Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pravidelná údržba akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Pravidelná údržba akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2024 17:07 Muž vlka [3444] – ...
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Při dnešní údržbě jsem musel doslova ,,vyčistit,, přední část akvária. Všechny rostlinky jsem zasadil dozadu. Ovšem za těch pár let pravidelné údržby zjišťuji, že vzadu slušně ubývá písku. Je ho čím dál víc vepředu. Na fotkách před a po údržbě...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.03.2022 19:50 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lusita
Když se svému psovi budeš věnovat 1-2x do měsíce tak ti chcípne, a to samé potká akvárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 19:46 Žena Lusita [2] Re: MatyMaty
Zdravím a děkuji za odpovědi.
Do Malawi se tedy spíš pouštět nemám? Můžu ještě zkusit co tohle akva vydrží... Zkusit najet na jiný systém. Jako první pomoc jsem na týden vypnula světla a řasy se trochu eliminovaly, tak to chce zřejmě vyzkoušet jiné rostliny a jiný světelný režim. Radost z toho nemám, ale snad se to brzy podaří vybalancovat tak, abych se akváriu nemusela věnovat více než 1-2x do měsíce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2022 21:18 Muž MatyMaty [15] Re: Lusita
Ahoj, na Malawi je ta nádrž malá. Jak již bylo psáno, Malawi je hlavně o pravidelných výměnách vody, absence rostlin je znát. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2022 19:22 Muž ajajak [228] Re: Uwe.T
To je pravda, vůbec neodkaluji pouze prostříhávám rostlinky a dolévám vodu z RO
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2022 20:59 Muž Uwe.T [34] Re: Lusita
V prehistorických dobách ( 1975) kdy jsem měl první akva se jako mantra dodržovalo, že voda se moc nemění- stará voda se tehdy cenila - a do akva se má vůbec hrabat co nejméně....
A fungovalo to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2022 19:39 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lusita
Tak Malawi má jinou vodu a protože je bez rostlin je to hodně o výměnách vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.03.2022 19:36 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Lusita
Dobrý večer. Měl jsem teď téměř 2 roky velké zdravotní problémy pohybového aparátu. Mám 11 nádrží a měsíčně se jim v součtu věnuji asi 2 hodiny. Co tím chci říci? I rostlinná nádrž může být defacto bezúdržbová. Jen to chce vyladit poměr mezi kytkama a rybama a zvolit správný druh obojího. Pokud zvolíte rostliny typu anubias, hnědovka, křín, na hladině trocha plovouček, tak jediné co stačí je jednou za 6-8 týdnů vyměnit 1/3 - 1/2 vody bez odkalování. Alespoň tak postupuji já. Viz moje prezentace. Můžeme to probrat detailněji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2022 19:04 Žena Lusita [2] Re: vaclav, Lozjza007
Ano, měnit vodu hadici je v budoucnu v plánu, ale přesto ne každý týden a navíc péče o rostliny probíhat v rostlinném akva prostě musí... Akvárium mám poměrně dost vysoko a obtížně přístupné, záda mě vždy bolela i ve zdravém stavu, ani zahnuté nůžky nepomuzou... proto mě zajímá Malawi a jiné alternativy - rostlinné akva už je pro mě asi nerealne sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2022 17:54 Muž Lojza007 [1204] Re: Lusita
Rostliny by taky šlo případně vyměnit za pomalu rostoucí. Případně nestačilo by pořídit delší zahnutý "akvarijní" nůžky a třeba jednou za tři týdny to trošku prostříhat? Bohužel netuším, jak moc to umožní zdravotní stav. Nebo to zatím nechat zarůst.
Nebo by občas třeba pomohl nějaký akvarista z okolí, občas se dobrá duše najde...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2022 17:10 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lusita
Udělejte si hadici z vany do akvária a měnit vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2022 16:21 Žena Lusita [2] – Minimalizace údržby akvária
Zdravím všechny,

jdu s prosíkem o rady a zkusenosti. Před 2 lety jsem si založila akva, primárně jako rostlinné, s postupem času samozřejmě přibývaly ryby. Vše víceméně fungovalo, při běžné týdenní péči bylo akvárko fakt pěkné, i když nějaká ta řasa tam byla. Problém vznikl před 2 měsíci, kdy mi odešly záda, péče o akvárko nulová,max krmení ryb a dolití odparu. Akvárko je plné řas všech možných druhu, kytky totálně přerostlé (mám tam hodně lobelii, které jsem pravidelně strihala a presazovala aby dělaly "koberec"), microsorium je jedna velká chlupatá koule, sklo začíná být neprůhledné. Ale ryby nemizí. A teď otázka... Záda jsou dlouhodobý quest, určitě se teď nějakou dobu (minimálně rok) s akvarkem mazlit nebudu - co tedy s nim aby bylo pěkné (je uprostřed pokoje), ale nevyžadovalo údržbu? stydim

Terarko z něj udělat nejde, je příliš úzké, želva ani chamik se tam nevejde a asi by to ani nesplňovalo parametry stran vzduch/světlo.

Na výměnu vody jde asi vymyslet do budoucna nějaký systém s hadici, abych to nenosila v kýblu. Ale máme to akva hůř dostupné a já se nemůžu ohýbat k rostlinám, ani k odkalovani.

Můžu z akvárka těchto rozměrů (viz prezentace) udělat malawi i při tak nizkem vodním sloupci? S tím že občas výměna vody, řasy setřít magnetem, občas proprat filtr a hotovo? S Malawi nemám žádné zkušenosti...Jaká jsou úskalí v údržbě? Řasy? CO2?

Teď mám jako substrát Platinum soil - když zruším rostliny, musí pryč?

Případně jiné nápady či osobní zkušenosti s krizovym stavem akvária? Peroxid? Sůl? Cokoli co nevyžaduje fyzickou aktivitu.
Děkuji...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.08.2021 16:04 R Muž afc1886 [14682] Re: KarásekLut
Určitě je nechávám ať se zapojuji. Jsou to sice nervy, ale aspoň se naučili, že máme nějakou pravidelnou údržbu a už sami od sebe se ptají s čím mi mají pomoct.
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.08.2021 12:03 Muž KarásekLut [93] Re: Roger
To u nás se oba hádají kdo mi bude pomáhat s akvárkem smich obě děti ( 6 a 3 roky) se střídají v držení hadice při odkalování a když se při odkalování do kýble dostane malá rybka tak dostanou síťku a loví ryby hop jinak mi pomáhají i s krmením a hlavně mi hlásí když nějaká rybka kadí smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.08.2021 11:29 Muž Jan Jonáš [1298] - Drobné rybkyRe: KarásekLut
Nezapojuji, ale zapojuje se synek sám (21 měsíc). Naštěstí pro mne i akvárium, zatím to je jen podej, podrž, sleduj. Ale párkrát jsem měl již vysypané krmení. A údržbu se snažím dělat při jeho odpoledním spánku. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   14.08.2021 10:36 Muž Roger [1873] Re: Luka123
Já to u syna vzdal (5 let), on by strašně rád pomáhal, ale voda je pro něj afrodiziakum asi jako pro mě krásná ženská smich takže ovládnout jeho nenechavé ruce je nadlidský úkon, jelikož neodkaluji a jen měním vodu tak v zápalu pomoci je schopen vyndat hadici ven (držet jí je pro něj málo). Ale krmení mu jde, naučil jsem ho, ať jemně zaťuká na sklo, jsou naučený že všichni připlavou a je žrádlo. Takže zaťuká a nakrmí, hlavně svoje (akvárium Experiment). Vše ostatní dělám když spí smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2021 07:26 Žena Luka123 [128] Re: KarásekLut
Obvykle poskytují třetí ruku při podávání, přehození hadic mezi kýbly atd. Krmení jen tabletami. Jinak jsou hlavní pozorovatelé nálady a zdravotního stavu ryb. Nic jim neujde. Ale jsou malé a moc nedosáhnou, 6 a 9 let. Ale určitě by zvládly víc, ale pro mě to je relax a taky mám strach,vše by to rozvrtaly víc jak já :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2021 07:22 Muž KarásekLut [93] Re: Yirka
to mě pomáhají s krmením a odkalováním a když je potřebuju zabavit tak jim řeknu ať spočítají všechny rybky smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.08.2021 11:44 Muž Yirka [9126] Re: KarásekLut
Určitě, ale záleží to na věku a šikovnosti. Je jim to jen k dobru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2021 10:58 Muž KarásekLut [93] – Deti a akvarko
Zapojujete nejak deti do starosti s akvarkem? Krmeni, odkalovani atd.? palec
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2021 09:53 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Roger
Nazdar zatím to zdá se šlape,na počátek jsem dal rychle rosoucí rostliny,co na svůj růst spotřebovávaj látky,co by jinak škodily.Kryptošky už se viditelně ujaly a maj nový listy a vpravo v předu ty nízký šípatky taky - byly zasazený 3 a už jsou tam 4 a všechny maj nový listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.06.2021 09:40 Muž Roger [1873] Re: jakaf
Tak se živorodkami hnojit nebudeš muset, jsou to podle mě nejlepší hnojiči, co se týká údržby, musíš si to vychytat, každé akvárium je jiné (voda, kytky, ryby, filtr, světlo atd.. spousta proměnných) časem najdeš co ti vyhovuje, ovšem v akvaristice se to neukáže hned, vše má zpoždění, například za půl roku i déle najednou budeš mít problém (neříkám že je to pravidlo) a náprava je obvykle ještě delší ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2021 08:45 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Roger
Nazdar,je pravda,že tehdy a dnes je obří rozdíl v technoligii,rostlinách a rybičkách v tom ti musím dát za pravdu.Já prostě zkusím dát akvárku 3 - 4 měsíce chodu postaru a když přestane prosperovat,tak nasadím hnojení a výměny vody.Zatím mě živorodky hnojej solidně a kupodivu udržujou na uzdě šneky - dnes jsem ještě nekrmil a ani nebudu a pozoruju,jak 1 xifa ozobávala nové hnízdo šneků,dokud ho celé neozobala.Mladý mě zkrátka přežívaj,většinou v trsu jávského mechu vedle Anubiasu,když porodí víc samic,tak opět ryby nenakrmím a ryby potěr samy zredukujou.Co pak přežije pomalu sem tam odlovím vedle do 35 litrů akvárka a jak trochu odrostou začnu je rozdávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.06.2021 23:24 Muž Roger [1873] Re: Silviebaris
Souhlas, před xx lety bylo pár druhů ryb a pár druhů kytek, dnes je doba jiná a co víc i zdrojová voda je jiná, dříve kvalita vody byla hodně pofidérní ;-). Co se týká výměn vody, je to relativní, vše je o rybí obsádce, množství zeleně, zdrojové vodě atd...
Ono za bolševika se dělalo spousty věcí jinak, ale to neznamená že to bylo dobře a správně.
6 týdnů je sakra málo, povíme si to nejdříve za půl roku.
Hnojí se většinou proto, že akvaristi používají CO2, náročné kytky, silná světla a když se jim to líbí je to jejich věc, je to pro změnu jiný styl, v akváriích s nenáročnou květenou není zapotřebí hnojiv (není tomu tak vždy).
Problém s nemocemi bývá u ryb proto, protože bývají například přešlechtěné, jsou importy z domoviny (což za bolševika moc nešlo) atd..
Osobně mám většinou importy, i z odchytu a problém nemám žádný.
Živorodky jsou ve hnojení kvalitní, ovšem je dobrý vědět že 30 živorodek a například 30 rasbor nebo neonek je rozdíl, rasbory ani tetry ti to zdaleka tak nepohnojí jak živorodky (mám je v experimentu kde nemám ani filtr ;-) ) .
Osobně nečistím filtr víc jak rok a i tak když už se uchýlím k tomuto neblahému počinu tak jen proto že mi to přijde z nudy vhodný ovšem filtr si o údržbu neříká.
Vodu měním 1x měsíčně proto, protože jí mám chudou asi na vše a moje druhy ryb jsou vesměs čistotné. Ale, výměna vody je to poslední co by akváriu zásadně ublížilo nebo vyvolalo nemoci ;-) Dlouhou dobu jsem ji měnil 1x týdně a ničemu to nevadilo.
Řasy jsou povětšinou tam kde jim dáme podmínky, a v dnešní době nepřeberného množství druhů světel, kytek atd... se budete divit, řasy se ukáží a nebudete ani vědět proč. Osobně je neřeším, naopak se je snažím ovládat aby byly tam kde chci a v množství jakém chci.
Ale kolega jakaf na to přijde sám, například už jen proto, že se mu množí ryby rychleji než rostou kytky kterých tam moc nemá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.06.2021 23:24 R Muž Anthrax [4765] Re: jakaf
Tak nevím z čeho čerpáš, ale naprostá většina lidí tu 1/2 a více vody nemění. Standardně se tu začátečníkům doporučuje měnit 1/3 týdně. Je to taková jistota. Vezmi si, že většina akvaristů se sem obrací s nějakým problémem. A ta výměna vody je „naředěním“ takového problému. Je to nejlevnějším a rozhodně méně drastickým řešením, než (třeba zbytečné, preventivní) použití chemie ve formě léčiv. A taky je to třeba o doplnění živin pro rostliny. Ale to už záleží na konkrétních podmínkách. :-) Samozřejmě kdo to má ve voku, ten ať mění/nemění vodu dle vlastního uvážení. Já třeba měním vodu pravidelně (cca 1/4 objemu týdně), téměř neodkaluji, techniku moc neřeším, filtr si jede svým životem, nejdůležitější jsou prostě ty rostliny (ale zase ne každý je může mít), nevím co jsou řasy, nemoc u ryb jsem neviděl ani nepamatuju. Každopádně je několik cest, jak se dopracovat k funkčnímu a zdravému akváriu. A je na každém jakou si pro své potřeby a podmínky zvolí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2021 22:25 Silviebaris Re: jakaf
Živorodka se i v kaluži rozmnoží..
Než stále prát filtr,tak raděj častěj vyměnim pár litrů vody..
Každej to dělá jak se mu to líbi a vyhovuje,a doba se mění.
6 týdnů na hodnoceni je mizerně málo..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2021 22:13 Muž jakaf [92] - Xify a paví očka – výměny vody
Teda nic proti,ale proč všichni měněj co týden 1/2 a víc vody,hnojej jak divý a spol.Pak v deníčku píšou,že maj řasy,problémy s rybama a nemoci.Akvárko je přirozenej biotop a já osobně za bolševika měnil vodu,jen když už to bylo nutný,akva tehdy neznalo CO2 a bylo hnojený výkalama ryb.Po 30ti letech znova začínám s akvaristikou a budu to dělat opět stejnym stylem.Aktuálně mám 6 týdnů založené 70 litrů akvárko,za tu dobu jsem jen párkrát vypláchnul molitan ve filtru a 1x vyměnil trochu vody.V akvárku mám úmyslně šneky,rostliny mě začínají pěkně růst i bez hnojiva a živorodky se stačily roznmožit,že jsem jich už 30 přelovil vedle do malého akvárka.Nemám žádné řasy ani nemoci ryb.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2020 17:47 Muž Roger [1873] Re: Guppy
Tak já od jisté doby odkaluji jen povrchově tam kde vím že padá krmení nebo není porost, a to opravdu jen povrchově, už nerejpu do dna, nepřinášelo to dobrotu, proto je mi to asi i jedno, žádný problém to netvoří, jak psal kolega, alespoň jsou víc v klidu a nežebrají tolik smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2020 17:34 Žena I.Š. [55] Re: Guppy
To jsem netušila, že se nemá v den údržby krmit, nikde jsem to nevyčetla. Jsem zase o něco chytřejší. Svoji logiku to má. Ale co myslíte vlastně přesně odkalením? Já odsaji víc ode dna a trochu zakarbuju v substrátu tam, kde vím, že se detrit usazuje (vepředu u skla, pod kořenem, pod filtrem, kolem kamenů...) Jinak moc nemůžu, protože bych poškodila rostliny,ale i tak se mi pokaždé nasaje dost nečistot. Čistí se substrát nějak důkladněji?
A novou vodu doplňuji ve stejné teplotě jako je v akvárku, už jsem se to naučila namíchat akorát. Je tedy lepší dodávat studenější? Rybky jsou hned po dolití aktivnější a čilejší.
Díky za info, hezký den ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2020 17:11 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: Guppy
Díky, rozumím.

Já neodkaluji. Jen měním vodu, maximálně ustřihnu nějaký ten list. Krmím podle toho, jak si vzpomenu. Takže klidně i přímo po výměně. Ale je pravda, že jsem nad tím nikdy nějak výrazně nepřemýšlel. Jen, že u některých ryb výměna vody o studenější (ochlazení stávající naředěním studenou) a nakrmení může podpořit tření.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2020 17:04 Muž ludvik [1082] Re: Guppy
Na druhou stranu, když je před údržbou nakrmím, tak jsou méně otravné a nepletou se tolik pod odkalovačem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.05.2020 16:39 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Guppy
A taky může vyloučit po odkalení to, co sežrala včera. Po hrabání se ve dně by se mělo odkalit, ale pravidlo by mělo být, že toho bordelu je v nádrži tak málo, že to nemůže způsobit žádný zásadní problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2020 15:32 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: hrochy
Často jsem to viděl u jiných akvaristů, mám to proto za obecnou zvyklost..
Záleží na typu údržby, ale hrabáním se ve dně dojde k rozvíření kalu a zhoršení parametrů vody. Není tedy žádoucí to ještě zhoršovat krmením, protože když ryba žere, tak i vylučuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2020 14:42 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: Guppy
Proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2020 13:10 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: vlka
Ne že bych to vždy dodržoval, ale nejlepší je v den údržby nekrmit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2020 10:41 Žena I.Š. [55] Re: vlka
Hezké ráno, taky napřed nakrmím, nechám je chvíli, aby si vše našly a vyzobaly a pak dělám údržbu. Když je to krásně čisté, tak následující den většinou mají půst ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2020 10:02 Muž Roger [1873] Re: vlka
Myslím že je to jedno ;-) ale osobně mi to vždycky vyjde po krmení, jelikož synátor spí a já mám na to klid smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2020 09:54 Muž vlka [3444] – ..dotázek...
Hezké nedělní ráno, chci se zeptat, je pro rybičky lepší dělat údržbu po nakrmení, nebo když jsou hladové ? Možná hloupost, ale kdoví...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2019 22:14 Žena Icestar [595] Re: Designer
"Bezny akvarista je predevsim chovatelem nitrifikacnich bakterii"
To je velmi moudrá věta, kterou jsem si vlastně dosud neuvědomila. Pravda pravdoucí palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   03.12.2018 21:36 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Doporučuji filtr a topítko zapnout přes zásuvku s vypínačem, stojí to do stokoruny. Pak není potřeba nic vytahovat ani blbnout se šňůrama. Osobně to vypínám téměř vždy, když sahám do akvária. Přece jenom jsou to dvě šňůry 240V co vedou do vody. Jinak nějaké přestávky myslím netřeba. Voda odebírá teplo poměrně rychle. A po napuštění taky nevidím důvod na co čekat.

Re drvi: jo to znám. Přijdu z práce, koukám, voda se nečeří a pak mi teprve dojde, že jsem se v tom den před tím vrtal. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.12.2018 21:30 Žena drvi [2894] Re: ctibum
No dobře, sichr je sichr. Já jen, že cokoliv vyndám ze zásuvky, občas zapomenu zase strčit zpátky stydim :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2018 21:29 Ema5
ok, děkuju všem za rady a ano, jsem absolutní "rybí tupec" s teploměrem ponořeným ve vodě :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.12.2018 21:22 R Muž ctibum [6909] Re: drvi
No, dovolím si souhlasit s Manuelem. Už kolikrát mi do akvárka spadly třeba nůžky, který se ke dnu úplně zvolna nesnášejí... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.12.2018 21:21 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: drvi
Já tomu věřím, a měl jsem to přesně tak, jak píšeš, a nic jsem nevypínal, ale děvče je přece jen (zdá se) začátečník, který problematice (očividně) moc nehoví, tak ať zbytečně není úraz. ;-) stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.12.2018 21:19 R Muž ctibum [6909] Re: Ema5
Zbytečně moc o tom přemýšlíš. Prostě to jen vytáhni ze zásuvky (odpoj od elektřiny), ale ne z akvárka... ;-)
Teploměr proto, aby neprasknul a nezabil tě, když nebude zapnutý pod vodou.
Filtr spíš proto, aby ti neběžel a necákal vodu. Čerpadlo běžného vnitřního filtru se ti při běžné údržbě na sucho zpravidla nedostane, pokud nemáš například vlepený komorový filtr, což asi nemáš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2018 21:18 Žena drvi [2894] Re: ManuelChavez
To uz by ses pak musel bát pustit do akvarka i ryby, kdyz tak nevěříš elektroinstalaci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.12.2018 21:16 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: Ema5
No radši to topítko vypoj z elektriky pokaždé, když se budeš v akva vrtat - náhodou do něj drbneš, praskne, a zabije tě to.
Jak už ti tu psali, sahat do vody, do které jde elektrika není nic moc. :)

Z akvárka to při údržbě vyndávat nemusíš, stačí vytáhnout šňůru ze zásuvky. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.12.2018 21:15 Žena drvi [2894] Re: Ema5
Emo, dej topítko vodorovně co nejníž a zůstane i po odpuštění 1/3 (nebo i více) vody pod hladinou a vypínat ho nemusíš . Filtr hlavně nezapomeň hned po napuštení vody znovu zapnout!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2018 21:12 Ema5
takže čistě teoreticky bych měla top. tělísko a filtraci předělat, tj. dát patně podélně.. abych při časté výměně vody nemusel neustále vyndavat obojí z akvárka.. pouze vypnout z el. proudu.. a po doplnění vody po 15mih. zapnout do el. proudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.12.2018 21:05 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: Ema5
Jo, necháš to v akvárku, ale když ubereš vodu a topítko se ocitne na suchu, je to jako kdybys ho vyndala. :-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 7 8

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 12053x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11296-pravidelna-udrzba-akvaria