Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba 3D pozadí/skály z polystyrenu, cementu, balakrylu a laksilu

 

Články » Výroba 3D pozadí/skály z polystyrenu, cementu, balakrylu a laksilu   Vytisknout tuto stránku 

Výroba 3D pozadí/skály z polystyrenu, cementu, balakrylu a laksilu

Publikováno: 08.02.2011 • Autor: © ČichavecTom • Rubrika: Dekorace

Dokončil jsem 3D pozadí a napustil akva (150š × 38h × 50v). Sousedi pode mnou o tom neví a to je dobře.
Snad někomu pomůže info o postupu výroby mého pozadí.

Zde je výsledek po cca měsíci od založení:

F

Nákupní seznam (snad vše seženete v nákupním centru typu Bauhaus):

- Polystyrenová deska stavební (dle rozměrů akvária, desky je možné slepovat PU pěnou, tloušťka desky 10 cm - více je v tomto případě lépe neboť usekat se dá vždycky)
- Bílý cement (v Bauhausu ho mají v sekci barvy laky, nikoliv ve stavebninách)
- PU pěna (ta co se používá na okna)
- Černý balakryl (nebo swing color - musí být na bázi akrylu, nejlépe s atestací a raději větší balení)
- Bílý balakryl (stačí malé balení)
- Akvarijní lepidlo (v mém případě dvě standardní balení do vytlačovací pistole)
- Laksil matný (jedno třičtvrtěkilové balení - tento lak má atestaci na pitnou vodu)
- Na domalování detailů je možné v rozumné míře použít běžné malířské akrylové barvy za předpokladu že je důkladně přelakujete Laksilem


- Štětec
- Kuchyňský nůž (mě se osvědčil dlouhý s úzkou špičkou)
- Zalamovací řezací nože
- Nějaké dřívko na rozmíchávání barev a laku
- Krycí fólii na podložení natíraných kusů pozadí, obzvláště pokud pracujete v bytě
- Metr
- Obyčejná tužka
- Gumové rukavice (opravdu nutnost pokud chcete natírat celý kus najednou)
- Plastový kyblík na barvy (raději dva)
- Šmirglpapír (na zarovnání hran a nerovností na zadní straně před vlepením pozadí do akva)

Postup výroby pozadí (je tak na tři dny kvůli schnutí - upozorňuji, že ne všechny obrázky musí nutně sedět na uvedené kroky - občas jsem zapomněl fotit takže to berte jako ilustraci):
1. Standardní bílé kuličkové polystyrenové desky tl. 10 cm jsem slepil PU pěnou (tou co se zatěsňují okna). Doporučuji myslet na přítok a odtok filtru a pečlivě si naplánovat kde budou potřebné šachty a jaké budou mít rozměry. Všimněte si na obrázku, že jsem na obě strany pozadí přilepil další vrstvu polystyrenu abych dosáhl celkové tloušťky 20 cm a mohl jsem vyřezat šachty cca 10 × 10 cm. Samotné vyříznutí je jednoduché a stačí pravítkem naměřit, narýsovat a podle čáry ostrým nožem (musí být fakt ostrý, aby se polystyren nedrobil) nebo řezákem oddělit. Myslete také na to, že vám do šachty může něco spadnout - například košíček nasávání filtru, takže je dobré mít zde trochu manipulačního prostoru, nebo větší vstup v dolní části.

F F


2. Dlabal jsem, udělal jsem spoustu bordelu, vyluxoval jsem celý byt. Než začnete, můžete si předkreslit návrh na polystyren - já jsem to neudělal, mám rád improvizaci a stejně to hned odřežete. Lépe funguje důkladné promyšlení toho jak by měl vypadat výsledek a kde budou umístěny důležité věci jako výpusť a nasávání filtru, jeskyně apod. Pozadí jsem nakonec rozdělil na tři zhruba stejně velké kusy tak, abych je pak mohl snadno dostat do akva.
Samotný proces dlabání bych popsal asi takto: nejdříve jsem nožem velmi nahrubo odřezával velké kusy tak, abych vymodeloval hrubý tvar. Je to téměř jako předkreslení návrhu - kde chcete mít puklinu nebo prohlubeň tam jí udělejte :o) V tomto kroku jsem však řešil jen ty největší a nejhlavnější rysy pozadí - tedy žádné detaily. Také jsem se snažil nejít moc hluboko. Záměrně jsem použil tlustější polystyren, protože jsem počítal s tím, že nebudu napoprvé spokojen a chtěl jsem mít prostor na dolaďování. Také doporučuji všude po celé ploše něco odřezat. I kdyby jen půl centimetru - nechcete mít přece někde na pozadí rovnou plošku, nebo ano?
Až takto zpracujete celý prostor pozadí, někde si ho postavte a odstupte pár kroků. Jak se vám to líbí? Jistě si dokážete představit tu skálu...
Pokud nejste spokojeni, máte stále dost prostoru na změny. Pokud vám rozmístění hlavních rysů vyhovuje tak můžete pokračovat a zúžit desku co to jde, jen dávejte pozor ať vám nepraskne. Zúžení jem dělal tak, že jsem ostrou hranou nože nebo jeho špičkou vydroloval kuličky polystyrenu tak abych zachoval původní obrys. Při této příležitosti lze formovat jemnější detaily jako menší prasklinky a prohlubně. Snažte se nedělat nic rovné. V přírodě málokdy najdete něco rovného. Mě funguje postup bezmyšlenkovitý, prostě na hodinu vypnu a dlabu, nad ničím nepřemýšlím, jen sleduji jak to vypadá a jak se to blíží tomu jak si představuji, aby to vypadalo. Je to trochu sochařská práce. Pokud vás napadají k postupu nějaké otázky, nebo je vhodné něco upřesnit tak mi napište do diskuze dole :o)

TIP: pro ty co chtějí dělat strukturu ála lávové kamení s porézní strukturou jsem vymyslel nevyzkoušený nápad. Asi bych na to šel tak, že bych si zapálil svíčku a nahřátým drátem se opatrně dotýkal polystyrenu v místech kde chci mít dutinku.

F

3. Natřel jsem vydlabanou skálu bílým cementem, hodně naředěným, s přídavkem akrylátové disperze (soudalkrat) konzistence asi jako barva a nechal jsem zaschnout přes noc. Nešetřete akrylátovou disperzí, cement je s ní pružnější a nebude tolik praskat. Dával jsem zhruba 1:10 až 1:20 disperze - dávkoval jsem baj oko, nic tím nezkazíte.

F F

4. Natřel jsem další vrstvou bílého cementu, tentokrát o něco hustší, opět s přídavkem akrylátové disperze (nešetřete, ať vám silnější vrstva cementu nepopraská) tak, aby byly zakryty kuličky polystyrenu, jejichž obrysy byly po předchozím nátěru stéle patrné. Do této směsi jsem již přidal černý balakryl tak, aby výsledná hmota měla šedou barvu.

F F


5. Nátěr samotným šedým balakrylem (namíchán z černé a bílé). Nejprve tmavší šedá jako základ. Natřeno komplet celé pozadí. Všechny nátěry dělejte „naplacato“ ať vám to nestéká na podlahu. Počítejte ale s tím, že vám bude nátěr stékat do dutin a prasklin, takže to nepřehánějte. Raději slabší vrstva a opakovat.

F F

6. Nátěr světlejší šedou jen přes vršky tak aby dutiny a praskliny zůstaly tmavší.

F F

7. Ještě světlejší piplačka a dolaďování detailů. Po každém natření balakrylem stačí nechat pár hodin zaschnout tak, aby na omak bylo suché a nelepilo.

TIP: Počítejte s tím, že až akvárium napustíte vodou, bude pozadí opticky mnohem světlejší (tak o odstín nebo dva). Vůbec mě nenapadá čím by to mohlo být, ale prostě to tak je - raději s tím počítejte už při natírání. Stejně tak mokrá nezaschlá barva je tmavší a po zaschnutí zesvětlá - možná tento proces schnutí pomalu pokračuje ještě několik dní po dokončení pozadí.

8. Po důkladném proschnutí (2 dny) finální nátěr matným LAKSILEM (má atestaci na pitnou vodu). Dal jsem pořádnou vrstvu a důkladně protřel všechny záhyby a dutiny. Takto jsem pozadí zakonzervoval, zejména aby se nedostávalo nic do vody z cementu. Dávejte ale pozor pokud máte někde holý polystyren bez nátěru - laksil ho celkem žere tak ať nejste překvapeni a nemáte někde nechtěnou jeskyň :o) Balakryl je dostatečnou ochranou polystyrenu před laksilem. Natřete důkladně každou skulinku včetně vnitřku jeskyní - na to se hodí menší štětec s dlouhou rukojetí.

TIP: Pozor na rozlícené manželky a přítelkyně, protože laksil dost smrdí (na rozdíl od balakrylu). Pokud vlastníte zlou nebo netolerantní ženu, odeberte se raději do garáže nebo dílny. Kdo nemá tuto možnost, musí si to nějak doma zařídit :o)

F

9. Pozadí jsem nalepil akvaristickým lepidlem do akvária. Pozor ať se vám nic nedostane za pozadí. Doporučuji tlustou vrstvou lepidla objet celý kus - nešetřete, když něco přeteče po přitisknutí na sklo tak to setřete špachtlí. Dovnitř plochy pak stačí udělat několik pořádných teček lepidla, které se po přitisknutí přimáčknou. Lepidlo nemusí být po celé ploše, důležitý je obvod, který musí být komplet uzavřený. Dávejte pozor při tlačení pozadí proti sklu ať si pozadí nepoškodíte (může prasknout) !!!

9. Zadní stěnu a část bočních jsem natřel dvakrát černým balarylem. Je to dobré jednak proto aby jeskyně a pukliny kterými je vidět až na sklo byly opravdu černé (opticky to vytvoří dojem hloubky) a také proto aby nebyla vidět zadní neupravená stěna pozadí (můžete namítat že máte akva u zdi, ale pokud rádi děláte věci pořádně tak tu zadní stěnu natřete :o) Na bočnicích je tento druhý důvod již zcela pochopitelný. Opatrně jsem obtáhl tvar pozadí tak, aby byla začerněna jen ta část skla kde je k němu přilepeno pozadí, zbytek jsem nechal nenatřený, abych se nepřipravil o skvělý boční pohled do akvária :o)

10. Napustil jsem akvárium a zde je výsledek - zatím bez osvětlení:

F

TIP: Nemusíte nic proplachovat, stačí jednou napustit a je hotovo. Laksil funguje jako konzervace dokonale a ani balakryl není toxický. Jediné co by se teoreticky mohlo uvolnit je cement, který by vám teoreticky mohl zvedat tvrdost vody. Toho bych se ale také nebál, protože je úplně vespod.

10, Po zařízení akvária a přidání světla vypadá takto - všimněte si jak krásně světlo zvýrazní strukturu a vše je mnohem plastičtější:

Mnoho štěstí při výrobě vašeho vlastního pozadí a nebojte se toho!

Tomáš Vosáhlo aka „ČichavecTom“

http://www.plantagrow.eu

 

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 40x Nelíbilo se: 2x Zveřejněno: 08.02.2011 Upraveno: 08.02.2011 Přečteno: 8007x

Schválili: alpaka ***** 30.11.12 • Bob66 ***** 13.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Dekorace
05.11.2007*****Liapor - aneb jak sem pořizoval dno do akvaria3071x
28.08.2014*****Jak jsem vyráběl 3D pozadí z polystyrenu604x
19.10.2015*****Výroba pozadí z polystyrenu486x
11.06.2013*****Krása zo Švédska menom Back to nature808x
04.10.2007*****Výroba 3D pozadí z PU pěny19950x
11.12.2008*****Výroba pozadí2664x
16.01.2011*****3D pokus3933x
27.07.2008*****Videonávod - Výroba 3D pozadí21273x
04.08.2012*****Nejjednodušší pozadí do akvária222x
16.03.2015*****Výroba 3D pozadí z umělého kamene618x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 45 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [45] ® 05.04.19 23:26
Ahoj, dělal jsem zkusmo pozadí do synkovo malého 25l akva dle tvého návodu, než začnu na svém 250l. Vše naprosto v pořádku, ale třetí den po napuštění vodou místa, kde nebyl po natření nasypán písek dost zmlékovatěla. Natíral jsem černým Balakrylem a teď je to nepřirozeně šedý. Udělal jsem něco špatně? nebo má někdo podobnou zkušenost? Jasně, že zaschnutí proběhlo tři dny, tři vrstvy Balakrylu a dvě vrstvy Laksilu, při druhé místama nasypán písek.

Reagovat na tento komentář [44] Afropithecus® 26.09.17 23:56
Velmi zdařile provedená reportáž. Podobně jsem postupoval i já při výrobě pozadí do mé již neexistující nádrže. Díky

Reagovat na tento komentář [43] prochazkao® 02.11.15 09:57
Moc pěkné! Škoda že nemám místo na větší aq. Mám jen dvě rostlinná a tam se moc pozadí nepoužívá... Ale tvoje, klobouk doludolů, moc hezké. Našel jsem na YouTube spoustu takových návodů i na domácí vodopády..
youtu.be/…
Fakticky mazec!

Reagovat na tento komentář [42] Tuzercbr® 21.10.15 21:19
Ahoj, prosimte nepamatujes si jakou znacku toho cementu? Abych to nezhotovil a pak nebyl pruser.. Diky petr

Reagovat na tento komentář [41] jakomo77® 11.12.14 18:50
normálně se mi ty polystyrénové nelíbí,ale tohle se opravdu povedlo.slušná práce.klobouk dolů...

Reagovat na tento komentář [40] draco® 22.08.13 00:30
robil som ho podla tohot navodu. pozadie je skvele.

Upravit Reagovat na tento komentář [39] ® 24.06.13 19:45
Velmi povedené zpracování. Asi jedno z nejlepších, co jsem viděl.
Velmi rád bych to taky zrealizoval, doufám, že se mi to povede :-)

Reagovat na tento komentář [38] LinaDee® 27.03.13 19:17
dloho jsem neviděla tak krásné pozadí...!

Reagovat na tento komentář [37] Táborita® 08.02.13 18:56
moc by se mi to líbilo, ale 100% vim, že bych do nezvládla. tady na tohle potřebuje člověk i drobet talentu. Takže jsem out :) Ale jinak moc herzká práce. Si šikula

Reagovat na tento komentář [36] Ondrasss® 11.01.13 23:32
Snad se k tomu taky nekdy dostanu

Reagovat na tento komentář [35] draco® 11.01.12 23:22
nazdar prave robim nater cementom. chcem sa ta opytat , natieral si aj zadnu cast pozadia alebo tam staci len balakryl a laksil aleo mozem nechat aj cisty polystyren

Reagovat na tento komentář [34] WW2collector® 19.12.11 08:54
zdravim. rad bych dodal ... LAKSIL je velmi agresivni. jen jsem natrel kousek, uz jsem slysel nadavky sousedu ze vchodu az do sklepa.strasny smrad. a hlavne rozleptava polystyren,coz jsem nevedel. zrovna takhle delam kamaradovi pozadi 200 x 60 cm. a Laksil zatekl i do poru,ktere Balakryl plne neprekryl. takze jsem mel druhy den vypalene bile diry. nanestesti navrchu zustanou zbytky puvodni struktury a vypali se to pod tim. takze tam neni pristup to dotrit. mista musim strhnout a zacit opravovat.tak opatrne at se vam nestane to same.

Reagovat na tento komentář [33] ČichavecTom® 02.05.11 11:47
PO TÉMĚŘ PŮL ROCE PROVOZU AKVÁRIA S POZADÍM
se zdá vše být v pořádku. Místy se odloupl kousek barvy, ale není to nijak závažné a je to vidět až po detailním zkoumání. Problém by nastal tehdy, pokud bych nepřimíchával barvu již do cementu a pod nátěrem by byla bílá vrstva - to by pak bylo jako prašť do oka.

Myslím že nějakému drobnému odloupnutí se asi nedá vyhnout, voda a čas udělá své a proto je dobré na toto dopředu myslet a barvit všechny vrstvy které dáváte postupně na polystyren - zvýší te tak trvanlivost vašeho pozadí.

Jinak mohu potvrdit netoxicitu všech použitých ingrediencí. Nic jsem nijak neneutralizoval ani nevyplachoval. Prostě jsem pozadí dodělal, nechal důkladně zaschnout a napustil. Po půl roce vše se má čile k světu, hlavně krevetky :o)

Reagovat na tento komentář [32] ryba® 19.02.11 20:59
zlate ceske rucicky...moc pekne...videl jsem neco podobneho,kde primo na sklo akva byla nastrikana mont. pena a polutuha hmota se zasypala jemnym ricnim piskem a droubunkymi kaminky.jen finalni upravu neco jako ,,zalakovani,,bohuzel neznam,predpokladam,ze probehla.vypadalo to take velice prirozene...

Reagovat na tento komentář [31] ČichavecTom® 11.02.11 13:23
Bobiku:
1, nejde ani tak o vodu, jako spíš o to, aby se ti tam nedostal bordel (detrit) a malý rybky. Obojí by mohlo způsobit problémy.
2, nebál. Všechny předměty na skříňce tam byly dávno předtím a ani mě nenapadlo že by se zničehonic měly sesunout na akvárko :o) Tedď je tam místo knih a hrnků celé to akvárko :o)

Reagovat na tento komentář [30] bobik® 10.02.11 13:42
ahoj,pěkné,dobře popsaný postup,měl bych dvě otázky:1)v textu je: důležitý je obvod, který musí být komplet uzavřený-proč?aby voda nezatekla za pozadí?nebo aby to dobře drželo?otázka 2)na jedné z fotek,jak je to akva na zemi,je nad ním na skřínce spousta knih,a také nějaké hrnky apod.,sakra to kdyby se sesulo,tak je po akvarku,to jsi se nebál? ikdyž vidím,že akva "přežilo" (:o

Reagovat na tento komentář [29] grizly® 09.02.11 14:22
Hodně hezké. Jen škoda, že ti tak zúžilo akvárko.

Reagovat na tento komentář [28] ČichavecTom® 22.01.11 16:24
polystyrénu určitě ne :o) To spíš té barvě která by se mohla časem loupat. Uvidíme za rok.

Upravit Reagovat na tento komentář [27] ® 22.01.11 13:28
nebude ta voda vadit tomu polistyrénu..? Jenom tak se ptám..!!

Reagovat na tento komentář [26] ladula83® 18.01.11 20:12
Moc pěkný návod, díky. :-)

Reagovat na tento komentář [25] ZlaOvecka® 18.01.11 17:14
fakt pěkné, vypadá skvěle!! třeba se mi někdy podaří zvládnout podobnou věc :))

Reagovat na tento komentář [24] Gogi® 17.01.11 16:39
dakujem

Reagovat na tento komentář [23] arnošt® 16.01.11 20:31
to pozadí vypadá fakt super - moc šikovné ručičky

Reagovat na tento komentář [22] kortezhugo® 16.01.11 18:57
Pekna praca...

Reagovat na tento komentář [21] Qain® 16.01.11 16:53
diky za supr inspiraci, az jednou budu delat vetsi akviso, neco takoveho urcite udelam.

Reagovat na tento komentář [20] ČichavecTom® 16.01.11 11:35
Gogi: dík za tvůj postřeh. Návod jsem doplnil a rozšířil. Nakonec jsem přidal aktuální fotku kde je vidět založené akva s osvětlením. Jsem spokojen s výsledkem.

Upravit Reagovat na tento komentář [19] ® 15.01.11 22:58
Si borec jaxviňa! Klobůk i kalhoty důle :) Hodnotil bych min. 5hvězd

Reagovat na tento komentář [18] Gogi® 15.01.11 09:57
Ahoj, skvela praca.
Bolo by mozne trosku rozviest sposob "dlabania"? Takuto techniky ako upravit polystyren som zatial nezaznamenal, videl som iba rezanie a pajkovane elektrikarskou trafopajkou. Trosku ma mrzi ze tejto casti vyroby nie je venovany ziadny priestor v navode. Tvoj/Vas sposob mi pripada ako ked umelec vyraba sochu.
PS: v zozname materialu tusim chyba polystyren :)

Reagovat na tento komentář [17] Martinak® 09.01.11 18:52
Sylvanius:Lol plastovej krokodýl v akvárku?Asi nejsi normální:D

Reagovat na tento komentář [16] Sylvanius® 08.01.11 18:46
Ahoj, nic si nedělej z ortodoxních funkcionalistů, pozadí jsi vytvořil fakt krásný...já mám v akvárku (taky teprv letošní dárek od Ježíška :-) dokonce oranžovýho plastovýho krokodýla (asi 50cm), který tvoří dlouhou a prostornou jeskyň pro krunýřovce...byla to krutá momentální improvizace, kvůli Zelenýmu teroru (Akara potoční), ale dětem (pro ty to akvárko bylo hlavně) se tam ta obluda strašně líbí, obzvlášť to, jak mu rybičky samy vlezou do tlamy :-) Spousta lidí by kvůli tomu vyskočila z kůže, ale u nich doma to není, tak co :o)

Reagovat na tento komentář [15] Žabka® 08.01.11 17:38
Dnes som prešla snáď celý google a hľadala nejaké námety na 3D pozadie..A nedá mi nenapísať ti, že to tvoje je určite najlepšie prevedené:)

Reagovat na tento komentář [14] Lukino® 07.01.11 09:30
Já mám taky pozadí z polystyrénu natřené jen barvou DENAS a vše je v pohodě. Nic dalšího jsem na to nedával, žádné jiné vrstvy. Tloušťka polystyrénu je jen 3cm kvůli místa. Jednoduché a poslouží stejně. Jinak já 3d pozadí uznávám, jelikož dávají akváriu jiný rozměr a co akva s takovým pozadím to skvost.

Reagovat na tento komentář [13] Žabka® 06.01.11 09:17
Krásna prácička, len čo je pravda:) Človeka musí ďaleko viac naplniť pohľad do aqua, keď vie, koľko na tom makal a vidí ten výsledok:) Návod super, len to chce asi naozaj šikovné ruky a dobrú predstavivosť:) Nech slúži:)

Reagovat na tento komentář [12] ČichavecTom® 05.01.11 16:13
Borys: jediné co smrdí je Laksil, protože je naředěný xylenem. Ale jakože smrdí fest a několik dní než se z toho všechno uvolní. Nezbývá než ženě domluvit aby to vydržela. Ta má byla tolerantní, akva je náš společný vánoční dárek.

Ceny materiálu doplním, bude to kolem tisícovky, záleží jestli kupuješ i to nářadí, to je pak tak kolem 1500 max.

Jeskyně jsou fajn, je jich tam celkem 6 + dvě šachty na výpusť a vpusť filtru, což jsou ve své podstatě také jeskyně. Vchody do jeskyní jsem schoval v těch dvou prasklinách, které pozadí rozdělují na tři kusy. Jedna jeskyň, ta hlavní největší je průplavná.
Už se těším co na to čichavci, ti se z toho zblázní :-D

Reagovat na tento komentář [11] Borys® 05.01.11 13:27
Vypadá to skvěle, ta jeskyně a dělené pozadí. Ale všiml jsem si, že to vyrábíš v obytném prostoru (palec nahoru za odvahu, mě by žena zabila), ono to nezapáchá?
Ještě tam přihoď ceny za materiál. Dík.

Reagovat na tento komentář [10] ČichavecTom® 05.01.11 11:25
Hlavně ať se tu nezvrhnem do zvrhlé a nesmysluplné diskuze :o) Co člověk to názor. Někdo by si pozadí do akva nedal, jiný si to bez něj nedokáže představit. Stejně jako estetika versus funkčnost. Je to dobře, aspoň to má každý jiný :o)

Reagovat na tento komentář [9] Designer® 05.01.11 11:00
JuraS pise: "tak jako tak dávat do akva ještě něco co má jen estetický význam pro koukajícího člověka mi osobně připadá jako zvrhlost.." Juro, asi Ti u mnohych z nas bude pripadat cela akvaristika jako zvrhlost, pac treba ja z ni fakt nic jineho nez ten esteticky vyznam, ze na to koukam, nemam, akorat mne to jeste neco stoji, prachy a cas, a mam radost z toho co vidim. Akvaristika jako hobby je prece o tom co vnimaji oci a jak to bere mozek, lidske oci a mozek, vice smyslu nam to moc nezamestna a tak proc ne pozadi, kdyz se libi? A proc ne bez, kdyz se nelibi? BTW, zkus nejakemu leteckemu modelari rict, at na ero nedela barevnou povrchovou upravu, ze to s letanim ci neletanim nema nic spolecneho... utikat jiste umis :))).

Reagovat na tento komentář [8] romant® 05.01.11 10:28
Kdo chce číst, tak si přečtě a kdo se nebojí a není línej a je trpělivej, tak má možnost se zapojit a svoje pozadí dle jasnýho návodu vyrobit. Vypadá to dost dobře. Ať se daří.

Reagovat na tento komentář [7] ČichavecTom® 05.01.11 09:59
Milý Juro, na začátku článku je uveden rozměr "150š x 38h x 50v". Co z uvedeného je výška a co hloubka je myslím vlecku jasné.
Přiznám se, že tvůj komentář moc nechápu. Není náhodou celé akvárium o estetice? Proč si myslíš že pozadí má jen estetický význam? Co třeba jeskyně ve kterých tráví ancistrusové většinu dne? I ti čichavci se tam rádi schovají když chtějí mít klid. Navíc nevím proč si myslíš že celé akvárium zarostou kytky tak, že pozadí nebude vidět? Pokud se o akva člověk stará a porost udržuje tak je situace jiná.
Díky za tvůj názor, už nemusíš dále reagovat.

Upravit Reagovat na tento komentář [6] ® 05.01.11 09:04
zajímavý návod. na netu je takových návodů spousta..místo návod bych to spíš popsal "můj pracovní deníček" nerozumím, zda tvé akva má 38 cm na výšku a nebo na hloubku..tak jako tak dávat do akva ještě něco co má jen estetický význam pro koukajícího člověka mi osobně připadá jako zvrhlost..osobně jsem z akva vyházel všechno co ryby a kytky a krevetky bezprostředně k životu nepotřebují....jistě..akva s tlamovci, šutry, pozadí a jemný písek..to beru ale pro jakékoliv jiné s kytkami které za chvíli zarostou celé akva..?? tam pozadí ztrácí smysl...

Reagovat na tento komentář [5] smidakkuba® 04.01.11 21:15
Je dobré že to tu někdo konečně úpřádně poslal já když dělal před rokem 3D tak bylo málo informací a málo lidí co to mají odskoušené.A to jsem to dělal k terčům no a fungovalo to perfektně.Jinak Epoxy 1200 je taky dobrá po vytvrdnutí je to v podstatě plast.

Reagovat na tento komentář [4] ČichavecTom® 04.01.11 19:11
Díky všem za názory, jsem rád že se Vám pozadí i návod líbí.
Je pravda že je to pakárna to vyrábět a člověk si není jistý jak to dopadne pokud dělá první (můj případ), ale stojí to za to. Když to shrnu tak to není zas tak hrozné a výsledek stojí za ty dva nebo tři večery práce :)

Reagovat na tento komentář [3] beowulfx® 04.01.11 18:42
Konečně další odvážlivec, který zde uvedl velmi inspirativní návod, jen tak dál a díky za snahu:)

Reagovat na tento komentář [2] deCORF.OBRAEN® 04.01.11 17:49
pekný návod a aj pozadie..nech slúži

Reagovat na tento komentář [1] Konhi® 04.01.11 17:46
Pěkně vypadající ;) Skvělá inspirace!! Jen člověk musím mít tu trpělivost ;) Jsi frajer ;)

Další články tohoto autora
21.01.2011*****Noční osvětlení akvária (150 cm) za 274 korun snadno a rychle!5337x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/584-vyroba-3d-pozadiskaly-z-polystyrenu-cementu-balakrylu-a-laksilu