Kameny
ještě se nedoporučujou hodně železitý kameny
Hodně se teď používají dekorativní kameny ale jsou to většinou s obsahem vápence, aby se daly použít do akvária prodává se k nim speciální substrát. Pokud máš ale v akváriu alkalickou vodu nemusí tě to moc trápit.
Já nevím, jestli to lze takhle shrnout - ale z diskuze vyplývá, že jsou vhodné všechny, které neobsahují vápenec. Asi by se neměly drobit, atd. Těžko někdo sestaví žebříček, že čedič je vhodný, žula vhodnější a křemen nejvhodnější (například)
Řiď se tím, co se Ti líbí a co máš dostupné...
Pročetl jsem skoro celou diskuzi a vlastně jsem se nedozvěděl co mě zajímá nejvíc a to, jaké kameny jsou vlastně nejvíce vhodné do akvária? Pokud chci kameny, které nijak neovlivňují parametry vody a nemají ostré hrany, jaký druh je nejlepší? Křemen, láva?
Starší reakce
Opláchnout vodou a můžeš to dát do akvária.
Starší reakce
Starší reakce
Opuka obecně obsahuje vápencové složky, takže nic moc.
0 14.05.2018 00:08 Jakub69 – Opuka? sám nevím
zdravím vás všechny...chtěl bych se zeptat jestli může opuka do akvaria? jestli to tedy je..našel jsem krásně tmavé kameny v řece ale strašně smrdí rybynou doufám že to ničemu nevadí...ale myslím že to je opuka dá se z ni odstipnout malé plošky kamene...dekuji za rady
Myslel jsem řeku Morávku.
Pokud myslíš obec Morávka si úplně vedle, ale v Morávce se jich pár najde a ten motivační je zrovna z ní vytažený...jinak dneska jsem se byl projít a našel jsem zas krasavce, myslím že je to jeden z těch co tam nechal David, vypadal jak hrouda bláta a podívej co je z něj teď po dešti...
Teď už mě napadá jenom Morávka.
Pokus dobrý..
Ale nejsi daleko..
Ahoj, nemohu pomoct, takové místo musím chránit, pochopte. Jestli si to někdo najde sám, tak ať si bere kolik chce, můj majetek to není. Ale jen tak tam pustit člověka kterého neznám nemohu. Je to stejně tak jak píše Davfm, dokud člověk neryje hubou v blátě nic nenajde..
ale dám nápovědu, každý vápencový kopec a potůčky stékající dešťové vody za ty roky udělají své. Je zapotřebí určitých podmínek pro vytvoření tohoto krásného kamene. I když je kopec tvořen z jedné horniny, tato kameny jsou jen tam kde teče voda, nebo probíhá jiný druh eroze. Takže si myslím a trochu to mám i potvrzeno, že tyto kameny nejsou na jediném místě u nás...
Trochu motivace...
No on to Jarda tady občas čte, ale nevím nevím...i mě tam vedl se zavázanýma očima
. Navíc, nevím jak to dělá, ale jít tam bez něho je skoro zbytečné. Já jsem žadný šutr nenašel, všechny našel on a to byly šutry, které bych vůbec nebral a ani se mi je nechtělo tahat. Teprve po umytí vapkou se ukázalo, že to stálo za to.
Starší reakce
Starší reakce
Vápenec je v pohodě třeba do Malawi
Rez nevadí, pokud je to ovšem určitě oxid/hydroxid železa.
Vápenec vadí, protože je zdrojem tvrdosti a alkality. Vaaclav má pravdu, že někdy a někomu se to hodí, ale většinou ne.
A doufat bys měl spíše ve vodu mírně kyselou, z hlediska výživy rostlin i preferencí větší části ryb.
(Vím že jsi se neptal na estetiské hledisko, ale chtěl jsem varovat před nápadnými kameny. Takové jsou mimo jiné často problematické i chemicky.)
Rez nevadí vůbec. Dříve akvaristé běžně dávali kusy železa do dna (většinou hřebíky) v naději, že tím zajistí trochu železa pro rostliny.
Co se týče vápence, tak v akváriích, kde nevadí větší množství vápníku ve vodě (akvária s rybami vyžadující tvrdou vodu a bez rostlin) můžeš používat vápenec bez problémů.
U ostatních akvárií jen tolik, aby množství uvolněného vápníku nebylo velké. Protože vyšší koncentrace vápníku ve vodě vadí většině rostlin a i spoustě druhů ryb. Ale nejde říct kolik těch šutrů s vápencem můžeš do akvária dát. Ty šutry mají různý podíl vápence, vápenec je i různě rozpustný a rozpustnost vápence ovlivňují i parametry vody...
Tudy napsal: Kameny v akváriu bych tedy zcela nezavrhoval.
Kromě významné výjimky afrických jezerních cichlid a některých sumečků ty naše ryby žijí vesměs ve stojatých či mírně tekoucích vodách, kde moc kamenů nebývá.
Ale ani já nezavrhuju kameny absolutně, jen jsem se pokusil poukázat na to, že udělat to přirozeně je obtížnější než se zdá.
Co se úvahy nad přirozeností a opodstatněností užití kamenů v akvariích, Tvůj příspěvek velmi cením.
Je pravda, že v Aquascapingu se často objevují nepřirozené kýče, které dávají pod hladinu krajinu nad hladinou apod. Pokud mám dobré (byť stručné info) tak slovutný T. Amano, by s Tebou nejspíš souhlasil. Proto bych přirozený vodního biotopu znalý výběr dekorací neodsuzoval. V tom se asi shodneme.
Je pravda, že jsem chtěl akvarium opticky rozdělit, a že já bych právě vůbec přirozenou krajinku nevytvořil;)... Maximálně zajímavou;)...
Můj dotaz byl prost otázky po vkusu (nicméně díky za odpověď i na ni)... ;) Zajímalo mne, co z kamenů v akvariích skutečně škodí a co ne;)... Mám pěkné kousky "zkamenělého dřeva), ale bohužel jen pár... Takže jsem chtěl vybrat něco dalšího. Nikdy není problém kámen po čase vyhodit. Ale nechtěl jsem rovnou riskovat zdraví ryb či rostlin.
Sytit CO2 zatím neplánuji, takže doufám, že bych měl mít spíše zásaditou vodu... (ale teď jen papouškuju, co tu bylo někým řečeno. O sycení CO2, chemii, hnojení, atp. mám zatím velmi malé povědomí)...
Čili znovu se ptám. Co rez, železo a vápenec?... Nikdy a v žádném případě, nebo s mírou;)? A pokud ne a kamen má stopy po rzi pouze na povrchu... jak ji odstranit? Stačí nějak oškrábat? Nebo to je marná snaha?
Díky;)
Pokud ryby v přírodě žijí v hromadě kamenů, tak kameny do akvária patří. K čemu je je ale hromada kamenů třeba razborkám, to nikdy nechápu.
Něco na tom bude, je to otázka míry vkusu, nic se nemá přehánět. Osobně se držím zásady, že nás v akváriu mají zaujmout hlavně rostliny a ryby, dekorace je až na druhém místě, ale vhodně barevně zvolený kámen může akvárium oživit, pěkně opticky rozdělit. Vezměme si třeba analogii mezi Francouzským a Anglickým parkem. Zatimco Francouzský park působí už dost uměle, může být pro někoho krásný a přírodě bližší Anglický park může dotyčnému jedinci připadat už nudný. Kameny v akváriu bych tedy zcela nezavrhoval.
Vezmu to trochu z druhé strany.
Když vezmeš do ruky šutr, tak si ho obhlížíš, aby měl zajímavý tvar a barvu. Uděláš si sbírku různých pěkných šutrů, naskládáš to co možná nejskalkovatěji do akvárka... a je to špatně! Nevypadá to totiž přirozeně.
Pokud chceš po Amanově vzoru bůhvíproč pod vodou modelovat vyhlídku z Fujijamy do zatopené krajiny, pak prosím. Ale jsi-li zdráv a jakéhosi vkusu mocen, budeš se spíš než "přírodními akvárii" inspirovat přírodou.
Ve vodě najdeš většinou kameny oblého, nezajímavého tvaru a barvy. Jsou to vesměs valouny a oblázky. Ostré hrany nejenže nesvědčí rybám, ale marná sláva, je na nich poznat, že nejsou z vody. Čím "promakanější" skalka, tím umělejší. Rychle se to omrzí.
Pak je tu problém barvy. Je přirozené, aby na jednom místě byly šutry z různých hornin, nebo z hornin napohled odlišných od písku? Určitě ne, a vypadá to hloupě.
A pak otázka velikosti. Často teď používáme tříděné písky. Nevypadá úplně přirozeně, když někde je jemný píseček, na něm šutr, a nic mezi tím. Přirozený je netříděný říční štěrk, od prachu až po velké valouny. Semtam to někdo v akváriu použije a je to překvapivě krásné. Jenže ten netříděný štěrk má svoje nevýhody - rostliny, údržba, a tak.
Já jsem nakonec po letech pokusů s různými designy zrušil šutry úplně, a nejsem zdaleka sám. Kořeny a větve tyhle estetické problémy nedělají, protože na tom není nic umělého - tyhle krámy se válejí v každé vodě, a vůbec nevadí, že mají jinou barvu než substrát, tvar takový nebo makový, atd. Odpadá nepřirozenost tříděného písku, protože (aniž si to uvědomujeme) napodobuje vzor tišiny, kde se usazuje a drží právě jen písek určité frakce (a drobné rybky). Epifytní rostliny na dřevě líp rostou, líp vypadají, a líp se aranžují.
Tak k čemu vlastně šutry?
Obsah CaO v našich znělcích (České Středohoří) je 1-4%. Už jsem tu psal, že znělec je inert, ve vodě se nerozpouští.
Záleží co chceš za akvárium, pokud budeš do akvária cpát CO2 a mít kyselou vodu tak by jsi tam nic takového neměl mít. V zásadité vodě to ale vadit nebude tam ho nemá co rozpouštět. V akváriích kde je měkčí voda, dobrý filtr a více výrobců než konzumentů odpadních látek je dokonce žádoucí protože udržuje stabilní pH.
Pochopil jsem, z různých článků a diskuzí, že Vápník/Vápenec v akva nesmí být vůbec... Píšeš, že nízký obsah (např. Znělec) nevadí... Tak jak je to? ;) Díky
Pouze test HCL na různých místech kamene.
Ad bublinky ve vroucí vodě jdoucí z dutinky v kameni... nevím, zda šlo jen o var nebo o uvolňování nějakého plynu?... V chladné vodě, žádné bublinky neodcházely. Toť vše.
Myslel jsem, že ocet nebo HCL je k určení použitelnosti kamene do akva dostačující. Žádné jiné testy jsem neaplikoval.
Pokud ne, tak na co ještě dávat pozor? Jak to případně zjišťovat? Ptal jsem se třeba na rez (resp, její zbytky), případně na obsah kovů v kameni (např. železo)...
Ad znělec:
Je to vyvřelá magmatická hornina, její rozpustnost ve vodě je velmi omezená. Obsah vápníku je nízký, viz tabulka:
priroda.sdas.cz/…
A velmi podrobně tady, ve vodě je nerozpustný
www.keramost.cz/… Tudy: Máš se znělcem v akváriu nějaké zkušenosti? U nás je to celkem častá hornina ale bál jsem se ho do akvária použít, protože obsahuje vápník.
rybickar: To že se nic z toho kamene nevylučuje máš nějak změřeno? Nebo tak usuzuješ jen podle toho, že ten kámen pouze nebarví vodu.
Kdybych tyhle druhy měl nebo je bezpečně určil, tak si je tam dám... vybírám, z toho, co mám... A právě tam je opál, křemen, křemnec, limnokvarcit, jaspis, plazma,...
Takovej limnokvarcit je pěkně do černa, nešuměl, ale podle wikipedie údajně obsahuje CaO...
"Ten opál nešuměl, jen je takovej do rezava..." a při varu z něj odcházelo pár bublinek, teď je už druhý den s ostatními vyvařenými kameny v čisté vodě v kýblu. A nic se nevylučuje...
Dej tam žulu, rulu, čedič nebo znělec, ty jsou téměř inertní. Vápenec může zvyšovat tvrdost vody a to většina ryb ani rostlin nepřivítá.
Nadpis možná trochu zavádějící. Nicméně. Z větší sbírky kamenů od mého příbuzného (mineraloga) jsem si kys. solnou (HCL) otestoval několik kamenů na přítomnost vápníku.
Pokud se někdo vyznáte v minerálech, pak se chci podělit o zjištění, že "Skarn" (druh kamene) obsahuje křemičitany vápence. A šuměl... Bohužel, protože jinak by šel do akva.
Můj dotaz směřuje k opálu. Kameny jsem vyvařil a z opálu se uvolnila oranžová barva, připomínající rez, i na jednom křemeni mám stopy po rzi... Možná kameny ležely někde při drátěném plotě a zůstaly na nich tyto stopy... Je to pro akva, ryby, kytky nebezpečné?...
A pak mě taky zajímalo, jak moc je ten Vápenec vlastně nebezpečný... Mám totiž ještě jeden kámen (Limnokvarcit), který sice nešuměl, ale podle wikipedie vápenec obsahovat může... Díky za vaše názory;)
mohlo mě to napadnout, ale netušil jsem čím to barví a myslel jsem, že to bude odolnější;)... Každopádně jsem byl rád, že se pod barvou opravdu ukrýval křemičitý písek a ne nějaká náhražka;)... Hádám, že podobně by reagovaly barvené "flexiobklady písky", a že ikdyž je tak e-shop rostlinna-akvaria nenazývá, že zřejmě půjde o velmi podobné ne-li stejné druhy písků... Co myslíte?
rybickar napsal: takže bych rozhodně HCL v akva nechtěl
Je to o koncentraci. V akváriu běžně probíhají i procesy, ze kterých vznikají krasové jevy. Za tisíce let. Kvůli tomu nikdo sytit CO2 nepřestane, že?
Jsou to barvené písky a na tom černém je nějaká pryskyřice takže když na to naliješ takhle silnou kyselinu odbarvíš je.
Faktická poznámka k efektu HCL na barvený křemičitý písek. Zkoušel jsem pro jistotu otestovat HCL i černý akvarijní písek (křemičitý z Rostlinna-akvaria shopu). Nereagoval nicméně po nějakém čase už nebyl ani trochu černý
, takže bych rozhodně HCL v akva nechtěl;)
Starší reakce
Magic napsal: Nota bene sú tu medzi nami takí, čo to lejú do akvária vrámci úpravy vody.
Jo, například já liju HCl do akvária v kombinaci s H3PO4. Samozřejmě jen minimální množství kvůli úpravě pH. Ale přejdu na kyselinu fosforečnou (H3PO4) bez HCl, protože se mi nepotvrdilo, že nadbytek fosforu podporuje růst řas a sinic.
Presne tak. "Normálne" množstvo HCl stačí z vecí opláchnuť. Nota bene sú tu medzi nami takí, čo to lejú do akvária vrámci úpravy vody.
rybickar napsal: jak dostatečně opláchnout používané nástroje a kameny, aby se mohly dále používat a nehrozilo nebezpečí lidem, akvariu?;)
Stačí opláchnout vodovodní vodou. Hácl zreaguje s uhličitany, které skoro v každé vodovodní vodě jsou, a chloridy jsou všechny dobře rozpustné (např. NaCl), takže je odplavíš.
rybickar napsal:
k neutralizaci se prý užívá jedlá soda... ale v jakém množství... jak? Díky moc za Vaše zkušenosti a rady
HCl + NaHCO
3 -> NaCl + H
2O + CO
2
Unikajúci oxid uhličitý bude šumieť (v zásade rovnaká reakcia, ako s tým vápencom). Až došumí, ostane neškodná kuchynská soľ (a prebytočná jedlá sóda).
Zdravím. Osmělil jsem se - na základě již zmiňovaného videa (
www.youtube.com/…) - použít kyselinu chlorovodíkovou / solnou (30-31 %). Použil jsem ji ke dvěma účelům:
1/ test vápence v kamenech pro akvarium (krásně viditelné šumění při pouhé kapce z injekční stříkačky) !
2/ snaha o čištění vodního kamene. (bez úspěchu viz vlákno:
rybicky.net/forum/6345…)
Při práci s kyselinou solnou jsem používal:
rukavice:
www.canis.cz/…
brýle:
eshop.protect.cz/…
vědro 10 l:
zelezarstvi-fiala.cz/…
+ škrabka s žiletkou
do styku s kyselinou přišlo samozřejmě akvarium i testované kameny
Zajímalo by mne, jak se zbavit zápachu, případně, jak dostatečně opláchnout používané nástroje a kameny, aby se mohly dále používat a nehrozilo nebezpečí lidem, akvariu?;)
k neutralizaci se prý užívá jedlá soda... ale v jakém množství... jak? Díky moc za Vaše zkušenosti a rady
Starší reakce
Kameny jsou kupované, ale já moc na to čištění kamenů nejsem. Jsem na to dost lenivý, ale nerad to přiznávám.
Díky. Koukám na Tvou nádrž:
rybicky.net/nadrze/23995 a moc pěkný, vidím, že víš jak na kameny;) To jsou přírodní, sbírané? Nebo kupované?
některé nádrže vypadají velmi pěkně, s čistými kameny (ty aquascapingové obrázky, jestli víš co myslím;)... chtěl jsem se tomu aspoň minimálně přiblížit;)...
To jak ošetřit kameny před vložením do akvária už ti napsali ostatní, a potom si sem tam vezmeš do ruky kartáček a kameny trochu v akváriu očistíš.
Mech/lišejník ze zahrady ti v akváriu pojde a na povlaku si pravděpodobně nějaký šnek pochutná, takže tam nevydrží dlouho. Zvlášť, když ty kameny byly někde na zahradě a ne pod vodou
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 18
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 39399x