Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

JBL CristalProfi E1501 greenline

 

Články » JBL CristalProfi E1501 greenline   Vytisknout tuto stránku 

JBL CristalProfi E1501 greenline

Publikováno: 07.06.2011 • Autor: © kuriertomas • Rubrika: Technika

Dostal som sa k novej rade filtrov od JBL, rade greenline, kde ako uvádza výrobca, na energii sa ušetri 43%. Písať budem o modely e1501, s ktorým mám osobnú skúsenosť.

Veľmi sa mi páči už krabica, sú na ňom všetky údaje a už z obalu sa dá všetko podstatné vyčítať. Vyznieva názov greenline, kde zdôrazňujú že zrejme brali ohľad na prírodu, čo ja osobne veeeľmi schvaľujem. Výrobca údáva, že výkon ostal zachovaný.

F

F

Filter obsahuje všetko potrebné pre spustenie do prevádzky. Jedine čo mi tu chýba, je štarter filtra. Pri SERA filtroch je filter biostart už pri najnižšom modely. V návode je akurát uvedené, že pre model e1501 sú potrebné 3 fľaštičky JBL filterstartu. Pri tejto rade si myslim vyrobca mohol dať aj ten štarter filtra.

F

Balenie obsahuje:

-filter

-2 hadice

-rúrky na napojenie hadíc

-klipsňa k uchyteniu hadíc k filtru

- rozstrekovaciu rampu - 2ks

- nasávací kôš

- prísavky 5ks + 5ks dlhších nadstavcov na uchytenie prísavok

- manuál, okrem iných jazykov: čeština

- letáčik, kde nájdete príslušestvo, ktoré môžete dokúpiť k tomuto filtru.

- 4 koše s filtračnými materiálmi

F

Koše odspodu:

1. JBLcermec - keramické krúžky

2. JBL MicroMec(sklokeramické guličky)

3. JBL MicroMec(sklokeramické guličky)

4. Molitanová pena - po okrajoch je hrubšej zrnitosti, v strede je jemná zrnitosť.

K jednotlivým materiálom:

JBL Cermec - keramické krúžky

S týmto materiálom ja osobne som nespokojný. Na dotyk je úplne hladký, myslim, že je veľmi málo účinný. Menil som ho hneď za SERA Siporax, s ktorým mám veľmi dobré skúsenosti vo filtry EDEN501, taktiež v SERA Fil 120. Tieto JBL kružky som už len dosypal, nakoľko do koša vošiel 1l siporaxu, a ostalo ešte miesto pre pár krúžkov. Prikladám foto na porovnanie JBL Cermec a SERA Siporax.

Nalavo JBL, napravo SERA. Pórovitosť je jednoznačná na strane SERA.

F

 

F

 

 

JBL MicroMec - sklokeramické guličky

Tento materiál je v dvoch košoch. Slúži  na biologickú filtráciu, kde sa úsídľujú baktérie. Udáva sa až 1500l/m2, no môj osobný pocit z tochto filtračného média je zmiešaný. Guličky sú na dotyk úplne hladké až na pár "odrenín". Nešli rozlomiť ani šliapnutím nohou, ani hodením o zem. V návode som sa dočítal, že tieto guličky treba meniť po pár rokoch, keď sa začnú rozpadávať. Tak neviem či časom nejak zmäknú, ale sú teraz teda poriadne tvrdé.

Na porovnanie so sera siporax. Tieto guličky boli síce v 2 košoch, ja som asi 1/3 z jedného koša dosypal a tak som spravil 1 plný kôš s JBL Micromec.

F

 

F

 

Molitanová pena

Voda v tomto filtry smeruje zhora nadol, resp. začína pretekať cez bočné okraje prvého koša, kde je hrubší molitan na zachytávanie hrubších nečistôt. V strede je taktiež molitan, ale jemnejší. Tým voda preteká ale až ako posledným médiom, kde sa zachytia jemné časti.

hrubší molitan

F

Jemnejší molitan

F

Smer prúdenia vody:

F

Výrobca mohol naplniť koše "doplna", pretože v prvom koši s keram. krúžkami ich bolo pomerne málo, este tak pol balenia by sa tam zmestilo. To isté bolo pri guličkách, kde som takmer 1/ 3 presypal do jedného koša. Takto som dostal 1 voľný kôš, ktorý som vyplnil na spod molitanom a na to som dal ZEOLIT. Tento kôš som dal úplne dole, pretože sa mi zdalo, že tenšie nečistoty, ktoré by nezachytil hrubý molitan na začiatku, tak by mohli upchať keramické krúžky.

Takže moje zloženie filtra:(od spodu)

1. kôš: molitan so zeolitom

2. kôš: siporax zmiešaný s JBL ker. krúžkami

3. kôš: JBL sklokeramické krúžky

4. kôš: molitanová pena

Porovnanie veľkostí:

SERA bioactive 130 a JBL cristal profi E1501

F

Parametre filtra. Páči sa mi, že výrobca prepočítal cenovo, koľko vyjde prevádzka tohto filtra na rok. Pri tomto modely ako vidíte je to cca 26,78 za rok.

Inak čo som sa dozvedel z manuálu, tak výkon 1400l/h je pri prázdnom filtry, bez filtračných materiálov. Pri naplnení filtračnými materiálmi je výkon 700-900l/h

F

Filter má reguláciu prietoku, a to páčkou, ktorou taktiež otvárate ten horný poklop s hadicami, keď napr. ho chcete vyčistiť. Poklop má tri páčky. Dve po bokoch a jednu v strede. Prietok sa reguluje páčkou na ľavej strane. Nemal by sa podľa návodu prietok znížiť viac ako o polovicu.

Páčka, ktorou sa reguluje prietok

F

Po zapojení filtra sa pohodlne pomocou pumpy natlačí do filtra voda. Potom ho stačí zapojiť do elektriky a rozbehne sa. Pri prvom spustení má byť výtok nad hladinou, aby sa čo najlepšie odvzdušnil. Filter som pri státi pri akváriu vôbec nepočul.  Pri odpájaní hadíc som si všimol, že ked uzavriete ten obvod, a vytiahnete poklop s hadicami, trošku vody este vytecie. Je to však veľmi malé množstvo.

Klady:

-pekné spracovanie

-veľa informácií v návode, na krabici, proste príjemné študovanie

- skutočne jednoduchá manipulácia

- tichý chod

- skutočne nízka spotreba

- skvelo vymyslený predfilter, ktorý stačí čistiť raz za 1-2mesiace. Ostatné média ostávajú chránené pred hrubými nečistotami a tým sa predlžuje ich čistenie.

- pohodlné regulovanie prietoku

- už natreté tesnenia

 

Zápory:

-chýba mi biologický štarter filtra, na to že je to taká vysoká rada(aj keď to kopec ľudí odsudzuje, že je to blud)

- nedostatočné množstvo materiálov v jednotlivých košoch, vošlo by ich tam aj viac

- chýba mi taktiež možnosť zloženia košov mimo filtra a vloženie ako celku.Pri ulkladani košov po jednom som mal niekedy problem so zapasovanim presne koš do koša a musel som niekoľkokrat vybrať všetky koše a skusiť znova. Neviem či je to takto u všetkých ext. filtorch, alebo majú niektore aj tuto možnosť. Zložiť ich dokopy vonku a potom ich naraz vložiť do filtra.

 

Filter som zapojil dnes, s vecami ohľadom fungovania, filtrovania a podobne prídem neskôr. Berte to ako priblíženie tohto filtra a ako môj subjektívny názor na jednotlivé komponenty a filter ako celok.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 37x Nelíbilo se: 2x Zveřejněno: 07.06.2011 Upraveno: 07.06.2011 Přečteno: 2055x

Schválili: Bob66 ** 28.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
09.02.2010*****Dennerle Nano Cube 30L4361x
14.08.2017*****Chlazení akvária pomocí USB ventilátoru, osobní zkušenost405x
26.08.2017*****DIY - akvarijní kontrolér/regulátor teploty, automatické topení a chlazení, osobní zkušenost530x
03.12.2010*****CO2, rostliny, a co jsem ještě nezkusil4092x
12.05.2017*****Mé peklo se jmenuje Eheim765x
05.02.2013*****External Filter 120 od Up-Aqua860x
06.05.2017*****Akvarijní stěna z IKEA Lappaland543x
30.08.2017*****Domácí a komerční filtrace83x
25.02.2013*****Přídavný filtr k filtrační hlavě s biomolitanem1625x
17.09.2014*****Výroba rozstřikovací rampy levně a rychle1306x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 21 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [21] dieu® 25.09.16 16:56
Je pravda, že kadý filtr je dodán s úplně jinými náplněmi, já měla 3x liapor a 1x kuličky, které jsem vyměnila za zeolith + filtrační vatu...za mě filtr naprosto super, voda krásně čístá a je opravdu tichý a výkonný...

Reagovat na tento komentář [20] grace1® 03.12.13 16:41
Ešte by som len dodala, že nie každý JBL cristal e1501 greenline obsahuje 2 koše s MicroMecom a jeden koš s Cremec. píšem z vlastnej skúsenosti. Objednala som si ho v kamennom obchode cez telefon. Ani vo sne ma nenapadlo, že by sa tie isté produkty mali líšiť. Takže môj filter má na spodu jeden koš s Micromec a ostatné sú tie modré špongie. Takže asi tak.

Reagovat na tento komentář [19] LinaDee® 03.04.13 12:09
Pěkná recenze, jen bych ty kuličky a kroužky zbytečně nezatracovala. To, že nevidíš poréznost pouhým okem, neznamená, že tam není a bakterie jsou mikroskopické, nepotřebují díry jak vjezd do pískovny...

Reagovat na tento komentář [18] danosh® 24.01.13 22:23
Parádní a hlavně detailní recenze! Takových by tu mohlo být více :)

Reagovat na tento komentář [17] Sedli® 25.11.12 19:19
No uvidíme.Já mám tento filtr teprve chviličku,tak doufám ,že budu spokojený.Co se týká obsahu,dle mého názoru tam bylo všeho dost.Startovací bakterie jsem si dokupoval zvlášť.
Je fakt ,že co člověk to jiný názor,já jsem zatím spokojený.Uvidíme časem.

Reagovat na tento komentář [16] TTjopo® 24.11.11 22:38
Ja mam filter JBL ale 1500 uz asi 2r.Filter mam na akvariu o objeme 360 l bruto.S fitrom som maximalne spokojny.Co sa tyka prezentacie 1501 tak na fotke kde sa porovnavaju keramické krúžky tak si dovolim nesuhlasit.Jedna sa o mikro zarezi ktore sa zdaju na pocit ako hladke ale pre zachytenie bakterie dostatocne a kludne moze byt povrch tohoto velceka JBL vecsi ako valceka od firmi SERA ktory je na pohlad drsnejsi.Dalo by sa to pozriet mozno len pod mikroskopom a aj to si neviem predstavit ako by sa to dalo presne spocitat ktory kruzok ma vecsi povrch no urcite je uz nejaka technologia ktora takuto vec dokaze takze povedat som tymto chcel len to ze je zbytocne vyhadzovat dalsie penieze za nieco co uz mame a mozno mame lepsie ako kupime.
Dalsia vec.Doplnenim kosikov az po okraj si podla mojho nazoru urcite znizil aj prietok filtra kedze logicky ma ovela veiac prekazok pri prudeni cez filter a tym padom vecsi odpor.Co nieje to najhosie pokial nepotrebujes silnejsi prietok vody ale pravdepodobne stupla aj sspotreba el energije.
Nemozem povedat ci je lepsi JBL alebo Eheim lebo mam len teno externy filter teda ak nepocitam filter v minicku RESUN CY 20 co je uplne ina kategoria.

Reagovat na tento komentář [15] kuriertomas® 07.08.11 18:54
Filter som po 2 mesiacoch čistil kôli zníženiu prietoku. Zachytených nečistôt bolo dosť, preplachol som predfilter, zapojil, filter okamžite začal ticho filtrovať ďalej. žiadne pretekanie ani iné podozrivé veci.

Upravit Reagovat na tento komentář [14] ® 22.06.11 17:17
mám nového Eheima Ecco Pro 300 za nějakou dobu o něm písnu... :) ale podle prvních dojmů... :)

Reagovat na tento komentář [13] Barakainus® 15.06.11 11:57
Tak sice vychvaluju Eheim a jeho substraty pridavane k filtrum, ale ted jsem koukal, ze treba novy Eheim Pro 3 2075 ma jen jeden kos SubstratePro, jeden kos jineho substratu (Efin..neco?) a pak dva kose ubohych cernych plastovych trubicek :(
Takhle zacal Eheim sidit radu Ecco a ted i Pro3... Jsem dost zklaman :(

(i kdyz i ty dva kose jsou nejspis 4L substratu, coz je nejakych 50 euro, coz pri cene 190 euro za Eheim a 140 euro za JBL, dela oba filtry stejne drahe ;)

Reagovat na tento komentář [12] kuriertomas® 14.06.11 15:58
Romy: No tak rad by som si pozrel nejakú tu recenziu na EHEIM filter, ja som mal v rukách JBL, tak som tu dal co som zistil. Keby som mal EHEIM, tiež na neho spravím recenziu. Keď už ho máš 9 rokov, na recenziu je to času dosť.

Reagovat na tento komentář [11] Romy® 14.06.11 01:13
Vcelku dobrá recenze,ale bez širších souvislostí...
Ono je moc hezké napsat na krabici jaké jsou procentuální úspory,ale při srovnání to už tak růžové není,hlavně při vlastní zkušenosti.Ano,Eheim je dražší,ale také kvalitnější ale pro trochu srovnání:
JBL CristalProfi E1501 příkon 20W,Eheim 2078 10-35 W(po dvou letech a dvou čištěních stále na minimu,tzn. 10 W)
Objem filtračních hmot:JBL 8 l včetně předfiltru,nádoba 12 l,Eheim 8,6 l,nádoba 14,5 l.
Ano,cena Eheimu je skoro jednou tak velká,ale co se týče servisu a hlavně náhradních dílů,i na mnohem starší filtry,tak je bezkonkurenční.Jak to bude s JBL za 15 let?Eheim ty díly bude mít i za 20.Vždy jsem se řídil heslem,že nejsem tak bohatý,abych si mohl kupovat levné věci,a vyplácí se to.Mám Eheimy už mnoho let,bez nejmenších problémů,u nejstaršího,který mám přes 9 let jsem neměnil ani těsnění...Která firma se může s něčím podobným pochlubit? A nějaké startéry pro biologickou filtraci,instantní nitrifikační bakterie,jsou jen ztráta peněz...O bilogických médiích nebudu diskutovat,s tím souhlasím.
Respektuji,že je to subjektivní názor,i já ho mám ryze subjektivní,ale rád podiskutuji nad klady a zápory obou filtrů.

Reagovat na tento komentář [10] kortezhugo® 12.06.11 09:21
...no ako pisete ten Filterstart -hodit sa hodi
len ked zoberete cenu toho Filterstartu? a ci ho uz dava vyrobca alebo predajca -nikto nezbada ze bude filter o 3-4eura drahsi...
...teda ci to ozaj bude "zadara"?

Reagovat na tento komentář [9] kuriertomas® 11.06.11 08:53
seic:
Myslim si, že výrobca by mal myslieť na to, že ten filterstart by sa k filtru hodil, navyše, ak si zákazník berie túto vysokú radu. Ako som vravel, taká SERA má filterstart už pri najnižšom modely.

Reagovat na tento komentář [8] kuriertomas® 11.06.11 08:49
Barakainus:
Nesuhlasim ze dokupenim filtracnych materialov sa cena filtra nejak extremne dvihne. Ja som menil za sera siporax 1kos, balenie stalo 14€, navyse obsahovalo filterstarter. Moj názor je, že filter je spracovaný veľmi dobre, až na tie guličky a krúžky. Ostatné sa mi veľmi pozdáva

Reagovat na tento komentář [7] beowulfx® 09.06.11 23:11
Zajímavé, konečně někdo s nějakou solidní recenzí.

Reagovat na tento komentář [6] seic® 09.06.11 13:56
- prvni zapor si muzete skrtnout, dobri prodejci davaji FilterStart k filtru zdarma :-)

www.akva-tera.myeshop.cz/…

Reagovat na tento komentář [5] danny80® 09.06.11 12:46
Přidám se na stranu Eheimistu :) naplně jsou diametralně odlišné jak kroužky, tak i kuličky. Velmi porovite. Mě navíc bylo doporučeno kroužky uplně vynechat a místo nich dát kuličky. Náplň se syspe do jednoho velkého koše, takže odpadá zmíněný problém s těma miskama nebo jak to nazvat :)

Reagovat na tento komentář [4] Barakainus® 09.06.11 09:03
Ty naplne jsou asi jeden z duvodu proc je Eheim nejlepsi. Ono objem filtru je super mit velky, ale pokud je na dobrem mediu od Eheim 10x vic bakterii nez na tom mizernem od JBL, je proste Eheim najednou 10x lepsi (a jen 2x drazsi). Problem, je ze se nevyplati koupit no-name filtr a naplnit ho Substrate Pro od Eheim nebo necim od Sery nebot to pak cele vyjde stejne draho jako kupovat Eheim uz s naplnemi.

Reagovat na tento komentář [3] kubasan® 08.06.11 12:34
Pekny clanok,isiel si aj do detajlov.super

Reagovat na tento komentář [2] Deathbull® 07.06.11 23:16
Pozor na JBL pánové, tento filtr má kamarád a je vynikající, zlepšili náplně i zpracování. Mám výrobky i krmiva od nich v oblibě, co se týče techniky tak Eheim to zatím není, ale troufám si tvrdit že Tetru, Fluval i Seru už JBL přejeli.

Reagovat na tento komentář [1] vlacek® 07.06.11 21:49
Tomas, toto je o mnoho lepsi a hlavne hodnotnejsi clanek, nez ten ktery jsme tu dnes trochu kritizovali :-)
Diky

Další články tohoto autora
11.03.2015*****Dennerle Dosator485x
05.03.2015*****JBL Cleany39x
08.08.2011*****EHEIM professionel 3 3501377x
08.10.2010*****SERA Fil 1201237x
09.02.2010*****Hagen AquaClear 203173x
09.02.2010*****Dennerle Nano Cube 30L4361x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/703-jbl-cristalprofi-e1501-greenline