Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hagen AquaClear 20

 

Články » Hagen AquaClear 20   Vytisknout tuto stránku 

Hagen AquaClear 20

Publikováno: 09.02.2010 • Autor: © kuriertomas • Rubrika: Technika

V tomto článku by som rád prezentoval závesný filter, ktorý som si osobne zakúpil (14.01.2010).

Keďže na internete som márne hľadal nejaké recenzie, skúsenosti užívateľov, rozhodol som sa napísať všetko, čo zaujímalo mňa, keď som zháňal podobný filter.

Voľba na závesný filter padla po študovaní fóra na tomto webe, nic konkrétne a rozsiahle som sa ale nedozvedel, keďže niekto bol jednoznačne za tento filter, niekto zasa tento filter kritizoval a odporúčal iný.

V nasledujúcich riadkoch nájdete asi všetko, čo sa týka tohto konkretného filtra.

Prvý kontakt

Tento filter som mal objednaný cez internet (objednaný v pondelok 11.01.2010), no v piatok(15.01.2010) som bol v košickom Hornbachu, kde na moje poradovanie tento filter mali vyloženy. Bola tam otvorena krabička, tak som nazrel dnu, čo všetko balenie obsahuje. V baleni bolo všetko, čo potrebujete na spustenie filtra. To ma potešilo ešte viac, pretože na webe bolo uveden, že Biomax-keramicke kružky nie sú súčasťou balenia.

Reálny obsah balenia:

 

F

 

-Čerpadlo

-Kryt filtra

-Nádoba filtra

-Kôš na média

-U trubica

-Sacia trubica>

-Vyrovnávacia opierka

-Molitan

-AKtívne uhlie

-Biomax

-Sieťkový sáčok

-Poistný klip

Krátky popis jednotlivých častí, aby ste mali prehľad ktorá na čo slúži:

Čerpadlo, nádoba filtra:

Čerpadlo je už v balení napojené na nádobu filtra. Je odpojiteľné, čiže v prípade, že čerpadlo chcete skontrolovať, prípade prečistiť, stačí pootočiť čerpadlom a potom ho jednoducho povytiahnuť. V prípade, že ho idete čistiť po tom, čo bolo v zábehu, je potrebné z nádoby filtra vyliať vodu. Dôvod je ten, že po vypnutí filtra zo zásuvky voda ostane v nádobe. Čerpadlo je zároveň ako štupeľ, ktorý uzatvára nádobu filtra. Takže po vytiahnutí čerpadla je v nádobe diera, cez ktoru už logicky voda vytečie :-)

Kryt filtra:dáva sa na vrch celého filtra, kde je nápis AquaClear 20.

Kôš na média:

Je to umelá hmota v tvare písmena U, do ktorej vkládate priložené filtračné materiály. Tie sú robené presne na tento model. Kôš ma v sebe otvory v rôznych výškach a rôznych rozmerov, cez ktore preteka voda. Po vloženi filtračnych médii kôš jednoducho spojite a vložite ho do nádoby filtra, kde pekne vojde.

U trubica:

Táto trubica sa napája na vrch nad čerpadlo a zasahuje až do vody akvária.

Sacia trubica:

Napája sa na U trubicu, ktorú predĺži a koniec je u môjho 20l akvaria tesne nad dnom. Na konci sacej trubice je mriežka, ktora zrejme ma zabraniť vniku rýb. Otvori sú pomerne veľké, takže malé krevetky tam určite vojdu. Da sa to jednoducho poriešiť navlečením zvyšnej časti sieťky na otvor.

Vyrovnávacia opierka:

Slúži na vyrovnanie závesného filtra vzhľadom k sten akvária. Ide o to vytvoriť kolmú polohu filtra zarovno so stenou akvária. Napája sa na koniec nádoby filtra, kde jednoduchým pootočením nastavujete sklon filtra.

Filtračné náplne :

 

F

 

Každú jednu náplň je potrebné pred vložením do koša filtra poriadne prepláchnuť. Náhradné náplne sa dajú zohnať presne na tento model, v Hornbachu som ich videl v ponuke.

Molitan - vkladá sa na spod filtračného koša ako prvá vrstva. Molitan do koša presne pasuje. V manuále sa píše, že je potrebné vymeniť molitanovú vložku každé 2mesiace. Samozrejme to záleží od zarybnenia akvária. V prípade výmeny nebudem kupovať originál molitan na tento typ, ale klasickú veľkú polyuretánový penu, ktorú narežem na požadovaný rozmer(cenovo to vyjde oveľa výhodnejšie)

Význam: Mechanické čistenie:zachycuje nečistoty, zbytky krmiva a rastlin. Má optimálnu hrubost pre zaručenú mechanickú a bilogickú filtráciu(uvedené v príručke)

Aktívne uhlie - balenie je v dierkovanom sáčku. To celé je ešte zabalené v igelitovom sáčku. Ten sa roztrhne, vytiahne sa sáčok s uhlím a opláchne vo vode.Podľa manuálu nutné meniť každý mesiac.

Význam: chemická filtrácia- aktívne uhlie obsahuje 100% prvotriedny kvalitný uhlík. Zaisťuje čo najefektívnejšie pohlcovanie nežiadúcich chemických nečistôt. Odstraňuje z vody pachy, zafarbenie a nečistoty a premieňa vodu na opäť krištálovo čistú.

Biomax - v balení nájdete jednú dávku biomaxu (keramických krúžkov), ktoré vysypete do priloženého sieťkového sáčka. V balení je poistka v tvare rybky, ktorou sáčok uzavriete a zvyšnú časť jednoducho odstrihnete. Nezabudnuť tiež opláchnuť vo vode. Podľa manuálu nutné vymeniť každé 3mesiace.

význam: biologická filtrácia- povrch krúžkov je tvorený komplexom pórovitého systému, v ktorom sa darí prospešným baktériam. Použitím BioMaxu zaistite optimálne prostredie pre život nitrifikačných baktériií a posílite tak likvidáciu čpavku a dusitanov v akváriu.

Pozn: V príručke uvádzajú, že treba meniť postupne filtračné média. Tzv. multi-fázový filtračný systém Aqua Clear je rozdielny v tom, že sa tu vymieňa vždy iba jedna filtračná nápln z 3. Tým sa zaistí, že potrebné baktérie vo filtry zostanu. Dodržanie tohto postupu ma za následok vysoko efektívnu biologickú filtráciu. Výmenou všetkých médii naraz by spôsobilo odstránenie prospešných baktréii, a ich nové fungovanie v nových náplniach by trvalo aj niekoľko týždňov.

Prvé spustenie, výkon filtra

Po vložení filtračných médií, zavesenia a vyváženia filtra nasleduje krok spustenie. Pri prvom spustení je potrebné naliať vodu do filtračnej nádoby, aby motorček nešiel na sucho a nastaviť výkon na maximum. Po zapojení do elektriny filter začne nasávať postupne cez nasávaciu trubicu vodu. Môžte sledovať, ako voda postupne stúpa, až začne tiecť do nádoby a filtrovanie sa začína. Hneď potom si už môžte nastaviť výkon filtra ako potrebujete.

 

F

 

Výkon filtra sa nastavuje pootočením "Hadice U". V mojom 20l akváriu sa mi to ale zdalo stále silné. Veľkou výhodou u tohto filtra je to, že výkon si viete jednoducho znížiť ešte viac. Správne by mala byť trubica v otvore, ktorý je určený. Vtedy pasuje na vrch aj kryt filtra. Ak chcete ale znížiť ešte viac prúdenie vody, trubicu stačí povytiahnuť vyššie. Vzdialite tak otvor sania od čerpadla a samozrejme sa zníži sila sania. Takto si viete nastaviť silu prúdu od najsilnejšieho po kvapkanie vody do akvária.

Pozn.v tomto prípade ale musíte počítať s tým, že kryt filtra nebudete mať na vrchu vôbec, alebo vám bude trošku odstávať. Ja osobne ho mam na vrchu, odstávanie je minimálne a nijako mi to nevadí.

F

 

Hlučnosť

Hlučnosť je podľa mňa vec názoru a každý ho môže vnímať inak. Nemôžem porovnať hlučnosť s inými závesnými filtrami. Doteraz som používal iba interné filtre. Tie sú úplne nehlučné. Po zapojení je hlučnosť pomerne vysoká, je to dané tým, že filter nasáva aj vzduch. Ak sa celá hadička vyplní vodou, hlučnosť klesne. Cez deň to nijak extra nevníma, v noci je ale počuteľný. Posteľ mam nejake 2m od filtra a počuť ho je. Nie je to ale nejak extra prekážajúci zvuk. Je to akoby prýdenie vody. Skúšal som vrtuľku, ktorá poháňa vodu, všetko sa mi zdalo v poriadku, takže predpokladam že to nebude chyba tohto filtra, ale zrejme normálny jav. Keďže to nemôžem porovnať, berte túto časť ako niečo, čo si musíte určite vyskúšať samy :-). Čo je ale zaujímave, tento zvuk mi vadí menej, ako keď som mal predtym vzduch pustený cez kamienok. Vyspal som sa v pohode

Po dvoch dňoch prevádzky môžem povedať, že s filtrom som spokojny. Voda je skutočne čistejšia, ako keď som mal napojeny len samostatny filter s polyuretanovou penou vo vnutri. Získal som priestor v akváriu, čo je skvelé. Môžem nasadiť viac rastlín.Veľmi ma potešilo, že filter môžem nastaviť až po úplne slabý prúd, ktorý nijako nemôže rušiť akvárium.

Filter každopádne odporúčam hlavne pre malé akvária, kde si myslím, že filtračné náplne nebude treba meniť často (hlavne, ak chováte iba krevetky). Plánujem ho zakúpiť aj do svojho 80l akvária.

+Plusy: pekný dizajn, možnosť nastaviť prúd na úplne pomalý výkon, jednoduchá manipulácia-jednoduché odpojenie čerpadla od filtračnej nádoby,

-Mínusy: hlučnosť(relatívna),...viac minusov som zatiaľ nenašiel.

Cena na webe: 22,60€(uvedené že model je bez Biomaxu)

Cena Hornbach: 23,26€ (kompletné balenie so všetkým)

F

 

F

 

 

F

 

 

F

 

 

F

Nadobka na filtračný materiál po výmene aktívneho uhlia..hrubý molitan, vata, hrubý molitan, vata, keramické krúžky...menene 07.02.2010

 

F

Rozmery filtra:

 

F

 

 

F

 

 

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 7x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 09.02.2010 Upraveno: 09.02.2010 Přečteno: 3185x

Schválili: Bob66 *** 05.12.12

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
06.02.2020*****Odsávání ostříhaných mechů snadno a rychle486x
05.02.2013*****Roční zkušenost s provozem externího filtru Atman CF-1200832x
14.07.2009*****Uchovávání nitěnek1877x
17.03.2009*****Výroba inkubátoru2195x
30.08.2017*****Domácí a komerční filtrace87x
25.06.2019*****Boost My Filter - Juwel Bioflow (M,L,XL)923x
11.03.2011*****Výroba triviálního akvaristického odkalovače z prvomájového mávátka2806x
09.11.2011*****Výroba domácího difuzoru CO22047x
24.04.2013*****Difuzér vs. atomizér v panoramatické nádrži932x
28.02.2015*****Ve světě akvaristy - inspirace622x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 24 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [24] Petr Fia® 04.11.16 23:32
jo mam jej 20 let a stále jede

Upravit Reagovat na tento komentář [23] ® 30.01.16 01:25
Výborný filtr sic ho mám krátce (30cítku).ale jsem spokojen,a je tichý..

Reagovat na tento komentář [22] Xpe® 08.11.15 15:26
Taky ho mám a jsem spokojen, pohodě mi vyčistí 128l i když je pro akvária o objemu 18 - 76 l a to drnčení horního krytu jsem si všiml, že většinou když filtr není rovný.

Reagovat na tento komentář [21] Robo® 31.03.13 12:26
Takže když si koupím tenhle filtr do mého Dennerle 30L tak budu muset zkrátit horní krycí sklo, že?

Reagovat na tento komentář [20] Bigpista® 18.02.11 16:55
Nedám na ně dopustit. Mám tyto filtry celkem tři - každý jinak velký - a jsem s nimi naprosto spokojený. V poměru k velikosti mají obrovský průtok, snadno se udržují a jsou bezporuchové. Jediná výtka - kryt na filtru začne občas rezonovat a je po tichu.

Reagovat na tento komentář [19] Ezcool® 10.05.10 21:29
Ty to filtry jsem pouzival drive,a ted jsem je po trech letech znovu zapojil koupil je nove naplne a uz frci.Nikdy snima nebyl problem,voda je krasne kristalova a hlavne nezabiraji zadne misti v akvariu.Zadny rachot nevydavaji.Mohu jen doporucit...

Reagovat na tento komentář [18] michald® 10.03.10 14:28
na akváriu mám 20 a jsme s ním spokojení.Hlučnost nulová, filtrace výborná! :-)

Reagovat na tento komentář [17] DrBolíto® 24.02.10 11:57
Vypadá to hrůzostrašně zvláště na tom malém akvárku, to raději vnitřní filtr než tuhle hrůzu.

Reagovat na tento komentář [16] maxo® 17.02.10 14:33
Ja som mal 2 zavesne atmany a bola to hroza.Ta hlucnost sposobovana rezonovanim plastov-no des.Problem pri "startovani",stale to chytalo vzduch a nie a nie sa rozbehnut. Po 14 dnoch isli obidva tataaam.

Reagovat na tento komentář [15] vlacek® 10.02.10 10:48
Diky za doplneni rozmeru filtru!

Reagovat na tento komentář [14] kuriertomas® 10.02.10 08:22
no to som daval podla navodu...tam su ker.kružky uplne navrchu..nabuduce možno dam vrstvu kružkov niekde do stredu..to je vyhoda ze sa to da kombinovat podla svojej predstavy

Reagovat na tento komentář [13] Miras® 10.02.10 05:58
pěkně prezentované, jen bych snad otočil ty náplně filtru, od spodu ker.kroužky atd.

Reagovat na tento komentář [12] vlacek® 02.02.10 15:09
Zajimam se ted o tento filtr take pro sve 20 litrove akvarko, ale nemam predstavu o rozmerech. Muzes prosim napsat jak je filtr siroky, jak moc zasahuje do prostoru akvaria (kvuli skl. krytu, ktery mam) a jak vysoko cni nad okraj skla na kterem visi (treba pri korektne zavrenem hornim krytu)? Predem diky a diky za recenzi!

Reagovat na tento komentář [11] kuriertomas® 01.02.10 20:48
Takže kúpil som si do Dennerle setu miesto dennerle filtra další aquaclear 20.Hučí rovnako aj ten druhý, takže to je zrejme normálne Ja si mylsím zže je to tým výrením vody a tá môže nejak hýbať vrtuľkou..to je len môj názor...hlučnosť je pre mna prijatelná, i keď by bolo super keby to bolo tichučké. Filter mam zboku koli lepšiemu prúdeniu vody, skúšal som aj dozadu, ale dráha vody je veľmi malá preto som to dal späť.

Reagovat na tento komentář [10] cusbus® 31.01.10 13:19
Docela obsáhlá recenze. Jinak já mám dva. Jednou AQ 30 a pak AQ50 (stejná konstrukce, jen větší objem filtrační nádoby). Motorek mají stejný. Je zajímavé, že ten přes 5 roků starý (AQ30) je úplně tichý a nový je o dost hlučnější. Trochu drnčí, obzvláště s krytem, tak jej mám posunutý. Ohledně estetiky: já jej mám skrytý za pláštěm dřevěného obložení, takže není vůbec vidět. U klasického krytu si to nedokážu představit.

Reagovat na tento komentář [9] PavelSiKra® 30.01.10 10:55
Možná by bylo lepši to hodit na zadní stranu toho akva, a pak nepůjde vidět celý filtr, ja osobně ho měl taky ale dost mi vadila ta hlučnost, u mě byl dost hlučný, takže jsem se ho zbavil a u krevetek mam klasicky bublifuk. Ale jinak provedenim se mi zdál v pohodě.

Upravit Reagovat na tento komentář [8] ® 29.01.10 15:37
Arnošte, to bude asi tím, že to akva je příliš malé. Jinak to zase moc velký filtr není.

Reagovat na tento komentář [7] arnošt® 25.01.10 12:34
je to strašně veliký - nevzhledný - klasický externí filtr mi přijde jen díky trubici sání a výpusti téměř neviditelný. filtr v akvariu zase můžeš schovat za dekoraci, ale co s tímhle?! ale kdyby to nemělo odbyt, tak se to asi nevyrábí - já osobně bych si to ale nikdy nekoupil

Reagovat na tento komentář [6] kuriertomas® 23.01.10 12:54
Prečo maš pocit že je to hrôza?

Reagovat na tento komentář [5] arnošt® 22.01.10 15:23
no nevím nevím - mít na akvariu pověšenou takovouhle hrůzu...

Reagovat na tento komentář [4] kuriertomas® 22.01.10 13:36
Este som nebol. Pojdem asi az buduci alebo o 2tyzdne, pretoze som to kupoval necelych 100km od miesta kde byvam. Takze musim si tam najst cestu.

Reagovat na tento komentář [3] kubasan® 22.01.10 10:08
no co skusal si to reklamovat?ako to dopadlo?

Reagovat na tento komentář [2] kuriertomas® 20.01.10 21:27
Rozhodol som sa isť skusiť to reklamovať, nech mi skusia zapnuť iny AQ20, či huči rovnako. Možno je v tomto nejaka mala vada. Ako to dopadne napišem, keď to vybavim.

Reagovat na tento komentář [1] kubasan® 20.01.10 16:51
neviem aka je ta 20 ale ja mam 50 a je velmi tichy.som snim absolutne spokojny.

Další články tohoto autora
11.03.2015*****Dennerle Dosator485x
05.03.2015*****JBL Cleany40x
08.08.2011*****EHEIM professionel 3 3501381x
07.06.2011*****JBL CristalProfi E1501 greenline2061x
08.10.2010*****SERA Fil 1201241x
09.02.2010*****Dennerle Nano Cube 30L4367x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/357-hagen-aquaclear-20