Kameny
Ale ja ich tam budem mat 5. Neviem ci si nemam objednat nejake z internetu. No ja si myslim, ze je to vyhadzovanie penazi z okna.
Jeden šumějící kámen Ti v akváriu žádnou kalamitu nevyvolá, toho se neboj.
Starší reakce
To se týká vápence
a jemu podobných.
Tak jaktože tady někde čtu, že nějaké šutry bublají. Nebo kapání octa na ně.
A pak šumí.
Křemen bez dalších příměsí vodě nevadí
Ahoj. Chci se zeptat proč vadí křemen ve vodě?
Co ti brání ho otestovat třeba v octe a uvidíš. Jezdím okolo už méně často, nikdy jsem se ale detailně nedíval co to je, připadá mě to jako nějaká břidlice.
Tam taky. To bude stejnej kamen. Původně jsem ale myslel ten sráz těsně před čerpací stanicí Shell, která je u prvního sjezdu na Dobříš. A ty myslíš tu stráň za bejvalym odpočívadlem U dvou Sudů. No to je ono. Zajímalo by mě, jestli by tenhle kámen byl vhodnej do nádrže...
Ty myslíš ten kopec za rybníkem směrem od Prahy.
0 14.03.2012 10:12 lap Přátelé, potřebuji radu ohledně kamenů, které se nachází přímo u dálnice z Prahy na Příbram, v místě, kde je sjezd na Dobříš. Drolí se tam skála přímo na kraji dálnice, kamen je černý a odlamuje se. Jezdíte tamtudy někdo?
Starší reakce
Když se podíváš na mé akvárko mám ho vyskládáne celé lávovýma kamenama. Stačí než je dáš do akva propůáchnout vodou. Jinak nic víc
"...Práve zde, na Klárove, muzeme charakter letenského souvrství velmi dobre pozorovat. Je zde patrné rychlé strídání svetlejsích tenkých vrstev
kremencu , prevazujících tmavsích
drob a podrízených mekcích
prachovcu vetsinou jen v nekolikacentimetrových intervalech. ..."
viz
coord.info/…
staci googlovat
Zdravim, nevíte prosím z jakého nerostu je skála na Praze 1, Malá Strana, roh Pod Bruskou a U Bruských kasáren?
Starší reakce
A co třeba Morava, Bystřice, Mlýnský potok? Vybrat, donýst dom, očistit a šup do akvárka. Sice v této zimě asi ne, ale na jaře super procházka
Starší reakce
Asi jediné čo sa o tom dá si pomyslieť je, že platí sa hlavne za značku. Tiež som nedávno krútil hlavu nad cenou fingerwoodu (25e), keďže obyčajný koreň (Driftwood) som kúpil za 3e a ešte k tomu riadny kusisko.
0 31.01.2012 08:09 mrázeček – Seiryu stone atp.
Trochu OT,ale nedá mi. kameny sice pěkný,ale dát 230 kč za kilo kamene mi přijde přeci jen moc. Ještě když porovnám ceny ze zahraničí,kde tyhle šutry vyjdou cca do 3Eur.Takže podle mě vizuálně hezká věc,ale ne za tyhle peníze.
www.ada-akvaria.cz/… 3495 peněz versus
www.aquascape-boutique.fr/… - 15E
Nevim co si o tom mám potom myslet?
Starší reakce
I přesto děkuji.Zkusím to nejdřív na nečisto v kýbli změřit a pokud to bude v pořádku tak to tam šoupnu.
Aha.Tak rostlinkám moc nerozumím.
Místo testů vody,které koupíš,nestojí za úvahu,nechat si udělat rozbor vody,aby toho Ca nebylo moc?Myslím,že se potom vysráží na povrchu listů a nevypadá to dobře.
V tomto Ti určitě lépe poradí rostlinkáři.
No o rybkách jsem ještě moc neuvažoval,spíš jsem chtěl vybudovat rostlinné akva.Jinak tam poputujou současné parmičky černopruhé.
Záleží,v případě těchto kamenů,jaké rybky chceš v akva chovat.
Dokoupim ještě test, vše přeměřim a pokud vstupni hodnota vody bude ok tak to vyzkouším. Jinak který ten test bych měl koupit? na měřeni ut nebo gh?
Být tebou asi bych se toho nebál a kameny tam vložil. Jestli teda na tom nejsi podobně jako já. Mám vodovodní vodu o celkové tvrdosti cca 25, takže to řešmí reverzní osmózou. Ale to je jiná kapitola
Myslím, že bys neměl mít problém.
Akva má 270 litrů. Ale čistý objem netuším. A pH zhruba mezi 6-7 přesně ted nevim. Ale tvrdost nemám čím změřit.
Samotné šumění kamene ničemu nevadí. Je to důsledek toho, že kámen obsahuje větší množství vápence, který s kyselinou octovou reaguje úplně stejně, jako když octem vyvařuješ vodní kámen z rychlovarné konvice. Vápník uvolňující se v akváriu má za následek zvýšení celkové tvrdosti vody. Ale zase, jak píše romant, novodobí bubáci. Záleží na více faktorech, které ovlivňují to, jestli tento jev škodí.
1. Pokud máš v akva měkou vodu a chceš/potřebuješ jí mít tvrdší kameny tomu pomůžou, nebo to dokonce úplň vyřeší.
2. Pakliže máš vodu měkou a potřebuješ jí mít měkou i nadále a narveš do 100l akvária 25kg zmiňovaných kamenů, pravděpodobně se ti znatelně tvrdost vody zvýší.
3. Jestliže dáš ale 25 kg těchto kamenů do 500l nádrže, může to na tvrdost mít minimální téměř zanedbatelný efekt.
Je toho ještě podstatně víc, ale tím bych se asi teď nezabýval. Být tebou změřím si tvrdost vody a od toho bych se odvíjel.
A nenapsal jsi do jak velké nádrže chceš těch 25kg vložit?
Něco o tom nastuduj, informací je tady dost. Já se budu držet svýho, že i tak to bude fungovat. Já zastávám názor, že vápník je taky prvek, který rostliny ke svýmu životu potřebují, tak mě nějaký ten šumějící kámen v akváriu nevadí.
Jo,ceocko to srazi dolu,ja mam vodovodni 7,8 a srazi me to na cca 7,2
Kdyby ten křemenec obsahoval vápenec, tak se říká, že vápenec tvrdí vodu a zvyšuje ph. Ale když budu používat co2 tak bych to ph mohl srazit dolů ne? Nebo jsem to popletl?
Ano, podle mě to bude v pohodě. Uvidíš jak se Ti k tomu vyjádří někdo jiný, já bych do toho šel.
Jj právě do toho. Chci ho zrušit a udělat odznova trochu jinak. Jenom mě ty kameny vylekakly. Takže při standardni údržbě výměny 1/3 vody týdně by to mělo být v pohodě?
Do jak velkýho akva? Do toho co je v prezentaci? Tam bych s tím problém neměl.
Jen menší detail. Nebyl by to jeden kámen ale více, asi tak 20-25kilo. Nebude tohle už mít vliv?
Jemně šumějící kámen a jeho nedoporučení k použití v akváriu, to bych považoval za takovýho novodobýho bubáka, který je zhusta šířen. Použití takovýho kamene bych se v akváriu nebránil. Šumějíci dno, to je trošku jiná kapitola, ale i s tím se dá pracovat, ale to už musí mít člověk tzv. něco odakvaristikováno.
Kameny jsem vydrhnul kartáčem a vyzkoušel. Pak ponořil do octa a trochu jemně šumí? Přestane to nebo se vubec nehodí?
Tady se tvrdí, že kameny co šumí se nehodí. A prodavačka mi říkala, že křemenec dost často od nich právě akvaristi berou. Tak ted nevím komu věřit.
Je křemenec vhodný do akva?
Starší reakce
Já se dočetl, že je rozpustný v HCl, ale ve vodě by snad být neměl...
Tak a teď výsledky 1. pokusu, v kouli o objemu asi 1l s jávským mechem a růžkatcem jsem po 14 dnech nalezl oba okružáky uhynulé, zkusím to ještě jednou(možná sem je tam dal moc brzo) a dám vědět jak to dopadlo.
Galenit je z nějaké malé žíly, sbírán na povrchu.
O jedovatosti olova vím, ale zajímalo mě právě jak se projeví jako sloučenina se sírou...Přesné množství olova v tomto galenitu netuším(je tam i dost křemene), šneci byli vybráni záměrně, abych ochránil ryby či krevetky.
Podle mého hodně laického názoru a podle toho co jsem vyčetl na netu, tak by zrovna galenit nebezpečný být neměl, ale hodně záleží co to bude za typ. Jak jsem se dočetl, tak většinou je to ruda obsahující do značné míry stříbro i zlato. Z toho mi vyplývá, že pokud bylo třeba zlato u nás v minulosti hojně těženo chemickou cestou, tak co když zrovna tenhle galenit je prosáklý až do "jádra"? Co pak uvolní do vody?
Ber to jenom jako takovou úvahu. Ale galenit pravděpodobně rybímu prostředí neublíží a třeba najdeš i zrnko drahého kovu
.
Trocha osvěty
Zdroj :
maturuj.kvalitne.cz/…
OLOVO Pb: ox. č.: II, (IV)
výskyt: PbS - galenit
výoba: pražením galenitu a následně redukce oxidu C: 2PbS + 3O2 →2PbO + 2SO2;
PbO + C → Pb + CO
vlastnosti: šedomodrý kujný, neušlechtilý(měkký, těžký, jedovatý) kov, velká hustota, špatný vodič tepla elektřiny, kyselinami(HCl, H2SO4) se pasivuje, s HNO3 a octovou vzniká Pb(NO3)2, resp. (CH3COO) 2Pb - rozp. ve vodě. Kationty Pb2+ a páry Pb jsou jedovaté (otrava těžkými kovy může být i z Cu a Cd)
užití: Pb do akumulátorů; Pb(CH2) - tetraethylolovo do benzínu; PbO2 - ox. činidlo do hlaviček sirek; PbO - olovnatá skla, PbS - černý nerozpustný, PbCrO4 - chromová žluť pro malíře, (CH3COO) 2Pb-olověný cukr - výroba fermeží; PbC l – sraženina - analytika; Pb3O (=2PbO + PbO2) - oxid olovnato-olovičitý – suřík - do červené základovky; Pb(CO3) 2·Pb(OH)2 - běloba, ale s H2S vznik PbS – černá -tmavnutí obrazů.
Olovo je jedovaté jak hrom, kor pro vodní živočichy. Jen je otázkou, kolik ho v tom či onom galenitu je? Plži a olovo dohromady moc nejdou. Jsou to první tvorové, na kterých se olovo projeví.
Myslím že rybám olovo neškodí, len ho kumulujú v tele a preto by sa aj nemali jesť ryby zo znečistených vôd.. Aspoň tak som to niekde počul
Zdravím, zkoušel jste někdo galenit (PbS)? Pokud ano, nebyly problémy s olovem?
Je to nádherný kámen, zatím jej testuji jen v kouli u šneků, ale co ryby a krevetky si netroufám odhadnout.
Starší reakce
Jen doplním, SAVO originál
ne žádné z těch "navoněných"
Savo?
Ten hypermangan chápu, taky jsem si to myslel že by se to zabarvilo.
Podle fotek se kameny blbe urcuji (teda nam amaterum). Tipnu si opuka? Nejlepe udelas, kdyz se podivas do geologicke mapy mist, kde si to nasel, a projdes moznosti co se u tebe nejvic vyskytuji.
Hypermanganem na kameny ne, zbarveni by si z nich nikdy nedostal. Muzes treba savo.
Starší reakce
Lávovými kameny, co by kameny pro navázaní mechů rozumím kusy tak 1-5cm max velké, aby se právě daly dosadit do prostoru mezi kameny či kořeny hardscapu. Mechy je brzy zcela překryjí...Z těch druhů co píšeš se k podkladu chytí Fissidens, s trochou štěstí i Willow moss. Než monoselenium, tak je lepší Lomariopsis-také dokáže k povrchu přirůst.
K tomu jak hýbou kameny s parametry vody-pokud nemáš dno, které šumí v octu a nikterak brutálně tvrdou zdrojovou vodu, tak se při běžné pravidelné údržbě akvária není čeho bát(o užití se substráty ADA už ani nemluvím
). Kolikrát právě Ca a Mg rostlinám může chybět...
phoenix moss je fissidens
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 18
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 39399x