Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nitrifikační bakterie

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Nitrifikační bakterie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2023 00:25 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: lubo2302
Použil jsem do 10L akva jetou vodu asi 6L+čerstvá a akva šlape parádně. Žádná řasa. Už je po nejhorší části záběhu.
Ale ten odpad z filtru je lépe skladný.
Potřebné bakterie se nacházejí běžně kolem nás, takže je není třeba přidávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.05.2023 21:02 Muž Lojza007 [1207] Re: lubo2302
Je to jedno, když je tam nedáš, tak se akva zaběhne, když je dáš, tak taky, možná o týden rychleji. Po měsíci je nemá smysl dávat vůbec, nepřinese to vůbec nic. Značka je taky jedno. Lepší služby udělá, když ti někdo do sklinky vyždímá svůj molitan ze zaběhnutýho akvária a to si k sobě vyliješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2023 20:03 Muž lubo2302 [0] – bacti AK
Zdravim. Neskusal niekto tieto bakterie pridavat do akva? Pripadne s akymi ste najviac spokojny?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2021 01:13 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Vladimír Hynek
Text příspěvku mi nedává jakýkoliv smysl. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2021 00:57 Vladimír Hynek – nutrifikační reaktor
Reaktor byl sestrojen na podnět bývalého ředitele safari Dvůr Králové nad Labem doktora Ivana Pojara jako modelový první stupeň.
Po konzultaci na EMPLA AG (Akreditované zkušební laboratoře), do akvária byly nasazeny v solném rostoku nitrifikační bakterie, dochází k mírnému bílému zakalení celého akvária, aktivita ryb se po tomto zakalení zvyšuje.
Zakalení trvá asi 24 hodin, potom dochází k prudkému až křišťálovému vyjasnění vody.
Problém této soustavy je, že se vyčerpá asi za 7-10 dnů, potom musíme bakterie znovu přidat, což je docela za jeden rok nákladné.
Z tohoto důvodu byl instalován do akvária oxidační nitrffikční reaktor , který nám tyto bakterie udržuje na přijatelné úrovni, což se projevuje stálou průzračností vody.
Bližší informace : článek pro rybicky.net se připravuje, v provádění diskuzi vůbec nebyl pochopen nitrifikační a denitrifikační proces
ingvladimirhynekcsc@gmail.cz

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.03.2021 12:32 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: dandy95
Tady je to těžké.... Prezentace samozřejmě nikde???? A na každou odpověď argument....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.03.2021 05:15 Muž nekdo [355] Re: dandy75
vyhoda toho vaseho vireni je ta, ze pak musite take casteji cistit filtr...takze zase zbytecna prace proti rovnovaze v akvariu
no a samozrejme je otazka "z ceho se tam ten bordel dela"
zkracena verze:
X lidi vam tady rika nevirit, odsavat - definujte prosim, cemu presne na tom nerozumite ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2021 22:02 Muž dandy75 [6] Re: patka
no to jsem si taky myslel, ale kytky nerostly a přitom bylo celý dno zadělaný, ale to sem i málo topil, jen na 20 stupňů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   30.03.2021 17:36 Žena patka [112] Re: dandy75
Ale ty rostniny potřebují z něčeho žít..je to zbytečnä práce,jen odkaluj a neviř to..je to zbytečná a neprospěšná práce..Narušuješ rovnováhu akvária,takhle se nikdy nestabilizuje..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2021 17:32 Muž dandy75 [6] Re: vlka
právě že to co rozvířím, tak skoro všechno vysaje filtr mám sání ode dna + skimr, ale je to potřeba vířit naněkolikrát, jednou to nestačí
výhoda toho vodního proudu je, že to vyžene i z pod rostlin
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2021 17:15 Muž vlka [3456] Re: dandy75
Zdarec, to co rozvíříš by jsi měl v poho odkalit. Zbytečná práce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2021 00:58 Muž dandy75 [6] Re: patka
odkalil sem, ale stejně to není úplně ono, tak jsem pustil naplno čerpadlo, hadicí tam pustil vodu, taková lehká wapka a docela se to spláchlo bordel do filtru
výhoda je, že se to dalo vymést i zpod rostlin
příště budu asi nejdřív vířit a pak odkalovat, ale už se těším, až pořádně porostou rostliny a rozpadne se to samo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.03.2021 22:04 Žena patka [112] Re: dandy75
Proč to víříš,normálně jen odkal zvonem celý dno,když to rozvíříš,tak nikdy neodkalíš,zapadne to zpět..a bude to stále dokola..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2021 21:41 Muž dandy75 [6] Re: vaclav
OK odkalím to pořádně, rozvířím, zase odkalím a snad to bude ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2021 20:49 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dandy75
Odkaluj ono se to usadí, když to zvíříš asi ničemu nepomůžeš. Už jsem to dělal několikrát, a tak za 14 dní to přešlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2021 16:07 Muž dandy75 [6] Re: vaclav
Dneska ráno jsem začal hloubkově odkalovat, zvířilo se to a ten sirouhlík nebo co to je zamořil celej pokoj, až jsem se musel začít smát. Včera a předevčírem to smrdělo zase jinak. Bordel ve dně je, ale není to černá hmota, spíš různé kousky. Asi jak jsem zasypal staré dno plné bordelu 3-4mi centimetry písku tak to tam začalo pěkně kvasit.
Nemám to pořádně promíchat proudem vody a nahnat to do filtru ?
Vata by vychytala velké částice a ten drobný kal by mohly bakterie zpracovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2021 10:49 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dandy75
Tak pokud to jen smrdí tak to je ještě dobré, ale nesmí ti jít při odkalování černý bordel to už je špatně a musíš to odkalit jinak ti v tom nic neporoste. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2021 15:58 Muž dandy75 [6] Re:
dnes jsem rovnal dno a vyvalil se bažinný smrad, každopádně hodnoty se nemění, ryby jsou čilé, takže se nic neděje, jen bude potřeba počkat až se rostliny pořádně rozrostou a zlikvidují hnůj ve dně
jinak je voda čistá, protože vůbec nezapáchá, jen po bagrování ve dně to na pár hodin zapáchá a pak je opět čistý himalájský vzduch
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2021 00:57 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dandy75
Velkých echinodorů je dostatek a jsou to ohromné a krásné rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2021 22:59 Muž dandy75 [6] Re: vaclav
hloubkově jsem moc neodkaloval a to byla chyba, začlo to tam evidentně hnít přestože byly jen 3 cm písku
rostliny přidám a uvidíme, co by se hodilo na dno při 60cm sloupci vody a slabším osvětlení ? zatím se tam daří akorát anubiasům, mikrosoriu pteroptus a ještě jedné rostlině z tuhými listy, jinak nic moc a svítit se mi moc nechce, protože se pak rozjíždí řasa
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2021 19:21 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dandy75
Tomu dnu musíš trochu pomoct a 2-3x týdně ho zezačátku hloubkově odkalovat, aby nezačalo hnít po čase až to přestaneš cítit tak můžeš zvolnit ale určitě první týden 3x a druhý 2x. Hodně rostlin ti v tom taky pomůže. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2021 17:36 Muž dandy75 [6] Re:
písek 06-1,2 cca 3cm dosypán praný 0-4 40lt
tak jsem dosypal 40 litrů praného písku 0-4 a jak jsem to tam nasypal, tak se to docela zvířilo dno, asi to chtělo sypat pomaleji než přímo z kyblíku, tak příště
vyplavalo plno humusu a to jsem před tím odkalil, voda se zakalila, vyměnil jsem 200 litrů vody a potom naměřil
akváro začalo docela smrdět, před tím jsem nic necítil, takže moje dno moc nefungovalo
ph ze 7 na 7,2
nh4 0,05
no2 které vylezlo z 0,05 na 0,2 mg
no3 z 15-20 na 20-25 mg

voda ze studny
ph 6,5
kh 2
gh 6
no2 0,05
no3 1

je to hodně špatné ?

test velký kufřík jbl
prezentace byla, ale přesouval jsem nádrž, tak jsem ji smazal a ještě neudělal novou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   26.03.2021 16:48 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: dandy75
A máte v akváriu ryby? A co filtr? Máte? A máte sklep? A mohl bych ho vidět?
Vaše otázky vzbuzují podezření, že pořádáte soutěž o to, kdo má lepší věšteckou kouli. :-)
Co kdybyste udělal, co plánujete, a pak nám třeba sdělil, jak to dopadlo. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2021 16:48 R Muž afc1886 [14704] Re: dandy75
Sice nevím co máš za dno, protože nemáš prezentaci, ale rozhodně bych nic nevířil a nemíchal. Normálně na dno dosyp další vrstvu a časem se to samo i za pomocí odkalování promíchá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2021 15:08 Muž dandy75 [6]
Mám na dně 3 cm písku, asi tak půl roku. Chci dosypat ještě 3cm písku navíc a smíchat ho ze starým, protože má o trochu větší zrnitost. Bakterie, které žijí ve dně tím nějak poškodím, vypláchnou se pryč, nebo se udrží když to tam budu rukama různě vířit a míchat ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 11:37 Muž _Rob_ [80] – Bakterie
www.nishikigoi.cz/…

Zkoušel někdo toto?

Nějaký čas jsem zkoušel bakterie z vodnirostlinky.cz (akvária fungovala skvěle) ale nebyla to moc ekonomická cesta. Přijde mi, že je to přesně to samé (modré kuličky jako z toho webu) akorát, když to spočítám, tak je to o 2/3 levnější :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 12:05 Muž Yirka [9126] Re: _Rob_
Ano, je to tak, nitrifikační proces trvá dle podmínek v nádrži 3 až 4 týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 11:18 Muž _Rob_ [80] Re: visek
Tak můžeš si pomoci násadou bakterií nebo prostě počkat. Víc možností už asi není ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 10:24 Muž visek [75] - TetryRe: Yirka
Zatim nic moc.cetl jsem ze to trva az 3 tydny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   11.11.2020 09:11 Muž Yirka [9126] Re: visek
U tak dlouho založené a hustě zarostlé nádrže, jako je tvoje, to není fatální opomenutí. Bakterie se totiž nachází všude, především ve dně, dále pak na sklech, dekoracích....
Potupně obydlí i vyměněný molitan. Byl bych v klidu. (A věty začínal velkými písmeny ;-) )
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2020 08:42 Muž visek [75] - Tetry
vymenil jsem molitan za stary.a ten jsem vyhodil.zapomel jsem na bakterie.za jak dlouho se utvori?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2020 15:13 Jan Bísek Re: zdzd
My jsme měli časté výpadky elektřiny, na mnoho hodin. Donutilo nás to koupit náhradní zdroje na počítače. Čerpadlo utáhnou 2h a když jsem byl doma, pouštěl jsem filtry 10 min za hodinu a vydržel až do večera, bez problémů v nádržích. Když odkalujeme a hrabu se ve dně, nebo v kytkách, je 2/3 filtru nad vodou půl hodiny a nic se neděje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 13:47 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: zdzd
- časy jsou jedna věc, teď kolik tam je těch bakterií, bude tedy záležet v jakém režimu je to akvárium osazené rostlinám a jaké druhy ryb tam plavou, jak často je ta výměna
- tohle vám nikdo neřekne přesně bez rozboru před a potom ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 12:49 zdzd Re: lacewings
dnes jsem přesně změřil časy a je to takhle:

8 minut bez vody 3/4 filtru - vypouštění
ihned následuje 2 minuty napouštění 8 stupňovou vodou
pak se spustí čerpadlo a smíchá se to celkem rychle s vodou z akvárka

současný filtr celkový objem 65lt, mění se 45l voda a v akvárku je cca 700l

tak doufám, že to nebude vadit :-)
díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2020 19:11 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: zdzd
- pokud je to zchlazení na krátkou dobu,bakterie jednoduše zpomalí, po dosažení zpětných hodnot opět započnou svou funkci
- některé bakterie mohou vykázat určitý úbytek, pokud nejsou ve styku s vodním prostředím, nic však zásadního, pokud jde o krátké časové úseky, v řádu minut ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 18:48 zdzd Re: vaclav
tvrdost neřeším, spíš teplotu, ve filtru je 20-21 ze studny teče 8-9 stupňů a třeba někdo zkoušel, jestli to bakteriím na chvíli vadí nebo ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 16:34 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zdzd
Tak já používám na doplnění akvária vodu z vodovodu namíchanou o trochu studenější než v akváriu. Sice to tak někteří nedělají ale já nemám skoro žádný rozdíl mezi teplou a studenou pokud jde o tvrdost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 16:06 zdzd Re: vaclav
a když zůstane ve filtru polovina teplé vody a doleju jen polovinu studené ?
do akvárka to nemůžu dopouštět, protože mám filtr pod ním a nedá se to pomocí hladinového hlídače pořádně vyřešit (setrvačnost a povrchové napětí vody u přepadu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 16:04 zdzd Re: afc1886
Díky za odkaz
takže samotné provzdušnění po dobu výpadku čerpadla by dobu přežití bakterií prodloužilo, nebo to nemá cenu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 15:25 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zdzd
Rozhodně bych do filtru nelil tak studenou vodu. Pokud čistím molitany (ne v chlorované vodě) tak jsou klidně 1/2 hodinu mimo vodu a nic se nestane. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 14:50 R Muž afc1886 [14704] Re: zdzd
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 14:21 zdzd Re: MichalV
všichni tady straší pořád a všude, tak je lepší se zeptat
no a co když ty bakterie po 5 minutovém "nasuchu" zaleju 10 stupňovou vodou na pár minut, než se filtr naplní čistou vodou a pak se teprve zapne čerpadlo a voda se smíchá s akvárkem ?
aby nedostali teplotní šok, dotaz myslím vážně
díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 13:45 Muž MichalV [327] Re: zdzd
keď vydrží kapor hodinu v mokrom uteráku, vydržia aj baktérie 5 min "na suchu" smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 12:27 Muž jarovo [1695] Re: zdzd
Prerábal som filter, takže som mal akvacit z pôvodného filtra viac ako hodinu v kýbli s vodou z AQ - nezaznamenal som potom výkyv v hodnotách vody a ani v chovaní osádky. Takže asi to fungovalo aj naďalej ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 12:18 Muž Magic [879] - RostlinyRe: zdzd
5 minút by som fakt neriešil. V podstate pri každej výmene vody časť baktérií ostáva minimálne tak dlho bez vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 12:16 zdzd Re: romant
předělávám kvůli přesunu akvárka automatickou výměnu vody a nejjednodušší by bylo nejprve odčerpat vodu z filtru a pak tam napustit čerstvou, studenou
to znamená tak 5 minut bakterie na suchu, ale tahle myšlenka se mi moc nelíbí

a rovnou ještě dotaz k bakteriím ve filtru, když vypadne proud a nejde čerpadlo, stačilo by třeba po dobu několika hodin do filtru vzduchovat ? předpokládám, že hlady za tu dobu nezemřou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2020 17:37 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: zdzd
Taky nevím, ale řekl bych, že vydrží dokud je nevysušíš. Protože při přístupu vzduchu nebude problém kyslík jak pod vodou když se voda nehýbe, zato problém bude sucho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2020 17:11 R Muž romant [27987] Re: zdzd
Proč je problém nechat ve filtru vodu? To by bylo jako že úplně na suchu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2020 13:00 zdzd
docela by mě zajímalo, jak dlouho vydrží ty hodné a potřebné bakterie :-) ve filtru bez vody, aniž by začali hromadně umírat.
Dvě hodiny by měli vydržet bez problému ve stojaté vodě, ale bez vody jsem nic nenašel.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.04.2019 18:04 Maq Re: Planorbella
Myslím že ne.
Teď záměrně zjednodušuji, protože to sám špatně chápu a v přesných termínech to neumím popsat, ale je to asi takový nápad, jako držet Evropany v horku a čekat, až se z nich udělají černoši.
I když, pravda, u mikrobů je ta genová výměna a četnost náhodných mutací mnohonásobně rychlejší...
... mám o tom pdf-knížku, ale ještě nedošla řada, abych si ji přečetl.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 6

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8056x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12715-nitrifikacni-bakterie