Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Igelitky jako pozadí?

 

Články » Igelitky jako pozadí?   Vytisknout tuto stránku 

Igelitky jako pozadí?

Publikováno: 08.02.2012 • Autor: © Seminelibi • Rubrika: Dekorace

Igelitky jako pozadí?
… proč ne!


Jestli vám to zní zvláštně, nebo snad až hloupě, jistě v tom nejste sami. Ale věřte, že se jedná o proveditelnou věc s vizuálně efektním výsledkem. 

F

Obr. č. 1 takto může vypadat pozadí akvária z igelitu

Všichni známe akvarijní tapety z obchodu, často jsou přeplácané, po přilnutí na sklo tvoří vzduchové bublinky a rozhodně nejsou zdarma… Tak můžeme využít barevný papír! Jenže na papír má vlhkost z nádrže ještě daleko fatálnější dopady než jen nějaké vzduchové bublinky. A tak se uchýlíme k 3D pozadím.
Ovšem, co když vlastníme stále oblíbenější nanoakvária, a šetříme každý centimetr v nádrži? Nebo zrovna plánujeme zarostlou nádrž tak, že z pozadí budou vidět sotva fragmenty… a možná prostě jen rádi ušetříme finance, které můžeme lépe využít později pří nákupu rostlin a techniky. Pak jsou drahé, či doma pracně vytvořené 3D pozadí lehce kontraproduktivní.

V tomhle případě právě pro vás je vhodné pozadí z igelitových tašek nebo, chcete-li, sáčků.


Co budeme potřebovat:

1x ostré nůžky (kvalita nůžek je velmi důležitá, protože s tupými nůžkami se při stříhání igelitek zblázníte)

jednobarevné igelitové sáčky (počet je dán velikostí plochy, kterou chceme igelitkami zakrýt)

1x izolační pásku

F

Obr. č. 2 všechny ty skromné prostředky, potřebné k tvorbě igelitového pozadí

(TIP: Izolační pásky je lepší zvolit dva druhy. Jednu v barvě igelitek, které používáme, abychom s ní zakryli případná holá místečka, která vznikla řasením. V mém případě jsem použil elektrikářskou pásku, která má výhodu voděodolnosti ale nevýhodu elasticity. Po nalepení se stahuje a vzniklým smršťováním do původní délky se odlepuje ze skleněného povrchu. Na takové případy tu pak je klasická kancelářská páska, která zalepí i ta místa, kde je elasticita krajně nežádoucí.)

F

Obr. č. 3 izolační lepicí pásky
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Igelitové sáčky:

Jaké igelitové sáčky zvolíte, je vlastně jenom na vás. Rozhodně nám však neudělají službu tvrdé igelitky, které mají třeba ještě reklamní nápisy! Takové igelitky radši použijte na odpad.
Na pozadí se hodí jednobarevné jemnější (tedy tak asi nejvíce recyklované) igelitky, pokud nezvolíte přímo bezbarvé, tak ani nebude vadit, když budou lehce průhledné. Za sebe bych řekl, že nejlépe na pozadí vypadají klasické černé. Můžeme však ještě použít modré, hnědé, či pokud se vám poštěstí je sehnat, šedé.

(TIP: Já sám využil seskládané sáčky na odpad, které se mi osvědčily na výbornou, a tak je vřele doporučuji. Když je zanecháte složené, tak průhlednost je veskrze žádná a díky obdélníkovému tvaru se s nimi snadno manipuluje.)


Tvoříme:

Jakmile zvolíme sáčky, další postup už je jednoduchý. Díky statické energii nám sáčky samy drží na skle, a tak si už teď můžeme zkusit nanečisto, jak sáčky na sklo seskládáme, aby nám zakryly požadovanou plochu.

F

Obr. č. 4 igelitové tašky držící na skle statickou energií

Hned jak si se sáčky vyhrajeme, dostanou se konečně ke slovu naše ostré nůžky. Než je ale použijeme, musíme se rozmyslet, jak moc budeme chtít své igelitové pozadí nařasit, zmuchlat, seskládat či jinak upravit pro imitaci kamenného povrchu.
Podle toho určíme, kolik igelitu budeme potřebovat, aby nám přes akvárko vhodně přesahoval. Doporučuji nechat nad horním okrajem akvárka aspoň 3,5cm a na každé ze stran aspoň 1,5 cm igelitu navíc.
Pak už se můžeme dát do stříhání požadovaného tvaru. Téhle příležitosti využijeme z estetických důvodu ke zbavení se různých svárů a nerovných zakončení na igelitkách, stejně jako na obrázku:


F
Obr. č. 5 úprava igelitových sáčků

Jakmile vše ostříháme a vrátíme na sklo, tak je načase jednotlivé igelitové tašky k sobě přilepit. Můžeme zvolit normální izolepu, ale zrovna pro tohle je vhodnější ta „elastičtější“. V tento moment je třeba být opatrný, protože jakmile uděláte chybu a nebudete spokojení, tak izolepu už bez poškození igelitu neslepíme. Jediná pomoc je pak začít znova od začátku.
Takže izolepu jen opravdu lehce natáhneme a spojíme s ní tašky. Po nalepení se začne hned zas pomalu stahovat a vytvoří nám ten správný efekt nerovného povrchu.
Následně ještě izolepou přilepíme strany pozadí ke sklu a stejně tak i spodní stranu. Je zde lepší využít izolepu v barvě sáčků, protože v případě, že jsme řasení trošku přehnali a igelit nám již někde nevystačil, tak to nyní snadno zakryjeme.
(Kancelářskou izolepu pak můžeme využít na místech, odkud se nám elastická izolepa díky stahování se odlepuje.)

F

Obr. č. 6 slepené a přilepené pozadí k akváriu (v mém případě jsem spáry mezi igelitkami slepil obyčejnou izolepou, neboť jsem chtěl docílit méně složitého vrásnění než na vzorovém obrázku číslo 1)

Pokud jste si všimli, že jsem nezmínil přilepení pozadí na horní okraj, tak nyní vám vysvětlím proč.
Horní okraj je specifický tím, že právě zde nám zasáhne izolepa do vnitřku akvária a naším úkolem je zařídit, aby tam zasahovala co nejméně. A to nejen kvůli estetice, ale zkrátka také pro to, že nechceme, aby se nám izolepa a lepidlo z ní louhovalo v akvarijní vodě.
Proto si nejprve naměříme, kam až izolepu můžeme vně akvária nalepit, aby se neodlepovala, ale využili jsme co nejméně její plochy. U mě to bylo něco přes půl centimetru. Jakmile izolepu přilepíme, tak už jen stáhneme igelitové pozadí do úrovně hrany akvária a izolepu přehněme přes okraj.


F
Obr. č. 7 izolepa nalepená jen z vnější strany akvária, před přehnutím přes jeho hranu

Trošku přitlačíme, aby se nám izolepa dobře uchytila, a máme hotovo!


F
Obr. č. 8 přilepení horní strany igelitového pozadí

Nyní můžeme ještě několika tahy rukou doladit vzhled pozadí a rozhodnout, zda chceme spíše jednosměrné monumentálnější vrásnění…


F

Obr. č. 9 výsledné pozadí verze 1

...a nebo drobnější a složitější zvrásnění našeho nového pozadí akvária.


F

Obr. č. 10 výsledné pozadí verze 2

Děkuji za vaši pozornost a doufám, že návod na igelitové pozadí byl pro některé z vás inspirací.
Pokud máte sami nějaké lepší tipy, jak při výrobě takového pozadí postupovat, nezapomeňte se o ně podělit v komentářích.


Hodně úspěchů, Ez

PS: Dodatečně přidávám slíbenou ukázku pozadí v zaběhlé nádrži:

F

(Fotografie se mi tu nějak nechce zobrazovat v lepší kvalitě, ale po jejím rozkliknutí se vám doufám zobrazí lépe.)

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 62x Nelíbilo se: 9x Zveřejněno: 08.02.2012 Upraveno: 27.12.2012 Přečteno: 2361x

Schválili: Johan ***** 27.12.12 • Kusma **** 27.12.12 • romant **** 27.12.12 • Haimdol **** 27.12.12 • Bob66 *** 28.12.12 • alpaka **** 31.12.12

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Dekorace
02.09.2015*****Výměna pískového dna za terramol754x
01.11.2011*****Výroba břidlicového pozadí1366x
23.08.2018*****3D pozadí doma8x
01.11.2015*****Akva-tera 3D pozadia299x
12.10.2007*****Výroba 3D pozadí z polystyrenu a akvarijního silikonu45789x
28.05.2017*****3D pozadí z extrudovaného polyše a potravinářské barvy Tekryl282x
23.08.2009*****Zpátky do ... akvária 2.díl :)1331x
01.08.2008*****Videonávod - Výroba krytu pro mini akvária11039x
08.02.2011*****Výroba 3D pozadí/skály z polystyrenu, cementu, balakrylu a laksilu7866x
10.01.2010*****Úprava keramické jeskyně2337x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 49 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

[49] Jajik® 15.07.2014
No, rychlé ano, ale osobně se mi to moc nelíbí...
Já pozadí řešila také vlastní výrobou - velký arch papíru a vodovkami/temperami jednoduše namalovat - myslím opravdu jednoduše pouze čáry. Použila jsem hnědou a černou - bezva efekt dřevo/černý kámen... ;) Trvá to sice déle, ale vypadá 10x líp.

[48] honza007® 03.03.2014
super napad měl jsem to za 5 minut

[47] LinaDee® 27.03.2013
já mám igelit ale natažený na rovno. Už je to skoro jedno, páč se schová za kytkama

[46] onkysonic® 13.02.2013
Chytre ale skarede :-D

[45] danosh® 24.01.2013
Jako provizorní řešení je to dobrý nápad :)

[44] Rom® 21.01.2013
Problém vidím v tom, že igelit se leskne a vznikají mezi sklem a fólií mezery, což opticky nevypadá hezky. Já jsem zpočátku nouzově použil černou látku (staré tričko) a byl jsem překvapen, jak to vypadá skvěle rybicky.net/fotogalerie.php…
Fotka je bohužel za denního světla.

[43] radovanovo® 17.01.2013
Igelit opravdu nevypadá nijak vábně. Pokud už nějaká znouzectnost, tak doporučím alespoň tmavě hnědý balící papír - pokud se použijí olšové šištičky a dubové listí, které obarví vodu v akváriu do příjemného hnědo-žlutého tónu, vypadá to v celku efektně! (akvárium musí být dostatečně hustě osázené rostlinami)

[42] Ad@m® 15.01.2013
Nápad to nie je zlý, ale estetický dojem z toho je hrozný a šetriť financie sa dajú aj na rozumných veciach. Radšej by som volil čiernu fóliu(a tá zas nestojí až tak veľa). Inak(viď obr 9 a 10) sú tam viditeľné také pásy, ako sú napájané jednotlivé igelitky, čo je nevkusné. Nič v zlom, ale do akvárka by som nič takéto v živote nedal.

[41] MichoCZ® 01.01.2013
Na první pohled mě to zaujalo, ale když tak nad tím přemýšlím, tak je to asi fakt divné. Naproti baráku mám reklamku, tak bude asi lepší si tam splašit černou fólii a nalepit ji tam načisto. 3D pozadí do 80l nádrže mi sebere hodně místa.

[40] patamatix® 01.01.2013
Já jsem teď zakládal nové akva,a vyřešil jsem to černou samolepící folií,pěkně postříkat jarovou vodou,položit,vytáhnout bubliny a hotovo.
Igelitový pytel mě přijde divný. Při těch investicích si myslím,že se to ztratí. Ale je to jen můj názor.

[39] vaclav® 30.12.2012
Copak se nelíbilo na mém komentáři že byl smazán. Nic to nemění na faktu, že je to dost hrozné a to nemluvím jen o igelitce na odpadky. Aby to nebylo tak anonymní, tak jeden negativní palec máš ode mně.

[38] Bin® 29.12.2012
tiež som si dal igelitové pozadie z jednej strany ale len som ho tam vsunul ale nic ostalo mi sklo ako zrkadlo a pozadie nevidno, vidno ho iba vtedy ked tam kapnem par kapiek vody ale problem s vodou je ze sa vypari, tak skúste poradit. Ďakujem.

Upravit [37] ® 28.12.2012
Sorry, ale než tohle, tak radši nic. Ale snaha se počítá.

[36] KarlosS® 28.12.2012
Jo, souhlas. Taky jsem to před časem zkoušel a nevypadalo to dobře.

[35] Dedo® 28.12.2012
Pridávam sa k názoru "Mikifrosty". Je to naozaj príšerny nevkus. Takto by som neriešil ani v pivnici na odchovnej nádrži!!!
Myslím, že to iba zavádza začiatočníkov na cestu nevkusu.

[34] predator3313® 30.10.2012
:) škoda že sem si to nepřečetl dřív, u mě idealní řešení ...za akvarkem mam stenu, a zarostlé je tak že poradi stejně moc nejde videt...

[33] SlavekB® 01.10.2012
no nevypadá to zrovna nejhůř. Asi taky o tom jako provizorní řešení pouvažuji.

[32] Mikifr0sty® 06.03.2012
Samozřejmě - řešení za pár korun, nicméně - kdo z vás je ochoten takovou "hnusotu" dát do svého akvárka (vlastně za akvárko) například v obýváku - vidím to jako "estetické" vylepšení odchovné, či karanténní nádržky, ale tohle je podle mě "nouzofffka".
Možná mě někdo ukamenujete, ale risknu to...
Jo - uvědomuju si, že v akvárkách osázených spoustou zeleně se pozadí tolik neřeší, takže je to tu berné - z hlediska fotografování je to vlastně i žádoucí - kytky jsou dobře kontrastní, lepší údržba skla...
Na druhou stranu mi představa, že pozadí v biotopním akva bez zeleně (Tanganyika, Malawi) tvoří igelitové sáčky (a ještě za sklem), ježí "srst"!!!
Každopádně díky za snahu - pro začínajícího akvaristu to je určitě zajímavý tip na zkoušku...

[31] Seminelibi® 15.02.2012
Fotografii ze zaběhlé nádrže budu moc dodat až později než tento týden. Na cestě se mi zasekl písek na dno =/
O to víc děkuju NASREDDIN za dodání fotografie v již funkční nádrži a všem patří poděkování za vaše rekace.

[30] Seminelibi® 15.02.2012
*reakce

Upravit [29] ® 15.02.2012
Oproti kýčům, které lze sehnat po akvaristikách, je toto luxusní řešení za málo peněz. Palec nahoru :-)

[28] NASREDDIN® 14.02.2012
Exit: ve výsledku to vypadá třeba takto
rybicky.net/nadrz/5992/3.jpg

[27] Nympheas® 13.02.2012
hmm..dobrý.

[26] kotas® 12.02.2012
Zajímavý :)

[25] frantisek® 12.02.2012
tak jako ten nápad je fakt dost dobrej, protože starejch tašek je všude dost, aš budu mít čas, tak si s toho udělám taki pozadí navíc to nevijde na žádný prachy a je to dost originální

[24] exit® 11.02.2012
chtělo by to fotku s osázeným akvem pro lepší představu,ale jinak dobrý

[23] Thoros® 11.02.2012
Zajímavý nápad...

[22] marťan® 11.02.2012
To vypadá moc dobře ;-)

[21] Žabka® 10.02.2012
Parádny článok, ďakujem za inšpiráciu :-) Toto je pecka, asi by ma to fakt nenpadlo :D

[20] Zoidik® 10.02.2012
Pěkný a inspirativní článek.

[19] sikina® 10.02.2012
Já osobně mám pozadí z černé potravinové folie. Je to rychlé, levné a svůj účel v mém malém akvárku to plní. Takže článek chválím, je kvalitně a detailně zpracovaný. :)

[18] Lucianetta® 09.02.2012
pozadí z černého igelitu já osobně preferuju. Měla jsem několik miniakvárií a toto byla nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější metoda, jak si pořídit jednobarevné pozadí do akvária. I v mé současné nádrži je pozadí z igelitu a jsem naprosto spokojená ;-)

[17] Leno® 09.02.2012
Chytrý,budu si to pamatovat až budu něco budovat

[16] Kamilstrom® 09.02.2012
Rasy na 3D pozadi nikterak nevadi,pozadi bude videt i tak a dotvari tak prirodni efekt a oziraji je obyvatele.Nicmene ja nikdy nerekl,ze je tahle(tvoje) verze pozadi spatna ba naopak!!:)

[15] Seminelibi® 09.02.2012
Kamilstrom: Ale zadní stěna může zarůstat řasou i když tam dáte třeba 3D pozadí a cokoliv jiného. Jediná pomoc která mě v tomhle napadá je, udělat pozadí z Javského (či jiného) mechu.

[14] Kamilstrom® 09.02.2012
to Mrakoplas;nalepit to dovnitr by me nikdy nenapadlo,ale nechce se me cistit i zadni stena!!:)

[13] Seminelibi® 09.02.2012
Zdravím dámy a pánové!
Foto s napuštěnou nádrží ještě přidám Glumčo a deCORF.OBRAEN. Jen to bude muset vydržet na příští týden.

Mrakoplash a Chytek mají mé díky za doplňující informace. Toto pozadí bych moc do vně akvária vážně radši nedával. A co se případně sinic týče, tak bych ještě odkázal, na první číslo časopisu Akvárium Klubu Akva.sk.

Na závěr se neubráním všem poděkovat, za veškeré reakce a hodnocení! Díky moc =)

[12] invalida® 09.02.2012
Viděl sem zmuchlanej papír, začerněnej, a přes hrby přetaženej lehce bílou...vypadalo to zajímavě..taky za pár kaček..tohle je taky dobrý leč já bych to nevolil.

[11] Mrakoplash® 09.02.2012
[b]pro Kamilstorm:[/b]

ta folie je nalepovaná z venkovní strany, takže zarůstání a čištění je úplně v pohodě :-)

[10] Zlicka® 08.02.2012
Z názvu článku bych ani neřekl, že to bude za něco stát, ale teď se mně to docela i líbí. :)

[9] chytek® 08.02.2012
rybicky.net/fotogalerie.php…

[8] chytek® 08.02.2012
takto lze bojovat i se sinicí - totálně zatemnit akvárium na 5-7 dní.

[7] palio® 08.02.2012
Nieco podobne mam v plane, akurat pouzijem hrubsi igelit a bude to bez vrasnenia.

[6] Kamilstrom® 08.02.2012
Je to dobre,uz jsem to videl na nekolika nadrzich,ale co bude ztoho videt kdyz zadni stena zaroste rasou?Musi se cistit i zadni stena.Jinak ok!

[5] maru® 08.02.2012
pro akvaristy s omezeným rozpočtem super nápad, určitě si ho někdo vyzkouší.

[4] scorpion075® 08.02.2012
Osobně do toho zřejmně nepujdu, ale nápad je to zajímavý. Další sympatická možnost jak vyřešit pozadí.

[3] deCORF.OBRAEN® 08.02.2012
skús pridať fotku v kompletnom akváriu..vďaka

[2] tomikku® 08.02.2012
napsáno hezky, zajímavé, já osobně igelit či mikroten nesnáším a u malých akvárek preferuji buď žádné pozadí nebo černou samolepku. Ale určitě si tvé řešení oblíbence najde.

přesto dávám palec vzhůru, protože sis s tím dal práci a článek je to kvalitní.

[1] glumča® 08.02.2012
nemáš fotku pozadí,nalepeném na zaběhlém akva?

Další články tohoto autora
19.02.2012*****Egerie, Elodea, Hydrila a Lag... KONKRÉTNĚ1163x
15.02.2012*****Egerie, Elodea, Hydrila a Lag... OBECNĚ1038x

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/876-igelitky-jako-pozadi