Kameny
Jsem začátečník a ve všech informacích a radách, které poctivě načítám stojí, že kameny nesmí šumět. Vaše profi specialitky neznám, to už je jiný level. Ale zase jsem o něco chytřejší.Děkuju a hezký den
To, že kameny šumí, ještě neznamená, že nejsou použitelné do žádného akvária. Do určitých biotopů (např. nádrže pro jezerní tlamovce) to naopak může být i plus. Spousta takových kamenů se běžně prodává i ve specializovaných akvaristikách. Je třeba s tím počítat a dopředu si rozmyslet, co kam dávat. A chtít po univerzální, nekvalifikované a mizerně placené obsluze v hobby marketu, aby měla takovéto geologické znalosti, to mi přijde příliš
Ahoj, v Hornbachu Řepy jsem koupila 4 kameny určené do akvária za celkovou cenu 500 Kč. Jen tak pro jistotu jsem je otestovala octem a šuměly. Vyměnila jsem za jiný, velký s dírou a bylo to úplně stejné. Vrátili mi peníze docela ochotně, ale nechápu, jak je mohou vydávat za vhodné do akvárií. Sami prodavači se divili. Takže příroda a kamarád geolog to jistí
Starší reakce
Ok, dám tomu čas, vyvařit je nemůžu, nemám nic kam by se vešli
kameny se mi líbí, protože pasují pěkně barevně k písku a vypadají opravdu realisticky přírodně na rozdíl od těch co prodávají, tak jsem je vzal horkou vodou z rychlovarné konvice a ocelovým kartáčem. Octový test byl negativní. Asi hledám problém který není a zbytečně plaším, jelikož ty dva šutry z lesa fakt cejtit nechceš
smrděl od toho celý byt, od té doby k tomu čuchám jak blázen, je fakt že abych to cítil musím dát nos pomalu do vody. Kdo ví, třeba ten zápach je to co popisuješ
Kameny nevypadají zle a jestli dopadl ocet negativně, něměl by s nima být problém. Všechny kameny a kořeny do AQ si vyvařuji ve slané vodě. A AQ vždycky voní tak nějak zemitě s lehkým vzdáleným přívlaskem rybiny. Ale jen nepatrně. Dej tomu čas a uvidíš.
0 22.11.2019 20:36 Roger [1876] Ahoj, rozhodl jsem se nasbírat kameny v lese do akvárka, máme tu horský potok, pramení ze země, poslední dobou nemá moc vody. Ale k věci, omyl jsem je, zkusil ocet, vše ok, vložil do akva, ale z vody jde jakýsi zápach, nedá se popsat, není to smrad, ale nestandardní zápach, společně s nimi jsem tam dal i dva kameny z lesa, ale to voda byť jsem je ošetřil najednou začala smrdět jako počůranej koberec od psa
asi sloužili jako veřejné wc liškám a kunám
, vyndal jsem je ven, vyměnil cca 70% vody a teď řeším zda to co teď cítím je následek a nebo to jde i z těch kamenů z potoka, zápach je jiného charakteru, pod vodou jsou kameny červenohnědé, ale absolutně netuším i jaké jde. Chci se zeptat těch co si přinesli kameny z přírody zda jim to změnilo zápach vody a nebo ne, abych věděl zda je to normální, nemám s tím žádnou zkušenost. Akvárko je nové, ale kytky jsou z mých ostatních akvárek takže padající listy a jejich rozklad je nejspíš vyloučen
Starší reakce
Otázka je, do jakého typu akvárka je plánuješ dát. Vyzkoušej to v octu, pokud to bude šumět, tak se to do většiny akvárek nehodí.
Možná je to buližník, ale těžko říct. V potoce může být víceméně cokoliv.
0 19.11.2019 10:22 Vojta – Kameny z Divoke Sarky
Chtěl bych se zeptat, zda tyto kameny jsou vhodne do malého akvaria (30 litru), kde budou bety a planuji mít více rostlinek. Jsem zacatecnik, tak si nejsem jisty, zda to nebude mit negativni vliv na cele prostredi. Co si myslite prosim? Kameny jsou z potoka v Divoke Sarce v Praze.
Starší reakce
Vypadá to na nějakou sedimentovanou horninu, jestli je to břidlice si netroufám odhadovat (někdo možná poradí)
Já bych se použití v akváriu nebál.
Zdravím, našel jsem venku tento kámen. Můžu ho použít do akvárka?
Nikde jsem nenašel co to může být.
Děkuji za radu.
Starší reakce
0 29.04.2019 16:36 www.crustaceans.info –
Re: Papik Důležité také je nedat tyhle "měkké" kameny pod filtr, jako jsem to kdysi udělal já. Po pár týdnech mi z kamenů moc nezbylo a navíc to znečišťovalo vodu.
Když pro krevetky jsou se svými komůrkami naprosto perfektní a i zajímavě vypadají. Jen ta křehkost...
V akváriu se pak už nerozpadají. Ale jinak mám s jejich očistou stejnou zkušenost. Kdyby je chtěl člověk umýt důkladně, tak z nich nic nezbude. Už bych to podruhé nekoupil. Zlatý kameny z přírody.
Jaké máte zkušenosti s dragon (ohko) stone? Z obchodu jsou pokryté prachem podobným tenisové antuce, plus ve stěrbinách mohou být zbytky jílu.
Oplachoval jsem je sprchou se slabým proudem, ale přesto se větší kameny poměrně dost drolily, respektive z nich malé kousky či šupiny kamene odpadávaly. Taky me přišlo, že i po delším oplachování z nich jde stále bordel. Je to normální?
Nerozpadají se potom i v akváriu vlivem působení vody? Nebo je mám ještě proplachovat?
Starší reakce
Skvelé, to zní dobře! Díky.
Používám břidlici ze Železných hor. Jen jsem ji naštípal, aby byla tenší, trochu srazil hrany a očistil kartáčem. Dělám z ní úkryty pro ryby, hlavně seveliím se to líbí. Žádné problémy nepozoruji.
Břidlici použít určitě můžeš. Jak píšeš, bez ostrých hran.
Ahoj, po obhlídce cen prodávaných kamenů, jsem si řekla, že něco nasbírám v přírodě. Vím o jednom břidlicovém ložisku. Myslíte, že břidlice do akvária nevadí? Budu mít pancéřníčky, samozřejmě si budu vybírat bez ostrých hran, ale i tak se raději ptám, je to vhodné?
Díky.
Starší reakce
Jak se tady psalo, nejlepší je peroxid vodíku.
Používá se do bazénu cca 30% koncentrace. Kameny do 20 litrového stavebního plastového kyblíku, naplnit vodou, dva litry peroxidu, klackem zamíchat a pár hodin počkat. A je vyřešeno. Jen opatrně, tato koncentrace už pálí na rukou a pozor na oči !
Vařit kameny... Mysleme trochu energeticky.
Pokud jde o dezinfekci, poslouží - po předchozím mechanickém očištění - savo, hypermangan, a zdaleka nejčistěji peroxid vodíku.
Kuchyňská sůl je neefektivní. Něco zabije, mnohé přežije.
V troubě není takový teplo (a hlavně bude pomalý nárůst), aby to něco udělalo. Maximálně prasknou ... Nemyslím si, že by v nich mohlo být tolik vody.
Trouba je ještě horší. Postavil sis někdy ohniště z kamenů z řeky? Něco podobného se může stát při vaření nebo ještě hůř při následném pečení.
Proč nebezpečná?
Snad ledaže by některé svinstvo přežilo ... ale to lze vyřešit troubou. Že je to zbytečné nerozporuji, ale proč nebezpečné?
Vařit kameny je dost nebezpečná záležitost a nikomu to nedoporučuji. Ve slané vodě to už vůbec nechápu.
Opláchnutí následuje po vyvaření ve slané vodě.
0 06.03.2019 19:14 Silviebaris –
Re: vlka Nic nevyvařuj,jen to opláchni pod tekoucí vodou a šupem s tím do akvária...
Vyvařovat šutry a jiné dekorace ve slané vodě je mnohokrát omílaná ptákovina kterou děláš ani nevíš proč
Nic proti varu (i když i ten umí kámen zničit) ale rozhodně bych neřekl, že solí není co pokazit.
Dihydrogen monoxid a halit - proč ne? Tím nemůžu nic pokazit. Omakal jsme lávové kameny a barveny nejsou. I břidlice je přírodní.
Tak chápu, že sůl ledacos zahubí ale var je spolehlivější a jako takový na „sterilizaci“ musí stačit tak na co ještě zasolovat? Ale ani sůl ani teplota neřeší problematiku nějakých barev, jak tu bylo naznačováno.
Já teda kameny nikdy nijak nevyvářel. Prostě je pořádně omyju a dám je do akva. Jelikož vím kde a jak jsem je sebral, tak se nemusím žádných barviv obávat.
Ale chápu, že každý nemá po ruce neznečištěný horský potok s vhodnou horninou....
Tak znáš to ... chlorid draselný se používá ve smrtících injekcích, tak proč by nefungoval chlorid sodný v roztoku s dihydrogen monoxidem.
Proč probůh ve slané vodě?
Pokud to obsahuje nějaká nevhodná barviva, tak ti ani var nějak zásadně pomoct nemusí.
Důkladné vyvaření ve slané vodě a musi to bejt cajk. Jsko dekorace ideální.
Dnes jsem na ně v Kiku koukal také. Některé pytlíky s břidlicí vypadaly celkem zajímavě. Je na obouch červeně napsáno, že jsou jen na dekorativní použití. Nevím jestli je ten lávový kámen úplně přírodní, aby to nebylo třeba něčím barvené.
Tohle balení Břidlice a lávových kamenů v Kiku mě překvapilo. Nevypadá to vůbec špatně.
Starší reakce
0 22.02.2019 19:35 Petr – Geologické mapy...
Starší reakce
V pěkným zarostlým akvarku budou stejně nejlíp vypadat valounky z řeky... nebo kameny ve stejnej zajímavej barvě
Ja praveze chcem skusit nieco nove. Tie tri nadrze su uz minulost. Pred rokom som vsetko predal a neskor som zistil ze mi to velmi chyba. Chcem skusit nieco nove v inom style.
Skusam sa po roku zorientovat v novych trendoch a vyuzit moje doterajsie skusenosti. Taha ma to do iwagumi stylu. Este nie som pevne rozhodnuty a preto zbieram info... Aj tebe velmi pekne dakujem za ochotu poradit.
Jj, je snadno drolivý. Pod proudem (ne moc silným) vody ze sprchy se to trochu rozpadalo. Řekl bych, že pokud nechceš jít přímo do aquascapingu, tak to stejně bude vypadat trochu jako pěst na oko. Protože ty kameny úplně přirozeně nevypadají. Nebo když koukám na tvá akvárka, tak ty kameny zarostou kytkama a nebudou vidět. To je pak jedno jaké tam dáš ,čili nemá cenu za ně utrácet
Ale to ber jen jako můj názor.
Velku podobnost som si vsimol. Nevies nahodou ci aj dragon stone je taky cudne drolivy a makky? Vzivote som ho nemal v ruke. Mne calari rock tvrdostou pripomina murarsku tehlu.
Podle mě je to něco jako dragon stone.
Test kyselinou:
m.youtube.com/…
Ale je fakt že je to drolivé až až. Moc odolné to není.
Nevieš náhodou či mení aj parametre vody? tvrdosť...
Největší problém tohoto kamene je jeho vyčištění.Ty dírky v kamenech jsou plné bahna a při čištění se taky drolí.dnes ho mám jako ozdobu na skalce.
Čaute všetci. Chcel by som vás poprosiť o radu. Nevie niekto niečo o calari rock. Ako sa to správa, čo spôsobuje... Je to veľmi pekný kameň, ale na prvý omak dosť divný. Dik za každú reakciu.
Starší reakce
Či to riasy dokážu, netuším. Viem, že to dokážu (pomocou koreňov) vyššie rastliny. Napriek tomu by som sa takých kameňov nebál. Dlhodobo som používal "železité" kamene (kremenec s kremenným tmelom so žilkami oxidov železa z oblasti, kde sa od staroveku ťažila železná ruda) bez akýchkoľvek pozorovateľných negatívnych dôsledkov (napr. v tomto akváriu:
rybicky.net/nadrz/26803/0.jpg… ). Iné by bolo, ak by boli okrem železa prítomné aj meď (pyrit), ortuť (rumelka), a pod.
Ani s tímhle moc neobstojíš.
Řeknu Ti to takhle: Půdy a sedimenty v přírodě běžně obsahují železo až v jednotkách procent. Železo je všude. Dokonce i když v akváriu použiješ čistý křemičitý písek, tak valná část těch cca dvou procent příměsí jsou oxidy železa. (A hliníku. A titanu. A další.)
Kdybys vyloučil z použití šutry s obsahem železa, byl by výběr vhodných šutrů hodně zúžený!
(Čímž železo nijak nepropaguji. Je to s ním složité.)
je to jak píšeš ale myslím, že řasy z něj to železo čerpat dokážou, takže minimálně hodně snadno porůstají řasou...
Ďakujem ti za snahu poradiť. No v skutočnosti je to železo v tých šutroch vo vode akvária prakticky nerozpustné. Preto sa v rámci hnojenia do vody leje napr. chelatované železo a nepridávajú sa "železité" kamene.
rozpouští se do vody a může ho tam snadno být moc...
Osobně jsem na to nikdy nešel takto mineralogicky. Výjimkou je vápenec. Zajel jsem do ne-vápencové oblasti, našel potok, a z něj vytáhl kameny žádané barvy a tvaru. Pro jistotu udělal octový test.
Nemají ostré hrany a na 99% to bude nějaká netečná hornina. Jejich největší předností je, že na rozdíl od všelijakých extra šutrů vypadají pod vodou zcela přirozeně.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 18
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 39399x