Plánuji založení malého krevetárka. Po přečtení knihy Ekologie rostlinného akvária a článku o zakládání krevetárka suchou metodou od Diany Walstad (
dianawalstad.com/…) bych chtěl oboje vyzkoušet. Rád bych se přiblížil co nejvíce bezúdržbovému akváriu. Uvítám všechny připomínky zkušenějších, zejména alternativních pěstitelů a pokustónů typu Jirky Sčobáka, Maqa, zelenekapusty a dalších. Předem děkuji.
Akvárium
rozměr 50x30x30
krycí sklo, uložené na podélných výztuhách? (značka FIN je takto dělá případně zakázkově od Sklorexu?), uříznuté dva rohy na delší straně pro kabely či hadičky
Krevetky
10-15x Caridina Red Crystal + 10-15x Neocaridina heteropoda var. Yellow či Sakura Orange
nebo
10-15x Caridina Babaulti Green + 10-15x Neocaridina heteropoda var. Bloody Mary či Red Cherry
Rostliny
Koberec z Hemianthus callitrichoides 'Cuba' metodou suchého startu, jávský mech (pokus metodou suchého startu), příp. i jiné mechy po zaplavení, plovoucí Limnobium laevigatum, k zadní stěně pravděpodobně nějaké nižší stonkovky.
Dekorace
Dragon (Ohko) stone coby paneláky pro krevetky, malý kořen s mechem do tvaru stromu. Uvažuji i o malé pískové "řece", "cestě" či "jezírku", kam bych mohl položit třeba krmící misku, ale zase mi přijde škoda nevyužitého místa, kde jinak mohou růst rostliny.
Dno
V knize Ekologie rostlinného akvária Diana doporučuje 2,5 cm zeminy a max. 2,5 cm písku, podle jeho zrnitosti. V článku o krevetáriích výšku substrátu nepíše, jen kolik hrnků toho a tamtoho použila, což nechává prostor pro otázky...
Podle Diany: kombinace minerální (zahradní) zeminy a organické zeminy v poměru 4:1,5 (organická zemina navrch). Zde vůbec netuším, po čem sáhnout. Nesmí tam být rašelina (mám měkkou vodu) nebo přidané umělé hnojivo, může tam být vápenec, hořčík, fosforečnany.
Organický je např. "AGRO Zahradnický kompost" s dolomitickým vápencem, vhodný minerální nevím, snad "AGRO substrát pro vodní rostliny"??
+ posypené rozdrcenými hnojícími tabletami s malým možstvím KNO3, NH4H2PO4 (Dihydrogenfosforečnan amonný) a další. Myslí pravděpodobně jílové kuličky:
"Plant tabs containing small amounts of KNO3, NH4H2PO4, etc in a clay filler". Většina tablet do substrátu je bez fosforu a dusičnanů, takže zřejmě "Dennerle Deponit NutriBalls" nebo snad rozdrcené "osmocote" kuličky?
+ po zavlažení vodou z jiného akvária povrch posypaný jemným černým pískem, přemýšlím o "DECO Aqua Excellent černý 2 mm". Diana v článku doslova píše: "
I spooned in some washed sand and planted the plants". To by mohlo znamenat 2,5 cm vrstva substrátu plus jemná vrstvička písku. Ale to se mi nezdá, vždyť se pak mohou i při jen jemné manipulaci vyplavovat do vody živiny, což je nežádoucí. Písek frakce 2 mm je celkem jemný, takže max. vrstva asi 1,5 cm??
Filtrace
Nejraději bych akvárium bez filtru, ale toho se bojím vzhledem k citlivosti krevetek na znečištění.
varianta a) Diana použila malý bublifuk bublající jednu bublinu za čas s "velmi jemným" pohybem vody, aby se nevyhánělo CO2:
"Air bubblers (after submergence) that released a single air bubble at a time to provide gentle water circulation without driving off precious CO2".
Nevýhodou je, že zabere místo a je žádoucí ho schovat. Netuším ani, jestli nějaký takový lze sehnat, všechny menší co jsem zatím viděl dělaly spoustu malých nebo i velkých bublin a vytvářely prudký proud.
varianta b) vlepený komorový filtr z černého skla po celé zadní stěně a tím pádem zvětšení hloubky akvária o 5-10? cm.
Výhoda výměny náplní, nehrozí přetečení akvária, schová se tam i topítko, je elegantně schovaný. Nevýhoda je, že s ním nemám žádné zkušenosti, takže nevím vhodné rozměry komor, mám obavu z nasávání mladých krevetek a příliš prudkého proudění na výstupu.
varianta c) malý externí filtr. Výhoda výměny náplní, nevýhodou je nedostatek místa pro něj, nevzhlednost v obývacím pokoji, hrozí vyplavení v případě poruchy.
Osvětlení
nějaká stolní led lampička nebo led osvětlení prodávané pro nano akvária
Další technika
malé topítko 25W s termostatem (v domě kolísá teplota i během léta)