Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Externí filtr - aneb guma to jistí.... jenže - kde všude?

 

Články » Externí filtr - aneb guma to jistí.... jenže - kde všude?   Vytisknout tuto stránku 

Externí filtr - aneb guma to jistí.... jenže - kde všude?

Publikováno: 03.07.2011 • Autor: © Qain • Rubrika: Technika

„Vstávej vstávej... teče akvárko!!!“ ...no ve dvě ráno nic moc probuzení, to vám teda povím. Naštěstí se hned ukázalo,že jde o filtr a ne o akvárko, takže ještě relativně dobrý a navíc to teklo jen velmi málo. No co dělat, filtr do kyblíku a dospat do rána. To už stál filtr „po pás“ ve vodě, takže zhruba 5 l od dvou do sedmi. Pracovní den... hm, 5 l za 5 hodin, mam 18l kýbl a filtr zabírá tak 8-10. Takže jednu osmičku až desítku v práci to pobere. Vylejt kýbl a hurá do práce... malá dušička jak od mravenečka... bije pátá, fofr domů... kýbl tak akorát plnej, dobrý... vypnout, vylejt, rozebrat, na první pohled nic k vidění. Šup na net a hledám zkušenosti jiných lidí... a hele... taky to někde někomu teklo... a co s tím provedli? hledám... nic moc... většinou obava, že si to rozbijou ještě víc, než to je. Nejlepší doporučení, kupte náhradní díl... jenže kterej, když tam není rozbitýho nic vidět? Dají se koupit náhradní díly? Dají, ale stojí to dost peněz, a kupovat je všechny, když si nejste jistý „kde“ to teče, tak to vyjde dráž než celý nový filtr. A když to budete zkoušet po jednom, tak zas necháte na cestování (pokud nebydlíte nad akvašopem) tolik času, že škoda mluvit. Taky sousedi by nemuseli být zrovna nadšení, z toho, že „tohle těsnění bohužel průsak stropem zase nezastavilo, ale že zítra už to, vážně, vyjde“.

Takže co teda... koupil jsem novej a větší filtr :)  jo fakt, protože jsem se chtěl do tohohle trochu víc prošroubovákovat a ryby by byli zatím bez filtrace. Ňákej ten den mi to totiž zabere, možná i týden... holt pružná pracovní doba je prevít...

Takže o co vlastně šlo. Měli jsme u akvárka externí filtr TetraTec Ex600, a to už tři roky. Vzhledem k tomu, že se nakonec jednalo o staré těsnění, tak bych rád podotknul, že na to po třech letech má právo. Mělo by se to pravidelně přetěsňovat. Po ty tři roky byl filtr jinak zcela bez problémů a navíc fakt supr tichoučkej. Novej brácha Ex1200 už mi tak tichoučkej nepřijde (ale filtruje taky supr).

My lidi většinou najdeme těsnění pod hlavou, a pod ventily. Ale to není vůbec všechno co se dá na Tetra EX filtech přetěsnit. Proto jsem svůj rozebral co to šlo, a napsal tuhle ten článek, aby se „vědělo“. Z fotek je to pak už úplně jasný. Pro jistotu podotýkám, že zde se jedná o filtr Ex600! Pro ostatní filtry Ex řady od Tetry bude velmi pravděpodobně platit stejný postup, ale rozměry těsnění budou menší či větší (jen některé jsou shodné).

Některá těsnění koupíte i v akvašopu. Ale vyjdou dráž, a nekoupíte tam všechny. Myslím, že po třech letech by to chtělo vyměnit raději vše. Mě například totiž začal netěsnit těsnící kroužek pod pumpou, a ten už akvašopy neprodávají (alespoň jsem to nikde nenašel). Naštěstí kterýkoli krám s těsněním (Hornbachy, Baumaxy a spol zde bohužel nejde použít, nebo jen z části) Vám, přinesete-li ho s sebou, dá odpovídající náhradní. Jedná se totiž, až na jednu výjimku, o O-kroužky a tuším jeden X-kroužek (nejsem strojař, tenhle mi přišel, jako že je to on :*) ) Všechno jsou to normované rozměry, tudíž sehnatelné. Jediná specialitka, jak je vidět na fotkách je velké těsnění pod pumpou, které je krapánek specializované. Ale našel jsem na webu firmy, které vám podle vzoru udělají nové i jednokusově, takže i to jde. Cenu jsem nezjišťoval, ale jsou firmy, které se na to specializují, takže snad by to nemuselo být příliš mnoho.

Takže konečně kde všude je ta guma...

- Hlavní O-kroužek  (mezi kyblíkem a hlavou filtru)

- dva tenké O-kroužky (mezi přípojem pro hadice a hlavou filtru)

- dva silné O-kroužky (uvnitř přípoje pro hadice, okolo zavíracích ventilů)

- jeden O-kroužek (na pístu pumpy)

- jeden X-kroužek (pod pružinou v pumpě)

- jedno speciální těsnění (mezi držákem pumpy a hlavou filtru - je to na 5ti šroubech)

Malé upozornění: guma, kterážto je mokrá, se často tváří, že tam není a že je to už plastové černé tělo filtru. Platí to i naopak, takže malé plastové kousky, přilepené ke gumě se tváří jako součást gumy. A pak vám někde upadnou... takže pokud rozeberete hlavu pumpy, narazíte i na:

- dva malé plastové kousky pro zatěsnění zpětných přepážek pod pumpou

- dvě přepážky, taky malé plastové kousky, zapuštěné do kanálku pumpy

- pružina pumpy (nedoskáče daleko ;) )

- pět šroubků k pumpě

- 4 šroubky na přípoji hadic

- šroubky celé hlavy filtru (plastový kryt a vlastní hlava s motorkem)

Z druhé strany hlavy filtru pak samozřejmě ještě lze sundat krytku vrtulky, vytáhnout vrtulku a všechno to tam vypláchnout a vyčistit, nic na šroubek nebo těsnění jsem tam už ale nenašel.

V mém případě tekl X-kroužek pod pumpou. Ve výsledku to teklo do hlavy filtru pod plastový vnější kryt a pak z vrchu přes křídla přesel ven. Proto to chvíli vypadalo na špatný hlavní (největší) O-kroužek, který jsem koupil nový a vyměnil bez kýženého výsledku. Nakonec jsem si sehnal krom spec.gumičky pod pumpou všechno nové, a bylo to v pořádku. Původně jsem chtěl napsat i typové normované rozměry těsnění, ale bylo by to jen pro tuhle 600tistovku (potažmo 700mistovku). Takže lepší rozebrat, vzít s sebou do speciálky  a nechat si dát rovnou dva tři sety nové, ať je do rezervy. Všechna těsnění stojí pár korun, jen největší kroužek je kolem 80,– Kč ale, ten zas je jen jeden.

Tak přeju Všem, ať to teče kam má a rybičkám zdar!

FF

 

FF

 

 

FF

 

FF

 

FF

 

F 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 23x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 03.07.2011 Upraveno: 03.07.2011 Přečteno: 1333x

Schválili: Bob66 *** 28.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
30.12.2014*****Rozstřikovací rampa pro interní filtr Eheim Aquaball893x
20.02.2018*****Výroba krytu z lehčeného PVC1256x
08.08.2011*****EHEIM professionel 3 3501395x
09.12.2014*****Drop checker do mini akvária628x
17.09.2014*****Výroba rozstřikovací rampy levně a rychle1376x
05.10.2014*****Výroba drop checkeru z plastovej skumavky za 1 minutu992x
10.01.2011*****Ideální náplň do Co2 kvasinkovače8771x
01.11.2015*****DIY Externí filtr Lock and Lock684x
03.12.2010*****CO2, rostliny, a co jsem ještě nezkusil4145x
19.03.2013*****Výroba krmítka1194x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
09.12.2011*****Voda pro neplavce a mírně pokročilé875x© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/727-externi-filtr-aneb-guma-to-jisti-jenze-kde-vsude