Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Externí filtr - aneb guma to jistí.... jenže - kde všude?

 

Články » Externí filtr - aneb guma to jistí.... jenže - kde všude?   Vytisknout tuto stránku 

Externí filtr - aneb guma to jistí.... jenže - kde všude?

Publikováno: 03.07.2011 • Autor: © Qain • Rubrika: Technika

„Vstávej vstávej... teče akvárko!!!“ ...no ve dvě ráno nic moc probuzení, to vám teda povím. Naštěstí se hned ukázalo,že jde o filtr a ne o akvárko, takže ještě relativně dobrý a navíc to teklo jen velmi málo. No co dělat, filtr do kyblíku a dospat do rána. To už stál filtr „po pás“ ve vodě, takže zhruba 5 l od dvou do sedmi. Pracovní den... hm, 5 l za 5 hodin, mam 18l kýbl a filtr zabírá tak 8-10. Takže jednu osmičku až desítku v práci to pobere. Vylejt kýbl a hurá do práce... malá dušička jak od mravenečka... bije pátá, fofr domů... kýbl tak akorát plnej, dobrý... vypnout, vylejt, rozebrat, na první pohled nic k vidění. Šup na net a hledám zkušenosti jiných lidí... a hele... taky to někde někomu teklo... a co s tím provedli? hledám... nic moc... většinou obava, že si to rozbijou ještě víc, než to je. Nejlepší doporučení, kupte náhradní díl... jenže kterej, když tam není rozbitýho nic vidět? Dají se koupit náhradní díly? Dají, ale stojí to dost peněz, a kupovat je všechny, když si nejste jistý „kde“ to teče, tak to vyjde dráž než celý nový filtr. A když to budete zkoušet po jednom, tak zas necháte na cestování (pokud nebydlíte nad akvašopem) tolik času, že škoda mluvit. Taky sousedi by nemuseli být zrovna nadšení, z toho, že „tohle těsnění bohužel průsak stropem zase nezastavilo, ale že zítra už to, vážně, vyjde“.

Takže co teda... koupil jsem novej a větší filtr :)  jo fakt, protože jsem se chtěl do tohohle trochu víc prošroubovákovat a ryby by byli zatím bez filtrace. Ňákej ten den mi to totiž zabere, možná i týden... holt pružná pracovní doba je prevít...

Takže o co vlastně šlo. Měli jsme u akvárka externí filtr TetraTec Ex600, a to už tři roky. Vzhledem k tomu, že se nakonec jednalo o staré těsnění, tak bych rád podotknul, že na to po třech letech má právo. Mělo by se to pravidelně přetěsňovat. Po ty tři roky byl filtr jinak zcela bez problémů a navíc fakt supr tichoučkej. Novej brácha Ex1200 už mi tak tichoučkej nepřijde (ale filtruje taky supr).

My lidi většinou najdeme těsnění pod hlavou, a pod ventily. Ale to není vůbec všechno co se dá na Tetra EX filtech přetěsnit. Proto jsem svůj rozebral co to šlo, a napsal tuhle ten článek, aby se „vědělo“. Z fotek je to pak už úplně jasný. Pro jistotu podotýkám, že zde se jedná o filtr Ex600! Pro ostatní filtry Ex řady od Tetry bude velmi pravděpodobně platit stejný postup, ale rozměry těsnění budou menší či větší (jen některé jsou shodné).

Některá těsnění koupíte i v akvašopu. Ale vyjdou dráž, a nekoupíte tam všechny. Myslím, že po třech letech by to chtělo vyměnit raději vše. Mě například totiž začal netěsnit těsnící kroužek pod pumpou, a ten už akvašopy neprodávají (alespoň jsem to nikde nenašel). Naštěstí kterýkoli krám s těsněním (Hornbachy, Baumaxy a spol zde bohužel nejde použít, nebo jen z části) Vám, přinesete-li ho s sebou, dá odpovídající náhradní. Jedná se totiž, až na jednu výjimku, o O-kroužky a tuším jeden X-kroužek (nejsem strojař, tenhle mi přišel, jako že je to on :*) ) Všechno jsou to normované rozměry, tudíž sehnatelné. Jediná specialitka, jak je vidět na fotkách je velké těsnění pod pumpou, které je krapánek specializované. Ale našel jsem na webu firmy, které vám podle vzoru udělají nové i jednokusově, takže i to jde. Cenu jsem nezjišťoval, ale jsou firmy, které se na to specializují, takže snad by to nemuselo být příliš mnoho.

Takže konečně kde všude je ta guma...

- Hlavní O-kroužek  (mezi kyblíkem a hlavou filtru)

- dva tenké O-kroužky (mezi přípojem pro hadice a hlavou filtru)

- dva silné O-kroužky (uvnitř přípoje pro hadice, okolo zavíracích ventilů)

- jeden O-kroužek (na pístu pumpy)

- jeden X-kroužek (pod pružinou v pumpě)

- jedno speciální těsnění (mezi držákem pumpy a hlavou filtru - je to na 5ti šroubech)

Malé upozornění: guma, kterážto je mokrá, se často tváří, že tam není a že je to už plastové černé tělo filtru. Platí to i naopak, takže malé plastové kousky, přilepené ke gumě se tváří jako součást gumy. A pak vám někde upadnou... takže pokud rozeberete hlavu pumpy, narazíte i na:

- dva malé plastové kousky pro zatěsnění zpětných přepážek pod pumpou

- dvě přepážky, taky malé plastové kousky, zapuštěné do kanálku pumpy

- pružina pumpy (nedoskáče daleko ;) )

- pět šroubků k pumpě

- 4 šroubky na přípoji hadic

- šroubky celé hlavy filtru (plastový kryt a vlastní hlava s motorkem)

Z druhé strany hlavy filtru pak samozřejmě ještě lze sundat krytku vrtulky, vytáhnout vrtulku a všechno to tam vypláchnout a vyčistit, nic na šroubek nebo těsnění jsem tam už ale nenašel.

V mém případě tekl X-kroužek pod pumpou. Ve výsledku to teklo do hlavy filtru pod plastový vnější kryt a pak z vrchu přes křídla přesel ven. Proto to chvíli vypadalo na špatný hlavní (největší) O-kroužek, který jsem koupil nový a vyměnil bez kýženého výsledku. Nakonec jsem si sehnal krom spec.gumičky pod pumpou všechno nové, a bylo to v pořádku. Původně jsem chtěl napsat i typové normované rozměry těsnění, ale bylo by to jen pro tuhle 600tistovku (potažmo 700mistovku). Takže lepší rozebrat, vzít s sebou do speciálky  a nechat si dát rovnou dva tři sety nové, ať je do rezervy. Všechna těsnění stojí pár korun, jen největší kroužek je kolem 80,– Kč ale, ten zas je jen jeden.

Tak přeju Všem, ať to teče kam má a rybičkám zdar!

FF

 

FF

 

 

FF

 

FF

 

FF

 

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 24x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 03.07.2011 Upraveno: 03.07.2011 Přečteno: 1311x

Schválili: Bob66 *** 28.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
17.03.2012*****CO2 ala sifon1541x
06.02.2020*****Odsávání ostříhaných mechů snadno a rychle509x
10.01.2011*****Ideální náplň do Co2 kvasinkovače8618x
23.02.2011*****Porodnička1907x
25.02.2011*****Utesnenie PET fľaše pre CO21285x
19.03.2013*****Výroba krmítka1166x
01.11.2015*****DIY Externí filtr Lock and Lock663x
06.02.2011*****Past na přísaváky2157x
29.01.2015*****"Pojistný ventil s regulací tlaku k CO2 systému" - Jak na to?580x
01.12.2012*****Výroba 4°dKH roztoku pro permanentní CO2 test2672x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 12 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [12] jkuba® 13.01.21 12:51
perfektní popis a foto ale jen škoda že jste neuvedl rozměry těch těsnění

Upravit Reagovat na tento komentář [11] ® 30.07.13 23:30
2lorss: díky tobě jsem to našel snadno a tetra to má zas dobře vymyšleno, že je díky přepážkám poznat přesné místo problému.

ex 700 tekl mi na dvou místech - pod pumpičkou na první naplnění a pod adaptérem na připojení hadic. Jednoduchá pomoc - pumpičku rozšroubovat, očistit a po obvodu těsnění (po obou stranách) nanést černý akvarijní silikon, případně neutrální silikon (sanitární já osobně nedoporučuju ani na umyvadlo, i když ho tam každej cpe, nic moc nevydrží). Potom pevně přišroubovat (raději s podložkou, protože to snadno praská).
Ohledně adaptéru, rozšroubovat až se objevi tlusté vnitřní těsnění, pod něj a nad něj dát kolečko silikonu a přišroubovat pěvně k sobě. Je možné, že dírky na šroubky budou vyglajdaný, tak je doporučuju nahradit vrutama nejvejš 4x15. Osobně nerozumím, proč zrovna toto je rozebíratelný spoj a proč to není v kuse a neotočné. Je to nejnáchylnější část.

Než napustíte vodu, musíte to nechat zavadnout a vulkanizovat, jinak to nemá význam.
A nic neteče nejméně tak dlouho, jak v akvárku.

Reagovat na tento komentář [10] LinaDee® 03.04.13 12:53
Tý jo, já bych to taky takhle pěkně rozebrala... a už by to nikdo nedal dohromady.

Upravit Reagovat na tento komentář [9] ® 17.02.13 16:58
Jen doplním perfektní návod, že nejsnadnější možnost identifikace problému je nasadit rozebranou hlavu na filtr, připojit hadice a spustit filtr. Obávat se netřeba, stačí hlavu zajistit dvěma klapkami, které se na ní nasadí, zbylé dvě nejsou pro test potřeba. Hlava těsní, vrchní kryt netřeba. Po spuštění filtru je následně krásně vidět průnik vody - v mém případě nyní kolem připojovacího kohoutu.

Reagovat na tento komentář [8] zordix® 13.12.11 21:25
Mám TetraTec 700 a to tlačítko pro "rozjezd" filtru začalo prosakovat. Musel jsem zalít ty dvě malé dírky.

Upravit Reagovat na tento komentář [7] ® 30.07.11 07:13
ja pouzivam fan -3 .tam neni guma a jen se to zacvakne.bohuzel nedrzelo to.sehnal jsem v praci silikonovou pasku a vzdy kdyz cistim tak to omotam.nemam zadny prolem

Reagovat na tento komentář [6] GIANNICER® 10.07.11 12:18
:) tak zrovna na koncu června se přesně tohle stalo mě, akorát si filtrem Ex1200. jelikož nejsem zrovna technicky nejzručnější, tak mě nenapadlo nic jinýho, než rozebrat filtr, kde sem samozřejmě nic nenašel, tušil sem, že by to mohlo být špatný těsnění, tak sem oplpal ten největší kruh (teklo to někde v těch místech) bezbarvým silikonem, kterej mi zbyl po lepení bazénu. právě je cca 14dní po "havárii" a pořád nekapla ani jedna kapka, žádná rybka se neotrávila, rostlinky neodešly ... takže snad to bude v pohodě i dál

jinak opravdu užitečnej článek a aspoň budu příště mít v záloze další způsob řešení :D)

Reagovat na tento komentář [5] Qain® 07.07.11 22:36
tesneni je prachvobycejna guma, ktera proste starne. Rekl bych ze zalezi spis jak mohutny a kvalitni tesneni zrovna ten ktery vyrobce pouziva, a podle toho to pak vydrzi dyl nebo min. Taky se mohlo jednat o zrovna vadny kus... Ale ze bych spolehal na to, ze filtr pojede donekonecna at uz jakkoli kvalitni, to asi urcite ne-e. Nicmene souhlasim s tim, ze bych cekal taky trochu delsi casovy interval. No uvidime, mam momentale pul roku ten Ex1200 a i jeste jeden taky pul roku starej Ex600, tak uvidim jak dlouho vydrzi tyhle dva.
Jinak dik za hodnoceni clanku ;)

Reagovat na tento komentář [4] Verny® 06.07.11 14:51
Jinak ale moc pěkně napsaný, to se musí nechat, docela mě i to podání pobavilo:-).Chválím že si si poradil..

Reagovat na tento komentář [3] Verny® 06.07.11 14:51
To je vtip, že na to má právo:-)?No nevím jestli to je teda dobrej filtr, když po 3 letech začal prosakovat...Mám od eheimu classic 2217 (řekl bych taková nižší třída od eheimu).Mám ho 5 let a že by to někde sáklo, to ani náhodou...

Reagovat na tento komentář [2] prisavnik® 03.07.11 18:28
Mam EX 400 takze sa mi to moc zide. Hlava je presne taka ista ako u 600 a 700 len motory sa lisia....Konecne vidim komplet rozobratu hlavu aspon uz viem ako to vypada :)

Reagovat na tento komentář [1] Spiike® 03.07.11 16:55
Super článek, mám v plánu si tu Ex600 koupit. A díky tobě vím kde co hledat až začne prosakovat. ;) A nebudu muset zbytečně plašit.

Další články tohoto autora
09.12.2011*****Voda pro neplavce a mírně pokročilé847x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/727-externi-filtr-aneb-guma-to-jisti-jenze-kde-vsude