoci orientovat se mohou třeba údaje z chemických rozborů přirozených vod z "akvaristicky zajímavých" lokalit. Ty (obecně) říkají, že Na i Cl je ve většině tropických vod "málo" - řádově desetiny až jednotky mg/l. (Johanem zmíněné výjimky - brakické vody - s sebou nesou i existenci rostlin tolerantních ke zvýšené salinitě i obsahu NaCl jako takového...)
Vhodné je také vědět, že 1g NaCl zvýší obsah Na ve 100 l vody o cca 6mg/l a Cl o cca 4mg/l! A to mi nepřijde jako málo zejména v souvislosti s tím, kolik gramů NaCl se vejde do jediné vrchovaté polévková lžíce, kteroužto "míru" často zmiňují ti, kdož "solení" vody praktikují stylem "lžíce soli na 100 l vody při každé výměněn části vody"...
Predem se omlouvam za OT...
Nechci byt nak nezdvorili... Ale ja myslim, ze uz by jste s tim mohla prestat... Treba vypnout PC a jit spat... Hmm??? Ja myslim, ze uz je na to cas... Hlavne moc by me zajimalo, jestli to vsechno co pisete myslite vazne... Nebo si z nas jenom utahujete... Tak kapnete bozskou...
Ja jsem taky zacatecnik, a jako zacatecnik bych nepustil z ust takovy blud, a hlavne kdyz si nejsem 100% jistej... Bohuzel vase prispevky vubec nejsou prinosem, a muzou nektere uzivatele, co ctou kazdy druhy prispevek docela zmast... A uvest je v omyl...
slimaci a sul
) to bylo taky na nove v loskutakovi videl sem to jenze tam na ne sul sipaly ono neni mnozstvi a mnozstvi.
Jinak jak pise Johan snizil sem ted zahadne/ani nevim jak
)/ dusicnany z 35 na 10 a zacali chradnout kytky tak i nezbejva /k me litosti
))/ nez vynechat jeden tyden ocistu akva aby zase stouply
)
Kolik je podle vás hodně dusičnanů?
Na to že píšeš že jsi začátečnice tak se o té soli dohaduješ statečně, jako bys to měla vyzkoušené
Právě takoví "zkušení" vznikají díky loskutákovi, s několika jsem se setkal osobně a prostě si nedaly nic vymluvit, říkaly to v televizi tak je to pravda
Sůl nechám solí, myslím, že už každý obrázek udělal...=)
Vodovodní voda určitě obsahuje víc dusičnanů než destilka, ale proč by to mělo vadit? Dusík v akváriu je potřeba.
A takových 20-30 mg/l si myslím je takový pěkný ideál.. Já mám 0-5 mg/l a je to samej problém.
oprava vodovdná obsahuje viac železa
Jednak to je loskuták, ten se neřeší. A za druhé tam je řeč o mořských nádržích, ale né o "sladkovodních".
Krom toho ste asi špatně pochopila větu: Obsah soli ve vodě způsobuje nemalé potíže s udržením biorovnováhy v nádrži.
Ahoj, já používám Akvaregulátor od firmy HU-BEN. Bílá lahvička, hnědý víčko a modrá etiketa...a pokud tam máš parmičky duhový, tak bacha, jsou náchylný na kvalitu vody. Nebo teda ty moje, Čichavci to přežili, ale ony ne..víc už k tomu asi nemám co říct, moji radu tam máš..
No tak zrovna na nově bych si bral inspiraci a věřil jim
loskutak.nova.cz/… 2:15 voda tam ťi povie prečo je lepšia detsilovaná voda ked sol tak jedine do morského akva
O.K.
Půlka kryptošek roste i ve vodách ovlivňovaných mořem...
Prosím alespoň o jeden argument, proč by měla škodit..
Krom toho vstupní vodou se dusitany atd. v klasických společenských nádržích řešit nedají.. (jen při otravách), kvalitu vody ovlivňují hlavně rostliny..
P.S. Omlouvám, se, že píšu možná trošku mimo téma, než píšete, ale nikdy to co napíšete moc nechápu.
jo presne tak egerii tam mas chvilkua ostatni taky.proste nezacali jeste ani rust takze ani nemuzou spotrebovavat dusicnany.Vysad co nejvice rychlerostoucich stonkovek pomuzou ti stahnout dusicnany.Kdykoliv je pam muzes vyhodit.A soli se neboj ver davali ji nasi dedove otcove dava se ted a davat bude i kdyz je X lidi zblaznenych prodejci chemie.A mam vyzkouseny a nejen v akvaristice funguje ze ten kdo se necemu nejvic brani potaji to stejne vyzkousi nicmene neprizna ze to funguje.
a jak napsal Johan... na tom asi neco bude
Taký príklad možno je to blbosť ale napadá ma toto zober si pohár vody daj do rybu 1 vodu detilovanú rastlinku niakú rýchlorastúcu +večer vzduchovaniedo 2 pohára daj vodu dusikovanú a niakú pomali rastúcu rastlinku plus posol to uvidíš sám ktorá ryba ťi skorej odíde tento príklad neskušať je to len príklad
jirko neradím nikomu nic drahého např hnojeni co2 lze udelat z pet láhve dát kvasnice 1dc cukru zalít vodou prostrcit hadicku přes vícko zatesnit a přes kámen vzduchovací vypoustet do akvarka po nekolika dnech se uspech projeví ne jen v barve rostlin ale i v jejich mnozství
Sůl je jediná chemie co do vody přidávám...Rostliny rostou a ryby prospívají...Akvárium má být podle mého názoru přírodní..Chlor neřeším dávám vodu do akvária přímo z kohoutku...A hle daří se...
Víte kde jsou "největší ryby"? (kde nejvíce přirůstají) např. u nás na Karvinsku v místech zaplavených důlní vodou (ta je skoro až slaná, bohužel nevím kolik mají ty hodnoty přímo v nádržích). Je to způsobeno tím, že jim pomáhá zbavit se parazitů a parazité ovlivňují přírůstky a zdraví. Sůl v akváriu je skvělá věc.. Např. při krupičce to je zbytečnost, ale jako prevence apod.? Podle mě je to to nejlepší, co se může pro akvárium udělat..
Ja som mala na myslí skorej ked má v akváriu velá rýb a má vodu dusičnanovú že by mal skorej porozmýšlať o destilovanej vode ktorá je lepšia myslím si že by nebolo odveci na noc vzduchovať určite sú lepšie prípravky na trhu ako sol ja som tiež za menej chémie
Nová napsala: sol do akvária určite nepatrí to už sú fakt lepšie tie regulátory myslím si sol určiťe nie
Zkuste si nastudovat knihu Veterinární toxikologie v klinické praxi (Svobodová a kol., Praha 2008) ... myslím, že změníte názor :o) ...
Btw. Mluvím samozřejmě o nově založené nádrži (bez zajetého filtru) a řešení akutní otravy ryb dusitany ... jinak k přidávání soli do sladkovodního akva taktéž nevidím důvod.
Hnojivo a prvky do nové nádrže nepatří! Jer to chyba a další marketingový tah obchodníků, kteří se snaží začátečníkům, vnutit co nejvíce chemie. Nejlepším hnojivem pro novou nádrž je čerstvá voda. Nelze přece přidávat chemii když ještě nevíš jak vlastně nádrž funguje. To lze až budeš přesně vědět co nádrž potřebuje.
do liečebnej nádržky ani tam by som ju nedávala. sú kvalitné prípravky dneska už dostať dalek lepšie ako sol
viz. můj profil.. která z nich by to měla být? zatím pozoruju, že za krátkou dobu se nepatrně rozrostl Anubias Barteri + Egeria Najas se během pár dnů vytáhla až k hladině.... zbytek se snad rozrůstá a nepozoruji zatím nějaké "zdechlinky" i když světla uznávám nemám moc..
Pro ryby pokud možno je lepší bez jódu
Ahoj - prosím vysvětli mi větu co znamená, že se kytky nestačily vzpamatovat ze zasazení? Jako, že to byla taky "krátká" doba? Jsem si vědom určitého uspěchání a "rychlého nasazení" ryb, ale snad to nějak překonám - všem za rady díky - bohůžel vzduchovací kamínek doma nemám... pomůže když pustím průtok naplno? Tu vodu si myslím, že 24hod odstátá ( i méně ) taky bohatě postačuje...
ak máš niaké rastliny čo citlivo regujú na zmenu tak ťi rýchlo odídu .
Sůl v malém množství je dobrá věc a rybám nevadí spíš naopak
Hlavně že to hnojivo+ prvky rybkám přidá
skorej by som doporučila destilovanú vodu chlór vyprchá z vody za 48 hodín myslím si že sol do sladkovodné akvária nepatrí pokial nejde o braktické akvárko sol rastlinkám moc nepridá
chlor bych vubec neřešil,většina vyprchá při napouštění a zbytek během pár minut
presne tak chlor ve vode a jeho skodlivost je mytus ktery jsme tu nescetnekrat resily daval jsem sem i presne normy kolik se ho smi pouzit atd.mam tercovce a neznaji jinou vodu nez primo z vodovodu a jeste nikdy neprotestovali.
take si myslim ze ten cas na zabehnuti byl kratky a ublizilo tomu velke mnozstvi ryb.Taky jsi nenapsal zda mas nejake zrouty dusicnanu nebo jen pomalurostouci anubiasi
To byva take problem.
Jinak ja pridaval polevkovou lzici soli pri kazde vymene.Pouzival to jiz muj otec v davnych dobach akvaristiky a dela to spousta akvaristu.nekde jsem cetl clanek o tom co psal Horac tak na tom neco bude.
edit-ted koukam na profil a podle deniku se ty kytky co dusicnany poziraj nestacily ani vzpamatovat ze zasazeni
((
Nechci tlumit nadšení z Akvaregulátoru, Aquasafe a mnoha jiných věcí, ale většina akvaristů takovouto chemii do nádrže nedává. Rovněž to, že by voda musela být odstátá, dokonce 48, hod je mýtus, chlóru je v ní minimum a pokud bych měl nějaké pochybnosti s NO2, tak věz že uděláš daleko menší chybou okamžitou výměnou za čerstvou než čekat dva dny na odstátí.
Ryby byly nasazeny brzy a mnoho najednou. Po 16ti dnech ještě nádrž rozhodně nebyla připravena je přijmout, nezbytné chemické procesy neproběhly do konce. Měls tam dát 1-2 rybky a pak čekat cca 3 týdny a pak doplňovat postupně.
skorej skús použiť vodu odstátu minimálne 48 hodín vyprchá z nej chlór z Akva chémiou moc skúsenosťi nemám urči by som nepovedala že sú všetky prípravky stejné ale myslím si že ked máš vodu zo vstupu velmi dusčnanovú tak by skorej pomohla niaká destilka ako akvaregulátor.
možno by pomohlo na noc dať prevzdušnovací kamienok kyslíka viac neni na škodu hlavne v noci
No já bych vyzkoušel zítra vyměnit cca 20litrů vody - už ji od odpoledne mám natočenou v kbelíku :o) a budu to teď bedlivě sledovat - pokud se to do pár dnů nezlepší asi sáhnu po tom Aquaregulátoru - máte nějaký tip na konkrétní výrobek??
Snad to rybičky "rozdýchají"...
PS: pomůže zvýšit průtok filtru na maximum?? Teď to mám přiškrcené tak akorát...
Wexelo napsal: Hlídal bych hodnoty, případně vyměnil část vody. Sůl je v tomhle případě zbytečná a akvaregulátor taky .
Tak tu sůl bych zase tak nepodceňoval ... Zrovna pracuju na článku o otravách ryb :o) a zjistil jsem, že je to skvělé antidotum při otravách dusitany - chloridy totiž kompetují na žábrech resp. na membránách tzv. chloridových buněk s dusitany a brání jim vstoupit do organismu ryby. Takže doporučení měnit vodu a mírně osolit má něco do sebe ...
Je dobrej i v tom, že se nemusí dávat odstát voda, stačí voda z kohoutku a v určitým poměru se zamíchá aquaregulátor a voda je přesně připravená k použití, ja to nechám chvíli a vleju do akvárka. Umí to i upravit pH ve vodě a je jedno jestli je čerstvě natočená z kohoutku nebo v akvárku měsíc...
Já se s Vama nehádám, já se jen ptám jak to funguje (akvaregulátor), pač já to nevím, chtěl jsme se jen něco přiučit
tohle ale nebylo napsaný na etiketě!!
Myslim, že každej používá něco jinýho a má každej jiný zkušenosti. Neřikám, že to co děláš ty je blbě, mě to funguje a pomáhá, tak to neřikej mě. Myslim, že to tu je proto, abychom si předali zkušenosti a tipy, co nám zabraly a ne se tu zkoušet a dokazovat, že jen můj postup je správnej. Já nejsem expert nebo super chovatel, jsem spíš začátečník a jsem za každou radu od zkušenějších ráda. Místo toho, abych tam cpala 3 věci a víc chemizovala mi stačí tohle, třeba časem zjistím že ne
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30854x