Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Igelitky jako pozadí?

 

Články » Igelitky jako pozadí?   Vytisknout tuto stránku 

Igelitky jako pozadí?

Publikováno: 08.02.2012 • Autor: © Seminelibi • Rubrika: Dekorace

Igelitky jako pozadí?
… proč ne!


Jestli vám to zní zvláštně, nebo snad až hloupě, jistě v tom nejste sami. Ale věřte, že se jedná o proveditelnou věc s vizuálně efektním výsledkem. 

F

Obr. č. 1 takto může vypadat pozadí akvária z igelitu

Všichni známe akvarijní tapety z obchodu, často jsou přeplácané, po přilnutí na sklo tvoří vzduchové bublinky a rozhodně nejsou zdarma… Tak můžeme využít barevný papír! Jenže na papír má vlhkost z nádrže ještě daleko fatálnější dopady než jen nějaké vzduchové bublinky. A tak se uchýlíme k 3D pozadím.
Ovšem, co když vlastníme stále oblíbenější nanoakvária, a šetříme každý centimetr v nádrži? Nebo zrovna plánujeme zarostlou nádrž tak, že z pozadí budou vidět sotva fragmenty… a možná prostě jen rádi ušetříme finance, které můžeme lépe využít později pří nákupu rostlin a techniky. Pak jsou drahé, či doma pracně vytvořené 3D pozadí lehce kontraproduktivní.

V tomhle případě právě pro vás je vhodné pozadí z igelitových tašek nebo, chcete-li, sáčků.


Co budeme potřebovat:

1× ostré nůžky (kvalita nůžek je velmi důležitá, protože s tupými nůžkami se při stříhání igelitek zblázníte)

jednobarevné igelitové sáčky (počet je dán velikostí plochy, kterou chceme igelitkami zakrýt)

1× izolační pásku

F

Obr. č. 2 všechny ty skromné prostředky, potřebné k tvorbě igelitového pozadí

(TIP: Izolační pásky je lepší zvolit dva druhy. Jednu v barvě igelitek, které používáme, abychom s ní zakryli případná holá místečka, která vznikla řasením. V mém případě jsem použil elektrikářskou pásku, která má výhodu voděodolnosti ale nevýhodu elasticity. Po nalepení se stahuje a vzniklým smršťováním do původní délky se odlepuje ze skleněného povrchu. Na takové případy tu pak je klasická kancelářská páska, která zalepí i ta místa, kde je elasticita krajně nežádoucí.)

F

Obr. č. 3 izolační lepicí pásky
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Igelitové sáčky:

Jaké igelitové sáčky zvolíte, je vlastně jenom na vás. Rozhodně nám však neudělají službu tvrdé igelitky, které mají třeba ještě reklamní nápisy! Takové igelitky radši použijte na odpad.
Na pozadí se hodí jednobarevné jemnější (tedy tak asi nejvíce recyklované) igelitky, pokud nezvolíte přímo bezbarvé, tak ani nebude vadit, když budou lehce průhledné. Za sebe bych řekl, že nejlépe na pozadí vypadají klasické černé. Můžeme však ještě použít modré, hnědé, či pokud se vám poštěstí je sehnat, šedé.

(TIP: Já sám využil seskládané sáčky na odpad, které se mi osvědčily na výbornou, a tak je vřele doporučuji. Když je zanecháte složené, tak průhlednost je veskrze žádná a díky obdélníkovému tvaru se s nimi snadno manipuluje.)


Tvoříme:

Jakmile zvolíme sáčky, další postup už je jednoduchý. Díky statické energii nám sáčky samy drží na skle, a tak si už teď můžeme zkusit nanečisto, jak sáčky na sklo seskládáme, aby nám zakryly požadovanou plochu.

F

Obr. č. 4 igelitové tašky držící na skle statickou energií

Hned jak si se sáčky vyhrajeme, dostanou se konečně ke slovu naše ostré nůžky. Než je ale použijeme, musíme se rozmyslet, jak moc budeme chtít své igelitové pozadí nařasit, zmuchlat, seskládat či jinak upravit pro imitaci kamenného povrchu.
Podle toho určíme, kolik igelitu budeme potřebovat, aby nám přes akvárko vhodně přesahoval. Doporučuji nechat nad horním okrajem akvárka aspoň 3,5 cm a na každé ze stran aspoň 1,5 cm igelitu navíc.
Pak už se můžeme dát do stříhání požadovaného tvaru. Téhle příležitosti využijeme z estetických důvodu ke zbavení se různých svárů a nerovných zakončení na igelitkách, stejně jako na obrázku:


F
Obr. č. 5 úprava igelitových sáčků

Jakmile vše ostříháme a vrátíme na sklo, tak je načase jednotlivé igelitové tašky k sobě přilepit. Můžeme zvolit normální izolepu, ale zrovna pro tohle je vhodnější ta „elastičtější“. V tento moment je třeba být opatrný, protože jakmile uděláte chybu a nebudete spokojení, tak izolepu už bez poškození igelitu neslepíme. Jediná pomoc je pak začít znova od začátku.
Takže izolepu jen opravdu lehce natáhneme a spojíme s ní tašky. Po nalepení se začne hned zas pomalu stahovat a vytvoří nám ten správný efekt nerovného povrchu.
Následně ještě izolepou přilepíme strany pozadí ke sklu a stejně tak i spodní stranu. Je zde lepší využít izolepu v barvě sáčků, protože v případě, že jsme řasení trošku přehnali a igelit nám již někde nevystačil, tak to nyní snadno zakryjeme.
(Kancelářskou izolepu pak můžeme využít na místech, odkud se nám elastická izolepa díky stahování se odlepuje.)

F

Obr. č. 6 slepené a přilepené pozadí k akváriu (v mém případě jsem spáry mezi igelitkami slepil obyčejnou izolepou, neboť jsem chtěl docílit méně složitého vrásnění než na vzorovém obrázku číslo 1)

Pokud jste si všimli, že jsem nezmínil přilepení pozadí na horní okraj, tak nyní vám vysvětlím proč.
Horní okraj je specifický tím, že právě zde nám zasáhne izolepa do vnitřku akvária a naším úkolem je zařídit, aby tam zasahovala co nejméně. A to nejen kvůli estetice, ale zkrátka také pro to, že nechceme, aby se nám izolepa a lepidlo z ní louhovalo v akvarijní vodě.
Proto si nejprve naměříme, kam až izolepu můžeme vně akvária nalepit, aby se neodlepovala, ale využili jsme co nejméně její plochy. U mě to bylo něco přes půl centimetru. Jakmile izolepu přilepíme, tak už jen stáhneme igelitové pozadí do úrovně hrany akvária a izolepu přehněme přes okraj.


F
Obr. č. 7 izolepa nalepená jen z vnější strany akvária, před přehnutím přes jeho hranu

Trošku přitlačíme, aby se nám izolepa dobře uchytila, a máme hotovo!


F
Obr. č. 8 přilepení horní strany igelitového pozadí

Nyní můžeme ještě několika tahy rukou doladit vzhled pozadí a rozhodnout, zda chceme spíše jednosměrné monumentálnější vrásnění…


F

Obr. č. 9 výsledné pozadí verze 1

...a nebo drobnější a složitější zvrásnění našeho nového pozadí akvária.


F

Obr. č. 10 výsledné pozadí verze 2

Děkuji za vaši pozornost a doufám, že návod na igelitové pozadí byl pro některé z vás inspirací.
Pokud máte sami nějaké lepší tipy, jak při výrobě takového pozadí postupovat, nezapomeňte se o ně podělit v komentářích.


Hodně úspěchů, Ez

PS: Dodatečně přidávám slíbenou ukázku pozadí v zaběhlé nádrži:

F

(Fotografie se mi tu nějak nechce zobrazovat v lepší kvalitě, ale po jejím rozkliknutí se vám doufám zobrazí lépe.)

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 61x Nelíbilo se: 9x Zveřejněno: 08.02.2012 Upraveno: 27.12.2012 Přečteno: 2419x

Schválili: Johan ***** 27.12.12 • Kusma **** 27.12.12 • romant **** 27.12.12 • Haimdol **** 27.12.12 • Bob66 *** 28.12.12 • alpaka **** 31.12.12

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Dekorace
10.01.2010*****Úprava keramické jeskyně2368x
11.12.2008*****Výroba pozadí2664x
03.12.2010*****3D a světlo2775x
04.10.2007*****Výroba 3D pozadí z PU pěny19951x
01.02.2015*****Druhy dekorací54x
23.08.2018*****3D pozadí doma24x
28.05.2017*****3D pozadí z extrudovaného polyše a potravinářské barvy Tekryl317x
01.11.2011*****Výroba břidlicového pozadí1407x
06.03.2011*****Živé pozadie z jávskeho machu3065x
02.09.2015*****Výměna pískového dna za terramol817x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 49 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [49] Jajik® 15.07.14 12:19
No, rychlé ano, ale osobně se mi to moc nelíbí...
Já pozadí řešila také vlastní výrobou - velký arch papíru a vodovkami/temperami jednoduše namalovat - myslím opravdu jednoduše pouze čáry. Použila jsem hnědou a černou - bezva efekt dřevo/černý kámen... ;) Trvá to sice déle, ale vypadá 10x líp.

Reagovat na tento komentář [48] honza007® 03.03.14 13:21
super napad měl jsem to za 5 minut

Reagovat na tento komentář [47] LinaDee® 27.03.13 17:26
já mám igelit ale natažený na rovno. Už je to skoro jedno, páč se schová za kytkama

Reagovat na tento komentář [46] onkysonic® 13.02.13 20:17
Chytre ale skarede :-D

Reagovat na tento komentář [45] danosh® 24.01.13 22:54
Jako provizorní řešení je to dobrý nápad :)

Upravit Reagovat na tento komentář [44] ® 21.01.13 08:31
Problém vidím v tom, že igelit se leskne a vznikají mezi sklem a fólií mezery, což opticky nevypadá hezky. Já jsem zpočátku nouzově použil černou látku (staré tričko) a byl jsem překvapen, jak to vypadá skvěle rybicky.net/fotogalerie.php…
Fotka je bohužel za denního světla.

Reagovat na tento komentář [43] radovanovo® 17.01.13 19:09
Igelit opravdu nevypadá nijak vábně. Pokud už nějaká znouzectnost, tak doporučím alespoň tmavě hnědý balící papír - pokud se použijí olšové šištičky a dubové listí, které obarví vodu v akváriu do příjemného hnědo-žlutého tónu, vypadá to v celku efektně! (akvárium musí být dostatečně hustě osázené rostlinami)

Reagovat na tento komentář [42] Ad@m® 15.01.13 18:46
Nápad to nie je zlý, ale estetický dojem z toho je hrozný a šetriť financie sa dajú aj na rozumných veciach. Radšej by som volil čiernu fóliu(a tá zas nestojí až tak veľa). Inak(viď obr 9 a 10) sú tam viditeľné také pásy, ako sú napájané jednotlivé igelitky, čo je nevkusné. Nič v zlom, ale do akvárka by som nič takéto v živote nedal.

Reagovat na tento komentář [41] MichoCZ® 01.01.13 20:06
Na první pohled mě to zaujalo, ale když tak nad tím přemýšlím, tak je to asi fakt divné. Naproti baráku mám reklamku, tak bude asi lepší si tam splašit černou fólii a nalepit ji tam načisto. 3D pozadí do 80l nádrže mi sebere hodně místa.

Reagovat na tento komentář [40] patamatix® 01.01.13 00:35
Já jsem teď zakládal nové akva,a vyřešil jsem to černou samolepící folií,pěkně postříkat jarovou vodou,položit,vytáhnout bubliny a hotovo.
Igelitový pytel mě přijde divný. Při těch investicích si myslím,že se to ztratí. Ale je to jen můj názor.

Reagovat na tento komentář [39] vaclav® 30.12.12 16:34
Copak se nelíbilo na mém komentáři že byl smazán. Nic to nemění na faktu, že je to dost hrozné a to nemluvím jen o igelitce na odpadky. Aby to nebylo tak anonymní, tak jeden negativní palec máš ode mně.

Reagovat na tento komentář [38] Bin® 29.12.12 13:36
tiež som si dal igelitové pozadie z jednej strany ale len som ho tam vsunul ale nic ostalo mi sklo ako zrkadlo a pozadie nevidno, vidno ho iba vtedy ked tam kapnem par kapiek vody ale problem s vodou je ze sa vypari, tak skúste poradit. Ďakujem.

Upravit Reagovat na tento komentář [37] ® 28.12.12 19:36
Sorry, ale než tohle, tak radši nic. Ale snaha se počítá.

Reagovat na tento komentář [36] KarlosS® 28.12.12 10:09
Jo, souhlas. Taky jsem to před časem zkoušel a nevypadalo to dobře.

Reagovat na tento komentář [35] Dedo® 28.12.12 00:06
Pridávam sa k názoru "Mikifrosty". Je to naozaj príšerny nevkus. Takto by som neriešil ani v pivnici na odchovnej nádrži!!!
Myslím, že to iba zavádza začiatočníkov na cestu nevkusu.

Reagovat na tento komentář [34] predator3313® 30.10.12 21:02
:) škoda že sem si to nepřečetl dřív, u mě idealní řešení ...za akvarkem mam stenu, a zarostlé je tak že poradi stejně moc nejde videt...

Reagovat na tento komentář [33] SlavekB® 01.10.12 15:07
no nevypadá to zrovna nejhůř. Asi taky o tom jako provizorní řešení pouvažuji.

Reagovat na tento komentář [32] Mikifr0sty® 06.03.12 08:49
Samozřejmě - řešení za pár korun, nicméně - kdo z vás je ochoten takovou "hnusotu" dát do svého akvárka (vlastně za akvárko) například v obýváku - vidím to jako "estetické" vylepšení odchovné, či karanténní nádržky, ale tohle je podle mě "nouzofffka".
Možná mě někdo ukamenujete, ale risknu to...
Jo - uvědomuju si, že v akvárkách osázených spoustou zeleně se pozadí tolik neřeší, takže je to tu berné - z hlediska fotografování je to vlastně i žádoucí - kytky jsou dobře kontrastní, lepší údržba skla...
Na druhou stranu mi představa, že pozadí v biotopním akva bez zeleně (Tanganyika, Malawi) tvoří igelitové sáčky (a ještě za sklem), ježí "srst"!!!
Každopádně díky za snahu - pro začínajícího akvaristu to je určitě zajímavý tip na zkoušku...

Reagovat na tento komentář [31] Seminelibi® 15.02.12 14:23
Fotografii ze zaběhlé nádrže budu moc dodat až později než tento týden. Na cestě se mi zasekl písek na dno =/
O to víc děkuju NASREDDIN za dodání fotografie v již funkční nádrži a všem patří poděkování za vaše rekace.

Reagovat na tento komentář [30] Seminelibi® 15.02.12 13:30
*reakce

Upravit Reagovat na tento komentář [29] ® 15.02.12 10:12
Oproti kýčům, které lze sehnat po akvaristikách, je toto luxusní řešení za málo peněz. Palec nahoru :-)

Reagovat na tento komentář [28] NASREDDIN® 14.02.12 09:00
Exit: ve výsledku to vypadá třeba takto
rybicky.net/nadrz/5992/3.jpg

Reagovat na tento komentář [27] Nympheas® 13.02.12 21:20
hmm..dobrý.

Reagovat na tento komentář [26] kotas® 12.02.12 14:35
Zajímavý :)

Reagovat na tento komentář [25] frantisek® 12.02.12 13:00
tak jako ten nápad je fakt dost dobrej, protože starejch tašek je všude dost, aš budu mít čas, tak si s toho udělám taki pozadí navíc to nevijde na žádný prachy a je to dost originální

Reagovat na tento komentář [24] exit® 11.02.12 17:40
chtělo by to fotku s osázeným akvem pro lepší představu,ale jinak dobrý

Reagovat na tento komentář [23] Thoros® 11.02.12 11:26
Zajímavý nápad...

Reagovat na tento komentář [22] marťan® 11.02.12 10:09
To vypadá moc dobře ;-)

Reagovat na tento komentář [21] Žabka® 10.02.12 13:52
Parádny článok, ďakujem za inšpiráciu :-) Toto je pecka, asi by ma to fakt nenpadlo :D

Reagovat na tento komentář [20] Zoidik® 10.02.12 09:22
Pěkný a inspirativní článek.

Reagovat na tento komentář [19] sikina® 10.02.12 09:15
Já osobně mám pozadí z černé potravinové folie. Je to rychlé, levné a svůj účel v mém malém akvárku to plní. Takže článek chválím, je kvalitně a detailně zpracovaný. :)

Reagovat na tento komentář [18] Lucianetta® 09.02.12 19:08
pozadí z černého igelitu já osobně preferuju. Měla jsem několik miniakvárií a toto byla nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější metoda, jak si pořídit jednobarevné pozadí do akvária. I v mé současné nádrži je pozadí z igelitu a jsem naprosto spokojená ;-)

Reagovat na tento komentář [17] Leno® 09.02.12 18:17
Chytrý,budu si to pamatovat až budu něco budovat

Reagovat na tento komentář [16] Kamilstrom® 09.02.12 14:37
Rasy na 3D pozadi nikterak nevadi,pozadi bude videt i tak a dotvari tak prirodni efekt a oziraji je obyvatele.Nicmene ja nikdy nerekl,ze je tahle(tvoje) verze pozadi spatna ba naopak!!:)

Reagovat na tento komentář [15] Seminelibi® 09.02.12 13:55
Kamilstrom: Ale zadní stěna může zarůstat řasou i když tam dáte třeba 3D pozadí a cokoliv jiného. Jediná pomoc která mě v tomhle napadá je, udělat pozadí z Javského (či jiného) mechu.

Reagovat na tento komentář [14] Kamilstrom® 09.02.12 13:38
to Mrakoplas;nalepit to dovnitr by me nikdy nenapadlo,ale nechce se me cistit i zadni stena!!:)

Reagovat na tento komentář [13] Seminelibi® 09.02.12 11:33
Zdravím dámy a pánové!
Foto s napuštěnou nádrží ještě přidám Glumčo a deCORF.OBRAEN. Jen to bude muset vydržet na příští týden.

Mrakoplash a Chytek mají mé díky za doplňující informace. Toto pozadí bych moc do vně akvária vážně radši nedával. A co se případně sinic týče, tak bych ještě odkázal, na první číslo časopisu Akvárium Klubu Akva.sk.

Na závěr se neubráním všem poděkovat, za veškeré reakce a hodnocení! Díky moc =)

Reagovat na tento komentář [12] invalida® 09.02.12 10:15
Viděl sem zmuchlanej papír, začerněnej, a přes hrby přetaženej lehce bílou...vypadalo to zajímavě..taky za pár kaček..tohle je taky dobrý leč já bych to nevolil.

Reagovat na tento komentář [11] Mrakoplash® 09.02.12 08:00
[b]pro Kamilstorm:[/b]

ta folie je nalepovaná z venkovní strany, takže zarůstání a čištění je úplně v pohodě :-)

Reagovat na tento komentář [10] Zlicka® 08.02.12 21:19
Z názvu článku bych ani neřekl, že to bude za něco stát, ale teď se mně to docela i líbí. :)

Reagovat na tento komentář [9] chytek® 08.02.12 20:53
rybicky.net/fotogalerie.php…

Reagovat na tento komentář [8] chytek® 08.02.12 20:51
takto lze bojovat i se sinicí - totálně zatemnit akvárium na 5-7 dní.

Reagovat na tento komentář [7] palio® 08.02.12 19:59
Nieco podobne mam v plane, akurat pouzijem hrubsi igelit a bude to bez vrasnenia.

Reagovat na tento komentář [6] Kamilstrom® 08.02.12 17:21
Je to dobre,uz jsem to videl na nekolika nadrzich,ale co bude ztoho videt kdyz zadni stena zaroste rasou?Musi se cistit i zadni stena.Jinak ok!

Reagovat na tento komentář [5] maru® 08.02.12 17:09
pro akvaristy s omezeným rozpočtem super nápad, určitě si ho někdo vyzkouší.

Reagovat na tento komentář [4] scorpion075® 08.02.12 16:41
Osobně do toho zřejmně nepujdu, ale nápad je to zajímavý. Další sympatická možnost jak vyřešit pozadí.

Reagovat na tento komentář [3] deCORF.OBRAEN® 08.02.12 16:27
skús pridať fotku v kompletnom akváriu..vďaka

Reagovat na tento komentář [2] tomikku® 08.02.12 15:53
napsáno hezky, zajímavé, já osobně igelit či mikroten nesnáším a u malých akvárek preferuji buď žádné pozadí nebo černou samolepku. Ale určitě si tvé řešení oblíbence najde.

přesto dávám palec vzhůru, protože sis s tím dal práci a článek je to kvalitní.

Reagovat na tento komentář [1] glumča® 08.02.12 15:33
nemáš fotku pozadí,nalepeném na zaběhlém akva?

Další články tohoto autora
19.02.2012*****Egerie, Elodea, Hydrila a Lag... Konkrétně1266x
15.02.2012*****Egerie, Elodea, Hydrila a Lag... Obecně1118x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/876-igelitky-jako-pozadi