Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak si vyrobit vlastní půdní filtr

 

Články » Jak si vyrobit vlastní půdní filtr   Vytisknout tuto stránku 

Jak si vyrobit vlastní půdní filtr

Publikováno: 21.03.2011 • Autor: © Scoty • Rubrika: Technika

Zdravím, říkají mi Scoty a jsem akvaristou asi 10 let. Nedávno, asi tak 2 roky zpět jsem zvážil otázku koupit si půdní filtr? Na tuto otázku jsem si odpověděl, že ne, páč je to předražené, i když je to velice účinná filtrace. Jak jsem později zjistil. Potom jsem začal koumat nad tím, jak mít půdní filtraci, ale nekupovat drahé originály.

Jednou odpoledne jsem jezdil po obchodech, jako jsou Baumax, Bauhaus, Obi apod. V jednom z nich jsem si všimnul, jak je tvarovaná vlnovka, tak jsem ji koupil a přikoupil jsem i hadici, která má vnitřní průměr 2,5 cm. Jakmile jsem dorazil domů, tak jsem vlnovku přiměřil k akváriu a ořízl na potřebné rozměry. Samozřejmě to znamenalo výměnu vody a štěrku, ale nevadí.

Jak jsem vyrobil z plastové vlnovky a kusu hadičky půdní filtr?

Bylo to snadnější, než si dokážete představit. Seříznul vlnovku na vnitřní rozměry akvárka (u mě je to 98 × 48 mm,) vyvrtal do ní dírky o průměru 3 mm na vyvýšené místo pěkně na střídačku a jednu díru na hadici. Jelikož jsem měl hotový základ, tak jsem se pustil do hadičky. Uřízl jsem kobercovým nožem 35 cm hadice a dal jsem jeden konec do vlnovky, ale neprostrčil nějak moc, aby tam mohla cirkulovat voda. Potom jsem vzal akvarijní silikon a "přilepil" jsem tyto dva díly k sobě a filtrace byla hotová.

 

Jak vyřešit, aby mi tama šla voda?

Toto už tak snadné nebylo. Nicméně jsem vylovil rybky, vytáhnul rostlinky, vypustil celých 250 litrů vody ( samozřejmě neberu čistý objem akva...ten je okolo 240 l) a vybral štěrk. Jelikož byl štěrk už rok starý, tak byl kupován nový. Jakmile jsem toto všechno udělal, tak nezbývalo nic jiného, než vymýt akvárium a vložit do něj filtrační vatu a po zaschnutí silikonu na náhražce půdního filtru i ten. Až zaschnul silikon, nalil jsem tam trochu vody, abych vyzkoušel, jestli to bude brát alespoň trošku vody. Do hadice této náhražky byl vložen vzduchovací kamínek a puštěn vzduchovací motorek. K mému údivu to fungovalo alespoň z části. Zjistil jsem, že to funguje pomocí trochy vločkového krmiva. Tam, kde to bralo byly vetší kousky doslova vtáhnuty.

Jak jsem zvýšil účinnost?

Vše již pomalu naznačovalo, k opětovnému založení akva, ale pořád mi vrtalo hlavou, jak zvýšit účinnost, aby fungoval filtr po celé ploše. Večer jsem byl v akvarijní prodejně si vyzvednout objednaný štěrk a zahlédl jsem tam čerpadlo, na které se dává obvykle molitanový filtr. Podíval jsem se okem na velikost otvoru, kudy voda proudí do čerpadla a všiml si, že je otvor podobný hadici. Koupil jsem to nejvýkonnější, co bylo a jak jsem dorazil domů, přeměřil a pasovalo. Dokončil jsem tedy výrobu, doplnit akvárium doplna vodou a vyzkoušel jak to funguje...hodně dobře. Dokončil jsem akva a obydlel jej rybkama.

 

Co tedy potřebujete?

Plastovou nebo plexi vlnovku - může být i hranatá, ale zaoblená má vyšší účinnost

Hadici o průměru vstupu čerpadla nebo velikosti vzduchovacího kamínku

Čerpadlo nebo vzduchovací motorek s regulací výkonu se vzduchovacím kamínkem a hadičkou

Pilku, kobercový nůž ( je ostřejší a lépe se s ním pracuje...alespoň mi), vrtačku s vrtáky nebo pájku.

 

Děkuji za pozornost, hodně zdaru a málo zranění při výrobě přeje Scoty.

ps.: Fotky přiložím, jakmile budu mít odčerpané akva a vytáhlý štěrk. Mělo by to být asi do května 2011. Zatím jen nákres.

F

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 11x Nelíbilo se: 6x Zveřejněno: 21.03.2011 Upraveno: 21.03.2011 Přečteno: 2521x

Schválili: Bob66 *** 13.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
18.03.2016*****Skimmer vlastní výroby900x
11.03.2015*****Dennerle Dosator489x
05.03.2015*****JBL Cleany40x
26.02.2015*****Domácí výroba malého venkovního filtru1015x
09.02.2010*****Dennerle Nano Cube 30L4375x
14.08.2017*****Chlazení akvária pomocí USB ventilátoru, osobní zkušenost413x
28.02.2015*****Ve světě akvaristy - inspirace625x
25.06.2019*****Boost My Filter - Juwel Bioflow (M,L,XL)963x
15.07.2012*****„CO2“ - Jak na to???2672x
03.06.2006*****Automatická krmítka17209x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/673-jak-si-vyrobit-vlastni-pudni-filtr