Mám nebo nemám přidávat CO2?
Jasně že se bude hromadit i přes den,ale počítám právě s pohybem hladiny a s tím,že osazenstvo ho spotřebuje přes den víc,než dokáže vyrobit.
Mě to neříkej. Od poslední známky z biologie je to už sice hodně moc dlouho, ale něco ve mě zůstalo
Ano.V noci ryby spí a mají menší spotřebu kyslíku.A hlavně rostliny přes den vyrábějí kyslík(k tomu právě co2 spotřebovávají).Kyslík přes noc spotřebovávají a CO2 vylučují.To je také jeden z důvodů,proč se co2 na noc vypíná.
Není to spíš obráceně? Hromadí se snad v noci ... když není spotřeba.
Marcel G napsal: Druhá věc, na kterou je třeba myslet při dávkování CO2 je, že rozpuštěné CO2 se ve vodě v průběhu dne většinou hromadí. Ráno tedy můžeš mít ve vodě kolem 5 mg/L CO2, zatímco večer už přes 80 mg/L.
jozkablack napsal: 1) Čim jednorázově změřit CO2 ve vodě. Testů jsou mraky, ale co je spolehlivé?
2) Má vůbec cenu pokud zjistim, že by se dalo CO2 přidávat, řešit to BURČÁKEM?
Když pominu ty spekulace o souvislostech mezi množstvím CO2 a výskytem ruduchy, tak bych měl pár poznámek ke tvým dotazům:
1) Spolehlivé měření obsahu CO2 ve vodě je problém. Spolehlivých způsobů, jak se to dá měřit existuje více (napadá mě buď CO2 metr nebo chemická analýza obsahu anorganického uhlíku ve vodě), ale obojí je buď extrémně drahé (CO2 metr) nebo nepraktické, zdlouhavé a nákladné (laboratorní analýza). Z tohoto důvodu používá většina akvaristů tzv. dropchecker, což je malá nádobka s roztokem o známé uhličitanové tvrdosti, který reaguje a mění barvu podle pH akvarijní vody. A jelikož přidávané CO2 okyseluje vodu, pH se tím snižuje, což zaregistruje dropchecker a změní se tím barva roztoku. Hodnoty CO2, které tímto způsobem zjistíš, jsou ale jen přibližné (teoretické), a platí pouze v případě, že ti hodnotu pH ve vodě ovlivňuje pouze CO2 a nic jiného. Problém ale je, že reakční doba dropcheckerů bývá v řádu několika hodin. To znamená, že když bude mít roztok v dropcheckeru světle zelenou barvu (což bude teoreticky odpovídat třeba 30 mg/L CO2), tak ve skutečnosti už můžeš mít v akváriu třeba i přes 50 mg/L, což se ale na barvě roztoku projeví teprve za 2 hodiny (a to už bude pozdě ... rybky už to asi nerozdýchají). Kapkové testy budou asi fungovat na stejném principu, jen s tím rozdílem, že si jimi změříš koncentraci CO2 pouze jednorázově, zatímco dropchecker ti ji ukazuje v akvárku nepřetržitě. Já osobně jsem třeba párkrát měřil pH vody pomocí pH sondy, a z toho jsem zjistil, že i když mi dropchecker ukazoval hodnoty kolem 35 mg/L, ve skutečnosti bylo pH vody tak nízké, že to odpovídalo teoretické koncentraci CO2 kolem 80 mg/L! Druhá věc, na kterou je třeba myslet při dávkování CO2 je, že rozpuštěné CO2 se ve vodě v průběhu dne většinou hromadí. Ráno tedy můžeš mít ve vodě kolem 5 mg/L CO2, zatímco večer už přes 80 mg/L. Pokud chceš udržovat v průběhu dne víceméně konstantní úroveň CO2, musíš jeho nárůst kompenzovat dostatečným provzdušňováním vody (poměrně účinné je v tomto ohledu čeření hladiny). Jinak problematika CO2 a jeho dávkování je podle mého názoru dost složitá a těžko ti to někdo vysvětlí v jediném příspěvku.
2) S burčákem nemám moc velké zkušenosti; snad poradí někdo jiný.
Fantomy cerne a Cichlidky ramirezovy. Ramky byly celkem v pohode, ale Fantomove jak bez duse, zadne hastereni, pri pokusu o krmeni minimalni zajem. Mereni kapkovym testem od Tetra. Ja ty ryby opravdu sleduji jak mohu, jejich chovani nebylo jako normalne. Ale mozna toho CO2 bylo vic, tezko rict jak dobre ten test meri, to je fakt.
Kategoricke zavery mozna trosku delam pod dojmy ze svych testu jak na to, rekneme ze opravdu (zatim nebo zbrkle, se uvidi) predcasne. Sice uz se vicekrate ukazalo, ze kdyz nekdo rikal, ze to vsichni delaji blbe, ze to blbe delal on, ale na druhou stranu kde bychom dnes byli, nebyt na svete nespokojenych blaznu
.
Souhlas. Ono je dobré si některé věci ověřit v praxi, než o nich začnu dělat kategorické závěry.
proč je žebřík neúčinný? Na vstupu je bublina cca 0,5 - 1cm a na konci je minibublinka cca 1mm. Kam se tedy co2 podělo? Navíc je to nejbezpečnější způsob, pokud nechtěně předávkuješ, bublinky se spojí v jednu velkou a ta rychle uteče k hladině, kdežto s atomizerem, apod. to všechno napereš do akva a otrávíš rybky.
...Pri CO2 28mg/l jsem to vypnul, rostliny bublinkovaly, ryby se mi zdaly malatne, poptavka po zradle minimalni. Tohle uz svym rybam neudelam, to je proste moc...
28mg/l?! To jste vyčetl z toho Tetra testu? Přijde mi nepravděpodobné, aby na takovou koncentraci (takto "nízkou") ryby reagovaly způsobem, který popisujete. Chováte nějaké extra citlivé druhy ryb?
Popisu Ti to z pohledu cloveka, ktery CO2 nepridaval a udelal pokus.
Postavil jsem si kus neceho, rekneme reaktor, kde se CO2 docela drsne smesuje s akvarijni vodou. Hnane je to malym cerpadlem, nerozpustene CO2 nema moc kam unikat (unikne bez uzitku jen co je navic), vypinanim a zapinanim cerpadla se da tohle syceni vody vypinat (reseni pro spinani spinacimi hodinami). CO2 se vyrabi klasickym burcakem, 300g cukru, lzicka suseneho drozdi, 1.5l vody. Nainstaloval jsem dropchecker, pripravil kapkovy test na CO2 od Tetra a jedem, na neco takoveho clovek potrebuje volny den, at to hlida... Akvarko 200l hrubeho objemu.
Pri CO2 28mg/l jsem to vypnul, rostliny bublinkovaly, ryby se mi zdaly malatne, poptavka po zradle minimalni. Tohle uz svym rybam neudelam, to je proste moc. Nekdo mozna takhle vodu syti, ale mne tenhle pokus stacil, budu sytit vodu CO2 vyrazne mene (elegantne spinanim cerpadla na spravne dlouhe a spravne rozlozene casy), chtel bych 5 az 10mg/l.
Co ten pokus rika? Burcak by Ti mel stacit i na 240l, pokud to CO2 budes umet zuzitkovat a nebudes ho rozpoustet nejakym neefektivnim zpusobem, jak je to obcas videt (snad nejhorsi co jsem videl je tzv. zebrik, ve kterem jde bublinka vzhuru, proti poradnemu mixu s vodou je to reseni neucinne, uz z principu).
Přemýšlim nad přidánim CO2 z kvasnic do mého AQ viz prezentace.
Začnu od začátku. Na jaře letošního roku jsem z Malawi (kde byli pouze Anubiasy) přešel po několika letech na společenské AQ. K němu patří i rostliny se kterými nemám příliš zkušeností. Jak to po cca 8 měsících vypadá, můžete vidět v prezentaci. Je tam nové foto.
Mohlo by se zdát, že je vše OK, ale není to tak. Společenské AQ jsem založil a svítil jen dvěma 38W zářivkami. Což bylo 0,3W/1L a to jak se časem ukázalo nebylo moc. Dokonce i Polysperma od spodu opadávala a Ech. Amazonicus sice hnal list za listem, ale ne do výše. Zůstal jen cca poloviční, než jakej jsem ho dostal. Usoudil jsem že mám málo světla a tudíž jsem přidal dalších (2x18W) 36W. Od té doby se vše změnilo. Amazonikus si sice jede pořád stejnou vejšku, ale listy vyhání jak o závod, Hydrophyla bohatě obrostla a sřihám jí co týden. Vallisnerky taky zareágovaly a i je jsem musel už zkrotit. Bohužel to sebou přineslo i jednoho nechtěnýho nájemníka a tím je rudocha. Dočetl jsem se že rudoše se daří pokud je příiš světla, ale málo CO2 ve vodě. Ubírat světlo nehodlám, protože se bojim, že kytky budou jako dřív. Tak jedině přidat CO2. Ale....mám celkem dost ryb, myslim že je to na hraně a bojim se abych bez vduchování ryby nezadusil, hlavně v noci. A přidávat CO2 do vody, když vzduchuji, nemá asi cenu. Asi řeknete změř si CO2 ve vodě a pak něco řeš.
Dobrá...tedy poraďte:
1) Čim jednorázově změřit CO2 ve vodě. Testů jsou mraky, ale co je spolehlivé?
2) Má vůbec cenu pokud zjistim, že by se dalo CO2 přidávat, řešit to BURČÁKEM? Dříve jsem takhle jel na menšim AQ 100L, tam to bylo OK, ale na 240l se mi zdá to být málo. Není problém namíchat burčák, kde bude stabilně bublat cca 10dní.
Starší reakce
0 25.08.2013 21:02 Drtikol – co2 do rostlinkária
když mám v akváriu pouze rostliny(Anubias a hermianthus callitrichoides) a žádné živočichy... můžu tam co2 prát plnym proudem?? nemám žádné měřiče ani regulátory a kdo ví co ještě... jen pořádnou difuzačku jak se u nás říká.
No prostě... může se rostlina předávkovat Co2?
Starší reakce
To bych neřekl.Já zasadil do takový malinký nudle(50x15x15) krom jiných i Mayacu a tu Ludwigiu(tedy jejich zbytky),světlo skoro žádné a rostou jak o život-přitom kromě pár rostlinek a šnečků tam nic jiného není.
Já si nemyslím že by to bylo způsobené nedávkováním CO2. Například H.polysperma je prakticky rychlerostoucí nenáročný plevel...
Spíš bych si vsadil že za tím bude takovej ten malej svinskej akvaristickej šotek kvůli kterýmu prostě v jednom akváriu nerostou a neporostou uplně všechny druhy rostlin, přestože v jiných nádržích v pohodě rostou. A můžeš nad akvárkem dělat voodoo, tancovat indiánský tance nebo se o půlnoci za úplňku koupat nahý v sudu plném syrových žabích jater a zpívat u toho hymnu pozpátku, a stejně ti některé kytky prostě neporostou a neporostou
Moje rada zní - spoustě kytek se daří a některým druhům ne? Tak ty druhy kterým se nedaří nepěstuj, nech si ty co rostou. Případně místo těch co nerostou zkus nějaký jiný.
Snažit se přizpůsobit podmínky tak aby rostly ty druhy co nerostou může taky klidně vést k tomu že přestanou růst ty druhy co doteď rostly v pohodě.
A nebude to spíš osvětlením?
Například mi nejde Ludwigia repens,sice roste,ale červená jako při nákupu rozhodně není.Pak Hygrophila polysperma,Rotala macrandra a Mayaca fluviatilis.Tyhle prostě bez co2 nejdou(ale netvrdim na 100%,že to je tím...).Mraky jiných rostlinek rostou jak o život.
amrtin napsal: A já zas pro změnu časem zjišťuju,která že to rostlinka odmítá bez cočka fungovat...A která?!
0 15.04.2013 21:05 amrtin – co2 a (ne)náročné kytky
A já zas pro změnu časem zjišťuju,která že to rostlinka odmítá bez cočka fungovat
A že když tu kterou budu chtít mermomocí udržet,nic jiného mi nezbyde(ale asi už mám náhradní řešení a to Vimi live plant root tabs
Starší reakce
Starší reakce
teda alternathera ??
takze myslis ze radsi nepouzivat ? no jelikoz jsem ho tak vysoko nevidel tak si nemyslim..ale treba je ta ludwiga vice narocna..
Podle té předvčerejší fotky mi to nepřipadne zdaleka tak tragické jak popisuješ.
Jo, a to rozpadávání se... nemůže to být práce ancistruse?
no akva mam asi 2 mesice a uz mi ho pozira rasa..:( a nektere druhy kytek se celkem rozpadaji, tak nevim co s tim a vsechny testy jsou ok :(
Co myslíš tím nejjednodušším? Je to totiž mnohoznačné.
1/ nejjednodušší je CO2 vůbec nepřidáva, protože to vyžaduje trošku více než jen aplikovat a koukat jak to roste (nebo taky ne)
2/ nejjednodušší = nejlevnější je vyrobit CO2 z kvasnic(ne však nejméně pracné
3/ nejjednodušší a nejméně pracné (ale také nejdražší) je koupit slušný CO2 set
Na závěr to hlavní: nejdůležitější je vědět proč chco CO2 aplikovat a zda na to mám ostatní podmínky.
kryptokoryny nemaj rády změny. Uhnijí ti listy, ale začnou znova vyhánět nové.
jaké je nejjednodušší co2 do akvaria dekuji
Starší reakce
0 24.02.2012 13:19 krky – chemia CO2
Našiel som viac zdrojov o problematike pridávania CO2. A tiež o úprave pH a tvrdosti vody. Ale nie sú moc diskusie o jednom pohľade na tieto veci. Vec je v tom, že pomerne dosť sa kritizuje priame pridanie CO2 vo forme sodovej vody, nikde sa nerieši pridanie CO2 vo forme napriklad hydrogenuhlicitanu. Pritom medzi tymito zložkami prebieha rovnováha, ktorá sa jednoznačne dá popísať uhličitanovou tvrdosťou a pH. Ak pridáte do vody CO2, nemá šancu existovať v tejto forme ak je tam pH relatívne vyššie. Vznikne nová rovnováha. Ak je pufračná schopnosť akvarka vysoká, reaguje s vodou a iónmi pričom vznikajú uhličitany, hydrogenuhličitany.... Vytvorí sa nová rovnováha. Časť CO2 zostava v rovnováhe. To iste nastane ak opačne pridáte malé množstvo sody bicarbony. Ak to akvarko upufruje, časť hydrogénuhličitanu generuje aj CO2, ak pH nie je príliš vysoké. Neviem, či rastliny potrebujú priamo rozpustené CO2, alebo stačí aj hydrogénuhličitan. Ak je prítomný hydrogénuhličitan, je z časti aj vo forme CO2. Najelegantnejšie by bolo pridávanie pufru, nasýtenej vody s CO2 plus hydrogénuhličitan, najlepšie draselny, nech z toho draslíka majú aj niečo rastliny. A namiešané na pH povedzme 7. Draslík si rastliny vychutnajú, pH zabezpečí tú správnu hodnotu rozpusteného CO2 plus nejaká zásoba vo forme soli, dobre rozpustnej vo vode. Zmenu pH hydrogénuhličitan upufruje a pustí trochu CO2. Takýto pufor by bol elegantnou zásobárňou pre CO2 a jeho dopĺňanie by sa dalo robiť na základe testov uhličitanovej tvrdosti a pH vody.
Starší reakce
Ja CO-čkujem od 8.1. a som s ním spokojný, nič takéto som zatiaľ nezaznamenal. V akváriu mám cryptocoryny, anubiasy, egerie, ludwigiu, hygrophyilu a valisnériu - všetkým to vyhovuje(intenzívnejšie v nich prebieha fotosyntéza, rýchlejšie rastú). Skôr si myslím, že by to mohlo byť spôsobené veľkým množstvom dusíkatých látok vo vode - cryptocoryny ich nemajú rady.
Starší reakce
Starší reakce
Starší reakce
...nedakuj
preco? -to som pisal par riadkov nizsie 24.12.2010 09:14
Starší reakce
...prave taketo co su na tom videu maju "prepustaci ventil" -to je to male zelene
takze k roztrhnutiu moze dojst jedine ak ten ventil zlyha
tiez ked sa tak zobere ta pumpa a aj tryska nevydrzia vecnost -a takto to este moze posluzit na kvasenie
no, ona se neroztrhne ta flaska, ale bud ulitne vicko nebo to vyrve hadicku. Videl jsem jednou vybuchlou flasku s kvasnicema a je to dost smrad a bordel
...pouzitie toho "rozprasovaca" -je celkom dobry napad
-len ked pozaram co v tom akva ma? -tak to bola prenho viacmenej strata casu
Designer napsal: Ctu dotaz a chystam se odpovedet, ze kdyz se na to pta, at to nedela... a koukam - proste Johan palec nahoru. Ale asi bychom meli tazateli "mates" odpovedet lepe, protoze ten dotaz vyzniva tak, jako jestli je to nutne. Takze CO2 do akvaria pridavaji lide, kteri chteji nadherne rostliny, a protoze uz jim dali i vsechno ostatni, co ty rostliny potrebuji, dodavaji jim i to CO2, aby jeho obsahem ve vode nelimitovali rust tech rostlin, aby to nebylo to jedine, co jim chybi. Dodavani CO2 patri do rukou lidem, kteri presne vi co cini, a kdo to nevi, by mel s timhle pockat az na dobu, kdy si bude umet sam odpovedet na otazku, zda to v nadrzi chce a potrebuje. Je mnoho krasnych akvarii i s peknymi rostlinami, kam se CO2 nepridava. Od snahy o fungujici akvarium je potreba zacit, uz to samo obcas obnasi pro zacatecnika pekny orisek, ne tak si to jeste komplikovat necim dalsim.
pekne povedané
"Jen doufám, žesnad nedojde k výbuchu"
co som skusal? -tak kl.PET buchla pri cca 15-18 atmosfer
tie hrubostenne trebars od Spritu som neskusal -ale da sa predpokladat ze vydrzia 2 mozno 3x tolko
Škrtítko je na "téčku" na přívodní hadičce, takže jeho povolením/utažením jen řídím množství CO2 dávkovaného do akvárka. Pokud ho utáhnu nadoraz, půjde vše do akva, když ho povolím, uniká to mimo.
skrtitko na burcak nedavej! pokud teda nechces mit pokoj vymalovan kvasnicovym roztokem ;)
0 24.08.2011 20:46 jakubkofi – ...?
neškodí to rybkám ??
Mám tam škrtítko (ne zcela utažené), ty kvasnice jsou nekvalitní, "přestárlé", byly přes půl roku v otevřením pytlíku. Dělal jsem z nich chleba v domácí pekárně, ale už to moc nekvasilo.
na zacatku reakce bych to na 2 dny bez dozoru nenechaval nebo alespon reaktor, difuzor dal blize hladine....
no ma to malej objem kvasny nadoby... tahle kdyby jsi delal domaci vina... to by bylo reseni
Nuže dobrá, udělám tedy "pokus", pokušení je příliš velké.
Vzhledem ke své manuální nezručnosti jsem objednal CO2 Rataj Biokvas (sehnal jsem to za 216 Kč,-). Náhradní náplně si později vyrobím sám z kvasnic. Dám sem vědět, jak to dopadlo.
resil jsem podobny problem, ale s vikendy, mekka prazska voda, malo penez.... nakonec jsem udelal zasobnik co2 (hydrostaticky, princip spojenych nadob a obraceneho pocitatdla bublin, ma objem cca 2x 15litru, vejde se do dvou krabic od 4A papiru), davkuju pomoci zvonu, alkalitu zvysuju pomoci mramoru (moc se nerozpousti, ale zatim to staci pro kytky, snekum se odvapnujou ulity), kvasim ve dvouch 2L PET (pridavam hrozinky pro lepsi kavaseni), ktere vymenuju na stridacku, diky stalemu tlaku (zasobnik) nemusim stelovat davkovani, po namichani jedny PET + dojizdejici druha PET to vydrzi minimalne 14dni bezet, jen na zasobnik to vydrzi cca tejden, v tvem pripade by to mozna slo se stejnym zasobnikem, ale nejspis na 3PET (kazdy tyden vymenit jednu)
pH je mezi 6,8 a cca 7, 8°dGH, 4-5°dKH (zdrojova voda pH 7,6-7,8; 10°dGH, 3-4°dKH, převážně VN Švihov); nadrz 80x40cm vyska 30, svetlo 3x18W T8 (rada 8xx) - nadrz Antistres II
jeste rada na zaver, pokud by jsi se poustel do toho zasobniku, tak pouzij co nejvic demineralizovanou vodu (v dusledku aneorobnich biologickych procesu vznikaji po nejaky dobe neprijemne plyny, treba sirovodik - redukce SOx sloucenin)
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 7
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 15551x