Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nitrifikační bakterie

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Nitrifikační bakterie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 13:02 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Miso
na diskus.cz jsem četl, že někdo dělal pokus - tady je odkaz: www.discus.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:59 Muž Miso [470]
Kazdopadne by bolo zaujimave vediet napriklad kolko % nitrifikacnych bakterii je v samotnom akvariu a kolko % vo filtry

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2012 21:24 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Pholta
...S rybama jeste par tydnu pockam, v patek udelam test na NO2...
I když jako "kytkař" sůl zrovna dvakrát nemusím, v tomto případě udělám výjimku a doporučím: pokud neznáte obsah Cl- ve vaší vstupní vodě, po nasazení rybek můžete vodu lehce přisolit kuchyňskou solí. Půl čajové lžičky na 100 l vody by mělo stačit. (Při výměně části vody množství přidaného NaCl přiměřeně upravte.) Takto postupujte, dokud není proces zabíhání nádrže ukončen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2012 10:38 Muž Pholta [5] - Jezírkové rybyRe: romant
Diky obema za odpovedi. Zatim jsem pridal pouze 4 mensi sneky - rybicky.net/atlasostatnich/ampularka_okruzakovita takze predpokladam, ze jak se budou sneci vyprazdnovat, tak by mohli trochu namnozeni kolonie bakterii podporit. S rybama jeste par tydnu pockam, v patek udelam test na NO2.
Clanek maniakva.cz/… naprosta bomba!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2012 14:00 R Muž romant [27987] Re: Pholta
Jak již napsal kolega, tak ještě stran toho testu. Test na NO2(dusitany), nebo-li závažněji škodlivé N látky, to je to co v začátku akva a jeho záběhu je docela dobrý pohlídat a mít na paměti, že i když je akvárium bez ryb testováno na NO2 s nulovým výsledkem, že se tato situace po přidání většího množství ryb rychle nezmění. Proto je dobrý přidávat postupně, aby se nitrifikace upevňovala. Docela dobrý čtení třeba zde od str. 12 maniakva.cz/…
Edit: Možná by stálo za úvahu sloučení s tímto tématem rybicky.net/forum/12715
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2012 13:47 R Muž Silent [5949] Re: Pholta
Dodání nutné není. Bakterie se "vytvoří" samy jen je třeba jim dát čas (3-4 týdny). Lze použít podpůrné prostředky z nichž je asi nejlepší Sera BioNitrivec který působí vícero způsoby a zaběhnutí nádrže trochu zkrátí. Pro naočkování filtru se dají ještě použít přípravky jako je Tetra safe start nebo JBL filter start obsahující bakterie v nečinném stavu a aktivující se až ve filtru. Ovšem není to nutné pokud máš dostatek času a trpělivosti ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2012 13:35 Muž Pholta [5] - Jezírkové ryby – Vznik nitrifikačních bakterií
Začnu trochu ze široka :)
Po dlouhých letech, kdy jsem měl akvárium jako malý kluk jsem se rozhodl, že se k tomuto koníčku vrátím. Začátky nebyly úplně ideální (spíše katastrofální) - koupě ryb v Hornbachu, zaplísnění ryb, vše skončilo úhynem a tím, že jsem musel akvárium založit znovu. Škoda, že jsem si rady ohledně (ne)koupě ryb v Horbachu nepřečetl dříve:)
Vypustil jsem vodu, vše jsem vydesinfikoval savem, nádrž je napuštěná 5 dní, filtr běží světlo svítí. Včera jsem dodal první rostlinku - rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
S vypouštěním ryb (pravděpodobně karas) chci určitě několik týdnů počkat, než se akvárium zaběhne.
Moje otázka je k nitrifikačním bakteriím. Předpokládám, že zásah savem a následné prohnání vody filtrem všechny bakterie úspěšně zabilo.
Je nutné je dodat, nebo se zase objeví, např. z rostlinek?
Jak poznám, že je již množství bakterií dostatečné pro vysazení ryb? Existuje nějaký test?

Detaily akvária: Objem 250l, filtr TetraTec EX 1200, GloT5
Planovana osadka: studenovodní akvárium s několika karasy, před jejich vysazením pravděpodobně nasadím ještě okružáky
Díky za pomoc!
Jirka

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2012 12:54 R Muž Silent [5949] Re: Mispulin
To vzduchování Ti zachránilo celý biosystém filtrace. Bakterie vydrží o "hladu" ale bez kyslíku jsou nahrané. Byl to vynikající nápad. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   02.03.2012 12:42 Muž Mispulin [67]
Jen pro zajimavost bych doplnil vlastni zkusenost - pred mesicem jsem kompletne vcetne noveho substratu rekonstruoval 2 roky zabehle akva (viz moje prezentace). Premyslel jsem jak na to abych vyuzil zabehle n. bakterie vnejsiho filtru a behem cca 24h nepouzivani filtrum mi neuhynuly. Do otevrene nadoby venkovniho filtru plneho puvodni akvarijni vody i filtracnich hmot jsem zavedl silne vzduchovani, tedy kyslik - to co mimo jine nitr. bakterie potrebuji asi nejvice k zivotu. A vysledek? Vse dopadlo dle mych predstav - kompletni osazenstvo nadrze vlozene ihned po zapnuti filtru prezilo, nasledovalo velice caste mereni NO2 (i NO3, ale to v te chvili nebylo asi potreba) pokazde s hodnotou cista 0. Je ale pravda, ze jsem pouzil cca 1/2 puvodni vody zpatky do predelane nadrze. Nicmene opet tato voda byla 24hodin bez filtrace, jen v ni byly ulozeny hromady rostlin (puvodnich + novych) a rybky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2012 12:06 Muž fido16 [631] Re: romant
Díky Romante jsem trochu klidnější snad to už elektřina pofrčí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   02.03.2012 11:59 R Muž romant [27987] Re: fido16
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2012 11:57 Muž fido16 [631] Re: Haimdol
čauky chci se zeptat jak dlouho vydrží bakterie ve filtru když je vypnutá elektřina? Elektřinu máme vyplou cca 4 hodiny a já začínám být nervózní :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.02.2012 17:41 R Muž Silent [5949] Re: ivule
Je to kvalitní přípravek. Na urychlení rozjezdu biologické filtrace, při založení nové nádrže nebo po léčbě antibiotiky má svůj smysl. Při běžném provozu nádrže je většinou naprosto zbytečný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2012 17:37 ivule – JBL denitrol
Dobry den ma nekdo s tymto prostredkem zkusenosti?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2011 05:22 Muž fido16 [631] Re: Haimdol
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.12.2011 22:05 R Muž Silent [5949] Re: fido16
Podívej se na to logicky. Čím větší filtrační prostor tím více organizmů rozkládajících odpad. A tím i čistější voda. Množství detritu v nádrži je závislé i na množství rostlin. Pokud je dostatek rostlin tak velké množství detritu spotřebují pro svůj růst. Také záleží na proudění vody. Pokud bude sání vnějšího, nebo i vnitřního, filtru dostatečně silné bude všechen volný detrit nasátý do filtru kde se rozloží, případně odstraní vyčištěním hmoty. Čímž jsme opět u původního dotazu. Větší filtr odstraní větší množství detritu. Zbytek odstraníš odkalováním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2011 19:42 Muž fido16 [631] Re: Johan
Čauky mám takový technický dotaz. Když mám v 250L akva bimolitan s filtrační kapacitou 4 litry. A nyní nainstaluji externí filtr co má kapacitu 8 litrů filtrační náplň může se tím zvýšit intenzita rozkládání detritu. Myslím to tak že čím větší filtr tím rychleji se mi bude detrit od ryb rozkládát? Prosím o nějaké dobré vysvětlení

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2011 16:12 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: jiriicz
Snad tam budou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2011 16:10 Muž jiriicz [0]
Dobrý den; jsou nitrifikační bakterie i ve filtru(bublifuk) čistě roslinného akvária?(nikdy v něm nebyla žádná ryba - jen pár šneků, než se mi je podařilo odlovit a nikdy v něm nebyla žádná chemie); vodu dolévám jen tu která se odpaří.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2011 21:45 R Muž romant [27987] Re: smidakkuba
Pokud Ti nálevníci i při Tvým provozu zmizí, tak to bude už v pohodě a budeš moct normálně najet na naučenej systém.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2011 21:39 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: romant
Díky za rady snad příští týden touhle dobou už bude klid...Mimochodem za jak dlouho myslíš že bych mohl vyměnit 1/2 vody? kterou měním obyčejně 3 do týdne...Myslíš že hned jak nebudou nálevníci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2011 21:36 R Muž romant [27987] Re: smidakkuba
Jasně, když není co žrát, tak není z čeho žít. Tak nějak to bude. To akvárko máš určitě čistý bez dna, tak denně dsávej zbytky potravy, to by mělo taky trochu pomoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2011 21:32 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: romant
Díky myslel jsem že je vyléčím a bude klid ale takhle mi skolaboval systém...Je jedna zajímavá věc a to že jsem vytíračku zkoušel jakoby znovu založit filtr jsem propral ve vařící vodě akva komplet vypustil vydrhnul,napustil a úplně v pohodě bez nálevníka a to tam hned po napuštění šli ryby a byly krmeny...akorát možná tím že byly krmeny jen 2x denně a filtr to asi dával...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2011 21:29 R Muž romant [27987] Re: smidakkuba
Těžko věštit, ale myslím si, že se tomu takhle pomůže. Držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2011 21:22 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: romant
Zkusím to takto.Zítra vyměním 10% vody vymačkám tam 2 staré zaběhlé filtry a dokud nálevník nezmizí budu krmit 2x denně a dokud nezmizí tak to tak budu dělat těch pár dní to ryby přežijou...Myslíš že až nálevník zmizí už bude filtr zaběhlý?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2011 21:20 R Muž romant [27987] Re: smidakkuba
Tak s nálevníkem je nejlepší bojovat nekrmením a neměněním vody vůbec po dobu klidně 14 dní, což u Tebe, chápu není možný, tak bych to prubnul s tím naočkováním toho filtru z ostatních nádrží. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2011 21:17 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: romant
Jde totiž i o to že ryy jsou krmeny i 7x denně a nyní tam nemám nic co by požíralo zbytkys i když krmím dost poskromnu že vše sežerou ale i tak se asi najde něco co hnije.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2011 21:16 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: romant
Díky vidíš úplně logická věc potřebuju vyčistit filtry u páru a já bych to rval do záchoda...Logika a při tom mne to netrklo...
A co myslíš, jak dlouho potom neměnit vodu?Omezit krmení?Svíceni?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2011 21:13 R Muž romant [27987] Re: smidakkuba
Kubo, ty máš akvárek víc, tak zkus do tohodle akvárka dát filtr z jinýho zaběhnutýho akvárka a tím si trochu pomoct s tím nastartováním nitrifikace, nebo vymačkat bordel ze zajetýho filtru. Popř. se uchýlit k nějakýmu podpůrnýmu prostředku bakterie obsahující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2011 21:07 Muž smidakkuba [111] - Cichlidy
Chci se zeptat nedávno jsem léčil a myslím že téměř zlikvidoval nitrifikační bakterie...Akva mi vdyrží max 3 dny a pakje plné nálevníků a vyměním vždy okolo 2/3 vody jenže tímto dokola tam nikdy biologická rovnováha nebude.Jak myslíte že bych měl postupovat.V akváriu jsou všude terčovci a proto je nutné brát ohled taky na ně i když se akva bude v podstatě zabíhat tak tam terči musí být.Nemůžou jít nikam jinam není totiž kam.Jak postupovat?Dělám si s tím těžkou hlavu jelikož vždy ten třetí den je vidět že je akva špatné a je nutno vyměnit vodu a znát to jde hlavně na terčích...Akva jsou 200L a je tam v jednom 6 terčů velikost 7cm a 5 terčů 10cm.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2011 09:31 Muž dair [29] - AsieRe: romant
Tomu rozumim. ja jen ze mam tu moznost. taky zastavam samonastartovani akva.nemam moznost podporit start z jineho akvaria tak tam prdnu 2 kapsle a at si to poradi:)stejne budu cekat tak jako tak mesic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2011 17:14 R Muž romant [27987] Re: dair
Pokud se nikam nespěchá, tak bych to ničím nepodporoval a nechal tomu volnej průběh. Když bych měl použít nějaký urychlovač, tak bych do nového filtru vymačkal bordýlek z filtru funkčního, čímž bych si ten filtr tzv. těma nitrifikačníma bakteriema naočkoval. Stejně tak se dá použít část dna ze zaběhnutýho akvária a služba s očkováním bude stejná. Ovšem nic proti komerčním přípravkům, jenž nitrifikační bakterie obsahují, ale já razím takovou tu konzervativnější cestu, zvláště pak při zakládání akvária. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 17:08 dair bactozym
Mam moznost vsech pripravku tetra. ptam se na bactozym. zakladam nove akva. mam vnejsi tetra filt kdyz pridam tabletku do filtru nic tim nepokazim? na zabehnuti nespecham.pocitam s jednim mesicem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 14:24 R Muž Silent [5949] Re: LiborSprysl
A trefil jsem se s těmi možnostmi Tetra Safe Start a nebo Bactozym? Je to to cos myslel?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 13:44 Muž LiborSprysl [9015] Re: Haimdol
:-) Já jsem na tu Tetru zatížený, přece jen jsem projel celý sortiment...od Sery ještě ne a od JBL vůbec nic.... sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 10:22 R Muž Silent [5949] Re: teleport
Je to různé. Například Sera Nitrivec bych lil rovnou do nádrže stejně tak Tetra safe start. Oproti tomu Tetra bactozym a JBL filterstart bych použil přímo do filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 10:03 Muž kortezhugo [983] Re: teleport
...no vecsinou sa to dava do filtra
ale v podstate je to jedno -ono sa to stejne premiesa

a tiez mam dobru skusenost z JBL Filterstart -znacne to urychluje zabeh filtra
ten Bactozym je tiez dobry -ja som mal pri pouziti jednu vyhodu -ze u nas v akvaristike kupim aj 1kapsulu lebo cele balenie mozno clovek ani nevyuzie resp. ma to na dlhu dobu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 09:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: teleport
V pripade potreby (treba po leceni a tim vyhubeni nitrifikacnich bakterii) liju na filtr www.akvarista.cz/… . Mam vnitrni filtr, tedy At-201 s Bioakvacitem. V pripade vnejsiho bych to nalil do vody, do mista, kde filtr nasava. Ono je hezky videt, jak se to rozptyluje po akvariu, za chvili je v akvariu mlecny zakal od tohoto pripravku. Vzdycky kdyz mi ten zakal zmizel za den, bylo pak vsechno rychle O.K. Jakmile byla voda i jeste po dvou dnech zakalena, lital jsem s kbelikama a menil vodu, protoze bylo jasne, ze neco neni dobre...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 09:46 Muž teleport [3] Re: Haimdol
jak to mam paplikovat nalit do filtru nebo staci do akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 09:18 R Muž Silent [5949] Re: teleport
Pokud byla náplň molitanová tak by neměl být ji rozstřihat na menší fragmenty a přimíchat do nové náplně vnějšího filtru. Tedy pokud ten nový bude vnější. Pokud ne tak použij pouze popsané roztoky, případně novou hmotu proper ve vodě kde jsi předtím propral to starou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 09:09 Muž teleport [3] Re: Haimdol
naplne nelze skombinovat mel jsem interni a ted po jeho odchodu jsem dal externi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 08:20 R Muž Silent [5949] Re: teleport
Ideálně nové hmoty zkombinovat s použitou hmotu ze starého filtru a jak radil Libor např. přípravek od Tetry. Patrně měl na mysli Tetra Safe Start nebo Tetra Bactozym. Já bych doplnil ještě mnou odzkoušený JBL Filterstart.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 07:33 Fugee Re: teleport
Nebo do něj dej starou filtrační náplň :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 07:13 Muž LiborSprysl [9015] Re: teleport
Například od firmy Tetra...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 07:10 Muž teleport [3]
odesel mi filtr koupil jsem novy a jde mi o to co nasadit za bakterie aby se novy filtr co nejrychleji zajel poradi mi někdo ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.05.2011 13:54 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Ovsem po vymene vody bych ten Nitrivec prilil radeji az druhy den, jinak se tomu zbytecne ublizuje litim do chlorovane vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2011 13:34 R Muž romant [27987] Re: vrlenin
Použij ho podle návodu. Rybkám to neublíží, naopak jim to prospěje. Pokud vykazují známky otravy, tak vyměň 50% vody a použij ten Nitrivec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2011 13:31 vrlenin – Sera Bio Nitrivec
Zdravím,chtě bych se zeptat jestli můžu do zhruba týden založeného aqua nalít Sera Nitrivec,aniž by to nějak ublížilo Dániu(6ks),které jsem tam proti všem pravidlům včera nasadil.Díky za každou radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2010 14:06 R Muž Silent [5949] Re: Petr
Podle objemu vody dát po týdnu cca 2-4 ks. Druh podle toho co chceš chovat. Například Paví očko, danie a pod. Prostě nějaké nenáročné druhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2010 13:47 Muž riso [129] - CichlidyRe: Petr
Ja jsem dal black molly a ted se jich nemuzu zbavit. Furt se mi to mnozi

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 6

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8056x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12715-nitrifikacni-bakterie?od=101