Co je to za kámen?
Správná poznámka, ale myslím, že pokud už dojde v akváriu na biogenní odvápňování, tak je to s hladinou CO2 hodně špatné.
S výnimkou biogenného odvápnenia, dodal by som.
Odhadnout by to šlo nepřímo, z měření růstu tvrdosti a alkality. To za různých situací (nejen "jeden šutrák vápence") bývá docela měřitelné. A tak by snad měla být veřejnost upozorněna, že
každý růst tvrdosti a/nebo alkality je spojen se snižováním koncentrace CO2 jinak dostupného rostlinám.
Spočítať ide, koľko CO
2 sa spotrebovalo na rozpustenie daného množstva CaCO
3. Ale keďže to je to, čo práve spravidla nevieš, tak to bude na dve veci...
CO2 rozpouštění samozřejmě urychluje. Nicméně vápenec se rozpouští i bez CO2 a navíc je CO2 v každém akváriu. Nepřidávat vápenec do sladkovodního akvária je tedy platné nezávislé na CO2.
Těch akvárií, kde by bylo vhodné neřízené rozpouštění vápence moc neni, rozhodně ne v rukou začátečníka. Výjimky samozřejmě existují, ale ty jsou v kontextu diskuse bezpředmětné.
Mimochodem ani ta Afrika nemá nějak extra vápenatou vodu.
0 18.02.2018 13:07 Maq Mimo veškerou polemiku, prosím (ostatně myslím, že se v názoru až tak nelišíme, akorát padla nějaká ne zcela vybalancovaná vyjádření).
Napadá mě jiná věc: Dalo by se nějak odhadnout/spočítat, kolik takový vápencový šutr sežere CO2?
Žádný změny názorů, jenom trochu více praktických postřehů.
Ono není kámen, jako kmení(snad je zřejmé kde je onen pes zakopán) a tudíž jeden šumějící šutrák nebude měnit nic, tedy nic co by mělo býti považováno za zamítnutí použití.
Jenže tam dole někdo napsal, že do žádného sladkovodního akvária nepatří vápenec a pak to dorazil slovy o nesouvislosti s přidáváním CO2. Ale pokud někdo bude dělat akvárko pro tlamovce, tak tam se takový kámen snese a pokud má třeba někdo takový šutr jako vzpomínku na pláž, kde počal dítě, tak se snese i do velkého akvárka s jinak měkkou vodou.
Nevidím tady žádnou zřejmou změnu názoru.
1 18.02.2018 12:41 Maq Mnohokrát jsem na tomto fóru četl od matadorů rady ve smyslu "udělej octový test - pokud šumí, nepoužívat!".
Odkud pochází tahle zřejmá změna názoru?
Proč myslíš, že to nesouvisí s CO2? Kyselina bude vápenec rozpouštět rychleji (víc) než zásada. Koneckonců to vidím na ulitách šneků v tom jediném akvárku, kam přidávám CO2...
Normálně má barvu oranžovo-bílou.
-zpět k realitě, od mýtů k faktům ,jedná se o vápenec ,viz foto
-používá se běžně ,
ve sladkovodní akvaristice u Afrických cichlid ( africké tlamovce z jezer Malawi a Tanganjiky), ale i v chovu zcela jiných druhů ryb
-viz třeba použití vápencového kamene zde
cs.roslinyakwariowe.pl/…
-ale i na zdejším foru jsou akva s vápencem ve
sladkovodních akváriích
-o vápenci a jeho specifik použití ve sladkovodních akvárií je na netu dostatek informací ,proto vhodnost použití si může každý zhodnotit sám ve vztahu k chovaným druhům ryb ,včetně ostatních forem informací o přírodních lokalitách s obsahem vápencových hornin a ryb z těchto oblastí ,chovaných v akváriích , rostlin nevyjímaje
-
Beru.
Díky, studuju to třicet let. Můžeme se tu sejít za dalších třicet, jestli na tom dvojnásobná doba studia a zkušeností něco změní.
A co takhle si o tom něco nastudovat, než taky začneš vydávat unáhlený soudy.
S přidáváním CO2 to vůbec nesouvisí a kámen s takovým povrchem bych nedával ani do pětistovky, pokud bych z nějakého velmi neobvyklého důvodu nepotřeboval přitvrzovat vodu vápencem. I pak je to lépe dělat kontrolovaným způsobem.
No a? Ty víš jak je to akvo velký? Ty víš jestli se přidává nebo nepřidádá CO2, že jsi to tak šmahem zamítnul.
Tak ten do sladkovodního akvária nedávej.
0 17.02.2018 14:22 SilverLans –
Re: Lans Tak je to mrtvý korálový kámen ;)
0 16.02.2018 20:38 SilverLans –
Re: Waaw Napadení řasy a nelze se jich zbavit. Je také hodně starý.
A co se mu stalo, ze nema svoji normalni barvu?
0 16.02.2018 20:07 SilverLans Dobrý den, ví někdo prosím jak se jmenuje tento kámen?
Normálně má barvu oranžovo-bílou.
Starší reakce
No tak na toto sa to podobá oveľa viac ako na vápenec. Podľa obrázkov. Asi to bude dolomit nie vápenec. Ale tak potom to prečo ponúkajú ako vápenec? Budem musieť zohnať nové kamene. Ďakujem za informáciu.
No nemal som ich celé ponorené v octe len som ho na nich nalial. No trošku to sem tam šumelo. Myslel som že to musí šumieť viac. Tak to asi bude vápenec. Ďakujem.
Čo je to trošku? Od octu nečakaj nejakú búrlivú reakciu.
Niečo takéto?
youtu.be/… Ale ja som chcel vápencové kamene. Neviem ako vyzerajú preto sa pýtam. Tam kde som to bol kúpiť mi povedali že to je vápenec... Tak teraz neviem. V octe to šumí fakt len trochu...
Tak potom je tam toho vápence iba trošku, což by nemělo vadit.
No trošičku to šumelo... Ale fakt len trošku...
Nalej ocet, budeš moudřejší, já tipuji že ano.
Starší reakce
Nějaká metamorfovaná hornina, možná rula, ortorula.
Ahoj, nevíte co by to mohlo být za kameny?????? Zkoušel jsem na ně ocet a nic nešumělo.
Starší reakce
Ano bude v pohodě.
Ahoj zkuste se k tomu vyjádřit jestli bude ok nešumí.
Starší reakce
Mám na tom chyceno jedno Mikrosorko. ale já jich mám vic.
A v akvariu to nedela zaden bord@l ze. Nebo to je do akvaria škoda a máš to na policce?
Já mám něco podobného doma. A pak, furt lepší kazisvět než kazišuk.
ze ty vzdycky tu hadanku tak rychle zkazis....
Tohle vypadá jako zkamenělé dřevo z uhelné sloje. Větev nebo kmen nějaké plavuně nebo něčeho podobného.
0 17.11.2016 18:19 laKatos – sutr
Starší reakce
Zdravím,
do nového layoutu pomalu hledám nové kameny. Nechce se mi utrácet, tak jsem se prošel po okolí. Tohle je pod Vyšehradem, směrem k řece. Dle geologických map je to tahle lokace:
střídání drob, pískovců, prachovců a jílovitých břidlic [ID: 542]
Eratém: paleozoikum, Útvar: ordovik, Oddělení: ordovik svrchní, Poznámka: beroun, Souvrství: letenské, Horniny: droba, pískovec, prachovec, břidlice jílovitá, Typ hornin: sediment zpevněný, Soustava: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum, Oblast: středočeská oblast (bohemikum), Region: Barrandien, Jednotka: paleozoikum Barrandienu, Subjednotka: pražská pánev
Osobně si myslím, že to bude hodně zvětralá břidlice, nebo dle některých fotek droba. Myslím si správně, že ta narezlá barva bude znamenat zoxidované železo? Může mít nějaký vliv na parametry vody?
Snad ne, ty kameny se mi sakra líbí pro tu barvu a strukturu. Je pravda, že jsou ostré hrany, ale to se dá pořešit pilníkem...
Předem díky.
Starší reakce
Já bych ho tam nedávala. V teplé vodě bude nestabilní a bude se pomalu rozpouštět. Při tom bude vylučovat látky, které mohou škodit.
Poznate niekto kamen púštna ruža? Udajne je to nejaky sadrovec a neviem či je vhodny do akvaria ale moc sa mi zapacil ked som skušal octom tak nešumel ani nijak inak nereágoval.
Starší reakce
Jak píše Yirka, tak na kameny z tratě pozor! Kontaminace ropnými oleji může být dost vysoká. Zejména v místech, jako jsou výhybky, železniční stanice, místa kde stávají mašiny... Tyto oleje jsou pro vodní organismy dost toxické. Určitě sis všiml, jak je na trati vrchní vrstva kameninové drti špinavá už pokrátké době (právě od těchto olejů). Z vlaků tyto oleje běžně "odkapávají", proto se při rekonstrukcích tratě drtě recyklují k zpětnému použití.
Hlavně dej pozor, aby nebyly kontaminovány oleji a pod. Co si vzpomínám, tak často byly kameny z tratě od olejů, a jelikož je spousta minerálů pórovitých, bývá to slušně zažrané.
Raz som niekde čítal že kamene od koľajníc môžu ísť do akvária. Tak som si šiel niečo nazbierať. Tých tmavých mám len trošku ale hlavne som zbieral tie svetlé. Čo myslíte môžem ich dať do akvária? Keď som na nich ulial ocot zdalo sa mi že trošku šumia ale nebolo veľmi dobre počuť viete kopa áut vedľa koľajiska ale bublinky som nevidel žiadne. A doma ocot došiel takže momentálne vyskúšať nemôžem. Čo myslíte budú vhodné?
Starší reakce
Děkuji za radu, octovou zkouškou prošel a nešumí
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 9
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 11121x