Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba krytu z lehčeného PVC

 

Články » Výroba krytu z lehčeného PVC   Vytisknout tuto stránku 

Výroba krytu z lehčeného PVC

Publikováno: 29.11.2016 • Autor: © ctibum • Rubrika: Technika

EDIT 27/7/2017 ČERVENĚ

EDIT 20/2/2018 MODŘE

Jelikož jsem zaznamenal vlnu zájmu o svůj kryt, všechny tři zájemce kryt zaujal, dovoluji si zveřejnit postup jeho výroby.

Cílem článku není ani tak zveřejnit přesný plán na výrobu jednoho konkrétního krytu, ale především rozšíření možností výroby krytu o materiál levný, snadno dostupný a hlavně nevyžadující prakticky žádné vybavení. Stačí tužka, pravítko, lámací nůž a vhodné lepidlo, líh na odmaštění povrchu před lepením, případně ještě tavná pistole.

Mně se osvědčila ještě slivovice, ale není pro výrobu nezbytně nutná...

Předesílám tedy, že se jedná o kryt na míru mého akvária a mého LED osvětlení, které jsem si také vyráběl úměrně ke krytu. Nicméně jako inspirace by mohl návod posloužit i ostatním, pokud se přizpůsobí konkrétním podmínkám.

Návod na LED osvětlení záměrně vynechám. Dělal jsem ho sice po dlouhém čerpání informací, převážně na fóru, i jinde, ale potřebné vzdělání nemám, takže rozhodně nebudu nikomu radit, jak si pod skleněnou nádrž s vodou nainstalovat něco na elektřinu... Sorry... Krom toho právě konzultuji svoji instalaci s Rybičkových odborníkem a nemám to úplně ideálně řešené (ale taková tragédie to také není).

Jde víceméně o prototyp, který je v ostrém provozu teprve dva měsíce. Praktické zkušenosti budu případně postupně doplňovat. Uvádím i teoretické úvahy, které mě při a po výrobě napadly a které jsem (zatím) nerealizoval.

Materiál není příliš teplu odolný, takže použití horního krytu s jiným, než LED osvětlením je diskutabilní a nevyzkoušené. Ale v použití na rám krytu nevidím problém pro jakékoli osvětlení.

MATERIÁL

http://www.guttashop.cz/polyvinylchlorid-hobbycolor-3-mm-.7911/

Cituji výrobce viz odkaz:

**********************************************

Polyvinylchlorid Hobbycolor 3 mm
Desky Guttagliss Hobbycolor jsou lehké neprůhledné plastové desky s rovnoměrnou a uzavřenou pěnovou strukturou, díky které mají dobrou odolnost vůči nárazům a poškrábání. PVC desky Guttagliss Hobbycolor disponují i přes svou nízkou hmotnost vysokou vlastní tuhostí a zůstávají stabilní i po rozsáhlém zpracování. PVC desky přinášejí díky svému uzavřenému, hedvábně matnému povrchu optimální možnosti dalšího zpracování. Bez problémů je možný potisk, popis nebo polepení. Dále je možné desky velice snadno zpracovávat s použitím běžného standardního nářadí a nástrojů. Kromě toho je možné desky bez problémů lepit nebo svařovat.
PVC desky Guttagliss Hobbycolor jsou odolné vůči vlhkosti a bobtnání. Ve venkovním prostředí je však materiál použitelný pouze omezeně, protože barvy nejsou trvale UV odolné. Díky nehořlavosti a mnoha dodávaným formátům jsou desky Guttagliss Hobbycolor vhodné i pro výrobu bezpečných a cenově výhodných výplní.
**********************************************

Já desky kupoval v Hornbachu, kde jsou cenově výrazně jinde (černá 150 x 50 za 260,-, na oficiálním webu 409,-).

Na výrobu rámu mi stačila jedna, na kryt bude stačit druhá, menší 100 x 50.

K tomu max 5 ks PVC lišty v řádech pětikorun.

V mém případě se tak celková cena za krám vyšplhala na cca 300,-. Kryt vyjde na zhruba stejnou částku.

Jeden den zabralo řezání a lepení konstrukčních prvků, druhý den, po zaschnutí, pak konečné slepení rámu. Pravda, plánování a vymýšlení zabralo asi dva měsíce, ale tím si jednoduchost výroby nemusíme kazit...

Předpokládám, že firmy, vyrábějící reklamní panely, budou mít tento materiál také k dispozici a určitě by se u nich našla halda nevyužitých zbytků...

 

LEPIDLO

Lepil jsem lepidlem Bison na plasty ( http://www.bison-lepidla.cz/cs/p/bison-plastic-25-ml-8710439038575.html ).

Zkusil jsem tři různá lepidla a tohle drželo ploché spoje prakticky nerozebíratelně a lepené hrany (rohy a rohové výztuhy) sice rozebíratelně, ale při použití síly, která v praxi nenastane.

Každopádně to půjde asi čímkoli na PVC. Doporučuji před lepením vyzkoušet na malých odřezcích.

Nedoporučuji univerzální lepidla, byť jsou i na PVC, to se mi neosvědčilo (vyzkoušel jsem Pattex a UHU).

VÝROBA RÁMU

Vzhledem k tloušťce a struktuře není tuhost dlouhých pásů nic moc, ale...

Rám krytu je v mém případě z pásů 7 cm na výšku a 100 cm a 40 cm na délku. Jelikož se rám nebude sundávat (bude na něm ještě kryt, který se sundávat bude), tak jsem tuhost moc neřešil. Rám se trochu zpevní nalepením různých konstrukčních dorazů a lišt. Pak se rám nasune na akvário a už se s ním nemanipuluje. Po nasunutí se mi obě delší strany uprostřed trošku prohnuly ven, o cca 0,5-1 mm, ale to se teď dá buď ignorovat, nebo použít malý kousek oboustranné kobercovky, případně silikon a rám uprostřed přilepit.

Pokud se nebude rám lepit ke sklu celý, viz níže...

Případně bych udělal bočnice dvojité, s přesahem nejen zvenčí, ale i zevnitř a s mezerou mezi oběma díly odpovídající tloušťce skla. Tzn., že rám by se nasunul na sklo z obou stran, čímž by se vyřešilo i případné stékání vody po skle (viz níže). Tuto variantu bych volil, kdyby mě napadla dřív. Ale pravděpodobně půjde v mém případě dolepit po obvodu několik úchytů, fungujících stejně, jako dvojitá bočnice. Až bude dolepeno, doplním foto.

Samotné provedení rámu jsem přizpůsobil na míru plánovanému LED osvětlení vlastní výroby. Detaily jsou patrné z fotek.

VÝROBA KRYTU

Kryt jsem ještě nevyráběl, ale i na něj dojde, jelikož kočka mi chodí pít vodu z nádrže a je jen otázka času, kdy začne lovit ryby...

Kryt bude ze stejného materiálu a vyztužit se určitě musí. Počítám dvě podélné lišty, buď 2x L profil 10 x 10mm z PVC, přilepené zespoda hranami na desku (vznikne trojúhelník), nebo 2x hliníkový L nebo U profil. Obojí plánuji přilepit tavnou pistolí.
Ještě plánuji vyříznout do krytu podélné, cca 1-2 cm široké otvory zakryté černou PVC tuhou sítí do oken kvůli odvětrání a chlazení LED. Už jsem takhle podobě dělal kryt na "12" krevetárko a fungoval krásně, kryt se zespoda prakticky vůbec nerosil, odpařování přitom bylo minimální a LED pásky se nijak nepřehřívaly.

Jelikož je materiál měkký a jeho povrch náchylný k poškození při neopatrné manipulaci nebo promenádování domácích mazlíčků po krytu, je na zvážení, jestli kryt nevyrobit z materiálu odolnějšího. Já už mám na rámu pár šrámů od kočičích drápů, ale není to do očí bijící tragédie, takže u krytu to řešit nebudu a počkám, jak to v praxi bude vypadat.

Kryt konečně vyroben.

Zakoupena deska 100x50cm, seříznutá na 100x40cm. Ze zbytku a ze zbytků z výroby rámu jsem vyrobil výztuhy. Bylo to sice pracnější, než kdybych použil hliníkové lišty (plastové jsem vyhodnotil jako příliš ohebné), ale rozhodl jsem se použít co dům dal (a ušetřit). I proto, že jsem se rozhodl udělat kryt dvojdílný, takže bych musel kupovat hliníkové lišty čtyři, tzn. cca 200-300,- navíc.

Dvojdílné provedení jsem zvolil pro snadnější manipulaci.

Postup výroby je prakticky stejný, jako u rámu. Naplánovat, nařezat, slepit. Detaily jsou opět patrné z fotek.

Otvory ventilace jsem z vnitřní strany překryl sítí proti hmyzu. Pevnějším provedením, kdy je síť z jednoho kusu (vlákna nejsou propletená), tedy se lépe stříhá, drží tvar a krajní vlákna se nevysunují.

Nezapomněl jsem ani na otvor s krytkou pro krmení. Stejně tak lze udělat (případně dodatečně dodělat) otvor na automatické krmítko, na digitální teploměr vestavěný do krytu, ventilátor pro letní chlazení atp.

Kryt už je nasazený. Zahřívání lišt s LED, rosení krytu a vliv na odpařování vody zatím nemohu posoudit, doplním později. Nicméně zatím výsledek poté, co jsem si odpustil drobné nepřesnosti v řezech, splnil moje očekávání. Samonosná tuhost konstrukce obou dílů je dostatečná. Kočka ještě zátěžovou zkoušku neprovedla, ale cca 0,5cm pod výztuhami jsou hliníkové lišty osvětlení, které v případě přetížení kryt podepřou, takže propad do akvária neočekávám.


DOMYŠLENÉ A NEDOMYŠLENÉ DETAILY

Moc jsem neřešil. Praxe ukázala, že sklo je stejně zacákané a utřít se musí. Až bude na rámu kryt, uvidím, co udělá případná vysrážená voda. Ale jelikož kryt bude v rovině, tak nepředpokládám, že by voda samovolně stékala ke krajům.

Nicméně rám lze "utěsnit" buď již zmíněným přesahem po celém obvodu zevnitř rámu, což já už udělat nemohu, nebo rám natvrdo ke sklu přilepit proužkem oboustranné kobercovky (je tenoučká) a kolem skla to ještě případně zevnitř objet silikonem.

Asi by to rosení šlo vyřešit i jinak, například udělat kryt dvojitý s tím, že vnitřní strana by se udělala do V tak, aby kondenzát stékal a kapal do akvária. Vyřešilo by se tím i vyztužení krytu.

Po cca sedmiměsíčním používáním krytu kočkou jsem se rozhodl kryt nahradit krycími skly a držákem na LED lišty. Tuhost krycích desek je nedostatečná, nepomáhá ani podpora Al profilů osvětlení, což by sice šlo vyřešit dalšími výztuhami z hliníkových profilů, ale rozdrápané větrací síťky, kdy se potvora dobývala k vodě, se mi neustále nahrazovat nechce. Také podrápání desky neustálým cestováním kočky už je za hranou...

Jinak je ale konstrukce bez kočky perfektně funkční...

FOTOGALERIE

Nařezané díly před slepením

F

 

Nalepené konstrukční prvky

F

 

Boční panel s rohovými výztuhami, drážkami pro LED lišty a lištou pro usazení krytu

F

 

Detail boku se zářezy pro hliníkové lišty LED osvětlení

F

 

Doraz usazení rámu na sklo

F

 

PVC lišta pro usazení krytu

F

 

Nasazená lišta osvětlení

F

 

Zkouška před slepením

F

 

Dráty hýr... Plus detail lepení rohu

F

 

Úplně první prototyp na "12" krevetárko vyrobený ze stejného materiálu.

Pod lištami jsou vidět odvětrávací otvory zakryté pevnou sítí proti hmyzu do oken.

F

 

Deska s vyříznutými otvory odvětrání.

F

 

Výztuhy. Výška 1cm, zářezy pro křížení.

F

 

Kompletní kryt s výztuhami a zakrytými otvory.

F

 

Detail zakrytí a vyztužení výztuh.

F

 

Detail křížení výztuh.

F

 

Krmící otvor s krytkou, pod ním úchyt krytu.

F

 

Obě části krytu, 20x100cm každý.

F

 

Výsledek...

F

 

Po sedmi měsících s kočkou...

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 34x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 29.11.2016 Upraveno: 20.02.2018 Přečteno: 1178x

Schválili: NASREDDIN *** 29.11.16 • Jája *** 30.11.16 • afc1886 *** 01.08.17 • romant *** 09.08.17 • Turbínka *** 09.08.17 • ctibum *** 20.02.18 • vaaclav *** 20.02.18 • slavko *** 20.02.18

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
30.08.2017*****Domácí a komerční filtrace90x
25.02.2011*****Utesnenie PET fľaše pre CO21283x
07.07.2018*****Topení pro set JBL líheň artemí16x
05.12.2010*****Reflektor na 112l za 10 minut3286x
05.03.2015*****JBL Cleany40x
20.02.2012*****Zprovoznění externího filtru Atman CF-12001122x
03.06.2006*****CO234868x
09.02.2014*****Zkušenosti s filtry TetraTec EX 700 a TetraTec EX1200911x
26.08.2017*****DIY - akvarijní kontrolér/regulátor teploty, automatické topení a chlazení, osobní zkušenost533x
30.12.2014*****Rozstřikovací rampa pro interní filtr Eheim Aquaball850x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 9 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [9] Pepan® 16.11.17 12:36
Seš nejen chytrej, ale i šikovnej. S takovýma se kamarádím rád.

Reagovat na tento komentář [8] ctibum® 09.01.17 23:34
Já ale mluvím jen o rámu :) Dekl zatím nemám

Upravit Reagovat na tento komentář [7] ® 09.01.17 16:45
Tak dekl se světlama mi teda nikdy do kontaktu s vodou nepřišel :) nenapadá mě kdy by mohl pokud nespadne do vody :) a nátěr pouze barva. Ale myslíš asi výpary a srážení vlhkosti a to je fakt mám tam sklo. S tou teplotou jsem se spíš ptal jestli se nebude plast deformovat teplem co jde z LED. To řezání asi u toho plastu bude jednodušší, ale když jsem se díval na cenu, tak 300 jedna deska + druhá deska boky ne? Každopádně to stojí za úvahu, bude se s tím líp manipulovat.

Reagovat na tento komentář [6] ctibum® 09.01.17 11:09
No, levnější asi ano, ale kontakt s vodou je tam při každé údržbě, takže by byl nutný nějaký nátěr voděodolný, což by asi náklady dostalo jinam...
Náklady na rám z PVC v mém případě cca 300,- bez nutnosti další investice do nátěru.
Navíc bych musel konstrukci 100% vyladit už při návrhu, pokud bych se chtěl vyhnout řezání překližky doma. S PVC můžu průběžně improvizovat a měnit cokoli podle situace, kdykoli zjistím, že jsem něco nedomyslel, což není až tak neobvyklý jev :)
Teplotní stabilitu u rámu řešit podle mě netřeba. Až u krytu. A v případě použití (mých) LED to bude, myslím si, zanedbatelné. Ale vyzkoušené zatím nemám.

Upravit Reagovat na tento komentář [5] ® 23.12.16 11:40
Nápad super. Matroš vypadá dobře, dobrá inspirace. Překližka je teda levnější a dostanu ji nařezanou jak si řeknu, ale zase to lepení na plast asi bude lepší a je to lehčí.Pak záleží jak je to teplotně stabilní.

Reagovat na tento komentář [4] ctibum® 19.12.16 11:42
Jasný. Hornbach, OBI, kdekoli. Korunová položka ;-)

Reagovat na tento komentář [3] paulo® 11.12.16 15:57
Tu pvc lištu koupím taky v hornbachu nebo si ji musím slepit?

Reagovat na tento komentář [2] ctibum® 01.12.16 13:51
Rádo se stalo :)
Podívej se do mého profilu do prezentace "200". Je tam víc fotek.
Krycí sklo nemám a mít nebudu. Tzn. momentálně mám jen rám krytu a volnou hladinu.
LED jsou na hliníkových lištách, které jsou usazené v bočnicích rámu. Je to vidět na fotkách jak tady v článku (fotka "nasazená lišta v rámu), tak v prezentaci. Každá lišta je samostatná, takže jde buď odebrat, nebo posunout v drážkách podle potřeby nasvícení nádrže a při údržbě.
Tzn. hladina - LED - kryt (až bude).

Reagovat na tento komentář [1] olwy® 01.12.16 13:23
Děkuji, chystám se na něco podobného už pár let, takže jsi mě nakopl. Přidal bys ještě nějakou celkovou fotku? A jak to máš vyřešené, co se týče skladby? Od hladiny je krycí sklo, pak LEDky, pak tvůj kryt? Nebo jsou LED přímo na krytu a sklo netřeba? Ještě jednou díky za inspiraci.

Další články tohoto autora
26.02.2017*****Výroba držáku akvanářadí603x
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1608-vyroba-krytu-z-lehceneho-pvc