Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba CO2 difuzoru z lipového dřeva, snadno - levně - rychle

 

Články » Výroba CO2 difuzoru z lipového dřeva, snadno - levně - rychle   Vytisknout tuto stránku 

Výroba CO2 difuzoru z lipového dřeva, snadno - levně - rychle

Publikováno: 10.07.2016 • Autor: © paradoKs • Rubrika: Technika

Úvod

Každého akvaristu, který chce mít akvárium nejen s krásnými hejny rybek, ale i s plejádou barev a tvarů listů vodních rostlin, jistě trápí otázka, co vlastně ty rostliny potřebují. Základní nároky živých rostlin jsou následující: světlo a živiny (a dále pak samozřejmě i jakost vody a teplota). Zde se zaměříme právě na ty živiny, což je problematika opředená spoustou domněnek i mýtů, o které se hojně diskutuje. Zaměříme se na úplný základ této věci, a to je fotosyntéza. Aby mohla rostlina fungovat, růst, potřebuje oxid uhličitý, který jí slouží jako základní stavební kámen, a také světlo, které jí dodá potřebnou energii na výstavbu rostlinné biomasy a ostatní metabolické procesy. Obecně se ví, že při fotosyntéze vzniká, jakožto odpadní produkt, kyslík (O2), který je nezbytný pro život dalších organismů (například ryb a bakterií, ale i samotných rostlin).

V dnešní době se hodně rozmohlo umělé přidávání CO2 přímo do vody v akváriu, které zvyšuje přirozené množství CO2 vznikající v našem akváriu při dýchání ryb nebo dekompozici organické hmoty, abychom ho tam měli v takové míře, která je vhodná pro dobrý růst rostlin (samotné CO2 nám také značně snižuje pH, což je rovněž velké plus). Nebudeme tu polemizovat o tom, že krásné rostliny lze pěstovat i bez uměle přidávaného CO2 - ano, jde to, ale... s CO2 to jde efektivněji, rychleji a stabilněji. Tomu, kdo si koupí či postaví set s tlakovou lahví CO2, zbývá dořešit už jen otázku, jak ten plyn efektivně dostat do vodního sloupce. Na trhu jsou k dispozici výrobky k tomuto účelu přímo určené, ale jejich cena se pohybuje v průměru kolem 500,- Kč. Akvaristu s více akvárii tedy vyjde taková péče o rostliny na docela dost peněz.

Takže jak to správně česky ošálit? :-)

Při otázce efektivního rozpouštění CO2 v akváriu se mi nejlépe osvědčil keramický difuzor v porovnání s atomizérem.

Ten, co mám, ale nebyl nejlevnější, a při snaze pořídit další za rozumné peníze, to nějak nešlo. Po rozpouštění přímo z hadičky, ve které byl cigaretový filtr, se ani toto řešení v malých nádržích dlouhodobě neosvědčilo. Musí se hlídat nízký tlak a cigaretové filtry celkem často měnit, a to nebylo dobré.

Často se tu v brouzdání touto problematikou setkáváme s lipovým dřívkem. Super. :-)

Tak jsem se rozhodl to vše vyzkoušet. Jelikož sestrojení a ani práce není nic těžkého, potřebný materiál je i ve městě bez problémů k sehnání, přidávám návod na výrobu funkčního a efektivního CO2 difuzoru.

Výrobu jistě každý nezvládne, ale ten, kdo měl v ruce alespoň jednou stavebnici merkur, dosáhne kýženého výsledku hravě a s úsměvem.

Co budete potřebovat

  1. PET láhev
  2. injekční stříkačku
  3. vzduchovací hadičku
  4. planžetový řezák (nůž na koberce atd.)
  5. pilku na dřevo či kov (je to fuk, prostě co doma najdete)
  6. vrták o stejném průměru jako hadička (4 mm) + nástroj do kterého ho upnete (nebo kdo nemá, postačí hřebík či něco podobného a zapalovač - potřebujeme udělat pouze otvor skrz plastové víčko)
  7. lipová větev vhodného průměru (já našel větvičku, čistý průměr po sundání kůry 23 mm - byla dokonalá)

F

Pracovní postup

Z PET lahve odřízneme nožem hrdlo (chceme tu pevnou část). Dále do víčka uděláme patřičný otvor a ze stříkačky odřízneme část, kam se nasazuje jehla.

F

F

F

Skrz víčko protáhneme vzduchovací hadičku (měla by tam jít ztěžka, ale musí projít).

F

Na konec hadičky nasadíme náustek ze stříkačky a natlačíme ho co nejdál do hadičky. A potom hadičku vytáhneme jakoby z víčka ven, aby se náustek dostal do otvoru ve víčku a tam nám to pěkně utěsnil!

F

F

Tím máme vyřešen přívod CO2. Tento spoj se mi osvědčil jako nejstabilnější - lepší než nějaké lepení náustku přímo na víčko atd. Prostě to drží, a přitom se to dá kdykoliv rozebrat a hadičku vyměnit.

Takto upravené víčko našroubujeme na hrdlo PET lahve a v podstatě máme hotovo.

F

Teď už jen stačí udělat vložku z lipové větvičky a šup do akvária. Tady záleží na každém, jakou zvolí délku (resp. výšku) dřeva. Já volil delší, aby byl prostup plynu co nejdelší. Jelikož je do víčka i vidět, dá se to použít zároveň jako počítadlo bublinek (mezi víčko a dřevo je ale nutné dát vodu a dřevěnou zátku nechat třeba jen 5 mm silnou). Toto ale nepovažuji za důležité; každý ať si vybere dle svých potřeb.

Takto vypadá uříznutá větev, kůra musí samozřejmě pryč.

F

F

Pak už jen stačí natlačit dřevo do hrdla lahve (tam, kde není závit). Doporučuji víčko odšroubovat a pořádně zatlačit. :-)

F

Výsledek

Našroubujeme zpět víčko a máme hotovo! Přísavku si řešte individuálně. Mně tam sedla přísavka od filtru s objímkou na trubky... pohoda, klídek...

F

Jemnost bublinek mě velice mile překvapila. Je to snad i lepší než keramická vložka. Jistě na to bude mít vliv délka toho dřívka. Teď už jen budu sledovat, jak dlouho dřívko vydrží, než shnije. :-D I s focením, abyste měli názorné příklady, mi to zabralo opravdu jen chvilku času (v řádu minut) a výsledkem je super fungující věcička!

F

Tak snad alespoň někdo pochopí, co chtěl autor sdělit. :-))

Pohodové bublání.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 16x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 10.07.2016 Upraveno: 11.07.2016 Přečteno: 669x

Schválili: Marcel G **** 11.07.16 • NASREDDIN **** 11.07.16 • romant **** 11.07.16

Související články
27.07.2014*****CO2 - snadno, levně a bezpečně2959x
23.05.2011*****CO2 difúzor do miniakvária-fotonávod3286x
24.04.2013*****Difuzér vs. atomizér v panoramatické nádrži946x
09.11.2011*****Výroba domácího difuzoru CO22059x
Další články z rubriky Technika
09.11.2011*****Výroba domácího difuzoru CO22059x
17.03.2012*****CO2 ala sifon1541x
26.06.2014*****Skimmer vlastní výroby za pár korun1320x
26.04.2013*****Zhotovení rozstřikovací rampy k čerpadlu AT 200-203 během 2 minut? Proč ne?1228x
14.08.2012*****Moderní svítidla pro moderní akvaristy1014x
24.04.2013*****Difuzér vs. atomizér v panoramatické nádrži946x
08.10.2010*****SERA Fil 1201242x
13.02.2010*****Zjednodušení výměny vody7564x
23.04.2013*****Výroba propustné přepážky do akvária1102x
20.02.2012*****Zprovoznění externího filtru Atman CF-12001124x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 8 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [8] ® 06.06.17 01:25
To bylo ode mě Míro :-) Udělal jsem to podle tebe a výsledek předčil mé očekávání.Ještě jednou díky,Petr

Reagovat na tento komentář [7] paradoKs® 22.04.17 10:31
Tak jsem od jednoho uživatele dostal zprávu,že děkuje za fajn jednoduchy návod na výrobu. Je to rozhodně hezké,díky. V této souvislosti doplním i informaci pro pochybovače, difuzor stále běží v původní verzi a téměř po roce nepotřebuje jakoukoliv údržbu

Upravit Reagovat na tento komentář [6] ® 15.07.16 23:27
a dávkování? nechat to v akváriu a čekat až to shnije? :-)

Reagovat na tento komentář [5] paradoKs® 14.07.16 14:52
čislo střikačky není třeba řešit, děla se jedna velikost co se týká jehel. Dřevo leželo samozřejmě pod lípou,ale i čerstvé bude prostupné, si teda myslím, je to o te struktuře tkáně.
Vložil jsem to sem pro zajímavost, nulové náklady jak finanční, tak časové. Jestli vydrží měsíc či víc se uvidí, ale vše zase spraví nové dřívko.

Reagovat na tento komentář [4] lhajek® 14.07.16 13:26
MarcelG: ano asi to je slovíčkaření a jestli to vyznělo jako kritika tak se autorovi omlouvám. Opravdu mě to zajímalo a děkuji za upřesnění. Po přečtení mě až udivuje že jsem si tak jasnou věc neodvodil sám.

Reagovat na tento komentář [3] visek® 13.07.16 10:34
mam otazku.jake je cislo strikacky a rikam si jak se muze profouknout zive lipove drevo.jinak je to zajimave

Upravit Reagovat na tento komentář [2] ® 12.07.16 18:51
lhajek: Myslím, že v tomto už slovíčkaříte. Úvod v tomto článku slouží opravdu jen jako úvod. Problematika příjmu CO2 a fotosyntézy zde není stěžejním textem; tím je výroba difuzoru z lipového dřívka. Každopádně já to chápu tak, že sloučenina CO2 opravdu slouží rostlinám jako základní stavební kámen, přestože z tohoto "kamene" pak rostlina následně kyslík odstraní. Do rostliny ovšem vstupuje sloučenina CO2 (nikoli samotný uhlík), podobně jako do ní vstupují jiné sloučeniny (např. H2PO4-, SO4--, NO3-, NH4+ apod.). Všechny tyto sloučeniny (živiny) je tedy možné považovat za základní stavební kameny, z nichž si pak rostlina staví svou biomasu nebo je využívá ke svému metabolismu.

Reagovat na tento komentář [1] lhajek® 12.07.16 11:10
Tak nevím, ale tahle věta se mě nějak nezdá: "Aby mohla rostlina fungovat, růst, potřebuje oxid uhličitý, který jí slouží jako základní stavební kámen...." já jsem si myslel že jedním ze základních stavebních kamenů je uhlík tedy C a ne CO2. Ale pro nás se ten uhlík k rostlinám dostane nejlépe prostřednictvím CO2. Nebo mám v hlavě nějaký blud a potřebuji si ho opravit?
Jinak k samotnému difuzoru: prošel jsem si řadou různých zařízení k rozpouštění, včetně lipového dřívka a za mě jsou nejlepší atomizéry UpAqua. U lipových dřívek jsem zažil velmi rozdílnou velikosti bublinek podle kusu dřeva a příliš se zanášela a vyžadovala častější údržbu.

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1579-vyroba-co2-difuzoru-z-lipoveho-dreva-snadno-levne-rychle