Neritina zebra
0 12.04.2013 02:03 sedlák Neritiny se prý zatím nepodařilo v zajetí odchovat. Spoustu druhů prý pochazí ze slaných vod a pár jich je sladkovodních a v tom je ten háček. Po vylíhnutí ve sladké vodě, proud odnese jejich larvy do moře a tam dokončí vývoj a přeměnu ve šneka, poté se vrací zpět do vodního toku.Všechny neritiny jsou z odchytu v Africe a převoz jich spoustu nepřežije a když jo, tak to pro spoustu z nich končí ve vašem akva.
Ted se to tady taky probíralo, stačilo by si přečíst par přispěvku Z5
, u neritin je velké procento že při přendání do akvaria umřou, někde se udává 50% někde 75% na přežití... asi jsi zrovna s těch méně štastnějších
Už mi 2x umřely neritiny hnedka druhý den po koupi. Udělala jsem testy na Ph, NO3, NO2 a všechno bylo v normě, nevíte, co se teda mohlo stát?
0 11.04.2013 15:09 Jupí [125] - Asie Pokud vím tak zatím žádné odchovy neritin nejsou, nebo jsem se o nich nic nedočetl.
Pokud ti umírá víc šneků mohla by to být třeba moc kyselá voda
, ampularky na to pry trpí, ale je fakt že ja mam pH 6,4 asi
a neritiny jsou v poho.
jinak já pořídil behem poslednich 10ti mesicu 4 neritiny, jedna žije spokojeně u mojí přitelkyně a 2 u mě, 4. zemřela asi po pul roce, a vzhledem k tomu že byla největší mohlo to být dost možná stářím.
To by se muselo skusit v extra akváriu. Ty vajíčka ve společenské nádrži zdravé nikdo asi nesundá a ona je trousí po jednom (daleko od sebe)
Já to mám taky 50/50 teď mám v akva dvě , jednu mi sežrala helena a ta poslední nepřežila převoz domů ... Ale jinak je mám hrozně ráda , ksou takový oživení akva
Vajíčka mám už pár měsíců na kořenu , kdyby se z nich alespoň něco vylíhlo , ale to je jen jedna věc jinak jsou skvělé , ale potřebovala bych jich víc třeba i jinou barvu (onion ) a nebo clinthona
Přeji hodně zdaru v chovu těchto šnečků
skoda no...ano, taky jak jsem ji mela tak sklo bylo uplne bez ras. s vvajicky, to nevim, nikdy jsem zadne nemela. nedaly by se vychovat ve slane vode?
Smutné já mám také skóre 2:2 Nedám na ně ale dopustit, tak čisté sklo jsem nikdy neměl. Výkalů jsem si od nich nikdy nevšimnul. Jediné z čeho nejsem nadšený jsou ty jejich vajíčka. I když se z nich nic nevylihne tak na stěnách a dekoracích drží snad napořád. Nemáte někdo typ který živočich by si na nich pochutnal? Ancistrus si jich ani nevšimne....
tak to je skoda. bohuzel mi stejne umrely i ampularky...
zkusim jeste koupit znova, treba se mi postesti.
jinak jo s tim vylizanim, to je blbe, a nebo jednou jsem se vratila domu a lezela na zadech mrtva, tak si rikam, kdo je v prirode zachranuje, kdyz tam nemaji zadneho akvaristu ktery by je prevracel zpatky na nohu...
Bohužel, to je u neritin velmi časté. Všechno jsou to dovozy a několikerá změna podmínek jim určitě škodí. Někde jsem četla, že snad i víc než 50% jich chcípne.
Já mám skore 2:2
Jedna chcípla přesně tak, jak popisuješ, druhá mi denně utíkala na kryt, až se jí podařilo najít skulinu a odejít z akvária.
Když se podaří aklimatizace, může žít spokojeně v akváriu několik let.
0 11.04.2013 13:10 meleri tento snek je opravdu nadherny, ale uz treti v poradi mi umrel! nechapu to....zije nejdriv spokojene, zere rasy a pak jednoho dne zaleze do domku aby v nem umrel...
nechapu to. Ted mi zase jedna umrela. pritom ostatni zivocichove jsou v poradku.
tak nevim, asi mi neni souzena? chtela jsem mit puvodne spoustu ruznych snecku v akvariu ale zustali mi jen okruzaci...
Starší reakce
Starší reakce
Lepší než řasami zcela zarostlé akvárium. Bordýlek odstraníš snadno při odkalování, řasy by se ti asi z dekorací, skel a kytek strouhat nechtělo
Měla a má pěkný
Spíš mi přijde, že už mám přehnojeno.
Tak asi měla velmi vydatnou pastvu. Místo řas máš teď hnojivo pro ostatní rostlinky.
Děkuji za upřesnění. No, uvidím, co s ní, zda ji nechám nebo půjde do většího
On to tak malý tvor není, ale je to tak u všech plžů...ono to jimi fakt prolézá přímo úměrně....
To sice jo, ale v tom případě je ten malý tvor jak průtokáč
Je-li příjem, musí tomu výdej odpovídat...na to je zákon
Starší reakce
Páření a dokonaný proces rozmnožování jsou dvě různé věci, i když spolu u řady živočichů úzce souvisí.
...Přeci se snad ve sladké vodě nepáří?
Proč by neměly?
Starší reakce
Zatím mne tato zkušenost odradila od nákupu nové neritiny a zůstanu u plžů, kteří se neustále nesnaží spáchat sebevraždu. Přijde mi trochu kruté, aby tvor cestující k nám přes půl světa skončil usušený na mém koberci.
Marisa je velmi zajímavý plž, ráda bych studovala její chování, ale nehodlám obětovat zeleň, co zbyla po společném řádění Faunuse a měchýřovky. A navíc by jí asi bylo u nás těsno.
Díky, to jsem potřebovala vědět
Varianta "nové pastviny" mi připadá jako velmi schůdná. S tou pohlavní dospělostí v poměru k velikosti to bude v zajetí velmi relativní a různorodé.
I to množství potravy je relativní - lépe snadno dostupné, než se nějak lopotit. To nějak ví i ten plž.
S tím kladením vajec souvisí spíš hledání nové lokality, než kam naklást vejce. Mně měchýřovky kladou vejce třeba i na dráty od světel, metr od akvária. Když už to jinam nestihnou... Chovají se tak podobně i marisy, které vejce kladou do vody...
Obě neritiny byly ve Šnečkáriu zároveň a chovaly se naprosto odlišně. Prchala pouze ta nově zakoupená.
Váš příspěvek bych si pro laika přeložila asi takto: "nová neritina zjistila, že je v akváriu přešnekováno a vydala se hledat nové pastviny"?
Nedostatkem potravy u mně rozhodně netrpí, pokud by se mi zdálo, že sklo je po týdnu málo zařasené, jdou na pastvu jinam.
Jak velký je u neritin pohlavně dospělý jedinec? Někteří jedinci se prodávají opravdu hodně malí. Ta "hodná" neritina byla již při nákupu dost velká, ale vajíčka začala klást až zhruba po roce.
To,že hledá u krytu místo ke kladení vajec, bych pochopila u měchýřovky, ale ne u neritiny, která je lepí na kameny, dekorace i ostatní plže (to dost často).
sivon napsala: Nevím, zda to "normálně nedělá". Někteří jedinci jsou asi k útěkům náchylnější.
Jednu neritinu jsem měla přes 4 roky a za celou dobu vlezla pouze 1x na kryt. Druhou, zakoupenou letos na burze, jsem z krytu sundavala každý den a netrvalo dlouho a našla si otvor a opustila akvárium navždy. Třetí neritina (Zubovec pacifický) s tím také nemá problém.
V přírodě migrují proti proudu řek, jestli to nebude příčina této jejich podivné aktivity.
Pokud snad označujete migrací jejich cestu od moře do řek ke spáření, tak to hovoříme o jedincích, kteří ukončili larvální vývoj a "cestou dospívají" . Dospělci jsou na své stanoviště již fixování a pokud nemusí - mají dost potravy, tak se "nehnou". Ovšem velmi silně pochybuji o tom, že zrovna ti juvenilní by byli předmětem komerčního zájmu sběračů a dostali se do českých akvárií.
Samozřejmě, že plži se do pohybu dají snadno a může se to jevit jako útěkářství, ale opravdu bych řekl, že musí mít nějaký stimul. A tím je po zjištěném nedostatku potravy, většinou snížená kvalita vody, na niž velcí plži citliví jsou. Jejich útěk pak někdy zapříčiní rozmnožovací pud, a to hlavně v případě samic, (dělají to i měchýřovky), které hledají místo ke kladení vajec. A opět je k tomu vede snaha zajistit mladým především dostatek potravy.
Nevím z které z vašich nádrží neritiny prchají, jestli z té šedesátky, pak je ta možnost snahy hledat novou lokalitu celkem přímo úměrná druhové diverzitě plžů v této nádrži.
Nevím, zda to "normálně nedělá". Někteří jedinci jsou asi k útěkům náchylnější.
Jednu neritinu jsem měla přes 4 roky a za celou dobu vlezla pouze 1x na kryt. Druhou, zakoupenou letos na burze, jsem z krytu sundavala každý den a netrvalo dlouho a našla si otvor a opustila akvárium navždy. Třetí neritina (Zubovec pacifický) s tím také nemá problém.
V přírodě migrují proti proudu řek, jestli to nebude příčina této jejich podivné aktivity.
JanaF napsala: Mám v 100l akvárku 3 Neritiny, poslední dobou se často válí po dně s napůl zavřeným víčkem, dokonce i utekly z akva. Podle mě mají hlad, je nějaká možnost jak je přikrmovat?
Pokud fakt často prchají, mají pro to asi důvod. Normálně to právě tento plž nedělá. Prověřil bych kvalitu vody v nádrži...
Moje neritky si občas daj okurku,ale jinak je přikrmuju řasou,kterou si "pěstuju". Za oknem mám flašku od okurek a v ní vodu z akv. a kousek plexiskla na kterym se ta řasa tvoří.
Mám v 100l akvárku 3 Neritiny, poslední dobou se často válí po dně s napůl zavřeným víčkem, dokonce i utekly z akva. Podle mě mají hlad, je nějaká možnost jak je přikrmovat?
Starší reakce
Vždycky jsem jich tam pár měla,jednou jsme měnili vodu jako obvykle no a ráno jsem vstala a akvárko obsypaný šnekama ale milionama.na všem vrstvy mrňavejch okružáků.do tý doby tam bylo pár šneků vidět a jestli jsme nějak zvířili dno nebo co..od tý doby se jich snažim manuálně zbavovat
U mne to byli právě ti "nechtění" okružáci, co při hladovce žužlali ruduchu jako o život.
dík,ruducha se objevila po založení a šneci zároveň s kytkama a pak to šlo s nima tak rychle...nakonec jsem to předělala i jiný dno.ruducha se zastavila a šneky pečlivě sbírám, jejich tam viditelně míň.jen bych se ráda vyvarovala nějaký další katastofě
Přemnožení okružáci a ruducha, to mě vychází na nedostatečnou péči o dno, možná trošku překrmování ryb. Na nějaký řasový specialisty na ruduchu bych nespoléhal, i když se píše kde co. Zaměřil bych se na podmínky v nádrži a s ruduchou bych bojoval standartníma prostředkama, řekl bych dostatečně popsanýma v příslušných vláknech.
Zabije Neritina natalensis Multimedikal?
Starší reakce
Těch piskořek je tolik a to i když měsíčně několik desítek udám jinam, je i tak dost na to, že jich Heleny neudolají.
Ale už jsem i viděl jak Heleny lezli tolikrát po Neritině a neměli nijaký zájem o jejich útroby v ulitě.
Zvládne, mám v akvárku podobný dno a zahrabaných Piskořek tam je spousta.
Díky všem, vzhledem k tomu že by v nádži byla jen helenka a neritiny, by asi volba byla jasná
btw, jak je to se zahrabáváním piskořek, mám v akva štěrk cca 3-5mm, to by asi piskořka nezvládla, a byla by stále "na povrchu", je to tak?
Piskořky-jednoduchá kořist.Napřed je a potom...
Máme je pospolu ve vícero nádržích a Heleny si všímají jen piskořek.
Ráda bych si pořídila neritinu, ale mám v akva clea helena... troufne si helenka i na větší kousek než je ona sama...?
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 20789x