Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za kámen?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dekorace 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Co je to za kámen?
Kameny foťte pokud možno suché.
https://mapy.geology.cz/geocr50/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2018 00:11 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Alindur
Většina těch dekorativních kamenů co používá akvaskaping je samý vápenec. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2018 23:38 Alindur Re: los.emilos
Mě to přijde jako Maple leaf stone a ten normalně do akvarií prodávaj. www.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2018 23:28 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: los.emilos
Nejsem geolog, můžu to jedině poslat kamarádovi amatérovi, ať poradí. Nicméně, takovéto šutry obvykle silně zvyšují tvrdost vody a proto se do sladkovodních AQ nedávají. Ale píšeš, že Octový test byl negativní, tak nevím... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2018 19:48 los.emilos – Kámen
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Chtěl bych se zeptat zda nevíte o jaký kámen se jedná. Je dost porezní a protkán vrstvami bílé horniny, na ocet nijak nereaguje. Našel sem malé naleziště tohoto kamene a chtěl bych je umístit do akvária, zatím testuji v malém akva, zatím bez problému. Nerad bych ale "otrávil" velké akvárium. Je možno někde udělat rozbor?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 22:26 Maq Re: Beda6a
Železo nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 17:28 Beda6a Re: Angus68
Děkuji za odpověď. Jo vypadá to na přidavek železa, tak snad to nebude dělat neplechu. A dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 11:46 Angus68 Re: Beda6a
Pravděpodobně s přídavkem železa (pokud ta fotka nezkresluje díky světlu) ;-)
Neboj se, zkus ho nějak naaranžovat v nádrži ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 11:40 Beda6a – Co jo to za kamen
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den prosim mohu dat tyto šutry do akva ,podle geograficke mapy by to měl byt granit ale nejsem si tim jist, Octový test- nešumi. Děkuji za vaše odpovědi.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2018 20:58 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tady ještě fotka toho samyho šutru před a po rozbití.... :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2018 12:31 Žena tramtra [3202]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, když už se tu zase řeší nějaké šutry...poradíte i mně? Tyhle mi kluci donesli z Brd, bohužel si nepamatují přesně lokalitu. Nedrolí se, jsou trochu lesklé, hnědočervená barva...jsou krásné, do akvárka je dávat nebudu, nemám kam, ale zajímalo by mě, co jsou zač...Dík, jestli někdo víte.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2018 11:36 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Strakááč
Na obrázku z odkazu vidím asi dva kusy, které mají deskovitý lom, tudíž u těch dvou by to břidlice mohla být. Jinak bych se ale názvem ze supermarketu moc nezabýval. Oni jsou schopni pojmenovat ten kámen jakkoliv, jen aby to dobře znělo a hlavně aby se to prodávalo. Ten deskovitý lom ale na Tvých obrázcích nevidím, spíše je tam lom lasturnatý, což břidlici vylučuje. A na tom prostředním obrázku to fakt vypadá jako nějaký slepenec. Je to ale pouze můj názor amatéra. Chtělo by to odborníka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2018 11:02 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: Strakááč
Dost pomůže i přibližná oblast sběru. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2018 10:51 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Pepan a xvalp06
www.kameny.cz/… podle tohohle obrázku je to jak břidlice.. vypadá to opravdu stejně.. a láme se různorodě... na druhou stranu to tam má takový ty bulky atd co mívá slepenec. ale já tam třeba nevidím jinej druh materiálu v tej bulce oproti zbytku.
-
vápenec to fakt nebude.. dělal jsem test octem ;)
-
ještě sem kdyžtak hodím ten šutr rozbitej na kusy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2018 10:39 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: Strakááč
Ten kámen na třetí fotce má strukturu charakteristickou pro vápenec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2018 04:54 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Strakááč
Břidlice má deskovitý lom, což tohle nemá. Podle mě to bude nějaký slepenec, kde pojivem je jíl, ale počkal bych na lepší znalce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2018 00:33 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nevíte někdo co je to zač? Je to měkký, při mytí z toho byla hnědá voda a stačí jednu lehkou ránu a rozlitne se to na takový ostrý úlomky.. napadá mě jedině břidlice. Je to vhodný do akva? Bylo by supr tam mít krásně hnědý šutry :) hop
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2018 11:40 Muž Yirka [9123] Re: Cakis
Ač taktéž negeolog, na základě vlastních zkušeností se skoro stejnými kameny si troufnu říci: do akvária ideál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2018 10:28 Maq Re: Cakis
Geolog nejsem, ale tipnul bych si nějaké živce. Ty by měly být chemicky bezproblémové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2018 10:13 Muž Cakis [0] – Pozná prosím někdo co to je za kameny?
Fotka k příspěvku Ahoj, v návalu počátečního nadšení z akvária jsem shromáždil také několik kamenů.Nevím jestli některý z nich dám nakonec do akvária. Každopádně chci vědět jestli neuškodí rybám. Všechny kameny prošli octovym testem a nesumely. Zkusil jsem i kyselinu sodnou a zase nesumely. Poradi mi nějaký geolog co jsou ty kameny zač ? Diky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2018 08:07 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Angus68
Čadič má veľa rôznych foriem, štruktúr a tvarov, to je pravda :-) A olivíny sú prekrásne
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.03.2018 07:56 Angus68 Re: Cyklohentán
Bazalt (čedič), je jemnozmná šedočerná hornina složená přibližně stejným dílem z plagioklasů a pyroxenů (u obou jde o druhy bohaté vápníkem) a z necelých 20 % ostatních minerálů (hlavně olivín, pyroxen chudý vápníkem a Fe-Ti oxidy ;-) Tak jest psáno v geologickém popisu. Takže máme asi pravdu oba ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2018 07:46 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Angus68
U nás pri ramene je čadičový breh. Cadic je celý čierny, bez žíl. Tie kamene na fotke majú typické vápencové žily a hrany ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2018 23:14 Žena lenkalor [580] Re: powery, pavliina
Krevetkám je úplně jedno jestli jsou velký. ;-) Naopak se tam mohou schovat v ranném stádiu. A pokud nešumí v octu, tak nevidím problém. Záleží na tom, jaké rostliny tam chce pěstovat. Anubiasy, microsorka, bolbitis a různé mechy jsou třeba v pohodě. Ostatní budou mít problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.03.2018 22:04 Angus68 Re: Cyklohentán
Mě to přijde jako čedičová zavážka na zpevnění svahu k potoku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2018 21:44 Muž powery [250] Re: pavliina
Nejsou moc velký? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2018 19:50 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: pavliina
Príde mi to na vápenec, tak že asi nič moc... Ale aj povestný "seyryu Stone" je vápenec :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2018 19:48 Žena pavliina [50]
Fotka k příspěvku Ahoj, prosím mohly by se tyhle kameny použít do akvária ke krevetkám? Co je to vlastně za kámen?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 23:40 Muž Kubaa [718] Re: Waaw
Tak to mají blbě. Určitě tam nějaké stopy organiky jsou (stejně tak jako na schánkách měkýšů), ale ten základ je prostě vápenec, který mimochodem krásně šumí v octu.

Tady to máš od mineralogů:

www.minerals.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 23:26 Waaw Re: Maq
Wikipedie: Schránka korálů je z velké části tvořena organickými sloučeninami vápníku a dalšími stopovými minerály. Na druhou stranu se na mnoha mistech uvadi, ze koral vylucuje uhlicitan vapenaty na stavbu sve schranky. Jak se z uhlicitanu stane organicka sloucenina ale netusim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 23:18 Maq Re: Kubaa
Wikipedia, hned první věta: Coral reefs are diverse underwater ecosystems held together by calcium carbonate structures secreted by corals.
Podobně se jako "organický" a "bio" křemík nabízí i křemelina.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 23:12 Muž Kubaa [718] Re: Waaw
Co je to organicky vázaný vápník? Třeba octan vápenatý? Nebo nějaký chelát? Trošku se obávám, že je to především marketing těch firem s potravinovými doplňky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 23:10 Maq Re: vaaclav
vaaclav napsal: neroste na tom co ubývá a rozpouští se
Myslím že to možné je.
Do důsledku vzato, určitě to je možné, protože více či méně se rozpouští všechno.
Vem si že řasy rostou i jako epifyty, to je taky "nestabilní substrát", dokonce nepřátelský, a zvládnou to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 23:09 Waaw – Koral
Myslim, ze tazatel nekdy na pocatku uvedl, ze ma jit o kus koralu. Koral jako takovy ale neni tvoren cistym uhlicitanem vapenatym. Na webu se uvadi, ze je tvoren organicky vazanym vapnikem a organickou podobu vapniku naznacuji i firmy, ktere prodavaji mlety koral jako potravinovy doplnek dodavajici vapnik a zaroven horcik v pomeru cca 2:1. Takze s jeho rozpustnosti to muze byt trochu jine nez u klasickeho sutru z uhlicitanu vapeneho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2018 23:04 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
Já se bavím stále o tom co tu je na fotce, jestli ty o něčem jiném tak to promiň. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 23:02 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
Proč ruducha, v krasové vodě jsem viděl krásné zelené řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 23:00 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
Tak ruducha to asi nebude a neroste na tom co ubývá a rozpouští se. Takže v normálním akváriu z vysokým pH se to rozpouštění asi nekoná nebo to není z vápence. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 22:56 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
Některé řasy klidně a spokojeně rostou v krasové vodě, co vytváří krápníky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 22:44 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostliny
Pokud se podíváte na ten obrázek od Lans tak je to hezky porostlé řasou, asi to bude samý vápenec ale nevím, kdyby se rozpouštěl tak by na něm řasa asi nerostla. Já to vidím na chodbovém akváriu kam jsem nasypal pár hrstí mramoru a ten se rozpouští docela dost ale je pořád bílý. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 22:17 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Ten šutr, o kterém byla řeč, není oblý alébrž vysoce porézní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 22:15 Muž Kubaa [718] Re: Magic
Samozřejmě, že klesne kvůli CO2. Ovšem v koncentraci 0.5 mg/l, cca.

Ad Torben - jsou i spolehlivější přípravky. Sera rašelina mi srazila pH na 4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2018 21:58 Maq – Magic, Kubaa, romant
No tak ano, já mám vodu hodně měkkou a poměrně kyselou. A ověřil jsem prakticky, že amonium opravdu tlačí pH níž. (K čemuž ale dodám, že já liju amonium v dávkách nižších, než ho v jiných akvárkách ryby nakadí a jinak vyloučí. Takže máte to tam všichni, vážení!)
Neumím to změřit, ale podle nepřímých příznaků si myslím, že tam mám CO2 málo; sotva víc, než je rovnovážný stav (asi 0,5 mg/L, myslím).
Takže kyselá, málo mineralizovaná voda je na rozpouštění vápence dobrá, a přitom by mi sežral to málo CO2, které tam mám.
Kdyby byla voda více mineralizovaná a pH trochu vyšší, tak by to rozpouštění bylo pomalejší. Ale zase by to mohlo zrychlit při sycení CO2, takže by se zčásti sytilo "do nikam".
Pro dynamiku toho procesu je ale určitě důležitá plocha. Práškový kalcit se rozpustí rychle. Oblý šutr pomalu. Ale ten váš výpočet platí, a pokud tedy v akváriu vzrůstá tvrdost tempem třeba 1° týdně, v akváriu bez sycení CO2 už to může být docela důležité.
Si myslím. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.02.2018 21:58 R Muž romant [27987] Re: Magic
Potvrzuji, na Torben se v těchto ohledech rozhodně nespoléhat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 21:56 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Kubaa
Mne osobne torben zobral len asi 0,2 z pH, aké sú skúsenosti ostatných, keď už sme pri tom?

A destilke klesne pH pod 6 práve preto, že absorbuje COčko zo vzduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 20:39 Muž Kubaa [718] Re: Magic
V akvaristice nejpravděpodobněji huminové kyseliny. Což jsou i komerčně populární "vodičky". A nebo je prostě měkká (respektive nealkalická). pH destilky v rovnováze s atmosférou je 5.6.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 20:31 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Kubaa
No kyslá voda s málom COčka by ale znamenala, že niekto do nej schválne nalial čistú kyselinu. (alebo liadok amónny, že Maqu? ;-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 20:07 Muž Kubaa [718] Re: Magic
Pokud bude voda kyselá, tak to dlouho trvat nemusí. Pokud ovšem někdo věří na Tillmanovu tabulku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.02.2018 19:44 R Muž romant [27987] Re: Magic
Magic napsal: Iste, ale pri "normálnej" koncentrácii CO<sub>2</sub> ti rozpustenie takého množstva vápenca bude trvať dlooooouho. :-) A to je přesně onen pověstný hřebíček uhozený na hlavičku. ;-) Ovšem když bych to pro nevěřící posunul dále, něco jiného už bude přítomnost vápence ve dně, tedy zase si rozumějme, jestli někomu jeho dno sem tam někde pouští bublinku v octu, nemá cenu to vůbec řešit, něco jinýho je po aplikaci octu minerálka, tak už je prst významněji zdvižen. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 19:27 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Kubaa
Iste, ale pri "normálnej" koncentrácii CO2 ti rozpustenie takého množstva vápenca bude trvať dlooooouho. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 19:04 Muž Kubaa [718] Re: Magic
8 mg/l CO2 je hodně, pokud člověk nepřijme za normu ty travičské koncentrace některých šílenců s bombou. Je to asi 16x přirozený obsah CO2 nasycením z atmosféry, pokud se nepletu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 17:11 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
Inak výpočet je vcelku ízy, na jeden mol rozpusteného CaCO3 sa minie jeden mol H2CO3.
Takže na jeden stupeň dGH (0.1786mmol/l) treba ekvivalent H2CO3, čo v prepočte na oxid uhličitý vyjde 7.86mg/l CO2.
Samozrejme zjednodušujem, pretože reaguje kyselina uhličitá, nie oxid a následne spotreba kyseliny posúva celú uhličitanovú rovnováhu na novú úroveň a samozrejme do toho vstúpi i CO2 zo vzduchu.

Ale v zásade môžme počítať, že na 1°dGH z vápenca padne max 7.8mg/l CO2.
Kameny foťte pokud možno suché.
https://mapy.geology.cz/geocr50/

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 9

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 11120x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12016-co-je-to-za-kamen?od=51