Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nitrifikační bakterie

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Nitrifikační bakterie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2009 18:41 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: Horác
Na důležitých procesech ve filtru se podílí i mnoho chemoorganotrofních mikrobů - pro mnoho chemolitotrofních jsou dokonce organické látky toxické, takže by v akváriu vůbec nemohly existovat.

Navíc nemusí jít jen o sporulaci, bakterie lze zakonzervovat i jinými způsoby (např. lyofilizace nebo šok změnou podmínek).

Navrhnu poledních pár příspěvků přesunout do vlákna zmíněného filipsim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2009 18:11 Muž Horác [3942]
Z internetových zdrojů viz např. cs.wikipedia.org/…)

Edit: (Pro Rexe?): Ať s tím dělám co dělám, nechce to podtrhnout tu poslední závorku a odkaz je pak nefunkční :o( ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2009 18:02 Muž Horác [3942] – Re: ezechiel
Svého času jsem se o tuto problematiku celkem dost zajímal a (ač mám k dispozici celkem dost odborné literatury) jsem v tomto značně skeptický. Sporulace je totiž schopna jen velmi maličká skupinka bakterií, bohužel nitrifikační (ani jakékoli jiné chemolitotrofní bakterie) jsem mezi nimi nikdy nenašel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2009 17:40 Muž Yirka [9126] – Re: HaZetka
Nějakým způsobem to funguje, přinejmenším jako sponzoring výrobců a prodejců. (Při troše trpělivosti si vypěstuješ vlastní zdarma)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2009 15:12 Muž ezechiel [70] - Rostliny
Určitě mnoho druhů "filtračních mikrobů" je schopno sporulace a tedy uložení v "instantním stavu".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2009 14:59 Muž filipsi [1295] – Re: HaZetka
O tom se vedou dlouhe diskuze, co vlastne tyto pripravky obsahuji. Tyto bakterie prave takhle "ulozit" nejdou.
Ja bych uplne skepticky nebyl, at obsahuji co chteji, zda se, ze nejakym zpusobem funguji. Bakterie se namnozi i bez nic, ale zda se, ze s nimi rychleji. Jde jen o to, zda nam ta cena za to stoji.
Ale zatim jsem na duveryhodny test nebo slozeni pripravku nenarazil, tak to nechavam na kazdem, at si zkusi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2008 13:27 Žena Naďa [33]
Nejsem odborník, ale myslím že v zajetém akvárku by to mělo trvat max. 2 týdny. Já v tom krevetárku byla po 10 dnech s NO3 i amoniakem na nule. Věci a voda byly ze starého a bublifuk běžel ve starém týden. Zatím vše o.k. a je to měsíc, co tam jsou krevetky. Navíc ty nebudeš nově zakládat, jen osidlovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2008 13:15 Muž isamik [180] – Re: vladislav
Nechal bych je bezet oba, pripadne bych z vnitrniho dal naplne do vnejsiho :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2008 13:09 Muž vladislav [106] - Cichlidy
Zdravím ..možná jsem trochu mimo téma...do zajetého akvária s vnitřním filtrem Juvel jsem nainstaloval venkovní filtr Fluval 250...Měl bych dotaz jak dlouho bych měl nechat běžet oba filtry???Za jakou dobu mohu odpojit ten vnitřní Juvel??..Díky za každý váš názor.:-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 15:20 apinek – Re: Malapa
ted je to znovuzaložené po menší pauze.ale dřív tam bylo tak hejno teter,nějakej ancík a konečná.takže málo ryb,hodně rostlin.akvárko 160l a filtr tetra tec.nyní je tam filtr eheim 2211,mraky rostlin a malinko ryb.zatím jsem to nečistil od té doby,co je to znovuzaložené a pohoda :-)
voda protékala dobře,ale filtru jsem se zbavil.
nejspíš tu udělám prezentaci,ale nevím,nevím ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 15:00 Muž Malapa [494] - Afrika – Re: apinek
A voda ještě protékala filtrem? Jak je ten filtr, akvárko veliký a kolik tam je ryb?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 14:42 apinek – Re: Malapa
já ho nečistil nejvíc asi 6-7 měsíců X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 14:21 Muž Malapa [494] - Afrika
Mě jen nejde dohlavy, jak může někdo prát filtr po x měsících. Mě se ucpe během několika dní, ale je fakt, že jsem nikdy neměl filtr o objemu poloviny akvária. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 20:11 Muž mch.sokolov [160] - Cichlidy – Re: Naďa
mám krevetárko(72l),viz profil a vůbec se o to akvo ''nestarám''odkalim cca 1x za 4-5 měsiců, 2 kýble(15-20l)to stejný s filtrem(bublifuk),v tom odchovávám potěr živorodek,do tej doby než se stanou nebezpečný pro prcky krevetek..je pravda že krevety sou prasata,ale pokud se nepřekrmuje a nekrmi denně! tak to neni problém..vodu dolejvám ihned z řádu a žádnej šok jsem nikdy nezaznamenal,krevetky mám při 23-24°C,bezproblémů se množi a vybarvený jsou taky nádherně...nedávno jsem měl problém s vláknivkou(stejně roste dál):-D)komplet celý akvo jsem vyčistil,vypral štěrk,dal novej akvacit,nalil asi 25 litrů starý vody a zbytek dolil z řádu..krevety hned do akvárka a ani jedinej úhyn:-)takže bych se toho vůbec nebál a k tej výměně,čim vic se voda měni,tim se krevety vic množi:)ale v tom mini akvu stači 1x za 14 dni vyměnit 1-2 litry vody! X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 19:27 :-) – Re: Naďa
Tak vyměň jen 62% vody ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2008 19:24 Muž isamik [180] – Re: Naďa
Taky nerozumim vymene 95% vody. Ve 12l jsem menil tak cca 1,2-3litry...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 19:24 Žena Naďa [33]
Filtr čistý nebude, počítám, že bude ve 112 skoro 2 týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 19:22 Žena Naďa [33] – Re: Tereza
Díky za reakci někoho, kdo je má. My chceme taky red cherry, jsou prý pro začátečníky nejschůdnější. Když budu měnit vodu každý týden, tak půlku? Nevadí, že tím budou skoro na suchu - chvíli, než se doleje nová. Nechápu, jak se mění 95 %. Musí se i odkalovat? Nedovedu si to na tomto prostoru představit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 19:22 Muž isamik [180] – Re: Tereza
Tak par jich mam... :-). Muzu se zeptat, prestoze da vodu z vetsiho akvarka a cisty akvacit. Nebude nejaky prudky narust dusitanu, jses si tim jista na 100%? Nebo ze se to povedlo Tobe musi se to podarit vsem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2008 19:18 Žena bucliik [99]
No nevím, já bych dala přednost zaběhnutí akvária(filtru) spíš než výměně 95% vody, pro někoho kdo s nimi začíná tohle nebude nejlepší rada, nemyslíš?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 19:15 Tereza
A ještě doplnění. Udělat rovnováhu ve 13 litrech s kevetama je práce pro šamana. Namnoží se tak rychle a budou produkovat tolik odpadu, že častá výměna většího množství vody bude naprosto nezbtná. I s akvárie plným rychlerostoucích rostlin. Jinak to nejde, čekat na ustálení rovnváhy, je nsmysl, s krevetama a jejich potomky rovnováha zmizí velmi rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 19:11 Tereza
Máte vy vůbec krevetky, vy co tu tak plácáte? hmm Nebo jste si to přečetli z knížek, který napsal někdo, kdo evidentně taky neměl krevetky? hmm Naďo, nalijte tam vodu ze zaběhnutého akva a krevetky tam kllidně dejte hned. Odchovala jsem red cherryn stovky, a protože jsem neměla filtr, musela jsem měnit 95% vody každý týden. Žádné úhyny nikdy nebyly. Používala jsem půl napůl vodu z jiného akvária a čerstvou. Nějaké 3 týdny nebo dokonce měsíce jsou s prominutím kravina. (upozorňuju, že mluvím jen o cherrynách)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 16:39 Muž isamik [180] – Re: Naďa
Nechal bych ho zabehnout tak 14dnu v 112l a pak i s vodou bych to dal do 13l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 15:59 Žena Naďa [33] – Re: Archa
Tyto stránky znám, mockrát jsem je četla. Včera jsem si koupila i knížku o krevetkách a tam dokonce píší, že nejsou na zvýšenou hladinu NO2 a NO3 tak citlivé, jako ryby. Spíš je problém s aklimatizací na nové prostředí - parametry a teplota.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 14:29 Muž Radek [3] – Re: Archa
Ovšem na těch samých stránkách Raviolka uvádí spoustu příkladů, kdy se krevetky chovají v miniakva 12l. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 14:28 Žena Archa [14] - Živorodky – Re: romi
Takéto biologické filtry treba prat tak raz za pol roka. Zrejme si ho prepral moc skoro. Ja to periem, az ked je to poriadne cierne, po niekolkých mesiacoch, ono je z toho v kýbliku potom taká pekná hnedá voda, ktorá nezapácha. X-) Raz som mala akva prázdne a ten filter sa sám vycistil do bledo modra, Akurát som chytila sinicu rozzureny Nastastie po zarybnení akva zmyzla. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 14:19 Žena Archa [14] - Živorodky – Re: Naďa
Ahoj, filter sa musí poriadne zabehnút, podla mna min. 3 týzdne. Krevetky sa tam majú dávat ideálne po 3 mesiacoch. Citujem: " Základní podmínkou chovu krevetiek je biologicky stabilní nádrž o objemu minimálně 50 litrů. Čím větší pro ně připravíte nádrž, tím lépe. Větší nádrž je stabilnější a tudíž i vhodnější. Opravdu velkou chybou je vypouštět krevetky do čerstvě založeného „nezaběhlého“ akvária. Čím déle necháme nádrž zaběhávat, tím lépe. Minimální doba zaběhávání nádrže je jeden měsíc, optimální jsou měsíce tři." citát zo stránok www.akvakrevetky.wz.cz/… Ja by som Ti najprv doporucila, az bude zabehnutý filter po 3 týzdnoch dat do akvarka 2 gupky a pockat tie 3 mesiace, az bude akva boilogicky stabilné. Vela zdaru Jana
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 12:42 Muž romi [7]
aby som nezakladal novu temu.
teraz som cistil filter /riadne v akvarijnej vode - cerpacia hlava+bioakvacit modry/.
akvacit tam mam uz aj viac ako polroka, uz zacina chytat tu nahnedlu farbu.
teraz ale z neho pri cisteni vyliezlo spiny pramalo a ani nebol ten slizky povlak. neperiem ho velmi casto, skor pravidelne menim vodu. pri skorsom prani z neho vyslo spiny dost, teraz nic.
mam si fandit, ze mam relativne cistu vodu alebo moze byt problem inde? s vodou ziadne problemy okrem vecneho boja s tvrdostou nemam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 12:27 Muž Kolco [57]
Bublifuk za dva a živočichy za tři týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 10:06 Žena Naďa [33] – Kdy osídlí nitr. bakt. filtr v zajetém akva?
Za jak dlouho osídlí nitrifikační bakterie nový bublifuk, když jsme ho dali do skoro rok fungujícího 112l akvárka. Vedle jsme založili 13 litrové nové akvárko pro krevetky ze substrátu, dekorací a rostlin také z původního akvárka. Za jak dlouho můžem bublifuk dát do malého akva a kdy krevetky (neocaridiny red cherry). Díky
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2008 21:27 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
tak jinak. kdyby bylo potravy takové množství, jaké by bylo schopno nasytit kolonii byktérií, která by byla schopna kolonizovat celý filtr. (ale myslím, že mě chápete=)))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2008 20:50 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: johan
Takové (konstantní) množství potravy pro bakterie (NH4/NO2) by bylo nejspíš neslučitelné s životem ryb a rostlin. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2008 20:35 R Muž Silent [5949] Re: johan, Sid
Předpokládám, že tato debata je více méně akademická, jelikož v akváriu snad žádná hodnota není konstantní. :-D :-D ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2008 20:31 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
pokud neuvažujete, že konstatní množství potravy je takové, které by nasytilo i kolonii zabírající filtr přes celé akva palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2008 20:20 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: johan
Pokud by byl přísun potravy konstantní, měla by velikost povrchu vliv na velikost kolonie bakterií omezený právě konstantním objemem potravy. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2008 19:59 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
to sem bral jako samozřejmost a to, že by v těch případech byla konstatní ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2008 19:57 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: johan
čím větší povrch, tím víc baktérií..
Platí omezeně. Aspektů, které rozhodují o velikosti kolonií bakterí, je mnohem víc. Třeba potrava. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2008 18:51 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Horác
já jen čistě dedukcí. protože účinost nitrifikačních baktérií je při různých pH různá. maximum je nad pH 7,2, ale při pH 6,5 (což je můj případ) to je nějakých 30%. takže čím větší povrch, tím víc baktérií.. takže tím se to dá dohnat. (nebo sem to vyvodil špatně?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2008 18:38 Muž Horác [3942]
Johan napsal: Čím má voda menší vodivost,tím potřebujeme větší plochu filtrace.
To mě zajímá, todlecto ... kde jsi to "vzal"? (jestli to teda nejni tajný :o)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2008 12:45 Anonym
MRP napsal: nejsem mikrobiolog, ale na zakladce jsem se ucili, ze bakterie jsou schopne v nehostinnych podminkach temer zastavit svuj metabolismus a prezit tak i roky(nevim teda jestli vsechny), Hlavne to zduraznovali u nemoci :) A vzhledem k tomu, ze o kultivaci bakterii, ani o jejich moznostech a schopnostech tedy asi nikdo nic moc nevi, tak bych Vas timto rad poprosil, aby jste s "podvody" a "klamavou reklamou" tolik nepospichali:) Preci jen logiga typu "nerozumim tomu, a proto to nemuze fungovat" neni uplne duveryhodna a koser :) Nevim jestli ma nejaky vyznam tyto pripravky pouzivat dlouhodobe a jestli to plati pro vsechny, ale jejich schopnost snizovat amoniak ve vode je vyrazna. Uz nevim co to bylo za vyrobek, ale bylo to od Sery nebo Tetry a melo to obsahovat zive kultury bakterii.

Až tenhle výrvor uvidí skutečný MRP, ten bude zírat :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2008 10:11 amazonstar
Dost sem toho precetl a dosel jsem k par zaverum...snad jsou spravne.. ;-)
takze v lahvicce nemuzou byt prospesne bakterie rodu (Nitrosomonas, Nitrospira, Nitrosolobus, Nitrosouva, Streptomyces, Nocardiaje, Nitrobacter, Nitrococcus, Nitrospira) protoze tyto bakterie neumi encistovat ani vytvaret endospory tudiz nedokazi prezit bez kysliku a dosud neni znam zadny zpusob jak udrzet bakterii na zivu bez kysliku
Nitrifikační bakterie jsou chemolitotrofní a obligátně aerobní. tudiz energii získávají aerobní oxidací amonných solí a dusitanů a jako zdroj uhlíku využívají oxid uhličitý....
takze si myslim ze v lahvicce jsou Amonne soli a dusitany jako okamzita vyziva pro bakterie...
takze pokud se podivate na tenhle graf: www.akvarijni.cz/… je v nem videt ze se nitritacni bakterie dokazi rozmnozovat az ctvrty paty den kdy uz je v akvariu dostatek dusitanu,takze pokud dodame dusitany hned po zalozeni akvaria muzou se nam Nitratacni bakterie rozmnozovat hned a urychli se tak zabehnuti akvaria...
behem par dni se to pokusim overit a uvidim....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2008 04:02 MRP – podvod?
nejsem mikrobiolog, ale na zakladce jsem se ucili, ze bakterie jsou schopne v nehostinnych podminkach temer zastavit svuj metabolismus a prezit tak i roky(nevim teda jestli vsechny), Hlavne to zduraznovali u nemoci :) A vzhledem k tomu, ze o kultivaci bakterii, ani o jejich moznostech a schopnostech tedy asi nikdo nic moc nevi, tak bych Vas timto rad poprosil, aby jste s "podvody" a "klamavou reklamou" tolik nepospichali:) Preci jen logiga typu "nerozumim tomu, a proto to nemuze fungovat" neni uplne duveryhodna a koser :) Nevim jestli ma nejaky vyznam tyto pripravky pouzivat dlouhodobe a jestli to plati pro vsechny, ale jejich schopnost snizovat amoniak ve vode je vyrazna. Uz nevim co to bylo za vyrobek, ale bylo to od Sery nebo Tetry a melo to obsahovat zive kultury bakterii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2008 01:36 Pigi – uloha bakterii
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2008 19:07 Usine
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 22:19 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: amazonstar
K bakteriím a přípravku. Přípravek bohužel nemám možnost bez laboratoře ověřit zda je tam něco živého. Nicméně zaběhával jsem filtr v kyblíku a přidal jsem tam 10ml z obou přípravků a za tři týdny dokázal za cca 12hodin odbourat jak NO2 tak i NO3. Nutno ale podotknout, že vodu jsem měnil tak, že voda z 25l akva kde je potěr, šla do kýble jako potrava pro baktérie a také tam byly jednou vyprané filtry z obou akvárek. Myslím ale i kdybych tam nic nedával, tak by se ty baktérie samy pomnožili, protože jsou prý všude přítomny a je jen otázkou času a potravy jak se rozrostou. ;-)

Já se chystám překopat mé akvárko, postup bude takový, že odeberu nevhodné dno, vymyji vnitřek savem, nasypu nové dno od Rataje staré a nové dno 2/4 sáčky. Properu rostliny v ředěném savu cca 1min uvidíme co to provede s černou štětičkovou řasou. Vše opláchnu a nasázím zpět, naliji část staré vody a vrátím rybky. Jsem zvědav jak to dopadne, nicméně je to rozdílné mě zůstane aktivní filtrace a i voda bude stejná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 21:50 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: amazonstar
na počítání jsou různé destičky.. teď si nevzpomenu jak se to dělá, ale na internetu toho bude určitě hodně-počítání krvinek atd.
tím ste myslel mě? například před třeba týdnama jsem zakládal nové 20l akvárium a vše je v pohodě ;-) a to mám vodu úplně jinou než doma.. (jen tak rejpu, že ste říkal, že se pěkně radí tomu, kdo má zajeté akvárium)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 21:45 amazonstar – Re: DrBolíto
na druhou stranu kdyby se prokazalo ze to neni pravda,dalo by se to zalovat... ;-)
vy sam muzete rict jestli to pomaha??dalo by se to nejak poznat??
mozna nekdy udelam test,ale nenapada me jak merit hustotu bakterii....
nejakej napad?? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 21:40 amazonstar – Re: johan
No to je prave ten problem u me....pred dvema mesicema sem se prestehoval z Prahy do Plzne a tady je hodne jina voda....PH pod sedm...mel sem a porad mam s tim velke problemy(zavadeni akvarek,chytil sem kozovce,pak bakterku a jelo to..:((...jo kdyz ma nekdo zavedeny akvarko tak se mu to radi..... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 20:42 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
No každopádně máš pravdu, nic nenahradí pravidelnou péči o akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 20:24 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: DrBolíto
třeba tam něco je, třeba všechno co píšou je pravda, ale je nutné dávat další "kapičky" do akvária? nejde to krásně i bez toho? Krom toho když ve většině akvárií je pH pod 7, tak si myslím, že proč spoléhat na (nitrifikační) bakterie, kterým se tam zas tak moc nelíbí, když je tolik krásných rostlin, které si s kvalitou vody poradí;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [5] 6

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8056x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12715-nitrifikacni-bakterie?od=201