Neritina zebra
Neritiny se v akváriu nemnoží. Je to doneseno z obchodu s nějakou rostlinou.
0 31.12.2015 18:56 Abarth – Mesiac
Zdravím, dnes som našiel "úplne mini nano" šneka v akva najprv som myslel že som zošalel, kedže pred mesiacom som mal neritiny v akva ale už ich nemám. Je možné že je to vyliahnutá neritina a spozoroval som ju až teraz ? Nemyslím si že by som si mohol priniesť šneka z obchodu kedže naposledy som priniesol rybku pred 3 týždňami. Fotku žial nemám.
Starší reakce
Svým dotazem sis vlastně odpověděl sám. Pokud ti už zlikvidoval dva šneky, má v tom asi zalíbení. Je to stejné jako s likvidací kytek, jak se to jednou naučí, nedá pokoj.
Ti krunýřovci si s neritinami i silně potravně konkurují, ale když nejsi schopen pochopit, že půlmetrová ryba do půlmetrového krcátka prostě NEPATŘÍ, nemá ti stejně asi cenu něco vysvětlovat...
Jenže on opravdu trpí a sivon mà pravdu. Vybuduj mu odpovídající bydlení nebo brzy budeš psát do vláken o nemocech krunýřovců.
Nemyslím si žeby prídavnom trpel malým akva, naopak užíva si to, no pýtal som sa na to ako sa znášajú s neritinami. :/
54 l a hypostomus?
Neritiny tam nech a přestěhuj přísavku do odpovídajícího akvária.
Neviem nikde o tom niečo nájsť, takže podľa toho je asi nemožné v malom akva ako mám (54l) mať prisavnika a nejakého mekýša ?
I obyčejný ancistrus mívá snahu obtěžovat i poměrně velké ampulárie. Myslím, že něco podobného se zde na fóru již řešilo.
0 24.11.2015 21:16 Abarth – Niritna a Hypostomus
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ako sa tieto dva druhy znášaju spolu v akváriu. V mojom akva za jeden deň doslova "zožral" prísavnik 2šnekov.
Čo som pozeral po internete nikde som nenašiel žeby sa neznášali.
Starší reakce
Minulý týden jsem si pořídil na zkoušku dvě neritiny. Jedna mi exla hned první den, což se prý stává, asi neustála přechod z pražské vody do naší pohraniční "kyseliny". Druhá se chovala podobně jako tvoje, buď zalezlá, nebo zaseklá u hladiny. Udělal jsem si test na dusík - dusičnany v normě, čpavek a dusitany nerozeznatelné, takže tohle problém nejspíš nebyl. Šoupl jsem tedy šneka do karanténky, tam se ten pacholek hned rozbalil a začal šmejdit. Jediný rozdíl je, že v karanténním akváriu vzduchuju kamínkem a ve velkém jen čerpací hlavou čeřím hladinu. Takže je možné, že neritina, která komplet dýchá žábrami, je dost náročná na obsah kyslíku ve vodě, jiné vysvětlení mě nenapadá
Toť tedy má zkušenost, možná ale někoho dalšího napadne něco lepšího...
0 16.11.2015 09:35 Qvicala [4] - Momentálně snaha o více rostlinné akvárium a do budoucna jen hejno neonek a krevetky. Já mám Neritinu už asi čtyři měsíce a na rostlinách jsem jí nikdy neviděl. Vždy jen na skle, filtru, topítku nebo na skalce.
Nikdy jsem jí nepřistihl, že by se snažila utéct, ale co mě dostává je to, že se asi normálně chodí ohřívat k hladině. Hodně často ji vidím, jak je v rohu akvária půlkou ulity nad hladinou. Nebo myslíte, že je to náznak toho, že jí nevyhovuje něco ve vodě?
Starší reakce
Tak jo, díky všem, dva tři kousky neritin nebo clithonů na zkoušku vezmu. Hůř, než moje houbička, mi ty anubáče asi poškrábat nemůžou a kdyby to, na rozdíl ode mně, šnečci vzali do čista, určitě bych nenadával. Snad si, jako přesvědčený antiplž, na šneky trochu poopravím názor
To jo,to je pravda. Mám jich 6,už půl roku a žádný se mi neztratil,ani neumřel. Lítaj po akvárku a pucujou. Jsou super. A někdy docela rychle někam dozadu zmizí. Jsou krásný a šikovný.
čau, řasu spásají na rostlinách určitě
jen to občas berou tak důkladně, že tam po těch jejich zoubkách zůstavají stopy...takové brázdy
Neritiny nebo clithoni (nevim, nepristihla jsem je pri tom) se mi popasly tak kvalitne a dukladne na rozsivce na listech anubiasu, ze to prodraply az na pletivo. Nevadilo mi to, anubiasy mam husty, takze se tech 10 ponicenych listu odstrihlo a nebylo to videt. Rozsivka se tam pak uz nevratila.
Clithoni meli jeden cas obsedantne kompulzivni poruchu - jeden list echace, nahoru, dolu, nahoru dolu, atd... presli na druhou stranu listu, nahoru dolu, nahoru dolu atd, a pak presli na vedlejsi list a jeli dal. Pak presli na vedlejsi echac.
Jo, a neritiny mi pekne vycistily zaraseny topitko, precizne do cista.
Jinak jsem neritinu na rostline nepristihla, ty clithony jen na echacich.
Ještě bych to doplnil, rozsivka mi zarůstá pouze listy anubiasů na tmavších místech. Slyšel jsem názory, že neritiny pouze pucují sklo a kameny a na rostliny nelezou, což by mi bylo pendrek platné. Spásají tedy neritiny řasu i na listech rostlin? Předem díky za odpověď.
Starší reakce
Zda se mi, ze obycejne pruhate neritiny (zebry) jsou nejmene problemove. Cibule (teckate) mi odchazely (umiraly) rychleji, cerne se vzorem (tygr) jeste rychleji a navic to byl vytrvaly zdrhac (coz se mu stalo nakonec osudnym). Zebry a cibule nezdrhaly nikdy. Ale vcelku to byl maly vzorek, tezko rict, jestli to plati obecne. Posledniho clithona a neritinu mam cca 4 roky.
Obcas prilepsim echinodorum kulickou jiloveho rataje a slepkem kulicek osmocote. Sem tam mi jednotliva kulicka osmocote vyplave. Nepozorovala jsem vliv na sneky. Ale mozna je to tim, ze se to v 300 litrech snaz ztrati.
Baští - a s velkou chutí.
Zdravím, zajímalo by mě, zda neritiny baští rozsivku. Myslím za normálních okolností, ne na pokraji smrti hladem...
Starší reakce
Nevím, v jednom akváriu můžeme najít "útěkářky" i "peciválky".
V přírodě přirozeně migrují proti proudu řek, to by pak ale musely utíkat všechny.
Hledání nových "pastvin" to také nebude, někteří jedinci utíkají i z akvárií, kde je dostatek vhodných řas. Jiné jsou v akváriu s velkou konkurencí a neutíkají.
Jediné, co mně napadá, je že zubovci mají oddělené pohlaví, že by jedno pohlaví bylo toulavé?
.
Pak bych to viděla na samce. Ty neritiny, které všude lepí vajíčka mi neutíkají (nebo je možné, že ty, které utekly, prostě naklást vajíčka nestačily).
Starší reakce
No, mně neritinky soustavně utíkají, a to mám akvárium ve vzorném stavu - pravidelná výměna vody, hodně zarostlé, externí filtr, krevety se množí jak blázni...a neritinkám se nedaří, dříve či později zdrhnou, což je jejich konec. A to mají skoro vždy porostlou jednu stěnu akva zelenou řasou, takže fakt nevím. Dneska ráno jsem jednu našel na zemi, nevím jestli vylezla už večer nebo spíš k ránu, tak jsem ji dal zpátky, ale uvidím, jestli to přežije. Další šnek (clithon nebo nertina) už půjdou jen do zakrytého akvária.
Sivon,prosím tě, ví se čím to je, že utíkají? Ze dvou neritin koupených před lety jednu stále mám. Druhá byla skutečná útěkářka. Jednou jsem ji našla sedět na skříňce před AQ. Hlava mi to nebere? Kdybych byla vodní živočich a došla k hladině, tak se otočím na podpatku a jdu zpět
Proč se vydávají na cestu po souši?
Může to ale mít i jinou příčinu. Neritiny k nám cestují přes půl světa, několikrát se jim mění podmínky a pro některé je přesun z obchodu do akvária, bohužel, už jen další šok, který nerozdýchají.
Pokud se ale dokážou adaptovat, mohou v akváriu vydržet hodně let. Mám v akváriu sedm let Clithona a za tu dobu ani moc nevyrostl.
Jen pozor, některé neritiny jsou chronické "útěkářky" a většinou se jim nakonec povede utéct nadobro.
Při nákupu je dobré vybírat ty, které aktivně lezou po stěně akvária, ale ne až u hladiny
Ach jaj, tak ma to mrzí... Asi teda postupne povyberám všetky guľôčky hnojiva, sa mi to moc neosvedčilo, keďže pri odkalovaní vždy ujdú na povrch substrátu a potom sa ich síce snažím zatlačiť späť, ale to nejde tak dokonale. A sinicu musím pokoriť tak či tak.
Obě příčiny mohou vést k úhynu, plži jsou obecně náchylnější na působení negativních faktorů než mnohé ryby.
Prosím vás, môže sa Neritina otráviť zo sinice alebo z vyplavených guľôčok Osmocote hnojiva? Pretože asi pred 2 týždňami mi sestra kúpila 2 Neritiny, kedysi som ich mával bez problémov, no teraz sa po pár dňoch akosi zaparkovali do substrátu a prestali sa hýbať, dnes som ich už vytiahol, boli jasne uhynuté. Mal som zanedbaný stav, objavila sa sinica, tak podozrenie padlo na ňu. Ale kade-tade sa povaľuje aj to spomínané hnojivo, tak neviem... V druhom akváriu mám jednu Neritinu v podobných podmienkach bez problémov dlhšie, ale tam nemám ani sinicu, ani guľôčkové hnojivo.
Starší reakce
Nepotřebuje mít hejno jako ryby, nebude tím trpět. A potomstva se stejně nedočkáš, ani když bys jich měla víc.
Podle velikosti akvárka a množství řasy
Já mám neritinku v 30l a je to tak akorát, protože mi tam svítí občas slunce a na skle roste zelená řasa, takže má pořád co baštit.
Starší reakce
Já mám hlavně Akary hnědé,a ty na ně koukaly,jsou hrozně zvedavé. Ale po pár minutách už je nezajímají,nehýbou se rychle. Ale,když jsem tam dal Ancistrusy,tak se od nich 2 dny nehnuly. Akary jsou šmíráci,pořád koukaj,co se kde děje.Pak už mám jen 4 SAE,a ty nezajímaj vůbec. Jsou krásný,Neritiny. A zatím jsou aktivní,pucujou a pucujou.
Neritin mám celkem pět, protože mám na každé akvo jednu a nedávám je dohromady, aby nebyly všude vajíčka. Co se týče útěků, kromě jedné, která neustále zdrhala ven kvůli živorodkám co ji oždibovaly, jsem nezaznamenal, že by se pokoušely o únik.
Co se týče převracení, někdo zastává názor, že neritina je schopná se otočit sama, pokud zůstane na zádech. Já jsem to zkoušel jenom jednou a když celý den zůstala ležet, tak jsem ji otočil.
Každopádně doporučuji, hlavně v kombinaci třeba s jinými ,,plevelnými" druhy plžů, kteří se dostanou tam kam ona ne. (jemnolisté rostliny, skuliny, apod.)
jsem zvedavej kolik ti jich zustane.ja jich koupil 9 a zustala 1
Když čtu tvé ostatní příspěvky, máš hlavně problémy s ruduchou, s tou ti neritiny nepomůžou, a to si troufám říct, že ani z hladu ne. S tím otáčením to není zas tak žhavé, s vycházením nad hladinu to u mě hořelo více, docela cestovaly, zvláště když byly horší parametry vody nebo když se léčilo.
0 16.07.2015 07:33 Jindráš Zdravím všechny. Tak jsem včera přinesl 6x šneka Neritinu. Jsou cca 1cm velcí. Hned se ruzutekli po akva,jsou krásní,zebry. Teď je jen uhlídat,aby nevylezli,nebo se nepřevrátili. Už pobíhaj po listech. Jídla maj dost,proto jsem je také sháněl.Jeden je pořád na jednom kameni a skvěle jednu plochu vyčistil. Práce mají u mne docela dost. Mám i 4dny malé,5cm velké Parmičky černopruhé. Ty jsou čtyři. Krom toho mám 10x Akara hnědá a 2 Ancistruse. Akva 200l. Kdo máte Neritiny a jaké zkušenosti? Děkuji.
Starší reakce
Šnek na fotce je nějaká levatka.
0 27.05.2015 22:42 Koště Jen si ještě dovolím citaci z:
maniakva.sweb.cz/…:
,,...většina šťastných majitelů neritin nemá ani tušení o tom, že místo šnečků je třeba hledat larvy, a to larvy miniaturních rozměrů."
Je veľmi nepravdepodobné, že by bol ten malý slimáčik vytiahnutý z okolitých vajíčok, pôjde o iný druh. Bolo by fajn napísať sem tak o mesiac, čo sa z toho vykľulo.
Jo, podobnost tam je, má to taky ulitu...
Mně se Neritina - zebra, také rozmnožila, na kořeni mám spoustu vajíček, uvnitř kořenu v otvoru jsou malí šnečci, podařilo se mi jednoho z nich vyfotit, ještě má jednoho menšího na sobě na ulitě. Podoba s velkou Neritinou tu beze sporu je. Nutno dodat, že jsem začátečnice, rybky si prodělaly počáteční nemoci včetně krupičky, kterou jsem léčila zvýšenou teplotou v akva (32st.) + solí, takže pravděpodobně mám vodu ještě slanou. Přikládám foto, mám to dost špinavé, takže lépe vyfotit zatím nelze.
Starší reakce
Těžko říct, ani jedno nemám
Nelezla zespoda po krycím skle nebo po výstuze? To jsem pozorovala nedávno u sebe a myslela jsem, že mám halucinace.
Zajímavé, já když ji vidím ležet tak nečekám a otočím ji aby se jí něco nestalo
Asi ji tam příště nechám déle, jestli se umí otočit sama
Díky za info
Zdravé Neritiny (ani ostatní její příbuzné) jsem nikdy otáčet nemusela. Mají ulitu "kulatou" a zvládnou to samy. Tento problém jsem měla jen s pagodulou - má trny a zasekával se do štěrku. Když jedna neritina začala mít problémy s pohybem, brzy chcípla.
Po hladině nesurfují, na to jsou moc těžké.
0 16.05.2015 21:13 Koště Neritiny padají pořád, mám u akva dlouhou špejli a vždycky otáčím
Luxovat hladinu ze spod jsem je ale neviděl nikdy a nedovedu si to ani představit, sotva se udrží na menších listech rostlin (proto je pořád obracím
)
E: Píšu pomalu...nebo přemýšlím
Podle mě je neritina na tohle blbnutí na hladině už moc těžká ... to využívání povrchového napětí má své limity ...
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 20789x