Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mám nebo nemám přidávat CO2?

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Žádná další stránka   1  
Mám nebo nemám přidávat CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2009 14:58 Muž Sanka [10] – Mám nebo nemám?
Ahoj,hloupý název tématu,ale nevím jak ho nazvat.. :) V poslední době přemýšlím,že zkusím aplikovat co2,ale mám strach,aby jsem tak nějak nerušil akva..Rostliny rostou poměrně dobře,nijak nestagnují..Řasa mě nijak netrápí,snad jen sinice,ale to je z nově založené nádrže,řekl bych že postupně mizí..Tak se chci zeptat,jestli není co2 zbytečné?Ph vody mám kolem 7 a nádrž na 54l..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2008 15:16 Žena Eliška [38] Re: filipsi
To já nechtěla přidávat ho, pak chvíli ne, pak zase ano atd. Jen trochu pomoct rostlinkám se chytit a pak toho nechat. Vím, že to může způsobit velké změny, hlavně v pH, tak jsem to chtěla udělat ještě než přijdou do akva rybky, ale asi dám jenom jílové hnojivo a vykašlu se na to. Rostlinky mi v současném akva rostou celkem dobře (nemám moc náročné a ty co nešly jsem dala pryč) tak nevidím důvod, proč přidávat, když je to dobře zaběhnuté a není to holandské akvárko (rozhodně mám víc vody než kytek :-D). Ani to nové nebude, bude vlastně ve stejném stylu, jen větší (tzn. +/- Asie s kryptokorýnami a různým plevelem ;-) a rybkami).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2008 14:10 Muž filipsi [1295] Re: Eliška
Ale ne, tak to ja nevidim, ze by to bylo na nic, nebo skodlive to tak udelat. Takrka urcite rostlinam dostatkem co2 pomuzes (ale rasy jsou taky rostliny ;-) ). Jen kdyz prestanes, akva se zacne chovat trochu jinak, a hrozi zmeny. To same, kdyz opet zacnes.
Takze nevidim jako vhodne pridavat/nepridavat/pridavat....
Nektera akvarka muzou uspokojive fungovat bez pridavku co2, jina ne. Co2 neni vselek na akva bez ras, musi se stim clovek naucit zachazet, stejne tak bez nej.
Je to porad o tom samem, co nejmene do akva cimkoli zasahovat, kdyz to dobre funguje, a kdyz nejakou zmenu chci, delat ji pomalinku. Pridavani/nepridavani co2 je zmena velika.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2008 13:20 mugy Re: Eliška
Ahoj,taky jsem to tak chtěla udělat a moc Vám všem děkuji za Vaši snahu se k tomu vyjádřit.K používaní CO2 je popsáno opravdu hodně,ale tady to né.Moc Vám děkuji. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2008 11:52 Žena Eliška [38]
Pročetla jsem si tohle téma a teď z toho mám zmatek v hlavě. Chtěla jsem přidat do nově zakládaného akvárka (192l) CO2, abych zpočátku podpořila růst rostlin, aby se lépe zakořenily atd. a až by tam přišly ryby, tak s tím skončit. Jak jsem pochopila z vašich příspěvků, tak je to na nic. Kdybych to pochopila špatně, tak mě opravte ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 22:39 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: johan
Samozřejmě, že nejde jen o "vztah rostlin k formám uhlíku". :-)
Přesto bych právě tento vztah jmenoval jako jeden z prvních při snaze vysvětlit, v čem spočívají základní rozdíly v požadavcích kytek, které se nám mohou dostat do akviška.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 22:19 Muž filipsi [1295] Re: johan
Hlavni duvod jeji nenarocnosti bude asi v tom, ze si volne dycha na vzduchu. Pokud se privaze a potopi, uz to tak uplne nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 21:54 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
.....a s vysoko posazeným kompenzačním bodem CO2 jsou v akvaristice označovány jako tzv. náročné rostliny. :-) Stejně si myslím, že jako náročné rostliny jsou považovány ty, které k růstu požadují určité rozmezí parametrů prostředí (vody). Např. dKH 1-2, 3,4-3,8pH, hodně náročná na světlo, NO2 350-400ppm, 24-25°N. Prostě "steno", ale nejen kvůli dostupnosti uhlíku v určité formě, ale i správné funkci enzymů atd.

Ale to je samozřejmě jen slovíčkaření :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 21:47 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: johan
Souhlasím, že mechy a kapradiny obecně HCO3 využívat neumí. :-) Výjimkou jsou snad jen nějaké játrovky...
...Riccia to taky neumí /využívat uhlík z HCO3/ a náročná rozhodně není...
Skutečně - i mezi rostlinami "odkázanými" na CO2 se najdou druhy s různou náročností. :-)
Opomenul jsem zdůraznit fakt, že i mezi těmito rostlinami jsou značné rozdíly v požadavcích na koncentraci CO2 v prostředí.
Takže upřesňuji: rostliny neschopné využívat uhlík z HCO3, (resp. CO3), a s vysoko posazeným kompenzačním bodem CO2 jsou v akvaristice označovány jako tzv. náročné rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 21:25 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
Z CO2. Mechy a játrovky obecně HCO3- zužitkovávat neuměj. Jen někteří "šťastlivci"=).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 20:57 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: johan
Z čeho bere trhutka uhlík, když z HCO3 to neumí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 20:31 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
Riccia to taky neumí a náročná rozhodně není=).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 20:30 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: koblihcz
Když "dojde" volný CO2, rostliny jej získávají z HCO3, resp. CO3. Ale jen ty, které to dokážou! Existují rostliny, (v akvaristice automaticky řazené mezi tzv. náročné), které to neumí; bez dostatečné koncentrace CO2 ve vodě hynou.
Také mezi rostlinami, schopnými využívat uhlík z HCO3, (resp. CO3), jsou rostliny "přepínající" řádově ve dnech, ale i v týdnech! Řasy to dokážou řádově v hodinách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 19:07 Usine Re: mugy
Jestli si myslíš že CO2 rostliny rozběhneš a ony už pojedou samy i když ho vysadíš, tak to tak docela nefunguje. Jestliže nechceš používat CO2 tak přidej světlo efekt je podobný. Podmínka je ale že ti rostliny solidně rostou, Při špatném růstu nic podobného nefunguje, chyba bývá někde jinde. Špatné dno, přerybnění, vysoká tvrdost vody atd. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 18:51 koblihcz Re: Johan
Jo promin nevyjadřil jsem se presně. Úplně přesně by to mělo být tak, že fungují v různém režimu přijímání uhlíku při fotosyntéze. Ikdyž uhlík je taky živina, ne?
Pokud je dost CO2 berou ho z CO2, pokud je ho nedostatech berou ho odjinud, ale na to je třeba se "přepnout". Někde jsem četl, že rostlina se "přepne" na ten druhý režim za několik dní, řasa za hodinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 18:21 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: koblihcz
Rostlinky fungují v různych režimech zpracování živin, podle toho v jakém jsou porostředí(pH). "Přepnutí" do jiného režimu nějakou dobu trvá. sem myslel, že fungují v různém režimu zpracovávání oxidu uhličitého. Přepnutí jim sice chvíli trvá, ale však se nechystá vypínat CO2 obden, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 17:43 koblihcz Re: mugy
Rostlinky fungují v různych režimech zpracování živin, podle toho v jakém jsou porostředí(pH). "Přepnutí" do jiného režimu nějakou dobu trvá. Dodávání CO2 mění podmínky(pH) v akváriu a tudíž dodávání a zase nedodávání CO2 do akva může způsobit neustálé "přepínání" rostlin z jednoho režimu do druhého. Což jim tedy moc neprospívá. Naopak toto nevadí řasám, ty se přizpůsobí podstatně rychleji a jelikož rostliny nemají neustálými změnami potřebný potenciál pro růst, zůstává dost živin pro řasy.

EDIT: Spíš řekni proč chceš dodávat CO2 do akva? Pokud to je proto, že rostlinky nerostou tak bych se nejdříve podíval jestli mají dost světla a mají prostředí, které požadují a jestli vůbet to co máš v akva jsou akvarijní rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 17:10 mugy Re: Usine
Tak by mě ale opravdu moc zajímalo,proč né.Všude jsou popsány různy kombinace...čeho a co a jak a kolik ... , ale nic o tady tom není popsané.To znamená když začnu dávat CO2,tak už nikdy nemůžu přestat,nebo jak proč.A co by to mělo za následek na rostlinkách dejme tomu po 3 měsících přidávaní CO2 do aqa a pak najednou nic a nebo pomalu vysazovat ??? A necht rostlinky pak po nastartováni jenom na nějakém hnojivu ... Brutus,nebo tak něco,co ???? :-O :-O :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 17:03 Muž ghostik [81] Re: johan
Tez bych to nedoporucoval. Nevim jestli to udela neco s rostlinkama ale urcite to udela neco s chemismem vody.
Vym ze kdyz jsem zacal pouzivat CO2 tak sem musel opatrne jelikoz letelo hodne PH dolu ja ale mnel vyhodu ze vodu z vodovodu mam kolikrat i k PH 8 takze to pouzivam stale pro hnojeni ale hlavne snizeni PH.
Dle meho nazoru bystridave pouzivani mohlo hybat s kvalitou vody
PS: je mozne ze pokud bude mit vysoke KH tak se to ani moc neprojevi u mne je KH 1-2 takze mne se to hybe hodne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 16:52 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Usine
A proč ne? :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 16:40 Usine Re: mugy
Nedoporučuji takovou kombinaci. Buď jedno nebo druhé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2008 15:42 mugy
A co se stane a nebo může se to dělat,že to CO2 budu dávat jen například... jeden měsíc a pak další dva nic.Jen na nějaké to povzbuzení rostlin,na nějaké to nastartováni těch rostlin a pak zas nic nedávat,teda to CO2. Bude to mít nějaký dopad na tu nádrž a hlavně na ty rostlinky,když po nějaké té době se přestane dávat CO2 ????

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2008 16:52 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Revenger
...okolo tusim vodomoru je nieco bielo co to je?
Jestli je to na listech a na omak to je drsné, pak by nejspíš šlo o projev biogenního odvápnění.
Co to je si vyhledejte pomocí vyhledávače. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2008 14:48 Revenger Re: Usine
prerybneno nemam a echinodorus rastie a dalsie rastliny tiez len okolo tusim vodomoru je nieco bielo co to je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2008 21:54 Usine Re: Revenger
Kdo nic nedělá nic nezkazí. Burčák ti bude ve 100 litrovém akváriu fungovat určitě dobře tak jak mnoha lidem a i z menšími akvárii. Pokud budeš mít dostatek rostlin a nedostatek rybek, nemusíš se ničeho bát. Jestli je tomu obráceně tak to radši nezkoušej. Samozřejmostí je ale, aby jsi věděl do jaké vody a do jakého písku můžeš CO2 pouštět, aby to mělo nějaký efekt. Je několik cest jak se dobrat k pěkným rostlinám a je na tobě jakou si zvolíš, ale CO2 bych se nebál. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2008 21:33 Revenger Re: Usine
ja 108 Litrov CO2 som uz dal radsej prec a budem pouzivat start tabs iba na zaciatkua potom nejake hnojivo asi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2008 18:25 Usine Re: Revenger
Jak má velké akvárium? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2008 10:31 Revenger Re: Horác
Takze vyplyva z toho ze davat ci nedavat ked su tam ryby ci sa trocha nepriotravia :) zatial ich nemam takze mi je to jedno ale chystam sa ano lebo je tam nieco ako skace Ph sem a tam a pre rastliny to nevadi ale rybam ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.09.2008 10:11 Muž Horác [3942] Re: Revenger
Ja som to čítal :o) ... Pokud je tam céóčko zpochybněné, tak jen jako zázračný všelék na neduhy rostlin. CO2 určitě funguje, jenže spousta lidí ho do akva přidává úplně zbytečně - jen proto, že je to v módě. Důsledkem pak bývá jen častější protrhávání (= více rostlin spláchnutých do záchodu - otázka zní "k čemu je to dobré?"), přiotrávené ryby či rozhozený chemismus akvária (viz vypínání CO2 na noc). Detaily viz zmíněný článek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2008 09:47 Žena ustavprochore [567] Re: Revenger
Zkuste a uvidíte, já jsem moc spokojená :-) Náklady na výrobu kvasničovače jsou opravdu minimální, když máte dobré světlo a nějaké živiny pro kytičky, je to úžasný pohled pozorovat jejich bublání ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2008 09:18 Revenger Jooky100
Cital si ten clanok na klub.akva.sk/… ? je to tam zaroven spochybnene a zaroven ze je to dobre hmm tak neviem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2008 06:59 Jooky Re: Revenger
Burčák je fajn ... ja ho mám,a nestažujem sa ,..no samotý bez hnojív je na prd ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2008 23:28 Revenger – CO2- ano ci nie?
Nasiel som na fore rozne nazory ale aj na internete:http://klub.akva.sk/akvarium.php
zatial ryby nemam a nejak ma nadchol "burcak" a vlastne neviem je to dobre nie?
ak to tu niekde je ospravedlnujem sa ale je tu toho vela a vetcsinov som nic nenasiel sad

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [7]

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 15528x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12061-mam-nebo-nemam-pridavat-co2?od=301