Mám nebo nemám přidávat CO2?
Ahoj, dávkování je tam 1 ml, dávkuji ho ne úplně celý, přidávat můžu vždy...
Aquagrower makro chce určitě dávkovat na spodní doporučené dávce, bez CO2 klidně i polovinu. A určitě to chce párkrát změřit NPK a podle toho upravit hnojení. Já mám třeba ve zdrojové vodě hodně NO3, takže po výměně den až dva makro vůbec nepoužívám.
Výkon toho světla bohužel nedokážu posoudit, pokud někdo srovnával třeba s Twinstarem B, tak se od toho dá odpíchnout. Středně náročný a hodně náročný rostliny potřebují silnější světlo s CO2, jinak se jim moc nechce, mají menší listy, nerostou hustě. U těch slabších světel rozhodně nerostou koberečky a obecně pomalu rostoucí nižší rostliny moc nerostou, pak si myslím, že ani delší svícení úplně nepomůže, u dna bude stále málo světla.
Ale tohle strašně záleží na finální představě. Hodně světla, hnojiva a CO2 v podstatě vyžaduje náročnější druhy rostlin, ty nenáročný se splaší a rostou jak o život, taky to vyžaduje hodně údržby a hraní si okolo. To už si člověk musí rozhodnout sám, jestli do toho půjde.
Pardon, myslel jsem, že k tomu je nějaký stmívač. V tom případě bych svítil 12 hodin a sledoval, jak se to chová. Ta zelená řasa vpředu se tváří jako sinice, nebylo by od věci, změřit to NO3, jestli ho třeba není i moc ???? Že to vyřeší CO2 bych určitě nečekal, tak opatrně.
Zrovna dnes je ve skupině Juwell na FB dotaz na Juwel Rio 240. Lidi tam dali ukázky nádrží s nebo bez CO2. Všade píšou, že mají Multilux. Vypadá to fajně. Takže i se setovým origošem asi lze.
www.facebook.com/… Můžeš zvýšit o něco délku osvitu, pokud je světlo slabší nebo naopak, ale nefunguje to samozřejmě do nekonečna. Stonkovky začnou sami zavírat své růžice, když jim už ten den stačilo...podle toho se dá trochu orientovat
Dobou zkušenost mám v tomto ohledu s touto nenáročnou kráskou:
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora intenzitu světla se setovým osvělením nemám právě jak zvýšit..
Vodu mám měkkou, PH 6,5. Je to pár dní co jsem začal hnojit mikro a makro hnojivem od Aquagroweru, tak jsem zvědavý na výsledek. Substrát platinum se mi už nejspíše vyčerpal a rozjela se mi zelená řasa na trávníku a černá na rostlinách...Narodilo se nám nedávno další dítě, tak ani nebylo moc času na lepší údržbu
Co2 lze provozovat několika způsoby hlavní parametr je ale tvoje vstupní voda. To je to hlavní, co si zjistit v příliš tvrdé vodě to moc nefunguje. Akvárium máš pěkné tak s tím asi problém být nebude. U slabšího světla což v dnešní době ledkových světel už moc neplatí lze CO2 provozovat jen jako berlička, aby rostliny rostly lépe, a i tak vypadaly a nemusí k tomu být nějaké velké používání hnojiva. Lepší je vždycky začít pomalu a naučit se to a když mě to po časem omrzí zkusit něco jiného.
Než se do toho pustíš přečti si něco o vodě, pokud už to neznáš.
maniakva.sweb.cz/…
Záleží jaké je očekávání
Jestli chcete pěkné, náročné, popřípadě červené rostliny, je CO2 skoro nutné. Na druhou stranu to nese další starosti, nejen světlo. Pokud se rozhodnete pro CO2, je dobré znát parametry vody, připravit si nějaké základní testy a hnojiva a začít klidně s tím setovým světlem. Uvidíte časem, zda budete chtít přitlačit, popřípadě zkrášlit něčím jiným. Závěrem, pro započetí používání CO2 nepovažuji výměnu světla za podstatné, stačí zvýšení intenzity
Askhael napsal: ...a zajímá mě, jestli má smysl si pořizovat CO2 set... Díky za rady....
Smysl CO2 je v hnojení ( podružně v okyselení)
Ano má:- zjistíte "co a jak"
Ne nemá:- máte to "vychytané" i bez CO2
Nejsem odborník, ale má rada je ano i ne.
(Světlo je "lepší" regulovatelné... tedy mít možnost si ubrat nebo přidat nehledě na CO2 )
Zdravím všechny odborníky. Vlastním origo set Juwel Rio 125 (viz moje prezentace) a zajímá mě, jestli má smysl si pořizovat CO2 set.Ptám se proto, že v krytu mám origo MultiLux LED. Pokud přemýšlím o CO2 je nutné si spíše první pořídit lepší světlo? Ta rampa od Juwelu se stmívačem je dost darda, tak proto se ptám. Díky za rady....
Starší reakce
Mám stejný set, začínal jsem se zářivkama a teď jedu na LED pásky.
Začínal jsem bez CO2 a už jedu s bombou.
Také tvrdá voda, tam sice CO2 tolik nefunguje, ale mně určitě pomáhá, zmizelo mi biogenní odvápnění. Mám spíše nenáročné kytky.
Dříve jsme měl dropchecker, už ho ani nepoužívám.
Jedu nonstop, bomba 5l mi vydržela přes rok. Teď mi po letech praskla hadička, jinak žádné starosti. Občas mrknu na počítadlo bublin a tlak v bombě.
Každé AQ je jiné, ale osobně si myslím, že jen CO2 problém řas nevyřeší.
Chtělo by to aktuální prezentaci a co nejvíce údajů.
1 19.01.2020 18:04 Mmm – Mám si pořídit CO2?
Dobrý večer,
věc se má takto. Akvárium je zaběhlé od listopadu, osádka od Vánoc 35 ks modré neonky a 1 betta. Set juwel rio 180. Osvětlení jsou trubice 2x45W. A zde se dostávám k problému.
90W na 180l je poměrně silné světlo, kořen přestává pouštět hnědou barvu a samozřejmě mám pocit, že rostliny začínají stagnovat. Před měsícem jsem začala přidávat PMDD, protože výměny vody nestačí k pokrytí NO3, fosfor jsem měla na nule atd atd. Po vyřešení problémů typu málo živin/mnoho světla jsem se ale dostala opět k tomu, že rostliny nic, ale řasa vesele. Myslíte,že mám začít dodávat CO2? Rady o utlumení osvětlení jsou mimo, jednu zářivku jsem vytáhla na 3 týdny. Odešly kytky v popředí, takže pokusy se světlem už dělat nechci. Pokud zvolím CO2, další dotaz je ten, jestli je to vhodné? Máme dost tvrdou vodu,13KH, 7.2 pH. Rostliny jsem vybírala spíš nenáročné nebo středně náročné (to píšou i u limnobium laevigatum,takze střední náročnost beru s rezervou). Případně budu ráda i za rady ohledně velikosti láhve
Děkuji všem za Váš čas a rady!
Starší reakce
Jak to provádět s tibi krystalky? Ty doma mám, ale spojit si to s akvárkem mě nenapdalo, skvělý nápad! Jenom jak?
Starší reakce
Ak nechceš ísť do CO2 komponentov a burčiak sa ti zdá nič moc,tak môžeš skúsiť Tibi kryštáliky.No aj o tie sa treba postarať.
Myslím, že se neptal na vaše chytré rady zda používat ale kde levně koupit.
Bazar -- nebo koupit malý set cca 2000 a dokoupit velkou bombu, pokud si to neumíš podle článku sestavit sám
píšeš jak jsi pro, že do akvaria chemie nepatří a chceš tam uměle přidávat co2.. tak teď nevím jak jsi to teda myslel..
na co to COčko potřebuješ, chceš ?
dle mě se to dá úplně v pohodě bez něj...
Na “Obyčejné akvarium” CO2 nepotrebuješ
Zdar akvaristi,prosim,porad´te mi,mam 180litrovku,chci co2,ale je to na mě drahé.Sodu s citronkou vyzkoušeno i z kvasnic,ale nic moc a dávat za to 5000kč je moc.Poradte,kde sehnat něco levného s dlouhou výdrží?Moc díky Míra
Starší reakce
Alebo sa zmieriť s tým aká je voda, a prispôsobiť tomú rastliny a osádku.
hadravam napsal: Ty hodnoty poradne neznam a RO asi nechci.
Děláš si z roviny kopec. K měkké a kyselé vodě se nejsnáze i nejlevněji dostaneš přes reverzní osmózu.
Tak tvrdá voda na amazonku asi vhodna nieje, alé sú aj nadrže s vyššou tvrdosťou. Skús sa pozrieť na nadrže a odfiltruj podľa zvrdosti vody.
A s tým dropcheckrom ph nenastaviš. Na to potrebuješ niečo takéto
m.gainexpress.com/… To jsem si bohužel myslel, podle mě to nebudeš schopný efektivně určovat a dávkovat CO2. No uvidíš, hodně štěstí
PS: já bych se na to vyprdl
Ty hodnoty poradne neznam a RO asi nechci.
Kontrolel mam dropchecker ale spis k vuli kytkam.
A čo tak radšej na tvrdu vodu použiť RO?
Aké máš hodnoty vstupnej vody?
Ok tak pokud si množství CO2 budeš řídit přez PH controler a sondu tak asi proč ne
Chceš snižovat kvůli rybám nebo kytkám?
Chci snizit PH a mam tvrdou vodu.
A proč nechceš hnojit nebo proč chceš přidávat C02?
Dlouhodobě to nebude dávat smysl, ale můžeš.
Nevim kde se zeptat.Mohu pridavat CO2 a nehnoit?
Starší reakce
Není to moc, ale je to poměrně zbytečná položka v celkovém součtu.
To i externí filtr bere míň.
6w za hod je moc ? mesacne u mňa to je cca 90 centov...
Do asi 360l cisteho objemu nonstop poustim 2-3 b/s zadny problem sem nemel.. doporucuju ti vyrobit si reaktor, rozpustis vse, v akvarku zadne bublinky. Navod z vodniho filtru je i myslim tady na strankach.. funguje 100%, zadne obavy z vytopeni..
Díky moc, diskuzi o nočním vypínání tu rozjíždět nebudu, na to je určitě jiné vlákno, ale říkal jsem si, že když to s množstvím CO2 nebudu přehánět, tak by to rybky mohly přežít i s nonstop dodáváním.
Navíc si jen ten "hloupý" elektroventil vezme 6W, to v celkovém součtu techniky taky není úplně zanedbatelné množství...
Abych měl úsporné LED pásky apod. a k tomu toto...
Já používám set s CO2 kontrolerem, bez nočního vypínání, dodávané množství CO2 se tedy kontinuálně řídí hodnotou pH. A spokojenost moje i rostlin je poměrně značná
Byl jsem na tom asi podobně, začátek bez CO2, pak asi 2 měsíce burčák a nakonec 2kg bomba
Mám sice tvrdou vodu, ve které prý moc CO2 nefunguje, ale zmizelo biogenní odvápnění, kytky rostou dobře (nemám extra náročné) a jsem spokojený. Bomba vydrží cca 4-5 měsíců, naplnění za 100,-. Nevypínám, bumlám 1b/s do asi 150l čistého, dropchecker spíše tmavě zelený.
Tak asi tak vývoj u mně
Ano, myslím si právě, že cesta zpět není a proto když už, tak set s tlakovou lahví.
Pak už jen vyřešit další věčné otázky, jako jestli vypínat na noc a podobně.
Tak to si vydržal hodne dlho, ja som sa zlomil po roku a pol.
Ako vyskúšať to, nie je až tak zložité, vyrobiť burčiak z dvojfľašky koly ťa vyjde na stovku, môžeš to na jednom akváriu vyskúšať. Len holt bacha na to, že cesta späť nie je úplne triviálna, keď si rastliny zvyknú na tak jednoducho dostupný uhlík, budú mať sakra absťák, keď im ho zas vezmeš.
Ale na druhej strane - je tu niekto, kto COčko skúsil a rozhodol sa vrátiť späť?
Troufám si říct, že víc než to, že mě to úplně pohltilo (už mám doma 3).
Už to docela pár let je, co se akvaristice věnuju (možná 20?
) a tak nějak skoro celou tu dobu otázku CO2 řeším a nebyl jsem schopnej se rozhoupat, ano jsem váhavý střelec.
Prostě to jinak nevidím, než že to musím zkusit.
Pokud te akvarko bavi, mas chut se mu venovat.. mas na porizeni finance, urcite porid..
Pokud nechceš CO2 nesmíš tolik svítit. To je dneska klasické dilema mít akvárium po staru ale není k tomu adekvátní osvětlení. Slabší světlo většinou i znamená omezení v sortimentu rostlin a v jejich vzhledu.
Já vím, že to za mě nikdo nerozhodne, ale stejně to ještě jednou zkusím.
Mám otázku dle názvu vlákna.
Probíhá u mě biogenní odvápnění, UT jsem naměřil 5°dkH a pH cca 7,5-8 (kapkové testy Sera).
Pořád nevím, jestli si tím CO2 nepřidělám víc starostí než radostí.
EDIT:
Vstupní voda dle VaK:
pH 7,3
tvrdost Ca+Mg 1,8 mmol/l (= 10,08°dGH)
(°dGH = mmol/l x 5,6)
vápník 64 mg/l
hořčík 5 mg/l
železo 0,03 mg/l
dusičnany 11 mg/l
dusitany < 0,01 mg/l
Starší reakce
Já ale nemyslela, že pak roste všechno samo a bez práce.
To ode mne nebylo nejšťastnější přirovnání.
Už jsem tu kolikrát četla, že se pak musí hodně elaborovat s intenzitou osvětlení a navýšením množství živin. Hlídat kh, pH a případně hodnoty upravovat. Ještě k tomu obsah CO2...A to určitě není žádná legrace. V tom je nebublání o něco snazší.
Jen jsem tu nenašla téměř (asi vůbec) nikoho, komu by to s CO2 klaplo a vracel se zpět. Nemyslím, že by to bylo jen kvůli rizikům, které jsou s návratem spojené. Když se daří a vše bují a bublá, tak je to taky pěkné.
0 10.03.2017 20:42 Jarry [1440] Já bych do fungujícího akvária CO2 nedával. Taky bych to rozhodně nepřirovnával k automatické převodovce, nebo možná ano, ale přesně naopak
S CO2 je potřeba řešit další věci, hlavně živiny, s tím jsou spojené parametry vody atd. Bez něj s nízkou intenzitou osvětlení je to podle mě jednodušší (provozuju obě varianty), ale je potřeba volit rostliny, kterým se v daných podmínkách daří. S hnojením a CO2 většina omezení, co se výběru rostlin týká, odpadá - ale ani to neznamená, že automaticky roste všechno. A pak jsou lidi, kterým krásně roste skoro všechno i bez CO2
Jo,jo. To je paráda. Tvůj old-timer jsem měla v oblíbených. To už je prakticky umění, to takto vychytat bez vychytávek. Je tu spousta dalších akvárií, kde to šlape i bez bublání. Tak jste mne pánové prozatím přesvědčili. Odloženo na neurčito. Alespoň co se prvňáčka týče.
Mejtys napsala: Prý je to jako s přechodem na automatickou převodovku.
Myslím že není. Automatická převodovka nepříliš zdatnému řidiči ulehčí život a přispěje k jeho bezpečné jízdě. Sycení CO2 nepříliš zdatnému akvaristovi způsobí spíš starosti navíc a vzroste riziko havárie.
Tím chci říct, že si myslím, že s CO2 by měli začínat jen ti, kteří dobře zvládají pěstování rostlin za normálních podmínek.
Toto je akvárko bez pridávania CO2:
rybicky.net/nadrz/13966/206.jpg
Veľkým plusom pridávania CO2 je rýchly (pre niekoho mínus) a bezproblémovejší rast rastlín. Mínusom sú zhoršené (pri vyšších ale bežne používaných koncentráciách vyslovene škodlivé) podmienky pre živočíchy (ryby), riziko havárie (smrteľné otravy celej osádky akvária) a zníženie aktivity baktérií (pokles pH).
Prý je to jako s přechodem na automatickou převodovku. Málokdo se vrací.
Ani mne nenapadlo, že by to bylo jen na měsíc a pak zpět. Na to jsem toho na fóru už příliš přečetla.
Přidat reakci
[1] ...... 7
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 15551x