Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mám nebo nemám přidávat CO2?

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Mám nebo nemám přidávat CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2010 14:50 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: čichavec27
závisí to na rostlinách počtu ryb a osvětlení, ale pokud to nebudeš mít přesvětlené a ryb tam bude tak normálně (ne málo) tak by to potřeba být nemuselo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2010 14:33 čichavec27 – Co2 v 240L
Je nutně potřebné mít v akváriu o objemu 240L systém Co2?
Akvárium bude nejspíše jako biotop asie,takže tam bude docela dost rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2010 15:17 Muž Ezcool [0]
Hm tak koukam ze je to trosku slozitejsi nez jsem si predstavoval stydim tu tvrdost nevim,musel bych zmerit ale nemam zati cim.Jinak si myslim ze toho svetla opravdu moc nemely bylo to tema plovoucima uplne zastinene...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2010 15:10 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: vaclav
...Pokud je více jak 10 tak CO2 moc fungovat nemusí...
Záleží na tom, kolik toho CO2 bude. :)
(A jak psal Jursat, taky na osvětlení, živinách...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2010 14:57 Usine – Re: Ezcool
Víš jak máš tvrdou vodu, hlavně uhličitanovou (přechodnou) tvrdost potřebuješ vědět. Pokud je více jak 10 tak CO2 moc fungovat nemusí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2010 14:51 Muž Ezcool [0]
no uz jsem vyndal plovouci,bylo jich tam az moc uplne zakryta hladina.Tak jsem zvedavej co se bude dit ted... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2010 13:38 Muž jursat [7] – Re: Ezcool
K tomu je potreba aj dobre osvetlenie, darmo budes davat CO2 pri slabom osvetleni a samozrejme by mal byt aj dostatok zivin. Prejavit by sa to potom malo naozaj za par hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2010 13:21 Muž Ezcool [0]
po jake dobe je vydet na kytkach ty bublinky,nekdo tady psal ze po par hodinach.Ja pridavam co2 z kvasnic uz dva dny a zatim nic.... coze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2009 18:16 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: ocotuide
...a preco nepomru rastlinky v jazerach? aj im tam niekto dava bombou CO2?
V jezerech může být koncentrace CO2 poměrně vysoká, aniž by jej někdo do něj dával bombou - bohatě stačí rozkládající se organická hmota. :-)
...existuje nieco ako zavyslost na CO2, rastliny ktore boli vypestovane odmalicka vo vode presytenej CO2 velmi biedne rastu v akvarku bez CO2. Ako ten isty druh pestovany bez CO2...
Dočasně tomu tak být může - příčina spočívá v tom, že volný CO2 přijímají rostliny prostou difuzí, což je energeticky nenáročné, kdežto k získání CO2 vázaného v hydrouhličitanech musí rostliny vynaložit jisté množství energie. Každý živý organismus upřednostňuje snazší získávání živin (a energie) před složitým (a energeticky náročným)...
Jestliže rostlině, která se k CO2 dostává "jednoduše" zdroj tohoto "jednoduchého" CO2 "seberete", trvá jí nějakou dobu, (dny až týdny), než si vybuduje systém příjmu CO2 z HCO3. Rostliny, které byly "odjakživa" nuceny získávat CO2 z HCO3 nic budovat nemusí - už dávno ("odjakživa") mají vybudováno. :-)
Samostatnou kapitolou jsou pak rostliny, které CO2 z HCO3 získávat nedovedou... Ty se bez umělého zvyšování koncentrace CO2 neobejdou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2009 14:51 filipsi Re: Andrez
Ano, pokud je ho ve vode nedostatek, zvyseny pohyb "dodava" jak vice co2, tak o2. Pokud naopak prebytek (nad stavem pro danou vodu prirozenym - priklad umeleho pridavani co2), zvyseny pohyb zpusobi rychlejsi ubytek.
Vzduchovani je v bezne, funkcni okrasne nadrzi zbytecne, pokud pohyb vody zajistuje v dostatecne mire filtrace.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2009 14:35 Andrez Re: filipsi
Jeste mne napada jedna vec, kdyz nekdo vzduchuje pres kaminek, nedodava vlasten taky CO2 do akva spolu s kyslikem?

A ma vlastne vzduchovani do akva nejaky vyznam (pokud neni prerybneno). Si jeste pamatuji jak jsem byl maly, ze kazdy vzduchoval.

Ja se zrovna po hodne letech znovu na kavaristiku dal. (Koupil jsem za velmi dobrych podminek zarizene akva 190l i s rybami).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2009 13:28 filipsi Re: ocotuide
Je treba porovnat masu rostlin, jejich druhy, objem vody a plochu hladiny v jezirku, a v akvariu.
Zavislost na co2 coze ?
Za "starych casu" to samozrejme slo bez co2, ale to ta akvaria vypadala jinak. Rostly tam bezne rostliny, svitilo se "akorat" ....
Velka vetsina akva by i ted slusne sla bez syceni, maximalne by to neprezilo nekolik druhu rostlin. Ale nektera ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2009 12:19 ocotuide Re: filipsi
A preco nepomru rastlinky v jazerach? aj im tam niekto dava bombou CO2 ???
Nepopieram ze CO2 pomoze rastu rastli, ale nie je nevyhnutne ked maju rastliny dost zivin svetla atd - CO2 zo vzduchu bude stacit. Nehovoriac o tom, ze ak su tam zivocichy, produkuju extra CO2 naviac

Naviac, existuje nieco ako zavyslost na CO2, rastliny ktore boli vypestovane odmalicka vo vode presytenej CO2 velmi biedne rastu v akvarku bez CO2. Ako ten isty druh pestovany bez CO2 ;o)

Napriek vsetkemu, aj ja osobne asi troska CO2 pridam :-D cez 2 vzduchovacie kamene umiestnene medzi rastlinkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2009 11:17 filipsi Re: Andrez
Pokud je to mozne, radeji vypnout. Z vody presycene co2 pri cereni co2 rychleji vyprchava (viz treba zaklepani sodovnou), a dodavani co2 tak neni tolik efektivni. Na druhou stranu, pokud je vzduchovani pro to akva nutne (prerybneni ...), ponechat se musi, aby byl dostatek kysliku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2009 10:57 Andrez
Ja bych mnel take otazecku, mam nechat vzduchovani v akva, nebo ho mam vypnout, pokud zacnu pridavat CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2009 08:13 filipsi Re: ocotuide
To si bohuzel pouze myslis. Tedy, pokud jako stav "dojit nemuze" neberes, ze tam "nejake mizive" stale je. Stejne tak s kyslikem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2009 07:36 ocotuide Re: Jrk
Myslim , ze CO2 v akvariu dojst nemoze, to by sa nesmelo CO2 nachadzat vo vzduchu.
Cez hladinu neustale difunduje CO2 a dalsie plyny do vody a je tu snaha o vytvorenie urcitej rovnovahy. To znamena ze voda ma urcity stabilny podiel CO2, o2 atd (samozrejme to nie je staticka rovnovaha, plyny sa stale menia v oboch smeroch)

Ak sa rovnovaha narusi, napriklad rastlina spotrebuje CO2, okamzite dochadza k vyrovnavaniu daneho stavu ....

Jedine v nejak extremne zarastenom, zariasenom a neviem akom akvariu, by som pripustil ze moze nastat nedostatkovy stav nejakeho plynu kedze rychlost difuzie je obmedzena ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2009 04:25 Muž Jrk [143] Re: Skanky
CO2 bych začal přidávat, až by ho byl v akva nedostatek - stával se limitující živinou v růstu rostlin. Když je ho málo, tak to vždy poznám podle stoupajícího pH. Když to hodně zevšeobecním, tak pokud bych neměl pH v akva vyšší než pH vstupní vody, tak bych CO2 nepřidával, začal bych až by začalo pH stoupat nad hodnotu pH vstupní vody.

Pro měření pH používám Akvin (Rataj) - jsou v něm 2 odměrky - do jedné dám vodu vstupní, do druhé akvarijní a pěkně se to porovnává ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2009 15:16 Muž Skanky [26]
ahoj,
chci se zeptat kdy je vhodné začit s provozem CO2 do znovuzaloženeho akva. rotilnkamy jsem to osadil vcera.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2009 12:51 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: Sanka
jehlovy ventil je pro jemne davkovani co2, a jsou dve moznosti
a) jehlovym ventilem primo regulujesh privod CO2 do akva
b) jehlovym ventilem regulujesh odpousteni prebytecneho CO2

bezpecnostni ventil bejva pro pirpad hadicek ucpani, ci velmi bourlive reakce....
to mi pripomina jednu nesmrtelnou veticku...

"Vybuch kotle je prudka exotermicka reakce, vetsinou nevratna."
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2009 12:42 Muž Sanka [10] – Re: Jrk
A není ten jehlový právě na ten přetlak?Nebo jsem to teda špatně pochopil.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2009 23:37 Muž Jrk [143] – Re: Sanka
Přetlakový ventil - ten jsem neměl potřebu používat.
Zpětný ventil - dá se běžně v akvaristice pořídit za cenu do 35,- Kč.
Jehlový ventil - v Hornbachu, v akva potřebách myslím 18,- Kč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2009 22:37 Muž Sanka [10] – Re: NIKO
A co teda ty ventily? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2009 16:54 Muž NIKO [527] – Re: prisavnik
Objasňovat mi nic nemusíš!!!Byl bych ale rád,kdybys mi odpověděl na mé otázky,snad jsi je už pochopil.To by mne potěšilo víc:) Určitě by to přivítalo víc akvaristů ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2009 16:34 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: NIKO
Ja som ich mal az moc :-D
Preto ti chcem objastnit svoje skusenosti ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2009 12:20 dest – troska do mlyna
Zdravim dnes sem nasadil CO2 do 200 litroveho akvarka nejjednoduzsi metodu sem zvolil a to 2 L petka a drozdi ( kvasnice) prace na 10 minut i se zalepenim a zatvrdnutim lepidla kvuli tesnosti hadicky ... na konec klasicky vzduchovaci kaminek vybrat vetsi nebo tezky pokud mozno rado se to vznasi :)
U rybek prozatim zadna zmena jen jsou zvedave na kytkach se zacinaji objevovat bublinky po cca 6 ti hodinach. parametry zatim vsechny v poradku naopak se zacinaji zlepsovat.

Uvidime po dalsich hodinach co to udela dam report :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2009 11:37 Muž Sanka [10] – Re: NIKO
A až se pánové dohádáte,odpovíte prosím i na moje dotazy? hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2009 11:04 Muž kortezhugo [983] – Re: Nicol
...rozdiel je len ze susene su stale "cerstve" a neplesniveju...lepsie sa skladuju...
...ale pouzival som aj cerstve...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2009 10:24 Nicol
Je nejaky rozdil mezi susenymi kvasnicemi a normalnimy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2009 00:32 XY
Takzvané "speciální" zelené hadičky na co2 jsou jenom dalším obchodním trikem jak dostat z lidí peníze.Snad si nikdo nemůže myslet,že např.klasická vzduchovací hadička propouští natlakovaný plyn ne Najděte si na netu mikroskopické snímky různých druhů PVC hmot a jejich atomovou mřížku...myslíte si ,že mezi atomy z kterých jsou umělé hmoty pronikne něco tak obřího jako je O2 nebo C?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 22:27 Muž NIKO [527] – Re: prisavnik
Asi jsme si s CO2 vyhráli oba dost a každý máme své zkušenosti ano Já zatím žádný problém neměl ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 22:20 Žena darka [520] – Re: milous
Něco na těch hadičkách asi bude, já mám tento výrobek www.zoo-hobby.cz/… , k němu jsou originál nevzhledné zelené hrubé hadičky. Po jejich výměně za obyčejné rostlinky přestaly bublinkovat, když jsem vrátila původní, zase jsou na rostlinkách bublinky. Ale jestli je to hadičkou, to nevím hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 21:56 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: NIKO
Ok, takze ten experiment ;-)
Ja som sa uz dost vyhral s CO2, tak viem o com hovorim. Ked budem mat trochu viac casu, tak sa vrhnem na to a budem vsetko podrobne dokumentovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 21:54 Muž milosak [66] - Rostliny – Re: filipsi
Mně by to bublalo určitě déle,jak 14 dní,ale výkon se sníží po uváděné době zhruba o více než dvě
třetiny.A to je pro mě nevyhovující. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 21:53 Muž NIKO [527] – Re: milous
Já také žádnou nehodu s CO2 neměl.Možná dávám víc cukru,tak mi vydrží šlapat měsíc(+-)Hadičky používám takové,jak Ty ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 21:44 Muž filipsi [1295] – Re: milous
"ke konci" myslim tak mesic a pul, dva :), abych to vyjadril presne. Cca mesic mi bubla. Setkal se s tim jeste nekdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 21:33 Muž milosak [66] - Rostliny – Re: NIKO
Moje náplň do 1,5 l petláhve vydrží bohatě na 14 dní.Ke konci žádný podtlak nevznikne pouze
ustane bublání do AK.Hadičky používám obyčejné pro rozvod vzduchu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 20:20 Muž NIKO [527] – Re: prisavnik
Tak se trošku zamysli. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 20:05 Muž filipsi [1295] – Re: Sid
Ja, jakozto stary bordelar, prave nekdy hluboko, daleko za tim, kdyz je "dobublana" A tehdy se to u me stava. Pred namichanim noveho musim lahev pusou nafouknout, a zprohybani vyrovnat. Cim to je, fakt nevim (a nechce se mi patrat). Ale treba to nekdo objasni, zajimalo by me to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 19:59 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: NIKO
Sorry nepochopil som *05.10.09 19:38:42*
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 19:53 Muž NIKO [527] – Re: prisavnik
Navrhuješ pokus-beru.Ale neodpověděl jsi mé otázky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 19:50 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: Jana
www.shopakva.sk/…
Su draksie. Spoznas ich podla materialu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 19:46 Jana
prisavnik napsal: Podtlak vznika ako uz bolo spomenute pri vymene *burcaku*. Ak nemas cele rozvody z odolnych hadiciek proti CO2 tak, podtlak vznikne tak, ci tak .
Cez obycajne hadicky CO2 unika a tym padom vznikne podtlak.
Preto vymysleli *profi hadicky* odolne proti CO2 ;-)


Jak poznam, ze se jedna o profi hadicku a kde se sezene?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 19:41 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: NIKO
ked budes mat cas skus ten experiment ;-)
Ono CO2 cez hadicku nemusi utekat ked je derava, ide o material.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 19:38 Muž NIKO [527] – Re: prisavnik
Přes které hadičky uniká CO2?Ty,co kupuji v Olomouci,přes ně CO2 neuniká :-) Uniká-li CO2 přes hadičky,znamená to,že je v nádrži nějaký tlak a jak tam tedy vznikne podtlak,aby "vytáh" vodu z akvária?To by se do nádoby,v které dělám burčák,raději táhl vzduch-je o "trošku" lehčí než voda. ano Nebo né? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 19:30 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: NIKO
Čím víc vody, tím má reakce pozvolnější náběh, dosahované hodnoty CO2 jsou vyšší, stabilnější a déle vydrží.
Koli tomutoooooo!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 19:30 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: NIKO
Napln petku oxidom uhlicitym a daj na vicko hadicku (nie profi) a ponor hu do AQ. Rano budes mat plnu petku vody ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 18:51 Muž NIKO [527]
prisavnik napsal: Nevím jaký.Jedině ten,že musím dát více vody,cukru a kvasnic
Odpoved ti napisal Jrk Čím víc vody, tím má reakce pozvolnější náběh, dosahované hodnoty CO2 jsou vyšší, stabilnější a déle vydrží.
To je jedno, ze ty si to neskusal, ale rozdiel tu je, a veľký
Proč bych měl dávat jiné množství vody?Při stejném množství vody a cukru,dávám jen jiné množství kvasnic :-) ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 18:45 Muž NIKO [527]
prisavnik napsal:
Cez obycajne hadicky CO2 unika a tym padom vznikne podtlak.
;-)
Když vyměňuji "burčák" a on tam ještě není,tak nemá co přes hadičky unikat.Pokud jsou hadičky narušené,tak bude CO2 unikat do místnosti a do akvária se mi tedy nedostane? :-) Když už tam je,tak vznikne tlak a vše je OK - podtlak tedy vzniknout nemůžeano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2009 18:00 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: NIKO
Podtlak vznika ako uz bolo spomenute pri vymene *burcaku*. Ak nemas cele rozvody z odolnych hadiciek proti CO2 tak, podtlak vznikne tak, ci tak .
Cez obycajne hadicky CO2 unika a tym padom vznikne podtlak.
Preto vymysleli *profi hadicky* odolne proti CO2 ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] 7

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 15528x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12061-mam-nebo-nemam-pridavat-co2?od=201